مطالب مرتبط:
نمایندگان مجلس در چه صورت عصاره فضائل ملت هستند؟
مجلس عصاره ملت و ویترین مردم ایران است
نقش نمایندگان مجلس دهم در گرانی ها چه بود؟
10 دوره با نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی
حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟ + جدول
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:372020-02-18سياسي

نمایندگان مجلس در چه صورت عصاره فضائل ملت هستند؟


اهمیت انتخابات مجلس شورای اسلامی و لزوم تعیین معیارها و شاخص های عمومی و اختصاصی آن از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی تا عروج ملکوتی امام خمینی (ره) بر بنیانگذار کبیرش پوشیده نبود.

- اهمیت انتخابات مجلس شورای اسلامی و لزوم تعیین معیارها و شاخص های عمومی و اختصاصی آن از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی تا عروج ملکوتی امام خمینی (ره) بر بنیانگذار کبیرش پوشیده نبود.

امام امت مجلس را کانون و سرمنشاء همه قانون ها و قدرت ها می دانستند به همین دلیل تاکید فراوانی داشتند که نمایندگان مجلس باید معلم اخلاق باشند، مباحث دلخواه اسلام و مشکلات مردم و کشور را بیان کنند، قوانین منطبق با اسلام را بررسی و تصویب کنند، از صف بندی های سیاسی و غرض ورزی های شخصی به شدت پرهیز کنند و با عمل به احکام اخلاقی و انسانیِ اسلام در عمل نشان دهد عصاره فضائل ملت هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران در طول عمر پر برکت شان بارها و بارها با رییس، هیات رییسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار داشتند اما اولین دیدار ایشان با نمایندگان دور اول مجلس شورای اسلامی اهمیت ویژه ای داشت.

ایشان در دیدار با نمایندگان اولین دوره مجلس شورای اسلامی به تبیین معیارهایی پرداختند که نامزدهای نمایندگی مجلس در صورت احراز این شاخص ها و معیارها، صلاحیت نمایندگی مردم را داشته و مجوز فعالیت در مجلس را پیدا می کنند.

ایشان همواره تاکید داشتند کسی که برای خدا کار کند، هیچ وقت توی کارش شکست نیست و بُرد همیشه با اوست.

امام خمینی (ره) در تبیین شاخص ها و معیارهای نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، گفتند: ‏‏مجلس شورای اسلامی که شما آقایان وکیل هستید از طرف ملت برای خدمت در آن بنگاه، باید آن چیزی که دلخواه ملت است در آنجا طرح شود، آنچه دلخواه اسلام است مورد بحث و مشورت قرار بگیرد و به ترتیبی که مقرر است تصویب بشود و همه چیزش ‏‏‏اسلامی باشد.

بنیانگذاری جمهوری اسلامی ایران با نهی نامزدهای نمایندگی مجلس از خصومت فردی و پرهیز از تضعیف و توهین به یکدیگر، بیان کردند: اغراض شخصیه را باید همه ما کنار بگذاریم.

فرضاً که من با شما خدای نخواسته، یک خرده حساب دارم، در مجلسی که مجلس اسلامی است نباید در آنجا به حساب آنها رسیدگی کرد.

مجلس شورای اسلامی در یک محفظه سربسته نیست که اگر خدای نخواسته انحرافی در آن پیدا شد همان اجزای خود مجلس بفهمند، آنجا سر باز است و رادیو و تلویزیون آن را منتشر می کند و همه ایران می بینند و می شنود، و خارج از ایران هم تا آنجایی که موج اینها می رود، آنها هم می شنوند و می فهمند که چه شده است.

اگر بنا باشد که خدای نخواسته از اول صف آرایی بشود برای جنگ اعصاب، و آن مجالسی که درزمان طاغوت بود، آن مجالس، باز محتوایش تکرار بشود، این مجلس اسلامی نیست و آقایان به وظیفه شرعی و الهی خودشان عمل نکرده اند.

