مطالب مرتبط:
ترکیه از یک مرکز نظامی در شمال سوریه عقب نشینی کرد
نیروهای ترکیه از یک مرکز نظامی در شمال سوریه عقب نشینی کردند
ارتش ترکیه از برخی مناطق در شمال سوریه عقب نشست
ارتش ترکیه از برخی مناطق در شمال سوریه عقب نشست
نیروهای ترکیه از یک مرکز نظامی در شمال سوریه عقب نشینی کردند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 اسفند 1398 ساعت 04:472020-02-20بين الملل

آیا رویارویی بزرگ در شمال غرب سوریه حتمی است؟


همزمان با پیشروی های ارتش سوریه در شمال غرب این کشور، تهدیدات اردوغان به روزرسانی شد و از سوی دیگر مذاکرات میان روسیه و ترکیه درباره ادلب هم بی نتیجه ماند.

- همزمان با پیشروی های ارتش سوریه در شمال غرب این کشور، تهدیدات اردوغان به روزرسانی شد و از سوی دیگر مذاکرات میان روسیه و ترکیه درباره ادلب هم بی نتیجه ماند.

: در حالی ارتش سوریه به پیشروی های خود در غرب حلب ادامه می دهد که همزمان با آن تهدیدات ترکیه هم ادامه یافته است و این پس از به نتیجه نرسیدن چند دور مذاکرات میان مسکو و آنکارا درباره اوضاع ادلب و غرب حلب بود.

آنکارا با اشاره به شکست مذاکرات با مسکو از حمله بزرگ حرف می زند رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه امروز چهارشنبه با اشاره به اینکه مذاکراتش با روسیه درباره ادلب نتایج رضایت بخشی نداشته و پاسخگوی خواسته های ترکیه نبوده است، مدعی شد: ما به پایان مهلت داده شده به نظام سوریه برای عقب نشینی تا بعد از ایست های بازرسی ترکیه در ادلب نزدیک می شویم.

ما آخرین هشدارها را درباره ادلب به نظام سوریه دادیم اما تاکنون هیچ نتیجه و پاسخی ندیده ایم.

عملیات نظامی در ادلب موضوع مهم روز است و آنکارا هشدارهای نهایی در این باره را به سوریه داده است.

ترکیه برای تحقق امنیت در ادلب سوریه مصمم است و اینکه حتی با وجود ادامه مذاکرات با روسیه هم از ایجاد منطقه امن در ادلب دست نخواهد کشید و ترکیه در رابطه با مساله ادلب طرح و برنامه خود را آماده کرده است.

سرنوشت ادلب را به نظام اسد و حامیان آن نخواهیم سپرد .

از سوی دیگر ابراهیم کالین، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه هم گفت: خط مشی اصلی ما در ادلب بازگشت به اجرای توافق سوچی است.

تاکنون نتیجه رضایت بخشی از مذاکرات حاصل نشده است.

ما برنامه و نقشه ارائه شده را نپذیرفتیم.

تغییر محل استقرار پست های دیده بانی کشور در ادلب مطرح نیست.

کسی شک نداشته باشد که در صورت حمله به سربازان مان در ادلب با شدیدترین شکل ممکن پاسخ خواهیم داد! استحکامات و ارسال محموله های نظامی به منطقه برای حفاظت از غیرنظامیان در ادلب ادامه خواهد یافت .

مسکو بر تداوم نبرد با تروریست ها اصرار دارد این در حالی است که سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت: جداسازی مخالفان از تروریست ها در ادلب تا تاریخ مقرر و یک سال پس از آن تاریخ انجام نگرفت.

در همین حال اقدامات تحریک آمیز تروریست ها از ادلب و گلوله باران مواضع ارتش سوریه و مناطق مسکونی ادامه یافت.

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه در دیدار دوم خود درباره ادلب در پاییز گذشته توافق کردند که محدوده ای غیرنظامی در مرز سوریه و ترکیه تا عمق 20-30 کیلومتری ایجاد شود که در آن شبه نظامیان و تسلیحات وجود نداشته باشد اما این توافق بطور آشکار نقض شده است.

بدیهی است ارتش سوریه با پایبندی به تفاهم نامه ادلب به این گونه اقدامات تحریک آمیز پاسخ می دهد.

باتوجه به اینکه تروریست ها نمی خواهند از محدوده غیرنظامی خارج شوند تلاش می شود آنها را با استفاده از نیروی نظامی خارج کرد تا گلوله باران ها متوقف شود.

