مطالب مرتبط:
رسانه ها با کرونا چه کنند؟
بازدید لاریجانی از ستاد انتخابات/ عضو شورای نگهبان: رسانه های بیگانه تبلیغ کرده اند که تعرفه های رای، ویروس کرونا دارد
کار رسانه گاهی نگران کردن اذهان عمومی است | لطفا کرونا را جدی بگیرید
تصویر توییت رهبر انقلاب از عکاسان و تشکر از رسانه ها برای پوشش انتخابات
روزنامه گل| سایه کرونا روی سر لیگ برتر
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 04:422020-02-22بين الملل

رسانه ها با کرونا چه کنند؟


انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران با انتشار مطلبی، از اهمیت عملکرد رسانه ها در مواقع بحرانی سخن گفته و با توجه به جریان شیوع ویروس کرونا در کشور، - تاکید کرده است که ممکن است ساختار حاکمیتی مدیریت بحران این انتظار را از گزارشگران و خبرنگاران داشته باشد که صرفاً اخبار مثبت را پوشش دهند، اما رسانه نیز متعهد است واقعیت را بی طرفانه منتشر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در ابتدای مطلب انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، به عنوان پیشنهاداتی برای رفتار رسانه ای در روزهای بحران آمده است که ابتدای کتابچه ای که سال 2014 مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا درمورد تعامل با رسانه ها در زمانه بحران منتشر کرد، سه جمله بسیار کوتاه و روشن آمده: اولین باشید، حقیقت گو باشید، معتبر باشید .

این احتمالا جان مایه تمام آن چیزی است که ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باید ضمن مواجهه رسانه ای با کروناویروس، سرنگونی هواپیمای اوکراینی یا هر موضوع مرتبط با امنیت جانی و روانی شهروندان به خاطر داشته باشد.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به حوادث آبان ماه و سانحه سقوط هواپیمای اوکراین و واکنش های رسمی و رسانه ای به این موضوعات، توضیح داده شده است: به رسمیت نشناختن رسانه ها و مواجهه رسانه ای توسط حاکمیت تا امروز درمورد رخدادهای مختلف تبعات ناخوش آیند بسیاری به وجود آورده و موجب تشدید عوارض شده است.

با این وجود امیدواریم رویه یادشده برای مورد کوروناویروس صدق نکند و این مستلزم آن است که به پیشنهادات طرح شده در این متن توجه شود، چون در غیر این صورت ماجرا می تواند به یک بحران ملی تمام عیار بدل گردد؛ یک بحران ملی که تمام نهادهای حاکمیتی به نوبه و سهم خود جزو بردارهای مؤثر در آن خواهند بود.

تعهدات رسانه به اجتماع را جدی بگیرید کوروناویروس را نه تنها می توان که می بایست علاوه بر یک موضوع مرتبط با حوزه سلامت و پزشکی، پدیده ای ذیل امر رسانه نیز بدانیم چرا که یک اپیدمی با نرخ فراگیری قابل توجه است.

یک اپیدمی در سال 2020 میلادی حضور خود را در کشوری نشان داده که رسانه هایش عمیقا از فقدان مرجعیت رنج می برند.

این یعنی اگر ساختار حاکمیتی مدیریت بحران می خواهد امر اطلاع رسانی را به طور کامل نبازد، چاره ای جز در پیش گرفتن یک رویه جدید استاندارد و مشخص ندارد.

حال پیش از طرح پیشنهادات عملیاتی، مجموعه ای از بدیهیات را با کمک کتابچه راهنمای تعامل با رسانه ها که سال 2014 توسط مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا منتشر شد، مرور می کنیم: الف.

بحران ها خود رخدادهای رسانه ای به شمار می روند و سازمان های حاکمیتی دخیل در امر مدیریت بحران گزینه ای جز درک این واقعیت ندارند که دیگر نمی شود موضوعات را با بلندگوی دستی اطلاع رسانی کرد و رسانه ها به ویژه در فقره مواجهه با یک اپیدمی نقش فوق العاده مهمی دارند.

این طبیعیست که مسئولان امر مدیریت بحران رسانه و دست اندرکاران آن را مزاحم بدانند، اما واقعیت این است که هیچ کدام از اقدامات سخت افزاری برای مدیریت بحران بدون عملکرد سالم وجه اطلاع رسانی و رسانه ای، کارکرد نخواهند داشت.

ب.

روزنامه نگاران و خبرنگاران وظیفه دارند اطلاعاتی را منتشر کنند که خود آن را صادقانه و بی طرفانه می دانند و از سوی دیگر مسئولان اغلب می پندارند خبرنگاران باید اطلاعاتی را منتشر کنند که در راستای اهداف و رویکردهای ساختار حاکمیتی مدیریت بحران است؛ از همین رو یادآوری این نکته ضروریست که رسانه یکی از اعضای ساختار حاکمیت نیست، واجد اهداف و رویکردهای خود است و در جامعه آزاد تعهدهای مشخص دیگری به جامعه دارد.

ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باید نقش و جایگاه رسانه را درک کند و انتظارات خود را در یک رابطه دوطرفه و تعاملی تعریف نماید.

ج.

فهم این واقعیت حیاتیست که گزارشگران و خبرنگاران و روزنامه نگاران هیچ خبر و تیتری را نمی پذیرند مگر آن که بتوانند درباره آن پرسشگری کنند، درنهایت نیز خود تصمیم می گیرند که اطلاعات تأمین شده توسط ساختار حاکمیتی مدیریت بحران را به چه شکل در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

با خبرنگاران نباید به مثابه کارمندان ادارات دولتی برخورد کرد.

به اهالی رسانه پیشنهاد دهید؛ دیکته نکنید .

د.

ممکن است ساختار حاکمیتی مدیریت بحران این انتظار را از گزارشگران و خبرنگاران داشته باشد که صرفا اخبار مثبت را پوشش دهند، اما رسانه نیز متعهد است تا واقعیت را بی طرفانه و صرف نظر از هم راستا بودن یا نبودن با استنباط حاکمیت از وضعیت منتشر کند.

گام های عملیاتی مشخص اند اخبار ابتلا و مرگ چند تن از هموطنانمان بر اثر کوروناویروس به طور ناقص در پلتفرم های مختلف در حال گسترشند و از آن جا که واجد حداقل های یک خبر استاندار نیستند، اغلب در سطح شایعه می مانند و کارکرد اطلاع رسانی پیدا نمی کنند؛ درنتیجه به جای آگاهی مردم، بر اضطراب و هیجانشان می افزایند.

برای دستیابی به یک ساختار اطلاع رسانی منظم با کارکرد مثبت که منجر به ترومای جمعی نشود، برداشتن چند گام عملیاتی از سوی حاکمیت ضروری است.

1.

تشکیل ستاد رسانه ای بحران: این ستاد متشکل از روزنامه نگاران و برنامه سازان حرفه ای حوزه بحران است که 3 مأموریت اصلی تولید اخبار خام دقیق، برقراری ارتباط میان رسانه ها و مسئولان حاکمیتی و تولید بسته های اطلاع رسانی و آموزشی برای انتشار مستمر در تلویزیون ملی را دنبال می کنند.

منطور از اخبار خام همان چیزیست که این روزها فقدان آن به شدت حس می شود: اطلاعات سریع، سالم و دقیق از تعداد مبتلایان، شکل ابتلای آن ها و اقدامات در حال انجام برای مدیریت بحران.

از سوی دیگر ضرورت برقراری ارتباط سریع میان اهالی رسانه و مسئولان ملی و محلی مرتبط با بحران یک کارویژه به شمار می رود چون از این طریق است که دسترسی خبرنگاران و گزارشگران به منابع رسمی و اطلاعات صادقانه و قابل ارجاع تضمین می شود.

2.

