مطالب مرتبط:
رسانه ها با کرونا چه کنند؟
بازدید لاریجانی از ستاد انتخابات/ عضو شورای نگهبان: رسانه های بیگانه تبلیغ کرده اند که تعرفه های رای، ویروس کرونا دارد
کار رسانه گاهی نگران کردن اذهان عمومی است | لطفا کرونا را جدی بگیرید
تصویر توییت رهبر انقلاب از عکاسان و تشکر از رسانه ها برای پوشش انتخابات
روزنامه گل| سایه کرونا روی سر لیگ برتر
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 04:422020-02-22بين الملل

رسانه ها با کرونا چه کنند؟


انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران با انتشار مطلبی، از اهمیت عملکرد رسانه ها در مواقع بحرانی سخن گفته و با توجه به جریان شیوع ویروس کرونا در کشور، - تاکید کرده است که ممکن است ساختار حاکمیتی مدیریت بحران این انتظار را از گزارشگران و خبرنگاران داشته باشد که صرفاً اخبار مثبت را پوشش دهند، اما رسانه نیز متعهد است واقعیت را بی طرفانه منتشر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در ابتدای مطلب انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران، به عنوان پیشنهاداتی برای رفتار رسانه ای در روزهای بحران آمده است که ابتدای کتابچه ای که سال 2014 مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا درمورد تعامل با رسانه ها در زمانه بحران منتشر کرد، سه جمله بسیار کوتاه و روشن آمده: اولین باشید، حقیقت گو باشید، معتبر باشید .

این احتمالا جان مایه تمام آن چیزی است که ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باید ضمن مواجهه رسانه ای با کروناویروس، سرنگونی هواپیمای اوکراینی یا هر موضوع مرتبط با امنیت جانی و روانی شهروندان به خاطر داشته باشد.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به حوادث آبان ماه و سانحه سقوط هواپیمای اوکراین و واکنش های رسمی و رسانه ای به این موضوعات، توضیح داده شده است: به رسمیت نشناختن رسانه ها و مواجهه رسانه ای توسط حاکمیت تا امروز درمورد رخدادهای مختلف تبعات ناخوش آیند بسیاری به وجود آورده و موجب تشدید عوارض شده است.

با این وجود امیدواریم رویه یادشده برای مورد کوروناویروس صدق نکند و این مستلزم آن است که به پیشنهادات طرح شده در این متن توجه شود، چون در غیر این صورت ماجرا می تواند به یک بحران ملی تمام عیار بدل گردد؛ یک بحران ملی که تمام نهادهای حاکمیتی به نوبه و سهم خود جزو بردارهای مؤثر در آن خواهند بود.

تعهدات رسانه به اجتماع را جدی بگیرید کوروناویروس را نه تنها می توان که می بایست علاوه بر یک موضوع مرتبط با حوزه سلامت و پزشکی، پدیده ای ذیل امر رسانه نیز بدانیم چرا که یک اپیدمی با نرخ فراگیری قابل توجه است.

یک اپیدمی در سال 2020 میلادی حضور خود را در کشوری نشان داده که رسانه هایش عمیقا از فقدان مرجعیت رنج می برند.

این یعنی اگر ساختار حاکمیتی مدیریت بحران می خواهد امر اطلاع رسانی را به طور کامل نبازد، چاره ای جز در پیش گرفتن یک رویه جدید استاندارد و مشخص ندارد.

حال پیش از طرح پیشنهادات عملیاتی، مجموعه ای از بدیهیات را با کمک کتابچه راهنمای تعامل با رسانه ها که سال 2014 توسط مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا منتشر شد، مرور می کنیم: الف.

بحران ها خود رخدادهای رسانه ای به شمار می روند و سازمان های حاکمیتی دخیل در امر مدیریت بحران گزینه ای جز درک این واقعیت ندارند که دیگر نمی شود موضوعات را با بلندگوی دستی اطلاع رسانی کرد و رسانه ها به ویژه در فقره مواجهه با یک اپیدمی نقش فوق العاده مهمی دارند.