وی ادامه داد: این اقدامات ارتش سوریه پاسخ به نقض تفاهم نامه ادلب است و ارتش سوریه تروریست ها را به کشور دیگر نمی راند و همه اقدامات در این کشور انجام می گیرد.

این ارتش روند خارج سازی تروریست ها از جاده ام -4 و ام -5 را اجرا کرده است.

چنین تصور می شود که روسیه و ترکیه در مورد ادلب توافق کردند تا وضعیت آنجا منجمد شود و تروریست ها هر کاری که می خواهند بکنند.

این تصور درست نیست و هیچکس به تروریست ها وعده نداده است که با آنها کاری نخواهند داشت.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه برای همکاری با ترکیه آماده ایم، افزود: اما هنوز توافق معینی برای دیدار رؤسای جمهوری دو کشور وجود ندارد .

راز شکست مذاکرات روسیه و ترکیه درباره ادلب عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب درباره تحولات ادلب و مذاکرات مسکو و آنکارا در مطلبی در رأی الیوم آورده است: دور سوم از مذاکراتی که میان هیأت های امنیتی و نظامی ترکیه و روسیه درباره اوضاع بحران زده در ادلب در مسکو برگزار شد از هم پاشید و دلیل این فروپاشی نیز اصرار طرف روس بر همه شروط خود در از بین بردن گروه های مسلح درج شده در فهرست تروریسم و بازگشت شهر ادلب و حومه آن به طور کامل به زیر حاکمیت سوریه در راستای اجرای توافقنامه سوچی و نیز مخالفت با درخواست ترکیه برای عقب نشینی نیروهای سوریه به مواضع قبلی خود یعنی قبل از بازپس گیری 600 کیلومتر مربع از استان ادلب و تعداد زیادی از شهرها و جاده های استراتژیک است.

وی نوشت: این فروپاشی به معنای آن است که ارتش عربی سوریه به پیشروی خود در استان ادلب ادامه می دهد و روستاها و شهرک هایی که هنوز تحت سیطره گروه های مسلح باقی مانده اند به منظور بستری سازی برای حمله به شهر ادلب با پوشش هوایی روسیه را آزاد می کند؛ امری که ترکیه را در برابر دو گزینه و نه گزینه سوم قرار می دهد؛ نخست قبول امرواقع برای اجتناب از رویارویی نظامی با روس ها و ارتش سوریه و همپیمانانش یا ادامه عملیات گسیل نیرو و ورود به درگیری با ارتش سوریه عطوان: ترکیه را در برابر دو گزینه قرار دارد؛ نخست، قبول امر واقع برای اجتناب از رویارویی نظامی با روس ها و ارتش سوریه و همپیمانانش یا ادامه عملیات گسیل نیرو و ورود به درگیری با ارتش سوریه در تلاش برای بیرون کردنش از همه شهرها، روستاها و جاده های بین المللی که بازپس گرفت از جمله جاده بین المللی ام 5 که حلب را به دمشق پایتخت سوریه مرتبط می کند.

عطوان بیان کرد: ابراهیم کالن سخنگوی رسمی و مشاور سیاسی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی که در آنکارا برگزار کرد به شکست مذاکرات در مسکو درباره ادلب اذعان کرد؛ در مقابل، بیانیه روسیه بر یک مساله مهم تأکید کرد که چه بسا همان چیزی است که باعث فروپاشی مذاکرات و بازگشت هیأت مذاکره کننده ترک به آنکارا با دست خالی شد و در اینجا کلمه به کلمه آن را نقل می کنیم برقراری امنیت و ثبات طولانی مدت در ادلب و بخش های دیگر سوریه امری است که فقط بر اساس پایبندی به حاکمیت سوریه، استقلال، وحدت و سلامت اراضی آن امکان پذیر است .

وی می افزاید: این مساله بسیار مهمی است زیرا بر حاکمیت دولت سوریه بر ادلب و حومه آن تأکید می کند امری که معنایش مخالفت قاطع با درخواست اصلی هیأت ترکیه ای برای عقب نشینی ارتش عربی سوریه از خان شیخون ؛ معره النعمان و سراقب و همه شهرها و شهرک های دیگر در استان ادلب است و نیز مخالفت قاطع با سیطره دوباره گروه های مسلح و به طور خاص هیأت تحریر الشام یا همان گروه تروریستی جبهه النصره بر بزرگراه های ام 4 که حلب را به لاذقیه مرتبط می کند و ام 5 که حلب را به دمشق و از آنجا به امان مرتبط می کند، است؛ به همین دلیل طرف روس به طرف ترک نقشه ای برای مکان های جدید مراکز دیده بانی نظامی اش به عنوان جایگزین مراکز دیده بانی 12 گانه محاصره شده توسط ارتش سوریه ارائه کرد.

