مطالب مرتبط:
ارتباط صنایع با دانشگاه رکورد زد |
پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی با عنوان بررسی ارتباط بین تیپ های شخصیتی (درون گرا ـ برون گرا) و سبک مدیریت (آمرانه ـ مشارکتی) مدیران دانشگاه
فرهاد مجیدی در استقلال موفق می شود/امیدوارم رکورد دایی شکسته نشود رسانه7 | اخبار ورزشی
اختلال بویایی با ویروس کرونا ارتباط دارد؟
گردهمایی ویدئویی مدیران ارشد شرکت صنایع شیر ایران – پگاه برگزار شد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 06:122020-03-26دانش

ارتباط صنایع با دانشگاه رکورد زد


انسداد درهای خارجی به روی صنایع ایرانی، ارتباط دو سویه بهتری را میان صنایع و دانشگاه ها ایجاد کرد به طوری که میزان قراردادهای این دو نهاد درسال 98 رکورد زد.

- انسداد درهای خارجی به روی صنایع ایرانی، ارتباط دو سویه بهتری را میان صنایع و دانشگاه ها ایجاد کرد به طوری که میزان قراردادهای این دو نهاد درسال 98 رکورد زد.

خبرگزاری مهر"، گروه حوزه و دانشگاه؛ مهتاب چابک: به نظر می رسد با توجه به اعان مسئولان آموزش عالی، در سالی که گذشت، پیوند بهتری میان صنعت و دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی شکل گرفت؛ پیوندی که بدون شک، تشدید تحریم ها، مهمترین علت آن بوده است.

صنعت ما که همواره به دلیل انتخاب ساده ترین و در دسترس ترین راه برای تأمین نیازهای خود، برغم هزینه های بیشتر، ترجیحش بر این بود که برای تأمین نیازهایش مسیر خارج را در پیش بگیرد، با شدت یافتن تحریم ها و مسدود شدنِ این مسیر، دست یاری به سوی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی دراز کرد که این اقدام خوشبختانه نتایج خوب و قابل تأملی نیز به همراه داشت.

در این میان، نکته جالب توجه این بود که هر صنعتی که وابستگی بیشتری به خارج داشت، درخواست هایش نیز از پژوهشگاه ها و دانشگاه های کشور، بیشتر شد؛ صنایع نفت و گاز، صنایع حمل و نقل و صنایع پزشکی از این جمله اند و اکنون مراکز دانشگاهی با اثراتی که بر تأمین نیازهای این صنایع گذاشتند، پاسخگوی درخواست صنایع کشور شده اند.

اجباری که به نظر، حالا رنگ و بوی اعتماد به خود گرفته و این امید را ایجاد کرده که می توان با تکیه بر توان بومی، تنگناهای ناشی از تحریم ها را تا حدودی پشت سر گذاشت.

از سوی دیگر یک امتیاز دیگر انسداد درهای خارجی به روی صنایع ایرانی این بود که پژوهش های قفسه ای و کتابخانه ای، بیرون کشیده و عملیاتی شد و محققان ایرانی را بیش از گذشته به عرصه رقابت وارد کرد.

ارتباط صنایع و دانشگاه رکورد زد / رشد دوبرابری میزان قراردادها به گفته مسئولان وزارت علوم، ارتباط میان صنایع و دانشگاه ها، در سال 98 رشد قابل توجهی (افزایش دو برابری) در مقایسه با سال های گذشته داشت؛ به طوری که بر اساس آمار، حجم ریالی قراردادها در سال 97، حدود 950 میلیارد تومان بود که در سال 98، به رقمی نزدیک به یک هزار و 950 میلیارد تومان رسید و تعداد آن نیز از قریب به 5 هزار قرارداد در سال 97، به بیش از 8 هزار مورد در سال 98 رسید که حاکی از یک روند رو به رشد است.

برای اینکه مطلع شویم ارتباط صنایع با دانشگاه ها در یکی دو سال اخیر چه تحولاتی را پشت سر گذاشته، با برخی از مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و معاونان پژوهشی دانشگاه هایی چون شریف، علم و صنعت ایران، شیراز و … گفتگو کردیم.

مشروح این گفتگوها در زیر آمده است: محمدرضا موحدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف بر این باور است که در یکی دو سال اخیر، ارتباطات بین دانشگاه و صنعت رشد قابل توجهی داشته و در حال حاضر، بسیاری از مجموعه ها برای رفع مشکلات خود، به دانشگاه مراجعه می کنند.

وی در این باره به خبرنگار مهر" گفت: در شرایط تحریم، بسیاری از مجموعه های صنعتی و شرکت ها؛ حتی بخش خصوصی که در حوزه های تک فعال بوده و در تأمین مواد اولیه، تجهیزات و خدمات مهندسی که غالباً از خارج کشور تأمین می شود، به مشکل بر می خورند به طور طبیعی، بیش از پیش به همکاری با دانشگاه ها روی آورند و رغبت فزاینده ای نشان دادند.

بومی سازی تجهیزات نفتی / تأمین قطعات مصرفی مترو موحدی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم، حوزه تجهیزات نفتی با مشکلات متعددی دست به گریبان شده و برای تأمین تجهیزات و برخی مواد مورد نیاز خود به دانشگاه مراجعه کرده ، گفت: در یکی 2 سال اخیر همکاری های مشترکی در رابطه با تأمین تجهیزات استخراج و بهره برداری بهینه از چاه های نفت، صورت گرفته است.

وی گفت: در جریان این امر، به دنبال درخواست صنایع مورد اشاره، دانشگاه توانسته تکنولوژی مورد نیاز را بومی سازی، تجهیزات را تولید و آن را مورد آزمایش و تست های لازم قرار دهد که خوشبختانه جواب هم داده است و اکنون این آمادگی وجود دارد که در صورت نیاز این تجهیزات برای صادرات نیز تولید شوند.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف با بیان این مطلب که این دانشگاه با ایجاد ارتباط تنگاتنگ با حوزه تجهیزات ریلی؛ اعم از مترو و راه آهن، اقدامات اساسی برای تأمین قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز این بخش و مشارکت در شبکه های ارتباطی و شبکه های برق را انجام داده، افزود: دانشگاه اکنون به عنوان مشاور فنی شرکت مترو تهران در تأمین تجهیزات کمک حال این مجموعه است.

طراحی و تولید تجهیزات الکترونیکی / ساخت تکنولوژی نیازمند صبر است موحدی از همکاری این دانشگاه در حوزه تأمین تجهیزات الکترونیک از جمله سامانه های ذخیره سازی داده ، به عنوان یکی دیگر از زمینه های مشارکت با صنعت یاد کرد و ادامه داد: در حال حاضر برای بسیاری از مجموعه هایی که نیاز به سیستم های ذخیره سازی دارند، تجهیزات را به صورت بومی، طراحی و تولید کرده و تحویل داده ایم.

وی در ادامه تاکید کرد: دراین میان اما آنچه اهمیت دارد، این است که فرایند ساخت یک تکنولوژی و رسیدن به نتیجه مد نظر، علاوه بر سرمایه گذاری، نیازمند سعه صدر و صبر است.

پس ضروریست که صنایع سرمایه گذار در خصوص محصولات تولید داخل برای توسعه فناوری، نمونه سازی، تست، آماده سازی و تجاری سازی، فرصت لازم را برای مراکز تحقیقاتی قائل شوند.

یکی دیگر از دانشگاه های فعال در زمینه پاسخگویی به نیاز صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران است؛ این دانشگاه در زمینه ساخت تجهیزات دفاعی کشور در یک سال گذشته نقس بسزایی داشته است.

تورج محمدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران به دو روی سکه تأثیر تحریم ها اشاره می کند و معتقد است که تحریم ها، 2 اثر متضاد بر حوزه پژوهش گذاشته است.

