مطالب مرتبط:
افزایش دستمزد کارگران در سال 99 باید مشمول پایه مزد باشد
افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!
مجتمع نقاهتگاهی ارتش تا 3 هزار تخت قابل افزایش است
افزایش 20 درصدی ناوگان خدمت در محل ویژه مشتریان سایپا
قیمت نان افزایش نخواهد یافت |
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 12:152020-03-26اقتصادي

حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!


ماجرا هم از آنجا شروع شد که رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن کارفرمایان در نامه ای به وزیر کار از او درخواست کرد تعیین حداقل دستمزد به د لیل شیوع کرونا به سال 99 موکول شود و دستمزد کارگران همان قدر افزایش پیدا کند که دستمزد کارمندان، - یعنی 15 درصد.

برای اولین بار در دهه های اخیر دستمزد از سال جا ماند.

شرق نوشت: سال 98 به پایان رسید و دستمزد از آن عقب ماند.

در حالی که در پایان هر سال حداقل دستمزد کارگران در جلسه اضلاع سه جانبه کار نهایی می شد، در پایان سال 98 بعد از برگزاری چند جلسه، اعضا اعلام کردند ادامه مذاکرات آنها به سال 99 موکول می شود؛ یعنی فرودین ماه.

اما همین چند جلسه مزد بدون نتیجه نهایی، بحث های زیادی به دنبال داشت و با پیگیری آن می توانیم حدس بزنیم ادامه مذاکرات به چه سمتی خواهد بود.

ماجرا هم از آنجا شروع شد که رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن کارفرمایان در نامه ای به وزیر کار از او درخواست کرد تعیین حداقل دستمزد به د لیل شیوع کرونا به سال 99 موکول شود و دستمزد کارگران همان قدر افزایش پیدا کند که دستمزد کارمندان، یعنی 15 درصد.

این پیشنهاد وارد مذاکرات جلسه دستمزد شد و نماینده کارفرمایان و همچنین نماینده دولت مبنای چانه زنی خود را همین رقم قرار دادند؛ در حالی که پیش تر همین نمایندگان میزان چهار میلیون و 940 هزار تومان را برای سبد معیشت خانوار امضا کرده بودند.

هر سال دولت و کارفرمایان اصرار می کردند افزایش دستمزد باید به میزان تورم باشد و نماینده کارگران هم بر اضافه شدن سبد معیشت به معیارهای تعیین مزد تأکید می کرد.

اما جالب است امسال در جلسات هیچ کدام از این دو معیار قانون کار مبنا قرار نگرفته؛ در حالی که نرخ تورم به 38 درصد رسیده و یک سبد معیشتی حداقلی برای یک خانواده چهار میلیون و 940هزار تومان هزینه برمی دارد، دولت و کارفرما از افزایش مزد 15 درصدی یعنی مبلغی بین 200 تا 270 هزار تومان به حقوق یک میلیون و 500 هزار تومانی کارگران اصرار می کنند.

حالا کارگران نگران هستند که چه زمانی قرار است حداقل دستمزد تعیین شود و آیا احتمال فریز مزدی، حتی برای یک یا دو ماه اول سال وجود دارد؟ نتیجه مذاکرات: عدم توافق کارفرمایان، کرونا و کسادی کسب وکار در بحران کرونا را مثال می زنند و می گویند بیش از 15 درصد افزایش حقوق در توانمان نیست.

دولتی ها هم با آنها همراه شده و افزایش دستمزد بین 15 تا 20 درصد را منطقی می دانند اما کارگران می گویند هزینه دستمزد فقط پنج درصد هزینه نهایی تولید را تشکیل می دهد و با عقب ماندگی شدید دستمزد از گرانی و تورم و ضربه کرونا هیچ خانواده کارگری نمی تواند با این میزان دستمزد زندگی بگذراند.

این خلاصه ای از جلسات مزد است که بعد از چند جلسه بدون نتیجه ماند و تصمیم گیری در آن به نیمه اول فرودین سپرده شد.

