مطالب مرتبط:
طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری و دغدغه هایی که رفع نشد
پرسش و پاسخ هایی درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی
پرسش و پاسخ هایی درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی
2 سال حبس مجازات شایعه پراکنان درباره کرونا در مصر
بدهی دولت 40 درصد رشد کرد/ افت اعتبار طرح های عمرانی به قیمت ثابت
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 فروردین 1399 ساعت 02:222020-03-29سياسي

طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری و دغدغه هایی که رفع نشد


طراح طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری در تشریح اهداف طرح پیشنهای خود با انتقاد از اینکه قوه قضاییه طرح وی را 100 درصد تغییر داده است، - گفت: سعی داشتم کار بزرگی انجام شود اما مجلس به اصرار قوه قضاییه در این باره به اصلاحات وصله پینه ای اکتفا کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مجلس شورای اسلامی 15 دی ماه سال گذشته طرحی را تصویب و نهایی کرد" که قوه قصاییه بتواند با اجرای آن دغدغه چندین ساله مبنی بر کاهش جمعیت بالای کیفری را رفع کند.

اما این طرح که تقلیل مجازات حبس تعزیری نام دارد با چه هدفی و چگونه مطرح شد؟ آیا این طرح می تواند در اجرا هم هدف قانون گذار را محقق سازد؟ آیا این حبس زدایی در بازپروری بهتر مجرمین تاثیرگذار خواهد بود؟ این ها سوالاتی است که محمد جواد فتحی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و طراح طرح تقلیل کاهش حبس تعزیری در گفت وگو با ایسنا به آن ها پاسخ داده است.

متن کامل این گفت وگو به شرح زیر است: اجرای مجازات حبس به چه میزان می تواند به نفع جامعه باشد و در بازپروری مجرم تاثیر مثبت بگذارد؟ جمعیت کیفری زندان ها آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است؛ ما برای این میزان مجازات حبسی که در قانون وجود دارد نه مبنای شرعی و فقهی و نه مبنای حقوقی و عقلی و منطقی داریم؛ به استناد این قوانین عده ای گرفتار زندان ها شده  و نهایتا مردم مجبور می شوند از جیب خود هزینه گزاف اداره این زندان ها را پرداخت کنند.

 جمعیت کیفری زندان ها آمار بالایی را به خود اختصاص داده است؛این میزان مجازات حبس مبنای فقهی و حقوقی ندارد سرانه هر زندانی رقمی بسیار بالا است که از بیت المال و بودجه عمومی کشور هم پرداخت می شود.

مردم و اجتماع دوبار آثار ارتکاب جرم را تحمل می کنند، در واقع یک بار در آن زمان که مجرم با ارتکاب جرم به نظم عمومی ضربه می زند و یک بار هم هنگامی است که مجرم در زندان با پول مردم تحمل مجازات می کند.

همه آمارها و بررسی ها نشان می دهد که زندان مکانی برای اصلاح و تربیت نبوده و نیست، بعضا می گویند 60 تا 70 درصد زندانیان پس از آزادی به زندان باز می گردند این آمار بالا و قابل توجهی است، به همین دلیل است که باید به دنبال راه های جایگزین مجازات حبس باشیم.

به چه دلیل امروز قانون گذار به این نتیجه رسیده که باید به فکر مجازات های جایگزین باشد؟ مجازات حبس دارای ایرادات زیادی است و مبنای فقهی و شرعی نداشته و بسیاری از مکاتب مختلف حقوقی نیز به مبارزه با آن پرداخته اند و آن را مجازات خوبی نمی شناسند، چاره این بود که به دنبال مجازات های جایگزین حبس باشیم تا با این کار هم از پرداخت هزینه این موضوع از جیب مردم کاسته شده و هم بتوانیم از نیروی خود مجرم برای هزینه مجازات استفاده کنیم.

