مطالب مرتبط:
درددل و پیش بینی شاعری که پزشک کرونا است
پیش بینی بیماری کرونا با حلقه هوشمند
فوت 43 پزشک و پرستار ایرانی بر اثر کرونا تا امروز
پیش بینی جهانی بعد از کرونا
پیش بینی کاهش قیمت مسکن در کشور به دلیل شیوع کرونا
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 14:122020-03-26پزشكي

درددل و پیش بینی شاعری که پزشک کرونا است


مژگان عباسلو از روزهای شیوع ویروس کرونا روایت می کند، از مردمی که در خانه ماندن را رعایت نمی کنند گله دارد و معتقد است که شعر گفتن برای کرونا لطفی ندارد.

- این دستیار تخصص داخلی( دانشجوی تخصص) و شاعر در گفت وگو با ایسنا درباره وضعیت کاری خود و همکارانش از زمان شیوع ویروس کرونا در بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: تقریبا از اول اسفندماه بحث شروع ویروس کرونا بوجود آمد که در آغاز تعداد بیماران کم بود و مسئله جدی گرفته نشد.

شهر قزوین از حدود دهم اسفندماه با شدت یافتن بیماران کرونایی مواجه شد.

از همان زمان بخش داخلی مان را تقریبا تعطیل کردیم، رزیدنت های داخلی و قلب که باید در سال اول داخلی بگذرانند، به جای این که داخلی ویزیت کنند، کرونا درمان کردند.

و به همین دلیل بخش داخلی را خالی کردیم و به بیماران کرونایی اختصاص دادیم.

او افزود: حالا تعداد بیمارها به حدی رسیده که کسانی که تخصص جراحی، اطفال و زنان هم می خوانند به کمک ما آمده اند، کشیک هستند و مریض می بینند.

من تقریبا پنج روز است که از بیمارستان خارج نشده ام.

ما این جا مقیم هستیم تا شیفت کاری مان تمام شود و جای مان را به افراد دیگر بدهیم.

عباسلو از این که چطور می تواند با روحیه شاعری در موقعیت های دشوار کار پزشکی استوار بماند گفت: ما که شاعر هستیم و احساسات قوی تری داریم و در بروز آن هم قوی تر از افراد دیگر هستیم، این شرایط برای مان مثل خراشیدگی روح است.

من پیش از این هم وقتی با مریض های بدحال یا آن ها که بیماری های صعب العلاج دارند، مواجه می شدم واقعا روحم به درد می آمد و تا مدت ها با آن درگیر بودم، گرچه بروز نمی دهم چون رسم جامعه پزشکی این است که پزشک باید قوی باشد تا بتواند به بیمارش روحیه بدهد اما متاسفانه از درون واقعا نابود می شوم.

الان که وضعیت واقعا خیلی بدتر است.

این شاعر ادامه داد: جوان 30 ساله ای دیدم که بدون هیچ بیماری زمینه ای، فقط به علت کرونا فوت کرد.

 من در بین بیماران، پسر بچه حدودا 15 ساله ای داشتم که با پای خودش و با حال خوب به اورژانس آمد و حتی می گفت که اصلا چرا می خواهید مرا بستری کنید .

درد شکم و تورم بدن داشت، در بچگی بیماری قلبی داشت و عمل کرده بود ولی حالش خوب بود اما متاسفانه این ویروس می گردد و دقیقا کسانی را که بیماری زمینه ای دارند، پیدا می کند و وقتی آن ها مبتلا می شوند ممکن است که واقعا هیچ وقت خوب نشوند.

برای همین است که می گوییم پیشگیری بهترین درمان است چون ممکن است برای افراد عادی مثل یک سرماخوردگی ساده باشد اما به قدری مسری است که ممکن است این را به بقیه منتقل کنیم و آن بقیه ممکن است این قدر خوش شانس نباشند، یکی دیابت، دیگری فشار خون و ممکن است بیماری داشته باشد و تمام است، این ویروس این افراد را از پا در می آورد و این بچه دقیقا سه صبح قلبش ناآرام شد و اکسیژن خونش پایین آمد و تا پنج صبح که او را CPR می کردیم، دیگر برنگشت.

من در این مواقع شعر می خوانم، آهنگ گوش می دهم و گریه میکنم، گریه خودش یک نعمت است و ناشکر نیستم که این حس ها را دارم، داشتن همین حس ها خودش نعمت است وگرنه سنگ شدن که کاری ندارد به خصوص در این روزگار پر از دروغ و دریغ.