اردوغان تهدیداتش را عملی نمی کند و حمایت نظامی آمریکا و ناتو هم بعید است این تحلیلگر اوضاع منطقه تاکید کرد: اردوغان برای عقب نشینی ارتش سوریه مهلتی تا پایان فوریه جاری داده و تهدید کرد که در غیر این صورت این عقب نشینی را با زور تحمیل می کند و بیش از 80 تانک و 150 زره پوش و ده هزار نظامی به ادلب فرستاد تا این تهدیداتش را عملی کند ولی این تهدیداتش را عملی نمی کند زیرا به خوبی می داند که او فقط با ارتش سوریه رویارو نمی شود بلکه با همپیمانان روس سوریه که بر حریم هوایی منطقه سیطره دارند و روی زمین نیز نیرو دارند رو به رو می شود مگر آنکه حمایت نظامی باز از آمریکا و پیمان ناتو دریافت کند که این مساله نیز به باور بسیاری از ناظران کاملاً بعید است.

عطوان نوشت: فرماندهان نظامی روسیه هرگز به ترکیه به هر بهانه ای اجازه حمله نمی دهند تا وقایع را روی زمین تغییر دهد و دولت سوریه نیز گذرگاه های انسانی امن برای آوارگان ادلب باز کرده است تا برگه برنده آوارگان را از دست ترکیه به طور کلی بیرون بکشد و همه نشانه ها تأکید می کند که احتمال رویارویی بسیار بیشتر از احتمال آرامش است.

چرا پوتین عصبانی است؟ وی در ا دامه آورده است: مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده که اگر مذاکرات مسکو درباره ادلب به هیچ نتیجه ای نرسد پوتین و اردوغان رؤسای جمهور دو کشور با هم دیدار می کنند ولی پوتین تا کنون تمایلی برای این دیدار از خود نشان نداده است و چندین درخواست ترکیه در این زمینه را رد کرد زیرا اعتمادش به پایبندی رییس جمهور ترکیه به هر گونه توافقنامه ای که امضا شد از جمله تصمیم هایی که در نشست سران در سوچی در سپتامبر سال 2018 اتخاذ شد، از دست داد.

موضوعی که پوتین رییس جمهور روسیه را بیشتر عصبانی کرد سفر مقابله ای اردوغان رییس جمهور ترکیه به اوکراین و فریادش با صدای بلند عظمت از آن اوکراین است و حمایت اش از بازگشت شبه جزیره کریمه به اوکراین است؛ شبه جزیره ای که روسیه به کشورش ملحق کرد.

زبان حال پوتین این است که می گوید این شیوه مناسب برای رفتار با همپیمانان نیست .

این تحلیلگر جهان عرب در پایان می نویسد: روزهای آینده روزهای سرنوشت سازی در صحنه سوریه و به طور خاص شهر ادلب خواهد بود و هر گونه اقدام متهورانه طرف ترک فتیله رویارویی منطقه ای و چه بسا بین المللی را شعله ور می کند؛ اقدام متهورانه طرف ترک فتیله رویارویی منطقه ای و چه بسا بین المللی را شعله ور می کند به ویژه پس از ورود ایالات متحده آمریکا به خط بحران برای ماهی گرفتن از آب گل آلود و گرفتار کردن ترکیه اردوغان در دام جنگ فرسایشی ادلب و درخواست کمک اردوغان از ناتو، است.

قدر مسلم آن است که ارتش سوریه بر بازگردانیدن همه مناطق این کشور به آغوش دمشق اصرار دارد و از نگاه تحلیلگران و ناظران امور 2 سناریو نظامی درباره حل بحران ادلب وجود دارد؛ سناریوی نخست، ادامه عملیات نظامی ارتش سوریه از حومه غربی حلب و سیطره بر اتارب و سرمدا و رسیدن به گذرگاه باب الهوی که این مفهومش محاصره کل استان ادلب و بخشهای باقیمانده تحت کنترل تروریست ها در استان ها لاذقیه و حماه است.

سناریوی دوم، عملیات نظامی ارتش سوریه برای سیطره بر کل جاده حلب-لاذقیه معروف به ام 4 و این مسافتی میان مناطق النیرب و جسرالشغور تا شهر اریحا و شهرک های اورم الجوز، محمبل و فریکه است.

