مطالب مرتبط:
دو اقدام ملی برای ممنوعیت ساخت وساز در حریم گسل ها/از ثبت زلزله های تاریخی تا کشف گسل در ویلا
ثبت 87 اثر میراث فرهنگی خراسان رضوی در فهرست ملی ایران
ثبت نام 46 سوادکوهی در مرحله نخست اجرای طرح اقدام ملی مسکن
ثبت 87 اثر میراث فرهنگی خراسان رضوی در فهرست ملی ایران
تعطیلی 25 هتل و ثبت 400 شکایت در تهران
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 ساعت 00:322020-03-25دانش

دو اقدام ملی برای ممنوعیت ساخت وساز در حریم گسل ها/از ثبت زلزله های تاریخی تا کشف گسل در ویلا


عکس دریافتی است از آنجایی که ایران دارای گسل های متعدد لرزه زا است، علاوه بر آنکه از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، - علاوه بر این مطالعات، گروهی از محققان سازمان زمین شناسی به منظور تهیه نقشه های دقیق از گسل های شهر تهران در حال انجام مطالعات میدانی بر روی گسل های 7 کلانشهر هستند و در بخش مطالعات میدانی تهران نسبت به مطالعه بر روی 13 گسل فعال تهران اقدام کردند که به گفته آنها بخش بسیار زیادی از حرایم این گسل ها تصرف شده، به گونه ای که بخشی از گسل شمال تهران در یکی از ویلاهای شخصی واقع در جنب واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد قرار گرفته است.

بخشی از گسل شمال تهران در حیاط یکی از ویلاهای شخصی اطراف واحد علوم و تحقیقات قرار گرفته است نمایی از گسل شمال تهران که محققان در انتهای تونل ایستگاه پیش نشانگر حصارک به آن رسیدند نیره صبور، کارشناس لرزه زمین ساخت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به جزییات اجرای طرح تهیه نقشه تدقیق گسل های کلانشهرهای کشور، گفت: در این طرح مقرر شده است که برای کلانشهرهای کشور نسبت به تهیه نقشه تدقیق گسل ها اقدام کنیم که بر اساس توان کارشناسی و مالی سازمان زمین شناسی 7 کلانشهر در دستور کار اجرای این طرح قرار گرفت.

وی کلانشهرهای تهران ، تبریز ، مشهد ، کرج ، کرمان ، شیراز و اهواز را از جمله کلانشهرهایی دانست که در اولویت این طرح قرار دارند و خاطرنشان کرد: اولویت بندی ما برای اجرای این طرح، جمعیت متمرکز در شهرهای  اولویت دار و میزان لرزه خیزی آنها بوده است.

به گفته وی تهران دارای 13 گسل اصلی لرزه زا با عناوین شمال تهران ، فشم ، مشاء ، راندگی نیاوران ، تلو بالا ، تلو پایین ، شیان و کوثر ، پیشوا ، گرمسار ، پارچین ، جنوب ری ، شمال ری و کهریزک و 6 گسل کوچک عباس آباد ، قصر فیروزه ، داودیه ، ایوبی ، باغ فیض و چیتگر است.

1-گسل انقلاب(مجموعه ورزشی انقلاب) گسل انقلاب بواسطه قرارگیری بخش عمده ای از آن در مجموعه ورزشی انقلاب واقع در منطقه 3 تهران، به این نام نامیده شده است.

این گسل در راستای جنوب غرب-شمال شرق گستردگی دارد و دارای طولی در حدود 1.

5 کیلومتر است و در گروه گسل های فرعی شهر تهران قرار دارد.

مرز ناهمواری های بین منطقه 3 و 2 تهران در مسیر عبوری بزرگراه چمران و سمت شرقی آن، نقطه شروع این گسل کوچک در منطقه 3 است.

گسل انقلاب از شرق باغ ونک در نقطه جنوب غربی خود شروع و پس از عبور از مجاورت محل تلاقی بزرگراه نیایش و خیابان سئول وارد محوطه مجموعه ورزشی انقلاب می شود.

امتداد این گسل تا شمال محدوده مجموعه انقلاب ادامه دارد و در آنجا به نقطه انتهایی شمال شرقی خود می رسد.

 این گسل جزو گسل های کوچک و فرعی و با توان لرزه زایی پایین است.

2- گسل جنوب ری گسل جنوب ری در جنوب تهران به طول تقریبی 28 کیلومتر قرار گرفته است، ولی از آنجایی که این گسل در انتهای غربی و شرقی خود دارای قطعات گسسته است، در مورد طول آن در مراجع مختلف اتفاق نظر  وجود ندارد.

فاصله گسل جنوب ری از گسل شمال ری حدود 3 تا 5 کیلومتر است.

این گسل به شکل دیواره کوتاه فرسایش یافته ای در جنوب تپه غار روستای قلعه نو رخنمون دارد و حد زون فروافتاده ری را نیز مشخص می کند.

گسل جنوب ری(قطعه غربی آن) از غرب اسلامشهر شروع می شود و امتداد آن در راستای غرب به شرق وارد مهران آباد در جنوب تهران شده و با تلاقی اتوبان تهران-قم و بزرگراه بهشت زهرا و در محل تلاقی بزرگراه آوینی و بلوار امام خمینی وارد منطقه 20 تهران (جنوبی ترین منطقه شهر تهران) می شود.

مسیر این گسله از شمال مقبره شاه عبدالعظیم و به موازات خیابان 24متری شهر ری بوده که پس از تقاطع با جاده تهران-ورامین از منطقه 20 شهر تهران خارج می شود.

در ادامه این گسله در امتداد جاده امین آباد در پای ارتفاعات بی بی شهربانو به انتهای قطعه شرقی خود می رسد.

پهنای حریم 100 متر تعیین شده است(50 متر به طرفین) و مساحت آن حدود 0.

38 کیلومتر مربع برآورد شده است.

 از مجموع 12000 پلاک ساختمانی واقع در حریم گسل های شهر تهران، نزدیک به 12 درصد آن در حریم گسل های جنوب و شمال ری واقع شده است.

حریم گسل جنوب ری به مساحت 100 متر 3-گسل شمال ری گسل شمال ری گسلی متشکل از چند سگمنت منفصل در راستای غربی – شرقی است که طول جمع آنها به بیش از 15 کیلومتر می رسد.

این گسل از سمت غربی بعد از محل تقاطع بزرگراه سعیدی با آزادگان  شروع می شود و به موازات بزرگراه آزادگان  در سوی جنوبی ادامه داشته و در جنوب مناطق 19 و 16 قرار گرفته است.

این گسل در ادامه به سمت شرق، پس از گذر از محل تقاطع آزادگان با بزرگراه بهشت زهرا و عبور از بازار آهن فروشان تهران و در شرق این منطقه وارد منطقه 20 شهر تهران می شود.

گسل شمال ری در منطقه 20 تهران، پس از تلاقی با بلوار امام خمینی و خیابان فداییان اسلام (در سمت شمال بلوار بسیج) در سمت شرقی با نزدیک شدن به تپه های بی بی شهربانو با خمشی به سوی شمال تا محدوده پارک آبی آزادگان ادامه دارد.

این گسل جزو گسل های اصلی محسوب می شود؛  چراکه طبق تعریف در آیین نامه 2800، گسلی که طول آن بیش از 10 کیلومتر باشد، گسل اصلی نامیده می شود از این رو برای این گسل حریم تعیین شده است.

پهنای حریم گسل شمال ری 100 متر است (50 متر به طرفین) که ساخت ساختمان های بسیار مهم در آن ممنوع است و ساخت سایر ساختمان ها باید با تمهیدات ویژه باشد.

در حریم گسل شمال ری و در مساحتی در حدود 43000 مترمربع، بافت فرسوده جنوب شهر تهران قرار گرفته که شامل محلات صفاییه ، شهادت ، سیزده آبان منطقه 20 ، جوانمرد قصاب و منصوریه است، ضمن آنکه در منطقه 20 تهران بیش از 1400 ساختمان بر روی حریم گسل شمال ری قرار گرفته است.

حریم گسل شمال تهران 4-گسل فرحزاد یکی از گسل های خط شمالی تهران، گسل فرحزاد با طول تقریبی 2.

