مطالب مرتبط:
ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی
500 هزار تهرانی از کلیپ های آموزش مجازی ورزش بهره مند شدند
بستر سازی آموزش و پرورش هرمزگان برای تحصیل مجازی دانش آموزان
500 هزار شهروند تهرانی از کلیپ های آموزش مجازی ورزش در خانه بهره مند شدند
استمرار آموزش مجازی دانشگاه صنعتی شریف تا پایان فروردین
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 فروردین 1399 ساعت 15:162020-03-28اجتماعي

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی


آموزش های مجازی ارائه شده نمی تواند جایگزین آموزش های مدرسه شود بنابراین فرایند یادگیری و زمان واقعی آموزش محقق نمی شود از این رو سال تحصیلی با توجه به محدودیت قانون بازگشایی مدارس در آغاز مهرماه هرسال به منظور جبران تعطیلات به وجود آمده تغییر یابد.

- استفاده از آموزشهای مجازی" در تعطیلات طولانی مدتی که بر اثر شیوع ویروس کرونا به مدارس تحمیل شد فصل جدیدی از آموزش ها را رو به مدارس کشور گشود، آموزشهایی که در برخی از کشورها سالهاست اجرا می شود اما در کشور ما تجربه جدیدی است و در تعطیلات اخیر برای نخستین بار  به صورت گسترده تجربه شد.

الان که آموزش مجازی در حال تبدیل شدن به یک روش برای تسهیل آموزش است، سیستم آموزش مجازی برای مدارس یک موضوع داغ محسوب می شود و البته که آموزش مجازی نیازمند محیطی برای تعاملات دو سویه است.

در تعطیلات طولانی مدت فعلی، آموزش وپرورش ناگزیر به استفاده از آموزش مجازی شد و حالا آموزش دانش آموزان از طریق برنامه های تلویزیونی و بستر فضای مجازی در حال انجام است البته برخی مدارس خاص قبلاً در وادی آموزش مجازی گام گذاشته بودند و  در شرایط فعلی حرکت در این مسیر برای آنها آسانتر است.

البته آموزش های ارائه شده توسط معلمان در بستر فضای مجازی با مشکلات مختلفی مواجه است از جمله نبود اینترنت رایگان یا زیرساخت مناسب برای ارائه آموزش ها همچنین پراکندگی فعالیت مدارس از جمله اینکه برخی در بستر پیام رسان های خارجی و برخی در بستر پیام رسان های داخلی فعال هستند، مشهود است.

5 مشکل آموزش مجازی" در تعطیلات اخیر روش های آموزش مجازی البته با کاستی ها و مشکلاتی هم همراه شده که مرکز پژوهش های مجلس برخی از کاستی ها را اینگونه شرح داده است:  برخی از دانش آموزان از تلفن همراه و فضای مجازی والدینشان استفاده می کنند این در حالی است که والدین شاغل در طول روز در خانه حضور ندارند و همین موضوع دسترسی این دانش آموزان به آموزش های الکترونیکی ارائه شده در بستر فضای مجازی را محدود می کند.

برخی دیگر از دانش آموزان و اولیا اساساً دسترسی به فضای مجازی ندارند و برنامه های آموزشی تلویزیون ویژه دانش آموزان عادی  است و دانش آموزان با نیازهای ویژه همچون نابینا و کم بینا، ناشنوا و کم شنوا از این گونه آموزش ها بی بهره اند.

 فشردگی و محدودیت زمانی برنامه های آموزش تلویزیونی از دیگر مشکلات آموزش مجازی است به نحوی که تنها برخی دروس آن هم در مدت زمانی کوتاه حدود 20 دقیقه ارائه می شود.

 فرآیند آموزش عملی شامل ارزشیابی آغازین، ارائه درس، بازخورد گیری و ارزشیابی پایانی است در حالیکه آموزش مجازی تلویزیونی که در حال حاضر ارائه می شود به ارائه درس محدود است و تحولات یادگیری و پایش آن صورت نمی گیرد،  این نوع از آموزش ها از جنس آموزشهای الکترونیکی" تعاملی نیست بنابراین نمی توان از تحقق هدف یادگیری با اطمینان سخن گفت.