برداشتن حجاب امنیتی: هیچ چیز، مطلقا هیچ چیز نمی تواند دربرابر موج تولید شایعات قد علم کند، مگر دسترسی سریع و رسمی به اطلاعات دقیق و روشن.

شیوع یک بیماری مثل کوروناویروس موضوعی است که تمام شهروندان کشور را تبدیل به ذی نفعان مستقیم خود می کند و همه در آن شریکند؛ نیرویی را که معمولا صرف چیدن دیوار امنیتی و حفاظتی حول موضوعات این چنینی می شود، باید به شکل سازمان یافته در راستای یکپارچه سازی اطلاعات و شفاف سازی رویه های اطلاع رسانی هزینه کرد.

اگر ساختار حاکمیتی مدیریت بحران خود به استقبال اطلاع رسانی سریع و صادقانه درباره کوروناویروس برود، دیگر نیازی نیست تا به طور روزانه انرژی قابل توجهی را صرف تکذیب شایعات کند.

شایعات در نبود واقعیات است که فرصت رشد پیدا می کنند.

3.

بسیج رسانه ملی: یکی از بزرگ ترین مشکلات جمهوری اسلامی ایران در دوره های ابتلا به یک عارضه ملی مشترک، بی توجهی عامدانه صداوسیما به واقعیات جاری روزمره است.

رسانه ملی در مورد خاص کوروناویروس باید رویه ای را در پیش گیرد که منجر به بازگشت ضربتی مرجعیت به فضای رسانه ای داخلی شود.

با بی توجهی به آن چه در لحظه ذهن مردم را درگیر کرده، هیچ مشکلی حل نمی شود.

یکی از مهم ترین گام های عملیاتی لازم در این شرایط آن است که صداوسیما خود یکی از متولیان پوشش زنده وقایع مرتبط با موضوع باشد و با سرعت و صداقت در پوشش اخبار و فرآیندها، به عصبیت و اضطراب جمعی مردم احترام بگذارد.

از سوی دیگر اطلاع رسانی و آموزش جمعی درباره رفتارهای بهداشتی مراقبتی تنها در صورتی ممکن می شود که صداوسیمای جمهوری اسلامی به شکلی متعهدانه برای مدیریت بحران بسیج شود.

4.

سخنگویی فعال ستاد بحران: درک و استنباط مردم و حتی رسانه ها از موضوع مدیریت بحران می بایست منتهی به یک فرد باشد که علاوه بر نقطه پاسخگویی، واجد رسمیت نیز است.

آن چه در موضوع حادثه پلاسکو به طور اتفاقی رخ داد و یک فرد تبدیل به نماد اطلاع رسانی درباره ماجرا شد، می بایست به شکل سازمان یافته و سامان یافته و براساس قواعد برای مورد کوروناویروس به وجود بیاید.

سخنگوی ستاد بحران با حضور مستمر و زنده خود دربرابر دوربین های رسانه ها، علاوه بر انجام مأموریت خطیر تأمین اطلاعات دست اول و دقیق، این حس را نیز به مردم منتقل می کند که یک فرد در بالاترین سطوح حاکمیت به طور مشخص وظیفه پیگیری دغدغه های ایشان را دارد و همیشه هست و خواهد بود تا زمانی که بحران به طور کامل رفع شود.

مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا، یک سخنگوی ایده آل ستاد بحران را واجد خصائص بارز همدردی، مشروعیت، صلاحیت، صراحت، تعهد و مسئولیت پذیری می داند و بر این نکات تأکید می کند: الف.

سخنگوی ستاد بحران به محض وقوع رخداد باید در رسانه ها حضور مستمر داشته باشد و دیده شود .

ب.

سخنگوی ستاد بحران باید به طور شفاف توضیح دهد که چه افراد و سازمان هایی متولی کدام قسمت های فرآیند مدیریت بحران هستند.

ج.

سخنگوی ستاد بحران باید همدردی صادقانه ساختار مدیریت بحران با داغ دیدگان و آسیب دیدگان را به طور مستمر یادآور شود.