1  کیلومتر و در رده گسل های متوسط کلانشهر تهران است.

این گسل در شمال منطقه 2 شهر تهران قرار گرفته و دارای امتداد شرقی–غربی است.

  سوی غربی گسل فرحزاد از یال شرقی دره فرحزاد شروع می شود و با انحنایی به سمت شمال در بالای جاده امامزاده داوود (از مسیر فرحزادی)، خیابان ایثار و بلوار شقایق در این محدوده را قطع می کند.

در ادامه مسیر، این گسل پس از عبور از خیابان نیلوفر ، شهرک پاسارگاد (واقع در شمال یادگار امام) را در می نوردد و به موازات بزرگراه یادگار امام و در سمت شمالی آن تا تقاطع بلوار پاکنژاد (واقع در ضلع غربی سعادت آباد) ادامه می یابد.

  این گسل در سمت غربی خود از چند سگمنت کوتاه و به موازات هم تشکیل یافته است.

در یال های غربی و شرقی دره فرحزاد که محل قرارگیری سگمنت های (قطعات) انتهای غربی این گسل است، حاشیه نشینی و ساختمان های فاقد کیفیت مهندسی تجمع یافته است و این محله را جزو محلات با ریسک بالای لرزه ای در شهر تهران تبدیل کرده است.

5-گسل شمال تهران گسل شمال تهران بزرگ ترین گسل شهر است که در جنوب دامنه رشته کوه البرز و در شمال شهر تهران قرار دارد.

این گسل از لشکرک و سوهانک آغاز شده تا فرحزاد و حصارک و از آن جا به سمت غرب امتداد یافته است.

این گسل در مسیر خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه، فرمانیه و سعادت آباد را دربر می گیرد.

6-گسل لویزان این گسل در مناطق 1، 3 و 4 شهر تهران گسترش و در سمت غربی، حد فاصل منطقه یک و منطقه 3 امتداد یافته است.

7-گسل داوودیه از دیگر گسل های مهم کلانشهر تهران، گسل داوودیه و راستای غربی – شرقی و به طول 6.

4 کیلومتر است و از آنجایی که سگمنت (ناحیه) اصلی این گسل در محله داوودیه قرار گرفته است، از این رو نام داوودیه بر روی آن گذاشته شد.

گسل داوودیه از غرب از محدوده غربی میدان صنعت شهرک غرب (حوالی مرکز خرید مهستان) شروع شده و در امتداد بلوار خوردین در شهرک غرب ادامه داشته و با میل به شرق بزرگراه چمران را قطع می کند.

در ادامه قطعه دیگر آن از شمال خیابان ملاصدرا به سمت شرق گسترده شده است.

 سگمنت طویل این گسله فرعی، از سمت شمالی خیابان ملاصدرا در تقاطع خیابان شیراز شروع شده و پس از گذر از بزرگراه کردستان ، شمال میدان ونک و بزرگراه مدرس به بلوار میرداماد (محله داوودیه) می رسد.

  این گسل در ادامه با اندکی میل به جنوب از مجاورت ساختمان بانک مرکزی و محدوده باغ کتاب ، فرهنگستان علوم و جنوب غربی میدان مادر گذر می کند.

افتادگی داوودیه در همین مناطق نیز به وضوح هویدا است.

8-گسل نیاوران گسل نیاوران نیز گسلی است اصلی با طول حدود 14 کیلومتر (با تمامی قطعاتش) که به صورت گسسته (به دلیل شناسایی قطعات آن به صورت مجزا) از غرب در حوالی سعادت آباد به شرق شمال اقدسیه در شمال تهران گسترده شده است.

در بخش خاوری این گسل جابجایی چپ بر روی نگاره های هوایی دیده می شود.

در ترانشه شمالی جنوبی در ازای 70 متر در خیابان آجودانیه نیاوران انتهای خاوری خیابان درختک راندگی نیاوران و زون خرد شده آن به خوبی دیده می شود.

در گستره ای به پهنای 70 متر یک زون به شدت ورقه شده فشاری با جهت راندگی شمال به جنوب گسترش دارد.