  برنامه های آموزش تلویزیونی رسانه ملی در حوزه آموزش و پرورش همه دروس را در بر نمی گیرد و عمدتاً شامل دروس پایه است با توجه به ماهیت تلویزیونی آموزش های اخیر وزارت آموزش و پرورش و نوع مشارکت دانش آموزان در این گونه آموزشها تضمینی برای مشارکت دانش آموزان در فرایند آموزش وجود ندارد و نمی توان دریافت که چه تعداد از دانش آموزان مشارکت دارند و بر اساس آن قضاوت کرد که نیاز به جبران فرصت های از دست رفته است.

 آموزش و توانمندسازی معلمان در حوزه آموزش الکترونیکی یکی از پیش شرط های آموزش مبتنی بر فناوری و آموزش الکترونیک است، تا به امروز دانشگاه فرهنگیان و آموزش وپرورش چشم اندازی برای این موضوع نداشتند، در شرایط فعلی نیز آموزش های مجازی به صورت پراکنده و بدون زیرساخت و برنامه مشخص در حال انجام است و خبری از محتوای الکترونیکی"، تعاملی و چند رسانه ای نیست اگر قرار باشد، آموزش مجازی به عنوان یک رویه ادامه یابد قطعا باید به تربیت فناورانه معلمان دقت کرد.

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی مرکز پژوهش های مجلس نیز در این رابطه متذکر شده است: وزارت آموزش و پرورش در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس با فراخوانی جهادگونه فرهنگیان داوطلب ارائه آموزش های مجازی را برای تهیه محتوای الکترونیکی دعوت به کار کرده است این موضوع اگرچه اقدام لازم است اما انجام دیر موقع آن نشانگر چند ضعف اساسی است.

اول، مربوط به ضعف مدیریت آموزش مجازی در وزارت آموزش و پرورش.

دوم، ضعف دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلمان با توانمندی آموزش مجازی و و فناورانه.

سوم، ضعف آموزش های ضمن خدمت معلمان در بهسازی و ارتقای سطح دانش تکنولوژی و معلمان.

چهارم، ضعف وزارت آموزش و پرورش در حوزه زیرساخت های مورد نیاز آموزش مجازی همچون تولید محتوای الکترونیکی، تعاملی و چند رسانه ای.

اما آموزش و پرورش برای گام گذاشتن در مسیر آموزش مجازی و استفاده از این روش نوین آموزشی در مقیاس گسترده تر و در تمام مدارس کشور و از سوی دیگر راهبردی برای تحقق عدالت آموزشی باید چه کند تا پس از این با تحمیل تعطیلات ناخواسته به مدارس، شاهد تعطیلی آموزش نباشیم؟! از سوی دیگر در نخستین تجربه آموزش و پرورش برای ارائه آموزش تلویزیونی و مجازی به دانش آموزان باید مشخص شود که آیا آموزش های ارائه شده در فضای مجازی پس از بازگشایی مدارس تکرار خواهد شد یا خیر؛ و اگر قرار باشد این بخش جزو آموزش های رسمی باشد نه مکمل آیا تمام دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم امکان دسترسی به آن را داشتند؟! آموزش مجازی موفق با این پیش نیازها  مرکز پژوهش های مجلس نیز پیشنهاداتی را برای آموزش مجازی موفق ارائه کرده است از جمله: وزارت آموزش و پرورش با استفاده از ظرفیت دیگر شبکه های رسانه ملی به ویژه شبکه های رادیویی که تاکنون مغفول مانده است به تولید و ارائه برنامه های آموزشی تمام دروس با در نظر گرفتن همه دانش آموزان عادی و دانش آموزان با نیازهای ویژه اقدام کند.

آموزش و پرورش با توجه به غلبه رویکرد آموزشی و آموزش های تلویزیونی فعلی از ظرفیت شبکه پویا و شبکه امید برای ارائه آموزش های تربیتی، پرورشی و مهارت های زندگی به ویژه برای نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان دوره ابتدایی استفاده کند.

آموزش های مجازی ارائه شده نمی تواند جایگزین آموزش های مدرسه شود بنابراین فرایند یادگیری و زمان واقعی آموزش محقق نمی شود از این رو سال تحصیلی با توجه به محدودیت قانون بازگشایی مدارس در آغاز مهرماه هرسال به منظور جبران تعطیلات به وجود آمده تغییر یابد.

وزارت آموزش و پرورش بسته های آموزشی به منظور آموزش تولید محتوای الکترونیکی و نحوه ارائه آن برای معلمان در اسرع وقت تهیه و توزیع کند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حجم اینترنتی رایگان در اختیار معلمان و دانش آموزان قرار دهد تا معلمان بتوانند به آموزش مجازی در بستر شبکه پیام رسان های داخلی و مجاز اقدام کنند.

معلمان برای آموزش مجازی و استفاده از فناوری های نوین در آموزشهای خود نیازهای حرفه ای فراوانی دارند؛ آنها باید طیف وسیعی از مهارتهای فنی و آموزشی را در خود ایجاد کنند همچنین فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد حرفه ای معلمان مدنظر باشد و این هدف  بدون سرمایه گذاری کافی در توسعه رشد حرفه ای معلمان و ارتقای فعالیت های حرفه ای آنها میسر نمی شود.


کلید واژه ها: آموزش - آموزش مجازی - مجازی - تعطیلات - آموزش وپرورش - مدارس - استفاده - بازگشایی مدارس - کشور - طولانی - ویروس کرونا - سال تحصیلی - مدارس کشور - بازگشایی - جایگزین - محدودیت - یادگیری - نیازمند - نخستین - مهرماه - گسترده - کشورها - ویروس - تغییر - موضوع - مدرسه - واقعی - سیستم - قانون - تسهیل

آخرین اخبار سرویس:
استاد بزرگ شطرنج ایران سفیر مدرسه سازی شد

آتش در طبیعت ایران، و آرامش کلانتری

افزایش ابر و وزش باد در دو روز آینده در آسمان فارس

وزش باد با سرعت زیاد در اغلب شهرها/ اختلاف دمای 42 درجه ای در کشور

زور دانش آموزان به آموزش و پرورش نرسید/ امتحانات پایه نهم همچنان حضوری است

شکارچی که حامی حیوانات شد

اهدای نشان سفیر مدرسه سازی به استاد بزرگ شطرنج ایران

زور دانش آموزان به آموزش و پرورش نرسید/ برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم

تردد در محورهای خراسان شمالی عادی شد

اهدای نشان سفیر مدرسه سازی به استاد بزرگ شطرنج ایران

ترافیک روان در محورهای گیلان/ خودداری از رفتارهای مخاطره آمیز

مدیریت بحران در رصد حال گسل های کشور

تاخیر در اجرای محدودیت هراز و کندوان/تردد خودروها در تمام محورها پرحجم است

ایجاد اشتغال برای مناطق سیل زده ریگان

«آبشخور رستم» در سیطره آسیب ها

دستور رسیدگی فوری به حیات وحش آسیب دیده در آتش سوزی جنگل های زاگرس

کاهش تدریجی دما همراه با رگبارهای پراکنده طی روزهای آینده

مداوای حیوانات وحشی آتش سوزی جنگلهای زاگرس

معجزه خلقت در روستای ییلاقی سیرچ در چند کیلومتری گرم ترین نقطه کره زمین + تصاویر

300 هزار سرباز، آموزش های فنی و حرفه ای می بینند

«آبشخور رستم» در سیطره آسیب ها

محیط امن برای تراکم جمعیت قوچ و میش+عکس

شهادت یک سرباز که در بهزیستی بزرگ شده بود

ترافیک سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه

تولد بره ای با 8 دست و پا در «رومشکان»

ترافیک سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه

دمای بالای 40 درجه در 80 درصد ایستگاه های هواشناسی

شهادت یک سرباز که در بهزیستی بزرگ شده بود +عکس

کدام مناطق بیشترین آلودگی صوتی را دارند؟

مهاجرت 2 خبرنگار صداوسیما به شبکه ماهواره ای+عکس

همتی که باعث آبادانی یک روستا شد

گرد و خاک در 5 روز آینده غوغا می کند

احتمال آتش سوزی جنگلها و مراتع استان اردبیل

حاکم شدن جوی ناپایدار در خراسان رضوی

ترافیک سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه/ هراز یک طرفه نشد

پاک ترین هوا در کدام منطقه کره زمین؟

ریشه های قتل رومینا: فرار دختران، کودک همسری یا ناموس پرستی؟

سرباز ی که در بهزیستی بزرگ شده بود به شهادت رسید

برترین شارژر خورشیدی 2020 را بشناسید

شهادت یک سرباز که در بهزیستی بزرگ شده بود

اجرای دوباره طرح زوج و فرد

آخرین وضعیت امتحان نهایی دانش آموزان | وقتی 9 استان در وضعیت هشدار است

تشدید برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرکرد

آغاز عملیات اجرایی سد آبخیزداری در چایپاره

ربع رشیدی چراغِ آماده باش محوطه های تاریخی را روشن کرد!

رونمایی بهنوش بختیاری از مجسمه خاص اش +عکس

ترافیک پرحجم در خروجی ها و تفرجگاههای مشهد

شهادت سربازی که در بهزیستی بزرگ شده بود

ربع رشیدی چراغِ آماده باش محوطه های تاریخی را روشن کرد!

ریشه های قتل رومینا: فرار دختران، کودک همسری یا ناموس پرستی؟

بالگرد آب پاش به اندیکا اعزام می شود

تصاویر/ موزه مردم شناسی بندرعباس

ترافیک نیمه سنگین در محور کرج چالوس

بالگرد آب پاش به اندیکا اعزام می شود

تصاویر| ورجین، پناهگاه حیات وحش و ییلاق تهرانی ها

وزش باد قابل ملاحظه طی 5 روز آتی در بیشتر مناطق کشور

رنگ و نقش بر دیوار های مرودشت

هشدار اداره کل هواشناسی به مازندرانی ها

رکاب زدن مسیر 174 کیلومتری برای حمایت از مدافعان سلامت

ماشین لاکچری شیوا ابراهیمی +عکس

ترافیک نیمه سنگین در محور های شرق استان تهران

مدل بستن روسری چهارگوش با روش های جدید

10 درصد عرصه های منابع طبیعی استان اصفهان مستعد آتش سوزی هستند

آموزش و پرورش تهران: امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار می شود

موزه مردم شناسی بندرعباس

تصویب 15 نقشه نوسازی در بافت تاریخی بوشهر

دلیل حذف برخی رشته های تحصیلی از هنرستان ها

آسفالت معابر روستایی در شهرستان آبدانان

بدرود بیدود ، سلام خلازیر

بالگرد آبپاش به اندیکا اعزام می شود

بالگرد آبپاش به اندیکا اعزام شد

تعطیلی دو نانوایی متخلف در داراب

اصفهان، شهر دوچرخه ها

کدام مناطق بیشترین آلودگی صوتی را دارند؟

پوشش لادن طباطبایی در خارج از کشور +عکس

آزمون و خطا زاییده بحران است

سامانه بارشی تا روز جمعه در زنجان فعال می شود/ پرهیز گروه های حساس از تردد غیرضروری در فضای باز

فقط امتحانات پایه های نهم و دوازدهم حضوری است

هشدار اداره کل هواشناسی به مازندرانی ها

20 نکته برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات/ راه های کاهش اضطراب امتحان

هشدار سطح زرد اداره کل هواشناسی به مازندرانی ها

آزادی سه زندانی زن سرپرست خانواده در البرز

اعزام بالگرد آب پاش به اندیکا برای مهار آتش

آخرین وضعیت برگزاری امتحانات نهایی و چالش های آن

شهادت یک سرباز که در بهزیستی بزرگ شده بود

هشدار نسبت به آلودگی صوتی خطرناک در 2 محدوده تهران

چگونگی پرداخت شهریه برای سال تحصیلی جدید

پارک جمشیدیه؛ بوستان سنگی تهران

بزرگداشت هفته محیط زیست با محوریت فضای مجازی

دستور رسیدگی فوری به حیات وحش آسیب دیده در آتش سوزی جنگل های زاگرس

برداشت گل محمدی از شهر کلاته رودبار دامغان

زایش ابرهای غران؛ رویش سبز مادستان

ترافیک روان در جاده ها

15 خرداد؛ از پرسه کرونا میان مسافران تا آتشی که همچنان در مراتع و جنگل ها زبانه می کشد

پیش بینی آسمانی صاف تا کمی ابری برای خوزستان

غبار شدن هوای خوزستان

آموزش تغییر نام کاربری و نام نمایشی اینستاگرام + عکس

فقط امتحانات پایه های نهم و دوازدهم حضوری است

فقط امتحانات پایه های نهم و دوازدهم حضوری است

پیش بینی ها وزش باد متوسط تا نسبتا شدید در خوزستان

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی