مطالب مرتبط:
ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی
500 هزار تهرانی از کلیپ های آموزش مجازی ورزش بهره مند شدند
بستر سازی آموزش و پرورش هرمزگان برای تحصیل مجازی دانش آموزان
500 هزار شهروند تهرانی از کلیپ های آموزش مجازی ورزش در خانه بهره مند شدند
استمرار آموزش مجازی دانشگاه صنعتی شریف تا پایان فروردین
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 فروردین 1399 ساعت 15:162020-03-28اجتماعي

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی


آموزش های مجازی ارائه شده نمی تواند جایگزین آموزش های مدرسه شود بنابراین فرایند یادگیری و زمان واقعی آموزش محقق نمی شود از این رو سال تحصیلی با توجه به محدودیت قانون بازگشایی مدارس در آغاز مهرماه هرسال به منظور جبران تعطیلات به وجود آمده تغییر یابد.

- استفاده از آموزشهای مجازی" در تعطیلات طولانی مدتی که بر اثر شیوع ویروس کرونا به مدارس تحمیل شد فصل جدیدی از آموزش ها را رو به مدارس کشور گشود، آموزشهایی که در برخی از کشورها سالهاست اجرا می شود اما در کشور ما تجربه جدیدی است و در تعطیلات اخیر برای نخستین بار  به صورت گسترده تجربه شد.

الان که آموزش مجازی در حال تبدیل شدن به یک روش برای تسهیل آموزش است، سیستم آموزش مجازی برای مدارس یک موضوع داغ محسوب می شود و البته که آموزش مجازی نیازمند محیطی برای تعاملات دو سویه است.

در تعطیلات طولانی مدت فعلی، آموزش وپرورش ناگزیر به استفاده از آموزش مجازی شد و حالا آموزش دانش آموزان از طریق برنامه های تلویزیونی و بستر فضای مجازی در حال انجام است البته برخی مدارس خاص قبلاً در وادی آموزش مجازی گام گذاشته بودند و  در شرایط فعلی حرکت در این مسیر برای آنها آسانتر است.

البته آموزش های ارائه شده توسط معلمان در بستر فضای مجازی با مشکلات مختلفی مواجه است از جمله نبود اینترنت رایگان یا زیرساخت مناسب برای ارائه آموزش ها همچنین پراکندگی فعالیت مدارس از جمله اینکه برخی در بستر پیام رسان های خارجی و برخی در بستر پیام رسان های داخلی فعال هستند، مشهود است.

5 مشکل آموزش مجازی" در تعطیلات اخیر روش های آموزش مجازی البته با کاستی ها و مشکلاتی هم همراه شده که مرکز پژوهش های مجلس برخی از کاستی ها را اینگونه شرح داده است:  برخی از دانش آموزان از تلفن همراه و فضای مجازی والدینشان استفاده می کنند این در حالی است که والدین شاغل در طول روز در خانه حضور ندارند و همین موضوع دسترسی این دانش آموزان به آموزش های الکترونیکی ارائه شده در بستر فضای مجازی را محدود می کند.

برخی دیگر از دانش آموزان و اولیا اساساً دسترسی به فضای مجازی ندارند و برنامه های آموزشی تلویزیون ویژه دانش آموزان عادی  است و دانش آموزان با نیازهای ویژه همچون نابینا و کم بینا، ناشنوا و کم شنوا از این گونه آموزش ها بی بهره اند.

 فشردگی و محدودیت زمانی برنامه های آموزش تلویزیونی از دیگر مشکلات آموزش مجازی است به نحوی که تنها برخی دروس آن هم در مدت زمانی کوتاه حدود 20 دقیقه ارائه می شود.

 فرآیند آموزش عملی شامل ارزشیابی آغازین، ارائه درس، بازخورد گیری و ارزشیابی پایانی است در حالیکه آموزش مجازی تلویزیونی که در حال حاضر ارائه می شود به ارائه درس محدود است و تحولات یادگیری و پایش آن صورت نمی گیرد،  این نوع از آموزش ها از جنس آموزشهای الکترونیکی" تعاملی نیست بنابراین نمی توان از تحقق هدف یادگیری با اطمینان سخن گفت.

  برنامه های آموزش تلویزیونی رسانه ملی در حوزه آموزش و پرورش همه دروس را در بر نمی گیرد و عمدتاً شامل دروس پایه است با توجه به ماهیت تلویزیونی آموزش های اخیر وزارت آموزش و پرورش و نوع مشارکت دانش آموزان در این گونه آموزشها تضمینی برای مشارکت دانش آموزان در فرایند آموزش وجود ندارد و نمی توان دریافت که چه تعداد از دانش آموزان مشارکت دارند و بر اساس آن قضاوت کرد که نیاز به جبران فرصت های از دست رفته است.

