مطالب مرتبط:
افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!
پیشنهادی به شورای عالی قرآن برای رونق رشته ترتیل
«اشرفی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی شد
بیش از 8000 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی تامین اجتماعی بستری و 5444 نفر ترخیص شدند
بیش از 8000 بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی تامین اجتماعی بستری و 5444 نفر ترخیص شدند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 08:052020-03-26اقتصادي

افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!


جمع بندی تصمیم گیری های مزدی در رابطه با کارمندان دولت نشان می دهد که آنها قرار است در سال جاری، حداقل 72.

5 درصد افزایش در دریافتی ماهانه خود داشته باشند (50 درصد افزایش در اسفند ماه و حداقل 15 درصد که در سال جاری روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود) بنابراین .

- جمع بندی تصمیم گیری های مزدی در رابطه با کارمندان دولت نشان می دهد که آنها قرار است در سال جاری، حداقل 72.

5 درصد افزایش در دریافتی ماهانه خود داشته باشند (50 درصد افزایش در اسفند ماه و حداقل 15 درصد که در سال جاری روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود) بنابراین افزایش دریافتی کارگران شاغل و بازنشسته نیز نباید از این رقم کمتر باشد اما نکته اینجاست که در شورای عالی کار، بیشترین سهم این افزایش باید از طریق افزایشِ پایه حقوق اجرایی شود تا شامل حال بازنشستگان نیز بشود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، سال 99 در حالی آغاز شد که اوضاع برای کارگران و بازنشستگان به هیچ وجه، بر وفقِ مُراد نیست: کرونا هر روز افراد بیشتری را درگیر می کند و خانواده های بسیاری را داغدار؛ تکلیف دستمزد سال جاری هنوز مشخص نیست و مذاکرات تعیین دستمزد، علیرغم سنگین و پرالتهاب بودن، قبل از شب عید به نتیجه نرسید و در فروردین ماه، همه گروه های مزدی نگران این هستند که امسال که علاوه بر بحران همیشگی معیشت، ناگواری های روحی کرونا هم مزید بر علت شده، چقدر قرار است بگیرند؟ در بین گروه های مزدی کارگری، نگرانی های بازنشستگان تامین اجتماعی به مراتب بیشتر است.

این بازنشستگان که بیش از 70 درصد آنها حداقل بگیر هستند، در سال 98، پس از افزایش 36.

5 درصدی حداقل حقوق که حداقل مستمری ها را نیز دربرگرفت، به زحمت 1 میلیون و 750 هزار تومان درآمد ماهانه داشتند! درآمدی که با درنظر گرفتن معیارهای بسیار تقلیلی و با احتساب سبد معاش خانوارهای کارگری برای سال 98 – که در اسفندماه 97، حدود 3 میلیون و 700 هزار تومان تعیین شد-  قادر به تامین حتی نیمی از هزینه های زندگی نبود.

همسان سازی پا در هوا! امسال اما نگرانی های جدیدی، دامن کارگران بازنشسته را گرفته است: علیرغم وعده های مکرر سازمان تامین اجتماعی مبنی بر اینکه در ماه های پایانی سال 98، همسان سازی حقوق بازنشستگان بالاخره کلید خواهد خورد، تا آخرین ماه از سال قبل، چنین وعده ای جامه عمل به خود نپوشید و مشخص نشد که چه میزان از بدهی سنگین دولت به سازمان تامین اجتماعی به  حسابِ صندوق سازمان پرداخت شد.

تامین اجتماعی وعده داده بود با دریافت بخشی از بدهی خود از دولت، اجرای همسان سازی را کلید خواهد زد اما پس از پرداخت فقط 5 هزار میلیارد تومان از این بدهی که تا پایان سال 98 به مرز 250 هزار میلیارد تومان رسید، خبری از پرداخت باقی اعتبار مقرر در قانون بودجه 98 ( به میزان 50 هزار میلیارد تومان) نشد.