د.

سخنگوی ستاد بحران باید شفاف باشد و صرفا اطلاعات دقیق را ارائه کند و همچنین مستمرا یادآور شود که چه چیزهایی را درباره بحران می دانیم و چه چیزهایی را هنوز نمی دانیم.

ه.

سخنگوی ستاد بحران تحت هر شرایط باید از ابراز نظرات شخصی و طرح حدس و گمان بپرهیزد و قولی ندهد که بعدا خلاف آن ثابت شود.

و.

سخنگوی ستاد بحران باید نیازهای اصلی رسانه ها را درک کند، در دسترس گزارشگران و خبرنگاران باشد و به طور منظم اخبار را به روز نگاه دارد.

ز.

سخنگوی ستاد بحران باید نماد ارائه یک پیام واحد از سوی ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باشد.

اصالت با سرعت نیست در این بین اما رفتار درست ساختارهای حاکمیتی در امر رسانه در بهترین حالت می تواند صرفا بستری برای عملکرد سازنده خود رسانه ها را فراهم کند؛ پس از آن دیگر کار رسانه هاست که بتوانند به مأموریت خود عمل کنند.

رویکرد درست برای گزارشگران و خبرنگاران در زمانه بحران روشن است چون ابتلای جمعی به یک اضطراب مشترک ایجاب می کند که کدهای حرفه ای روزنامه نگاری سازگار با شرایط تغییر کنند.

به عنوان مثال اگر وظیفه اصلی روزنامه نگار در حالت عادی گزارش واقعیت به مخاطب از تمام ابعاد است، شرایط بحران می طلبد تا گزارشگر و خبرنگار علاوه بر التزام مستمر به حقیقت، حفظ امید و استمرار جریان زندگی را نیز به طور مشخص جزو وظایف خود بداند و به واسطه آسیب پذیری بیشتر اقشار مختلف مردم، بی آن که احساساتی شود، به نگاه انسانی خود فرصت بروز دهد.

بهتر ایت همکاران ما در شرایط بحرانی به این توصیه ها عمل کنند: 1.

اصالت با صحت اخبار است؛ ماهیت شتاب زده و هیجان آلود شرایط بحرانی به راحتی می تواند رسانه هارا گرفتار کورس انتشار سریع تر اخبار کند، به این معنی که به محض شنیدن اولین شایعه صرفا به خاطر اولین بودن، فرایندهای حرفه ای ضروری برای راستی آزمایی را پشت سر نگذارند و اخبار ناسالم تولید کنند.

این کلیشه ای ترین و رایج ترین اشتباهیست که همکاران ما دچار خود می کند؛ آلوده شدن به هیجان جمعی درحالی که وظیفه خبرنگار، پرهیز هشیارانه از شتاب زدگیست.

2.

برای یافتن منابع رسمی و مسئولیت پذیر تلاش کنید؛ یک منبع خبری رسمی و پایدار که تبعات اطلاعات خود را می پذیرد، بسیار بهتر از یک خبر جذاب و جنجالیست.

به جای تلاش برای یافتن اخبار جالب و جذاب، به دنبال منابع رسمی و پاسخگویی باشید که از نظر سازمانی و اداری جایگاه قابل استناد دارند.

فراموش نکنید به رغم آن چه شاید به نظر برسد، مردم عادی همیشه نمی توانند منابع قابل تکیه برای تهیه گزارش باشند چرا که اغلب فاقد نگاه همه جانبه اند و به واسطه تأثیرپذیری فوق العاده از شرایط، احساسات خود را در قضاوت هایشان دخیل می کنند.

این به معنای رجوع نکردن به روایت های محلی و میدانی نیست؛ بلکه هر روایت محلی را می بایست با نقل قول های تخصصی و فنی مشایعت کنید.

3.

فاصله خود را با ساختارهای حاکمیتی حفظ کنید؛ وظیفه شما در موقعیت بحران به عنوان یک گزارشگر یا خبرنگار مشخص است: روایت واقعیت از تمام جوانب در جهت تسهیل شرایط زندگی ذی نفعان و آسیب دیدگان.

از همین رو منافع شما درنهایت ماهیتا با رویکردها و منافع ساختارهای حاکمیتی منطبق نخواهد بود.

به خاطر داشته باشید که دسترسی سریع به اخبار به بهای زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی حرفه ای و هم راستا شدن با انگیزه های سازمانی حاکمیتی، نمی ارزد و شما را از وظیفه اصلی تان دور خواهد کرد.

4.

زندگی ادامه دارد؛ خطیرترین شرایط و غم انگیزترین رخدادها نیز به معنای پایان مسیر زندگی مردم نیست.

اتفاقات ناخوش آیند کار شما را به عنوان خبرنگار سخت تر خواهند کرد، چرا که علاوه بر ضرورت پوشش رخدادها از همه جوانب، شما می بایست زندگی و الزامات آن را نیز از تمام مناظر روایت کنید.

آسیب دیدگان و شهروندانی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر شرایط بحرانی قرار گرفته اند، به گزارشگران اعتماد می کنند و برای فراموش نکردن زندگی به آن ها نیاز دارند.

نباید اجازه دهید هیچ واقعیتی توسط نهادهای حاکمیتی پنهان بماند، و نباید اجازه دهید امید به زندگی نیز در فرازونشیب اتفاقات گم شود.

خود را نجات دهیم انجمن روزنامه نگاران تهران همچنین در ادامه با تاکید بر اهمیت اعتماد مردم، خاطرنشان کرده است: نوبت آن است که کوروناویروس را نه یک ماجرای دیگر بلکه احتمالا آخرین فرصت برای صادق بودن بدانیم؛ فرصتی برای نجات اعتماد مردم به خودمان، که منتظرش نبودیم اما رخ داد؛ فرصت ناگزیری که دوست نداشتیم دست دهد، ولی حالا یک واقعیت است و محکومیم به پذیرفتن آن.

انتهای پیام
کلید واژه ها: رسانه - روزنامه نگاران - بحران - مدیریت بحران - رسانه ها - انجمن صنفی - ایالات متحده آمریکا - مدیریت - روزنامه - ساختار - ایالات متحده - ویروس کرونا - گزارش - تهران - کرونا - انجمن - منتشر - خبرنگاران - صنفی - پیشگیری - انتظار - بحرانی - انتشار - آمریکا - عملکرد - بیماری - واقعیت - سال 2014 - رفتار - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
عملیات مروارید؛ پایان کار ارتش بعثی در خلیج فارس

ترامپ: قرنطینه سه ایالت ضرورتی ندارد!

سئول: کره شمالی دو پرتابه جدید شلیک کرد

نباید در روابط ایران و آژانس انتظار شرایط زمان آمانو را داشته باشیم/ اکثریت نخبگان کشور بر ضرورت تصویب لوایح FATF اتفاق نظر داشتند

پیشنهاد روزنامه نگار کره ای برای غلبه بر کرونا

کشته شدن یکی از فرماندهان برجسته ارتش ملی لیبی به رهبری حفتر

نخست وزیر ایتالیا: کرونا می تواند فلسفه وجودی اتحادیه اروپا را از بین ببرد

درخواست نتانیاهو از کابینه رژیم صهیونیستی در خصوص گسترش کرونا

وقوع 3 انفجار مهیب در عربستان

عربستان تمامی پروازها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد

نخست وزیر ایتالیا: کرونا می تواند فلسفه وجودی اتحادیه اروپا را از بین ببرد

دولت وفاق لیبی مدعی کشته شدن جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای حفتر شد

نخست وزیر فرانسه: دو هفته سخت تر را پیش رو داریم

دولت وفاق لیبی مدعی کشته شدن جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای حفتر شد

جواب آزمایش کرونای پاپ و دستیاران اش اعلام شد

عربستان تمامی پروازها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد

جهان علیه تحریم ایران

افزایش چشمگیر محبوبیت ترامپ در امریکا

چشمه صلح یا گرداب خشونت؛ بررسی پیامد های تجاوز نظامی ترکیه به سوریه

مرگ نوزاد مبتلا به کرونا در آمریکا

نباید در روابط ایران و آژانس انتظار شرایط زمان آمانو را داشته باشیم/ اکثریت نخبگان کشور بر ضرورت تصویب لوایح FATF اتفاق نظر داشتند

جدال پکن – واشنگتن؛ از جنگ تعرفه ای تا ابزارِ ایغورها/ ژاپن و معمای میانجی گری/ تایوان سکوی پرش آمریکا/ ادامه موشک بازی کیم

آزمایش کرونای پاپ و دستیاران نزدیک او منفی شد

فعال اصولگرا: حیف که تحریم ها مانع کمک رسانی ما به مردم مستضعف آمریکاست

تحویل رییس پیشین سازمان اطلاعاتی ونزوئلا به آمریکا

ابراز همدردی سفیر ایران با بازماندگان قربانیان کرونا در فرانسه

تلفات کووید-19 در ایتالیا به 10 هزار و 23 نفر رسید

شمار جان باختگان کرونا در آمریکا ظرف 48 ساعت دو برابر شد

پدافند یمنی جنگنده های ائتلاف سعودی را فراری داد

ساکنان سه ایالت آمریکا از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند!

پدافند یمنی جنگنده های ائتلاف سعودی را فراری داد

جدال پکن – واشنگتن؛ از جنگ تعرفه ای تا ابزارِ ایغورها/ ژاپن و معمای میانجی گری/ تایوان سکوی پرش آمریکا/ ادامه موشک بازی کیم

قربانیان کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر فراتر رفت

استاد دانشگاه کالیفرنیا: برگزیت باعث شد بریتانیا بیش از گذشته به آمریکا نزدیک شود/ روزهای دشواری در انتظار بوریس جانسون است

ژاپن و آمریکا با تعویق المپیک چند میلیارد دلار ضرر کردند؟

ساکنان سه ایالت آمریکا از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند!

نارضایتی سفیر لبنان از نیافتن ماسک در نیویورک

آزادی 14 اسیر ارتش و کمیته های مردمی یمن در عملیات تبادل اسرا

نارضایتی سفیر لبنان از نیافتن ماسک در نیویورک

استاد دانشگاه کالیفرنیا: برگزیت باعث شد بریتانیا بیش از گذشته به آمریکا نزدیک شود/ روزهای دشواری در انتظار بوریس جانسون است

دستور ترامپ برای بکارگیری سربازان بازنشسته

مقابله پدافند هوایی یمن با جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی در صنعا

برکناری امام جماعت مسجدی در عربستان به دلیل درخواست آزادی زندانیان

بحرین به تعهدات خود در قبال شهروندانش پایبند نیست

کمک 5 تریلیون دلاری گروه 20 برای مقابله با کرونا

بحرین به تعهدات خود در قبال شهروندانش پایبند نیست/ غرب فقط تماشاچی نقض حقوق بشر منامه است

تحویل رییس پیشین سازمان اطلاعاتی ونزوئلا به مقامات آمریکا

حمله جنگنده های صهیونیستی به غزه

برکناری امام جماعت مسجدی در عربستان به دلیل درخواست آزادی زندانیان

هزینه هنگفت ساخت تسلیحات هسته ای در آمریکا با وجود احتیاج به 300 هزار تختخواب بیمارستانی!