در صورت وقوع این سناریو همه مناطق جنوب جاده، اتوماتیک وار سقوط خواهد کرد و تروریست ها نیمی از مناطق تحت کنترل خود را از دست خواهند داد و شهرهای بزرگی مانند اریحا و جسرالشغور به آغوش دولت سوریه بازخواهد گشت.

دمشق و متحدانش به این اکتفا نخواهند کرد و به دنبال فتح شهر ادلب مرکز استان ادلب برخواهند آمد.


کلید واژه ها: مذاکرات - ارتش سوریه - ترکیه - شمال غرب - اردوغان - تهدیدات - سوریه - ادلب - روسیه - رییس جمهور ترکیه - رجب طیب اردوغان - آنکارا - ارتش - شمال - ادامه - رییس جمهور - دیگر - چهارشنبه - مسکو - بزرگ - امروز - رضایت - پایان - اوضاع - نظام - رییس - مهلت - شکست - حمله - داده

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا شماری از دیپلماتهای خود را از عراق خارج کرد

کسی از دروغ پراکنی آمریکا فریب نمی خورد

هشدار مدیر مرکز کنترل بیماری در آمریکا به شهروندان این کشور

مدیر مرکز کنترل بیماری در آمریکا به شهروندان این کشور هشدار داد

تحریم مثل کرونا آدم می کشد

ماجرا اجساد آویزان مقابل درب این خانه+ عکس

با پرینتر سه بعدی در خانه ماسک پزشکی بسازید

فرود هواپیماهای آمریکایی در چندین پایگاه نظامی در عراق

توس: یک فوتبالیست می تواند یک? سال بدون حقوق زندگی کند

فرود هواپیماهای آمریکایی در چندین پایگاه نظامی در عراق

برج آزادی «آبی» شد

یک میلیون نفر کرونا گرفتند

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت

کمک یک لیورپولیِ ناشناس به بیمارستان کودکان

برج آزادی آبی شد

آخرین خبرهای کرونا در جهان/3٫9 میلیارد تن از جمعیت کره زمین در قرنطینه خانگی/بحران در اسپانیا ادامه دارد

ناتو ماموریت آموزش نظامی در عراق را گسترش می دهد

بایدن خواستار کاهش تحریم های ایران شد

تولد نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس 115

مرسدس بنز 190 EVO II افسانه ای 30 ساله شد

شمار فلسطینیان مبتلا به کرونا به 160 نفر رسید

عمران خان تصمیم جدید هند درباره کشمیر را محکوم کرد

واکنش جو بایدن به ادعای ترامپ درباره آمادگی برای کمک به ایران

دفن یک پیرمرد با خودروی مورد علاقه اش!+ تصاویر

توییتر هزاران حساب کاربریِ علیه ایران را حذف کرد

حمایت واشنگتن از ریاض به قیمت خون صد ها هزار نفر از مردم یمن

شمار فلسطینیان مبتلا به کرونا به 160 نفر رسید

رییس موساد رژیم صهیونیستی در قرنطینه قرار گرفت

وب کنفرانس گروه کاری ویژه COVID 19 اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC)  برگزارشد

بایدن: کاهش تحریم های آمریکا اقدامی انسانی است

جو بایدن خواستار کاهش تحریم ها علیه ایران شد

ابتلای بیش از 1600 نفر از کارکنان تحت امر وزارت دفاع آمریکا به کرونا

هشدار حماس به اسراییل درباره جلوگیری از ورود تجهیزات پزشکی به غزه

حماس: اسراییل مسئول پیامدهای ناشی از شیوع کرونا در غزه است

کرملین: پوتین و بن سلمان گفتگویی نداشته اند

هشدار مرکز آمریکایی در مورد احتمال بازگشت کرونا تا پایان سال

هشدار مرکز آمریکایی در مورد احتمال بازگشت کرونا تا پایان سال

واکنش بایدن به ادعای ترامپ درمورد کمک به ایران

آماده باش ارتش لبنان در مرز با فلسطین اشغالی

مرگ یک زندانی در آمریکا بر اثر کووید-19

جو بایدن رسما خواستار تعلیق تحریم ها علیه ایران شد

درخواست بایدن برای تسهیل تحریم ها علیه ایران در میانه شیوع کرونا

کره جنوبی در مدیریت ویروس کرونا موفق عمل کرده است/ شیب تند مرگ و میر ها در آمریکا

وب کنفرانس گروه کاری ویژه COVID 19 اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC)  برگزارشد