بیستم بهمن ماه سال قبل، بر اساس ابلاغیه محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، 5 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به تأمین اجتماعی برای پرداخت به دانشگاه های علوم پزشکی جهت تسویه بدهی به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی و بیمه ها پرداخت شد.

در همان روزهای قبل از انتخابات مجلس، وعده داده شد که دولت قرار است 25 هزار میلیارد تومان دیگر به سازمان پرداخت کند اما هرگز مشخص نشد که تکلیف این پرداخت چه شد؛ آیا سازمان غیر از 5 هزار میلیارد تومانِ بهمن ماه، ریالی بابت بدهی انبوه خود از دولت دریافت کرده است؟ نگرانی بابت میزان افزایش مستمری ها! در چنین شرایطی که همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان پا در هواست، نگرانی ها بابت میزان افزایش مستمری ها در سال جدید پررنگ شده است.

  دولت برای کارمندان خود افزایش 15 درصدی حقوق (اضافه بر 50 درصد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که در اسفند ماه در فیش های حقوقی کارمندان اعمال شده) را در نظر گرفت که با تغییراتی که اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و شورای نگهبان دادند، مقرر شد علاوه بر این 15 درصد، مزایای مزدی کارمندان دولت به گونه ای تنظیم شود که کف حقوق ها به 2 میلیون و 800 هزار تومان برسد.

مشخص نیست این بازتنظیم مزایای مزدی و ردیف های پُستی کارمندان، چگونه قرار است شامل حال بازنشستگان کشوری و لشگری بشود.

در روزهای گذشته بازنشستگان بانک ها در نامه ای خطاب به رییس سازمان برنامه و بودجه خواستار این شدند که هم افزایش 50 درصدی فصل دهم و هم افزایش مزایای مزدی برای ارتقای کف دریافتی، علاوه بر شاغلان، شامل حال بازنشستگان هم بشود.

  اما در این میان، بازنشستگان تامین اجتماعی که تعیین افزایش حداقل مستمری آنها به تعیین افزایش حداقل دستمزد در شورای عالی کار وابسته است، نگران اتفاقاتی هستند که ممکن است در این شورا بیفتد؛ اتفاقاتی که احتمال دارد بار اصلی افزایش دستمزد را به جای افزایش پای حقوق کارگری، بر دوش مزایای مزدی کارگرانِ شاغل مانند بُن خواربار و حق سنوات بیندازد؛ مزایایی که بازنشستگان از آنها محرومند.

ماده 96 قانون تامین اجتماعی به لزوم تطابق مستمری بازنشستگان با هزینه های زندگی اختصاص دارد و لذا می توان یک همانندی بین این ماده قانونی و بند دوم ماده 41 قانون کار، برقرار کرد.

ماده 96 قانون تامین اجتماعی: سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد باتوجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

علاوه بر این ماده قانونی، ماده 111 قانون تامین اجتماعی تکلیف کرده که حداقل مستمری به اضافه مزایا، نباید از حداقل دستمزد کارگری کمتر باشد.

ماده 111 قانون تامین اجتماعی: حداقل مستمری و مزایای بازماندگان، بازنشستگان و از کارافتادگان کلی، نباید از حداقل حقوقِ مصوب شورای عالی کار کمتر باشد.

حال، به گفته فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) کارفرمایان و دولتی ها در مذاکرات اسفندماه بر مدلی تاکید داشتند که افزایش 15 یا 20 درصدی پایه حقوق را دربربگیرد و باقی افزایش دریافتی تا رساندن کف حقوق کارگری به کف حقوق کارمندی (2 میلیون و 800 هزار تومان) از طریق زیاد کردن مزایای مزدی مانند بن خواربار و حق سنوات کارگری امکان پذیر باشد که البته گروه کارگری به دلیل اینکه این طرح، گروه های وابسته به مزد کارگری مانند بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد را دچار مشکل می سازد، با آن موافقت نکرده اند.

