مطالب مرتبط:
چه فیلم هایی نوروز 99 اکران می شوند؟
مدعیان اسکار 2021 چه فیلم هایی خواهند بود؟
اعلام پذیرفته شدگان نهایی دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه
فیلم|چهارمین علت مرگ در دنیا چیست؟| چه کنیم به این بیماری خطرناک دچار نشویم؟
روایت سید مجید بنی فاطمه از پوشیدن لباس سپاه و مداحی کردن درباره حاج قاسم سلیمانی + فیلم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 ساعت 08:052020-02-20اقتصادي

کمپوست ثروتی پنهان در دل گیاهی جادویی+فیلم


کمپوست ثروتی پنهان در دل گیاهی جادویی+فیلم همزمان با ظهور کشاورزی مکانیزه و تقاضا برای درخواست تولید محصول بیشتر و افزایش میزان ضایعات کشاورزی سبب شد تا محققان راه حل منطقی تبدیل این مواد را ارائه کنند.

- همزمان با ظهور کشاورزی مکانیزه و تقاضا برای درخواست تولید محصول بیشتر و افزایش میزان ضایعات کشاورزی سبب شد تا محققان راه حل منطقی تبدیل این مواد را ارائه کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، کمپوست یک روند تدریجی در طبیعت است که به وسیله آن مواد آلی با حضور هوا توسط میکروارگانیسم ها و قارچ ها تجزیه می شوند و حاصل آن کود با ارزشی است که می تواند در جا های مختلف و حتی در باغچه های خانگی مورد استفاده قرار گیرد تا جایی که به کمپوست خانگی به عنوان ثروتی که دیده نمی شود اشاره شده است.

در استان خوزستان با اجراء طرح توسعه نیشکر و همزمان با فعالیت کارخانجات شکر، مقادیر زیادی از ملاس، فیلتر کیک و باگاس تولیدی کارخانه ها به همراه برگ و سرشاخه نیشکر می تواند در نتیجه فعالیت های میکروبی به راحتی به کمپوست تبدیل شود و به عنوان کود آلی زیست محیطی با بهره وری بسیار مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.

کمپوست تهیه شده از باگاس نیشکر غنی از مواد غذایی لازم برای رشد گیاه است و با استفاده از قارچ ها، آکتینومیست ها و باکتری های سلولزخوار، ماده ای مناسب برای بستر گیاه بوده و حاوی اغلب عناصر غذایی و ماکرو و میکروالمنت های مورد نیاز گیاه است.

این گونه نه تنها مواد غذایی مورد نیاز گیاه را در طول رشد تامین می کند، بلکه حاوی میکروارگانیسم های مفیدی است که مانع از رشد و تکثیر خیلی از قارچ های بیماریزای گیاهی می گردد.

قارچ های مورد استفاده در تهیه این کمپوست، حل کننده فسفر بوده و همچنین قدرت تجزیه دیواره سلولی قارچ های سلولاز را دارا هستند و حتی اسپور های قارچ ها را از طریق پارازیته کردن از بین برده و با تولید کیتیناز مانع از رشد و تکثیر این قارچ ها می گردند و در مدت کوتاهی کمپوستی با کیفیت عالی برای انواع زراعت ها تهیه می کنند.

به منظور آشنایی بیشتر با این ماده و مراحل تولید آن به سایت تولید کود کمپوست در مجتمع کشت و صنعت امیرکبیر رفتیم و با کارشناس گفت وگو کردیم.

فعالیت بزرگترین سایت خاورمیانه در خوزستان حسین شریفی کارشناس محیط زیست هولدینگ توسعه نیشکر و صنایع جانبی در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: سایت کشت و صنعت نیشکر امیر کبیر، بزرگترین سایت تولید کود کمپوست با تناژ 80 هزار تن از پسماند های نیشکر است و در کشور و خاورمیانه چنین سایتی با این وسعت وجود ندارد.

