مطالب مرتبط:
کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!
چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟
چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟
هزینه خرید مسکن در میرداماد
معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 08:552020-02-22اقتصادي

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!


مهم ترین پیش شرط ها برای موفقیت طرح مسکن وزارت کار عبارت است از: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ - تعاونی های مسکن کارگری به شیوه ی دموکراتیک و از سمت بدنه بازسازی شده و این تعاونی ها در یک ساختار هرمی زیر نظر نمایندگان عالی کارگران، بازی گرفته شوند و در نهایت اینکه، خانه دار کردن کارگران از حالت یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای خارج شده و واقعاً الزامات غیرقابل عدولِ ماده 149 قانون کار اجرایی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم سرپناهی از آنِ خود ندارند! این جمله، یک واقعیت مسلم است؛ وقتی در نظر بگیریم که بیش از 60 درصد جمعیت کشور مزدبگیران هستند و باز بیش از 70 درصد این جمعیتِ مزدبگیر، کارگران، بازنشستگان و کارمندانِ حداقل بگیر هستند، متوجه می شویم که با قیمت های سرسام آور مسکن و تورم شدید این بخش از اقتصاد، تامین مسکنِ شخصی از توان اکثریت مزدبگیر جامعه به خصوص کارگران حداقل بگیر به تمامی خارج شده است.

 از نیمه های سال 96 تا امروز و بعد از تکانه های تورمی شدید، تورم تجمیعی مسکن بیش از 100 درصد بوده است؛ تنها در یک سال گذشته، نرخ مسکن بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

شانزدهم بهمن ماه، محمدعلی ربانی (دبیر انجمن انبوه سازان قم) در ارتباط با میزان افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته گفت: طبق گزارش ها در دی ماه سال 98 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 138.

1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.

9 درصد افزایش یافته است.

مختصات بازار مسکن طبق اطلاعات و داده های مراکز رسمی، افزایش قیمت مسکن همچنان ادامه دارد؛ مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی در دی ماه امسال متوسط قیمت مسکن مناطق 22گانه تهران در مقایسه با آذرماه 98 حدود 3درصد و معاملات 13.

2درصد افزایش یافته است.

  بر این اساس، در دی ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به 13 میلیون و 882 هزار تومان افزایش یافته است.

در آذرماه متوسط قیمت مسکن 13 میلیون و 477 هزار تومان بود که در اولین ماه زمستان 3 درصد رشد داشته است.

براساس پیش بینی های کارشناسان، بازار مسکن در سال آینده، دچار رکود خواهد شد که البته دلیل آن بسیار ساده است: مردم (یعنی همان اکثریت مزدبگیر جامعه) دیگر به هیچ وجه توان خرید مسکن ندارد.

حالا فرقی نمی کند که این رکود، تورمی باشد و با افزایش قیمت همراه یا یک رکود غیرتورمی را شاهد باشیم که دیگر قیمت ها در آن تثبیت شده است.

به هر حال، با فرض تثبیت قیمت ها، بازهم کارگران، بازنشستگان و معلمان، به هیچ وجه توان خرید مسکن نخواهند داشت.

طرح های ناکام دولتی در چنین شرایطی است که براساس تمام شاخص های رسانه ای شده می توان استنتاج کرد که طرح های دولتی برای خانه دار شدن مردم، نتایج مثبتی در زمینه ی تامین سرپناه برای طبقات فرودست نداشته است و در بهترین حالت به سرنوشت نمونه های مشابه مانند مسکن مهر دچار شده است.

در روزهای ابتدایی بهمن ماه،  محمد اسلامی، وزیر راه، مسکن و شهرسازی، با اشاره به پایان غربالگری مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن، گفته است 58 درصد متقاضیان مسکن ملی که حدود 140 هزار نفر بودند، حائز شرایط شناخته شدند.

این یعنی حدود 100 هزار نفر از ثبت نام کنندگان در طرح مسکن ملی، علی رغم نیازشان به مسکن، شرایط هشت گانه ثبت نام را نداشته اند و از این طرح حذف شده اند.

ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه سازان مسکن، نیز پیشتر گفته بود: به نظر نمی رسد استقبال از این طرح به گونه ای باشد که پاسخگوی نیازهای مخاطبان نباشد.

مخاطبان این طرح اقشار متوسط به بالای جامعه هستند و هزینه این طرح برای مخاطبان به گونه ای نیست که در توان همه افراد باشد و با توجه به شروطی که در این طرح پیش بینی شده است، طبیعی است تقاضا برای آن محدود خواهد بود.

البته از همان ابتدا نیز مشخص بود که طرح ملی مسکن و مختصات آن به هیچ وجه مناسب گروه های درآمدی پایین نیست؛ کارگری که به زحمت دو میلیون تومان درآمد دارد یا معلمی که دو میلیون و پانصد هزار تومان حقوق می گیرد، با هیچ متر و معیاری نمی تواند پتانسیل ثبت نام و برخورداری از این طرح را داشته باشد؛ بنا بر اعلام مسئولان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در طرح ملی مسکن وام 75 تا 100 میلیونی با اقساط 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومانی به متقاضیان داده می شود.

فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) معتقد است؛ کارگری که 2 میلیون تومان حقوق می گیرد و مجبور است تمام هزینه های خانوار را با همین 2 میلیون تومان تامین کند، به هیچ وجه نمی تواند ماهی 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومان قسط مسکن بپردازد؛ در واقع مسئولان در طراحی و مختصات بندی این طرح، به توانمندی های جامعه ی هدف هیچ توجهی نداشته اند.

قابلیت های ماده 149 قانون کار بنابراین طرح ملی مسکن، کارگران را خانه دار نخواهد کرد؛ تنها راهکاری که باقی می ماند، استفاده از ظرفیت های ماده 149 قانون کار است که در آن تامین مسکن را با مشارکت تعاونی های کارگری، برعهده دولت و کارفرمایان گذاشته است؛ در این ماده قانونی، وظیفه ی دولت، تامین زمین و تسهیلات است و مسئولیت کارفرمایان این است که یا در ساخت مسکن با تعاونی های کارگری همکاری کنند یا خود اقدام به ساختن خانه های سازمانی نمایند؛ منتها باید گفت ماده 149 قانون کار از زمان تصویب در سال 69 تا همین امروز، اجرایی نشده است.

این ماده قانونی براساس تبصره دوی خود، یک آیین نامه جهت مشخص کردن نحوه تعامل دولت، کارگران و کارفرمایان لازم دارد که این آیین نامه بعد از سی سال، تازه در پاییز امسال در یکی از جلسات شورای عالی کار تدوین و برای تصویب نهایی و ابلاغ به هیات دولت ارسال شد؛ باید در نظر بگیریم که آیین نامه تبصره یک ماده هفت قانون کار (مربوط به موضوع امنیت شغلی کارگران و تعیین حداکثر زمان برای قراردادهای موقت کار) علیرغم اینکه یک سال از تدوین و ارسالِ آن به هیات دولت گذشته، هنوز تصویب و ابلاغ نشده است و این نگرانی وجود دارد که آیین نامه ی مسکن نیز به سرنوشتِ آیین نامه ی امنیت شغلی دچار شود و ماه های متوالی بلکه سال ها در زونکن های هیات دولت خاک بخورد! با این حال، وزارت کار در رسانه ها اعلام کرده است که براساس ظرفیت های این آیین نامه و الزامات ماده 149 قانون کار، ساخت 200 هزار واحد مسکن کارگری را کلید زده است؛ محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اول دی ماه، در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه مسکن بین وزارت راه و شهرسازی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ظرفیت های قانونی زیادی برای تأمین مسکن جامعه کارگری کشور وجود دارد؛ به طوری که بر اساس ماده 149 قانون کار، تکالیفی برای تأمین مسکن برعهده جامعه کارفرمایی و دولت در تبصره های یک و دو این ماده پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه ظرفیت همکاری و همدلی بین تشکل های کارگری، کارفرمایی و دستگاه های اجرایی را فراهم می کند، ادامه داد: برای تأمین مالی اجرای پروژه های مسکن برای کارگران و بازنشستگان، از ظرفیت بانک عامل حوزه مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی و همچنین از ظرفیت های سایر بانک های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: صندوق های تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری در تأمین مالی این پروژه ها مشارکت دارند؛ ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز در این پروژه با تامین زمین رایگان مجموعه ما را همراهی خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: در قالب تفاهم نامه امروز، اجرای 200 هزار واحد مسکونی برای جامعه کارگری، بازنشستگی و مستمری بگیر کشور هدفگذاری شده است؛ همانطور که اعلام شد، علاوه بر این، از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی نیز برای تأمین مسکن کارگران با به کارگیری ظرفیت کارفرمایان شهرک های صنعتی استفاده خواهد شد.

پانزدهم بهمن ماه نیز معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون ذکر هیچ نوع جزییاتی فقط اعلام کرد:  با همکاری دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، مراحل ساخت 200 هزار مسکن کارگری آغاز شده است.

شرایط موفقیت! اما با این وجود مشخص نیست، این 200 هزار واحد در کدام منطقه از کشور قرار دارد؛ چرا زمینه های ثبت نام کارگران در این طرح فراهم نشده است؛ چرا از سامانه ی ثبت نامی که قرار بوده طراحی شود، هیچ خبری نیست و از آن مهم تر، شرایط برخورداری از این 200 هزار واحد چیست؟ به گفته ی فرامرز توفیقی، مهم ترین ضرورت برای موفقیت در به ثمر رسیدن ظرفیت های ماده 149 قانون کار، فراهم آوردن امکان مشارکت کارگران و نمایندگان آنها از طریق تعاونی های دموکراتیک و اصلاح شده کارگری است.

اما حالا مشخص نیست جایگاه تعاونی های مسکن کارگری در این طرح 200 هزار واحدی کجاست؛ آیا قرار است تعاونی های مسکن موجود به شیوه ای دموکراتیک، هرمی و مشارکتی اصلاح شوند و در به ثمر رساندن طرح مشارکت کنند یا این طرح هم مانند طرح ملی مسکن، یک طرح دولت ساخته و از بالا هدایت شده است که در نهایت سرنوشتی بهتر از سرنوشت مسکن مهر پیدا نخواهد کرد؟! موضوع مهم دیگر،  شرایط تملیک واحدهاست؛ در طرح ملی مسکن، اقساط وامِ 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومانی، مانع اصلی برای مشارکت کارگران و کم درآمدها بود؛ حداقل بگیران از آنجایی که توان پرداخت اقساط وام را نداشتند، نتواستند ثبت نام کنند؛ مساله اینجاست که در طرح 200 هزار واحدی وزارت کار، اگر  به راستی هدف، خانه دار کردن مستحق ترین گروه های کارگری است، بایستی شرایط تملیک، عینی سازی شده و با توانمندی های مالی کارگرانِ حداقل بگیر تطبیق داده شود؛ در غیر این صورت، این طرح نیز محملی خواهد شد برای سودجویی سازندگان و رانت خواری نزدیکان به بلوک های قدرت.

در نتیجه، مهم ترین پیش شرط ها اینهاست: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ تعاونی های مسکن کارگری به شیوه ی دموکراتیک و از سمت بدنه بازسازی شده و این تعاونی ها در یک ساختار هرمی زیر نظر نمایندگان عالی کارگران، بازی گرفته شوند و در نهایت اینکه، خانه دار کردن کارگران از حالت یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای خارج شده و واقعاً الزامات غیرقابل عدولِ ماده 149 قانون کار اجرایی شود.

یادمان نرود که علاوه بر ماده 149 قانون کار، قانون اساسی اصلی به نام اصل 31 دارد که در آن نیز، خانه دار کردن مردم با اولویت روستانشینان و کارگران، برعهده ی دولت گذاشته شده است! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: کارگران - بازنشستگان - مسکن - تعاونی - شرایط - جمعیت - شرایط مالی - نمایندگان - دموکراتیک - وزارت کار - خرید مسکن - قانون کار - خانه - درصد - تبلیغاتی - مهم ترین - طرح مسکن - خانه دار - خبرنگار - رونمایی - بازسازی - ثبت نام - واقعیت - کارگری - معلمان - سامانه - ساختار - موفقیت - 70 درصد - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
بانک جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

تبدیل تهدید به فرصت در کانون های بحران

ممنوعیت برداشت چوب از جنگل ادامه دارد؟

افزایش 25 درصدی قربانیان کرونا در انگلیس تنها در یک روز

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی آذربایجان شرقی تا 20 فروردین ماه

سال 2020؛ بدترین سال فروش جهانی موبایل در یک دهه گذشته

آغاز فعالیت واحدهای تولیدی از 16 فروردین بلامانع است

قیمت عرصه های مسکن مهر پردیس مشخص شد

ممنوعیت برداشت چوب از جنگل ادامه دارد؟

افزایش 25 درصدی قربانیان کرونا در انگلیس تنها در یک روز

صوت| پادکست خبری تلسکوپ استان اردبیل - شماره 36/ اخبار استان اردبیل در روزی که گذشت

نفت وگاز مهمانان خوبی نبودند/ کم کاری در کمک به مقابله با کرونا

دستورات روحانی به وزیران تعاون و راه

کرونا جان 766 نفر دیگر را در ایتالیا گرفت

تشکیل بیش از 10 هزار پرونده تخلف برای اصناف خوزستان

افزایش 115 درصدی تردد در جاده های کشور طی دیروز

«دیور» عینک های دست سازش را چگونه می سازد؟

سیزده بدر با طعم کرونا روی پشت بام

نحوه شناسایی واجدان شرایط تسهیلات کرونا

صنوف کشور تا چه روزی تعطیل هستند؟

توسعه خطوط مترو با درآمد حاصل از اعطای تراکم زمین های مجاورش/ حل مشکل ترافیک تهران با اجرای طرح «تی او دی»