سعادت آباد، شمیران و دزاشیب توسط گسل نیاوران روی فرونشست اوین و تجریش رانده شده است.

9-گسل تنباکویی این گسل متشکل از 3 سگمنت در کنار هم در انتهایی ترین سوی جنوب شرقی تهران و منطقه 15 قرار دارد.

مجموع طول سگمنت های آن کمتر از 2 کیلومتر و لذا جزو گسل های فرعی تهران رده بندی می شود.

10-  گسل ونک پارک این گسل با زاویه اندکی راستای شمال غرب جنوب شرق داشته و از دو قطعه تشکیل شده و طول دو قطعه با هم 4.

5 کیلومتر است.

انتهای جنوبی گسل از حوالی خیابان مطهری، تقاطع میرزای شیرازی شروع و پس از گذر از پارک ساعی در شرق میدان اسدآبادی، بخش جنوبی آن تمام می شود و با جابه جایی تقریبی 250 متری به غرب، (بخش) شمالی آن از حوالی میدان اسدآبادی شروع می شود و بعد از گذر از تقاطع حکیم کردستان و شرق برج سه پر (حدود 54 طبقه) و درست از زیر سایت برج در دست احداث مخابرات و تلاقی با بزرگراه همت تا اندکی بالاتر از خیابان ملاصدرا ادامه دارد.

11- گسل تلویزیون این گسل جمعاً با تمامی قطعاتش 3.

3 کیلومتر طول دارد که از مصلا شروع می شود و تا حوالی برج های پارک پرنس حوالی خیابان شیراز شمالی ادامه دارد.

این گسل از آنجا که از محدوده ایستگاه تلویزیون شبکه 2 در غرب خیابان وزرا و انتهای خیابان الوند می گذرد، به این اسم نامیده شده است.

12- گسل جنت آباد شمالی این گسل متشکل از دو سگمنت (ناحیه) به موازات هم در منطقه 5 تهران و در سمت شمالی آن جانمایی شده است که به دلیل قرارگیری و شناسایی این گسل در محله جنت آباد شمالی، به این نام نامگذاری شده اند.

طول قطعه طویل تر شمالی این گسل 1.

25 کیلومتر و طول قطعه دیگر آن حدود 850 متر است و بنابراین جزو گسل های فرعی رده بندی می شوند.

این گسل در بخش جنوبی گسل شمال تهران و احتمالاً ناشی از شکل گیری راندگی شمال تهران است.

13-گسل باغ فیض از دیگر گسل های کلانشهر تهران گسل باغ فیض است.

این گسل دارای سگمنت های مختلف و به عبارتی از قطعات خرد در امتداد شمال غرب – جنوب شرق تشکیل یافته که چون دارای طول بین 2 تا 10 کیلومتر است، جزو گسل های متوسط رده بندی می شود.

انتهای شمال غربی این گسل در شرق محله باغ فیض شناسایی شده و به این نام نیز نامیده می شود.

این گسل از سمت شمال غربی از مجاورت ساختمان تیراژه واقع در بزرگراه اشرفی اصفهانی شروع می شود و پس از عبور از پارک نهج البلاغه و پارک پردیسان بزرگراه های یادگار امام و حکیم را به صورت مورب قطع می کند.

گسل باغ فیض در ادامه با گذر از محلات مرزداران و شهرک ژاندارمری در محدوده شهرک آزمایش واقع در غرب تقاطع بزرگراه های شیخ فضل الله و جلال آل احمد (پل آل احمد) به انتهای جنوب شرقی خود می رسد.

14-گسل نارمک گسل نارمک در منطقه 4 (شرقی ترین منطقه از مناطق 22 گانه شهر تهران) قرار گرفته و در رده گسل های متوسط قرار می گیرد.

راستای این گسل شرقی – غربی و در پای تپه های شیان واقع در شمال غربی محله نارمک قرار دارد.

حدود مکانی این گسل از محل تقاطع بزرگراه های همت و امام علی (ع) در سوی غربی شروع می شود و تا خیابان هنگام در شرق و شمال غربی محله نارمک ادامه دارد.

گسل نارمک در امتداد بزرگراه همت و شهید زین الدین است و از شمال محله شمیران نو عبور می کند.

