مطالب مرتبط:
چهل حدیث نورانی از امام سجاد(ع)
میلاد امام سجاد(ع)
ولادت امام سجاد (ع)
امام سجاد (ع)، زینت عابدان و گنجینه ای از دعا های ارزشمند
برخوردهای امام سجاد(ع) با مردی که فحش داد و زنی که سرش را شکست
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 05:322020-03-30سياسي

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه


مدیر مؤسسه ترجمان وحی گفت: طنطاوی از علمای شهیر مصر در نامه ای خطاب به آیت الله مرعشی نجفی صحیفه سجادیه را اینگونه توصیف می کند که از گفتار مخلوق، - مدیر مؤسسه ترجمان وحی گفت: طنطاوی از علمای شهیر مصر در نامه ای خطاب به آیت الله مرعشی نجفی صحیفه سجادیه را اینگونه توصیف می کند که از گفتار مخلوق، برتر و از گفتار خالق، پایین تر است.

حجت الاسلام محمد نقدی، مدیر مؤسسه ترجمان وحی به مناسبت پنجم شعبان، سالروز ولادت امام سجاد (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر" گفت: وجود نازنین امام سجاد (ع) که نام او علی بن حسین و ملقب به سجاد و زین العابدین است در 5 شعبان سال 38 هجری در مدینه متولد شد و در 12 محرم سال 95 هجری هم با زهر به شهادت رسید.

این امام همام 56 سال عمر کرد.

تولد او همزمان با جنگ جمل بود که در زمان حضرت علی پیش آمد.

در سال 61 هجری در واقعه کربلا حضور داشت که در آن زمان قریب 24 سال سن داشت و به خاطر ابتلای به بیماری که از الطاف خداوند متعال بود از جهاد معاف بود و همین امر باعث شد که وجود نازنین امام زنده بماند و پس از شهادت پدر در سال 61 هجری به مدت 34 سال امامت جامعه اسلامی و شیعیان را بر عهده بگیرد.

مدیر مؤسسه ترجمان وحی افزود: مهمترین نکته بارز در مورد امام سجاد (ع) این است که ایشان در بدترین زمانی که بر اهل بیت می گذشته زندگی می کرده اند و مصیبت های زیادی را متحمل شدند.

همچنین ایشان با خلفایی مثل یزید بن معاویه، عبدالله بن زبیر، معاویه بن یزید، مروان بن حکم و عبدالملک بن مروان معاصر بوده اند.

بدترین دوران زندگی امام قریب 21 سال همزمانی با حکومت عبدالملک بن مروان بوده.

عبدالملک بن مروان در مدینه زندگی می کرد.

معروف است که همیشه در مسجد زندگی می کرد و قرآن می خواند و آن قدر علاقه به مسجد و قرآن داشت تا جایی که به حمامه المسجد یعنی کبوتر مسجد معروف شده بود.

نکته بارز در مورد امام سجاد (ع) این است که ایشان در بدترین زمانی که بر اهل بیت می گذشته زندگی می کرده اند و مصیبت های زیادی را متحمل شدند وی ادامه داد: در منابع تاریخی ذکر شده که وقتی عبدالملک پدرش مروان از دنیا رفت و خبر فوت پدر را به او دادند قرآن را بست و با آن خداحافظی کرد و عملاً حکومت را به دست گرفت.

همان طور که قرآن می گوید إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ مهم عمل کردن به قرآن است و نه تنها خواندن آن.

به اعتبار اینکه این شخص قرآن می خوانده ما نمی توانیم بگوییم او آدم خوبی بوده است، چون عبدالملک متأسفانه بزرگ ترین جنایات را در زمان حکومت خود مرتکب شد.

در زمان او کارهای پلید و بدی انجام شد.

یکی از حکمرانان او حجاج بن یوسف بود که به مکه و مدینه رفت و در آنجا ظلم های بزرگی مرتکب شد و همچنین در عراق نیز به همین صورت.

در زمان حجاج 120 هزار نفر به وسیله او کشته شدند به غیر از کسانی که در جنگ ها از بین رفتند.