رکوردشکنی جالب «بهتاش» پایتخت/ عکس

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

چگونه با 24 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

احتمال کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید نفت روسیه

چگونه با 24 میلیون تومان وام 240 میلیونی بگیریم؟

رکوردزنی بهرام افشاری در اینستاگرام

ممنوعیت های فعالیت های صنوف در کرمان پا برجاست

زمان عرضه اولیه «صبا» قطعی شد

معیار تعیین قیمت در اخذ مالیات بر عایدی املاک چیست؟

عملکرد متفاوت در بازارهای بورس جهان

تعلیق قرارداد چیست؟

نگرانی برگشت موج دوم مسافران نوروزی هنوز پابرجاست

آب گیری زودهنگام مخازن سدهای خوزستان آغاز شد

کارخانه های نوآوری بازیگران جدید اکوسیستم کارآفرینی در شهرها

بازی های آپارتمانی برای کودکان

همکاری بیش از 42 هزار داوطلب با هلال احمر برای مقابله با کرونا

خودروهای برقی 75 درصد بازار نروژ را تصاحب کردند

بانک مرکزی چین مشوق اقتصادی جدیدی اعلام کرد

توزیع 11 هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت

افزایش 36 درصدی حمل کالاهای ضروری در کشور

افزایش دوباره بهای نفت در بازار جهانی

قیمت نفت 12 درصد دیگر جهش کرد

ویروس کرونا 1 میلیارد دلار از ثروت ترامپ را نابود کرد

قربانیان کرونا در آمریکا از 7 هزار نفر فراتر رفت

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین با جدیت تمام ادامه دارد

تمدید تعطیلی واحدهای صنفی آذربایجان شرقی

سرمایه گذاری فوق العاده نیسان در کارخانه ساندرلند

هزینه 4.1 تریلیون دلاری ویروس کرونا برای اقتصاد جهان

عوامل جنایت کشته شدن راننده کامیون حامل کالای اساسی شناسایی و مجازات می شوند

خدمات مورد نیاز مشتریان سایپا به صورت تلفنی و اینترنتی ارائه می شود

4 وام دانشجویی که پُر متقاضی تر هستند /افزایش بودجه صندوق رفاه

4 وام دانشجویی که پُر متقاضی تر هستند /افزایش بودجه صندوق رفاه

200 میلیارد اعتبار برای تجهیز هنرستان ها و سیستم سرمایشی مدارس ابلاغ شد

فعالیت واحدهای تولیدی بلامانع است/ادامه تعطیلی اصناف غیرضروری

کمک حدود 90 میلیارد ریالی صنایع مازندران برای مقابله با کرونا

سمتاز بخرم یا بفروشم!؟ + لینک دانلود

فعالیت واحدهای تولیدی بلامانع است/ادامه تعطیلی اصناف غیرضروری

ایتالیای پر گردشگر بعد از کرونا چه می کند؟

میل گاردان چیست؟

شرایط فعالیت مشاغل صنفی، خدماتی، تجاری و واحد های تولیدی

همه مرسولات پستی آذربایجان شرقی ضد عفونی و گند زدایی می شوند

کاهش 24درصدی معاملات مسکن در اسفند 98

جهش تولید در گرو تحریک تقاضاست

مبتلایان به کرونا در 6 شهرستان سمنان به 426 نفر رسید+ نمودار جزییات

بازارگاه اینترنتی «این چند»

فروش باطری ماشین

رایمون تجربه آینده

هوآوی صدرنشین تعداد ثبت اختراع در اروپا در سال 2019 میلادی

سه گانه زیبا با دوربین خیره کننده

شیمی بازار در سال 98

نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ

در خانه بمانید و با اسنپ از سوپرمارکت خرید کنید

تحرک بخش تعاون زمینه ساز کمک به جهش تولید خواهد شد

بلیط هواپیما تفلیس را از سفرستان بخرید!

دو دستور رییس جمهور به وزیران تعاون و راه برای تسهیلات کسب وکار

بازدهی 192 درصدی فرابورس در سال 98

خودروهای پرنده، تحولی بزرگ در حوزه حمل و نقل

فناوری «بلاک چین» آینده را دستخوش چه تغییراتی خواهد کرد؟

کرونا صدای زمین را کم کرد!

وقتی حریق طعمه فناوری می شود!

آخرین تحولات بازار نفت

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین با جدیت تمام ادامه دارد

ممنوعیت ورود به تفرجگاه های روستای نسوز و هفت دستگاه

تعطیلی واحدهای صنفی لرستان تا 20 فروردین ماه با جدیت تمام ادامه دارد

رشد 56 درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالا

فعالیت همه واحدهای تولیدی بلامانع است

هند و پاکستان صادرات برنج را ممنوع کردند

تعطیلی اصناف غیرضروری تا 20 فروردین تمدید شد

آمریکا باید بسته نجات 2 تریلیون دلاری خود را افزایش دهد

قرنطینه هند روزانه 4 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور خسارت می زند

رازی که شبکه برزیلی از نیمار فاش کرد!

تولید جهانی 64 میلیون تن آلومینیوم در سال 2019 میلادی

ویروس کرونا 1 میلیارد دلار از ثروت ترامپ را ظرف 3 هفته نابود کرد

دو دستور رییس جمهور به وزیران تعاون و راه برای تسهیلات کسب وکار

طراحی کاتالوگ چه مزایای دارد؟ + لینک دانلود

تلاش شرکت PSA برای تضمین آینده برند محبوب DS

اطلاعیه جدید کارگروه اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا/ فعالیت همه واحدهای تولیدی از فردا بلامانع است

دلمه هویج + طرز تهیه

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!