مطالب مرتبط:
فارس من| دنبال سرمایه گذار برای ایجاد نمایندگی ایران خودرو و سایپا در بردسکن هستیم
استاد گلشنی جزو پرچم داران علم دینی است
بوکس انتخابی المپیک| ادامه تمرینات بوکسورهای ایران در هتل
کانادایی های در ایران خواهان بازگشت به کشورشان هستند
کنعانی مقدم: پذیرفتن FATF خودتحریمی است /باید کانال اینستکس بین ایران و اروپایی ها باز شود /ایران و 1+5 وارد مذاکرات جدی درباره تحریم ها شوند
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 اسفند 1398 ساعت 14:162020-02-27دانش

گلشنی، پایه گذار رشته مطالعات علم و دین در ایران است


استاد مهدی گلشنی معتقدند که علم جدید با وجود تحول نیز همچنان قادر به پاسخگویی به خیلی از پرسش های بنیادی بشر نیست و پاسخ این پرسش ها را باید در فلسفه یا دین جستجو کرد.

- استاد مهدی گلشنی معتقدند که علم جدید با وجود تحول نیز همچنان قادر به پاسخگویی به خیلی از پرسش های بنیادی بشر نیست و پاسخ این پرسش ها را باید در فلسفه یا دین جستجو کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا"، آیین نکوداشت استاد مهدی گلشنی استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف و رییس اسبق پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (72 تا 87) به همت قطب علمی فلسفه دین اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مشارکت شماری از مراکز علمی من جمله مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا عصر دوشنبه 5 اسفند در تهران برگزار شد که اساتید و کارشناسان مختلفی به ارائه سخن پرداختند.

متن پیش رو یادداشت حجت الاسلام رضا غلامی است که در ادامه می خوانید؛ دکتر مهدی گلشنی استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف و رییس اسبق پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (72 تا 87) می باشند.

سابقه آشنایی من با ایشان به اواسط دهه هفتاد برمی گردد اما این توفیق را داشتم که بین سالهای 84 تا 87 همکار نزدیک استاد گلشنی در پروژه ملی ایران و جهانی شدن باشم.

این پروژه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به پژوهشگاه علوم انسانی سپرده شده بود و بنده و جمعی از اساتید و محققان این عرصه، توفیق داشتیم در خدمت ایشان این پروژه را به پایان برسانیم.

دکتر گلشنی سوابق علمی و مدیریتی مهم و متنوعی دارند و خدمات عظیمی به پیشرفت علمی کشور کرده اند که بیان جزییات آن در ظرفیت این یادداشت کوتاه نیست.

آنچه بیش از هر چیز استاد مهدی گلشنی را به چهره ای مهم تبدیل کرده است، پایه گذاری رشته مطالعات علم و دین در ایران است.

البته رشته مطالعات علم و دین جزو رشته های مطالعاتی با رونق در دنیاست و مهم این است که دانشمندان علوم طبیعی به ویژه فیزیک دان های بزرگ کمتر از الهی دان ها در شکل گیری آن نقش نداشته اند.

دکتر مهدی گلشنی به عنوان یک فیزیک دان مطرح جهان اسلام، علاوه بر مشارکت در محافل جهانیِ عرصه علم و دین، این رشته مطالعاتی را از ابتدای دهه هفتاد به صورت جدی وارد کشور کردند و مانند پدری دلسوز نقش منحصربه فردی را در زمینه آشناسازی دانش پژوهان ایرانی با پیشینه و ادبیات رایج علم و دین، زمینه سازی برای تألیف و ترجمه دهها اثر علمی مهم، و همچنین تربیت شمار زیادی محقق و استاد بر عهده گرفتند.

جدای از پژوهشگاه علوم انسانی در دوران ریاست ایشان که به کانون اصلی مباحث علم و دین در ایران تبدیل شده بود، دانشگاه صنعتی شریف نیز با تأسیس گروه فلسفه علم توسط استاد گلشنی به یکی از پایگاه های تحقیق و تربیت نیرو در این عرصه تبدیل شد که تا پیش از بازنشستگی اجباری (!) ایشان از دانشگاه صنعتی شریف که باید آن را مولود نقدهای صریح استاد به وضع مدیریتی این دانشگاه دانست، تداوم داشت.

