مطالب مرتبط:
چهل حدیث نورانی از امام سجاد(ع)
میلاد امام سجاد(ع)
ولادت امام سجاد (ع)
امام سجاد (ع)، زینت عابدان و گنجینه ای از دعا های ارزشمند
برخوردهای امام سجاد(ع) با مردی که فحش داد و زنی که سرش را شکست
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 05:322020-03-30سياسي

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه


مدیر مؤسسه ترجمان وحی گفت: طنطاوی از علمای شهیر مصر در نامه ای خطاب به آیت الله مرعشی نجفی صحیفه سجادیه را اینگونه توصیف می کند که از گفتار مخلوق، - مدیر مؤسسه ترجمان وحی گفت: طنطاوی از علمای شهیر مصر در نامه ای خطاب به آیت الله مرعشی نجفی صحیفه سجادیه را اینگونه توصیف می کند که از گفتار مخلوق، برتر و از گفتار خالق، پایین تر است.

حجت الاسلام محمد نقدی، مدیر مؤسسه ترجمان وحی به مناسبت پنجم شعبان، سالروز ولادت امام سجاد (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر" گفت: وجود نازنین امام سجاد (ع) که نام او علی بن حسین و ملقب به سجاد و زین العابدین است در 5 شعبان سال 38 هجری در مدینه متولد شد و در 12 محرم سال 95 هجری هم با زهر به شهادت رسید.

این امام همام 56 سال عمر کرد.

تولد او همزمان با جنگ جمل بود که در زمان حضرت علی پیش آمد.

در سال 61 هجری در واقعه کربلا حضور داشت که در آن زمان قریب 24 سال سن داشت و به خاطر ابتلای به بیماری که از الطاف خداوند متعال بود از جهاد معاف بود و همین امر باعث شد که وجود نازنین امام زنده بماند و پس از شهادت پدر در سال 61 هجری به مدت 34 سال امامت جامعه اسلامی و شیعیان را بر عهده بگیرد.

مدیر مؤسسه ترجمان وحی افزود: مهمترین نکته بارز در مورد امام سجاد (ع) این است که ایشان در بدترین زمانی که بر اهل بیت می گذشته زندگی می کرده اند و مصیبت های زیادی را متحمل شدند.

همچنین ایشان با خلفایی مثل یزید بن معاویه، عبدالله بن زبیر، معاویه بن یزید، مروان بن حکم و عبدالملک بن مروان معاصر بوده اند.

بدترین دوران زندگی امام قریب 21 سال همزمانی با حکومت عبدالملک بن مروان بوده.

عبدالملک بن مروان در مدینه زندگی می کرد.

معروف است که همیشه در مسجد زندگی می کرد و قرآن می خواند و آن قدر علاقه به مسجد و قرآن داشت تا جایی که به حمامه المسجد یعنی کبوتر مسجد معروف شده بود.

نکته بارز در مورد امام سجاد (ع) این است که ایشان در بدترین زمانی که بر اهل بیت می گذشته زندگی می کرده اند و مصیبت های زیادی را متحمل شدند وی ادامه داد: در منابع تاریخی ذکر شده که وقتی عبدالملک پدرش مروان از دنیا رفت و خبر فوت پدر را به او دادند قرآن را بست و با آن خداحافظی کرد و عملاً حکومت را به دست گرفت.

همان طور که قرآن می گوید إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ مهم عمل کردن به قرآن است و نه تنها خواندن آن.

به اعتبار اینکه این شخص قرآن می خوانده ما نمی توانیم بگوییم او آدم خوبی بوده است، چون عبدالملک متأسفانه بزرگ ترین جنایات را در زمان حکومت خود مرتکب شد.

در زمان او کارهای پلید و بدی انجام شد.

یکی از حکمرانان او حجاج بن یوسف بود که به مکه و مدینه رفت و در آنجا ظلم های بزرگی مرتکب شد و همچنین در عراق نیز به همین صورت.