روی منفی تأثیر تحریم ها وی افزود: اثر منفی این بوده که با بالا رفتن هزینه دسترسی به مواد و تجهیزات، عملاً در بخش تأمین تجهیزات حوزه پژوهش، دچار مشکل شده ایم و این نگرانی وجود دارد که در این بازار آشفته، مواد فیک و تقلبی به دست پژوهشگران و محققین داده شود و حتی اگر این اتفاق هم نیافتد، از طرفی قیمت ها برای دسترسی به مواد با کیفیت بالا، چندین برابر شده است؛ آنهم نه افزایش قیمتی متناسب با نرخ ارز، بلکه به مراتب بیشتر و البته نامتعارف.

افزایش 4 برابری درخواست ساخت تجهیزات دفاعی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت در ادامه افزایش اعتماد بنفس نزد پژوهشگران و اساتید جوان و همچنین اقبال رو به فزونی صنعت کشور به همکاری با دانشگاه ها را از جمله اثرات مثبت تحریم ها برشمرد و گفت: اکنون خوشبختانه به واسطه تحریم ها، ظرفیت پذیرش ایده های جدید، تا حدی در کشور بالا رفته و نتیجه این بوده که بخشی از این ایده ها، منجر به محصول شده و این موفقیت، اقبال بیش از پیش صنایع به همکاری با دانشگاه را در پی داشته است.

مدیر دفتر توسعه فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه علم و صنعت در گفتگویی که با مهر داشت از افزایش 4 برابری درخواست دستگاه های مربوطه برای ساخت قطعات دفاعی توسط این دانشگاه خبر داده است.

او در همین رابطه توضیح داد که این سفارش ها عمدتاً در حوزه تولید قطعات های تک و مدیوم تک به دانشگاه ارائه شده و دانشگاه نیز به دانش فنی ساخت بعضی از تجهیزات دست یافته و در برخی موارد دیگر، مراحل طراحی و بومی سازی فناوری به سرانجام رسیده است.

رشد 30 درصدی قراردادهای شهیدبهشتی با صنایع دانشگاه شهید بهشتی با توجه به اینکه یک دانشگاه صنعتی به شمار نمی رود، بیشتر در حوزه های علوم انسانی فعال بوده است.

ارتباط این دانشگاه با صنایع در مقایسه با گذشته رشد 30 درصدی داشته و بیشترین قراردادها نیز مربوط به دانشکده علوم انسانی بوده است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی همچنین معتقد است؛ انسداد راه خرید از خارج برای صنایع و افزایش درخواست از محققان و متخصصان، دانشگاه ها را فناور می کند و این امر تا حدودی محقق شده است.

بابک شکری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه پاسخ دهی دانشگاه ها به نیازهای صنایع، یک فرآیند زمان بر است، به مهر گفت: دانشگاه های ما قبلاً در چنین شرایطی قرار نداشته و صنایع نیازها و خریدهای خود را از خارج طلب می کردند، اکنون اما، رفته رفته و با توجه به شکل گیری رویکردی جدید، ایجاد دانشگاه های نسل سوم فناور محور و در ادامه توجه به لزوم بوجود آمدن دانشگاه های نسل چهارم کارآفرین، در حال تقویت است و دانشگاه ها باید از مراکز آموزشی و پژوهشی صرف به مراکز تولید فناوری و کار آفرین، تبدیل شوند.

نگرانی از بازگشت روال سابق / ترجیح صنایع برای انتخاب مسیر کوتاه تر معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی از بازگشت روال سابق و پشت کردن صنایع به دانشگاه ها پس از لغو تحریم ها، نگران است.

او در همین رابطه گفت: پیش بینی من این است که بعید نیست زمانی که تحریم ها برداشته شود، شاهد رویه و روال پیش از تحریم باشیم.

چرا که صنایع ممکن است همچنان با هدف دستیابی سریع تر به منافع مالی و اقتصادی خود، ترجیح دهند مسیر کوتاه تر و ساده تر را پیش بگیرند.

شکری هم مانند معاون پژوهشی دانشگاه شریف معتقد است پاسخ به نیاز صنایع زمان بر است و می گوید اگر صبر و حوصله در داخل کشور و میان صنایع نهادینه شود، در بلند مدت قطعاً تلاش ها و تحقیقات دانشگاه ها جواب خواهد داد.