او افزود: باگاس یا همان تفاله نیشکر ماده اولیه تولید کمپوست است که ماده آلی خاک را افزایش داده و باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی می شود، که در گذشته به این محصول ارزشمند توجهی نمی شده و بعنوان پسماند و ضایعات غیر قابل استفاده بود.

شریفی بیان داشت: از سال 95 تا 98 توانستیم 185 هزار تن کمپوست با کیفیت مناسب و مورد تایید استاندارد ملی تولید کنیم که این کمپوست در کشت و صنعت به میزان 40 تن در هکتار توزیع و پاشیده شده است، ضمن اینکه از پارسال موفق به استفاده از فاضلاب تصفیه شده در مرحله تولید و حذف کود های شیمیایی شدیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه قبل از راه اندازی مجموعه سایت کمپوست، 300 هزار تن باگاس شرکت امیرکبیر بدون استفاده دفع می شد، تصریح کرد: مواد تولید شده به دلیل داشتن مقداری الکل دچار خودسوزی شده و منجر به بروز مشکلاتی و آلودگی محیط زیست می شوند.

نیشکر یک گیاه جادویی است کارشناس محیط زیست هولدینگ توسعه نیشکر امیر کبیر ادامه داد: نیشکر یک گیاه جادویی است که توان تولید بالایی نسبت به بقیه گیاهان داشته و می تواند تا 10 تن در هر هکتار نیشکر و با توجه به سرشاخه ها و توده تولیدی در زیر زمین حدود 140 تن محصول گیاهی تولید می کند که همه تولیدات این گیاه قابل استفاده هستند.

شریفی اذعان داشت: یکی از مشکلات اراضی جنوب، فقر ماده آلی است که هدف این سایت رساندن ماده آلی خاک از 3 دهم درصد به نیم تا یک درصد طی برنامه ای 5 و 10 ساله است.

افزایش 40 درصدی تولید باگاس این مقام مسئول اضافه کرد: تولید کمپوست نیازمند زمان 4 تا 5 ماه است و شرکت نیشکر عملکرد تولید را از 50 تن در پارسال به 80 تن افزایش داده و هم چنین شکر و باگاس تولیدی 40 درصد رشد داشته است.

او در ادامه گفت: علاوه بر استفاده داخلی در بازاریابی این کود نیز موفق شدیم 3 هزار تن را به کشت و صنعت های مجاور، هزار تن به شرکت اماکو فروخته و با شهرداری اهواز، کشاورزان محلی، باغداران و کشاورزان دزفول انتقال و نمونه هایی را به کشور های عمان و کویت ارسال کردیم که در صورت تایید، صادرات صورت می پذیرد.

شریفی با بیان اینکه از پسماند های نیشکر در ساخت انواع و اقسام زغال نظیر زغال اکتیو و زغال معمولی استفاده می شود، بیان داشت: زغال های تولیدی به دلیل خودسوزی مناسب و شکل جدیدشان، در کشور های شرق آسیا و کشور هایی که که توسعه نیشکر در آن ها افزایش داشته، بازار خوبی دارند.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: برنامه کشت و صنعت نیشکر تولید سالانه یک میلیون تن نیشکر است که اگر این امر تحقق یابد 330 هزار تن باگاس تولید می شود و با راه اندازی و توسعه سایت کمپوست توانستیم 50 هزار تن از این باگاس تولیدی را استفاده کنیم که نتایج مثبتی در پی داشت.

الکل موجود در باگاس، عامل خودسوزی آن او با اشاره به ناخواسته بودن خودسوزی باگاس افزود: تفاله نیشکر خود به خود به دلیل وجود الکل دچار خودسوزی می شود که اگر مشکل کارخانه ام دی اف حل شود دیگر باگاسی باقی نمی ماند که به آتش کشیده شود.

ضمن اینکه اتفاء حریق، کنترل خودسوزی و آلودگی محیط برای سایت پر هزینه است.

حسین شرفی افزود: در مجموع 30 نفر در این سایت مشغول به کار بوده، که 12 نفر از آن ها در سایت وبرخی به عنوان کودپاش و سایر نیرو ها در حمل، توزیع و تولید کمپوست نقش دارند.

او در پایان با بیان این نکته که پارسال، سال خوبی برای کشت نیشکر نبوده، گفت: در پی خشکسالی، سیل و آفت ملخ شرکت نیشکر از نظر محصولات عملکرد پایینی داشت، ولی با توجه به بارندگی های خوب، امسال انتظار برداشت 80 تنی داریم که گاماس تولیدی نیز 250 هزار تن خواهد بود.

کشت و صنعت امیرکبیر پیشقدم در تولید و فرآوری کمپوست موسوی تکنسین و سرپرست تولید کمپوست شرکت نیشکر در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: شرکت کشت و صنعت امیر کبیر در تولید و فرآوری کمپوست پیش قدم شده که با تولید سالانه 80 هزار تن کمپوست، حائز رتبه اول در کشور شده است.

او افزود: تولید و فرآوری کمپوست شامل باگاس یا تفاله نیشکر و گِل تصفیه شده است که به این سایت منتقل شده و با بیل و بلدوزر مواد مخلوط می شوند و سپس کمپوست با کیفیت تولید می شود.

موسوی بیان داشت: با توجه به فعالیت تمام طرح های کشت و صنعت نیشکر در تولید کمپوست، کشت و صنعت امیر کبیر تولید خود را از 4 هزار تن آغاز کرده و به 80 هزار تن رسانده که از کمپوست تولیدی در مزارع و فضای سبز در کشت و صنعت این شرکت استفاده شده است.

سرپرست و ناظر سایت تولید کمپوست اظهار کرد: ظرفیت تولید کمپوست در کشت و صنعت نیشکر 80 هزار تن بوده که باتوجه به مساحتی که در اختیار داریم انتظار می رود این ظرفیت سالانه به 100 هزار تن افزایش یابد.

تولید محصولات ارگانیک و نئوپان با کمپوست او در ادامه با اشاره به اینکه کمپوست کودی طبیعی است که می توان با استفاده از آن محصولات ارگانیک تولید کرد، بیان کرد: اگر هر طرحی بتواند 80 هزار تن تولید کمپوست داشته باشد از ورود کمپوست تا حد زیادی به کشور جلوگیری می شود.

موسوی با اشاره به احداث کاراخانه نئوپان اذعان داشت: علاوه بر استفاده از محلول فیلتر، باگاس و ویناس، ملاس نیز بصورت مایع به وسیله تانکر مخصوص آب پاش روی کمپوست پخش می شود، حتی اضافات غذای رستوران ها را در تولید ریسه ها استفاده کردیم که این عملیات باعث زود عمل آمدن کمپوست شده و به عملیات تجزیه فیلتر و باگاس سرعت می بخشد.

او در خصوص فروش کمپوست اظهار کرد: با توجه به داخلی بودن تولید این کود، غنی بودن از نظر مواد آلی و نیازمندی زمین ها به این مواد آلی استقبال خوبی در زمینه فروش این محصول صورت پذیرفته است.

موسوی افزود: کمپوست فرآوری شده در شرکت ملی حفاری برای جلوگیری از ریزش چاه های نفت در حین مته گذاری که حالت فیبرمانند دارد، استفاده می شود.

این تکنسین کمپوست ادامه داد: علاوه بر استفاده از محلول فیلتر، باگاس و ویناس، ملاس نیز بصورت مایع توسط تانکر مخصوص آب پاش روی کمپوست پخش می شود، حتی اضافات غذای رستوران ها را در تولید ریسه ها استفاده کردیم که این عملیات باعث زود عمل آمدن کمپوست شده و به عملیات تجزیه فیلتر و باگاس سرعت می بخشد.

باگاس چه استفاده هایی دارد؟ امیر حریر فروش کارشناس محیط زیست هولدینگ شرکت نیشکر و صنایع جانبی در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: باگاس پسماندی ارزشمند و با کربن 54.

72 بوده، که از تفاله نیشکر تولید می شود و قابلیت مناسبی برای تولید کارخانجات صنایع جانبی از جمله؛ نئوپان، ام دی اف، خوراک دام را دارد که در شرکت های کشت و صنعت و صنایع جانبی استفاده می گردد.

او ضمن اشاره به مراحل احداث کارخانه کاغذسازی با همکاری ستاداجرایی فرمان امام و توجه خاص به مقوله محیط زیست پاک اظهار داشت: باگاس با پتانسیل بالای بافتش می تواند در تولید ماده فرفورال، انواع پلاستیک، باگاس فشرده مورد توجه پژوهشگران و سرمایه گذاران باشد.

حریر فروش در خصوص دیگر تولیدات نیشکر بیان کرد: پسماند دیگری که گیاه جادویی نیشکر تولید می کند ملاس است که از مراحل انتهایی تولید شکر خام بدست می اید که قبل از تاسیس کارخانجات صنایع جانبی از ملاس به عنوان یک معضل نام برده می شد، ولی با بهره برداری کارخانه خمیر مایه و الکل سازی رازی این شرکت توانست ضمن رفع معضل موجود در مسیر رونق تولید قدم بردارد.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با تولید الکل طبی و صنعتی، روغن الکل و خمیر مایه توانست برگ زرین دیگری را ورق زده و به محصولات با ارزش افزوده شرکت بیافزاید.

او با اشاره به مهم بودن محیط زیست افزود: می توان به جای قطع درختان جنگل های شمال برای تولید کاغذ از این محصول جانبی کم هزینه استفاده کرد و ناجی جنگل های شمال شد.

امیر حریر فروش گفت: شرکت نیشکر توانسته 18 هزار نیروی بومی را مشغول به کار کند که درصورت احداث کارخانجات کاغذ سازی این تعداد نیز افزایش خواهد داشت.

کارشناس محیط زیست تصریح کرد: شرکت نیشکر توانسته با 70 هزار کشت سطح سبز برای استان 40 درصد شکر کشور را تامین کرده و هم چنین توانسته کمربند سبز مناسبی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به اهواز ایجاد کند.

او با بیان اینکه زمین هایی که کاملا شور بودند در حال حاضر به زمین هایی قابل استفاده تبدیل شده اند، بیان داشت: امید است با حمایت از این صنعت در استان توسط مدیران مربوطه بتوان این افتخارات بزرگ را حفظ کرد.

باتوجه به توانایی صنایع کشت و صنعت نیشکر در خوزستان، از خروج ارز به سبب واردات این محصول جلوگیری شده، همچنین امکان صادرات نیز وجود دارد و برای کشور ارزآوری می شود و بر اقتصاد کشور اثری مثبت برجای می گذارد.

گزارش از ملیحه گریزی نسب انتهای پیام/گ
کلید واژه ها: کشاورزی - ضایعات کشاورزی - کمپوست - مکانیزه - درخواست - استان خوزستان - محققان - ضایعات - افزایش - مواد - تقاضا - تولید - گیاهی - میزان - محصول - خانگی - ظهور - مواد آلی - خوزستان - استفاده - فعالیت - گزارش - فیلتر - توسعه - استان - مختلف - باغچه - طبیعت - نیشکر - قرار

آخرین اخبار سرویس:
تعیین تکلیف معادن راکد و نیمه راکد اردبیل در سال جهش تولید

تردد خودرو در جاده های زنجان 60 درصد کاهش دارد

کرونا ضربه نهایی به بخش گردشگری بود/ دفاتر خدماتی از جیب هزینه می کنند / احتمال تعدیل نیروها در دوره پسا کرونا/ رییس جامعه هتل داران: برآوردی از خسارت های کرونا نداریم