دکتر گلشنی علاوه بر ایفای یک نقش محوری در این عرصه، خودشان هم آثار علمی مهم و متعددی در زمینه مطالعات علم و دین دارند که برای نمونه می توان به: "قرآن و علوم طبیعت"، "از علم سکولار تا علمی دینی"، "علم و دین و معنویت در آستانه قرن بیست و یکم"، "خداباوری و دانشمندان معاصر غربی"، و "آیا علم می تواند دین را نادیده بگیرد؟ " اشاره داشت.

ویژگی ممتاز آثار علمی استاد مهدی گلشنی ارائه تصویری صحیح از دین و علم مدرن، و سپس شفاف سازی بنیادهای فکر اسلامی در مواجهه با علم جدید و رفع سو تفاهماتی است که در این میدان رخ داده است می باشد لکن به نظر من، دکتر گلشنی همانق در که در ترسیم چهره صحیح دین و مبانی آن برای دانشمندان نقش داشته اند، در بیان عمیق ذات مدرنیسم و دانش مدرن نیز برای دین پژوهان نقش دارند و بر خلاف رویه متداول برخی از پژوهشگرانِ این عرصه، بنایی بر سرپوش گذاشتن بر روی اختلافات حقیقی میان این دو و آشتی دادن صوری و کاذب علم جدید و دین نیستند بلکه با پرده برداری از بنیادهای هستی شناختی و معرفت شناختیِ علم مدرن، نقاط درگیری یا تعارض علم جدید با دین را نیز به نحو عمیقی بیان می کنند که به نظر می رسد ثمره و محصول آن، زمینه سازی برای ظهور علم دینی به ویژه در میدان علوم انسانی و اجتماعی است.

نباید فراموش کرد که دکتر گلشنی نه علم مدرن را کلاً رد می کنند و نه کلاً می پذیرند بلکه با امکان پذیر معرفی نمودن نوعی تصرّف در علم مدرن و ایجاد تغییر در مبانی، روش ها و مقاصد علم، تحول در این دانش را تجویز می کنند با این حال ایشان معتقدند که علم جدید با وجود تحول نیز همچنان قادر به پاسخگویی به خیلی از پرسش های بنیادی بشر نیست و پاسخ این پرسش ها را باید در فلسفه یا دین جستجو کرد.

البته سخن در این زمینه فراوان است و جا دارد درباره افکار و اندیشه های استاد گلشنی در عرصه علم و دین مقالات و کتاب هایی تألیف گردد تا انشاالله حق مطلب ادا شود.

قصد من از این یادداشت کوتاه که به مناسبت آیین نکوداشت علمی دکتر گلشنی تهیه کردم گشودن باب بحث درباره اندیشه های استاد دکتر گلشنی است و لذا به همین حد بسنده می کنم.

مطلب دیگری که مایلم درباره استاد بیان کنم، به دغدغه مندی ایشان نسبت به پیشرفت علمی کشور برمی گردد.

همانطور که دوستان عزیز اطلاع دارند، دکتر گلشنی جدای از اینکه خودشان جزو دانشمندان برجسته کشور هستند، به دلیل حضور جدی در مجامع علمی و ارتباط مداوم با دانشمندان کشور به ویژه در عرصه علوم پایه، اشراف منحصربه فردی بر شرایط علمی کشور اعم از آموزشی و پژوهشی نیز دارند.

از نظر استاد، به برکت انقلاب اسلامی، کشور عزیزمان از ظرفیت های علمی کم نظیری برخوردار است.