محمد نقدی اضافه کرد: شما حساب کنید امام سجاد در چنین وضعی چه کار می توانست انجام دهد.

در اسناد تاریخی آمده است که بعد از امام حسین شاید 3 تا 5 نفر بوده اند که طرفدار امام سجاد بودند.

از عاشورا به بعد زندگی امام سجاد 2 بخش دارد.

یکی قبل از اسارت و دیگری بعد از اسارت.

در دوره اسارت نقش امام سجاد که حضرت حق او را به خاطر بیماری حفظ کرد مهم ترین نقش بود که توانست تمام نقشه های یزید را برملا کند.

وقتی ایشان به همراه اسرا از کربلا به طرف کوفه و شام رفتند هم در مجلس یزید و هم در مسیر و هم در کوفه و شام چقدر روشنگری کرد و اگر روشنگری های او و حضرت زینب نبود، اصلاً همه چیز از بین می رفت و اسمی از اسلام باقی نمی ماند.

وی سپس گفت: روشنگری های امام سجاد در مجلس یزید و در مسجد اموی در شام باعث شد پرده ها کنار رود و حقایق روشن شود و مردم آگاه شوند.

یزید اول بنا داشت امام سجاد را بکشد ولی با روشنگری های امام سجاد و حضرت زینب کار به جایی رسید که مجبور شد خودش امام را با احترام دعوت کند و به خاطر وقایع عاشورا عزاداری به پا کند و متأثر شود و بگوید این کار عبیدالله بن زیاد بوده و من اصلاً راضی به این کار نبودم و ورق برگردد و سپس امام سجاد (ع) و اهل بیت را با احترام به مدینه فرستادند و همین باعث شد دین باقی بماند.

روشنگری های امام سجاد در مجلس یزید و در مسجد اموی در شام باعث شد پرده ها کنار رود و حقایق روشن شود و مردم آگاه شوند محمد نقدی همچنین عنوان کرد: در زمان امام حسن و امام حسین علیهماالسلام تقیه بسیار شدید بود به همین خاطر روایات از آن امامان معصوم بسیار نادر است، اما امام سجاد چون دید نمی تواند از آن راه وارد شود از راه دعا و ارشادات شخصی عمل کرد.

چون مهم ترین نقشی که ائمه داشتند در تبلیغ های انفرادی و چهره به چهره و راهبردهای انفرادی بوده است.

ایشان این کار را ادامه دادند و همین صحیفه سجادیه که امروز در دست ماست بزرگ ترین میراثی است که از ایشان برای ما به جای مانده است و مطالب ارزشمندی از نظر معارف در آن وجود دارد.

وی یادآور شد: در سال 1353 شمسی یعنی 4 سال قبل از انقلاب اسلامی ایران مرحوم آیت الله مرعشی نجفی نسخه ای از صحیفه سجادیه را برای طنطاوی که یکی از علمای بزرگ و تأثیرگذار کشور مصر بود فرستاد و پس از مدتی او در یادداشتی به مرحوم آیت الله نجفی می نویسد که این از بدبختی ماست که تاکنون از این اثر گران بها اطلاع نداشتیم و به آن دسترسی پیدا نکردیم، من هر چه در آن تأمل می کنم مشاهده می کنم از گفتار مخلوق برتر و از گفتار خالق پایین تر است.

این اثر شامل 54 دعا است که امام سجاد (ع) مطالب بسیار مهم و ارزشمندی را در قالب آن دعاها بیان کرده است.

محمد نقدی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم درباره شخصیت اجتماعی امام سخن بگوییم مهم ترین ویژگی هایی که امام سجاد داشتند را می توان در گذشت از خطاکاران، همچنین رسیدگی به مستمندان و ضعفا، دادن صدقات پنهانی، پرداخت دیون بدهکاران و عبادت های بسیار ممتازی دانست که ایشان را به عنوان زین العابدین معروف کرده است.

این خصوصیات در اسناد و مدارک تاریخی ما وجود دارد که امام در این عرصه ها چه کارهای برجسته ای را از خود به یادگار گذاشته است.