‏ ایشان در تبیین شرط عصارهِ فضائل ملت بودنِ نمایندگان مجلس، گفتند: ‏‏ من امیدوارم که آقایان بدون اینکه جهات نفسیت را در نظر داشته باشند، و بدون اینکه اغراض خودشان را و مخالفتهای شخصی که با اشخاص دارند در نظر داشته باشند، به آن چیزی که وکیل او، به آن چیزی که در آن چیز وکیل هستند، اندیشه کنند و مباحثه کنند و شور کنند.

شوری که در محیطی واقع شد که اسلامی است و اخلاق اسلامی است منتهی به جنگ نمی شود، منتهی به آن مسائلی که در آن مجلسها و بعضی از آن مجلسها واقع می شد که انصافاً شرم آور است نمی شود.

باید همان طوری که تا حالا تحولات زیادی پیدا شده است در این ملت، شما که وکیل از جانب ملت هستید و عصاره فضایل ملت هستید، باید در آنجا همان معنایی که مأمور او شدید از طرف ملت، همان معانی باشد.

‏ رهبر فقید انقلاب اسلامی متذکر شدند: شما وکیل نیستید که بروید آنجا بنشینید و حساب هایی که خودتان با هم دارید صاف کنید.

اگر یک همچو کاری بشود، این انحراف است و غصب است آن محل برای شما.

شما باید- ان شاءالله همین طور هم هست- شما باید در آنجا معلم اخلاق باشید از برای همه کشور؛ برای اینکه مطالب شما به همه کشور بسط پیدا می کند.

وقتی که همه مردم در تمام کشور دیدند که این وکلای شان با راستی و صداقت در خدمت کشور هستند و در خدمت اسلام هستند و مناظره هایی که می کنند مناظره های اسلامی است، و بحث و تفتیشی که می کنند بحث و تفتیش اسلامی است، این یک تعلیمی می شود به همه افرادی که در این کشور هستند، و به آنجایی که این موجها می رسد در خارج کشور.

‏ امام امت با تاکید بر التزام عملی به اخلاقیات از سوی نمایندگان مجلس، گفتند: شماها باید در مجلس که می روید علاوه بر اینکه، مسائلی که طرح می شود که مورد احتیاج ملت است، باید آنها را در آن طرح کنید، با سلاح اخلاق اسلامی وارد بشوید، و با آن سلاح مردم را تربیت کنید که وقتی چند سال از مجلس گذشت، در مردم آثار گفتگوهای شما و مناظرات شما پیدا باشد.

از مجلس منعکس می شود کارهای شما.

علاوه بر اینکه خدای تبارک و تعالی حاضر است در همه جا و ناظر است در همه جا، و پرونده های همه شما پیش اوست و همه عالَم.

علاوه بر اینکه باید ملاحظه کنید که در حضور خدای تبارک و تعالی هستید، هر نَفسی که می کشید در حضور او هست، و هر کلمه ای که ادا می کنید در محضر مبارک خدای تبارک و تعالی هست.

و در محضر خدای تبارک وتعالی، برخلاف دستور او جرم عظیمی است، و باید ناظر بدانید خدا را بر اعمال خودتان، باید شما دیگران را هم تربیت کنید.

امام خمینی (ره) هشدار دادند: اگر خدای نخواسته، انحرافی در مجلس پیدا بشود، چون منعکس می شود به همه جا، ممکن است که انحراف در سطح گسترده ای پیدا بشود و مسؤولیت بزرگ باشد.

چنانچه انحرافاتی را شما به واسطه اعمال و افعالتان از ملت سلب کنید، اجر بسیار بزرگی را دارید، اجر انبیا را دارید.

از الآن بنای بر این نگذارید که ما یک جبهه کذا و یک جبهه کذا، از اول بنای مبارزه باشد، مبارزه نیست، مباحثه است، مباحثه، مباحثه نرم اسلامی.

می خواهید هر کدام مسائلی که دارید به دیگری بگویید با برهان، با بیان، البته باید بگویید اما مبارزه ندارید با هم.

و همه برای اسلام هستید و خدمتگزار اسلام هستید و می خواهید برای اسلام خدمت بکنید.