15- گسل مشا گسل مشا، گسلی است طویل، اساسی و لرزه زا که در طول رشته کوه البرز و از شمال آن روی دامنه های جنوبی رانده شده است، گسل مشا در بالادست سد لتیان با گسل شمال تهران تلاقی دارد و به همین دلیل لغزش و فعالیت هر یک از دو گسل مشا و یا شمال تهران، به حرکت گسل دیگر ختم می شود.

16- گسل پردیسان گسل های شناخته شده تهران عمدتاً در شمال و جنوب شهر تهران است؛ اما مطالعات جدید نشان می دهد گسل شمال تهران توان ایجاد زمین لرزه هایی که در تاریخ تهران درج شده است را ندارد و گسل های جنوب تهران نیز این قابلیت را ندارند.

 سوالی که در این زمینه مطرح می شود، این است که منشأ این زمین لرزه ها کجا است.

برای یافتن پاسخ مناسب محققان پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی مطالعات گسترده ای در بخش مرکزی شهر تهران انجام دادند و توانستند گسل پردیسان را شناسایی کنند.

محل این گسل در بین بزرگراه آیت الله حکیم و شهید همت است، ضمن آنکه اعلام شد این گسل در حال حاضر فعال ترین گسلی است که در تهران وجود دارد و توان لرزه زایی آن به مراتب بیشتر از گسل های شمال و جنوب تهران است.

 توان لرزه زایی این گسل بین 6.

2 تا 6.

3 است.

شهر تهران هر چند که با انبوهی از گسل های فعال روزگار می گذراند، ولی در سال های اخیر با پدیده مخرب فرونشست زمین نیز مواجه است که این امر ناشی از برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نقشه گسل های تهران از سوی دکتر علی بیت اللهی مدیر گروه زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اختیار ایسنا قرار گرفت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گسل شمال تهران - تهران - شمال تهران - علوم و تحقیقات - تحقیقات - سازمان زمین شناسی - ویلا - محققان - میدانی - شمال - مرکز تحقیقات - دانشگاه آزاد - یکی از - اقدام - زمین شناسی - شهر تهران - قرار - شخصی - واحد - علوم - دانشگاه - ممنوعیت - ایستگاه - دریافتی - کلانشهر - مطالعه - تاریخی - سازمان - ایران - زلزله

آخرین اخبار سرویس:
تبدیل آب به سوخت خورشیدی!

تبدیل آب به سوخت خورشیدی!

لغو ترم تابستان دانشگاه دوک به دلیل شیوع کرونا ویروس

کنترل رشد گیاه با کمک نوعی پروتیین

اکسیژن موجود در جهان از کجا می آید؟

کنترل رشد گیاه با کمک نوعی پروتیین

واکنش وزارت علوم به اظهارات رییس جمهور درباره بازگشایی دانشگاه ها | حضور دانشجویان دکتری الزامی است؟

واکنش وزارت علوم به اظهارات رییس جمهور درباره بازگشایی دانشگاه ها | حضور دانشجویان دکتری الزامی است؟

الزامی برای حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه ها نیست

​اجباری در بازگشایی دانشگاه ها برای دانشجویان دکتری از اردیبهشت ماه نیست/ دریافت گواهی سلامت شرط حضور در دانشگاه

وزیر علوم: روند برگزاری کلاس های آموزش از راه دور دانشگاه ها مثبت و رو به بهبود است

الزامی برای حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه ها نیست

فارس من| دانشگاه ها فعلا تعطیل ماندند/مدیریت دانشگاه در بازگشت دانشجویان ارشد و دکتری از اردیبهشت

برگزاری جلسه ستاد سلامت وزارت علوم

جلسه ستاد سلامت وزارت علوم برگزار شد

یادداشت معاون علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی در نقد پایتخت 6

اپلیکیشن ماسک؛ مناطق آلوده و نیمه آلوده به کرونا را پیدا کنیم+ فیلم

هفتمین گزارش میدانی دانشجویان اصفهانی/تمام محصولات بهداشتی با جست وجو در حداقل 2 داروخانه یافت می شود