این طبیعیست که مسئولان امر مدیریت بحران رسانه و دست اندرکاران آن را مزاحم بدانند، اما واقعیت این است که هیچ کدام از اقدامات سخت افزاری برای مدیریت بحران بدون عملکرد سالم وجه اطلاع رسانی و رسانه ای، کارکرد نخواهند داشت.

ب.

روزنامه نگاران و خبرنگاران وظیفه دارند اطلاعاتی را منتشر کنند که خود آن را صادقانه و بی طرفانه می دانند و از سوی دیگر مسئولان اغلب می پندارند خبرنگاران باید اطلاعاتی را منتشر کنند که در راستای اهداف و رویکردهای ساختار حاکمیتی مدیریت بحران است؛ از همین رو یادآوری این نکته ضروریست که رسانه یکی از اعضای ساختار حاکمیت نیست، واجد اهداف و رویکردهای خود است و در جامعه آزاد تعهدهای مشخص دیگری به جامعه دارد.

ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باید نقش و جایگاه رسانه را درک کند و انتظارات خود را در یک رابطه دوطرفه و تعاملی تعریف نماید.

ج.

فهم این واقعیت حیاتیست که گزارشگران و خبرنگاران و روزنامه نگاران هیچ خبر و تیتری را نمی پذیرند مگر آن که بتوانند درباره آن پرسشگری کنند، درنهایت نیز خود تصمیم می گیرند که اطلاعات تأمین شده توسط ساختار حاکمیتی مدیریت بحران را به چه شکل در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

با خبرنگاران نباید به مثابه کارمندان ادارات دولتی برخورد کرد.

به اهالی رسانه پیشنهاد دهید؛ دیکته نکنید .

د.

ممکن است ساختار حاکمیتی مدیریت بحران این انتظار را از گزارشگران و خبرنگاران داشته باشد که صرفا اخبار مثبت را پوشش دهند، اما رسانه نیز متعهد است تا واقعیت را بی طرفانه و صرف نظر از هم راستا بودن یا نبودن با استنباط حاکمیت از وضعیت منتشر کند.

گام های عملیاتی مشخص اند اخبار ابتلا و مرگ چند تن از هموطنانمان بر اثر کوروناویروس به طور ناقص در پلتفرم های مختلف در حال گسترشند و از آن جا که واجد حداقل های یک خبر استاندار نیستند، اغلب در سطح شایعه می مانند و کارکرد اطلاع رسانی پیدا نمی کنند؛ درنتیجه به جای آگاهی مردم، بر اضطراب و هیجانشان می افزایند.

برای دستیابی به یک ساختار اطلاع رسانی منظم با کارکرد مثبت که منجر به ترومای جمعی نشود، برداشتن چند گام عملیاتی از سوی حاکمیت ضروری است.

1.

تشکیل ستاد رسانه ای بحران: این ستاد متشکل از روزنامه نگاران و برنامه سازان حرفه ای حوزه بحران است که 3 مأموریت اصلی تولید اخبار خام دقیق، برقراری ارتباط میان رسانه ها و مسئولان حاکمیتی و تولید بسته های اطلاع رسانی و آموزشی برای انتشار مستمر در تلویزیون ملی را دنبال می کنند.

منطور از اخبار خام همان چیزیست که این روزها فقدان آن به شدت حس می شود: اطلاعات سریع، سالم و دقیق از تعداد مبتلایان، شکل ابتلای آن ها و اقدامات در حال انجام برای مدیریت بحران.

از سوی دیگر ضرورت برقراری ارتباط سریع میان اهالی رسانه و مسئولان ملی و محلی مرتبط با بحران یک کارویژه به شمار می رود چون از این طریق است که دسترسی خبرنگاران و گزارشگران به منابع رسمی و اطلاعات صادقانه و قابل ارجاع تضمین می شود.

2.

برداشتن حجاب امنیتی: هیچ چیز، مطلقا هیچ چیز نمی تواند دربرابر موج تولید شایعات قد علم کند، مگر دسترسی سریع و رسمی به اطلاعات دقیق و روشن.

شیوع یک بیماری مثل کوروناویروس موضوعی است که تمام شهروندان کشور را تبدیل به ذی نفعان مستقیم خود می کند و همه در آن شریکند؛ نیرویی را که معمولا صرف چیدن دیوار امنیتی و حفاظتی حول موضوعات این چنینی می شود، باید به شکل سازمان یافته در راستای یکپارچه سازی اطلاعات و شفاف سازی رویه های اطلاع رسانی هزینه کرد.

اگر ساختار حاکمیتی مدیریت بحران خود به استقبال اطلاع رسانی سریع و صادقانه درباره کوروناویروس برود، دیگر نیازی نیست تا به طور روزانه انرژی قابل توجهی را صرف تکذیب شایعات کند.

شایعات در نبود واقعیات است که فرصت رشد پیدا می کنند.

3.

بسیج رسانه ملی: یکی از بزرگ ترین مشکلات جمهوری اسلامی ایران در دوره های ابتلا به یک عارضه ملی مشترک، بی توجهی عامدانه صداوسیما به واقعیات جاری روزمره است.

رسانه ملی در مورد خاص کوروناویروس باید رویه ای را در پیش گیرد که منجر به بازگشت ضربتی مرجعیت به فضای رسانه ای داخلی شود.

با بی توجهی به آن چه در لحظه ذهن مردم را درگیر کرده، هیچ مشکلی حل نمی شود.

یکی از مهم ترین گام های عملیاتی لازم در این شرایط آن است که صداوسیما خود یکی از متولیان پوشش زنده وقایع مرتبط با موضوع باشد و با سرعت و صداقت در پوشش اخبار و فرآیندها، به عصبیت و اضطراب جمعی مردم احترام بگذارد.

از سوی دیگر اطلاع رسانی و آموزش جمعی درباره رفتارهای بهداشتی مراقبتی تنها در صورتی ممکن می شود که صداوسیمای جمهوری اسلامی به شکلی متعهدانه برای مدیریت بحران بسیج شود.

4.

سخنگویی فعال ستاد بحران: درک و استنباط مردم و حتی رسانه ها از موضوع مدیریت بحران می بایست منتهی به یک فرد باشد که علاوه بر نقطه پاسخگویی، واجد رسمیت نیز است.

آن چه در موضوع حادثه پلاسکو به طور اتفاقی رخ داد و یک فرد تبدیل به نماد اطلاع رسانی درباره ماجرا شد، می بایست به شکل سازمان یافته و سامان یافته و براساس قواعد برای مورد کوروناویروس به وجود بیاید.

سخنگوی ستاد بحران با حضور مستمر و زنده خود دربرابر دوربین های رسانه ها، علاوه بر انجام مأموریت خطیر تأمین اطلاعات دست اول و دقیق، این حس را نیز به مردم منتقل می کند که یک فرد در بالاترین سطوح حاکمیت به طور مشخص وظیفه پیگیری دغدغه های ایشان را دارد و همیشه هست و خواهد بود تا زمانی که بحران به طور کامل رفع شود.

مرکز پیشگیری و مدیریت بیماری های دپارتمان خدمات انسانی و سلامت ایالات متحده آمریکا، یک سخنگوی ایده آل ستاد بحران را واجد خصائص بارز همدردی، مشروعیت، صلاحیت، صراحت، تعهد و مسئولیت پذیری می داند و بر این نکات تأکید می کند: الف.

سخنگوی ستاد بحران به محض وقوع رخداد باید در رسانه ها حضور مستمر داشته باشد و دیده شود .

ب.

سخنگوی ستاد بحران باید به طور شفاف توضیح دهد که چه افراد و سازمان هایی متولی کدام قسمت های فرآیند مدیریت بحران هستند.

ج.

سخنگوی ستاد بحران باید همدردی صادقانه ساختار مدیریت بحران با داغ دیدگان و آسیب دیدگان را به طور مستمر یادآور شود.

د.

سخنگوی ستاد بحران باید شفاف باشد و صرفا اطلاعات دقیق را ارائه کند و همچنین مستمرا یادآور شود که چه چیزهایی را درباره بحران می دانیم و چه چیزهایی را هنوز نمی دانیم.

ه.

سخنگوی ستاد بحران تحت هر شرایط باید از ابراز نظرات شخصی و طرح حدس و گمان بپرهیزد و قولی ندهد که بعدا خلاف آن ثابت شود.

و.

سخنگوی ستاد بحران باید نیازهای اصلی رسانه ها را درک کند، در دسترس گزارشگران و خبرنگاران باشد و به طور منظم اخبار را به روز نگاه دارد.

ز.

سخنگوی ستاد بحران باید نماد ارائه یک پیام واحد از سوی ساختار حاکمیتی مدیریت بحران باشد.

اصالت با سرعت نیست در این بین اما رفتار درست ساختارهای حاکمیتی در امر رسانه در بهترین حالت می تواند صرفا بستری برای عملکرد سازنده خود رسانه ها را فراهم کند؛ پس از آن دیگر کار رسانه هاست که بتوانند به مأموریت خود عمل کنند.

رویکرد درست برای گزارشگران و خبرنگاران در زمانه بحران روشن است چون ابتلای جمعی به یک اضطراب مشترک ایجاب می کند که کدهای حرفه ای روزنامه نگاری سازگار با شرایط تغییر کنند.

به عنوان مثال اگر وظیفه اصلی روزنامه نگار در حالت عادی گزارش واقعیت به مخاطب از تمام ابعاد است، شرایط بحران می طلبد تا گزارشگر و خبرنگار علاوه بر التزام مستمر به حقیقت، حفظ امید و استمرار جریان زندگی را نیز به طور مشخص جزو وظایف خود بداند و به واسطه آسیب پذیری بیشتر اقشار مختلف مردم، بی آن که احساساتی شود، به نگاه انسانی خود فرصت بروز دهد.

بهتر ایت همکاران ما در شرایط بحرانی به این توصیه ها عمل کنند: 1.

اصالت با صحت اخبار است؛ ماهیت شتاب زده و هیجان آلود شرایط بحرانی به راحتی می تواند رسانه هارا گرفتار کورس انتشار سریع تر اخبار کند، به این معنی که به محض شنیدن اولین شایعه صرفا به خاطر اولین بودن، فرایندهای حرفه ای ضروری برای راستی آزمایی را پشت سر نگذارند و اخبار ناسالم تولید کنند.

این کلیشه ای ترین و رایج ترین اشتباهیست که همکاران ما دچار خود می کند؛ آلوده شدن به هیجان جمعی درحالی که وظیفه خبرنگار، پرهیز هشیارانه از شتاب زدگیست.

2.

برای یافتن منابع رسمی و مسئولیت پذیر تلاش کنید؛ یک منبع خبری رسمی و پایدار که تبعات اطلاعات خود را می پذیرد، بسیار بهتر از یک خبر جذاب و جنجالیست.

به جای تلاش برای یافتن اخبار جالب و جذاب، به دنبال منابع رسمی و پاسخگویی باشید که از نظر سازمانی و اداری جایگاه قابل استناد دارند.

فراموش نکنید به رغم آن چه شاید به نظر برسد، مردم عادی همیشه نمی توانند منابع قابل تکیه برای تهیه گزارش باشند چرا که اغلب فاقد نگاه همه جانبه اند و به واسطه تأثیرپذیری فوق العاده از شرایط، احساسات خود را در قضاوت هایشان دخیل می کنند.

این به معنای رجوع نکردن به روایت های محلی و میدانی نیست؛ بلکه هر روایت محلی را می بایست با نقل قول های تخصصی و فنی مشایعت کنید.

3.

فاصله خود را با ساختارهای حاکمیتی حفظ کنید؛ وظیفه شما در موقعیت بحران به عنوان یک گزارشگر یا خبرنگار مشخص است: روایت واقعیت از تمام جوانب در جهت تسهیل شرایط زندگی ذی نفعان و آسیب دیدگان.

از همین رو منافع شما درنهایت ماهیتا با رویکردها و منافع ساختارهای حاکمیتی منطبق نخواهد بود.

به خاطر داشته باشید که دسترسی سریع به اخبار به بهای زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی حرفه ای و هم راستا شدن با انگیزه های سازمانی حاکمیتی، نمی ارزد و شما را از وظیفه اصلی تان دور خواهد کرد.

4.

زندگی ادامه دارد؛ خطیرترین شرایط و غم انگیزترین رخدادها نیز به معنای پایان مسیر زندگی مردم نیست.

اتفاقات ناخوش آیند کار شما را به عنوان خبرنگار سخت تر خواهند کرد، چرا که علاوه بر ضرورت پوشش رخدادها از همه جوانب، شما می بایست زندگی و الزامات آن را نیز از تمام مناظر روایت کنید.

آسیب دیدگان و شهروندانی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر شرایط بحرانی قرار گرفته اند، به گزارشگران اعتماد می کنند و برای فراموش نکردن زندگی به آن ها نیاز دارند.

نباید اجازه دهید هیچ واقعیتی توسط نهادهای حاکمیتی پنهان بماند، و نباید اجازه دهید امید به زندگی نیز در فرازونشیب اتفاقات گم شود.

خود را نجات دهیم انجمن روزنامه نگاران تهران همچنین در ادامه با تاکید بر اهمیت اعتماد مردم، خاطرنشان کرده است: نوبت آن است که کوروناویروس را نه یک ماجرای دیگر بلکه احتمالا آخرین فرصت برای صادق بودن بدانیم؛ فرصتی برای نجات اعتماد مردم به خودمان، که منتظرش نبودیم اما رخ داد؛ فرصت ناگزیری که دوست نداشتیم دست دهد، ولی حالا یک واقعیت است و محکومیم به پذیرفتن آن.

انتهای پیام
کلید واژه ها: رسانه - روزنامه نگاران - بحران - مدیریت بحران - رسانه ها - انجمن صنفی - ایالات متحده آمریکا - مدیریت - روزنامه - ساختار - ایالات متحده - ویروس کرونا - گزارش - تهران - کرونا - انجمن - منتشر - خبرنگاران - صنفی - پیشگیری - انتظار - بحرانی - انتشار - آمریکا - عملکرد - بیماری - واقعیت - سال 2014 - رفتار - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
همشهری TV | حناچی: ما همزمان با دو ویروس می جنگیم

ترامپ: ایران در حال برنامه ریزی حمله ای غافلگیرکننده علیه آمریکا است

رزم ناو ترکیه ای مواضع «ارتش ملی لیبی» را هدف قرار داد

جزییات سرقت ناکام از خط انتقال بنزین اهواز - تهران

معاون ترامپ: سناریویی که در انتظار آمریکاست، بسیار شبیه به ایتالیا است

تمدید وضعیت فوق العاده در بلغارستان

وقتی بغض طبیعت از ستم ترکید    

ماهواره ها ملخ های بیابانی را کنترل می کنند

تمامی رویدادهای کشتی در آمریکا تعلیق شد

آمریکایی ها فعلا بی خیال متحد شدن با سعودی ها در بازار نفت شده اند

سوئد رتبه نخست خانوار های تک نفره در اروپا

احتمال حضور آمریکا در مذاکرات روسیه و عربستان بر سر قیمت نفت

بازی جنگ بیولوژیک آمریکا جهت پیش بینی انتشار جهانی کرونا ویروس

آینه اصلی تلسکوپ فضایی chr(034)جیمزوبchr(034) ناسا نصب شد+فیلم

فرانسه رکورد قبلی اش در مرگ ومیر ناشی از کرونا را شکست

هالک بانک ترکیه از اتهام نقض تحریم ایران تبرئه شد

سه هواپیمای سوری تهدید به بمب گذاری شدند

نمایش آی کیوی فاجعه بار گردانندگان سایت وابسته به پسر کروبی

جانسون: مرگ تعداد زیادی از انگلیسی ها به دلیل کرونا غم انگیز است

تلاش خودروساز آمریکایی برای مقابله با کرونا

فراکسیون الفتح: دستور «برهم صالح» به «الزرفی» برای تشکیل کابینه باطل خواهد شد

مقام سوئدی: تروریست های پناهجو نباید اقامت بگیرند

آمریکا به دلیل ترس از مقابله به مثل نیروهای حشدالشعبی به مراکز این نیروها حمله نکرد/ کودتا در عراق منتفی است

تصاویر/ سکوت در خیابان های مکه

کرونایی شدن100 ملوان ناو هواپیمابر / وحشت در امریکا!

مقام صندوق بین المللی پول: در حال مذاکره با ایران برای اعطای وام هستیم

تهدید 3 هواپیمای مسافربری روسیه به بمب گذاری

تمامی رویدادهای کشتی در آمریکا تعلیق شد |

بیش از 350 هزار مورد جریمه به دلیل نقض قوانین قرنطینه در فرانسه

تمامی رویدادهای کشتی در آمریکا تعلیق شد

بیش از 350 هزار مورد جریمه به دلیل نقض قوانین قرنطینه در فرانسه

یمن خواستار کمک بین­ المللی برای مقابله با کرونا شد

شریعتمداری: باید دعا کرد ترامپ به کرونا مبتلا نشود

نتانیاهو: پیش بینی ترامپ درباره شمار تلفات کرونا در آمریکا خوش بینانه است

تصویری از پوتین در ایام دورکاری

آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200هزار نفر گذشت

هشدار مشاور رهبری درباره تحرکات نظامی آمریکا در عراق

قربانیان کرونا در ایتالیا به بیش از 13 هزار نفر رسید

تداوم سقوط بازارهای سهام اروپا و آسیا در سایه پاندمی کرونا

تمدید وضعیت فوق العاده در بلغارستان

مشاور عالی فرمانده کل: نظامیان آمریکایی می دانند به نفع آنها نیست که اقدامی بکنند

دیدنی های امروز؛ از فقرای آمریکا تا سبک جدید زندگی در چین

برهم صالح تحت بازخواست قانونی قرار خواهد گرفت

افزایش مبتلایان کرونا در جهان به 900 هزار نفر

آمار چین درباره شیوع کرونا قابل اعتماد است؟

کرونا در جهان| از تمدید قانون فاصله گذاری اجتماعی در آلمان تا انتقال بیماران کرونایی از پاریس

افزایش نارضایتی از عملکرد ترامپ در مقابل کرونا

عاملان درگیری با نیروهای بسیجی در شوش دستگیر شدند

ترامپ: ایران در حال برنامه ریزی برای حمله به نیروهای آمریکایی در عراق است

رژیم اسراییل| افزایش فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا؛ دستور نتانیاهو به وزارت خارجه

100 ملوان در یک ناو آمریکایی به کرونا مبتلا هستند

رژیم صهیونیستی مقابله با کرونا در غزه را مشروط به تحویل دو نظامی این رژیم کرد

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران برای مقابله با کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200 هزار نفر گذشت

کرونا ناو هواپیمابر روزولت آمریکا را گرفتار کرد

سندرز: ده ها میلیون آمریکایی در خطر گرسنگی هستند

جبهه مقاومت، می تواند به جهنمی برای نظامیان آمریکا تبدیل شود

1400 افسر پلیس ایالت نیویورک به کرونا مبتلا شده اند

رییس فراکسیون الفتح: برهم صالح تحت بازخواست قانونی قرار خواهد گرفت

شمار جان باختگان فرانسه از 4 هزار نفر گذشت

ظاهر بدون آرایش ایوانکا ترامپ + عکس

دوران افول قدرت آمریکا فرا رسیده است/سیاست ایران دفاع از دولت، پارلمان و ملت عراق است

برهم صالح تحت بازخواست قانونی قرار خواهد گرفت

بدترین بحران بشر پس از جنگ جهانی؛ شمار مبتلایان به کرونا از 900 هزار نفر فراتر رفت

بحران کرونا چهره واقعی ترامپ را به مردم آمریکا و جهان نشان داد

چهره متفاوت و بدون آرایش ایوانکا ترامپ + عکس

بیش از 1400 نیروی پلیس نیویورک به کرونا مبتلا شده اند

ابتلای بیش از 900 هزار نفر در جهان به کرونا

شمار جان باختگان فرانسه از 4 هزار نفر گذشت

ایران و نائبانش درصدد حمله مخفیانه به مواضع آمریکا در عراق هستند!

رژیم صهیونیستی مقابله با کرونا در غزه را مشروط به تحویل دو نظامی این رژیم کرد

ترامپ جنگ لفظی علیه ایران را از سر گرفت

تلفات کرونا در آمریکا از 4000 نفر گذشت

آسوشیتدپرس: اکثریت مردم آمریکا از عملکرد دولت ترامپ در مبارزه با کرونا ناراضی هستند

تمهیدات عجیب فرانسه برای بیماران مبتلا به کرونا

مهار نشت بنزین در خط انتقال اهواز – تهران

احتمال حمله گسترده نظامیان آمریکا به حشدالشعبی / جزییات تحرکات اخیر آمریکا / اعزام نیرو از کویت و سوریه به عراق

مشاور عالی فرمانده کل: نظامیان آمریکایی می دانند به نفع آنها نیست که اقدامی بکنند

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200 هزار نفر فراتر رفت

شیوع کرونا در زندان های اسراییل

آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از 200هزار نفر گذشت

اتهام زنی ترامپ علیه ایران

ابتلای 100 ملوان یک ناو آمریکایی به کرونا

آمریکا: آمار چین درباره کرونا جعلی است

اتهام زنی ترامپ | ایران در حال برنامه ریزی یک حمله علیه نیروهای آمریکایی در عراق است

پادشاه تایلند به همراه 20 زن قرنطینه شد

شیوع کرونا در زندان های اسراییل؛ هشدار جهاد اسلامی به صهیونیست ها درباره سلامتی اسرا

اردوغان و پوتین در باره ی مسائل مبوط به سوریه تلفنی گفت و گو کردند

اتهام زنی ترامپ | ایران در حال برنامه ریزی یک حمله علیه نیروهای آمریکایی در عراق است

100 ملوان در یک ناو آمریکایی به کرونا مبتلا هستند

رژیم صهیونیستی مقابله با کرونا در غزه را مشروط به تحویل دو نظامی این رژیم کرد

بحران الکل های تقلبی جان یکی از کارکنان سفارت های خارجی را هم گرفت!

هشدار سردار صفوی به آمریکا درباره تحرکات مشکوک در عراق

تاکید مکرون بر حمایت فرانسه از عراق

دوران افول قدرت آمریکا فرا رسیده است/سیاست ایران دفاع از دولت، پارلمان و ملت عراق است

ایران و نائبانش درصدد حمله مخفیانه به مواضع آمریکا در عراق هستند!

سخنگوی نجبا: مقاومت قادر به درهم کوبیدن پایگاه های آمریکا در عراق است

وزارت دفاع عراق: خروج آمریکا از پایگاه ها تاثیری بر امنیت کشور ندارد

هشدار سه سازمان بین المللی درباره خطر بحران غذایی در جهان

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از 900 هزار نفر گذشت

رسانه ها با کرونا چه کنند؟

رسانه ها با کرونا چه کنند؟