 آموزش و توانمندسازی معلمان در حوزه آموزش الکترونیکی یکی از پیش شرط های آموزش مبتنی بر فناوری و آموزش الکترونیک است، تا به امروز دانشگاه فرهنگیان و آموزش وپرورش چشم اندازی برای این موضوع نداشتند، در شرایط فعلی نیز آموزش های مجازی به صورت پراکنده و بدون زیرساخت و برنامه مشخص در حال انجام است و خبری از محتوای الکترونیکی"، تعاملی و چند رسانه ای نیست اگر قرار باشد، آموزش مجازی به عنوان یک رویه ادامه یابد قطعا باید به تربیت فناورانه معلمان دقت کرد.

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی مرکز پژوهش های مجلس نیز در این رابطه متذکر شده است: وزارت آموزش و پرورش در بحبوحه شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس با فراخوانی جهادگونه فرهنگیان داوطلب ارائه آموزش های مجازی را برای تهیه محتوای الکترونیکی دعوت به کار کرده است این موضوع اگرچه اقدام لازم است اما انجام دیر موقع آن نشانگر چند ضعف اساسی است.

اول، مربوط به ضعف مدیریت آموزش مجازی در وزارت آموزش و پرورش.

دوم، ضعف دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلمان با توانمندی آموزش مجازی و و فناورانه.

سوم، ضعف آموزش های ضمن خدمت معلمان در بهسازی و ارتقای سطح دانش تکنولوژی و معلمان.

چهارم، ضعف وزارت آموزش و پرورش در حوزه زیرساخت های مورد نیاز آموزش مجازی همچون تولید محتوای الکترونیکی، تعاملی و چند رسانه ای.

اما آموزش و پرورش برای گام گذاشتن در مسیر آموزش مجازی و استفاده از این روش نوین آموزشی در مقیاس گسترده تر و در تمام مدارس کشور و از سوی دیگر راهبردی برای تحقق عدالت آموزشی باید چه کند تا پس از این با تحمیل تعطیلات ناخواسته به مدارس، شاهد تعطیلی آموزش نباشیم؟! از سوی دیگر در نخستین تجربه آموزش و پرورش برای ارائه آموزش تلویزیونی و مجازی به دانش آموزان باید مشخص شود که آیا آموزش های ارائه شده در فضای مجازی پس از بازگشایی مدارس تکرار خواهد شد یا خیر؛ و اگر قرار باشد این بخش جزو آموزش های رسمی باشد نه مکمل آیا تمام دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم امکان دسترسی به آن را داشتند؟! آموزش مجازی موفق با این پیش نیازها  مرکز پژوهش های مجلس نیز پیشنهاداتی را برای آموزش مجازی موفق ارائه کرده است از جمله: وزارت آموزش و پرورش با استفاده از ظرفیت دیگر شبکه های رسانه ملی به ویژه شبکه های رادیویی که تاکنون مغفول مانده است به تولید و ارائه برنامه های آموزشی تمام دروس با در نظر گرفتن همه دانش آموزان عادی و دانش آموزان با نیازهای ویژه اقدام کند.

آموزش و پرورش با توجه به غلبه رویکرد آموزشی و آموزش های تلویزیونی فعلی از ظرفیت شبکه پویا و شبکه امید برای ارائه آموزش های تربیتی، پرورشی و مهارت های زندگی به ویژه برای نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان دوره ابتدایی استفاده کند.

آموزش های مجازی ارائه شده نمی تواند جایگزین آموزش های مدرسه شود بنابراین فرایند یادگیری و زمان واقعی آموزش محقق نمی شود از این رو سال تحصیلی با توجه به محدودیت قانون بازگشایی مدارس در آغاز مهرماه هرسال به منظور جبران تعطیلات به وجود آمده تغییر یابد.

وزارت آموزش و پرورش بسته های آموزشی به منظور آموزش تولید محتوای الکترونیکی و نحوه ارائه آن برای معلمان در اسرع وقت تهیه و توزیع کند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حجم اینترنتی رایگان در اختیار معلمان و دانش آموزان قرار دهد تا معلمان بتوانند به آموزش مجازی در بستر شبکه پیام رسان های داخلی و مجاز اقدام کنند.