راهکارهای مدیریت استرس و اضطراب + جزییات

نتیجه تست کرونا فقط برای 10 دقیقه تا یک ساعت معتبر است

تولید 2 هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده به همت دانشگاه آزاد شاهرود

پژوهشگران دانشگاه شیراز، نیروگاه خورشیدی حرارتی راه اندازی کردند

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری

خروج 800 دانشجوی خارجی دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشور/دانشجویان نگران شهریه خوابگاه ها نباشند

پژوهشگران دانشگاه شیراز، نیروگاه خورشیدی حرارتی راه اندازی کردند

عکس لورفته بهنوش طباطبایی در بغل محمدرضا گلزار + عکس و بیوگرافی

سامانه مجازی دفاع پایان نامه در دانشگاه ارومیه راه اندازی می شود

سامانه مجازی دفاع پایان نامه در دانشگاه ارومیه راه اندازی می شود

شرایط حذف ترم دانشجویان دانشگاه علامه اعلام شد

چوب حراج به دانشگاه فرهنگیان

3 محصول جدید در حوزه فناوری مکاترونیک و مخابرات تولید شد

برگزاری روزانه 300 کلاس مجازی در استان مرکزی/طرح های دانش بنیان واحد اصفهان برای مهار کرونا

همکاری ها برای صعود ثبت اختراع افزایش یافت

رونمایی تونل ضدعفونی هوشمند در تبریز

مشکلات آموزش غیرحضوری دانشگاه آزاد البرز تا پایان هفته حل می شود

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری

توضیحات وزیر علوم به پیشنهاد مجلس مبنی بر عدم برگزاری کنکور 99/ اظهارنظر هنوز زود است

ایجاد نخستین مرکزآزمایش کرونا در جنوب کرمان

راه ادازی سامانه آموزش مجازی در دانشگاه لرستان

استفاده از ظرفیت دانشگاه های آذربایجان شرقی برای کنترل کرونا

مشکلات نرم افزار آموزش مجازی واحد شهرکرد با اضافه کردن نیروی پشتیبانی رفع می شود

ساخت ماسک های خلاقانه برای ناشنوایان+عکس

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی

استفاده از ظرفیت دانشگاه های آذربایجان شرقی برای کنترل کرونا

مرحله دوم تولید و توزیع بسته های بهداشتی ویژه مناطق کم برخوردار اصفهان آغاز شد

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری/تمدید مهلت ثبت نام وام

ورود قرارگاه احمدی روشن مازندران برای مطالبه گری در مسئله جنگل خواری در این استان

فراخوان فرصت مطالعاتی دانشجویان علامه در آلمان اعلام شد

نحوه محاسبه اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی در ترم جاری/تمدید مهلت ثبت نام وام

بازدید از پروژه های در حال اجرای دانشگاه محقق اردبیلی

34 هزار متر مربع پروژه عمرانی در دانشگاه محقق اردبیلی در حال ساخت است

رعایت فاصله گذاری اجتماعی، احترام به حق حیات دیگران است

شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه ها مهیا نیست / ابلاغیه رسمی ارسال نشده است

فرصت مجدد ثبت نام در آزمون زبان انگلیسی و مهارتهای عربی

فرصت مجدد ثبت نام در آزمون زبان انگلیسی و مهارتهای عربی

کلاس های مجازی دانشگاه آزاد کرمان به علت کندی اینترنت برگزار نشد

چوب حراج به دانشگاه فرهنگیان

التهاب بازار مواد بهداشتی مقابله با کرونا در اصفهان فروکش کرده است / ضرورت نظات بر بازار های شهرستان ها

آخرین مهلت دانشجویان برای ثبت نام وام های دانشجویی

آمادگی دانشگاه جامع برای برگزاری کلاس های مجازی نظری

برخی اساتید دانشگاه صنعتی شاهرود قائده آموزش مجازی را رعایت نکردند

امتحان جامع دکتری دانشگاه خوارزمی تا آخر خرداد 99 برگزار نمی شود

سومین شماره ی وستا منتشر شد

ضدعفونی معابر و گندزدایی بیمارستان ولی عصر(عج) باحضور بسیجیان دانشگاه

نتایج اولیه سازمان زندان ها در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی امروز، 17 فروردین اعلام می شود