جهان پساکرونا این شکلی است / عمر و عمق آثار، گروگان شیشه عمر کرونا

هدف جدید خودروسازان بزرگ | قدرت بیشتر یا وزن کمتر؟

میزان افزایش حقوق بازنشستگان از زبان نوبخت

محمد آهنگر طرح فاصله گذاری اجتماعی از مرکز تا ورودی شهر اهواز

راه حل کارشناسان در مورد تغییر فرآیند صدور کد معاملاتی

جهش ناگهانی ابتلا به کرونا در ترکیه

سایه سنگین رکود بر سر صنعت سیمان در سال 98/ دولت از تولید و صادرات سیمان حمایت کند

توضیح وزیر در مورد میزان و نحوه افزایش حقوق معلمان در سال 99

رونق تولید در خراسان رضوی با احیای 110 واحد راکد صنعتی

«جهش تولید» با تامین مالی از طریق بازار سرمایه

پرداخت 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی از صندوق توسعه ملی

اقدام رونالدو برای خرید خاص ترین خودرو ی دنیا+عکس

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

پافشاری بانک مرکزی بر عدم تخصیص ارز به واردات برنج/ احتمال مرجوع شدن برنج های دپو شده در گمرک

فیلم| مراکز تجاری قزوین بعد از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

تولید روزانه 4 هزار بطری آبمیوه از سوی هیأتی ها برای بیماران و پرستاران

کرونا ضربه نهایی به بخش گردشگری بود/ دفاتر خدماتی از جیب هزینه می کنند / احتمال تعدیل نیروها در دوره پسا کرونا/ رییس جامعه هتل داران: برآوردی از خسارت های کرونا نداریم

35 کارگر، روزانه 7 هزار لیتر الکل اتیلیک تولید می کنند/ الکل تولید شده را رایگان میان واحدها و ارگان ها توزیع می کنیم

سفر به معنای واقعی در نوروز 99 رقم نخورد/ فرصت کسب درآمد توسط تاسیسات گردشگری در نوروز از دست رفت/ گردشگران سفرهای خود را به حالت شناور دربیاورند

طرز تهیه نان تافتون در خانه؛ از وقتی که می گذارید لذت ببرید

راه حل کارشناسان در مورد تغییر فرآیند صدور کد معاملاتی

تورهای مالیاتی با محدودکردن دست های پشت پرده، تنگ تر می شود

بازگشت کرونا به چین؛ پس از یک هفته اولین ابتلا با منشاء داخلی ثبت شد

افزایش نظارت بهداشتی بر شرکت های تولیدی دزفول

گرگان در مسیر توسعه/اجرای بزرگترین پروژه عمرانی تاریخ شهرداری

سرمازدگی 80میلیارد ریال به چهارمحال و بختیاری خسارت زد

چگونه از پویش “خرید از خانه” استفاده کنیم؟

واحدهای صنفی متخلف در اهواز یک ماه پلمب می شود

قیمت خودرو کارکرده مناسب برای بودجه 100 میلیون تومان

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

چرا افزایش 50 درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟

اعلام جزییات طرح فاصله گذاری اجتماعی در بخش صنوف

آیا مسکن در سال جدید گران می شود؟

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

اگر چک مفقود شود چه اقداماتی باید انجام داد؟

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

یک ساعت خاموشی به احترام زمین در همدان

تمدید توقف پروازهای داخلی و خارجی و فعالیت قطارها در عربستان

بازگشت کرونا به چین؛ پس از یک هفته اولین مورد ابتلا با منشاء داخلی ثبت شد

طرح مشاغل خانگی چه تعداد شغل ایجاد کرد؟

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

ترددهای بین استانی البرز روند کاهشی دارد

جریمه و توقیف خودروهایی که در مناطق گردشگری حضور یابند

تمدید اقدامات عربستان برای ممانعت از گسترش ویروس کرونا

بازگشت کرونا به چین؛ پس از یک هفته اولین مورد ابتلا با منشا داخلی ثبت شد

احمدیان: آلمان از طلای سبز سالانه 50 میلیارد دلار ارز آوری دارد / سهم ناچیز ایران از گیاهان دارویی با وجود چهار اقلیم آب وهوایی!

