مطالب مرتبط:
سرانـجـام طـرح تـقـلیـل مـجـازات حـبس در خـانـه تکـانی بـهارستـانی ها
تصمیمات مهم سران «جی 20» برای مقابله با کرونا
تصمیمات مهم سران گروه 20 برای مقابله با کرونا
تصمیمات مهم سران «جی 20» برای مقابله با کرونا
کاخ سفید: نشست سران گروه هفت به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 فروردین 1399 ساعت 04:372020-03-27سياسي

سرانـجـام طـرح تـقـلیـل مـجـازات حـبس در خـانـه تکـانی بـهارستـانی ها


طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری که قرار بود به عنوان نیاز اصلی دستگاه قضا مشکلات عدیده زندان ها را رفع و به تسهیل بازپروری مجرمین کمک کند، - این روزها شاید پس از انتخابات مجلس یازدهم و بررسی لایحه بودجه سال 99 به فراموشی سپرده شده باشد، اگرچه این طرح در آخر به قانونی لازم الاجرا تبدیل خواهد شد اما چرا روزی فرا رسید که قانونگذار به ناکارآمدی مجازات حبس تعزیری پی ببرد و هزینه گزاف اداره زندان ها را هزینه ای بیهوده بداند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بشر در طول دوران و قرون گذشته بارها سعی داشته از طرق مختلف با ایجاد فرایندهای گوناگون جامعه و حیات جمعی خود را هنجارپذیر کرده و به قولی با جامعه پذیر کردن افراد و با تکیه بر قانون و یا عرف روابط را تنظیم و از تضییع حقوق اشخاص جلوگیری کند؛ بالطبع حراست از این مهم در بخشی می طلبید که قانون گذار تجاوزهای احتمالی به این حقوق و هرگونه ناهنجاری را جرم انگاری کرده و برای آن ضمانت اجرا در نظر بگیرد.

اگرچه در طول تاریخ محدوده جرم انگاری و تعیین مجازات متغیر بوده اما نباید از این مهم غفلت کنیم که درنظر گرفتن ضمانت اجرا برای صیانت از هدف بازدارندگی و تادیب مجرمین امری لازم است.

در طول تاریخ مجازات های مختلفی از سوی قانون گذار در نظر گرفته شده است اما بسیاری از نظام های حقوقی و تقنینی بر بازدارندگی مجازاتی همچون حبس متفق القول بوده اند؛ امروزه نیز این مجازات در بسیاری از کشورهای مختلف اجرایی می شود، اگرچه رویکرد حقوقدانان و قانون گذاران نسبت به این موضوع تغییر کرد و بسیاری دیگر به هدف بازپروی این مجازات اعتقادی ندارند؛ اما به هرحال در طول تاریخ سعی شد با توسل به این مجازات بزهکاران را از جامعه حداقل برای مدتی جداساخته و آن ها را برای بازگشت به همان جامعه و یک بازپروی مناسب تادیب کنند.

نه تنها نهادهای قانون گذار به این مهم پی بردند که مجازات حبس و محیط زندان نمی تواند آن هدف تادیبی را محقق سازد بلکه دریافتند که محیط این مجازات، خود می تواند کارگاهی برای آموزش جرایم دیگر بوده و زمینه گسترش معضلات و آسیب های اجتماعی همچون طلاق و فقر را در جامعه فراهم سازد.

از سوی دیگر مخارج نگهداری زندانی، هزینه های معیشتی و عاطفی وارده به خانواده زندانیان و بسیاری دیگر از مولفه های اجتماعی و قضایی ناکارآمدی مجازات حبس را بیشتر اثبات نمود و قانونگذار را بر این مهم وا داشت که در جهت جایگزینی مجازات حبس و تقلیل این مجازات در تصویب قوانین و مقررات قضایی اقدام کند.

در بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین ایالات متحده آمریکا سعی شده که برای تسهیل فرایند بازاجتماعی شدن و بازپروری مجرمین مجازات حبس را با بهره گیری از مجازات های جایگزین یا نظارت های خارج زندان تقلیل دهند.