مژگان عباسلو همچنین از تاثیر ادبیات، هنر و نقش هنرمندان، شاعران و نویسندگان در شرایط فعلی جامعه گفت: جدا از این که ما شاعر و هنرمند هستیم و ممکن است به خاطر این هنر تاثیری بر جامعه داشته باشیم، عضوی از جامعه هستیم، به عنوان عضوی از جامعه انتظار دارم که حرف های ما جدی گرفته شود و افراد در خانه بمانند.

آن هایی که هنرمند هستند و جایگاه ویژه ای دارند یا این که شاعر یا نویسنده اند و قلم قوی ای دارند چند کار می توانند انجام دهند، در حوزه فعالیت خودشان فیلم، داستان، شعر و یا کتاب خوب به مردم معرفی کنند و به اشتراک بگذارند.

سراینده مجموعه مثل آوازهای عاشق تو با بیان این که هنرمندان از مردم بخواهند موارد بهداشتی  و ضروری برای مقابله با کرونا را رعایت کنند اظهار کرد: هنرمندان و اهل قلم مردم را ترغیب کنند که به قول دوستی بدون سفر رفتن، سفر بروند.

و با معرفی فیلم و کتاب به پر کردن اوقات فراغت مردم در خانه کمک کنند.

و اگر این کار را انجام دهند، کمک بزرگی است.

در عین حال با قلم قوی ای که دارند حالا شاید در حوزه شعر جز شعر طنز نتوان چیزی نوشت یا اصلا درست هم نباشد که یک شاعر عاشقانه سرا یک شعر اجتماعی بگوید و برایش امکان پذیر نباشد اما با میزان خواننده، بیننده یا شنونده ای که دارند یا در محافلی که حالا مجازی برگزار می شود از مردم بخواهند که رعایت کنند و در منزل بمانند و پیشنهادات خود را برای روزهای ماندن در خانه با آن ها مطرح کنند تا این اوقات بهتر بگذرد و افراد را به این که با ما همکاری کنند، ترغیب کنند.

او با تاکید بر این که تنها راه نجات ما همکاری همه مردم است بیان کرد: از افرادی که سواد بیشتری نسبت به دیگر افراد جامعه دارند انتظار می رود برای ترغیب مردم به رعایت کردن بیشتر کمک کنند و البته خودشان هم بیشتر رعایت کنند.

ادبیات به طور عام می تواند این خدمت رسانی را داشته باشد که با کتاب، داستان و شعر خوب مردم را سرگرم کند و در عین حال هم بتواند در آموزش هم سهیم باشد البته شاید سهم شعر در این آموزش کمتر باشد و کمتر از آن انتظار داشته باشیم.

این دستیار تخصص داخلی گفت که از مردم گلایه فراوان دارد و دراین باره اظهار کرد: شبی که آن پسر بچه 15 ساله فوت کرد، می خواستم پست تندی بگذارم اما حقیقتا به خودم قول داده بودم دیگر چیزی در اینستاگرامم ننویسم چون آن زمان که کرونا یک دفعه شیوع پیدا کرد و ما با هجوم بیماران مواجه شدیم، من درددلی در اینستاگرامم نوشتم مبنی بر این که چاره ای نداریم و باید قرنطینه شویم و در منزل بمانیم.

اما یک سری که حقیقی و حضوری من را می شناختند به محل کارم و جاهای دیگر گله کرده بودند که من آن ها را ترسانده ام.

درحالی که پزشک ها برهه و مسائلی را می بینند که افراد دیگر نمی بینند.

 بعد که وضعیت وخیم تر شد افراد فهمیدند که حرف من بی راه نبوده اما من مجبور شدم پستم را تعدیل کنم و یک سری چیزها را بردارم.

من واقعا ناامید شدم چون به ایران بازگشتم که به همین مردم خدمت کنم.

او افزود: وقتی همین مردم متوجه نیستند و حرف آدم را طوری دیگر تعبیر می کنند، آدم می گوید که چرا خودم را به آب و آتش بزنم، برای همین دست برداشتم و با خودم گفتم که من همه توصیه هایم را کرده ام.

خصوصا که می دیدم خیلی از دوستانم مبتلا می شوند، اکنون خیلی از دوستانم مبتلا شده اند و در منزل قرنطینه هستند.

و ما هر روز در معرض خطر هستیم و جان مان را کف دست مان گرفته ایم.