شایسته است که ما نیز به آنها توجه کنیم.

شرایط زمان امام سجاد با ائمه دیگر بسیار متفاوت است.

آیت الله مرعشی نجفی نسخه ای از صحیفه سجادیه را برای طنطاوی که یکی از علمای بزرگ و تأثیرگذار کشور مصر بود فرستاد و پس از مدتی او در یادداشتی به مرحوم آیت الله نجفی می نویسد که این از بدبختی ماست که تاکنون از این اثر گران بها اطلاع نداشتیم و به آن دسترسی پیدا نکردیم، من هر چه در آن تأمل می کنم مشاهده می کنم از گفتار مخلوق برتر و از گفتار خالق پایین تر است وی اظهار داشت: در زمان امام باقر (ع) و امام صادق (ع) گشایش ایجاد شد، آنها شاگردان زیادی داشتند، تبلیغات دینی قوی شد و آنها توانستند مکتب تشیع را به خوبی معرفی کنند اما در زمان امام حسن مجتبی و امام حسین و امام سجاد با شدت ظلم حکام جائر، عملاً امکان تبلیغ به این صورت وجود نداشت.

امام علیه السلام هم در محافل فردی و هم در محافل اجتماعی سعی می کرد با دعا و تبلیغ و با تحولی که در افراد به وجود می آورد بتواند اثراتی را بگذارد تا دین باقی بماند.

کتاب های زیادی درباره روایاتی که از امام سجاد باقی مانده نوشته شده که اغلب در قالب 40 حدیث است.

به یکی از روایات آنها اشاره می کنم که چگونگی اثرگذاری امام در جامعه را نشان می دهد.

حجت الاسلام نقدی افزود: امام سجاد (ع) در روایتی می فرمایند: ثَلاَثٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ کَانَ فِی کَنَفِ اَللَّهِ وَ أَظَلَّهُ اَللَّهُ یَوْمَ اَلْقِیَامَهِ فِی ظِلِّ عَرْشِهِ .

3 چیز است که اگر در هر یک از مؤمنین باشد او در حمایت حضرت حق است و خداوند در روز قیامت او را در سایه عرش خود محفوظ می کند.

اولین چیز این است: مَنْ أَعْطَی مِنْ نَفْسِهِ مَا هُوَ سَائِلُهُمْ لِنَفْسِهِ .

یعنی هر مؤمنی آنچه را خودش دوست دارد و می خواهد به دیگران عطا کند، یعنی چیزی را هدیه کند که خودش انتظار دارد دیگران به او بدهند.

وی در ادامه گفت: برتراند راسل یکی از فلاسفه غرب است که از دنیا رفته و مرحوم علامه محمد تقی جعفری با او مکاتبه داشته است، این فیلسوف، بزرگ ترین افتخارش این بود که می گفت من قاعده ای را کشف کرده ام که اگر مردم آن را رعایت کنند اصلاً احتیاجی به دادگاه و کلانتری نداریم و آن قاعده انصاف است.

به این معنا که هر چه برای خود می خواهی برای دیگران هم بخواه.

یعنی همان چیزی که پیامبر ما، حضرت علی، امام حسن، امام سجاد و همه پیشوایان ما گفته اند.

امام سجاد می فرماید اولین ویژگی از آن 3 ویژگی که باعث می شود مؤمن از همه عذاب ها در امان باشد این است که به مردم همان چیزی را بدهد که انتظار دارد به او بدهند.

یعنی آنچه برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسند.

محمد نقدی اضافه کرد: دوم ویژگی اینکه: وَ رَجُلٌ لَمْ یُقَدِّمْ یَداً وَ لاَ رِجْلاً حَتَّی یَعْلَمَ أَنَّهُ فِی طَاعَهِ اَللَّهِ قَدَّمَهَا أَوْ فِی مَعْصِیَتِهِ .

یعنی هر مؤمنی قدم از قدم بر ندارد مگر اینکه بداند این قدمی که بر می دارد در طاعت خداست یا در معصیت او.