‏ ایشان با تاکید موکد به نمایندگان حاضر در این نشست، گفتند: ‏‏از حالا بنا نگذارید به اینکه یک جبهه بندی بکنید، یک دسته این طرف، یک دسته آن طرف و همان کارهایی که در مجالس سابق می کردند، و همان دعواها و نزاعهایی که به انحطاط می کشید خودشان و ملت را.

و من نمی دانم آیا در مجالس خارج از این کشور یک همچو نزاعها و داد و قالها و بدگوییهایی بوده است که تقلید کردند اینها از آنها یا نه ابتکار بوده، این را من اطلاع ندارم؛ لکن علی ایّ حال، چه تقلید از دیگران بوده، و چه ابتکار خودشان بوده است، یک امر بسیار مشوّه بدی بود که تلخی او در ذائقه باید بماند تا آخر.

و من امیدوارم که کارهای شما آن تلخیها را از ذائقه ها‏ بزداید.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی، ‏‏ مجلس شورای اسلامی را مرکز همه قانون ها و قدرت های کشور دانستند و افزودند: مجلس هدایت می کند همه را و باید بکند، اما بنای بر این نباشد که مجلس دولت را ضعیف کند.

و بنای بر این هم نباشد که دولت مجلس را ضعیف کند.

تضعیف هر یک، تضعیف خودش هم هست.

اگر رییس دولت؛ رییس جمهور تضعیف کند مجلس را، خودش قبل از مجلس سقوط می کند و اگر مجلس تضعیف کند دولت و رییس جمهور و آنهایی که اجرا می خواهند بکنند، این خودشان هم تضعیف می شوند و امروز صلاح نیست.

چنانچه در یکوقتی هم یک همچو مطلبی واقع بشود، آن هم یک جرم است.

امروز این مسأله، جرم بسیار بزرگ است.

برای اینکه، در آن مواقعی که مملکت ما ابتلا به این مصایب ندارد، خوب یک کار خلاف است، اما کار خلافی نیست که مملکت ما را تهدید به نابودی و شکست ‏‏‏بکند.

امام (ره) ادامه دادند: ‏‏این قانونی که ملت برایش رأی داده است.

همین رأی نداده است که توی طاقچه بگذارید و کاری به آن نداشته باشید، بروید مشغول کار خودتان بشوید.

این قانون باید دست همه باشد و همه حدود را قانون معیّن بکند.

قانون برای مجلس حدود معین کرده است، تخلف از این حدود نشود.

برای رییس جمهور تحدید کرده، حدود قرار داده، او هم تخلف نکند.

برای نخست وزیر و امثال اینها و دولتها حدود معیّن کرده.

آنها هم نباید خارج بشوند.

هر که خارج بشود از حدود، باید این را تنبه بدهند، هدایت کنند آن را.

‏ رهبر فقید انقلاب اسلامی در هشداری به جریان های چپ و راست، متذکر شدند: من نمی گویم همه روشنفکرها؛ روشنفکر خوب در همه طبقات هست.

اما آنهایی که از اوّلی که این جمهوری اسلامی خواست پایش را بگذارد توی ‏‏این مملکت مخالفت کردند و همچنین آنانی که به اسم خدمت به خلق می خواهند نگذارند، این جمهوری اسلامی تحقق پیدا بکند، شما خوف هیچ کس را نداشته باشید.

نه خوف چپی ها را داشته باشید، نه خوف راستی ها را شما- در مسائل قانون اساسی است و اسلام و قانون اساسی هم تابع اسلام است- باید به اسلام فکر بکنید، نباید فکر کنید که حالا که در فلان کشور کذا چه جور واقع شده ما هم خوب است که التقاطی باشیم؛ یک قدری بگوییم خدا، یک قدری هم بگوییم چیز دیگر.

مستقیم باشید و با استقامت کارتان را پیش ببرید، پشتیبان شما خداست.

از هیچ چیز، از هیچ قوه نترسید.

ایشان در عین حال یادآور شدند: من نمی گویم که شما می توانید بر همه قوه ها غلبه بکنید.