در زمان حجاج 120 هزار نفر به وسیله او کشته شدند به غیر از کسانی که در جنگ ها از بین رفتند.

محمد نقدی اضافه کرد: شما حساب کنید امام سجاد در چنین وضعی چه کار می توانست انجام دهد.

در اسناد تاریخی آمده است که بعد از امام حسین شاید 3 تا 5 نفر بوده اند که طرفدار امام سجاد بودند.

از عاشورا به بعد زندگی امام سجاد 2 بخش دارد.

یکی قبل از اسارت و دیگری بعد از اسارت.

در دوره اسارت نقش امام سجاد که حضرت حق او را به خاطر بیماری حفظ کرد مهم ترین نقش بود که توانست تمام نقشه های یزید را برملا کند.

وقتی ایشان به همراه اسرا از کربلا به طرف کوفه و شام رفتند هم در مجلس یزید و هم در مسیر و هم در کوفه و شام چقدر روشنگری کرد و اگر روشنگری های او و حضرت زینب نبود، اصلاً همه چیز از بین می رفت و اسمی از اسلام باقی نمی ماند.

وی سپس گفت: روشنگری های امام سجاد در مجلس یزید و در مسجد اموی در شام باعث شد پرده ها کنار رود و حقایق روشن شود و مردم آگاه شوند.

یزید اول بنا داشت امام سجاد را بکشد ولی با روشنگری های امام سجاد و حضرت زینب کار به جایی رسید که مجبور شد خودش امام را با احترام دعوت کند و به خاطر وقایع عاشورا عزاداری به پا کند و متأثر شود و بگوید این کار عبیدالله بن زیاد بوده و من اصلاً راضی به این کار نبودم و ورق برگردد و سپس امام سجاد (ع) و اهل بیت را با احترام به مدینه فرستادند و همین باعث شد دین باقی بماند.

روشنگری های امام سجاد در مجلس یزید و در مسجد اموی در شام باعث شد پرده ها کنار رود و حقایق روشن شود و مردم آگاه شوند محمد نقدی همچنین عنوان کرد: در زمان امام حسن و امام حسین علیهماالسلام تقیه بسیار شدید بود به همین خاطر روایات از آن امامان معصوم بسیار نادر است، اما امام سجاد چون دید نمی تواند از آن راه وارد شود از راه دعا و ارشادات شخصی عمل کرد.

چون مهم ترین نقشی که ائمه داشتند در تبلیغ های انفرادی و چهره به چهره و راهبردهای انفرادی بوده است.

ایشان این کار را ادامه دادند و همین صحیفه سجادیه که امروز در دست ماست بزرگ ترین میراثی است که از ایشان برای ما به جای مانده است و مطالب ارزشمندی از نظر معارف در آن وجود دارد.

وی یادآور شد: در سال 1353 شمسی یعنی 4 سال قبل از انقلاب اسلامی ایران مرحوم آیت الله مرعشی نجفی نسخه ای از صحیفه سجادیه را برای طنطاوی که یکی از علمای بزرگ و تأثیرگذار کشور مصر بود فرستاد و پس از مدتی او در یادداشتی به مرحوم آیت الله نجفی می نویسد که این از بدبختی ماست که تاکنون از این اثر گران بها اطلاع نداشتیم و به آن دسترسی پیدا نکردیم، من هر چه در آن تأمل می کنم مشاهده می کنم از گفتار مخلوق برتر و از گفتار خالق پایین تر است.

این اثر شامل 54 دعا است که امام سجاد (ع) مطالب بسیار مهم و ارزشمندی را در قالب آن دعاها بیان کرده است.

محمد نقدی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم درباره شخصیت اجتماعی امام سخن بگوییم مهم ترین ویژگی هایی که امام سجاد داشتند را می توان در گذشت از خطاکاران، همچنین رسیدگی به مستمندان و ضعفا، دادن صدقات پنهانی، پرداخت دیون بدهکاران و عبادت های بسیار ممتازی دانست که ایشان را به عنوان زین العابدین معروف کرده است.