اگر در شرایط کنونی به این دستور عمل کنیم چه اتفاق می افتد؟ الان مشکل ما در کشور بیماری کرونا است.

ببینید اگر هر کدام از ما به این نکته توجه کنیم که هر قدمی که بر می داریم ممکن است به ضرر خودمان و یا ضرر یگران باشد بدون شک باید آن کار را انجام ندهیم.

اگر قرار است از دستکش و ماسک استفاده کنیم حتماً انجام دهیم.

اگر نباید در مجامع عمومی برویم نرویم.

اگر قبول کنیم که با حضور ما ممکن است دیگران آسیب ببیند و یا خود ما آسیب ببینیم این کار معصیت خداست و اگر در حضور در مجامع به خاطر سلامت خود و دیگران خودداری کنیم این طاعت خداست.

وی سپس اظهار داشت: امام (ع) چقدر زیبا، عمیق و سنجیده رهنمود می دهد.

این سخن او به درد امروز ما می خورد.

او می فرماید: قدمی بر ندار مگر آنکه بدانی در طاعت خداست یا در معصیت او.

سومین ویژگی نیز این است که: وَ رَجُلٌ لَمْ یَعِبْ أَخَاهُ بِعَیْبٍ حَتَّی یَتْرُکَ ذَلِکَ اَلْعَیْبَ مِنْ نَفْسِهِ وَ کَفَی بِالْمَرْءِ شُغُلاً بِعَیْبِهِ لِنَفْسِهِ عَنْ عُیُوبِ اَلنَّاسِ .

یعنی مؤمن کسی است که برادر خودش را به عیبی سرزنش نکند مگر اینکه همان عیب را در وجود خودش از بین ببرد.

و خوشا به حال مؤمنی که به جای عیب جویی و عیب گویی از دیگران به اصلاح نفس خود مشغول باشد.

محمد نقدی در پایان گفت: ما امروز در مقام امر به معروف و نهی از منکر آیا به این نکات توجه می کنیم؟ وقتی در فضای مجازی بی محابا به دیگران نسبت های ناروا می دهیم آیا خودمان عاری از آن عیب ها هستیم؟ معصوم نکات مهمی را دارد به ما آموزش می دهد.

3 ویژگی را بیان می دارد که اگر هر کدام از ما رعایت کنیم در جامعه ما چنین مشکلاتی به وجود نمی آید.

اولاً برای دیگران همان را بخواهیم که برای خودمان می خواهیم.

دوم اینکه هیچ گامی بر نداریم مگر اینکه یقین کنیم در طاعت خداست و نه در معصیت او.

و در نهایت اینکه هیچ کسی را سرزنش به عیبی نکنیم مگر آنکه آن عیب در خود ما نباشد.

اگر بخواهیم تنها به این روایت از تمام روایات امام سجاد عمل کنیم اتفاقات بزرگی در جامعه ما رخ می دهد.

امیدوارم خدای متعال به همه ما توفیق دهد تا بتوانیم به این دستورات عمل کنیم.


کلید واژه ها: امام سجاد - صحیفه سجادیه - امام - آیت الله - گفتار - سجادیه - مدیر - زمان - زین العابدین - حجت الاسلام - شعبان - علمای - مرعشی - خطاب - نامه - نجفی - تولد - الله - حضرت علی - خبرنگار - مناسبت - سالروز - نازنین - واقعه - ولادت - مدینه - شهادت - کربلا - گفتگو - عامل

آخرین اخبار سرویس:
جلسه فراکسیون مردمی نیرو های انقلاب هفته آینده برگزار می شود/ شرایط عضویت در فراکسیون

جزییات طرح 2 فوریتی مجلس برای جاماندگان سهام عدالت/تعیین تکلیف جاماندگان تا یک ماه آینده

اقامه نماز جمعه در گیلان، فردا

اپلیکیشن مسجد یاب در اختیار مردم قرار گرفت

به یاد امام

چشمه علی دامغان ثبت جهانی می شود

15 خرداد سال 1342 سر آغاز انقلاب اسلامی

دعوت از رییس مجلس برای سفر به پاکستان /قالیباف، رییس فراکسیون اکثریت مجلس می شود؟