از طرف دیگر، بدون تردید طی دو دهه گذشته جمهوری اسلامی در خیلی از عرصه های علمی و فناوری رشد کرده لکن عدم درک صحیح عقلانیتِ پیشرفت علمی و همچنین فهم شرایط خاص کشور از سوی مسئولان امر، موجب گردیده تا نه فقط رشد علمی ایران به نحو مطلوب ناظر بر نیازها و اولویت های کشور نباشد، (و نیازهای دیگران را تأمین نماید) بلکه در مواردی سیاست ها، جریان علمی و تحقیقی کشور را به سمت کمیت گرایی متمایل کند.

به نظر من، این دیدگاه استاد که بارها همراه با صراحت لهجه بیان شده است و حتماً ناشی از دلسوزی و عشق وافر ایشان نسبت به کشور عزیزمان می باشد صحیح است و چندین مرتبه از سوی رهبر بزرگوار انقلاب نیز مورد عنایت قرار گرفته است.

واقعیت این است که پیشرفت علمی کشور و تبدیل جمهوری اسلامی به رتبه پانزدهم تولید مقالات علمی در جهان، باید بیش از همه به سود کشور و به عاملی کلیدی برای به دست گیری ابتکار عمل و تقویت اقتصاد کشور بدل شود و این امر نیازمند عبور از سطحی نگری ها و ریل گذاری صحیح از سوی مسئولان چه در نظام آموزش عالی و چه در دستگاه های اجرایی کشور است.

فراموش نمی کنم وقتی در خدمت استاد گلشنی مشغول اجرای پروژه ملی ایران و جهانی شدن بودیم، و در باب فرصت ها و تهدیدهای جهانی شدن گفتگو می کردیم، ایشان مصرّانه تنها راه غلبه بر تهدیدات جهانی شدن و نیز بهره گیری از فرصت های آن را قوی شدن و رسیدن به قابلیت نوآوری برای پاسخگویی به نیازهای کشور می دانستند.

در پایان، وظیفه خود می دانم تا عرض کنم استاد گلشنی فراتر از خدمات علمی بزرگ و فراموش نشدنی به کشور، یک انسان وارسته، متشرّع و متخلق نیز هستند که هم نشینی با ایشان چه در قامت شاگرد و چه در قامت همکار نمی تواند بدون اثرپذیری از این بُعد شخصیتی ایشان باشد.

از خداوند متعال سلامتی و مزید توفیق این استاد عزیز را مسئلت دارم و امیدوارم جامعه علمی کشور این افتخار را داشته باشد تا همچنان از آثار و برکات علمی ایشان بهره مند گردد.

/1360/
کلید واژه ها: مهدی گلشنی - پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی - اسلامی - دانشگاه صنعتی شریف - پرسش - پاسخگویی - پاسخ - پژوهشگاه - فلسفه - پژوهش - مطالعات فرهنگی - اندیشه اسلامی - دانشگاه صنعتی - مهدی - برگزار - حجت الاسلام - فرهنگ - مراکز علمی - صنعتی شریف - کارشناسان - فلسفه دین - رضا غلامی - تحول - بازنشسته - علوم - علمی - خبرگزاری - جدید

آخرین اخبار سرویس:
پیام بسیج اساتید دانشگاه آزاد در پی شهادت دانشجوی بسیجی جهادگر

نیمسال جاری در دانشگاه اصفهان حذف ترم نمی شود

پیام بسیج اساتید دانشگاه آزاد در پی شهادت دانشجوی بسیجی جهادگر

سیاهچاله ای 50 هزار برابر خورشید کشف شد

تدابیر دانشگاه خواجه نصیر در نیمسال جاری اعلام شد / احتمال عدم برگزاری امتحانات پایانی و تعیین نمره نهایی دانشجویان با اساتید

ابلاغ دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ

تصویر پانوراما و عجیب تیم مریخ نورد ناسا از سیاره مریخ

کلاس های دانشگاه شهید بهشتی بعد از 16 فروردین الکترونیکی است

ابلاغ دستورالعمل اجرایی فعالیت های آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ

کلاس های آموزشی دانشگاه پیام نور الکترونیکی برگزار می شود

بیش از 12 هزار نفر می خواهند فضانورد ناسا شوند!

برگزاری مجازی کلاس های دانشگاه علوم دریایی خرمشهر / همکاری با دانشجویانی که قصد حذف ترم دارند

طرز تهیه نان لواش در خانه + لینک دانلود

کرونا صدای زمین را کم کرد!

4 شرکت دانش بنیان در دانشگاه ایلام فعال است

توصیه هایی برای مراقبت از کودکان + لینک دانلود

پویش دانشجو علیه کرونا + لینک دانلود

آغاز آموزش های الکترونیکی خراسان رضوی از هفته آینده

معاون روحانی: 3 گروه مستقل بر روی واکسن کرونا کار می کنند/ باید خود را به این مهمان ناخوانده عادت دهیم

ادامه تعطیلی خوابگاه ها/ تسهیلات آموزشی نیمسال دوم اعلام می شود

آغاز آموزش های مجازی دانشجویان علمی-کاربردی از شنبه

اطلاعیه معاونت آموزشی دانشگاه تهران درباره نیمسال دوم تحصیلی 1398-99

دو ریاضیدان برجسته ایرانی درگذشتند

راه اندازی نقاهتگاه 200 تختخوابی شهرستان پیشوا

ستاری: کرونا تحت کنترل درآمده است/ تلاش 3 گروه مستقل برای تولید واکسن کرونا

دولت به دانشگاه آزاد برای جهش تولید مأموریت دهد

گروه علمی مسئله محور روانشناسی پسا کرونا تشکیل شد.

حراج تربیت معلم خیانتی آشکار است/ توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان را در دستور کار قرار دهید

ادامه تعطیلی خوابگاه های دانشگاه/ تداوم آموزش مجازی دانشجویان

اعلام زمان ثبت نام تکمیلی ترم و امتحان جامع دانشگاه آزاد

ادامه تعطیلی خوابگاه های دانشگاه/ تداوم آموزش مجازی دانشجویان

اطلاعیه معاونت آموزشی دانشگاه تهران درباره نیمسال دوم تحصیلی 1398-99

اعلام چگونگی فعالیت کارکنان دانشگاه و موسسات آموزش عالی برای هفته آینده

فعالیت دانشجویان جهادی دانشگاه علامه از تهران تا کرمان / منطقه محروم لرستان به آبادانی رسید

ادامه تعطیلی خوابگاه های دانشگاه/ تداوم آموزش مجازی دانشجویان

افزایش 800 تخت خوابگاهی در دانشگاه اراک

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس از 16 فروردین

کلاس های آموزشی دانشگاه پیام نور استان زنجان الکترونیکی برگزار می شود

سیاهچاله ای 50 هزار برابر خورشید کشف شد

ادامه آموزش مجازی و عدم مراجعه دانشجویان به دانشگاه تا اطلاع ثانویی

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس در نیمسال دوم 99-1398

ارائه آموزش های مجازی در دانشگاه علمی کاربردی اصفهان

چگونه فناوری بر تجربیات دانشگاهی دانشجویان تاثیر می گذارد؟

سیاهچاله ای 50 هزار برابر خورشید کشف شد

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس در نیمسال دوم 99-1398

دانشجوی جهادگر دانشگاه آزاد کرج به شهادت رسید

نحوه انجام امور اداری و آموزشی دانشگاه آزاد در دوره فاصله گذاری اجتماعی

برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه تهران پس از آغاز آموزش

انفعال علوم انسانی در برابر بحرانهای طبیعی

استقبال داوطلبان مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا در فلاورجان

اطلاعیه معاونت آموزشی دانشگاه تهران/ برگزاری کلاس حضوری حداقل تا چند هفته آتی امکان پذیر نیست