البته من و امثال من که کاری نمی کنیم، ما رشته مان داخلی بوده و بالاخره درگیر چنین بیماری هایی بوده ایم اما متخصصان زنان که اصلا وظیفه ای ندارند اما داوطلبانه به ما کمک می کنند، کارشان بیشتر ارزش دارد.

اما مردم از این که ما به آن ها توصیه می کردیم ناراحت می شدند.

عباسلو با اشاره به رنجی که بر اثر مشاهده مردمی که توصیه های پزشکان را جدی نمی گیرند تحمل می کند گفت: روز اول عید بود که در جاده از کرج به قزوین در واقع از منزل به بیمارستان می رفتم که چند خانواده را در کنار جاده مشغول صبحانه خوردن دیدم و آن لحظه بود که به خودم گفتم من دارم به چه کسانی خدمت می کنم و برای چه این قدر جان مان را به خطر می اندازیم، این جدی نگرفتن حرف های ما خودش بزرگ ترین معضل است چون این ویروس مثل یک زنجیره انسانی و سرعتش سرایتش زیاد است.

ما وقتی می گوییم قرنطینه مثل این می ماند که زنجیره را بشکنیم.

او همچنین بیان کرد: ایران آمار درگذشتگان ویروس کرونا را بالاتر برده، آخرین آماری که من دارم چیزی حدود پنج درصد است که اگر بیشتر شده خبر ندارم.

روزانه حدود هزار نفر جدید مبتلا می شوند و از کل مبتلاها حدود هزار نفر فوت می کنند، این آمار سازمان بهداشت جهانی است.

وقتی مردم به حرف ما گوش نمی دهد، دل شکننده است.

این زنجیره فقط در صورتی می شکند که افراد در خانه بمانند.

افرادی که مبتلا می شدند قریب به اتفاق خوب می شوند و عده کمی متاسفانه فوت می کنند اما دیگر سرایت به افراد دیگر پیدا نمی کند و تمام می شود اما وقتی رعایت نمی کنیم این را به افراد دیگر می دهیم و هیچ وقت شکسته نمی شود.

این شاعر درباره این که ممکن است درباره کرونا شعری بگوید بیان کرد: نه، من شاعر اجتماعی نیستم و شعرهای عاشقانه برای دل خودم می گویم.

فکر هم نمی کنم که شعر گفتن درباره کرونا لطفی داشته باشد.

اما خواندن شعرهای طنز درباره این موضوع را از افرادی که در زمینه شعر طنز قوی هستند دوست دارم.

این که در این شرایط لبخند بر لب مردم می آورند خودش لطف و خدمتی بزرگ است.

مژگان عباسلو همچنین از ابتلای شاعران به ویروس کرونا گفت: از میان شاعران، آقای عباس حسینی نژاد پستی گذاشته بودند که گویا مبتلا شده و خوب شده اند اما خدا را شکر کسی دیگر را نشنیدم.

او در پاسخ به سوالی درباره زمان احتمالی پایان شیوع ویروس کرونا بیان کرد: من از جایی آمده ام که به من یاد داده اند دروغ نگویم حتی اگر به ضررم باشد اما متاسفانه دیده ام که خیلی وقت ها مردم ما شنیدن دروغ خوش بینانه را به واقعیت بدبینانه ترجیح می دهند در حالی که این هیچ کمکی به آن ها نمی کند.

با توجه به رعایت نکردن بیشتر مردم که نمی دانم از آگاهی نداشتن یا نداشتن سواد کافی یا نداشتن اعتماد به جامعه پزشکی و افراد متخصص است، ما بعد از ایام نوروز پیک وحشتناکی خواهیم داشت.

عباسلو بار دیگر بر سرایت سریع این ویروس تاکید کرد و گفت: اگر به همین شکل پیش برود ما حداقل تا دو سه ماه دیگر با آن درگیر هستیم.

این که می گویند هوا گرم شود، ویروس از بین می رود، در واقع دما خیلی باید بالا برود.

اگر با رعایت نکردن مردم شکسته نشود ممکن است به این راحتی دست از سرمان بر ندارد اما اگر مردم رعایت می کردند و در خانه می ماندند و همه دست به دست هم می دادیم، نهایتا تا اردیبهشت ماه می توانستیم شاهد پاکسازی آن باشیم.

مژگان عباسلو چند روز قبل عکسی را از خود در صفحه اینستاگرامی اش به اشتراک گذاشته و نوشته بود: این منم.

این خونمردگی ها و زخم روی بینی که می بینید به خاطر ساعت های مداوم ماسک و کلاه ایمنی پوشیدن در اورژانس و بخش کروناست.