او افزود: این راه، دقیقاً راهی است که کشورهای پیشرو و توسعه یافته صنعتی جهان پیموده و از آن عبور کرده اند.

پس ما هم برای موفقیت در توسعه صنعتی و پیشرفت فناوری، باید همین مسیر را طی کنیم، مسیری که میان بر ندارد و اگر مصمم به رشد و شکوفایی صنعتی هستیم، مجبور به در پیش گرفتن این مسیر سخت هستیم.

دانشگاه شیراز از دیگر دانشگاه هایی است که رشد نسبتاً خوبی (حدوداً 18 درصد) را در تعداد قراردادها با صنعت داشته و از این حیث در رده سوم بعد از دانشگاه تهران و صنعتی شریف قرار دارد.

اما آن چیزی که بیش از همه مدیر دفتر فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز بر آن تاکید دارد این است که در زمان اوج بحران، این دانشگاه افت نکرد و پژوهش ها تعطیل نشد.

او مشکل نقدینگی صنایع در زمان عقد قرارداد را یکی از چالش های این ارتباط دو سویه عنوان می کند.

صنایع فقط در شرایط تحریم سراغ دانشگاه ها نیایند سید فخرالدین افضلی در گفتگو با خبرنگار مهر" با تاکید بر اینکه چرخه تولید صرفاً با حمایت های ظاهری نمی چرخد، گفت: صنایع صرفاً نباید در حالت تحریم به دانشگاه روی بیاورند و این موضوع باید تبدیل به یک رویه مستمر شود.

مدیر دفتر فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز با اشاره به راه اندازی خانه جامع صنعت در این دانشگاه گفت: این خانه را حدود یکسال گذشته راه اندازی کردیم؛ خانه ای که در واقع سبب می شود صنعتگران، شرکت های بزرگ و کوچک و همچنین سازمانها و ارگان های مختلف مثل؛ شهرداری، مناطق ویژه اقتصادی و … هر کدام با ایجاد نمایندگی در خود دانشگاه، بدون واسطه و فارغ از بروکراسی های مرسوم با اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در تماس باشند.

تضمین کیفیت پروژه ها و طرح های دانشگاهی / اصل مشتری مداری یکی دیگر از اقدامات قابل توجه دانشگاه شیراز در راستای ارتباط مؤثر با صنعت، تضمین کیفیت پروژه ها و طرح های دانشگاهی ست؛ اقدامی که سبب جذب فزاینده صنایع به سمت این دانشگاه می شود.

افضلی در همین رابطه گفت: یک دفتر مدیریت پروژه تدارک دیده ایم که این دفتر، کیفیت کار را برای مشتریان ما که همان صاحبان صنعت و یا سازمانها هستند، تضمین می کند و بواسطه آن، قصد داریم کنترل کیفیت را برای تمامی طرح های دانشگاه، خصوصاً طرح های مهم داشته باشیم.

بر این اساس، دانشگاه راسا رصد می کند که پروژه ها سر وقت ایجاد و بموقع نیز با برخورداری از بالاترین سطح کیفی مورد انتظار به سرانجام برسد و این یعنی تلاش برای عمل به اصل مشتری مداری در اجرای پروژه ها.

از دیگر دانشگاه های فعال و مؤثر در ارتباط با صنایع مهم کشور می توان به دانشگاه شهید چمران اهواز اشاره کرد.

این دانشگاه در یکی دو سال گذشته، در حوزه نفتی فعال بود و توانست برخی از تجهیزات این حوزه را بومی سازی کند.

استان خوزستان به لحاظ موقعیت لجستیکی در جوار صنایع بزرگ مادر؛ همچون نفت، گاز و انرژی و … واقع شده و پس از تهران، بزرگترین تولید ناخالص ملی را در کشور دارد.

