مطالب مرتبط:
کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!
چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟
چرا قدرت خرید کارگران هر سال کمتر از سال قبل می شود؟
هزینه خرید مسکن در میرداماد
معافیت مسکن اولی ها و خانه های نوساز از مالیات بر عایدی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 08:552020-02-22اقتصادي

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!


مهم ترین پیش شرط ها برای موفقیت طرح مسکن وزارت کار عبارت است از: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ - تعاونی های مسکن کارگری به شیوه ی دموکراتیک و از سمت بدنه بازسازی شده و این تعاونی ها در یک ساختار هرمی زیر نظر نمایندگان عالی کارگران، بازی گرفته شوند و در نهایت اینکه، خانه دار کردن کارگران از حالت یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای خارج شده و واقعاً الزامات غیرقابل عدولِ ماده 149 قانون کار اجرایی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم سرپناهی از آنِ خود ندارند! این جمله، یک واقعیت مسلم است؛ وقتی در نظر بگیریم که بیش از 60 درصد جمعیت کشور مزدبگیران هستند و باز بیش از 70 درصد این جمعیتِ مزدبگیر، کارگران، بازنشستگان و کارمندانِ حداقل بگیر هستند، متوجه می شویم که با قیمت های سرسام آور مسکن و تورم شدید این بخش از اقتصاد، تامین مسکنِ شخصی از توان اکثریت مزدبگیر جامعه به خصوص کارگران حداقل بگیر به تمامی خارج شده است.

 از نیمه های سال 96 تا امروز و بعد از تکانه های تورمی شدید، تورم تجمیعی مسکن بیش از 100 درصد بوده است؛ تنها در یک سال گذشته، نرخ مسکن بیش از 40 درصد افزایش یافته است.

شانزدهم بهمن ماه، محمدعلی ربانی (دبیر انجمن انبوه سازان قم) در ارتباط با میزان افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته گفت: طبق گزارش ها در دی ماه سال 98 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 138.

1 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.

9 درصد افزایش یافته است.

مختصات بازار مسکن طبق اطلاعات و داده های مراکز رسمی، افزایش قیمت مسکن همچنان ادامه دارد؛ مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی در دی ماه امسال متوسط قیمت مسکن مناطق 22گانه تهران در مقایسه با آذرماه 98 حدود 3درصد و معاملات 13.

2درصد افزایش یافته است.

  بر این اساس، در دی ماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به 13 میلیون و 882 هزار تومان افزایش یافته است.

در آذرماه متوسط قیمت مسکن 13 میلیون و 477 هزار تومان بود که در اولین ماه زمستان 3 درصد رشد داشته است.

براساس پیش بینی های کارشناسان، بازار مسکن در سال آینده، دچار رکود خواهد شد که البته دلیل آن بسیار ساده است: مردم (یعنی همان اکثریت مزدبگیر جامعه) دیگر به هیچ وجه توان خرید مسکن ندارد.

حالا فرقی نمی کند که این رکود، تورمی باشد و با افزایش قیمت همراه یا یک رکود غیرتورمی را شاهد باشیم که دیگر قیمت ها در آن تثبیت شده است.

به هر حال، با فرض تثبیت قیمت ها، بازهم کارگران، بازنشستگان و معلمان، به هیچ وجه توان خرید مسکن نخواهند داشت.

طرح های ناکام دولتی در چنین شرایطی است که براساس تمام شاخص های رسانه ای شده می توان استنتاج کرد که طرح های دولتی برای خانه دار شدن مردم، نتایج مثبتی در زمینه ی تامین سرپناه برای طبقات فرودست نداشته است و در بهترین حالت به سرنوشت نمونه های مشابه مانند مسکن مهر دچار شده است.

در روزهای ابتدایی بهمن ماه،  محمد اسلامی، وزیر راه، مسکن و شهرسازی، با اشاره به پایان غربالگری مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن، گفته است 58 درصد متقاضیان مسکن ملی که حدود 140 هزار نفر بودند، حائز شرایط شناخته شدند.

این یعنی حدود 100 هزار نفر از ثبت نام کنندگان در طرح مسکن ملی، علی رغم نیازشان به مسکن، شرایط هشت گانه ثبت نام را نداشته اند و از این طرح حذف شده اند.

ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه سازان مسکن، نیز پیشتر گفته بود: به نظر نمی رسد استقبال از این طرح به گونه ای باشد که پاسخگوی نیازهای مخاطبان نباشد.

مخاطبان این طرح اقشار متوسط به بالای جامعه هستند و هزینه این طرح برای مخاطبان به گونه ای نیست که در توان همه افراد باشد و با توجه به شروطی که در این طرح پیش بینی شده است، طبیعی است تقاضا برای آن محدود خواهد بود.

البته از همان ابتدا نیز مشخص بود که طرح ملی مسکن و مختصات آن به هیچ وجه مناسب گروه های درآمدی پایین نیست؛ کارگری که به زحمت دو میلیون تومان درآمد دارد یا معلمی که دو میلیون و پانصد هزار تومان حقوق می گیرد، با هیچ متر و معیاری نمی تواند پتانسیل ثبت نام و برخورداری از این طرح را داشته باشد؛ بنا بر اعلام مسئولان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در طرح ملی مسکن وام 75 تا 100 میلیونی با اقساط 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومانی به متقاضیان داده می شود.

فرامرز توفیقی (رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) معتقد است؛ کارگری که 2 میلیون تومان حقوق می گیرد و مجبور است تمام هزینه های خانوار را با همین 2 میلیون تومان تامین کند، به هیچ وجه نمی تواند ماهی 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومان قسط مسکن بپردازد؛ در واقع مسئولان در طراحی و مختصات بندی این طرح، به توانمندی های جامعه ی هدف هیچ توجهی نداشته اند.

قابلیت های ماده 149 قانون کار بنابراین طرح ملی مسکن، کارگران را خانه دار نخواهد کرد؛ تنها راهکاری که باقی می ماند، استفاده از ظرفیت های ماده 149 قانون کار است که در آن تامین مسکن را با مشارکت تعاونی های کارگری، برعهده دولت و کارفرمایان گذاشته است؛ در این ماده قانونی، وظیفه ی دولت، تامین زمین و تسهیلات است و مسئولیت کارفرمایان این است که یا در ساخت مسکن با تعاونی های کارگری همکاری کنند یا خود اقدام به ساختن خانه های سازمانی نمایند؛ منتها باید گفت ماده 149 قانون کار از زمان تصویب در سال 69 تا همین امروز، اجرایی نشده است.

این ماده قانونی براساس تبصره دوی خود، یک آیین نامه جهت مشخص کردن نحوه تعامل دولت، کارگران و کارفرمایان لازم دارد که این آیین نامه بعد از سی سال، تازه در پاییز امسال در یکی از جلسات شورای عالی کار تدوین و برای تصویب نهایی و ابلاغ به هیات دولت ارسال شد؛ باید در نظر بگیریم که آیین نامه تبصره یک ماده هفت قانون کار (مربوط به موضوع امنیت شغلی کارگران و تعیین حداکثر زمان برای قراردادهای موقت کار) علیرغم اینکه یک سال از تدوین و ارسالِ آن به هیات دولت گذشته، هنوز تصویب و ابلاغ نشده است و این نگرانی وجود دارد که آیین نامه ی مسکن نیز به سرنوشتِ آیین نامه ی امنیت شغلی دچار شود و ماه های متوالی بلکه سال ها در زونکن های هیات دولت خاک بخورد! با این حال، وزارت کار در رسانه ها اعلام کرده است که براساس ظرفیت های این آیین نامه و الزامات ماده 149 قانون کار، ساخت 200 هزار واحد مسکن کارگری را کلید زده است؛ محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اول دی ماه، در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه مسکن بین وزارت راه و شهرسازی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ظرفیت های قانونی زیادی برای تأمین مسکن جامعه کارگری کشور وجود دارد؛ به طوری که بر اساس ماده 149 قانون کار، تکالیفی برای تأمین مسکن برعهده جامعه کارفرمایی و دولت در تبصره های یک و دو این ماده پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه ظرفیت همکاری و همدلی بین تشکل های کارگری، کارفرمایی و دستگاه های اجرایی را فراهم می کند، ادامه داد: برای تأمین مالی اجرای پروژه های مسکن برای کارگران و بازنشستگان، از ظرفیت بانک عامل حوزه مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی و همچنین از ظرفیت های سایر بانک های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: صندوق های تأمین اجتماعی و بازنشستگی کشوری در تأمین مالی این پروژه ها مشارکت دارند؛ ضمن اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز در این پروژه با تامین زمین رایگان مجموعه ما را همراهی خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: در قالب تفاهم نامه امروز، اجرای 200 هزار واحد مسکونی برای جامعه کارگری، بازنشستگی و مستمری بگیر کشور هدفگذاری شده است؛ همانطور که اعلام شد، علاوه بر این، از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی نیز برای تأمین مسکن کارگران با به کارگیری ظرفیت کارفرمایان شهرک های صنعتی استفاده خواهد شد.

پانزدهم بهمن ماه نیز معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون ذکر هیچ نوع جزییاتی فقط اعلام کرد:  با همکاری دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، مراحل ساخت 200 هزار مسکن کارگری آغاز شده است.

شرایط موفقیت! اما با این وجود مشخص نیست، این 200 هزار واحد در کدام منطقه از کشور قرار دارد؛ چرا زمینه های ثبت نام کارگران در این طرح فراهم نشده است؛ چرا از سامانه ی ثبت نامی که قرار بوده طراحی شود، هیچ خبری نیست و از آن مهم تر، شرایط برخورداری از این 200 هزار واحد چیست؟ به گفته ی فرامرز توفیقی، مهم ترین ضرورت برای موفقیت در به ثمر رسیدن ظرفیت های ماده 149 قانون کار، فراهم آوردن امکان مشارکت کارگران و نمایندگان آنها از طریق تعاونی های دموکراتیک و اصلاح شده کارگری است.

اما حالا مشخص نیست جایگاه تعاونی های مسکن کارگری در این طرح 200 هزار واحدی کجاست؛ آیا قرار است تعاونی های مسکن موجود به شیوه ای دموکراتیک، هرمی و مشارکتی اصلاح شوند و در به ثمر رساندن طرح مشارکت کنند یا این طرح هم مانند طرح ملی مسکن، یک طرح دولت ساخته و از بالا هدایت شده است که در نهایت سرنوشتی بهتر از سرنوشت مسکن مهر پیدا نخواهد کرد؟! موضوع مهم دیگر،  شرایط تملیک واحدهاست؛ در طرح ملی مسکن، اقساط وامِ 1.

2 تا 1.

7 میلیون تومانی، مانع اصلی برای مشارکت کارگران و کم درآمدها بود؛ حداقل بگیران از آنجایی که توان پرداخت اقساط وام را نداشتند، نتواستند ثبت نام کنند؛ مساله اینجاست که در طرح 200 هزار واحدی وزارت کار، اگر  به راستی هدف، خانه دار کردن مستحق ترین گروه های کارگری است، بایستی شرایط تملیک، عینی سازی شده و با توانمندی های مالی کارگرانِ حداقل بگیر تطبیق داده شود؛ در غیر این صورت، این طرح نیز محملی خواهد شد برای سودجویی سازندگان و رانت خواری نزدیکان به بلوک های قدرت.

در نتیجه، مهم ترین پیش شرط ها اینهاست: جزییات طرح تشریح و از سامانه ی ثبت نام رونمایی شود؛ شرایط تملیک و اقساط و سود وام های مسکن با شرایط مالی کارگران تنظیم شود؛ تعاونی های مسکن کارگری به شیوه ی دموکراتیک و از سمت بدنه بازسازی شده و این تعاونی ها در یک ساختار هرمی زیر نظر نمایندگان عالی کارگران، بازی گرفته شوند و در نهایت اینکه، خانه دار کردن کارگران از حالت یک شوی تبلیغاتی و رسانه ای خارج شده و واقعاً الزامات غیرقابل عدولِ ماده 149 قانون کار اجرایی شود.