نگاه بازنشستگان به مدل پیشنهادی دولت و کارفرمایان! عیدعلی کریمی (دبیر خانه کارگر قزوین و فعال صنفی بازنشستگان) نیز در این رابطه به ایلنا می گوید: اعضای مذاکره کننده در شورای عالی کار باید مراقب باشند که تصمیماتشان برای بازنشستگان نیز مفید فایده باشد.

بازنشستگان تامین اجتماعی مانند شاغلان از مزایای مزدی مانند بن و حق سنوات و حق اولاد بهره مند نیستند و لذا اگر افزایش دریافتی کارگران بخواهد از طریق افزایش این مزایا، اجرایی شود، برای بازنشستگان قابلیت اجرا نخواهد داشت و بنابراین معیشت بازنشستگان در سال 99 به مخاطره می افتد.

به گفته کریمی، مذاکره کنندگان شورای عالی کار، همانطور که مسئول تعیین میزان افزایش دستمزد کارگران هستند، در مقابل بازنشستگان تامین اجتماعی نیز مسئولند و باید مطالبات و خواسته های بازنشستگان را نیز در تصمیم گیری ها مدنظر قرار دهند.

کریمی تاکید می کند: اگر بخواهند به گونه ای در مورد افزایش حداقل دستمزد تصمیم گیری کنند که برای حداقل مستمری قابلیت اِعمال و اجرایی شدن نداشته باشد، کانون های بازنشستگی سراسر کشور و فعالان صنفی بازنشستگان این تصمیم را نخواهند پذیرفت و به آن اعتراض خواهند کرد.

با این حساب، سرنوشت  چند میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی که براساس آخرین آمارهای رسمی، تعداد آنها بیش از 6 میلیون نفر است، به تصمیماتی بستگی دارد که کارگران و شرکای اجتماعی آنها در جلسه رسمی شورای عالی کار اتخاذ می کنند و این شورا باید مراقب باشد که با ارائه مدل هایی که افزایش مزایای مزدی را بر افزایش پایه حقوق ارجحیت می دهد، معیشت بازنشستگان را بیش از همیشه به مخاطره نیندازد.

باید بار اصلی افزایش دریافتی کارگران، بر دوش افزایش پایه حقوق باشد؛ جمع بندی تصمیم گیری های مزدی در رابطه با کارمندان دولت نشان می دهد که آنها قرار است در سال جاری، حداقل 72.

5 درصد افزایش در دریافتی ماهانه خود داشته باشند (50 درصد افزایش در اسفند ماه و حداقل 15 درصد که در سال جاری روی 150 درصد پایه حقوق اعمال می شود) و بنابرین، افزایش دریافتی کارگران شاغل و بازنشسته نیز نباید از این رقم کمتر باشد اما نکته اینجاست که در شورای عالی کار، بیشترین سهم این افزایش باید از طریق افزایشِ پایه حقوق اجرایی شود تا شامل حال بازنشستگان نیز بشود.

بازنشستگان تامین اجتماعی، همان کارگران بازنشسته ای که سی سال چرخ های تولید این ممکلکت را با توان و قدرت چرخانده اند، مدت هاست که بابت اجرای همسان سازی معطل و سرگردانند، دیگر نباید آنها را بابت افزایش مستمری ها، نگران و سردرگم کرد! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: افزایش - درصد - بازنشستگان - شورای عالی کار - کارمندان دولت - بازنشستگان تامین اجتماعی - دریافتی - تصمیم گیری - شورای عالی - کارمندان - تامین اجتماعی - پایه - حقوق - تصمیم - اسفند - شورای - رابطه - قرار - نشان - عالی - گیری - بندی - بازنشسته - دولت - کارگران - بیشترین - اجتماعی - مستمری - تامین - معیشت