افشین قنبرزاده مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز درباره ارتباط این دانشگاه با صنایع مختلف بیشتر توضیح داد و گفت: چند سالی است رویکرد صنایع به منظور ارائه خروجی قابل قبول تغییر کرده و به همین دلیل، ارتباط خود را با دانشگاه ها گسترش دادند؛ متناسب با این شرایط، دانشگاه ها نیز تغییر رویه دادند و پژوهش ها از کتابخانه ها بیرون آمد و برای کمک به صنایع به کار گرفته شد.

دانشگاهی که تجهیزات مهم نفتی را بومی سازی کرد وی افزود: دانشگاه شهید چمران اهواز در سالهای اخیر به صورت حرفه ای وارد حوزه ساخت تجهیزات صنعت نفت، گاز و حفاری شده که طراحی و ساخت سیمولاتور فوران گیر صنعت حفاری و طراحی و ساخت پمپ های میله ای مکشی و ساخت چندین نرم افزار از اقداماتی است که تاکنون توسط این دانشگاه انجام شده است؛ به طور مثال چاهی که تولیدش صفر بود، به واسطه این پمپ های مکشی، در حال حاضر روزی هزار و 200 بشکه تولید نفت دارد.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: همچنین با تلاش محققان این دانشگاه، سیمولاتور فوران گیر صنعت حفاری با هزینه بسیار کمتر از مشابه خارجی، نخستین بار در کشور ساخته شد که این دستگاه می تواند جلوی حوادث ناشی از فوران چاه های نفتی را بگیرد.

آنطور که مدیران ارتباط با صنایع دانشگاه ها اذعان می کنند، ارتباط دانشگاه با صنایع مختلف در سال 98، مؤثر بوده و در بسیاری از موارد منجر به تولید فناوری های بومی شده و در نهایت خودکفایی برخی تجهیزات مهم کشور را به همراه داشته است.

محمد سعید سیف مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم از افزایش تعداد قراردادهای دانشگاه و صنعت و همچنین حجم ریالی آنها در سال 98 خبر داده است.

او به خبرنگار مهر" گفت: ارزیابی های کلی، نشان از افزایش میزان علاقمندی و رضایت نسبی طرفین دارد و افزایش میزان قراردادها حاکی از آن است که اعتماد دوطرفه ای میان دانشگاه و صنعت شکل گرفته است.


کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه ها - صنایع - ارتباط - تحریم ها - رکورد - انسداد - میان - پیوند - خارجی - تحریم - میزان - مراکز علمی - نهاد - مسیر - صنعت - خبرگزاری - مسئولان - پیوندی - انتخاب - پژوهشی - هزینه - تشدید - مسدود - آموزش - یاری - گروه - علمی - حوزه - سالی

آخرین اخبار سرویس:
ارزیابی دانشجویان خارجی از نظر ابتلا به کرونا/یک چهارم دانشجویان همچنان در کشور هستند

وزیر علوم: روند کلی آموزش از راه دور روبه بهبود است

جهان چه زمانی پایان می یابد؟

تبدیل آب به سوخت خورشیدی!

تبدیل آب به سوخت خورشیدی!

تبدیل آب به سوخت خورشیدی!

لغو ترم تابستان دانشگاه دوک به دلیل شیوع کرونا ویروس

کنترل رشد گیاه با کمک نوعی پروتیین

اکسیژن موجود در جهان از کجا می آید؟

کنترل رشد گیاه با کمک نوعی پروتیین

واکنش وزارت علوم به اظهارات رییس جمهور درباره بازگشایی دانشگاه ها | حضور دانشجویان دکتری الزامی است؟

واکنش وزارت علوم به اظهارات رییس جمهور درباره بازگشایی دانشگاه ها | حضور دانشجویان دکتری الزامی است؟

الزامی برای حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه ها نیست

​اجباری در بازگشایی دانشگاه ها برای دانشجویان دکتری از اردیبهشت ماه نیست/ دریافت گواهی سلامت شرط حضور در دانشگاه

وزیر علوم: روند برگزاری کلاس های آموزش از راه دور دانشگاه ها مثبت و رو به بهبود است

الزامی برای حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه ها نیست

فارس من| دانشگاه ها فعلا تعطیل ماندند/مدیریت دانشگاه در بازگشت دانشجویان ارشد و دکتری از اردیبهشت