برای مثال در فرانسه با کار عام المنفعه، در هلند با عفو مشروط به مجازات جایگزین، فنلاند حداکثر 8 ماه حبس، آلمان با کار رایگان و بسیاری کشورهای دیگر از طرق محتلف سعی شد که با در نظر گرفتن مجازات جایگزین و تقلیل مجازات حبس زمینه بازپروری مجرمین را کم هزینه تر و آسان تر فراهم سازند.

قطعا صرف تکیه بر تعدد مجازات حبس تعزیری برای تادیب مجرمین نه تنها هیچ گونه پشتوانه فقهی ندارد بلکه معضلات به وجود آمده در پی آن می تواند جبران ناپذیر باشد.

سال های گذشته نیز آیات عظام مکارم شیرازی و موسوی اردبیلی به استفتاء ایسنا در مورد مجازات های جایگزین حبس به شرح زیر پاسخ داده بودند.

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی  بسمه تعالی حبس های تعزیری قابل تبدیل به مجازات های دیگر می باشد مخصوصا اگر حبس و زندان موجب مشکلات و مفاسدی گردد.

پاسخ آیت الله موسوی اردبیلی  باسمه تعالی  چنان چه حبس در شرع به عنوان مجازات تعیین نشده بلکه در قانون مشخص شده یا مطابق نظر حاکم شرع به عنوان تعزیر انتخاب شده ولی مطابق نظر کارشناسان سایر مجازات ها مناسب تر و مفیدتر باشد، لازم است قانون تغییر کند و مجازات دیگر برای تعزیر انتخاب شود بلکه اگر در شرع، حبس تعیین شده باشد ولی اجرای آن در شرایطی مفسده داشته باشد لازم است شیوه ی مجازات تغییر کند منتها در فرض اول تغییر مجازات آسان تر است.

در کشور ما نیز سالیان زیادی از وجود مشکلات عدیده در حوزه زندان ها و جمعیت کیفری می گذرد؛ قوه قضاییه صرفا از وضعیت موجود گلایه می کند و هیچ گاه لایحه ای در این باره ارائه نکرد در آخر نظام تقنینی خود تصمیم گرفت که با هدف رفع مشکلات عدیده زندان، کاهش هزینه زندان، کاهش جمعیت زندان و بازپروری بهتر مجرمین با تصویب طرحی با عنوان تقلیل مجازات حبس، جرائم تعزیری را کاهش و مجازات های کم هزینه تر و مناسب تری را برای تادیب بهتر مجرمین جایگزین مجازات حبس کند.

محمد جواد فتحی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس این طرح را پیشنهاد داد و  و ایرادات زیادی را به این طرح وارد دانست که هنوز این ایرادات مورد بررسی و اصلاح مجلس قرار نگرفته است.

محمد جواد فتحی طراح این طرح در گفت وگو با ایسنا گفت: جمعیت کیفری زندان ها آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده است، ما برای این میزان مجازات حبسی که در قانون وجود دارد نه مبنای شرعی و فقهی و نه مبنای حقوقی و عقلی و منطقی داریم؛ به استناد این قوانین عده ای گرفتار زندان ها شده و نهایتا مردم مجبور می شوند از جیب خود هزینه گزاف اداره این زندان ها را پرداخت کنند، همه آمارها و بررسی ها نشان می دهد که زندان مکانی برای اصلاح و تربیت نبوده و نیست، بعضا می گویند 60 تا 70 درصد زندانیان پس از آزادی به زندان باز می گردند این آمار بالا و قابل توجهی است، به همین دلیل است که باید به دنبال راه های مجازات حبس باشیم.