آزمایش کرونای پاپ و دستیاران نزدیک او منفی شد

تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از مرز 2000 نفر گذشت

کرونا، سردخانه های مادرید را پر کرد

chr(034)اسپیس ایکسchr(034) مامور ارسال محموله به chr(034)دروازهchr(034) ناسا شد

مقابله پدافند هوایی یمن با جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی در صنعا

وضع محدودیت عبور و مرور در ترکیه/توصیه اردوغان به قرنطینه اختیاری

داستان ناتمام خودکشی در میان نظامیان آمریکایی

ترامپ با قرنطینه کردن «نیویورک» مخالفت کرد

وضع محدودیت عبور و مرور در ترکیه/توصیه اردوغان به قرنطینه اختیاری

شمار جان باختگان کرونا در آمریکا طی 48 ساعت 2 برابر شد

قرنطینه ایالت های نیویورک، کانتیکت و نیوجرسی در حال حاضر ضروری نیست

قرنطینه ایالت های نیویورک، کانتیکت و نیوجرسی در حال حاضر ضروری نیست

طعنه کلینتون به ترامپ درباره کرونا

تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از مرز 2000 نفر گذشت

ابتدا و انتهای شیرین گل گهر در سال 98

ترامپ: قرنطینه ایالات آمریکا «ضرورتی ندارد»

شمار جان باختگان کرونا در آمریکا طی 48 ساعت 2 برابر شد

ترامپ: قرنطینه ایالات آمریکا «ضرورتی ندارد»

عکس روز | شکوفه های زیر یخ

باستان شناسان در آلمان یک عاج ماموت 20 هزار ساله پیدا کردند

واکنش پدافند هوایی یمن و فرار جنگنده های متجاوز سعودی

کرونا؛ عامل افزایش خشونت خانگی در اروپا

ساخت ایستگاه فضایی بین المللی در مدار کره ماه

ترامپ: قرنطینه سه ایالت ضرورتی ندارد

عربستان | برکناری مبلغ سعودی به خاطر یک توییت

باستان شناسان در آلمان یک عاج ماموت 20 هزار ساله پیدا کردند

پاسخ سفیر انگلیس به ارتباط کرونا و ازدواج همجنس گرا ها

نخست وزیر فرانسه: دو هفته سخت تر را پیش رو داریم

نخست وزیر فرانسه: دو هفته سخت تر را پیش رو داریم

عکس روز| شکوفه های زیر بخ

ترامپ: در حال بررسی قرنطینه کوتاه مدت نیویورک هستم

تدابیر و قوانین سخت گیرانه ی ایرلند شمالی برای مقابله با کرونا

واکنش سفیر انگلیس به نظر مقتدا صدر در مورد کرونا و ازدواج همجنس گراها

تدابیر و قوانین سخت گیرانه ی ایرلند شمالی برای مقابله با کرونا

طعنه هیلاری کلینتون به ترامپ

ناآرامی در زندان همدان

رسانه های سعودی: رهگیری موشک های بالیستیک بر فراز ریاض و جازان

سامانه دفاعی ارتش یمن جنگنده های متجاوز سعودی را فراری داد

گزارش چین از ساخت بیمارستان در ایران در 48 ساعت

چه بسا با بحران کرونا نظم جهانی جدیدی بروز کند/ نمی دانیم ایالات متحده آمریکا متحد خواهد ماند؟

آخرین تحولات کرونایی اقتصاد جهان

آخرین تحولات کرونایی اقتصاد جهان

چه بسا با بحران کرونا نظم جهانی جدیدی بروز کند/ نمی دانیم ایالات متحده آمریکا متحد خواهد ماند؟

اعتصاب غذای 150 پناهجو برای آزادی از زندان آمریکایی ها

قربانیان کرونا در آمریکا از 2 هزار نفر فراتر رفت

نخستین مقام عراقی به بیماری کرونا مبتلا شد

مرگ نوجوان مبتلا به کرونا در آمریکا به دلیل نداشتن بیمه

اعتصاب غذای 150 پناهجو برای آزادی از زندان آمریکایی ها

رهگیری موشک بالستیک بر فراز ریاض

پدافند یمن جنگنده های ائتلاف سعودی را فراری داد

رسانه ها با کرونا چه کنند؟

رسانه ها با کرونا چه کنند؟