مطالب مرتبط:
تراژدی اتوبوس های کاغذی
توزیع ماسک رایگان در ایستگاه های اتوبوس و مترو
اتوبوس ها و قطار شهری مشهد ضد عفونی می شود
توزیع ماسک رایگان در ایستگاه های اتوبوس و مترو
اتوبوس های مشهد از امشب ضدعفونی می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 اسفند 1398 ساعت 03:422020-02-21اقتصادي

تراژدی اتوبوس های کاغذی


بی رودربایستی وضعیت اتوبوس های پایتخت از آنچه که مسئولان تصور می کنند بغرنج تر است، وضعیتی که با اصلاح قیمت بنزین چنان بدتر شد به گونه ای که گاهی باید عطای سوار شدن به اتوبوس را به لقایش بخشید و یا اگر مجبور به انتخاب اتوبوس شدی، - اگر خیلی هنر داشته باشی باید بتوانی چند سانتی متر در چند سانتی متر، جا برای ایستادن و آویزان شدن از میله های اتوبوس برای خودت دست و پاکنی و نهایتا خیلی زرنگ باشی جایت را طوری تنظیم کنی که وقتی خواستی پیاده شوی لای دست و پای مردم گره نخوری و از ایستگاه جا نمانی.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بنا بر اعلام مسئولان شهرداری تهران، بعد از اصلاح قیمت بنزین تعداد مسافران حمل ونقل عمومی به ویژه اتوبوس حدود 20 الی 25درصد افزایش یافته است، این افزایش تعداد مسافران در حالی است که بنا به گفته محمود ترفع، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شاهد افزایش فرسودگی اتوبوس های پایتخت هستیم.

محمود ترفع در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت اتوبوس های پایتخت می گوید که در حال حاضر 5862 دستگاه اتوبوس فعال است که در این میان تعداد 3173 اتوبوس دچار فرسودگی هستند.

وی با بیان اینکه 54 درصد اتوبوس های پایتخت فرسوده هستند، تاکید کرد که حدود 500 دستگاه نیاز به تعمیر دارند و این در حالی است که باید به تعداد فرسوده ها یعنی3173 دستگاه اتوبوس نو وارد چرخه شود.

با افزایش قیمت بنزین و در پی آن افزایش تعداد مسافران و وضعیت نامناسب اتوبوس ها، دولت تصمیم گرفت تا سقف 3000 دستگاه اتوبوس به شهرداری های سراسر کشور کمک کند که از این میان سهم تهران 1500 دستگاه اتوبوس می شد به گونه ای که محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران با اعلام این خبر از موافقت بانک مرکزی و دولت برای تأمین 1500 اتوبوس در شهر تهران خبر داد و گفت: بر این اساس مقرر شد که 3000  میلیارد تومان از سوی دولت و بانک مرکزی از محل صندوق ذخیره ارزی در اختیار شهرداری تهران برای تامین 1500 اتوبوس قرار بگیرد و شهرداری مکلف به پیگیری موضوع شد.

79درصد ناوگان اتوبوس کشور فرسوده است با وجود اینکه رییس شورای شهر تهران از وعده دولت برای پرداخت اعتبار برای خرید اتوبوس خبر داد اما تاکنون این مهم محقق نشده،  جمالی نژاد رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور، در گفت وگو با ایسنا، در تشریح روند نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در کشور گفت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تحریم ها بسیاری از خودروسازان ما متاسفانه موجودی اتوبوس ندارند؛ جلسات متعددی با معاون اول رییس جمهور گذاشته شد تا روند تزریق اتوبوس های جدید به ناوگان موجود تعیین تکلیف شود.

وی افزود که در حال حاضر 79 درصد ناوگان اتوبوسرانی موجود فرسوده است که درصد بسیار بالایی است لذا نیاز به همت جدی داریم در همین راستا مقرر شد 3000 میلیارد تومان برای خرید و تزریق اتوبوس های جدید و 2000 میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی به عنوان کمک اختصاص پیدا کند و قول داده شده حتی در شرایط سخت این ارقام با کمک بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه اختصاص پیدا کند؛ مقرر شده بود این کار تا پایان سال محقق شود.

وی ادامه داد: برای بودجه سال 1398 نیز 8500 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است تا به عنوان کمک به بخش مترو و اتوبوس و بازافرینی اطراف اماکن مذهبی محقق شود و تاکید شد که 100 درصد بخش مترو و اتوبوس تخصیص پیدا کند.

در حقیقت از این میزان اوراق مشارکت 1230 میلیارد تومان برای اتوبوس و 4000 میلیارد تومان نیز برای مترو اختصاص پیدا خواهد کرد و مابقی برای نوسازی بافت های فرسوده اطراف اماکن مذهبی و حرم های مطهر اختصاص داده خواهد شد.

شناسایی 100 اتوبوس برای خرید قولها بروی کاغذ زیاد نوشته شده است با اینکه رییس سازمان شهرداریها از نبود اتوبوس در کشور برای خرید خبر داده اما معاون شهردار تهران نظر دیگری دارد بگونه ای که  یوسف حجت سرپرست معاونت حمل ونقل ترافیک نیز در مورد سرانجام وعده دولت برای تامین اعتبار خرید 1500 دستگاه اتوبوس برای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه تاکنون هیچ حرکتی در این زمینه انجام نشده است به ایسنا گفت: تاکنون هیچ اعتباری در این زمینه در اختیار ما داده نشده است اما با این حال ما تعدادی اتوبوس،مینی بوس و تعدادی ون برای معلولین آماده و در کشور شناسایی کردیم که آماده فروش است اما اعتباری برای خرید نداریم.

نیاز 50میلیاردی برای خرید اتوبوس وی با بیان اینکه کمتر از 100 دستگاه اتوبوس در کشور برای فروش وجود دارد که ما آنها را شناسایی کردیم اما اعتباری برای خرید نداریم، می گوید: چند صد مینی بوس نیز در کشور آماده فروش است و برای مسیرهای کوتاه مینی بوس می تواند گزینه خوبی باشد و کارآیی خوبی دارد و مینی بوس آماده هم هست اما پولی برای خرید نداریم و هیچ اعتباری تاکنون در این زمینه به ما داده نشده است.

تعدادی ون هم وجود دارد برای افراد دارای معلول آماده است اما برای آن هم اعتباری برای خرید نداریم.

حجت عنوان کرد که برای این تعداد شناسایی شده اعتباری حدود 50 میلیارد تومان برای خرید همین تعداد اتوبوس و مینی بوس شناسایی شده لازم است اما هیچ اعتباری نداده اند و متاسفانه باید اعلام کنم که قول ها بروی کاغذ زیاد نوشته شده است و مصوبه زیاد نوشته شده اما تاکنون هیچ کدام تبدیل به اعتبار نشده است، البته ما بدبین نیستیم و امیدواریم هرچه سریعتر این مصوبات به اتوبوس و مینی بوس تبدیل شود.

از بس به خرید اتوبوس اصرار کردیم؛ خسته شدیم هیچ دستگاهی حاضر نیست پولش را به ما تقدیم کند، پس باید پیگیری کنیم اما از سویی دیگر محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران عدم وصول این 1500 اتوبوس را متوجه شهرداری تهران می داند و در مورد سرانجام وعده دولت به ایسنا می گوید: تحقق این وعده دولت به تلاش جدی شهرداری تهران بستگی دارد.

در هر صورت دولت کار خود را کرده و مصوبات لازم را تصویب کرده و محل بودجه ارزی و ریالی برای خرید اتوبوس ها را مشخص کرده و الان باید شهرداری پیگیر موضوع باشد وگرنه بی عرضگی محض است.

وی با بیان اینکه اتوبوس در تهران به مانند کالای اساسی است و اگر برای این کالاها ارز 4200 تومانی می دهند برای اتوبوس هم می بایست این ارز تخصیص داده شود و دولت نیز آماده است اما متاسفانه پیگیری در شهرداری به درستی انجام نمی شود؛ در مورد چشم انداز تحقق خرید 1500 اتوبوس عنوان کرد: کاملا چشم انداز مشخص و روشنی دارد چراکه شرکت واحد باید با کمک بخش خصوصی با شرکت های تولید کننده اتوبوس، قرار داد می بندد و شهرداری باید حدود 20 درصد به میان بیاورد و ارز آنهم از سوی دولت تامین شود اما معتقدم اگر علاقه آقای شهرداری باشد و پیگیری کنند، حتما این اتفاق می تواند رخ دهد و باید بگویم آنقدر ما در شورا، به خرید اتوبوس اصرار کردیم خسته شدیم اما نمی دانم چرا اتفاقی رخ نمی دهد.

وی در خصوص سرانجام جلسه مدیران شهرداری با جهانگیری نیز اظهار کرد: پیگیری شهرداری تهران در زمینه تحقق وعده های دولت حائز اهمیت است و به نظرم در مورد کمک های دولت،حناچی باید پیگیری های بیشتری انجام دهد و از ظرفیت حضورش در جلسه هیات دولت استفاده کند.

هاشمی در خصوص وعده وزارت نفت به کمک توسعه حمل و نقل عمومی از محل صرفه جویی در مصرف سوخت نیز گفت که مسئولان وزارت نفت اعلام کردند که عملکرد شهرداری در صرفه جویی از محل کاهش سوخت راستی آزمایی شود، در حالی که این مساله واضح است چرا از سال 77 تاکنون  که این قانون تصویب شده، هفت  میلیارد سفر با مترو به ثبت رسیده است و نمی توانند بگویند  شهرداری در کاهش مصرف سوخت عملکرد خوبی نداشته است و فرافکنی می کنند و شهرداری باید حق خود را در این زمینه بگیرد چرا که اگر تلاش نکنند هیچ دستگاهی حاضر نیست پولش را به ما تقدیم کند.

تحریم تصمیمات خوب دولتی با اینکه هاشمی نقد نشدن وعده دولت را بی عرضگی شهرداری عنوان می کند اما محمد علیخانی  رییس کمیته حمل ونقل شورای شهر تهران  نیز در گفت وگو با ایسنا در مورد سرانجام تحقق خرید 1500 دستگاه اتوبوس برای تهران با بیان اینکه تصمیمات خوبی در دولت گرفته می شود و جهانگیری نیز تلاش خود را در این زمینه انجام داده است گفت: در دولت تصمیمات خوب گرفته می شود اما وقتی به بدنه دولت که می رسد در این مصوبات 1001 مشکل ایجاد می کنند تا اجرایی نشود که می توان به موانع بانکی به عنوان بزرگترین مشکل نگاه کرد.

وی با بیان اینکه ما با دو نوع تحریم مواجه هستیم ادامه داد: یک نوع تحریم خارجی و از سوی دشمنان است نوع دوم تحریم داخلی است که تلاش می شود تصمیمات خوب دولتی اجرایی نشود و حالا جای سوال است که اگر نمی توانند این مصوبات دولت را اجرایی کنند چرا آقایان بانکی و مسئولان مربوطه که در جلسه حضور داشتند همان جا اعلام نکردند این مصوبات اجرایی نمی شود تا مردم را امیدوار نکنیم؟ منتها وعده را می دهند و مصوب می شود اما بعد عملی نمی شود.

رییس کمیسیون حمل ونقل شورای شهر افزود: در جلسه ای که اخیرا در شورای شهر برگزار شد مسئولان دولتی اعلام کردند برای اجرای این مصوبه باید در وهله اول  ارز خارجی به ریال تبدیل شود چراکه لازمه پیش پرداخت به سازندگان اتوبوس است اما قانونا این موضوع ممنوع است و نمی توانند ارز را به ریال تبدیل کنند و باید مجوزات لازم  را بگیرند؛ خب! جای سوال است که وظیفه چه کسی است که مجوز بگیرد؟  باید مسئولان دولتی این کار را انجام دهند پس چرا آن روز تصویب این سخنان را نگفتید؟ و چرا اول مجوز نگرفتید و بعد تصویب کردید؟ ببنید که از این نوع موانع ایجاد شده و عملا وعده اجرایی نشده است.

وی افزود: من بعد از این جلسات تقریبا از دولت ناامید هستم و معتقدم که باید شورای شهر فکری به حال شهر کند که در اولین گام در متمم بودجه 98،اعتباری در نظر گرفتیم به گونهای که در بودجه سال 99 نیز در نظر داریم با خرید تعدادی اتوبوس حتی قلیل و کم مشکلات را حل کنیم و آستین همت خود را  بالا بزنیم، چراکه من با این موانعی که در جلسات شنیدم چندین و چندماه برای حل مشکلات زمان لازم است  که به عمر شورا که هیچ ممکن است حل آن به عمر  خیلی از ما مسئولان هم نرسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، داشتن اتوبوس آنهم به تعداد کافی که مجبور نشوی، برای سوار شدن به آن درگیر یک جنگ تن به تن شوی، کم کم در حال تبدیل شدن به یک آرزو است، برای شهروندان فرقی نمی کند که اتوبوس را دولت بدهد یا شهرداری، درخواست زیادی نیست حالا که استفاده از حمل ونقل عمومی برای بسیاری از ما تبدیل به یک الزام و نه انتخاب شده، مسئولان نیز به وعده خود بروی کاغذ عمل کرده و از محل صرفه جویی در مصرف سوخت یا افزایش بهای بنزین حداقل تعداد اتوبوس ها را افزایش دهند نه اینکه وعده های اتوبوسی شان روی کاغذ بماند و دل شهروندان به اتوبوس های کاغذی خوش باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اتوبوس - اتوبوس های پایتخت - اصلاح قیمت بنزین - شرکت واحد اتوبوسرانی - محمود ترفع - اصلاح قیمت - قیمت بنزین - افزایش - مسافران - مسئولان - حمل ونقل عمومی - پایتخت - بنزین - وضعیت - اتوبوسرانی - اصلاح - شرکت واحد - قیمت - مدیرعامل - حمل ونقل - ایستگاه - شهرداری - انتخاب - آویزان - پیاده - کاغذی - تنظیم - گزارش - عمومی - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
برای تامین مایحتاج ضروری هیچ مشکلی وجود ندارد/ تشکیل بیش از 5600 پرونده درخصوص اصناف متخلف در استان تهران

هزینه قبض برق مشترکان افزایش می یابد

​تاکید وزارت کشور در زمینه تعطیلی بوستان ها و مراکز تفریحی شهری و روستایی برای جلوگیری از هرگونه تجمع

ارزان ترین گزینه ترامپ برای نجات نفت آمریکا

کاهش معاملات مسکن با ورود ویروس کرونا به پایتخت/ اعلام مناطق پرمعامله تهران

ارسال طلا با پروازهای چارتری

کنترل 16 ورودی شهر برای مقابله با شیوع بیماری کرونا

پربازده ترین ماه برای سکه چه زمانی بود؟

افزایش 700 هزار تومانی حقوق برخی از بازنشستگان

2 برابر شدن تعداد شرکتهای فناور تربیت مدرس/ افزایش حمایت مالی

سدهای کردستان سرریز می کنند/شناسایی نقاط حادثه خیز

کاهش 50 درصدی فروش سی. ان. جی

فروکش تب سفر به خراسان رضوی؛ خطوط ریلی و هوایی مسافر ندارد

تعطیلی تفرجگاه ها و سواحل دریای گیلان / افراد غیربومی و گردشگران اجازه ورود به رشت را ندارند

مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان به حدود 9 هزار هکتار رسید

معرفی بهترین خودروهایی که در سال 98 رونمایی شدند

اجرای طرح محدودیت تردد در ورودی های سنندج

قیمت خودرو در بازار آزاد امروز 10 فروردین 99

افزوده شدن 100هکتار به مجموع اراضی باغی شهرستان کرمانشاه

تاکید معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر بر ضرورت تحول دیجیتال

از الزامات تحقق شعار «جهش تولید» ایجاد فضای اعتماد و انگیزه در کشور است

میزان حقوق کارگران در سال 99

سایه سنگین بیماری کرونا بر شهر کرمانشاه

خرید از سوپرمارکت ها با دستکش انجام شود

طرح فاصله گذاری اجتماعی به استانداری ها ابلاغ شد

افزایش حقوق بازنشستگان تا 700 هزار تومان در سال 99

کاهش 50 درصدی فروش سی. ان. جی

هیچ پاکبانانی تاکنون کرونا نگرفته است

هیچ پمپ بنزینی تعطیل نمی شود، با آرامش و رعایت بهداشت سوخت دریافت کنید

ابداع کیت تست خانگی 5 دقیقه ای کرونا

وزارت کشور: کمک های خیرین برای مقابله با کرونا ساماندهی می شود

5 هزار سیل زده در 3 استان بیمه بیکاری دریافت کردند

منطقه 16 صاحب پل طبیعت می شود

افزوده شدن 100 هکتار به مجموع اراضی باغی شهرستان کرمانشاه

کاهش 39درصدی مصرف بنزین در خراسان جنوبی

بازگشت 15 شرکت بین المللی کشتیرانی به بنادر ایران

برنامه ریزی برای اصلاح نژاد دام ها در استان قم

تمدید فروش های اینترنتی صنوف تا پایان فروردین

کیت های ایرانی تشخیص کرونا بازار جهانی پیدا کرد | کشورهای متقاضی

کمک 200 میلیون ریالی خیر سلامت برای مقابله با کرونا در نهاوند

راه حل کارشناسان در مورد تغییر فرآیند صدور کد معاملاتی

قطع زنجیره انتقال کرونا مستلزم مسوولیت پذیری اجتماعی است

2 برابر شدن تعداد شرکتهای فناور دانشگاه تربیت مدرس/ حمایت مالی از واحدهای فناور

قرنطینه یک میلیارد و سیصد میلیون نفری - هند

قیمت طلا شاهد رشد بیش از 8 درصدی بود

کشورهای جهان چگونه از مردم در برابر کرونا حمایت می کنند؟

تمهیدات وزارت اقتصاد برای تحقق جهش تولید

بانک مرکزی هند نرخ بهره خود را کاهش داد

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

آغاز به کار اولین شارژ خیابانی خودروهای برقی در انگلیس (عکس)