یادمان نرود که علاوه بر ماده 149 قانون کار، قانون اساسی اصلی به نام اصل 31 دارد که در آن نیز، خانه دار کردن مردم با اولویت روستانشینان و کارگران، برعهده ی دولت گذاشته شده است! گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: کارگران - بازنشستگان - مسکن - تعاونی - شرایط - جمعیت - شرایط مالی - نمایندگان - دموکراتیک - وزارت کار - خرید مسکن - قانون کار - خانه - درصد - تبلیغاتی - مهم ترین - طرح مسکن - خانه دار - خبرنگار - رونمایی - بازسازی - ثبت نام - واقعیت - کارگری - معلمان - سامانه - ساختار - موفقیت - 70 درصد - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
واردات 400 هزار ماسک به خراسان جنوبی / تولید 100 هزار دستکش

تسریع در عرضه سهام بنگاه های دولتی و تسهیل ترخیص کالاهای اساسی

ارائه شیوه نامه جدید ارجاع کار نظارت بر ساخت و ساز

معمای پیش روی ترامپ در سال انتخابات؛ نجات اقتصاد یا مقابله با کرونا؟

افزایش بهای خرید تضمینی برگ سبز چای

ضدعفونی قسمت بیرونی خودروهای سطح شهر

توسعه اقتصادی مهمترین محصول کشاورزی سیستان و بلوچستان با ایجاد صنایع فرآوری

منطقه آزاد قشم با تمام قوا با صدمات ویروس کرونا مقابله می کند

جزییات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند

چراغ روشن تولید با رعایت اصول بهداشتی

کمک 25میلیارد تومانی خیرین آذربایجان غربی برای مقابله با کرونا

آغاز فعالیت 80 پروژه آب و فاضلاب در سطح استان لرستان از 23 فروردین

فردا، آغاز فعالیت دستگاه های اجرایی شمیرانات با 70 درصد از کارمندان

آماده باش مدیریت شهری برای حضور دو سوم کارکنان در محل کار

خسارت به برخی دستگاه های عابربانک خوزستان

واردات 400 هزار ماسک به خراسان جنوبی / تولید 100 هزار دستکش

13 سریال برای سرگرم شدن در روز های کرونا

خودروی هیدروژنی بی ام و؛ بدون دود و آلایندگی

معجزه پلاسمادرمانی از ایران طلوع کرده است

کاهش نگرانی بورس های جهان از شیوع کرونا

آمادگی سامانه بورس برای پذیرش 49 میلیون سهامدار عدالت

در بازدید بازرسان فرمانداری و دانشکده علوم پزشکی بهبهان

در طرح فاصله گذاری هوشمند چه کسانی می توانند مرخصی بروند ؟

شاخص بورس حباب دارد ؟

تعطیلی کارخانه های پورشه تمدید شد

بیانیه رسمی اوپک و غیر اوپک منتشر شد/ کاهش 10میلیون بشکه ای برای دو ماه

دلار ریزش کرد

جزییات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در پایتخت

کسانی که سهوا گزینه «اهدا یارانه» را انتخاب کردند چه کنند؟

ببینید | سیل در فرحزاد تهران

دستور روحانی به وزیر اقتصاد درخصوص ترخیص کالاها از گمرک

فرشید فرخ نژاد رییس هیات مدیره بانک رفاه کارگران شد

آمار مبتلایان «کووید-19» به 68 هزار و 192 تن و جان باختگان به 4232 تن رسید/ کشف 1972 مورد جدید و بهبود 35465

پیش بینی رشد منفی 40 درصدی اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم 2020

طرح زوج و فرد خودروها در بروجرد ملغی شد

افزایش شمار قربانیان کرونا در اسپانیا به 15 هزار و 843 تن

معجزه پلاسمادرمانی بیماران کرونایی از ایران طلوع کرده است

شروع به کار اصناف و مشاغل کم خطر مشروط به ثبت نام در سامانه سلامت است / ثبت نام از امروز

زمان ثبت نام و شیوه نامه نقل و انتقال معلمان و فرهنگیان اعلام شد

ساعت کاری ادارات شهرستان های تهران تغییر نمی کند

قیمت جدید انواع فیلتر روغن ( به روزرسانی فروردین 99 )

مجوز فعالیت مجدد بیش از 80 درصد صنوف استان بوشهر صادر می شود/ کرکره پاساژها همچنان پایین است

افزایش قیمت برنج و گندم به خاطر ترس از کرونا

کرونا چه تاثیری روی مصرف جهانی نفت گذاشت ؟

تهیه ماسک همچنان اولویت مردم در روزهای کرونایی

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد

پیش بینی رشد منفی 40 درصدی اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم 2020