وی افزود: چاره این بود که به دنبال مجازات های جایگزین حبس باشیم تا با این کار هم از پرداخت هزینه این موضوع از جیب مردم پرهیز شود و هم از نیروی خود مجرم برای هزینه مجازات استفاده کرد، با توجه به اینکه میزان زیادی از جرائم ما مجازات های تعزیری دارند به این فکر افتادم در خصوص مجازات های حبس تعزیری که به تشخیص و اختیار قاضی تعیین می شود گامی جدی برداریم، ما سعی کردیم در طرح تقلیل حبس تعزیری، مجازات حبس تعزیری را به نصف تقلیل بدهیم، برای مثال مجازات حبس تعزیری 2 تا 10 سال را به 1 تا 5 سال تقلیل پیدا کند، اما اگر قاضی تشخیص دهد نصف مجازات تعیین شده برای تادیب مجرم کفایت نمی کند ما به ازای آن را مجازات های جایگزین حبس در نظر بگیرد، در این طرح در مورد سلول های انفرادی و شرایط و استانداردهای لازم زندان ها  تبصره ای را  قرار داده بودیم، تکلیف کردیم که زندان ها باید شرایط استاندارد پیدا کنند، در این طرح در نظر داشتیم زندان انفرادی که مجازاتی  ظالمانه بوده و مبتنی بر هیچگونه از مبانی فقهی قانونی نیست، حذف شود.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه قوه قضاییه طرح پیشنهادی وی را 100 درصد تغییر داد، بیان کرد: عملا این طرح به لایحه تبدیل شد، اگر رییس قوه قضاییه دائما نسبت به وضعیت زندان ها انتقاد دارد پس چرا لایحه ای ارائه نمی دهند؟ ایرادات شورای نگهبان ایراداتی جزیی و  درباره مسائلی همچون تکرار جرم و مرور زمان است، قطعا همین مجلس می تواند به آن رسیدگی کرده و ایرادات را رفع کند.

هممچنین یحیی کمالی پور نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره این طرح به ایسنا گفت: اگر این طرح به تصویب می رسید می توانست جمعیت کیفری زندان را کاهش دهد و بر اثرگذاری مجازات حبس بیفزاید، در این طرح تعداد جرائم قابل گذشت افزوده شده و اصلاحات مختلفی انجام شده بود، این طرح می توانست شرایط خوبی را در خصوص مجازات ها فراهم کند، حال باید ببینیم ایرادات چگونه برطرف می شود.

به هرحال باید بپذیریم که فرصت های زیادی را در این حوزه از دست داده و به جای فراهم ساختن بستر کاهش جمعیت کیفری و ایجاد مجازات های جایگزین صرفا به دنبال جرم انگاری و گنجاندن حبس های طویل المدت در مجازات ها بوه ایم.

به هرحال اکنون طرحی اگرچه نه چندان نزدیک به طرح پیشنهادی فتحی ولی طرحی که هدف ما را دنبال می کند از شورای نگهبان به خانه ملت بازگشته است، اما در آخر سرانجام آن به کجا خواهد رسید؟ تصویب مجلس فعلی؟ یا اینکه قرار است در خانه تکانی بهارستانی ها فراموش شود؟ آیا قرار است به نام مجلس بعد رقم بخورد؟ این طرح می تواند به عصر حاکمیت حبس در قانون پایان دهد؟ همه این ها سوالاتی است که زنگ آغاز اولین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال 99 به آن پاسخ خواهد داد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: قانون - مجازات حبس - حبس تعزیری - انتخابات مجلس یازدهم - طرح تقلیل مجازات حبس - لایحه بودجه سال 99 - زندان ها - انتخابات مجلس - مجازات - تعزیری - لایحه بودجه - مجلس یازدهم - جامعه - هزینه - زندان - بودجه سال 99 - دستگاه قضا - قانونگذار - انتخابات - حقوق - قرار بود - فراموشی - دستگاه - یازدهم - مشکلات - قانونی - بیهوده - سپرده - روابط - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
عکس| ابهت پلنگ ایرانی در ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد

پیشنهاد نماینده کارفرمایان درباره تعیین دستمزد 99

ایران با دو ویروس کرونا و تحریم ها می جنگد

تقدیر از نیروهای پاکبان استان تهران پس از عبور از بحران کرونا

نامه وزیر بهداشت به رییس رسانه ملی

اختصاص کمک مالی 200 تا 600 هزار تومانی برای 3 میلیون نفر

ببینید | اقدامات رییس مجلس در ماجرای کرونا

تولید و پخش 570 ساعت هشدار کرونایی در صداوسیمای مرکز بوشهر

تسلیت امام جمعه کرمان برای درگذشت فرزند، همسر و مادر شهید

مردم امروز را در خانه مانده اند

اردکانیان: مردم در مسائل بهداشتی آب شرب کمتری مصرف کنند

در خانه ماندن را پویا کنیم

تمهیدات هیئت رییسه برای جلسه حضوری در صحن علنی مجلس

شیب شیوع کرونا در البرز ملایم است/ استان در وضعیت قرمز قرار نگرفت/ لزوم تداوم همراهی مردم تا عبور از بحران در اردیبهشت

فیلم | مبارزه با ویروس کرونا توسط طلاب جهادی یزد

اجرای طرح ملی خدمات بشر دوستانه هلال احمر در نوروز

جهش تولید نیازمند تسهیل گری قانونی است

هادی خسروی منش گندزدایی شهر اراک با حضور جهادگران گروه جهادی شهید خسروی

رزمایش دفاع بیولوژیک شهدای سلامت در ایلام+ فیلم

گروه های جهادی شاهرود در مبارزه با کرونا

عکس| ابهت پلنگ ایرانی در ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد

مصوبات و تصمیمات امروز جلسه هیات دولت به ریاست روحانی

بکارگیری ابزار های جنگ نوین

جمهوری اسلامی یک پدیده تصادفی و بدون علت نیست

وزیر بهداشت: طرح شهروند مسوول در مراکز پرتردد اجرا شود

تصاویری از نانچیکو زدن نقی معمولی تا اصلاح موهای بهبود توسط فهیمه!

نعمتی: هیأت رییسه مجلس در تلاش است جلسات صحن تشکیل شود

تمهیدات هیئت رییسه مجلس برای برگزاری جلسه علنی

‎‎‎‎‎‎آلایندگی زیست محیطی معدن اندریان را پیگیری خواهم کرد

20نکته تاریخی درباره همه پرسی «جمهوری اسلامی»

جریمه خودروهای با پلاک بومی در روز طبیعت توسط تیم های سیار پلیس راه

کرونا جان مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران را گرفت + عکس

جزییات طرح جدید کرونایی وزیر بهداشت ایران

کرونا جان مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران را گرفت + عکس

تصویب لایحه موافقت نامه ارتباط بین المللی راه آهن بین ایران و افغانستان

اردکانیان: مردم در مسائل بهداشتی آب شرب کمتری مصرف کنند

روایت دلدادگی مادر اصفهانی که بدون اطلاع فرزندان مشغول خدمت است؛توکل به خدا رمز پیروزی بر بیماری+فیلم

مراسم رزمایش دفاع بیولوژیک سپاه الغدیر استان یزد انجام شد

برگزاری رزمایش دفاع بیولوژیک در مهریز

ابتلای استاندار کرمانشاه به کرونا تکذیب شد

شیب شیوع کرونا در البرز ملایم است/ استان در وضعیت قرمز قرار نگرفت/ لزوم تداوم همراهی مردم تا عبور از بحران در اردیبهشت

20نکته تاریخی در سالروز همه پرسی «جمهوری اسلامی»

سالمندان را با اخبار کرونایی نترسانیم

توییت سفیر سوییس در تهران به مناسبت 13بدر

ضرورت اتخاذ روش های جایگزین در زمینه آموزش مدارس

خبرهای خوب وزیر کشور از کاهش فوتی ها و بستری های ویروس کرونا

هیأت رییسه مجلس در تلاش است جلسات صحن تشکیل شود

توصیه های تلفنی روحانی به وزیر اقتصاد

توضیح وزیر کشور درباره زمان بازگشایی مدارس و ادارات

اجرای طرح شهروند مسوول در مراکز پرتردد کشور

ضدعفونی زندان فشافویه با همکاری سام سرویس و هلال احمر

توصیه تلفنی رییس جمهور به وزیر اقتصاد

کمک به کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند

مشارکت 1200 جهادگر بسیجی از ضدعفونی معابر عمومی لارستان

فیلم | خبر خوش روحانی درباره کرونا

وزیر بهداشت خواستار اجرای طرح شهروند مسوول در مراکز پرتردد شد

ترکیب اعضای هیئت مدیره چادرملو تغییر کرد

اسنادی در اثبات مرکزیت نبودن قم در شیوع کرونا در حال جمع آوری است

اجرای طرح ممنوعیت حضور اهالی و مسافران از ابتدای سال جدید در روستاهای ری

انتقاد صریح ربیعی از گرانی بی منطق برخی اجناس/آمار مبتلایان به کرونا در هیچ استانی صعودی نشده /به سمت تولید 20 هزار «کیت» در روز حرکت می کنیم

صفر تا صد شایعه ابتلای عوامل سریال chr(034)ایل داchr(034) به کرونا + عکس

نگاهی به موسیقی نوروزی؛ از چهارشنبه سوری تا سیزده به در

آموزش اصول حسابداری 1 قسمت هفتم + لینک دانلود

بزرگ ترین راز موفقیت افراد موفق در زندگی و کسب و کار + لینک دانلود

درخواست بودجه ای معاون کمیته امداد از روحانی

تصاویر شما/ طلاب جهادی سراسر کشور پای کار مبارزه با کرونا

خدمت رسانی شبانه روزی جهادگران در پردیسان

زمان چک های صنوف تعطیل شده در استان اردبیل تمدید می شود

رزمایش دفاع بیولوژیک شهدای سلامت - قزوین

رزمایش دفاع بیولوژیک شهدای سلامت در شهرستان اهر

تمهیدات هیئت رییسه برای جلسه حضوری در صحن علنی مجلس

ادعای واردات یک دارو برای درمان کرونا در ایران/ استفاده برای مسئولان کشور

تقلید کمدین خراسانی از محمد نوری/ دستاتو بشور قهر نکن تو با من!

محدودیت ورود به شهرهای آذربایجان شرقی همزمان با روز طبیعت

رزمایش دفاع بیولوژیک در مهریز برگزار شد

همراهی زوج های دانشجو برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا

درخواست شورا از وزارت خارجه برای ارسال دومین نامه اعضا به روسای کلانشهرهای دنیا

پیام های تسلیت مسئولان البرز درپی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

مادر، همسر و فرزند شهید آسمانی شد

نیاز به ایراد خطابه نیست باید به کاهش حداکثری ارتباطات انسانی توجه شود

برخی با وجود تقاضای افزایش جلسات در جلسات دیجیتالی مجلس غایب بودند/ یکشنبه گذشته، صندلی های صحن را افزایش دادیم، اما ستاد مقابله با کرونا نپذیرفت

تصویری که توییتر سایت رهبر انقلاب در روز طبیعت منتشر کرد

دانشگاه پیام نور: تا 20 فروردین تمام کلاس ها، مجازی برگزار می شود

کرونا و جهادگرانی با کوله باری از عشق

برگزاری رزمایش بیولوژیکی تیپ 292 زرهی دزفول

پیام استاندار تهران در پی درگذشت مدیر شهرسازی استان

اساسنامه شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران اصلاح شد

نگاهی به موسیقی نوروزی؛ از چهارشنبه سوری تا سیزده به در

پیام های تسلیت مسئولان البرز درپی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

آیا طبقه متوسط می تواند قدرت خود را بازیابد؟

بحران کرونا؛ چگونه در قبال جلوگیری از پخش شایعات مسئولیت پذیر باشیم؟

شایعه سازی درباره شهادت قاآنی از کجا شروع شد؟!+عکس

نیاز به ایراد خطابه نیست باید به کاهش حداکثری ارتباطات انسانی توجه شود

پیام تسلیت رضایی درپی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

نامه انجمن صنفی روزنامه های غیر دولتی به روحانی

ببینید | تصاویری از نانچیکو زدن نقی معمولی تا اصلاح موهای بهبود توسط فهیمه!

اگر دستور مرجع قانونی مبارزه با کرونا نبود جلسات مجلس را تعطیل نمی کردیم

تصویب لایحه موافقت نامه ارتباط بین المللی راه آهن ایران و افغانستان

ایران با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم ها می جنگد

نشست های انجمن های ادبی کانون اینترنتی شد

سرانـجـام طـرح تـقـلیـل مـجـازات حـبس در خـانـه تکـانی بـهارستـانی ها

سرانـجـام طـرح تـقـلیـل مـجـازات حـبس در خـانـه تکـانی بـهارستـانی ها