ما که چیزی نداریم، همه چیز ما دست دشمن های ماست.

‏ ‏‏من عرض می کنم که وقتی بنا شد که ما به تکلیف مان عمل بکنیم و ما آن راهی را که خدای تبارک و تعالی پیش پای ما گذاشته است آن راه را برویم، برای ما، شکست هیچی نیست.

برای اینکه از دو حال خارج نیست: یا این است که ما پیش می بریم که شکست هیچ نیست و یا این است که نه، می آیند و ما را عقب می زنند، ما تکلیف مان را عمل کرده ایم، چه شکستی است؟‏ سیدالشهدا هم شکست خورد در کربلا، اما شکست نبود این.

‏‏‏کشته شد و زنده کرد یک عالَمی را.

امیرالمؤمنین هم در جنگ ها، در جنگ صفین شکست خورد، لکن شکست نبود این.

او به خدمت اسلام بود و برای خدا کار می کرد.

امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه کسی که برای خدا کار بکند، هیچ وقت شکست تویش نیست و بُرد همیشه با اوست، خاطرنشان کردند: شما خوف این را نداشته باشید که اگر یک چیزی برخلاف مثلًا مسلک مارکسیسم بگویید، بگویند که اینها چه عقب مانده هستند، خودِ آنها عقب مانده اند.

همانهایی که ادعای- نمی دانم- کمونیستی و کذا می کنند، خود آنها از همه قلدرتر و از همه دیکتاتورترند، و ملتهایشان را همه به بند کشیده اند.

آزادی در آن ممالک نیست برای کسی.

همان طوری که در ممالک غربی هم آزادی نیست در کار، صحبت آزادی، حرف آزادی است.

اگر آزادی باشد، این سیاههای بیچاره چه کرده اند که اینطور تحت فشارند؟ در هیچ جای دنیا شما خیال نکنید که این طرحهایی که می دهند، و این بساطی که درست می کنند، یک واقعیتی باشد و بخواهند روی او رفتار بکنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: انتخابات مجلس شورای اسلامی - اسلام - مجلس شورای اسلامی - نمایندگان مجلس - انتخابات مجلس - جمهوری اسلامی - اسلامی - شورای اسلامی - مجلس - امام خمینی - نمایندگان - بنیانگذار - انتخابات - اختصاصی - ملکوتی - امام - جمهوری - اهمیت - خمینی - شورای - عمومی - اخلاق - شاخص - فراوانی - مشکلات - قوانین - بررسی - کانون - قانون - احکام

آخرین اخبار سرویس:
شبکه اجتماعی دانش آموزی استان بوشهر عملیاتی شد

تصاویر/ کاروان های جشن خیابانی ولادت امام زمان(عج) در شیراز

استاندار قم: بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) اردیبهشت ماه افتتاح می شود

تصاویر / پخش بسته های معیشتی توسط طلاب جهادی شهید سردار سلیمانی تبریز

شرط مدیر شبکه پنج برای مجری شدن سلبریتی ها

اصناف آذربایجان غربی برای شروع به کار باید ثبت نام کنند

آخرین وضعیت جسمی علی لاریجانی پس از ابتلایش به کرونا

گزارشی از ساخت سکوهای سریع پرتاب موشک در ایران

آخرین وضعیت علی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا

تولید ماسک های فیلتردار پیشرفته یونی توسط وزارت دفاع برای نخستین بار

توزیع 150 بسته گوشت گرم بین نیازمندان همدان

اهدای پنج هزار بسته ی ارزاق و مواد بهداشتی از سوی فولاد خوزستان به قرارگاه جهادی شفا

193 سری جهیزیه به نوعروسان منطقه سیستان اهد شد

زندگی دوم؛ زودتر از موعد در ایران

ملت ایران خوش درخشید، غرب وحشی زنده شد

دغدغه های اصلی نظام و رهبر انقلاب معیشت و اشتغال مردم است/ با همکاری و مشارکت مردم و در خانه ماندن هر چه زودتر زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع خواهد شد

منتخب مردم اردبیل: منتخبان مجلس یازدهم درک مشترکی از مشکلات معیشتی مردم دارند

راه اندازی کارگاه تولید مواد ضدعفونی کننده توسط گرو ه های بسیج دانشجویی

عضو خبرگان: حضور مردم در عرصه های کمک رسانی از اصلی ترین شاخص های تمدن اسلامی است

ضرورت حاکمیت ارزش های مهدوی در جامعه/شهدای هنرمند شناسانده شوند

مشاور رییس مجلس: لاریجانی در قرنطینه خانگی است

نماینده تبریز: تنها راه کنترل کرونا اجرای سیاست های قاطعانه است نه نیم بند

چند پیام تسلیت برای احمدرضا درویش

وزارت دفاع ماسک فیلتردار پیشرفته تولید کرد

بازگشت کیشوندان طبق ضوابط قرنطینه ای پایش می شود

اینفوگرافی/ وضعیت بیکاری در استان های مختلف

کارگاه های صنعتی و تولیدی اردبیل لازمه های زیست محیطی را جدی بگیرند

رودخانه قره سو در محدوده شهرستان نمین بازگشایی می شود

بازگشت کیشوندان طبق ضوابط قرنطینه ای پایش می شود

سکوت در پارک ها و تفرجگاه های سنندج

علی زندوکیلی شبی خاطره انگیز را در برج میلاد رقم زد/کنسرتی خارج از برنامه و بدون اعلام قبلی

رونمایی وزارت دفاع از ماسک های فیلتردار پیشرفته یونی

آن ها که رعایت نکردند!

کنسرت آنلاین علی زندوکیلی با بیش از 7 میلیون بازدید، رکورد زد

دعوت دانشجویان بسیجی کردستان از همه اقشار برای شرکت در تولید آب ژاول

تسلیت تلفنی سید حسن خمینی به احمدرضا درویش

ارتش جهت امداد رسانی به مناطق در معرض سیل آمادگی کامل دارد

وضعیت جسمانی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا

ارتش جهت امداد رسانی به مناطق در معرض سیل آمادگی کامل دارد

نقش بهایی ها در به شهادت رساندن «طیب» حاج رضایی + تصاویر

آیا شیوع کرونا نشانه آخر الزمان و خشم و عذاب خداوند است؟/ بهترین راه نجات از بلا

در طرح فاصله گذاری هوشمند چه کسانی می توانند مرخصی بروند؟

کاهش 8 درصدی موجودی پرونده های قضایی استان زنجان در سال 98

برپایی جشن مجازی میلاد امام زمان (عج) در حوزه علمیه بناب

اجرای 80 طرح آب و فاضلاب در لرستان

249 واحد صنفی در خراسان شمالی پلمب شد

گزارش تسنیم از ساخت سکوهای سریع پرتاب موشک در ایران/ «هواناو پیروزان» سبد صادارت نظامی را غنی تر می کند؟

چند پیام تسلیت برای احمدرضا درویش

انتقاد نماینده کارگران از مصوبه دستمزد: امضا نکردیم

محمد محسنی فر نشست خبری رییس سازمان بسیج مستضعفین

یادداشت| توسعه روستایی به چه قیمت؟/ازدیاد ویلاسازی ظلمی بزرگ به کشاورزی گیلان

اجلاس 2020 ایفلا و ایکا لغو شد/سالی بدون کنگره ایفلا بعد از 74سال

پیام تسلیت رییس بنیاد فرهنگی روایت فتح به احمدرضا درویش

پاسخ های شهیدصدر به پرسش های مهدویت در «پژوهشی درباره امام مهدی»

شرط مدیر شبکه پنج برای مجری شدن سلبریتی ها

برقراری آتش بس و لغو تحریم ها دو محور اصلی مطالبات مردم یمن است

بحران ‎کرونا می تواند آسیب ها درون ‎خانواده را افزایش دهد

سیلاب در رودخانه های مهریز جاری شد

استقبال میلیونی از ‎کنسرت آنلاین

مشاور شهردار تهران: 10 گلوگاه سیلابی اولویت دار در دستور کار است

ساختار اداری در دوران کرونا باید سلامت خود را حفظ کند

اگر کشور تعطیل نشود کاری از دست کسی برای کنترل کرونا برنمی آید / مشکلات اقتصادی کشور ربطی به کرونا ندارد ، وضعیت قبلا هم بهتر نبود / به دلیل تغییر و انتفال مجلس، نمایندگان انگیزه ای برای انجام امور ندارند

رزمایش «کمک مومنانه» بسیج از فردا

22 نفر در شیروان تقاضای فرزندخوانده کردند

آخرین وضعیت جسمی علی لاریجانی پس از ابتلایش به کرونا

مردم ایران در مقابله با کرونا درخشیدند

اگر امام زمان (عج) در اوج کرونا ظهور کند چه می کنیم؟

اعلام مشاغل پرخطر از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا

ارائه پیشنهاد آتش بس به سازمان ملل متحد

اگر کشور تعطیل نشود کاری از دست کسی برای کنترل کرونا برنمی آید / مشکلات اقتصادی کشور ربطی به کرونا ندارد ، وضعیت قبلا هم بهتر نبود / به دلیل تغییر و انتفال مجلس، نمایندگان انگیزه ای برای انجام امور ندارند

حجت الاسلام قمی درگذشت والده احمد رضا درویش را تسلیت گفت

در مواجه با شایعات زودباور نباشیم/ نقش رسانه ها در کاهش اثرات بحران

ارتش برای امدادرسانی به مناطق در معرض سیل آمادگی کامل دارد

توزیع 10 هزار بسته متبرکه نسیم انتظار در همدان

تصمیمات هیئت رییسه برای برگزاری جلسات علنی مجلس

توزیع گوشت گرم به ارزش 60 میلیون ریال بین نیازمندان

راه اندازی سامانه خود ارزیابی وضعیت روانشناختی در هرمزگان

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) جلوی بسیاری از توطئه های دشمنان را گرفت

آیت الله علم الهدی درگذشت خواهر تولیت آستان قدس رضوی را تسلیت گفت

فعالیت بیش از سه هزار بسیجی مینابی در مبارزه با بیماری کرونا

ریاحی: رسانه های خارجی ذوق زده نشوند / معجزه پلاسمادرمانی از ایران طلوع کرده است

ابراز ولایت اهل بیت(ع) به شعور است نه شعار / مسئولیت شهروندان کشور امام زمان(عج)

نقض مجدد آتش بس توسط سعودی ها/ توصیه محمدعلی الحوثی به ائتلاف متجاوز

زمستان در بهار

پیام تسلیت رییس بنیاد فرهنگی روایت فتح به احمدرضا درویش

وزیر دفاع از تولید ماسک های فیلتردار پیشرفته یونی برای اولین بار خبر داد

اجرای گروه سرود اسرا در روز نیمه شعبان + فیلم

ماجرای شایعه عدم تعطیلی کشور حتی در صورت کشته شدن 2 میلیون نفر !

واکنش رهبری به فعالیت ضدکروناییِ مادر شهید

تصاویر | خلق آثار هنری در واکنش به کرونا | هیولای عطسه و سفیدپوشان مقدس

ماسک های فیلتردار پیشرفته یونی برای نخستین بار تولید شد

آمریکایی ها به راهزنی روی آورده اند

چرا «دورهمی» پخش نمی شود؟

جزییات تصمیمات جدید هیئت رییسه مجلس برای برگزاری جلسات علنی پارلمان

شرط مدیر شبکه 5 برای مجری شدن سلبریتی ها

در تهران سیل آمده است؟

لاریجانی چه زمانی به مجلس بازمی گردد؟

اظهاراتی مبنی بر احتمال ابتلای امام زمان به کرونا

ارتش جهت امدادرسانی به مناطق در معرض سیل آمادگی کامل دارد

مشاور شهردار تهران: 10 گلوگاه سیلابی اولویت دار در دستور کار است

نمایندگان مجلس در چه صورت عصاره فضائل ملت هستند؟

نمایندگان مجلس در چه صورت عصاره فضائل ملت هستند؟