این خصوصیات در اسناد و مدارک تاریخی ما وجود دارد که امام در این عرصه ها چه کارهای برجسته ای را از خود به یادگار گذاشته است.

شایسته است که ما نیز به آنها توجه کنیم.

شرایط زمان امام سجاد با ائمه دیگر بسیار متفاوت است.

آیت الله مرعشی نجفی نسخه ای از صحیفه سجادیه را برای طنطاوی که یکی از علمای بزرگ و تأثیرگذار کشور مصر بود فرستاد و پس از مدتی او در یادداشتی به مرحوم آیت الله نجفی می نویسد که این از بدبختی ماست که تاکنون از این اثر گران بها اطلاع نداشتیم و به آن دسترسی پیدا نکردیم، من هر چه در آن تأمل می کنم مشاهده می کنم از گفتار مخلوق برتر و از گفتار خالق پایین تر است وی اظهار داشت: در زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع) گشایش ایجاد شد، آنها شاگردان زیادی داشتند، تبلیغات دینی قوی شد و آنها توانستند مکتب تشیع را به خوبی معرفی کنند اما در زمان امام حسن مجتبی و امام حسین و امام سجاد با شدت ظلم حکام جائر، عملاً امکان تبلیغ به این صورت وجود نداشت.

امام علیه السلام هم در محافل فردی و هم در محافل اجتماعی سعی می کرد با دعا و تبلیغ و با تحولی که در افراد به وجود می آورد بتواند اثراتی را بگذارد تا دین باقی بماند.

کتاب های زیادی درباره روایاتی که از امام سجاد باقی مانده نوشته شده که اغلب در قالب 40 حدیث است.

به یکی از روایات آنها اشاره می کنم که چگونگی اثرگذاری امام در جامعه را نشان می دهد.

حجت الاسلام نقدی افزود: امام سجاد (ع) در روایتی می فرمایند: ثَلاَثٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ کَانَ فِی کَنَفِ اَللَّهِ وَ أَظَلَّهُ اَللَّهُ یَوْمَ اَلْقِیَامَهِ فِی ظِلِّ عَرْشِهِ .

3 چیز است که اگر در هر یک از مؤمنین باشد او در حمایت حضرت حق است و خداوند در روز قیامت او را در سایه عرش خود محفوظ می کند.

اولین چیز این است: مَنْ أَعْطَی مِنْ نَفْسِهِ مَا هُوَ سَائِلُهُمْ لِنَفْسِهِ .

یعنی هر مؤمنی آنچه را خودش دوست دارد و می خواهد به دیگران عطا کند، یعنی چیزی را هدیه کند که خودش انتظار دارد دیگران به او بدهند.

وی در ادامه گفت: برتراند راسل یکی از فلاسفه غرب است که از دنیا رفته و مرحوم علامه محمد تقی جعفری با او مکاتبه داشته است، این فیلسوف، بزرگ ترین افتخارش این بود که می گفت من قاعده ای را کشف کرده ام که اگر مردم آن را رعایت کنند اصلاً احتیاجی به دادگاه و کلانتری نداریم و آن قاعده انصاف است.

به این معنا که هر چه برای خود می خواهی برای دیگران هم بخواه.

یعنی همان چیزی که پیامبر ما، حضرت علی، امام حسن، امام سجاد و همه پیشوایان ما گفته اند.

امام سجاد می فرماید اولین ویژگی از آن 3 ویژگی که باعث می شود مؤمن از همه عذاب ها در امان باشد این است که به مردم همان چیزی را بدهد که انتظار دارد به او بدهند.

یعنی آنچه برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسند.