آخرین اخبار سرویس:
روسیه و عربستان سعودی توافق نفتی را آماده کردند

تکنیکی برای از بین بردن انرژی های منفی در روزهای کرونایی

طرح اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت

تلاش آمریکا برای توقیف اموال ایران خنثی شد/بازگشت 1.6 میلیارد دلار متعلق به بانک مرکزی

سامانه ضد عفونی در ورودی میدان میوه و تره بار تبریز راه اندازی شد

20 میلیارد ریال برای مبارزه با آفت ملخ در مراتع خراسان شمالی نیاز است

کشتارگاه های خوزستان موظف به کشتار مرغ تولید استان هستند

کشاورزان قیمت خرید تضمینی گندم را عادلانه نمی دانند

واحدهای صنفی متخلف بوشهر حدود 81 میلیارد ریال جریمه شدند

هزینه جشن نیمه شعبان در خراسان رضوی به نیازمندان اختصاص یافت

جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران/ آمریکا در توقیف و انتقال دارایی خارجی ایران ناکام ماند

شرط پرداخت هزینه های درمانی بیماران کرونایی

کمک 5 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان به دستفروشان

50 میلیون دلار صرفه جویی با تولید 30 نوع دارو

با 100میلیون چه خودرویی بخریم؟ + جدول

ساعت کار بانک ها تا پایان فروردین اعلام شد

سیر نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

مشاغل پرخطر اعلام شدند

شوک 50 میلیاردی جدید برای استقلال

دو پیروزی برای ایران در جنگ اقتصادی با آمریکا

صدور 2 هزار و 454 فقره جواز تاسیس، پارسال

افزایش خودکشی در انگلیس

سه چهارم تهرانی ها موافق ادامه تعطیلات هستند

بارش باران به خزانه شالیزارهای برنج شهرستان رودسر خسارت وارد کرد

یک سوم مردم تهران گرفتار معاش روزانه اند/ غیرحقوق بگیران آسیب دیده ترین گروه معیشتی

ادامه کاهش قیمت در بازار طلا و ارز

بورس های جهانی دوباره قرمز شدند

شوک 50 میلیاردی جدید برای استقلال

تعطیلی موزه های هنری سنگاپور بخاطر کرونا

تولید 130 هزار شیلد محافظ کرونا توسط شرکت دانش بنیان

سامانه ضد عفونی در ورودی میدان میوه و تره بار تبریز راه اندازی شد

کاهش 77 درصدی تردد ورودی در جاده های مازندران

بهره گیری از توان مدیریتی واعتباراتی برای تحقق شعارسال

تلاش آمریکا برای توقیف وجوه بانک مرکزی ایران در اروپا خنثی شد

همتی: توطئه آمریکا خنثی شد

ادامه کاهش قیمت در بازار طلا و ارز

افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان تصویب شد

دَرِ عوارضی برهمان پاشنه قبلی می چرخد/ راهداری: افزایش 140 درصدی ابلاغ نشده است

ادامه کاهش قیمت در بازار طلا و ارز

سونی از کنترلر پلی استیشن 5 با نام DualSense رونمایی کرد

بازگشایی اصناف از 23فروردین ماه

فرابورس خط مقدم مبارزه با فعالیت های غیرقانونی در فضای مجازی

خبر مهم همتی: 1.6 میلیارد دلار از دارایی های توقیق شده بانک مرکزی رفع توقیف شد

کرونا قراردادهای تسلا را لغو کرد

20 میلیارد ریال برای مبارزه با آفت ملخ در مراتع خراسان شمالی نیاز است

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی زنانه – مردانه خرید در شمال ایتالیا