قانون گذاری در مورد مجازات حبس حکیمانه و علمی نبوده است؛ اکثر جرائم ما مجازات تعزیری دارند   آیا فرد بعد از تحمل حبس اصلاح شده است؟ آیا منافعی در این مجازات برای فرد قابل تصور بوده است؟ معمولا مجازات ها مستند بر ذوق و سلیقه قانون گذار تعیین می شوند، مجازات های حبسی که در قانون تعریف شده است مبتنی بر هیچ مطالعه آماری نیست و تاثیر آن بر فرد مجرم بررسی نشده است، یعنی یک مطالعه علمی، تطبیقی، آماری و دقیق برای تعیین مجازات حبس در طول تاریخ قانون گذاری کشور نداشته ایم؛ گاهی شاهد هستیم یک جرم سنگین مجازات حبس کمتری نسبت به مجازات حبس یک جرم سبک دارد.

پس مشخص است این قانون گذاری حکیمانه و مبتنی بر مطالعات منطقی نبوده است، حال چه دلیلی دارد این مسیر اشتباه را ادامه دهیم؟ با توجه به این که اکثر قاطع جرائم ما مجازات های تعزیری دارند به این فکر افتادم در خصوص مجازات های حبس تعزیری که به تشخیص و اختیار قاضی هم تعیین می شود با ارائه طرحی گامی جدی برداریم و نسبت به اصلاح این روند و این وضعیت غیرمعقول اقدامی انجام دهیم.

رویکرد طرح پیشنهادی شما در جهت کاهش مجازات حبس چیست؟ آیا در این طرح به مجازات های جایگزین هم توجه شده است؟ ما سعی کردیم در طرح تقلیل حبس تعزیری مجازات حبس تعزیری را به نصف تقلیل بدهیم، برای مثال مجازات حبس تعزیری 2 تا 10 سال به 1 تا 5 سال تقلیل پیدا کند، اما اگر قاضی تشخیص دهد نصف مجازات تعیین شده برای تادیب مجرم کفایت نمی کند می تواند ما به ازای آن را  مجازات های جایگزین حبس در نظر بگیرد.

سعی کردیم در طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری میزان این مجازات را به نصف کاهش دهیم مجازات جایگزین حبس هم می تواند ارائه خدمات اجتماعی باشد، برای مثال بگویند مجرم هفته ای دو روز در فلان بیمارستان یا آسایشگاه معلولین برای نظافت و ارائه خدمات آن مجموعه اقدام کرده و نتیجه را به دادگاه اعلام کند، یا اینکه جزای نقدی ثابت و یا متغیر در نظر گرفته شود، یعنی قاضی مبلغی را برای پرداخت در مدت زمان خاصی تعیین کند و یا اینکه زمانی را نسبت به جرم ارتکابی تعیین کرده و به مجرم بگوید شما در این مدت موظف هستید مشغول به کار شوید و روزانه این مقدار مبلغ را به حساب خزانه واریز کنید، البته این موارد را در این طرح طبقه بندی کرده بودیم.

با توجه به شرایط زندان ها در کشور توضیح دهید نگاه طرح شما به استانداردسازی زندان ها چگونه است؟ در این طرح در مورد سلول های انفرادی و شرایط و استانداردهای لازم زندان ها تبصره ای را  قرار داده بودیم، تکلیف کردیم که زندان ها باید شرایط استاندارد پیدا کنند تا علاوه بر رعایت شرایط شرعی و عرفی و لحاظ کرامت انسانی و هزینه های داخلی، نزد مجامع حقوق بشری و بین المللی نیز برای ما هزینه ایجاد نکند، در این طرح در نظر داشتیم زندان انفرادی که مجازاتی ظالمانه بوده و مبتنی بر هیچ مبنایی از مبانی فقهی و منطقی نیست، حذف شود.