برگزاری جلسه ستاد سلامت وزارت علوم

جلسه ستاد سلامت وزارت علوم برگزار شد

یادداشت معاون علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی در نقد پایتخت 6

اپلیکیشن ماسک؛ مناطق آلوده و نیمه آلوده به کرونا را پیدا کنیم+ فیلم

هفتمین گزارش میدانی دانشجویان اصفهانی/تمام محصولات بهداشتی با جست وجو در حداقل 2 داروخانه یافت می شود

راهکارهای مدیریت استرس و اضطراب + جزییات

نتیجه تست کرونا فقط برای 10 دقیقه تا یک ساعت معتبر است

تولید 2 هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده به همت دانشگاه آزاد شاهرود

پژوهشگران دانشگاه شیراز، نیروگاه خورشیدی حرارتی راه اندازی کردند

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری

خروج 800 دانشجوی خارجی دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشور/دانشجویان نگران شهریه خوابگاه ها نباشند

پژوهشگران دانشگاه شیراز، نیروگاه خورشیدی حرارتی راه اندازی کردند

عکس لورفته بهنوش طباطبایی در بغل محمدرضا گلزار + عکس و بیوگرافی

سامانه مجازی دفاع پایان نامه در دانشگاه ارومیه راه اندازی می شود

سامانه مجازی دفاع پایان نامه در دانشگاه ارومیه راه اندازی می شود

شرایط حذف ترم دانشجویان دانشگاه علامه اعلام شد

چوب حراج به دانشگاه فرهنگیان

3 محصول جدید در حوزه فناوری مکاترونیک و مخابرات تولید شد

برگزاری روزانه 300 کلاس مجازی در استان مرکزی/طرح های دانش بنیان واحد اصفهان برای مهار کرونا

همکاری ها برای صعود ثبت اختراع افزایش یافت

رونمایی تونل ضدعفونی هوشمند در تبریز

مشکلات آموزش غیرحضوری دانشگاه آزاد البرز تا پایان هفته حل می شود

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری

توضیحات وزیر علوم به پیشنهاد مجلس مبنی بر عدم برگزاری کنکور 99/ اظهارنظر هنوز زود است

ایجاد نخستین مرکزآزمایش کرونا در جنوب کرمان

راه ادازی سامانه آموزش مجازی در دانشگاه لرستان

استفاده از ظرفیت دانشگاه های آذربایجان شرقی برای کنترل کرونا

مشکلات نرم افزار آموزش مجازی واحد شهرکرد با اضافه کردن نیروی پشتیبانی رفع می شود

ساخت ماسک های خلاقانه برای ناشنوایان+عکس

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی

استفاده از ظرفیت دانشگاه های آذربایجان شرقی برای کنترل کرونا

مرحله دوم تولید و توزیع بسته های بهداشتی ویژه مناطق کم برخوردار اصفهان آغاز شد

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری/تمدید مهلت ثبت نام وام

ورود قرارگاه احمدی روشن مازندران برای مطالبه گری در مسئله جنگل خواری در این استان

فراخوان فرصت مطالعاتی دانشجویان علامه در آلمان اعلام شد

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری/تمدید مهلت ثبت نام وام

بازدید از پروژه های در حال اجرای دانشگاه محقق اردبیلی

34 هزار متر مربع پروژه عمرانی در دانشگاه محقق اردبیلی در حال ساخت است

رعایت فاصله گذاری اجتماعی، احترام به حق حیات دیگران است

شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه ها مهیا نیست / ابلاغیه رسمی ارسال نشده است

فرصت مجدد ثبت نام در آزمون زبان انگلیسی و مهارتهای عربی

فرصت مجدد ثبت نام در آزمون زبان انگلیسی و مهارتهای عربی

کلاس های مجازی دانشگاه آزاد کرمان به علت کندی اینترنت برگزار نشد

چوب حراج به دانشگاه فرهنگیان

التهاب بازار مواد بهداشتی مقابله با کرونا در اصفهان فروکش کرده است / ضرورت نظات بر بازار های شهرستان ها