سه روز مذاکره فشرده و سخت در روزهای پایانی اسفندماه نتوانست تکلیف دستمزد کارگران را مشخص کند؛ جلسه شورای عالی کار در 26، 28 و 29 اسفند تشکیل شد اما خروجی آن فقط یک چیز بود: عدم توافق.

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار، دراین باره به شرق توضیح داد: تعیین مزد کارگران در نیمه اول فروردین ماه خواهد بود.

پس از بحث و تبادل نظر و با وجود بیش از 30 ساعت جلسه و رایزنی، توافق بر سر تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 99 حاصل نشد و به همین دلیل، مذاکرات مزدی به نیمه اول فروردین ماه موکول شد.

خدایی معتقد است با توافق حاصله، مزد قبل از پایان فروردین ماه تعیین خواهد شد؛ بنابراین گمانه زنی ها درباره فریز مزدی یا موارد مشابه دیگر، به هیچ وجه صحت ندارد.

احتمال فریز مزدی به طور کامل مردود است و کارگران اطمینان داشته باشند قبل از پایان فروردین، مزد تعیین خواهد شد.

او ابراز امیدواری می کند که با وجود روزهای سختی که کارگران، هم به خاطر بحران معیشتی و هم به خاطر کرونا گذرانده اند، حداقل دستمزد سال جاری به گونه ای تعیین شود که بتواند از بار این سختی ها تا اندازه ای بکاهد.

فرامرز توفیقی یکی دیگر از اعضای شورای عالی کار هم در این باره به شرق می گوید: مجموع درآمد یک خانواده 3.

3 با حق اولاد و مسکن و اینها برای امسال دو میلیون و 40 هزار تومان است.

سبد معیشتی را هم که برای سال 98 ما سال گذشته لحاظ کردیم، سه میلیون و 700 هزار تومان بود؛ بنابراین نزدیک به 55 درصد هزینه را دستمزد پوشش می داد اما با سبدی که اکنون محاسبه کردیم، دو میلیون و 40 هزار تومان مزد امسال، حدود 40 درصد هزینه های فعلی را پوشش می دهد.

این اختلاف یک میلیون و 180 هزار تومانی اگر به حداقل دستمزد اضافه شود، تازه خانواده کارگری به قدرت خرید روز اول فروردین 98 می رسد؛ یعنی به عبارتی اگر یک میلیون و 180 هزار تومان را به دستمزد اضافه کنیم، قدرت خرید را به او بازنمی گردانیم، بلکه تازه بازگشت به همان قدرت خریدی است که در ابتدای امسال داشته؛ یعنی هیچ اقدام رو به جلویی انجام نداده ایم و فقط در همان نقطه آن را نگه داشته ایم.

او ادامه داد: نقطه ایستادگی ما به شورای عالی کار برای تعیین دستمزد این است که ابتدا یک میلیون و 180 هزار تومان به حقوق اضافه شود که قدرت خرید کارگران به ابتدای سال 98 بازگردد.

به صراحت می توانم بگویم سرجمع افزایش حقوق کارگری برای سال 99 نباید زیر یک میلیون و 180 هزار تومان باشد؛ یعنی خط پایین و کف اندیشه نمایندگان کارگران حول این عدد است.

توفیقی همچنین درباره تعیین دستمزد کارگران به میزان افزایش دستمزد کارمندان به ایلنا توضیح داده است: کارفرمایان با پیشنهاد افزایش 15 درصدی مزد به میدان آمده بودند و اصرار عجیبی بر اجرای آن داشتند؛ آنها نرخ 15 درصدی افزایش حقوق کارمندان دولت در نسخه اصلاح نشده لایحه بودجه 99 را دستاویز قرار داده بودند و ادعا می کردند چون دولت، افزایش حقوق را فقط 15 درصد در نظر گرفته، در بخش خصوصی نیز باید همین رقم را برای افزایش دستمزد کارگران در نظر گرفت.

این در حالی ا ست که بررسی قانون بودجه نشان می دهد در نهایت شورای نگهبان افزایش حداقل حقوق کارمندان دولت به دو میلیون و 800 هزار تومان را پذیرفته و این بند در قانون بودجه درج شده است.

در بخشی از قسمت الف تبصره 12 قانون بودجه آمده است پس از اعمال ضریب حقوق به میزان 15 درصد برای گروه های مختلف حقوق بگیر، ترتیبی اتخاذ کند که با عنوان تفاوت تطبیق موضوع ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی و قرارداد ماهانه برای کارکنان با قرارداد کار معین و حکم حقوق بازنشستگان از دومیلیون و 800 هزار تومان کمتر نباشد.

با این حساب، اگر علاوه بر کف تعیین شده در لایحه بودجه، 50 درصد افزایش حقوقِ فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری را که در اسفندماه در فیش های حقوقی همه کارمندان دولت، بلااستثنا اِعمال شد، در نظر بگیریم، 15 درصدی که قرار است از فروردین 99 به حقوق کارمندان دولت اضافه شود، نه روی صد درصد اصلیِ پایه حقوق، بلکه روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود.

به گفته فرامرز توفیقی با یک ضرب و تقسیم ساده مشخص می شود که حقوق کارمندان دولت در فروردین 99، 72.

5 درصد زیاد می شود و باید میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران نیز دست کم 72.

5 درصد باشد؛ هر رقمی کمتر از این، عدالت را در ساده ترین تعریف آن مخدوش می کند.

کرونا 50 درصد از کارگران ساختمانی را بی کار کرد در کنار صحبت های اعضای شورای عالی کار، این را هم باید در نظر بگیریم که شیوع کرونا ضربه آخری بر از دست رفتن قدرت خرید و کوچک شدن سفره مزدبگیران بود.

زمستان سال گذشته برای کارگران سخت بود و با آمدن کروناویروس سخت تر هم شد.

در شرایطی که بیش از 95 درصد کارگران شاغل کشور، فاقد امنیت شغلی هستند و هر روز در ترس از اخراج به سر می برند، حجمِ این بی ثباتی کاری با شیوع کرونا و رکود و تعطیلی گسترده پیامدِ آن، به شدت افزایش یافت.

اکبر شوکت، عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگری سراسر کشور از بی کارشدن حدود 50 درصد کارگران ساختمانی خبر داده و خیلی از شرکت های بخش خدماتی نیز در پایان سال به اخراج نیروها و کاهش تعداد کارکنانشان رو آورده اند.

در همه سندهای توسعه و اسناد بالادستی، این وظیفه دولت است که در زمانه بحران از همه شهروندان، به ویژه فرودستان و کارگران حمایت کند.

حداقل کار این است که دولت به کارگران ساختمانی و خدماتی بی کار شده و همچنین به حداقل بگیران، بسته حمایت معیشتی بدهد؛ این بسته می تواند نقدی یا غیر نقدی باشد اما باید حتما پرداخت شود تا خانواده های این کارگران، در شب عید دیگر نگران حداقل های زندگی نباشند و بتوانند نیازهای اولیه تغذیه ای خود را تأمین کنند.

فعالان کارگری تأکید می کنند شناسایی خانوارهای بی کارشده (که البته کار چندان سختی نیست)، پرداخت بسته های حمایت غذایی و همچنین حمایت نقدی از این خانوارها و در ادامه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و بلاعوض، کمترین کاری است که دولت می تواند انجام دهد؛ در عین حال نباید از توزیع رایگان بسته های بهداشتی در میان خانواده های فرودست غافل شد؛ بسته هایی که به نظر می رسد اگر رایگان در دسترس مردم قرار نگیرد، در این بازار وانفسایی که به وجود آمده، فرودستان نه دسترسی به آنها خواهند داشت و نه پولی دارند که بتوانند از پس هزینه های هنگفت حتی یک مایع ضدعفونی کننده دستِ صد میلی لیتری بربیایند.


کلید واژه ها: دستمزد - دستمزد کارگران - حداقل دستمزد - کارگران - کارفرمایان - حداقل دستمزد کارگران - هیات مدیره - رییس هیات - پایان - وزیر کار - مذاکرات - افزایش - مدیره - پایان سال 98 - انجمن - ادامه - ماجرا - کانون - سال 99 - سال 98 - هیات - عالی - رییس - نامه - شروع - وزیر - برگزاری - درخواست - پیگیری - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص بسته های حمایتی برای زیان دیدگان تعطیلی مشاغل / کوچ عشایر باید متوقف شود

رشد تولید ادامه دار شد

40 واحد صنفی متخلف پلدختر پلمب شدند/ توزیع 100 تن کالا در شهرستان

بعضی ها تلاش را شانس می نامند

نحوه پرداخت قبوض گاز

اختصاص بسته های حمایتی برای زیان دیدگان تعطیلی مشاغل / کوچ عشایر باید متوقف شود

کرونا شرکت اینترنت ماهواره ای را ورشکسته کرد2508221

خریدار در معاملات املاک باید به چه نکاتی توجه کنند؟

کاهش 52درصدی ترددهای نوروزی در لرستان

رشد 96 درصد صادرات غیرنفتی در بندر جاسک

سیل اسفندماه به 1300 واحد مسکونی در نهاوند آسیب وارد کرد

داوران فوت شده کشتی طلب خود را گرفتند

ترمینال اتوبوسرانی غرب تهران تعطیل شد

بانک مرکزی خبر پول های مسدودی ایران را تکذیب کرد

جریمه یک میلیون ریالی پارک خودرو در جایگاه ویژه معلولان

کاهش 52 درصدی ترددهای نوروزی در لرستان

افزایش سرفاصله زمانی مترو و اتوبوس

ارزان ترین گزینه ترامپ برای نجات نفت آمریکا2508222

طرز تهیه پنکیک سیب زمینی و پنیر چدار

طرز تهیه آش میوه

تمدید کارت های بازرگانی تا پایان اردیبهشت

تعطیلی پمپ بنزین ها تکذیب شد

پبشنهاد ذخیره وام افرادی که زیر 18 سال ازدواج می کنند

12 فقره جریمه 500 هزار تومانی برای خودروهای متخلف در اسدآباد

طرز تهیه دنده کباب کرمانشاهی

بازرسی از 386 واحد صنعتی استان در یک روز / توزیع مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش بین کارگران

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

پاسخ به 20 پرسش درباره محدویت های تردد بین شهرها

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیم

کیش پیشگام، قرنطینه سازی و مبارزه با ویروس کرونا است

پاسخ به 20 پرسش درباره محدویت های تردد بین شهرها

فارس من| سیاسرانی: حل مشکل روستای انارور نوشهر بودجه می خواهد/پیگیر هستیم

کاهش 48 درصدی صید ماهی در دریای مازندران/ زمان صید ماهی تمدید نمی شود

افزایش 23 درصدی بارندگی در مازندران

قیمت چای به زودی اعلام می شود

ورود به مناطق تحت مدیریت محیط زیست تهران ممنوع شد

تعطیلی دروازه بهشت منطقه ارسباران

شمارمبتلایان کرونا در ترکیه به 9217 نفر رسید

قیمت مرغ در تهران به زیر 10 هزار تومان رسید

تفاوت مزد، حقوق و حق السعی درچیست؟

«بدکار به سزای خودش می رسد»

باشگاه میلیارد دلاری ویروس ها؛ از سارس تا کرونا | هزینه اقتصادی اپیدمی های 20 سال اخیر؛ آمار مقایسه ای

شمارمبتلایان کرونا در ترکیه به 9217 نفر رسید/131 نفر جان باختند

تن ماهی چند؟

انواع فلش مموری را چند بخریم؟

انواع شامپو در بازار چند قیمت است؟

همه چیز درباره خودروی جدید بازار ایران در سال 99

قیمت هر کیلو میلگرد در بازار جقدر تمام می شود؟

قیمت روز گوشی موبایل نوکیا در 10 فروردین

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور/ بخشودگی جرائم و دیرکرد اجاره بها از اسفند 98 تا فروردین 99 به مدت دو ماه به تصویب رسید

ترمینال اتوبوسرانی غرب تهران تعطیل شد

سومین قسط از مطالبات داوران کشتی پرداخت شد |

باشگاه میلیارد دلاری ویروس ها؛ از سارس تا کرونا | هزینه اقتصادی اپیدمی های 20 سال اخیر؛ آمار مقایسه ای

شمارمبتلایان کرونا در ترکیه به 9217 نفر رسید/131 نفر جان باختند

40 واحد صنفی متخلف پلدختر پلمب شدند توزیع 100 تن کالا در شهرستان

تولید ماسک توسط اعضای جمعیت هلال احمر لرستان

کاهش 52 درصدی تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی لرستان

2500 واحد صنفی متخلف در لرستان پلمب شدند

عرضه میوه با قیمت مصوب دولتی تا پایان فروردین ماه ادامه دارد

ورود به تفرجگاه های شهرستان پاکدشت ممنوع شد

اجرای دقیق فاصله گذاری ها مانع از شیوع کرونا می شود

آغاز اجرای طرح منع عبور و مرور خودروها در استان مرکزی از فردا

توزیع 3.5 میلیون لیتر آب ژاول در خوزستان و 27 استان از سوی پتروشیمی

ایران موفق به ساخت دستگاه chr(034)ونتیلاتورchr(034) برای مقابله با کرونا شد

قدردانی استاندار گیلان از خدمات خیران و گروههای جهادی در مقابله با کرونا

جلوگیری از ورود افزون بر 100 خودرو با پلاک غیربومی به رشت

کاهش 80 درصدی ورود و خروج وسایل نقلیه به خوزستان

غلامحسین مظفری: جزیره کیش پیشگام، قرنطینه سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور/ بخشودگی جرائم و دیرکرد اجاره بها از اسفند 98 تا فروردین 99 به مدت دو ماه به تصویب رسید

تب و تاب بازار مسکن پایتخت در سالی که گذشت

تعطیلی دروازه بهشت منطقه ارسباران

کرونا فروشی

شمارمبتلایان کرونا در ترکیه به 9217 نفر رسید/131 نفر جان باختند

40 واحد صنفی متخلف پلدختر پلمب شدند/ توزیع 100 تن کالا در شهرستان

پاسخ به 20 پرسش درباره محدویت های تردد بین شهرها

قیمت سکه رکورد شکست

کاهش 52 درصدی تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی لرستان

تولید ماسک توسط اعضای جمعیت هلال احمر لرستان

اصلاح الگوی مصرف، استفاده از انرژی و منابع را در وزارت علوم کاهش داد

سایه سنگین نوسانات ارزی بر شرکت های فناور حوزه انرژی/ایران در کمربند طلایی خورشید جهان

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

تردد خودروها، روزهای 12 و 13 فروردین در نایین ممنوع است

سایه سنگین نوسانات ارزی بر شرکت های فناور حوزه انرژی/ایران در کمربند طلایی خورشید جهان

اصلاح الگوی مصرف، استفاده از انرژی و منابع را در وزارت علوم کاهش داد

تولید ماسک توسط اعضای جمعیت هلال احمر لرستان

لغو نمایشگاه بین المللی خودرو 2020 دیترویت

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

بهبود 355 بیمار مشکوک به کرونا در آستارا

کاهش 52 درصدی تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی لرستان

آیا اروپا جلو رکود ناشی از کروناویروس را می گیرد؟

3.5 میلیون لیتر آب ژاول تولیدی پتروشیمی مقصد خوزستان و 27 استان دیگر

شناسایی مخزن بنزین حاوی آب در اهواز

رکورد وزنی صادرات غیرنفتی در سال 98 شکسته شد

کرونا بر تولید پتروشیمی تاثیری نداشته است

انجام بیش از 49 هزار و 900 بازرسی از اصناف لرستان

کاهش 52 درصدی تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی لرستان

معرفی یک خودروی جدید از جیلی/ میپِل 30اکس چه ویژگی هایی دارد(+تصاویر)

ورود به مناطق تحت مدیریت محیط زیست تهران ممنوع شد

محصولات جدید ایران خودرو بازار را متنوع می کند

فشار صنایع روی دانشگاه ها برای رفع مشکلات

صادرات محورکردن محصولات موجب توسعه بخش کشاورزی می شود

حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!

حقوق کارگران امسال چقدر افزایش می یابد؟!