محمد نقدی اضافه کرد: دوم ویژگی اینکه: وَ رَجُلٌ لَمْ یُقَدِّمْ یَداً وَ لاَ رِجْلاً حَتَّی یَعْلَمَ أَنَّهُ فِی طَاعَهِ اَللَّهِ قَدَّمَهَا أَوْ فِی مَعْصِیَتِهِ .

یعنی هر مؤمنی قدم از قدم بر ندارد مگر اینکه بداند این قدمی که بر می دارد در طاعت خداست یا در معصیت او.

اگر در شرایط کنونی به این دستور عمل کنیم چه اتفاق می افتد؟ الان مشکل ما در کشور بیماری کرونا است.

ببینید اگر هر کدام از ما به این نکته توجه کنیم که هر قدمی که بر می داریم ممکن است به ضرر خودمان و یا ضرر یگران باشد بدون شک باید آن کار را انجام ندهیم.

اگر قرار است از دستکش و ماسک استفاده کنیم حتماً انجام دهیم.

اگر نباید در مجامع عمومی برویم نرویم.

اگر قبول کنیم که با حضور ما ممکن است دیگران آسیب ببیند و یا خود ما آسیب ببینیم این کار معصیت خداست و اگر در حضور در مجامع به خاطر سلامت خود و دیگران خودداری کنیم این طاعت خداست.

وی سپس اظهار داشت: امام (ع) چقدر زیبا، عمیق و سنجیده رهنمود می دهد.

این سخن او به درد امروز ما می خورد.

او می فرماید: قدمی بر ندار مگر آنکه بدانی در طاعت خداست یا در معصیت او.

سومین ویژگی نیز این است که: وَ رَجُلٌ لَمْ یَعِبْ أَخَاهُ بِعَیْبٍ حَتَّی یَتْرُکَ ذَلِکَ اَلْعَیْبَ مِنْ نَفْسِهِ وَ کَفَی بِالْمَرْءِ شُغُلاً بِعَیْبِهِ لِنَفْسِهِ عَنْ عُیُوبِ اَلنَّاسِ .

یعنی مؤمن کسی است که برادر خودش را به عیبی سرزنش نکند مگر اینکه همان عیب را در وجود خودش از بین ببرد.

و خوشا به حال مؤمنی که به جای عیب جویی و عیب گویی از دیگران به اصلاح نفس خود مشغول باشد.

محمد نقدی در پایان گفت: ما امروز در مقام امر به معروف و نهی از منکر آیا به این نکات توجه می کنیم؟ وقتی در فضای مجازی بی محابا به دیگران نسبت های ناروا می دهیم آیا خودمان عاری از آن عیب ها هستیم؟ معصوم نکات مهمی را دارد به ما آموزش می دهد.

3 ویژگی را بیان می دارد که اگر هر کدام از ما رعایت کنیم در جامعه ما چنین مشکلاتی به وجود نمی آید.

اولاً برای دیگران همان را بخواهیم که برای خودمان می خواهیم.

دوم اینکه هیچ گامی بر نداریم مگر اینکه یقین کنیم در طاعت خداست و نه در معصیت او.

و در نهایت اینکه هیچ کسی را سرزنش به عیبی نکنیم مگر آنکه آن عیب در خود ما نباشد.

اگر بخواهیم تنها به این روایت از تمام روایات امام سجاد عمل کنیم اتفاقات بزرگی در جامعه ما رخ می دهد.

امیدوارم خدای متعال به همه ما توفیق دهد تا بتوانیم به این دستورات عمل کنیم.


کلید واژه ها: امام سجاد - صحیفه سجادیه - امام - آیت الله - گفتار - سجادیه - مدیر - زمان - زین العابدین - حجت الاسلام - شعبان - علمای - مرعشی - خطاب - نامه - نجفی - تولد - الله - حضرت علی - خبرنگار - مناسبت - سالروز - نازنین - واقعه - ولادت - مدینه - شهادت - کربلا - گفتگو - عامل

آخرین اخبار سرویس:
هرجایی که قالیباف وارد شده تحولی بزرگ را رقم زده است

ساخت بیش از هزار واحد مسکونی در هرمزگان توسط نیروی دریایی سپاه

پیشنهاد جذاب فرمانده هوافضای سپاه به خودروسازان

نماز جمعه در 9 شهر سفید گیلان اقامه می شود

فیلم/ نبات و شاهرخ استخری دل هر پدر و دختری را می برند

آخرین وضعیت پرونده پروژه آفتاب ری با 354 نفر شاکی

در آخرالزّمان از خاندان پیامبر شخصی ظهور می کند که تبعیض ها، ظلم ها و فاصله های طبقاتی را از بین می برد

پیام تبریک فرمانده ناجا به محمدباقر قالیباف

حدیث روز | راز تشکر از خدا

بیانیه سازمان انرژی اتمی در پی تحریم دانشمندان ایران

بخش خصوصی چشم انتظار تدابیر مجلس

بازدید رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از سد شفارود_ رضوانشهر

فارس من| تاکنون تقاضایی از سوی شهرداری قوچان برای محوطه سازی تپه تاریخی نادری ارائه نشده است

قلع و قمع ساختمان های غیراستاندارد در شهرقدس

خط حزب الله 238/ اقتدار در حیاط خلوت آمریکا

همان طوری که رسول اکرم به حسب واقع حاکم بر جمیع موجودات است حضرت مهدی همان طور حاکم بر جمیع موجودات است

پیشنهاد سعید جلیلی برای جلوگیری از خطای اقتصادی نمایندگان

از سرگیری سفرهای راهیان نور از تیر ماه

روحانی به قالیباف تبریک گفت

توضیح روابط عمومی استانداری خوزستان پیرامون خبر اختصاص 50میلیون یورو به مشکل فاضلاب اهواز

میدان آزادی برای بهرام افشاری خاطره ساز می شود + عکس

واکنش مشاور روحانی به انتخاب قالیباف به عنوان رییس مجلس یازدهم

برخی اندوخته های فرهنگی با کرونا ظهور درخشانی داشت

سفرهای راهیان نور از تیر ماه از سرگرفته می شود

بازداشت داماد به دلیل نقض مقررات کرونا

واکنش توییتر دفتر رهبر انقلاب به ماجرای تلخ رومینا | برخورد سخت

توییت شمخانی در تقدیر از مجاهدان نفتکش ها

شرایط مرخصی های استحقاقی و استعلاجی کارگران در قانون

توضیحات طحان نظیف درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

ویژگی مهم پیشوایان الهی از منظر امام صادق (ع)

توییت شمخانی در تقدیر از مجاهدان نفتکش ها

واکنش شمخانی به بوسیدن پرچم ایران در ونزوئلا

بازگشت کرونا به کیش

خدام اماکن مذهبی گلستان خانه دار می شوند

فال روزانه شخصی / 9 خرداد ماه

اهدای 3500 بسته غذایی توسط مسلمانان بورتون در ماه رمضان

قالیباف به لاریجانی تبریک گفت

ربیعی: ایران در کرونا زمین نخورد / کووید 19 را کنترل کردیم

عضو مجلس خبرگان:ریشه کنی کرونا در خوزستان تنها با همکاری مردم محقق می شود

رونمایی از تندیس «فرشته مهر» مدافعان سلامت

روحانی، رییسی و قالیباف بهم رسیدند /قاب عکسی که شاید در حسینیه امام خمینی به ثبت برسد

سه رقیب ریاست جمهوری دیروز و رؤسای سه قوه ایرانِ امروز

اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی از منظر امام خمینی (ره) + فیلم

اعلام خبر مهم اضافه شدن 100 شناور تندروی جدید به یگان دریایی ایران توسط سردار سلامی+فیلم

برگزاری نمایشگاه های کتاب ویژه بزرگداشت سالروز رحلت امام(ره)

پلمپ یکی از رستوران های خرمشهر به علت برگزاری مراسم عروسی

استخدام دو نفر متخصص برند هایک ویژن آقا در شرکت شاهین دید سهند

ضعف های مجلس دهم بیش از حد از سوی صداوسیما بزرگنمایی شد/ در حق مجلس دهم جفا شد

ترامپ دستور اجرایی علیه «رسانه های اجتماعی» را امضا کرد

کرونا باعث همبستگی اجتماعی در جامعه شد

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت و بیمه در شرکت کارا بهین فرآیند مانا

نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه ها/افزایش طول امتحانات پایان ترم

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خاییز/ درخواست کمک مسئولان کهگیلویه برای مهار آتش

روحانی روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

ادعای دسترسی به واکسن کرونا تا اواسط مرداد

دستور قاطع رهبر انقلاب به مجازات شدید پدر رومینا + عکس

دلایل حرام خوری

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

ترامپ دستور محدودیت رسانه های اجتماعی را امضا کرد

ویدئوی کشف 400 خودرو صفر کیلومتر احتکار شده

قوای محرکه و بومی سازی قطعات

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

این هتل می خواهد جا پایِ برج جهان نما بگذارد؟

تبریک نماینده ولی فقیه در سپاه قدس به قالیباف

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

رییس مجلس یازدهم مشخص شد

تاجرنیا: مجلس جدید شرایط ارتباط با دنیای بیرون را فراهم کند

پیام تبریک امیر سرتیپ حاتمی به قالیباف

لزوم تکمیل سد شفارود تا سال 1400

توزیع بیش از 800 هزار غذای گرم بین نیازمندان تهرانی

فیلم/ سرقت بهرام افشاری از طلافروشی در سریال «دل»

صلح و سازش در 100پرونده بیش از 100میلیون تومانی در استان همدان

تداوم همدلی

انتقاد از لابی گری ها برای عضویت نمایندگان در کمیسیون ها

مردم امریکا در مورد دین اسلام چه می دانند؟

چطور در زمان کرونا روابط خود را با دیگران حفظ کنیم؟

فضائل آسمانی|ماجرای خلقت نوری پیامبر و امیرالمؤمنین

ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد

نماینده ولی فقیه در خوزستان حل مشکل جاده احمدفداله دزفول را خواستار شد

روحانی، رییسی و قالیباف بهم رسیدند /قاب عکسی که شاید در حسینیه امام خمینی به ثبت برسد

قلع و قمع ساختمان های غیراستاندارد در شهرقدس

ربیعی: ایران در کرونا زمین نخورد / کووید 19 را کنترل کردیم

پیام برادر به برادر/ آملی لاریجانی به علی لاریجانی تبریک گفت

شکست سنگین میرسلیم در کسب ریاست مجلس

رونمایی از تندیس فرشته مهر و گرامیداشت شهدای سلامت

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

انتقاد از توصیف قهرمان هالیوودی در شعر آیینی!

پاسخ دندان شکن سخنگوی وزارت خارجه به chr(034)هوکchr(034)

انتقاد از توصیف قهرمان هالیوودی در شعر آیینی!

طرز تهیه کیک زعفرانی خوشمزه خانگی

مسیر تولید خودرو کم مصرف هموارتر شد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 10 خرداد 99

احداث هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

واعظی انتخاب قالیباف به ریاست مجلس را تبریک گفت

هم خوانی مجازی با علیرضا قربانی در روزگار کرونا

ترامپ دستور اجرایی علیه «رسانه های اجتماعی» را امضا کرد

پاسخ دندان شکن سخنگوی وزارت خارجه به «هوک»

زن محجبه در بریتانیا قاضی شد

دولت در انتشار اوراق قرضه به قانون توجه ندارد

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه