مطالب مرتبط:
فاصله قیمت تولید محصولات کشاورزی با قیمت مصرف کننده، کاهش یابد
فاصله قیمت تولید محصولات کشاورزی با قیمت مصرف کننده، کاهش یابد
فاصله قیمت تولید محصولات کشاورزی با قیمت مصرف کننده، کاهش یابد
جریان واردات ژل های تزریقی از فرودگاه امام چیست؟
حضور جامعه ورزشی خوزستان در انتخابات مجلس یازدهم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 09:052020-02-22اقتصادي

رونق میلیاردی محصولات کشاورزی خوزستان/ صادرات موفق در گرو چیست؟


رونق میلیاردی محصولات کشاورزی خوزستان/ صادرات موفق در گرو چیست؟ خاک خوزستان حاصلخیز و به شدت مستعد کشاورزی است که می توان از آن در جهت بهبود معیشت مردم استفاده کرد.

- " خاک خوزستان حاصلخیز و به شدت مستعد کشاورزی است که می توان از آن در جهت بهبود معیشت مردم استفاده کرد.

اما مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، خوزستان سرزمینی جلگه ای است که می توان آن را حاصلخیزترین خاک جهان دانست.

رودخانه های دائمی و بسیار پر آب مانند کارون، کرخه، دز، مارون و جراحی خاک این سرزمین را سیراب می کنند و سپس راهی خلیج فارس می شوند.

استان خوزستان از شرق و شمال توسط رشته کوه های زاگرس احاطه شده است.

اما هر چه به سمت غرب و جنوب پیش برویم از ارتفاعات کاسته شده و کوه ها جای خود را به جلگه ای پهناور و حاصلخیز می دهند.

رودها موجب شده تا مردمان این دیار در کنار آب ها سکونت کرده و برای گذران زندگی کشاورزی کنند.

خوزستان هر ساله در تولید محصولات کشاورزی پیشتاز است.

از گندم، نیشکر، ذرت و صیفی جات گرفته تا پرتقال و سیب و انار همگی در این خاک پر رونق قابلیت کشت و تولید دارند.

اما مسائلی نیز در این زمینه وجود دارد؛ از جمله نبود برنامه ریزی برای کشت محصولات و بی رغبتی کشاورزان برای استفاده از روش های مدرن آبیاری که موجب بروز مشکلاتی از جمله مصرف زیاد آب و کمبود برخی محصولات کشاورزی می شود.

لازم به ذکر است که طی سال های اخیر با مدیریت صحیح و استفاده بهینه از منابع موجود با وجود خشکسالی، کشاورزی خوزستان کمترین آسیب را دیده است و اکنون نیز با انجام کارهای پژوهشی، محققان به دنبال بهبود کشاورزی و افزایش راندمان تولیدات زراعی در این استان هستند.

ارزش تقریبی محصولات کشاورزی معادل 5 هزار و 500 میلیارد تومان می شود کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان این که استان خوزستان مهم ترین قطب تولیدات کشاورزی است و مقام اول را در این زمینه دارا است، گفت: در حال حاضر مجموع محصولات زراعی 16 و 2 دهم میلیون تن است، و این در حالیست که در سال 1392 فرآورده های ما 12 و 2 دهم میلیون تن بوده اند که به معنا رشد 37 درصدی طی این سال ها است.

او با اشاره به وقوع سیل سنگین در اوایل امسال و وارد آوردن خسارت به بخش کشاورزی خوزستان افزود: خوشبختانه با وجود همه این اتفاقات، شاهد افزایش یک میلیون تنی محصولات زراعی نسبت به پارسال بوده ایم و قسمت عمده بالا رفتن تولیدات به دلیل کشت گندم، ذرت، برنج و کلزا است.

ارزش تقریبی محصولات نیز معادل 5 هزار و 500 میلیارد تومان می شود که هم کمک به اقتصاد ملی محسوب می گردد و هم بهره برداری بهینه از منابع تولید ثروت در استان و افزایش درآمد خانوار های روستایی را در پی دارد.