کمک 50 میلیون ریالی موکب عاشقان ائمه (ع) اردکان برای مبارزه با کرونا

ماجرای فروش بلندترین مجسمه جهان چه بود؟

یادگاری مایکل جکسون به فروش رسید/ عکس

همه چیز درباره وام کرونایی دولت / مبلغ اقساط مشخص شد

هشدار متخصصان اسپانیایی: حدود 90 درصد از مبتلایان به کرونا شناسایی نشده اند

تعریف 5 پروژه بزرگ در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان در سال جهش تولید / فن آوری به عنوان یک فرصت برای جهش تولید

ظرفیت متنوع واحدهای تولیدی لرستان برای تحقق شعار سال

تعریف 5 پروژه بزرگ برای توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد/تسریع در سازوکار عرصه سهام بنگاه های دولتی در بورس و تسهیل روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد

فرانسه بسته بحران مقابله با کرونا را دو برابر افزایش داد

خسارت تگرگ به 3 هزار و 900 هکتار از اراضی کشاورزی اسلام آبادغرب

طرح فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی از فردا چگونه اجرا می شود؟

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد/تسریع در سازوکار عرصه سهام بنگاه های دولتی در بورس و تسهیل روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات

دلار ریزش کرد

تمدید قرنطینه سراسری و کاهش محدودیت ها با کنترل تقریبی شیوع کرونا در اسپانیا

دلار ریزش کرد

غربالگری 314 هزار نفر در استان سمنان

کاهش 4 درصدی قیمت نفت در بازار جهانی/ هر بشکه برنت 31.48 دلار

لزوم ثبت نام مالکان صنایع در سامانه/مخالفت ستاد کرونا با اجرای طرح ترافیک در تهران

طرح جدید دولت برای رونق مسکن

طرح های وزارت صمت برای توسعه دانش بنیان ها

بیانیه پایانی نهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس

اقتصاد جهانی در بدترین شرایط از زمان رکود بزرگ اقتصادی به سر می برد

روحانی: ساز وکار عرضه سهام بنگاههای دولتی در بورس تسریع شود

وزیر جهاد کشاورزی نادرست بودن آمار تولید برنج را پذیرفت/ شیوه جمع آوری داده ها سنتی است

ثبت نام نکنید، پلمب می شوید!

جزییات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در تهران

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد

طرح های وزارت صمت برای توسعه دانش بنیان ها

مردم هشدار های مربوط به کرونا را جدی بگیرند

فاصله گذاری اجتماعی به سبک مسئولان کرمانشاه!

ثبت رکورد تولید آند و کاتد در تاریخ شرکت مس/رشد دو برابری فروش و صادرات شرکت مس در مقایسه با سال 1397

عدم اجرای ماده 41 قانون در دستمزد سال 99

این وام، گفتار درمانی است

شروع به کار اصناف مشروط به ثبت نام در سامانه سلامت

لزوم ثبت نام مالکان صنایع در سامانه/ افزایش کلر آب شرب

ماجرای دستور ترخیص 4 میلیون تن کالای اساسی/ آیا یک توازن مقطعی در مصرف اقلام اساسی شکل گرفت؟

توزیع اقلام ضروری بین نیازمندان در صفاشهر

تولید روزانه 150 هزار عدد ماسک در استان مرکزی

طرح های وزارت صمت برای توسعه دانش بنیان ها

اختصاص وام 31 میلیون دلاری بانک جهانی در صنعت برق تاجیکستان

مخالفت ستاد مقابله با کرونا با اجرای طرح ترافیک

دو دستور مهم رییس جمهور به وزیر اقتصاد/تسریع در سازوکار عرصه سهام بنگاه های دولتی در بورس و تسهیل روند ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات

مخالفت ستاد کرونا با اجرای طرح ترافیک در تهران

ثبت رشد هفتگی 4.2 درصدی برای فلز زرد

رویکرد ایمیدرو برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در سال جهش تولید

بازار نیازمند افزایش تولید مسکن است

پلمب واحدهای صنفی غیرضروری در استان سمنان/ برخی بازاریان معترض هستند

کرونا چه تاثیری روی مصرف جهانی نفت گذاشت؟

جزییات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند در دستگاه های اجرایی از 23 فروردین

افزایش قیمت برنج و گندم به خاطر ترس از ویروس کرونا

توقف 90 درصد ناوگان هواپیمایی کشور/3 هزار میلیارد تومان زیان شرکت های هوایی

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!

کارگران، بازنشستگان و معلمان توان خرید مسکن ندارند/ آیا کارگران واقعا صاحب خانه می شوند؟!