2100 هکتار از اراضی ملی به منابع طبیعی خوزستان اعاده شد

دستاورد ورزش ایران در شهریور 98

15 راهکار برای افزایش عمر یخچال فریزر

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

از «واگذاری امتیاز چاپ اسکناس به رویتر» تا «رشد سود بانک های چینی»

جریمه و توقیف خودروهایی که در مناطق گردشگری حضور یابند

چرا افزایش 50 درصدی حقوق بازنشستگان اعمال نشد؟

آیا مسکن در سال جدید گران می شود؟ / طرح اقدام ملی منجر به کاهش تقاضا در بازار

چرا افزایش حقوق 50 درصدی بازنشستگان اعمال نشد؟/حقوق بازنشستگان چقدر اضافه شد؟

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

جنگ قدرت یا کرونا؛ کدام یک باعث سقوط نفت شد؟

ورودی تفرجگاه ها و سواحل رشت برای 13 فروردین مسدود می شود

کاهش 20 درصدی قیمت محصولات یک واحد لبنی در مهاباد

برای مقابله با سیلاب چه کارهایی انجام شد؟

خطر در کمین اقتصادهای بزرگ جهان

آنچه باید رهبران دنیا در پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بدانند

نحوه پرداخت قبوض گاز

سرنوشت بازار مسکن به اوضاع بورس و ارز بستگی دارد

خطر در کمین اقتصادهای بزرگ جهان

شیوع کرونا مشتری های صنف قالیشویی را به صفر رساند/ همه در بلاتکلیفی به سر می بریم

پمپ بنزینها اجازه تعطیلی ندارند

آنچه باید رهبران دنیا در پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا بدانند/از فیشینگ ها تا نابودی کسب و کارها

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

کاهش تقاضای نفت کوره کم سولفور/سوختی که روی دست تولیدکنندگان ماند

وفور کالا در فروشگاه های سراسر کشور

طرح مشاغل خانگی چه تعداد شغل ایجاد کرد؟

تمدید ساعت کاری فعلی بانک ها تا 21 فروردین

کاهش تقاضای نفت کوره کم سولفور/سوختی که روی دست تولیدکنندگان ماند

آماده ترخیص و تخلیه کالاهای پزشکی و کالاهای اساسی هستند

جدول/ با 300 میلیون تومان در کدام منطقه تهران خانه بخریم؟

تنها راهی که باعث می شود به کرونا مبتلا نشوید

فال روزانه 10/ 01/ 1399

بحرانی بدتر از رکود بزرگ 2009

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

موزیک ویدئو «دریا کجاست» با صدای آرمان گرشاسبی + دانلود

ساعت و نحوه کار شعب بانک ها تا 21 فروردین به این شکل است

ذخایر ارزی ترکیه افزایش یافت

فرماندار: ورود به مشهد فقط برای ساکنان بومی مجاز است

کاهش چشمگیر خرید چرم در کشور

افزایش متوالی قیمت طلا؟!

نیاز کشور به 50 میلیون ماسک در هفته

صفر تا صد مشخصات فنی پژو 508

کنترل تورم و ثبات قیمت ها در اولویت کار مجلس یازدهم باشد

ساعت کاری بانک ها تا 21 فروردین اعلام شد

جذابیت خرید تولید داخل را برای مردم ایجاد کنیم

افتتاح بیش از 700 پروژه ورزشی در سال 98/ تامین امکانات و تجهیزات برای روستاییان/ خیرین ورزش یار دست از حمایت برنداشتند

افتتاح بیش از 700 پروژه ورزشی در سال 98/ تامین امکانات و تجهیزات برای روستاییان/ خیرین ورزش یار دست از حمایت برنداشتند

مظنه انواع سینما خانگی در بازار + جدول

کمپوست ثروتی پنهان در دل گیاهی جادویی+فیلم

کمپوست ثروتی پنهان در دل گیاهی جادویی+فیلم