جهادگران دانشگاه آزاد اهواز اقدام به توزیع بسته های بهداشتی در مناطق محروم کردند + فیلم

جهادگران دانشگاه آزاد اهواز اقدام به توزیع بسته های بهداشتی در مناطق محروم کلانشهر اهواز کردند + فیلم

319 نفر در استان ایلام به کرونا مبتلا هستند

شیوه نامه دانشگاه آزاد برای تولید دانش مواجهه با چالش های ویروس کرونا و کاربست آن

مشکلات نرم افزار آموزش مجازی با اضافه کردن نیروی پشتیبانی به زودی رفع می شود

کنکور 99 لغو می شود؟ / وزیر علوم پاسخ داد

نتایج اولیه سازمان زندان ها در هفتمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی امروز، 17 فروردین اعلام می شود

دانشگاهی که آزمون جامع دکتری را تا آخر خرداد 99 تعطیل کرد

تصاویر/ تولید روزانه 4000 ماسک بهداشتی توسط خواهران بسیجی در دانشگاه بقیه الله (عج) قزوین

دانشگاه شهید بهشتی 6 خوشه کاری برای مقابله با ویروس کرونا تشکیل داد

اعتراضات شدید دانشجویان دانشگاه تهران به تصمیم رییس جمهور / بازگشایی دانشگاه ها فاجعه می آفریند

شیوه نامه دانشگاه آزاد برای تولید دانش مواجهه با چالش های ویروس کرونا و کاربست آن

نتیجه تست کرونا فقط برای 10 دقیقه الی یک ساعت معتبر است

کرونا باعث بازاندیشی در بنیادهای زندگی خواهد شد

پاسخ گویی به آزمایش های تشخیص کرونا ظرف 24 ساعت در شیراز

درخواست رد طرح ادغام دانشگاه فرهنگیان توسط هیئت اندیشه ورز بسیج فرهنگیان استان آذربایجان غربی از شورای عالی انقلاب فرهنگی

دانشگاهی که آزمون جامع دکتری را تا آخر خرداد 99 تعطیل کرد

ثبت نام مجدد در آزمون های EPT و فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

مهلت ارسال طرح های پژوهشی مرتبط با کووید 19 تمدید شد

امکان ثبت نام در آزمون فلوشیپ پزشکی از اول اردیبهشت

امکان ثبت نام در آزمون فلوشیپ پزشکی از اول اردیبهشت

مهلت حذف ترم در دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

کنکور 99 لغو می شود؟

دانشگاهی که آزمون جامع دکتری را تا آخر خرداد 99 تعطیل کرد

دانشجویان شهید چمران تا حل شدن سامانه آنلاین از آموزش مجازی آفلاین استفاده کنند

محققان جیرفتی 8 طرح پژوهشی در مورد کرونا ارائه کردند

خروج 800 دانشجو خارجی دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشور با شیوع کرونا

فراخوان انتقال تجربیات جوانان ایرانی در مبارزه با کرونا به جوانان و دانشجویان جهان اعلام شد

مشکل کلاس های غیرحضوری 16 فروردین دانشگاه اصفهان حل شد / برنامه ریزی کردیم که هم پوشانی ایجاد نشود

استقبال از آزادسازی برخی از زندانیان/ مجرمان خرد بیماران اجتماع هستند

شرایط حذف ترم دانشجویان دانشگاه علامه اعلام شد

دانشجویان نگران شهریه خوابگاه ها نباشند

رضایت دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز از سامانه آموزش مجازی آفلاین / مشکلات سامانه آنلاین رفع می شود

شرکت دانش بیان مستقر در دانشگاه شریف تجهیزات آزمایشگاهی تولید می کند

دو اقدام ملی برای ممنوعیت ساخت وساز در حریم گسل ها/از ثبت زلزله های تاریخی تا کشف گسل در ویلا

دو اقدام ملی برای ممنوعیت ساخت وساز در حریم گسل ها/از ثبت زلزله های تاریخی تا کشف گسل در ویلا