صدای ماندگار

مرگ 760 مبتلا به کرونا در ایتالیا طی 24 ساعت گذشته / افزایش مبتلایان به بیش از 115 هزار نفر

تلاش شرکت تولید سیگار برای تهیه واکسن کرونا از برگ تنباکو

درخواست بایدن برای تسهیل تحریم ها علیه ایران در میانه شیوع کرونا

مالک چینی اینتر 300 هزار ماسک به ایتالیا اهدا کرد+عکس

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت

شکایت لبنان از رژیم صهیونیستی به شورای امنیت

مبتلایان به کرونا در جهان از 1 میلیون نفر فراتر رفت

مشاور ترامپ از نقشه آمریکا علیه مقاومت پرده برداشت

آخرین خبرهای کرونا در جهان/3٫9 میلیارد تن از جمعیت کره زمین در قرنطینه خانگی/بحران در اسپانیا ادامه دارد

حماس رژیم صهیونیستی را مسئول پیامدهای شیوع کرونا در غزه دانست

افغانستان در تاریکی

تحلیل عملکرد کشورهای مختلف در مقابله با کرونا

جو بایدن رسما خواستار تعلیق تحریم ها علیه ایران شد

واکنش جو بایدن به ادعای ترامپ درباره آمادگی برای کمک به ایران

واکنش بایدن به ادعای ترامپ درمورد آمادگی کمک به ایران

تیره شدن بیش از پیش روابط چین با آمریکا

آهنگ عربی شاد بنام کمان کمان + لینک دانلود

روسیه خواستار برداشته شدن تحریم های یکجانبه شد

ادامه افزایش شمار مبتلایان به کرونا در کشورهای عربی/ ثبت سومین مورد فوتی در قطر

بایدن: با وجود اختلافات با ایران، کاهش تحریم های آمریکا اقدامی انسانی است

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از یک میلیون نفر گذشت

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از یک میلیون نفر گذشت

جنگ ماسک ها در اروپا شدت گرفت

واکنش جو بایدن به ادعای ترامپ درباره آمادگی برای کمک به ایران

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از یک میلیون نفر گذشت

تلاش ترامپ برای افزایش قیمت نفت

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از یک میلیون نفر گذشت

شوک تازه به بازار نفت | دعوت عربستان به برگزاری نشست فوری اوپک

افشای نامه محرمانه عادل عبدالمهدی به وزیر دفاع آمریکا

با پرینتر سه بعدی در خانه ماسک پزشکی بسازید

درخواست عربستان برای برگزاری نشست اضطراری اوپک

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از یک میلیون نفر گذشت

اعلام منع آمد و شد در مکه و مدینه

تمدید معافیتهای هسته ای ایران از سوی ترامپ موضوع مهمی نیست

بناپارتیسم چیست؟

تولید و فروش «رانیتیدین» در آمریکا ممنوع شد

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از میلیون نفر گذشت

همه پروازها از مبدا ایران به آلمان تعلیق شد

مشاور ترامپ از نقشه آمریکا علیه مقاومت پرده برداشت

عطوان: چرا تجاوزات آمریکا و اسراییل به عراق و سوریه در حال افزایش است؟

بیش از یک میلیون آسیب دیده از بحران کرونا در آلمان درخواست کمک کرده اند

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از یک میلیون نفر گذشت

نامه تند دانشجویان تهرانی به سرکرده تروریست سنتکام آمریکا

آمریکا تصمیم به انجام عملیات هوایی علیه چند پایگاه نظامی در عراق دارد

پنهانکاری پنتاگون در عراق

جنجالی ترین خبرهای علمی در سالی که گذشت + تصاویر

قربانیان کرونا از 50 هزار نفرگذشت

آمریکا تصمیم به انجام عملیات هوایی علیه چند پایگاه نظامی در عراق دارد

ابتلای بیش از 18هزار نفر در سوییس به کرونا

پنهان کاری آمریکا در مورد سامانه موشکی در عراق

سیزده بوستان جوانمردان

بیش از یک میلیون آسیب دیده از بحران کرونا در آلمان درخواست کمک کرده اند

عضو کمیته امنیت و دفاع عراق: نصب سامانه «پاتریوت» تجاوز به حاکمیت عراق است

مشاور ترامپ: آمریکا قصد حمله به چند موضع نظامی عراقی را دارد

تاکید الزرفی بر لزوم تکمیل تسلیح ارتش عراق از سوی کشورهای بزرگ

آیا رویارویی بزرگ در شمال غرب سوریه حتمی است؟

آیا رویارویی بزرگ در شمال غرب سوریه حتمی است؟