چنگلوایی عوامل موفقیت رشد در بهره وری بخش زراعی خوزستان را طرح 550 هزار هکتاری احیا اراضی دانست و اظهار کرد: این طرح یکی از اقدامات ماندگار در استان است که ما اثر آن را در کوتاه مدت دیدیم و در بلند مدت نیز مشاهده خواهیم کرد.

اجرا این طرح، بخشی از سفر مقام معظم رهبری در سال 75  است که با اذن ایشان و پیگیری های رییس جمهور، یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای انجام کار های زیر بنایی به استان خوزستان اعطا شد.

این اعتبار دقیقا 18 و نیم برابر کمک بلاعوضی است که در آب و خاک این استان طی 50 سال گذشته انجام شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان طرح 550 هزار هکتاری را با توجه به تامین مطمئن آب، زهکشی و اصلاح خاک؛ کمک به افزایش عملکرد، تولید پایدار و تجهیز و نوسازی این سازمان عنوان کرد و بیان داشت: کشاورزی امری زنده و پویا است که ما باید کشاورزان را در بحث مدیریت زراعی و استفاده مناسب از نهاده ها آموزش دهیم.

اعطا 370 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان /خریداری بیش از 6 هزار دستگاه کارنده این مقام مسئول در خصوص عوامل موفقیت در افزایش بهره وری محصولات کشاورزی در خوزستان تصریح کرد: توجه ویژه به انتقال یافته های تحقیقاتی و کار های بِه نژادی، استفاده از ارقام پر محصول (که نه تنها افزایش تولیدی برای ما داشته بلکه در مقابل تنش های زنده و غیر زنده مقاوم و متحمل باشد)، توسعه مکانیزاسیون و استفاده از ماشین آلات و عدوات دنباله بند جدید (که برای حفظ محیط زیست و خاک مناسب باشد)، تغییر آرایش سطح زیرکشت (درسال 92 خورشیدی 37 درصد از سطح زیر کشت گندم با کارنده ها کشت می شد و امثال به بالا 78 درصد رسیده است.

)، استفاده از خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون (طی 5 سال گذشته حدود 370 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان داده شده و 5 هزار و 500 دستگاه تراکتور سبک و سنگین و 250 دستگاه کمباین خریداری شد) که این عوامل توانست به افزایش تولیدات کمک کند.

کیخسرو چنگلوایی در ادامه اذعان داشت: کاهش ضایعات زمان برداشت محصولات (به ازا هر یک درصد کاهش ضایعات در تولید گندم، حدود 17 هزار تن از هدر رفت آن جلوگیری شده است که ارزش ریالی آن بیش از 37 میلیارد تومان است.

)، توسعه سیستم های نوین آبیاری، مدیریت به موقع عوامل زیان رسان (مانند مبارزه با علف های هرز، آفات و بیماری ها و تغذیه متعادل) از دیگر دلایل افزایش تولید محصولات کشاورزی در استان خوزستان هستند.

چگونه می توان به افزایش صادرات تولیدات کشاورزی کمک کرد؟ او در خصوص افزایش صادرات تولیدات کشاورزی از خوزستان به سایر نقاط ایران و منطقه بیان کرد: باید در ابتدا بازار های هدف را شناسایی، استاندارد های آنان را شناخته و بر همان اساس صنایع بسته بندی خود را ارتقا دهیم.

هر کشوری معیار های مورد نظر خود را در تولید (فراوری های کشاورزی) از لحاظ اندازه، بقایای سموم و فلزات سنگین دارد که در صورت شناخت آنان می توان به افزایش صادرات کمک ویژه کرد.

البته لازم به ذکر است که وجود صنایع تبدیلی و فراوری محصول در کنار این عوامل نیاز است، زیرا ارزش افزوده نهایی در آنجا تامین می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با ذکر این مسئله که اگر محصولات را بر مبنای 2 نکته فوق تولید کرد می توان به نتایج خوبی دست یافت، در ادامه گفت: رعایت استاندارد ها و راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی می تواند به افزایش صادرات کمک کند.

بالا رفتن صادرات چه به لحاظ تنوع تولیدات و چه حجم آن، می تواند ارزآوری داشته و به پایداری تولید یاری نماید.