دولت ایران چقدر دارایی دارد؟

«آقای نوار کاست»: توسل کردم و هیچ وقت لو نرفتم+تصاویر

توصیه تازه سعید جلیلی به نمایندگان مجلس

اقامه نماز جمعه در گیلان

آغاز ساخت یک واحد آموزشی با مشارکت خیران در بخش عقیلی گتوند

بازدید اعضای کنسولگری جمهوری اسلامی ایران از بیت تاریخی امام در نجف

تمدید دوباره فرصت مدیریت مستقیم سهام عدالت

طرح شفافیت آرای نمایندگان بخشی از هوشمندسازی مجلس

امام(ره)⁩ نشان داد که می توان زانوی آمریکا را از گلوی مستضعفین برداشت

نوبخت : کسی حق فروش دارایی نسل آینده برای صرف هزینه های جاری را ندارد/ جزییات برنامه اصلاح ساختار بودجه شنبه به مجلس می رود

چرا همیشه خودمان را مقصر می دانیم؟

امام(ره)⁩ نشان داد که می توان زانوی آمریکا را از گلوی مستضعفین برداشت

عضو شورای سیاسی حزب الله: پیروزی برصهیونیست ها بشارت امام خمینی (ره) بود

اساسی ترین یادگار امام خمینی (ره) ولایت فقیه است

انقلاب امام (ره) نقطه سرنوشت ساز در عرصه بین المللی بود

باید برای برگزاری مراسم شصتمین سالگرد قیام 15خرداد برنامه ریزی شود

روایت آیت الله ری شهری از ماجرای انتخاب رهبر جمهوری اسلامی توسط امام خمینی (ره)

مزار شهدای قیام خونین 15 خرداد گلباران شد

منتخب تصاویر امروز جهان- 15 خرداد

محل دقیق گورهای دسته جمعی قیام 15 خرداد + فیلم

ماجرای شوخی رهبر انقلاب با سن آیت الله جنتی/ مسعود کیمیایی، علی نصیریان و جمشید مشایخی پای روضه آهنگران/ ستاره سابق پرسپولیس چشم انتظار کمک های مالی برای درمان بیماری + فیلم

تحقیقات علمی نیازمند به کارگیری تجهیزات مدرن است

قیام 15 خرداد با نقاشی شنی دیدنی شد

قیام تاریخی 15 خرداد حرکتی خودجوش از دل یک ملت

حاشیه هایی از آیین بهره برداری سد چپرآباد اشنویه

محمود علمی درگذشت

پروژه نامریی کردن انسان به کمک ماهی مرکب

تصویر و جمله معنادار اینستاگرام سایت رهبر انقلاب درباره ترامپ

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) در بلاروس

تحقیقات علمی نیازمند به کارگیری تجهیزات به روز است

لاستیک هواپیما روی باند فرودگاه شیراز ترکید

دعوت از رییس مجلس برای سفر به پاکستان /قالیباف، رییس فراکسیون اکثریت مجلس می شود؟

لاستیک هواپیما روی باند فرودگاه شیراز ترکید

لزوم انتقال آرمان های امام (ره) به نسل چهارم و پنجم انقلاب

نماینده مردم دشتستان: ناهماهنگی بین مسئولان سبب طولانی شدن آتش سوزی در مراتع دشتستان شد