نرخ تمامی ارزها ثابت ماند

نقاهتگاه بیماران حاد تنفسی در روانسر راه اندازی شد

15 واحد صنفی متخلف در البرز پلمب شد

قیمت جهانی نفت امروز 99/01/10| قیمت نفت 5 درصد سقوط کرد

افزوده شدن 100 هکتار به مجموع اراضی باغی استان کرمانشاه

ضدعفونی جایگاههای عرضه سوخت

محدودسازی ناوگان حمل ونقل عمومی شهری در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/نرخ تمامی ارزها ثابت ماند |

تداوم تولید و عرضه مواد ضدعفونی کننده در منطقه آزاد ارس

ترافیک دام در دامداری ها، افزایش قیمت در بازار / کرونا هم از پس دلال ها برنیامد

حداقل دستمزد در سال 99 چقدر افزایش می یابد؟

برنامه ریزی برای صدور 60 مجوز سرمایه گذاری در حوزه گردشگری زنجان

دلایل خراب شدن باتری موبایل چیست؟

میدان دام اسفراین تعطیل شد

35 واحد صنفی غیرضروری متخلف در ورامین پلمب شد

شاخص بورس به ارتفاع 532 هزار واحد صعود کرد

قیمت طلا به کجا رسید؟ ( 10 فروردین 99)

6 بانک جزو فعال ترین شرکت های بورسی در زمستان 98

کشورهای جهان چگونه از مردم در برابر کرونا حمایت می کنند؟

طلای 18 عیار نرخ ارز دلار سکه طلا | امروز 10 فروردین 99

افزایش حقوق بازنشستگان تا 700 هزار تومان در سال 99

ماستنگ اروپایی!/ نگاهی به نسل ششم فورد ماستنگ با کیت بدنه راش

بخشنامه محدودسازی ناوگان حمل ونقل عمومی شهری در اجرای طرح فاصله گذاری

2.5میلیارد تومان تجهیزات پزشکی توسط فعالان اقتصادی سمنان اهدا شد

فراز و فرود رمزارزها

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/نرخ تمامی ارزها ثابت ماند

کاهش 50 درصدی فروش جایگاه های سی. ان. جی

کرونا، صنعت هوایی امریکا را زمین گیر کرد

حداقل دستمزد در سال 99 چقدر افزایش می یابد؟

کمپین نفس 15 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی در کردستان اهدا کرد

کمیته امداد دامغان 12 میلیارد ریال تسهیلات کارگشایی پرداخت کرد

ورودی های بخش سردشت دزفول بسته شد

کاهش 50 درصدی فروش جایگاه های سی. ان. جی

قیمت جهانی طلا امروز 99/01/10| قیمت طلا در یک هفته 8 درصد گران شد

جزییات 24 عرضه اولیه بازار سرمایه در سال 98

تبدیل یک انبار تولید سیم و کابل به کارگاه تولید ماسک در تایباد

مهر و موم واحد های صنفی متخلف در خوزستان

ده برابر شدن توزیع اقلام اساسی در استان مرکزی

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در فارس

پهباد سمپاش در مزارع بیله سوار مغان بکار گرفته شد

حبس در انتظار کاسبان متخلف اهوازی

خبر خوب| اهداء روزانه یک تن شیر برای مصرف مدافعان سلامت مشهد

تهدید کرونا فرصتی برای اجرای فراگیر طرح «کاپ»

ترافیک دام در دامداری ها و افزایش قیمت در بازار / کرونا هم از پس دلال های بازار برنیامد

هیچ گونه خللی در روند تامین و توزیع کالا به وجود نیامده است

ساعت کار بانک های دولتی تا 21 فروردین

برای «جهش تولید» باید زیرساخت های بخش معدن را مهیا کرد

زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان بسته حمایت معیشتی اعلام شد

میزان افزایش حداقل دستمزد در سال 99 چقدر است؟

نگرانی مرغداران خراسان شمالی از تداوم کاهش قیمت مرغ

تراژدی اتوبوس های کاغذی

تراژدی اتوبوس های کاغذی