کل صادرات فراوری های زراعی خوزستان در سال 1392، 373 میلیون دلار بود در حالی که همین عدد در سال 96 به یک میلیارد و یکصد و 47 ملیون دلار رسید.

(حدود 3 و نیم برابر شده است.

) اوج زراعت خوزستان در روسیه یخبندان است چنگلوایی بیان داشت: در حال حاضر متناسب با نوع محصول کشوری های هدف گذاری شده متفاوت هستند.

عمده سبزی و صیفی به روسیه، خرما به کشور های حوزه خلیج فارس و گندم به ایتالیا و عمان صادر می شود.

البته برنامه داریم تا با وارد کردن بخش خصوصی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و با رعایت استاندارد ها بازار های هدف بیشتری را داشته باشیم.

درست در اوج تولیدات زراعی استان خوزستان بسیاری از مناطق روسیه یخبندان است و امکان کشاورزی ندارند.

او در پایان اذعان داشت: اگر بخش خصوصی پای کار بیاید، زیر ساخت ها آماده شود، قوانین گمرکی تسهیل یابد، خطوط هواپیمایی راه اندازی شود و لنج ها و کشتی ها برای صادر کردن به خلیج فارس فراهم شوند، می توان در افزایش صادرات نقش مهمی ایفا کرد.

لازم به ذکر است که بر اساس برنامه ها قرار است که با برطرف نمودن نقاط ضعف و قوت تا سال 1410 تولید انواع محصولات کشاورزی را به 30 میلیون تن برسانیم.

نقش کودهای شیمیایی در کشاورزی علیرضا جعفر نژاد، معاون پژوهشی و رییس بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: یکی از مهم ترین نهاده های محصولات کشاورزی، کود هاش شیمیایی است که بر اساس نتایج تحقیقات بین 30 تا 50 درصد تولیدات به صرفه محصولات کشاورزی به دلیل مصرف صحیح کود است.

در کمیته پایش و نظرات بر انواع کود های خوزستان که به مدت 4 سال در حال فعالیت هست تا حد زیادی از عرضه کود های تقلبی در استان جلوگیری کرده و آموزش های لازم را نیز در این خصوص به کشاورزان ارائه داده ایم.

او با اشاره به مصرف کود های شیمیایی در کشاورزی و تولید محصولات زراعی افزود: برای اینکه اثر بخشی کود ها و میزان جذب عناصر غذایی توسط گیاه اندازه گیری شود، بذر ها در آزمایشگاه آسیاب شده و با استفاده از روش های استاندارد، میزان عناصر جذب شده و اثر بخشی کود های شیمیایی از این طریق اندازه گیری و برآورد می گردد.

باید کشاورزی را از سطح معیشتی به درجه تجاری برسانیم عبدالعلی گیلانی رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: اهداف مزرعه تحقیقات کشاورزی را می توان در چند بخش دسته بندی کرد.

افزایش تولید، بالا بردن کیفیت، حفظ منابع آب و خاک و در کنار آن، بهره وری مطلوب از این منابع در راستا پاسداری از آنان برای آیندگان از جمله فعالیت های ما هستند.

او هدف نهایی را در سطح کلان تر، افزایش رفاه زندگی مردم جامعه دانست و افرود: باید به گونه ای تغییر کنیم که در جهت رفع نیاز های انسان باشد تا به امنیت غذایی برسیم.

هزینه ها را کاهش دهیم و دانش تولید را در عرصه کشاورزی به مرحله ای برسانیم که توانمند باشیم و در نهایت جامعه کشاورزی را که امروز به صورت معیشتی است، به سطح تجاری نزدیک نماییم.

گیلانی با بیان اینکه باید به شرایطی برسیم که کشاورز توانمند شده و محصولات خود را بر اساس علم و تکنولوژی روز تولید کند بیان کرد: افزایش تولید، بهبود کیفیت و تولید محصولات صادراتی، موجب بالا رفتن سطح معیشت مردم و کسب دانش تخصصی در زمینه کشاورزی می شود.

همچنین با انجام کارهای بهره وری می توان در حوزه مصرف کود، آب و سموم به نتایج بهتری رسید.

شناسایی مقاوم ترین بذر برای معرفی به بازار و افزایش بهره وری محصولات زراعی محمد طباطبایی پاتولوژیست بخش غلات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان با بیان اینکه یکی از عوامل کاهش عملکرد گندم حمله بیماری ها به آن است در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: یکی از اقدامات ما ارزیابی محصولات برای مقاومت در برابر بیماری است.

در این مزرعه حدود 4 هزار ژنوتیپ از 4 اقلیم کشور کشت می شود.

بیماری را اینجا مستقر می کنیم و در نهایت مقاوم ترین بذر ها به بازار معرفی می شوند.

او افزود: در قسمت پایانی باید محصولی معرفی شود که در مقابل بیماری های استان خوزستان مقاوم باشد و نسبت به تنش های خشکی تحمل بالایی داشته باشد.

ژنوتیپ انتخابی باید نسبت به هر نوع تنش زیستی و غیرزیستی شکیبا باشد و در صورتی که محصول کوچک ترین واکنش یا حساسیتی نسبت به هر تنشی داشته باشد، آن را از چرخه خارج کرده که این عمل باعث افزایش عملکرد تولیدات کشاورزی می گردد.

طباطبایی با اشاره به آب و هوای اهواز که تنش های فراوانی در آن وجود دارد، بیان داشت: گرما، شوری خاک، خشکی آب و هوا، گرد و خاک و .

از جمله مشکلات موجود در خوزستان هستند که در نتیجه باید محصولی کشت شود که در مقابل این تنش ها مقاومت کند.

صحت سنجی سموم شیمیایی صلاحی، رییس بخش تحقیقات گیاه پزشکی در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه یکی از رسالت های بخش تحقیقات گیاهپزشکی در خوزستان شناسایی سموم جدید است که هر سال توسط شرکت های مربوط تولید می شود، گفت: سموم برای صحت سنجی در اختیار ما قرار می گیرند و اگر سموم شیمیایی بتوانند حشرات، آفت زا ها و قارچ ها را به خوبی کنترل کنند تایید می شوند.

  او در خصوص نبود شماره ثبت موسسه تحقیقات گیاه پزشکی بر روی سموم هشدار داد و این کونه محصولات را غیر قابل فروش و ممنوع عنوان کرد.

اندرزیان معاون آموزش و سرپرست بخش علوم زراعی و باغی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان از برگزاری سالانه حدود 500 دوره آموزشی که معادل 400 هزار نفر روز است برای کارکنان و بهره برداران مجموعه وزارت جهاد کشاورزی در استان خوزستان نیز خبر داد.

تصرف بازارهای صادراتی منطقه در حوزه محصولات کشاورزی در خوزستان بیش از 3 میلیون زمین مستعد برای کشاورزی وجود دارد که تنها یک میلیون و 100 هزار هکتار از آن به زیر کشت می رود و بقیه آن به صورت بایر باقی می ماند.

لازم است تا با مدیریت صحیح و انجام کار های تحقیقاتی، تولید محصولات زراعی در این استان افزایش یابد و با ورود بخش خصوصی در این حوزه به دنبال تصرف بازار های صادراتی کشور های منطقه و به خصوص روسیه باشیم.


کلید واژه ها: خوزستان - محصولات کشاورزی - کشاورزی - معیشت مردم - میلیاردی - استفاده - محصولات - استان خوزستان - صادرات - مردم - توان - بهبود - معیشت - خلیج فارس - ارتفاعات - رونق - موفق - رودخانه - سرزمینی - استان - زاگرس - گزارش - سکونت - جراحی - جنوب - فارس - رشته - خلیج - جهان - توسط

آخرین اخبار سرویس:
بررسی وضعیت تعطیلی بوستان های قم

تردد در سیزده بدر محدود شد

برنامه ایمیدرو برای عرضه اوراق بهادار طلا

کاهش 77 درصدی ترددهای درون شهری در قم

ضرب و شتم کارشناس دامپزشکی پس از کشف 400کیلوگرم مرغ غیرقابل مصرف

 تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی

چهار میدان اصلی میوه و تره بار تهران 13 فروردین باز هستند

غربالگری کرونایی بیش از 65 میلیون نفر در کشور

4 میدان اصلی میوه و تره بار تهران 13 فروردین باز هستند

چهار میدان اصلی میوه و تره بار تهران 13 فروردین باز هستند

سازوکار پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران ناشی از ویروس کرونا چیست؟

نجفی عرب: فاصله گذاری اجتماعی باید زودتر اجرا می شد

با موافقت شریعتمداری انجام شد ؛ تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

روزانه 4 میلیون ماسک سه لایه به تولیدات قبلی اضافه می شود

صادرات گاز ایران به ترکیه به زودی ازسر گرفته می شود

کاهش 20 درصدی دستمزد کارکنان باشگاه تاتنهام

هدایت خانه های خالی به بازار اجاره

نقش کمرنگ اتاق اصناف در ستاد ملی مبارزه با کرونا / تعمیرکاران خودرو باز هستند

افزایش 27 درصدی شمار جان باختگان کرونا در انگلیس

پرداخت یارانە سە ماهە اول سال بە مردم/ توزیع بسته مواد غذایی بین خانواده های بی بضاعت

موسسه بهداشت ملی ایتالیا: تعداد قربانیان کرونا بالاتر از آمار رسمی اعلام شده است

مردم داراب روز طبیعت را در منازل امن خود سپری کنند/طرح فاصله گذاری اجتماعی با قاطعیت اجرا می شود

تاکسی های اصفهان برای خدمت رسانی به مردم در دو شیفت فعال هستند

روزانه 4 میلیون ماسک سه لایه به تولیدات قبلی اضافه می شود

دستورالعمل پرداخت بیمه بیکاری به علت کرونا

کاهش 20 درصدی دستمزد کارکنان باشگاه تاتنهام

قم|16 فروشگاه در قم محصولات خود را اینترنتی عرضه می کنند

کمک به قطع زنجیریه کرونا خرید اینترنتی

مدیرعامل شهرک های صنعتی استان تهران: تولید مواد ضد عفونی نیاز کامل کشور را پاسخ داد

طرح تکثیر یوزپلنگ در شرایط نیمه اسارت منجر به زاد و ولد نمی ...

تاثیرات کرونا بر روند صادرات در ایران و جهان

اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام برای فروش در بازار سیاه قرار گرفت

اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام برای فروش در بازار سیاه قرار گرفت

حذف تعرفه های وارداتی برای صادرات رقابتی

راه حل پیشنهادی میرسلیم برای غلبه بر کرونا

تحویل مسکن مهر پرند به شکل غیرحضوری

پرداخت بسته معیشتی ویژه کرونا به حدود 3 میلیون نفر

 تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

برنامه جدید برای تخصیص 87 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی/ 8 محور طرحهای وزارت راه در راستای جهش تولید

ممنوعیت تردد خودرو ها از درب منازل در روز 13فروردین

پرداخت بسته معیشتی ویژه کرونا به 3 میلیون نفر

چهار میدان اصلی میوه و تره بار تهران 13 فروردین باز هستند

راهنمای خرید چای ساز در بازار

کفِ حقوق بازنشستگان 2 میلیون و 800 هزار تومان شد

جهش بی سابقه آمار قربانیان کرونا در انگلیس در 24 ساعت گذشته

 تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

طرح جالب اکیپ از درخواست مسی برای کاهش قرار داد بازیکنان بارسلونا

طرح تکثیر یوزپلنگ در شرایط نیمه اسارت منجر به زاد و ولد نمی ...

تأثیر شیوع ویروس کرونا بربودجه دولت ها در جهان و ایران

63 واحد صنفی بی توجه به کرونا در همدان پلمب شد

بارش تگرگ 800 میلیارد ریال خسارت در عنبرآباد برجا گذاشت

بخش خبری 20:00 سه شنبه 12 فروردین 99

مسدود شدن 4 ورودی اصلی ورامین

کرونا و تبعات قرنطینه خانگی در سالمندان

خسارت 69 میلیارد ریالی سیل و تگرگ به بخش کشاورزی بردسکن

افزایش 24 نفری مبتلایان به کرونا در قزوین

10 پیش بینی جالب در مورد پیشرفت ها و پسرفت های بشر در یک دهه آینده

آغاز بکار بازار سهام روسیه با ادامه سقوط ارزش روبل

کمک 15 میلیارد ریالی سازمان بنادر به بیمارستان انزلی

وزارت تعاون برای مقابله با کرونا چه کرد؟

حضور مردم در فضای های طبیعی باعث افزایش قابل ملاحظه بیماری کرونا خواهد شد

با موافقت شریعتمداری انجام شد؛ تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