نمی دانم با دیدن این عکس و قیافه خنده دار و گریه آور من به گریه می افتید یا می خندید فقط این را می دانم که من در تمام 24 ساعت تنها سه ساعت خوابیدم و با سیل بیماران مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان مواجه بودم.

این را هم می دانم که ما از شما خواستیم در خانه بمانید و استراحت کنید، جای ما کتاب بخوانید، جای ما فیلم ببینید و.

جای من که برای اولین بار مدت هاست نتوانسته ام از عشق و با عشق یک غزل بنویسم.

ما این گونه شده ایم تا شما سالم بمانید.

خواهش مان خواهش سختی ست؟ سخت تر از تحمل این زخم ها و خونمردگی ها؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: کرونا - ویروس کرونا - داخلی - دانشگاه علوم پزشکی قزوین - بیماران - دانشگاه علوم پزشکی - ویروس - قزوین - علوم پزشکی - بیمارستان - شهر قزوین - شیوع - زمان - پزشک - شاعر - پیش بینی - دانشگاه - گفت وگو - عباسلو - اختصاص - رعایت - مردمی - شاعری - پزشکی - روایت - وضعیت - تعطیل - ایسنا - درمان - لطفی

آخرین اخبار سرویس:
هشدار جدی برای ورزشکاران؛ دوپینگ و خطر ابتلا به کرونا

ارسال هفتمین محموله کمک های اهدایی شانگهای به تهران

15 اکیپ شبانه روز پای کار ضدعفونی معابر عمومی/ 24 طلبه در یک قدم مانده تا منزل آخر با اموات کرونایی

پرسنل خط مقدم مبارزه با کرونا chr(034)پرسشنامه استرس کروناchr(034) تکمیل می کنند

اهدای بیش از 200 هزار جفت دستکش و اقلام پزشکی به بیمارستان های درگیر کرونا

قربانیان مسمویت الکل در فارس 79 تن شد

تعداد قربانیان کرونا در ترکیه به 131 نفر رسید

هیئتی ها در میدان مبارزه با کرونا

فناوران ثروتمند خودساخته دنیا احتکار می کنند یا کمک؟!

روزنامه ها عامل انتقال کرونا نیستند

استاتین ها صدمات ناشی از شیمی درمانی سرطان سینه را کاهش می دهد

شمار درگذشتگان کووید19 در کشور به 2640 رسید

تعداد قربانیان کرونا در ترکیه به 131 نفر رسید

استاتین ها صدمات ناشی از شیمی درمانی سرطان سینه را کاهش می دهد

تاثیر اشعه مایکروویو در بارداری بر افزایش ریسک اختلال بیش فعالی

اصول سیاست های اقتصادی در رکود کوید 19

اصول سیاست های اقتصادی در رکود کوید 19

چربی دور شکم منجر به التهاب ناگهانی پانکراس می شود

تنها واکسن مقابله با کرونا در حال حاضر چیست؟

سفارت افغانستان در تهران: 50 مهاجر افغان بر اثر کرونا در ایران جان باختند

راهکار های دوازده گانه برای رفع مشکلات بی خوابی

مصرف بیش از اندازه میوه باعث چاقی می شود

چه کنیم تا آینه حمام بخار نکند؟

علت بروز زخم پا در افراد دیابتی چیست؟ /قطع پای 15 درصد از دیابتی ها

سامانه های تهیه محتواهای الکترونیکی درخصوص ویروس کرونا مشخص شد

جشن تولد 67 سالگی بیمار کرونایی در بیمارستان امام علی (ع) کرج

نحوه نگهداری طولانی مدت رب

طرز تهیه نرم کننده لب

وسایل نقره خود را با این روش ها درخشان کنید

برخی مضرات استفاده از سرکه

طرز تهیه یک نوع نان هندی بدون نیاز به تنور

نوزاد 3 روزه در تربت جام کرونا گرفت

توصیه های متخصص قلب به بیماران قلبی برای پیشگیری از کرونا

هشدار علوم پزشکی البرز نسبت به موج دوم کرونا/ مقابله محله محور با کرونا با همکاری بسیج

هشدار جدی برای ورزشکاران؛ دوپینگ و خطر ابتلا به کرونا

وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای 2 میلیون تن به کرونا خبر داد

طرز پخت کوکوی بدون تخم مرغ

مهارت حل مسئله در بحران کرونا

فناوران ثروتمند خودساخته دنیا احتکار می کنند یا کمک؟!