کشتارگاه های خوزستان موظف به کشتار مرغ تولید استان هستند

تلاش آمریکا برای توقیف و انتقال وجوه بانک مرکزی ایران در اروپا خنثی شد

تعطیلات آخر هفته در خانه بمانیم

خارج شدن یک میلیون و 700 هزار قطعه جوجه از گردونه تولید

کرونا نفس قطعه سازان را هم بند آورد

مشارکت 170 میلیارد ریالی مردم در بازار سرمایه علیه کرونا

سه چهارم تهرانی ها موافق ادامه تعطیلات هستند

خبر مهم همتی: 1.6 میلیارد دلار از دارایی های توقیق شده بانک مرکزی رفع توقیف شد

بازگشایی اصناف از 23فروردین ماه

بازگشایی صنوف کم ریسک از 30 فروردین در تهران

متقاضیان تسهیلات یک میلیونی در سایت ثبت نام کنند

نحوه پرداخت وام 1میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

نحوه فعالیت واحدهای صنفی پایتخت در روزهای آتی

ریزش وال استریت | داو جونز جهش 900 واحدی را از دست داد

تحقق شعار سال نیازمند تغییر نگرش مسؤولان و مردم نسبت به تولید داخلی است

رکود 32 درصدی تجارت جهانی

اضافه شدن بیش از چهار هزار نفر به اعضای کتابخانه های مهاباد

آدرس سایت برای ثبت نام تسهیلات اعلام می شود

مهمترین اخبار اقتصادی چهارشنبه 20 فروردین ماه 99| قیمت طلا، دلار، سکه

آغاز صادرات مستقیم میوه به عمان

بازنشستگان تأمین اجتماعی چشم به راه افزایش حقوق

صادرات بیش از 2 میلیارد دلار کالا به خارج از کشور

دلار در بازار جهانی خودی نشان داد

پلمب 486 واحد صنفی در استان گلستان

ساعت کار جدید بانک های دولتی مشخص شد

ساعت کار جدید بانک ها اعلام شد

همه چیز در مورد واریز وام یارانه ای + نحوه ثبت نام

بساط یارانه نقدی جمع خواهد شد؟

واحدهای صنفی متخلف بوشهر حدود 81 میلیارد ریال جریمه شدند

مستاجران در سایه کرونا به استقبال فصل جابجایی ها می روند/ آیا وام اجاره مسکن و مالیات بر خانه های خالی عملیاتی می شود؟

آدرس سایت ثبت نام تسهیلات یک میلیون تومانی بعدا اعلام میشود

ضرورت رعایت نکات بهداشتی در هنگام خرید

آمریکا در مصادره دارایی خارجی ایران ناکام ماند

مقاوم سازی 48 هزار و 800 واحد مسکونی روستایی در زنجان

تولید بیش از 170 هزار بطری ماده ضدعفونی کننده در پتروشیمی

آغاز جلسه شورای عالی کار درباره حقوق کارگران

سه چهارم تهرانی ها موافق ادامه تعطیلات هستند

تجارت و سرمایه گذاری مالی آنلاین

ساعت کار بانک ها تا پایان فروردین اعلام شد

ابهام در زمان ثبت نام برای وام یک میلیونی کرونا

جلسه حمایت از اقشار آسیب دیده کرونا

اهم تکالیف شبکه بانکی مقرر در قانون بودجه سال 1399 کل کشور

کشف بزرگترین محموله احتکار دستکش و ماسک در مشهد

سایت ثبت نام وام یک میلیونی بعداً اعلام می شود

کاهش تردد در محورهای استان سمنان

تولید روزانه 250 هزار ماسک در گیلان

ساعت کار جدید بانک های دولتی

ادامه کاهش قیمت در بازار طلا و ارز

خنثی سازی تلاش آمریکا برای توقیف وجوه بانک مرکزی

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان به 822 نفر

توزیع بسته های بهداشتی بین بیماران خاص و حاشیه نشین

تشریح تاثیرات کرونا بر بازار مسکن / اختصاصی بهداشت نیوز

اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه درباره سایت ثبت نام دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی

ناکامی آمریکا در مصادره دارایی خارجی ایران

افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!

افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر خواهد بود؟/ شورای عالی کار مراقبِ معیشت بازنشستگان باشد!