 شیوه نامه اجرایی برقراری بیمه بیکاری تشریح شد

پذیرش اتباع بیگانه مبتلا به کرونا در بیمارستان های دولتی رایگان است

نوبخت: برنامه جهش تولید وزارتخانه ها بررسی و اجرایی می شود

اولویت سازمان فضایی، تبدیل نیازها به یک بازار پایدار برای استارت آپ ها است

تاکنون 31میلیون ماسک و 13میلیون لیتر الکل در کشور توزیع شده است

بسته پیشنهادی وزارت اقتصاد برای تامین مالی جهش تولید

کف ِ حقوق 99 بازنشستگان اعلام شد

راه اندازی 6 کتابخانه درون مدرسه ای در مناطق کم برخوردار زنجان

9 پروژه فعال ساختمان ها و تأسیسات نیازمند 250 میلیارد ریال اعتبار است

کرکره بسیاری از آژانس های مسافرتی تا اطلاع ثانوی پایین رفت

تعطیلی بازارهای مرکزی عرضه تره بار در خرمشهر

83 درصد خانوارهای خراسان جنوبی غربالگری شدند

محصور شدن بزرگترین تفرجگاه شمال غرب کشور در تبریز

کرونا و تبعات قرنطینه خانگی در سالمندان

طرح جالب اکیپ از درخواست مسی برای کاهش قرار داد بازیکنان بارسلونا

تعامل بندر و گمرک در خروج 24 ساعته کالاهای اساسی از چابهار/ ثبت رکورد تخلیه و خروج همزمان 13500 تن کالای اساسی از یک کشتی در یک روز

 شیوه نامه اجرایی دستورالعمل اداری مشترک برقراری بیمه بیکاری تشریح شد

افزایش تولید نفت اوپک

بهره برداری از مخزن 500هزار بشکه ای نفت در جزیره خارگ

کرونا نرخ بیکاری را در آمریکا به 15 درصد افزایش می دهد

توزیع بسته های بهداشتی در روستاهای دیشموک+عکس

مجازی سفر کنید!

امکان ثبت نام برای متقاضیان یارانه معیشتی فراهم می شود

تجارت به شیوه بیل گیتس چگونه است؟ 10 راز غول نرم افزار به روایت «دز دبیرلاو»

پیش بینی بازار خودرو در سال 99

یارانه 200 هزار تومانی کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کدام بخش ها مشمول مالیات مستقیم خواهند شد؟

پرکارترین و کم کارترین بازیگران در سال 98 چه کسانی هستند؟

فعالیت ایستگاه های کنترل ورود و خروج در مازندران

بسته کرونا 12 فروردین

وضعیت فعالیت فروشگاه های شهروند⁩ در 13 فروردین | کدام شعبه ها فعالند؟

طرح جالب اکیپ از درخواست مسی برای کاهش قرار داد بازیکنان بارسلونا

رشد 20 درصدی تجارت ایران با کشوری های عربی و آفریقایی

امروز تردد در شهر اصفهان نسبت به روز گذشته 95 درصد کاهش داشت

بیش از 97 درصد اصناف کهگیلویه وبویراحمد تعطیل است

کمک چهار میلیارد ریالی اوقاف و امور خیریه اصفهان

کاهش حداقل 20 درصدی تولید ناخالص داخلی در اثر شیوع کرونا

جهش بی سابقه آمار قربانیان کرونا در انگلیس

رونق میلیاردی محصولات کشاورزی خوزستان/ صادرات موفق در گرو چیست؟

رونق میلیاردی محصولات کشاورزی خوزستان/ صادرات موفق در گرو چیست؟