 در طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری تکلیف کردیم زندان ها شرایط استاندارد پیدا کنند؛ در این طرح زندان انفرادی را حذف کردیم   آیا استثنائاتی درباره جرائم در این طرح وجود دارد؟برای مثال مجازات جرائم مرتبط با مواد مخدر پیشتر در طرح دیگری کاهش پیدا کرده است، آیا قرار است در این طرح برای بار دیگر شاهد مجازات اینگونه جرائم باشیم؟ جرم مرتبط با مواد مخدر و جرم جاسوسی از استثنائات طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری است استثنائاتی را هم در این طرح در نظر گرفته بودم، مهمترین آن جرم جاسوسی و مواد مخدر بود، سابقا تبدیل مجازات اعدام و حبس ابد موضوع مواد مخدر به مجازات تعزیری درجه یک و درجه دو در طرح دیگری انجام داده بودیم که بحمدالله آن موضوع تصویب شده بود و اکنون هم در حال اجرا است و لذا قصد نداشتیم در این طرح بار دیگر همین مجازات ها را تقلیل دهیم یعنی مجازات اعدام فردی که به تحمل حبس 30 سال تقلیل پیدا کرده است بار دیگر به 15 سال کاهش پیدا نکند.

بدیهی است این امکان وجود داشت که در بررسی های کمیسیون قضایی و بررسی های صحن جرائم دیگری را نیز در استثنائات قرار دهیم.

در مجموع اکنون نزدیک به دوهزار عنوان کیفری داریم و اگر قرار بود از این جرائم حتی 20 مورد هم جزو استثنائات قرار گیرد شاید قابل قبول بود و ما هم مخالفتی با آن نداشتیم.

حداقل سود اجرای این طرح این است که زندان ها را خالی و بار هزینه اداره زندان را کاهش دهد.

چون این وضعیت فعلی به بیت المال ضرر وارد می کند و نتیجه اصلاحی هم برای محبوسین و مرتکبین جرایمی که به حبس محکوم می شوند، ندارد، طرحی که ما ارائه کرده بودیم حتما می توانست آثار و برکاتی به دنبال داشته باشد، اضافه بر این ایرادات و اشکالات این طرح در مرحله اجرا قابل شناسایی و اصلاح بود؛ در واقع این امکان وجود داشت در یک دوره مثلا یک ساله ایرادات را در اجرا شناسایی و نسبت به اصلاح آن اقدام شود.

  روند بررسی و تصویب این طرح در کمیسیون تخصصی و صحن مجلس چگونه بود؟ علی رغم مخالفت هایی که از گوشه و کنار و به خصوص از سوی قوه قضاییه شاهد بودیم؛ این طرح جزو طرح هایی بود که دوفوریت آن با نزدیک به 81 درصد آرای نمایندگان مصوب شد؛ پس از آن طرح را به کمیسیون بازگرداندند و کمیسیون نیز تحت تاثیر نظرات قوه قضاییه آن را رد کرد، درحالی که مکلف بودند پس از رای آوردن دوفوریت طرح به جزییات وارد شده و موارد اصلاحی مورد نظر خود را پیشنهاد کنند.

اگرچه فردای آن روز طرح به صحن بازگشت و بازهم همین رد کمیسیون حقوقی و قضایی با رای بالای مجلس رد شد.

پس مشخص شد که اراده نمایندگان مجلس و قانون گذار بر این است که طرح را تصویب کنند، طبق آیین نامه، مجلس پس از رد نظر کمیسیون مکلف بود خود به طرح وارد شده و جزییات را مورد بررسی قرار دهد و سپس آن را به رای بگذارد اما این کار انجام نشد و طرح را برای بررسی جزییات مجددا به کمیسیون ارجاع دادند.

قوه قضاییه طرح پیشنهادی تقلیل مجازات حبس را 100 درصد تغییر داد در این مقطع نمایندگان دستگاه قضا در جلسه کمیسیون حضور پیدا کرده و عملا طرح را به صورت 100 درصد ملغی کردند؛ ابتدا پیشنهادات جایگزینی را ارائه کردند که تا 80 درصد با طرح ما همخوانی داشت و ما نیز با این پیشنهاد موافقت کردیم، اما در جلسه بعدی همین متن پیشنهادی قوه قصاییه هم تغییر پیدا کرد و عملا به اصلاح موادی از کلیات قانون مجازات اسلامی تبدیل شد.

عملا این طرح به لایحه تبدیل شد و اراده آقایان بر این شد که اصلاحاتی در وضعیت فعلی مجازات حبس و جمعیت کیفری زندان ها صورت نپذیرد و دائما هم در این باره مصاحبه می کردند حتی برخی از خبرگزاری ها، مشغول هجمه واردن کردن و تخریب این طرح شدند؛ ما نیز که شاهد اراده قوه قضاییه بر عدم تصویب این طرح بودیم دیگر دخالتی نکردیم و به این نتیجه رسیدیم شاید به همین اندازه که سعی کردیم چنین موضوعی در مجلس مطرح شده و به دغدغه نمایندگان و مردم تبدیل شود از ما رفع تکلیف شده باشد، زیرا وقتی مجری قانون نسبت به قانونی اِن قُلت و اما و اگر داشته باشد حتما در مقام عمل به قانون نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت، چه بسا ضرر چنین قانونی برای جامعه بیش از نفع آن باشد.

در واقع طرح ما با حفظ همان عنوان 100 درصد تغییر پیدا کرد، البته در این تغییر اساسی من فقط  اضافه شدن تبصره ای به ماده 18 قانون مجازات اسلامی را قبول داشتم و در مرحله بعد که قصد حذف آن تبصره را داشتند بر حفظ آن تاکید کردم، دلیل من برای حفظ این تبصره این بود که هدف آن تبصره با طرح من نزدیک بود.

این تبصره بیان می کند که قاضی مکلف است مبنای خود را برای تعیین مجازات بر حداقل مجازات مقرر در قانون قرار دهد، یعنی اگر در قانون مجازات جرمی 6 ماه تا 2 سال است مبنا را 6 ماه قرار دهد و اگر بخواهد مجازاتی بیشتر از حداقل را مقرر کند باید دلایل آن را ذکر کند، البته ضمانت اجرای این امر نیز تعیین شد تا اگر دادگاهی این را رعایت نکرد موجب نقض حکم در دادگاه تجدید نظر باشد؛ متاسفانه وقتی مصوبه کمیسیون به صحن آمد در کمال ناباوری شاهد بودیم این ضمانت اجرا هم حذف و متن قانون به یک توصیه تبدیل شده است که در صحن با اصرار ما ضمانت اجرای دیگری برای این تبصره تعیین شد و آن این است که عدم رعایت مفاد این تبصره برای قاضی متخلف موجب مجازات انتظامی تا درجه 4 باشد.

با حفظ عنوان طرح پیشنهادی ما موادی از قانون مجازات را اصلاح کردند در هر حال آنچه که در نهایت اتفاق افتاد و آنچه در مجلس به تصویب رسید اصلا مورد نظر ما نبود، اگرچه  ایراداتی به قانون مجازات اسلامی وارد بود و هست این قانون هم نیاز به اصلاح داشت و اکنون نیز دارد اما اصلاح این مواد تحت عنوان طرح ما که هدف دیگری را دنبال می کرد و در صورت تصویب تغییرات اساسی در مجازات حبس تعزیری ایجاد می کرد ایده و اراده ما طراحان نبود.

در هر حال آنچه با اصرار  قوه قضاییه تصویب شد شاید اصلاحات خوبی باشد ولی طرح من و ایده من این نبود، من هم در صحن و هم کمیسیون بیان کردم که قصد داشتم کار بزرگی در این باره انجام شود که متاسفانه نشد و باز هم مجلس البته به اصرار قوه قضاییه به همان اصلاحات جزیی و وصله پینه ای اکتفا کرد.

آیا فکر می کنید اصلاحاتی که صورت پذیرفت می تواند آن هدف تقلیل حبس تعزیری و کاهش جمعیت کیفری را محقق سازد؟ اصلاح تبصره فلان ماده فلان قانون فلان که وظیفه قانون گذار نیست؛ قانون گذاری وصله پینه ای مشکلات این کشور را حل نمی کند، واقعیت این است که ما به کارهای اساسی و کلان نیاز داریم که از جمله آن ها ورود جدی به بحث زرادخانه کیفری برای خروج از این وضعیت است؛ قطعا یکی از کارهای مهم و ضروری قانون گذار این است که درباره زندان ها، زندانیان، جمعیت کیفری و مجازات زندان در قوانین بازنگری جدی داشته باشد و کشور را از این بلیه نجات دهد.

قانون گذاری وصله پینه ای مشکلات کشور را حل نمی کند؛ چرا قوه قضاییه برای رفع وضعیت زندان ها به مجلس لایحه ارائه نمی دهد؟ تا کی قرار است این روند ادامه پیدا کند؟ با این روزمرگی ها هیچ زمان هیچ اراده ای به دنبال اصلاح نخواهد بود؛ این کار هم وظیفه مجلس است، اگر این موضوع دغدغه قوه قضاییه است این قوه وظیفه دارد در این باره لایحه ارائه کند اگر رییس قوه قضاییه دائما نسبت به وضعیت زندان ها انتقاد دارد پس چرا لایحه ای به مجلس ارائه نمی دهند؟ در هر حال من فکر می کنم با این طرح به نوعی یک دغدغه برای بازنگری در مجازات ها ایجاد کرده ایم امیدواریم این هدف حاصل شده باشد.

  آیا ایرادات شورای نگهبان ایرادات جدی است؟با وجود نزدیک شدن به پایان عمر مجلس دهم می توانیم شاهد رفع این ایرادات در همین مجلس باشیم؟ ایرادات شورای نگهبان ایراداتی جزیی و  درباره مسائلی همچون تکرار جرم و مرور زمان است؛ بله قطعا همین مجلس می تواند به آن رسیدگی کرده و ایرادات را رفع کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حبس تعزیری - طرح تقلیل مجازات حبس - مجازات حبس - تعزیری - کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس - کمیسیون حقوقی و قضایی - قوه قضاییه - مجازات - مجلس شورای اسلامی - قضایی - گفت وگو - کمیسیون حقوقی - مجلس - حقوقی و قضایی - شورای اسلامی - دغدغه - ایسنا - کاهش جمعیت - تاثیرگذار - حبس زدایی - طراح - کاهش - اجرا - داده - هایی - اصلاحات - کمیسیون - 100 درصد - انتقاد - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
خاطره سفر به تبعیدگاه رهبر انقلاب/ مکتب امام مکتب عقلانیت است

اندیشه های امام خمینی(ره) مسیر رستگاری را هموار کرد

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست

نهاد های دولتی استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سند دار کردن اموال غیر منقول خود اقدام کنند

امام خمینی: پشتیبانی از نظام به معنای تابعیت محض از یک جریان نیست

خاطره رهبری ازعیادت امام/این روح بزرگ باهمه شخصیّتش زندگی می کند |

موسوی لارگانی: مردم از ماموریت های داخلی و خارجی نمایندگان خود مطلع می شوند

خط حزب الله 239 | همان خطِ خمینی

حمایت از تولید بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد

چه کسانی رییس کمیسیون های تخصصی مجلس می شوند؟/ یاران احمدی نژاد و قالیباف بیشترین سهم را دارند

اعتبارنامه یکی از سه نماینده رد اعتبارنامه شده تایید شد

عملکرد مسئولان ایران و آمریکا در مواجهه با اعتراضات مردمی چگونه بود؟

‍ موانع سر راه تحقق طرح های مهم استان را بر می داریم

روایت تلخ آیت الله هاشمی از لحظه فوت امام خمینی/صبر خانم های بیت جالب بود/با قرص آرام بخش خوابیدم

رمز موفقیت امام خمینی(ره) در بیان سپهبد قاسم سلیمانی

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

بیانیه سفارت ایران در افغانستان در مورد حادثه تروریستی مسجد کابل

دوقلوهای جنجالی «پایتخت» هرروز متفاوت تر از دیروز/ عکس

کاش ترامپ به جای ژست گرفتن با انجیل آن را یکبار خوانده بود

مهندسی معکوس؛ حربه امیرکبیر علیه محصولات آمریکا

سیاست و اخلاق در اندیشه امام راحل چه جایگاهی داشت؟

واکنش سردار سلیمانی به اعتراض شهروند خوزستانی

تصاویری منتشر نشده از مراسم تشییع حضرت امام خمینی(ره)

لحظه فوت امام خمینی (ره) به روایت آیت الله هاشمی

فال حافظ امروز / 14 خرداد ماه با تفسیر دقیق + فیلم

نشست اضطراری ستاد مدیریت کرونا در شهرستان تشکیل شد

آغاز ثبت نام آموزش های مجازی کوتاه مدت قرآن ویژه کارگران سراسر کشور

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

جزییات تازه از نحوه افزایش حقوق کارمندان شرکتهای دولتی

اولویت قوه قضاییه برای گسترش عدل و آزادی های مشروع و احیای حقوق عامه

خبر رحلت امام، سخت ترین شکنجه اسارت بود

حکم متهم اصلی پرونده ثامن صادر شد

احمد خاتمی: آمریکا تنها زبانی که می فهمد زبان مقاومت و ایستادگی است.

پورابراهیمی: 60 درصد شرکت ها و بانک های دولتی زیان ده هستند

10 روز فرصت شورای نگهبان برای پاسخ به استعلام اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون

لحظه فوت امام خمینی (ره) به روایت آیت الله هاشمی

امام خمینی ارزش های دینی و انسانی را زنده کرد

امام خمینی (ره) انقلابی بیادماندنی در تاریخ سیاسی و اجتماعی جهان خلق کرد

بنیان های فکری امام خمینی(ره) برگرفته از تعالیم قرآنی بود |

امام خمینی صدای ستمدیدگان و مستضعفین جهان بود

خاطره منتشرنشده رهبر انقلاب از روزهای آخر عمر امام خمینی

بنیان های فکری امام خمینی(ره) برگرفته از تعالیم قرآنی بود

حفظ سلامتی مردم از اولویت های اصلی ستاد کرونا است

فیلم| نشست صمیمی مدیرکل دادگستری خوزستان با دانشجویان بسیجی

سردار جلالی: مراقب تفسیرهای ناصحیح از مکتب امام راحل باشیم

معرفی تصویری کتاب: تفسیر سوره حمد

تنها کسی که با رهبری آیت الله خامنه ای مخالفت کرد

مراسم بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) و یوم الله 15 خرداد

برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در مصلی نماز جمعه شاهین شهر

احسان نان 114 نانوایی استان اردبیل در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

پاداش 500 هزار دلاری برای حمله به سپاه!

اولویت قوه قضاییه برای گسترش عدل و آزادی های مشروع و احیای حقوق عامه

حضرت امام(ره) نمونه ای اعلا از مدیریت جهادی بودند

جوانان جمعیت هلال احمر سرمایه های ارزشمندی هستند

قالیباف: کشور را در درآمد و هزینه بدون نفت اداره کنیم.

شاه بیت سخنان امام خمینی (ره) رفع محرومیت بود

رزمایش برکت امام خمینی(ره)

مراسم ازدواج میلیاردی 2 عروسک! + عکس

احسان نان در 114 نانوایی استان اردبیل در سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب فیروزآباد در حمایت از مواضع نمایندگان انقلابی

حضرت امام(ره) نمونه ای اعلا از مدیریت جهادی بودند/نقش بسیج ملی در برنامه های وزارت بهداشت

حوزه علمیه کنار معترضان به نژادپرستی در آمریکاست / دولت آمریکا به ظاهر لبیرال و در عمل فاشیستی است

مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه

سردار جلالی: مراقب تفسیرهای ناصحیح از مکتب امام راحل باشیم

چه زمانی فرزندکُشی باعث مجازات «اعدام پدر» می شود؟

هویت جمعی انقلاب اسلامی مبتنی بر عدالت خواهی است

اولین سوال نمایندگان مجلس از کدام وزیر است؟

مبنای توسعه و مفهوم اصلی عدالت از منظر امام خمینی(ره)/ شعار «نه شرقی، نه غربی» در تمام مناسبات مد نظر امام(ره) بود

دادستان به آتش سوزی بوستان چیتگر ورود کند

خبر رحلت امام، سخت ترین شکنجه اسارت بود

یادداشت های روزانه آیت الله خامنه ای تاریخ نگاری انقلاب را متحول خواهد کرد

لایحه سنای آمریکا برای تمدید معاهده «شروع نو» بدون تأیید رییس جمهور

امام خمینی (ره) بانی آزادی انسان ها در قرن حاضر است

معرفی مدیر جدید دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه

برگزاری مسابقه کتابخوانی «امام دل ها» در پردیس ارس

پیام اداره تبلیغات اسلامی گله دار به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی(ره)

مراسم بزرگداشت رحلت امام خمینی(ره) در اصفهان برگزار می شود

شخصیت شناسی بر اساس نحوه قفل شدن انگشتان

اعضای هیئت رییسه مجمع نمایندگان استان تهران انتخاب شدند

جزییات نحوه افزایش حقوق کارمندان شرکت های دولتی

تنها راه حل بحران یمن توقف تجاوز و اشغالگری است

نظارت و بازرسی از صنوف همچنان ادامه دارد

نگاه متعالی و مترقی امام خمینی (ره) به مقوله تعلیم و تربیت را فراموش نخواهیم کرد و در در امتداد این مسیر نورانی گام بر خواهیم داشت

اطلاعیه روابط عمومی ارتش درخصوص مصاحبه امیر دریادار سیاری: انسجام ارتش و سپاه ناگسستنی است

روایت تلخ آیت الله هاشمی از لحظه فوت امام خمینی/صبر خانم های بیت جالب بود/با قرص آرام بخش خوابیدم

مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه

ویژه برنامه «بنیانگذار» با حضور آیت الله رییسی

موضوع ربایش مجرمان زندان میناب در دست بررسی است

سرپرست شرکت گاز استان تهران منصوب شد

کردستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا

سرپرست شرکت انتقال گاز ایران منصوب شد

یادداشت رهبر انقلاب پس از دیدار با امام خمینی(ره) منتشر شد

کمک های مومنانه در سراسر کشور ادامه دارد

سناتور مورفی: ما ملتی شکست خورده ایم

سالروز رحلت امام امت

شهادت نقطه اوج دفاع از ارزش های دینی

تنها راه حل بحران یمن توقف تجاوز و اشغالگری است

«اخلاص، مردم باوری، پیوند دین و سیاست و استکبارستیزی»، مهمترین شاخصه های مکتب امام (ره) است/ ماجرای سفر به ایرانشهر و پناه بردن به تبعیدگاه رهبر انقلاب/ گسترش عدل و آزادی های مشروع، احیای حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم، مهمترین اولویت های فعلی ماست/ نظام بانکی ما باید اصلاح شود

حسین یاراحمدی مراسم بزرگداشت امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه

گزارش تصویری| سی و یکمین سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) و قیام 15 خرداد در مشهد

طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری و دغدغه هایی که رفع نشد

طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری و دغدغه هایی که رفع نشد