آخرین مهلت دانشجویان برای ثبت نام وام های دانشجویی

آمادگی دانشگاه جامع برای برگزاری کلاس های مجازی نظری

برخی اساتید دانشگاه صنعتی شاهرود قائده آموزش مجازی را رعایت نکردند

امتحان جامع دکتری دانشگاه خوارزمی تا آخر خرداد 99 برگزار نمی شود

سومین شماره ی وستا منتشر شد

ضدعفونی معابر و گندزدایی بیمارستان ولی عصر(عج) باحضور بسیجیان دانشگاه

نتایج اولیه سازمان زندان ها در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی امروز، 17 فروردین اعلام می شود

جهادگران دانشگاه آزاد اهواز اقدام به توزیع بسته های بهداشتی در مناطق محروم کردند + فیلم

جهادگران دانشگاه آزاد اهواز اقدام به توزیع بسته های بهداشتی در مناطق محروم کلانشهر اهواز کردند + فیلم

319 نفر در استان ایلام به کرونا مبتلا هستند

شیوه نامه دانشگاه آزاد برای تولید دانش مواجهه با چالش های ویروس کرونا و کاربست آن

مشکلات نرم افزار آموزش مجازی با اضافه کردن نیروی پشتیبانی به زودی رفع می شود

کنکور 99 لغو می شود؟ / وزیر علوم پاسخ داد

نتایج اولیه سازمان زندان ها در هفتمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی امروز، 17 فروردین اعلام می شود

دانشگاهی که آزمون جامع دکتری را تا آخر خرداد 99 تعطیل کرد

تصاویر/ تولید روزانه 4000 ماسک بهداشتی توسط خواهران بسیجی در دانشگاه بقیه الله (عج) قزوین

دانشگاه شهید بهشتی 6 خوشه کاری برای مقابله با ویروس کرونا تشکیل داد

اعتراضات شدید دانشجویان دانشگاه تهران به تصمیم رییس جمهور / بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند

شیوه نامه دانشگاه آزاد برای تولید دانش مواجهه با چالش های ویروس کرونا و کاربست آن

نتیجه تست کرونا فقط برای 10 دقیقه الی یک ساعت معتبر است

کرونا باعث بازاندیشی در بنیادهای زندگی خواهد شد

پاسخ گویی به آزمایش های تشخیص کرونا ظرف 24 ساعت در شیراز

درخواست رد طرح ادغام دانشگاه فرهنگیان توسط هیئت اندیشه ورز بسیج فرهنگیان استان آذربایجان غربی از شورای عالی انقلاب فرهنگی

دانشگاهی که آزمون جامع دکتری را تا آخر خرداد 99 تعطیل کرد

ثبت نام مجدد در آزمون های EPT و فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

مهلت ارسال طرح های پژوهشی مرتبط با کووید 19 تمدید شد

امکان ثبت نام در آزمون فلوشیپ پزشکی از اول اردیبهشت

امکان ثبت نام در آزمون فلوشیپ پزشکی از اول اردیبهشت

مهلت حذف ترم در دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

کنکور 99 لغو می شود؟

دانشگاهی که آزمون جامع دکتری را تا آخر خرداد 99 تعطیل کرد

دانشجویان شهید چمران تا حل شدن سامانه آنلاین از آموزش مجازی آفلاین استفاده کنند

محققان جیرفتی 8 طرح پژوهشی در مورد کرونا ارائه کردند

خروج 800 دانشجو خارجی دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشور با شیوع کرونا

فراخوان انتقال تجربیات جوانان ایرانی در مبارزه با کرونا به جوانان و دانشجویان جهان اعلام شد

مشکل کلاس های غیرحضوری 16 فروردین دانشگاه اصفهان حل شد / برنامه ریزی کردیم که هم پوشانی ایجاد نشود

استقبال از آزادسازی برخی از زندانیان/ مجرمان خرد بیماران اجتماع هستند

ارتباط صنایع با دانشگاه رکورد زد

ارتباط صنایع با دانشگاه رکورد زد