پوست اندازی نظام های اجتماعی و فرهنگی در دوران پساکرونا

مسؤولان کهگیلویه به یادشهدای سلامت درخت کاشتند

نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها از روز 16 فروردین ماه

زمان ثبت نام تکمیلی ترم و امتحان جامع آزاد

هیچ گونه کمبود تخت و وسایل نداریم

حضور پررنگ مردم در تامین نیاز بیمارستان های استان

نحوه برگزاری کلاس های دانشگاه آزاد برای مقابله با کرونا اعلام شد

برنامه جدی هدایت پایان نامه و رساله های دانشجویی به سمت کسب و کار در سال 99

وزارت علوم نحوه فعالیت کارکنان دانشگاه ها را اعلام کرد

دانشمندان با باکتری های بی ضرر فلزات سنگین آب را شناسایی می کنند

وزیر علوم درگذشت استاد ریاضی را تسلیت گفت

زمان ثبت نام تکمیلی ترم و امتحان جامع دانشگاه آزاد

گروه جهادی گفتمان ناب حامی کودکان و نوجوانان آسیب پذیر در مناطق محروم تهران است

مهمترین مشکلات دانشجویان ورودی جدید به علت دوری از خانواده است

بعضی رشته ها برای دانشجویان استرس و اضطراب ایجاد می کند

تازه های علمی

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها را اعلام کرد

200 گان بهداشتی برای کادر درمانی درگیر کرونا به همت جهادگران تولید شد

زمان ثبت نام تکمیلی ترم و امتحان جامع دانشگاه آزاد

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها را اعلام کرد

اعلام چگونگی فعالیت کارکنان دانشگاه و موسسات آموزش عالی برای هفته آینده

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها را اعلام کرد

تسلیت وزیر علوم به مناسبت درگذشت دکتر جواد بهبودیان

تصمیم گیری حذف نیمسال تحصیلی بر عهده دانشگاه است

چاپ مقاله دانش آموخته ی دانشگاه شریف در نیچر

جزییات نحوه انجام امور اداری و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با ویروس کرونا

اعلام چگونگی فعالیت کارکنان دانشگاه و موسسات آموزش عالی برای هفته آینده

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد

کلاس های آنلاین دانشگاه تربیت مدرس از 16 فروردین برگزار می شود

اعلام چگونگی فعالیت کارکنان دانشگاه و موسسات آموزش عالی برای هفته آینده

دانشگاه هایی که از شکاف طبقات اجتماعی رنج می برد / از نخبه گرایی تا فقر

نحوه فعالیت دانشگاه ها تا پایان طرح فاصله گذاری اجتماعی اعلام شد

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس از 16 فروردین

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد

وزارت علوم نحوه حضور و فعالیت کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد

برگزاری همه کلاس های دانشگاه آزاد به صورت آنلاین از 16 فروردین ماه

بیشترین مورد مراجعه دانشجویان علامه به مراکز مشاوره

برگزاری همه کلاس های دانشگاه آزاد به صورت آنلاین از 16 فروردین ماه

ادامه آموزش های غیرحضوری دانشگاه ها در صورت تایید ستاد

وزیر علوم درگذشت استاد برجسته ریاضی و آمار را تسلیت گفت

تداوم کلاس های غیرحضوری دانشگاه تربیت مدرس از 16 فروردین

فعالیت های دانشگاه آزاد تعطیل نیست

وزارت علوم نحوه فعالیت کارکنان دانشگاه ها بعد از عید را اعلام کرد/کلاس ها کماکان الکترونیکی

نحوه انجام امور اداری و آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره فاصله گذاری اجتماعی

کلاس های دانشگاه پیام نور گیلان الکترونیکی برگزار می شود

فراهم سازی شرایط ایجاد 5 رشته گرایش در دانشگاه علم و صنعت / در میان 150 دانشکده برتر جهان هستیم

فراهم سازی شرایط ایجاد 5 رشته گرایش در دانشگاه علم و صنعت / جایگاه جهانی در میان 150 دانشکده برتر

فراهم سازی شرایط ایجاد 5 رشته گرایش جدید / پایان برنامه راهبردی دانشگاه علم و صنعت در سال 1400

گلشنی، پایه گذار رشته مطالعات علم و دین در ایران است

گلشنی، پایه گذار رشته مطالعات علم و دین در ایران است