فیلم|حال و هوای خاص بیماران و پرستاران پس از دیدن پرچم امام رضا(ع)

آموزش درست کردن کوکوی نخود فرنگی

شمار مبتلایان به کرونا در مصر به 609 نفر رسید؛ جان باختن 40 نفر

لزوم بررسی رابطه نگرش معنویت با سلامت جسم و روان

780 بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان شرقی بهبود یافتند

8 راه حل درمانی اسطوخودوس

روش های آرام سازی در مواجه با کرونا

راهکار های دوازده گانه ای برای رفع مشکلات بی خوابی

سندرم دست بی قرار چیست/ بیماری بهبود فریبا

زندگی با کرونا

برج میلاد تهران سبز شد

کرونا گریبان اقتصاد ایران را گرفت

تکذیب فرار بیمار مبتلا به کرونا ویروس از بیمارستان واسعی سبزوار

عیدانه هیأت ابوالفضلی بیرجند به مدافعین سلامت

کم سن ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان بهبود یافتند

برج میلاد تهران سبز شد

بهبود دو نوزاد کرونایی در گیلان

شناسایی نوزاد سه روزه مبتلا به ویروس کرونا در تربت جام

برج میلاد تهران سبز شد

کرونا گریبان اقتصاد ایران را گرفت/سفره هایی که خالی تر شد

شیوع کرونا در 13 استان نزولی شد

780 بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان شرقی بهبود یافتند

کرونا گریبان اقتصاد ایران را گرفت سفره هایی که خالی تر شد

تکذیب فرار بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان سبزوار

کم سن ترین بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافتند

بهبود کم سن ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان

تعداد مبتلایان به کرونا در خوزستان به 671 نفر رسید

سرطان رحم و آنچه باید درمورد سرطان رحم بدانید

وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای 2 میلیون تن به کرونا خبر داد

هشدار جدی برای ورزشکاران؛ دوپینگ و خطر ابتلا به کرونا

780 بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان شرقی بهبود یافتند

شمار مبتلایان به کرونا در دلفان به 80 نفر رسید

180 گلستانی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند

ناگفته های غسالِ زن از درگذشتگان کرونایی

180 گلستانی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند

شناسایی نوزاد 3 روزه مبتلابه ویروس کرونا در خراسان رضوی

آمار مسافران را از پلیس گرفته ایم/غربالگری در بازگشت از سفر

کرونا گریبان اقتصاد ایران را گرفت/سفره هایی که خالی تر شد

فیلم- غربالگری مسافران و کنترل محورهای ورودی اهواز

فوت اولین پزشک در یزد براثر ابتلا به کرونا

تعطیلی مراکز ترک اعتیاد در شهرکرد/ مواد مخدر سیستم ایمنی را تضعیف می کند

آمار تکاندهنده از کودکان کرونایی در کردستان

برج میلاد به احترام پزشکان و پرستاران سبز شد +عکس

روایت هایی کمترشنیده شده از شیوع بیماری در تهران

پرستاران، روایتگر درماندگی غرب در برابر کرونا

مسافران در بازگشت غربالگری می شوند/توزیع روزانه پنج میلیون ماسک

تنها دو مورد مثبت ابتلا به کرونا در 24 ساعت اخیر در هرمزگان

آخرین اخبار کرونا در سیستان و بلوچستان| اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در صفوف 300 نانوایی

139 فوتی و 1443 مبتلا به کرونا در آذربایجان شرقی/شیوع کرونا در کدام شهرها بیشتر است؟

سیگاری ها در معرض خطر ابتلا به کرونا

آسمانی شدن نخستین مدافع سلامت در یزد

فیلم- غربالگری مسافران و کنترل محورهای ورودی اهواز

مردم سراب و شبستر بیشتر مراقب باشند

روایت هایی کمترشنیده شده از شیوع بیماری در تهران

وزارت بهداشت یمن: هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداریم

شمار مبتلایان به کرونا در دلفان به 80 نفر رسید

تجمع اعتراضی پزشکان در نیویورک+فیلم

وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای 2 میلیون تن به کرونا خبر داد

شناسایی نوزاد سه روزه مبتلا به ویروس کرونا در تربت جام / مادر نوزاد سالم است

شمار مبتلایان به کرونا در دلفان به 80 نفر رسید

تنها دو مورد مثبت ابتلا به کرونا در 24 ساعت اخیر در هرمزگان

درددل و پیش بینی شاعری که پزشک کرونا است

درددل و پیش بینی شاعری که پزشک کرونا است