معلمان برای آموزش مجازی و استفاده از فناوری های نوین در آموزشهای خود نیازهای حرفه ای فراوانی دارند؛ آنها باید طیف وسیعی از مهارتهای فنی و آموزشی را در خود ایجاد کنند همچنین فناوری اطلاعات و ارتباطات در رشد حرفه ای معلمان مدنظر باشد و این هدف  بدون سرمایه گذاری کافی در توسعه رشد حرفه ای معلمان و ارتقای فعالیت های حرفه ای آنها میسر نمی شود.


کلید واژه ها: آموزش - آموزش مجازی - مجازی - تعطیلات - آموزش وپرورش - مدارس - استفاده - بازگشایی مدارس - کشور - طولانی - ویروس کرونا - سال تحصیلی - مدارس کشور - بازگشایی - جایگزین - محدودیت - یادگیری - نیازمند - نخستین - مهرماه - گسترده - کشورها - ویروس - تغییر - موضوع - مدرسه - واقعی - سیستم - قانون - تسهیل

آخرین اخبار سرویس:
احتمال اعلام پایان سال تحصیلی بدون برگزاری امتحانات/ آخرین خبر از امتحانات پایه نهم

فاز یک قطار شهری کرج تا پایان سال به بهره برداری می رسد

احتمال اعلام پایان سال تحصیلی بدون برگزاری امتحانات

جدول پخش برنامه درسی پنج شنبه 8 خرداد

نگهداری گیاه آرالیای برگ ژاپنی در منزل

تولید 227 فیلم آموزش مهارتی در خوزستان

واکنش علی ضیا به زلزله 4 ریشتری تهران

درخواست ستاد مقابله با کرونای خوزستان برای برگزاری غیرحضوری امتحانات پایه نهم

بارش های رگباری پراکنده در نواحی شمالی استان

بارش پراکنده همراه با رعد و برق در برخی استان ها/ هوای تهران گرم تر می شود

نحوه برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی اعلام شد

مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی خود را معرفی کنند

پروژه های منطقه 4 فصل جدیدی در آبادانی و تحرک مناطق کم برخوردار است

اتمام آسفالت ریزی پروژه بازگشایی خیابان شهید صادقی

توضیحات رحمانی فضلی پیرامون روند تصمیم گیری برای اجرای طرح ترافیک در تهران

سرکوب احساسات؛ سبب بروز خشم

حرم مطهر حضرت زینب(س) فردا بازگشایی می شود

مصوبه اصلاح نظام رتبه بندی معلمان ابلاغ شد

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن به بروجن لغو نشده است

استخدام کارشناس جذب مشتری خانم در آتلیه عکس آبرنگ در تبریز

تحویل یک قلاده توله خرس به اداره حفاظت محیط زیست باغملک

نجات یک گونه پرنده کمیاب در اهر

دانش آموزانی که برای آزمون پایان ترم به شیوه ای متفاوت آماده می شوند + فیلم

سرکوب احساسات؛ سبب بروز خشم

تحویل یک قلاده توله خرس به اداره حفاظت محیط زیست باغملک

جدول زمانی برنامه های درسی 8 خرداد شبکه های 4 و 7

برنامه درسی شبکه چهارسیما چهارشنبه 8 خرداد 99 اعلام شد

برنامه درسی شبکه آموزش پنج شنبه 8 خرداد 99 اعلام شد

تدریس و آزمون های مجازی

امتحانات پایه نهم مدارس بروجرد غیر حضوری برگزار می شود

نجات یک فهله پرنده نادر در شهرستان اهر

استخدام 3 ردیف شغلی در گروه صنعتی عباسپور -آدرین در البرز

جدول زمانی برنامه های درسی 8 خرداد شبکه های 4 و 7

تقویم و اوقات شرعی فردا هشتم خرداد ماه

مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی فارغ التحصیل سال 98 غیبت می خورند

کلاس های درسی دانش آموزان در تلویزیون؛ پنجشنبه 8 خرداد

آغاز بازگشایی تاسیسات گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

جانباز 70 درصد «محمد فیروزی» آسمانی شد

عکس بامزه از کودکی پدرام شریفی

والدین مراقب رفتارهای استرس زا درایام امتحانات باشند

ماندگاری هوای گرم در روزهای آینده

هشدار جدی به مسافران مترو

حذف تدریجی دفترچه های کاغذی تامین اجتماعی در گیلان

بازی با جان مردم در کمربندی تاریک ورامین- پیشوا 

خطر تعطیلی تنها هنرستان کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد/آمادگی آموزش و پرورش برای رفع مشکلات هنرستان آیت الله ملک حسینی

از ورود شهروندان بدون ماسک به مترو جلوگیری می شود.