کلینیک سیار کاروان سلامت یکهزارو 540 نفر را در دزفول ویزیت کرد

لزوم توجه نظام جامع و الگوهای پژوهشی در خوزستان

عضو شورای سیاسی حزب الله: پیروزی برصهیونیست ها بشارت امام خمینی (ره) بود

اقامه نماز جمعه 16 خردادماه در 10 نقطه مازندران

هزینه های درمان از نیروی داوطلب مهار آتش سوزی اخذ نمی شود

روایتِ آیت الله ری شهری از ماجرای رهبری/ امام کار را تمام کردند

5 خبر مهم اقتصادی 1399/3/15

رییس جمهور: مردم باید زندگی خود را با کرونا سازگار کنند

برگزاری همایش دوچرخه سواری «میثاق با شهدا

شفافیت یعنی اطمینان مردم از یکی بودن حرف و عمل نمایندگان

جای خالی «پیوست رسانه ای» در رویداد های مهم سیاسی و اجتماعی ایران

اغاز موج سفر های جدید به شهرهای استان

مراسم گرامی داشت سالگرد شهادت آیت الله احسانبخش + عکس

پس از انقلاب اسلامی تاریخ دگرگون شد

برداشت گل گلایول در کازرون

گزارشی از دیدار ابوالحسن صبا و امام موسی صدر

بی رغبتی هنرمندان یا غفلت مدیران؟

مردی که مصداق تحقق وعده های الهی بود

شحاده: امام خمینی (ره) بشارت دهنده ای به طرح احیای اسلام و جلب اعتماد مجدد به اسلام بودند

با چه درآمدی از زیر خط فقر درمی آییم؟

راه جلوگیری از تحریف اندیشه امام(ره)

مزار شهدای قیام خونین 15 خرداد گلباران شد

مجموعه عکس نوشت «سلام بر روح الله» منتشر شد

زمان برگزاری مراسم قرعه کشی ایران خودرو مشخص شد

برگزاری 2 هزار و نود و نهمین محفل قرآنی آستان حضرت عبدالعظیم(ع)

آغاز ثبت نام آموزش های مجازی کوتاه مدت قرآن ویژه کارگران سراسر کشور

لاستیک هواپیما روی باند فرودگاه شیراز ترکید

جای خالی «پیوست رسانه ای» در رویداد های مهم سیاسی و اجتماعی ایران

اقامه نماز جمعه در چند شهر گیلان

جلسه امروز کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا چه مصوباتی داشت؟

علت اصلی قتل رومینا را کجا بیابیم؟

15 خرداد سال 1342 سرآغاز انقلاب اسلامی

فراخوان «جمعه تجدید عهد» با مسجد الاقصی

توییتر به ترامپ برچسب «نژادپرستی» زد

هیئت های اندیشه ورز جوان همدان خودجوش باشند

لاستیک هواپیما روی باند فرودگاه شیراز ترکید

شفافیت یعنی اطمینان مردم از یکی بودن حرف و عمل نمایندگان

کودکان برون گرا چه ویژگیهایی دارند؟

توزیع 1000 بسته معیشتی بین نیازمندان

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: و [دشمنان] مکر ورزیدند و خدا [در پاسخشان] مکر در میان آورد و خداوند بهترین مکرانگیزان است

برگزاری همایش دوچرخه سواری میثاق با شهدا

رخداد های خبری نیمه خرداد 99

اقامه نمازجمعه در 19 شهر استان اصفهان

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: اما کسانی که کفر ورزیدند در دنیا و آخرت به سختی عذابشان کنم و یاورانی نخواهند داشت

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: در حقیقت خداوند پروردگار من و پروردگار شماست

110 روز تا افتتاح تالار اجتماعات گلستان شهدا

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: و کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند...

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: ...پس چنین کسانی اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود

سفر استاندار خوزستان به چوئبده

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: آیا نمی دانند که خداوند آنچه را پوشیده می دارند و آنچه را آشکار می کنند می داند

تصویر و جمله معنادار اینستاگرام سایت رهبر انقلاب درباره ترامپ

ایران با اندیشه امام(ره) در جهان اسلام و سطح بین الملل ارتقاء یافت

چه زمانی آموزش و پرورش تمدن ساز می ­شود؟

واکنش پیشگامان انقلاب اسلامی اصفهان به تحریم فرمانده ناجا

امام(ره) در کدام پیام برای رهبری آیت الله خامنه ای زمینه سازی کردند؟

فعالیت مرزی ایران و ترکیه از سر گرفته شد

100 هزار نفر در استان سمنان سفیر سلامت می شوند

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه

روشنگری های امام سجاد؛ عامل بقای اسلام/ جمله طنطاوی درباره صحیفه