جدول زمانی آموزش تلویزیونی پنجشنبه 8 خرداد

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

صفوف طولانی در مقابل مرکز تعویض پلاک خودرو در بیرجند

برگزاری امتحانات نهایی دانش آموزان بصورت حضوری

شروع امتحانات دانش آموزان ،پس از سه ماه تعطیلی

آزمون ورودی جامعه الزهرا (س) برخط برگزار می شود

روایت تسنیم از جدال نابرابر جنگلبانان کهگیلویه و بویراحمد با آتش جنگل های گچساران

چگونه به رستوران برویم؟

نجات یک گونه پرنده کمیاب در اهر

آغاز فعالیت ادارات دولتی قم از 10 خرداد ماه

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 8 خرداد

شهرداری نجف آباد، مالک برج های دوقلوی صفا

ببینید | ویدئویی تلخ از مقاومت زن تنها در برابر بولدوزر شهرداری کرمانشاه که با مرگ زن، جنجال به پا کرد

آزمون ورودی جامعه الزهرا(س) آنلاین برگزار می شود

ایستگاه های سنجش کیفیت هوا به دستگاه شناسایی ازن مجهزند

مشمولان گروه پزشکی و پیراپزشکی فارغ التحصیل سال 98 که خود را معرفی نکرده اند غیبت می خورند

آزمون ورودی جامعه الزهرا(س) آنلاین برگزار می شود

دل نگرانی خانواده ها برای امتحانات حضوری دانش آموزان

گشایش درهای بزرگترین آسیاب آبی ایران در زواره بر روی گردشگران

گشایش درهای بزرگترین آسیاب آبی ایران در زواره بر روی گردشگران

زنجان جزو مناطق غنی در برخورداری از آثار تاریخی است

واکنش مجری تلویزیون به زلزله 4 ریشتری تهران +عکس

فعالیت ناوگان عمومی شیراز از شنبه 10 خرداد/ افتتاح ایستگاه وکیل در آینده ای نزدیک

ارزشیابی دروس عمومی هنرستان ها غیرحضوری انجام می شود

اعلام جدول زمانی برنامه های درسی 7 خرداد

تداوم ریزگرد ها در آسمان استان

بازسازی 10 هزار واحد مسکونی در روستاهای مرند

تحویل 2 بره و پنج جوجه سارگپه به محیط زیست شیروان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی پنجشنبه 8 خرداد

جزییات هدایت تحصیلی/والدین تصمیم گیری را به فرزندانشان واگذارکنند

ممانعت از حضور وانت بارهای فروشنده سیار در مکان های پرتردد کرمان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

آیا قرار است در تهران زلزله بالای 7 ریشتر رخ دهد؟

واکنش مجری تلویزیون به زلزله 4 ریشتری تهران +عکس

کلاس های درسی دانش آموزان در تلویزیون؛ 8 خرداد

مشاهده شدن قمری ناماگوا در تالاب کانی برازان مهاباد

اختصاص10میلیارد ریال برای تجهیز مدارس ریگان

آزمون ورودی جامعهالزهراء(س)، 30 خرداد برگزار می شود

اعلام جدول زمانی برنامه های درسی پنجشنبه 8 خرداد

نخستین کانون پرورش فکری شهرهای جدید کشور آماده افتتاح است

تحصیل بیش از 800 دانش آموز در مدارس شاهد فارس

ثبت نام دانش آموزان مقطع اول ابتدایی از 10 خردادماه آغاز می شود

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 8 خرداد، در تمام مقاطع تحصیلی

تردد 81 هزار مسافر از مرز های خسروی و پرویزخان

دانلود فیلم کلاس ریاضی 2 پایه یازدهم مورخ 7 خرداد

صدور 4 اخطاریه زیست محیطی برای واحدهای صنعتی آلاینده در اردبیل

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

پایداری وضعیت جوی همدان

اجرای فاصله گذاری اجتماعی نانوایی های تهران + عکس

هوای زابل و خرم آباد ناسالم است 

وضعیت تامین آب در روستاهای خوزستان مناسب نیست

اجرای طرح مقابله با بیابان زایی در پناهگاه شیراحمد سبزوار

طبیعت بهاری گیلان

استخدام طراح صنعتی مسلط کامل به Solid و Catia در تبریز

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی

ضعف های آموزش وپرورش در آموزش مجازی