مطالب مرتبط:
4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار
4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار
4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار
چگونه به مدیر خود بگویید در محیط کار خوشحال نیستید؟
پیشنهاد بودجه 31 هزار میلیاردی در کمیسیون بودجه
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 02:272020-02-18سياسي

4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار/ 6 پیشنهاد اصلاحی


مرکز پژوهش های مجلس ضمن اعلام مصادیق آثار منفی بودجه 99 بر مولفه های تاثیر گذار کسب و کار، پیشنهاداتی را در قالب 6 محور برای بهبود محیط کسب و کار از محل اصلاح لایحه بودجه ارائه داد.

- مرکز پژوهش های مجلس ضمن اعلام مصادیق آثار منفی بودجه 99 بر مولفه های تاثیر گذار کسب و کار، پیشنهاداتی را در قالب 6 محور برای بهبود محیط کسب و کار از محل اصلاح لایحه بودجه ارائه داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان تصویر محیط کسب و کار در آستانه تصویب بودجه و برخی آثار آن بر مؤلفه های محیط کسب و کار از آثار منفی بودجه در برخی مؤلفه های اثرگذار بر کسب و کار خبر داد.

در بخشی از این گزارش آمده است: مجموعه گزارش های داخلی و خارجی رصد و پایش محیط کسب و کار ایران، دشواری تأمین مالی کسب و کارها، بی ثباتی و نااطمینانی محیط اقتصاد کلان، تغییرات ناگهانی قوانین و مقررات، مالیات ستانی ناعادلانه، نبود فضای رقابتی و دشواری اخذ مجوزها را به عنوان چالش های اصلی محیط کسب و کار کشور نمایان می کنند که با تحلیل تأثیرات لایحه بودجه سال 99 بر این مؤلفه های کلیدی چشم اندازی امیدوارکننده ای برای محیط کسب و کار کشور در سال آینده متصور نیست.

از جمله اقدامات بهبود محیط کسب و کار که اتفاقاً ماهیت بودجه ای ندارند خروج دولت در بنگاه های با ماهیت شبهه دولتی از تصدی هایی است که جای فعالان اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی را تنگ کرده است.

1- اثر نامطلوب انتشار اوراق مالی دولتی بر محیط مالی کسب و کار نقدینگی و منابع سرمایه در گردش، یکی از الزامات سرمایه گذاری و فعالیت کسب و کارها محسوب می شود.

اگر برنامه ها و سیاست های دولت به گونه ای تنظیم شود که حجم زیادی از نقدینگی اقتصاد را به مصارف دولتی جذب کند موجب کاهش منابع مالی نهادهای سرمایه گذاری خصوصی شده و حجم عظیمی از اقتصاد به سمت طرح های دولتی رفته و این امر باعث جایگزینی سرمایه گذاری بخش خصوصی یا سرمایه گذاری دولتی می شود.

در لایحه بودجه سال 1399 در مجموع مجوز 1,090 هزار میلیارد ریال انواع اوراق بدهی ریالی به دولت، شرکت های دولتی و شهرداری ها صادر شده که نسبت به قانون بودجه 98 حدود 70 درصد افزایش یافته است.

بخش اصلی این اوراق ماهیت استقراض از بخش خصوصی شامل بانک ها، صندوق های سرمایه گذاری و اشخاص حقوقی و حقیقی خصوصی دارد.

از مجموع 1,090 هزار میلیارد ریال انواع اوراق بدهی ریالی مجوز انتشار 100 هزار میلیارد ریال آن به شرکت های دولتی اختصاص دارد و 50 هزار میلیارد ریال سهم شهرداری ها و سازمان های وابسته و 940 هزار میلیارد ریال سهم دولت است.

آنچه در این اهمیت دارد این است که کارآفرینان و فعالان اقتصادی به منظور ایجاد کسب و کار جدید یا توسعه کسب و کار موجود یا حتی تأمین نقدینگی برای کسب و کار موجود به منابع مالی نیاز دارند.

سه تأمین کننده عمده منابع مالی برای بنگاهها عبارتند از شرکای تجاری، بانک ها (بازار پول و اعتبار) و بازار (بازار سرمایه).

روند فزاینده کسری بودجه دولت و کسری بودجه شرکتهای دولتی و جذب منابع مورد نیاز فعالان کسب و کار با اتکای روزافزون آنها به بازار پول و سرمایه می تواند محیط مالی کسب و کار را نامساعدتر کند و در آینده تخریب بیشتر بازار سرمایه را سبب شود.

محیط مالی نامطلوب نیز می تواند بر کارآفرینی و رشد کسب و کارها تأثیر منفی داشته باشد.

بنابراین ناپایدار مالی بودجه بخش دولتی می تواند به طور غیر مستقیم بر کارآفرینی و رشد کسب و کارها تأثیر منفی داشته باشد.

چنانچه هر کسب و کار بتواند به راحتی با نرخ پایین از بازار پول یا بازار سرمایه منابع مالی مورد نیاز خود را تأمین کند در این صورت شرایط محیط مالی بسیار مطلوب است و کسانی که قصد کارآفرینانه داشته باشند می توانند کسب و کار خود را راه بیاندازند و رشد.

2- فشار مالیاتی بر کسب و کارهای موجود در شرایط رکودی به جای تعریف پایه مالیاتی جدید در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز آمده است: برنامه هایی که برای اصلاح نظام مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی ارائه می شوند باید به گونه ای باشند که اولاً به فضای کسب و کار ضربه نزنند و ثانیاً در فرایند اصلاحات میان مدت در راستای درآمدزایی پایدار خللی ایجاد نکند.

اگر افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق فشار به فعالان اقتصادی بخش رسمی که در حال حاضر مالیات می دهند حاصل شود هر چند ممکن است در کوتاه مدت باعث افزایش درآمدهای مالیاتی شود اما در بلند مدت منجر به رکود و کاهش درآمدهای دولت خواهد شد.

سهم مالیات بر سود شرکت ها در ایران از کل درآمدهای مالیاتی در مقایسه با دیگر کشورها بسیار بیشتر است که طبعاً این مسئله باعث آسیب به فضای کسب و کار و تولید کنندگان می شود و در نهایت رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار می دهد.

بررسی ها نشان می دهد سهم این مالیات از مالیات های مستقیم بالغ بر 63 درصد و از کل درآمدهای مالیاتی حدود 37 درصد است؛ این در شرایطی است که سهم مالیات بر سود شرکت ها در کشورهای عضو OECD به طور متوسط کمتر از 10 درصد درآمدهای مالیاتی است و حتی در برخی از کشورها این مقدار کمتر از 6 درصد است.

به دلیل ضعف سازوکارهای قانونی و عدم اتصال پایگاه های اطلاعاتی به یکدیگر توان اخذ مالیات واقعی بسیاری از مشاغل در کشور امکانپذیر نیست.

این در حالی است که بسیاری از کارکنان بخش دولتی و خصوصی که معمولاً قشر ضعیف تری در جامعه هستند مالیات های خود از جمله مالیات حقوق را به طور کامل پرداخت می کنند.

از جمله راهکارها جهت اصلاح نظام مالیاتی کشور، کاهش فرار مالیاتی و به طبع افزایش درآمدهای مالیاتی، وضع مالیات بر مجموع درآمد.

3- ناکارآمدی واگذاری ها در جهت تسهیل ورود کسب و کارها و تشویق رقابت بخش مهم اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی، بهبود محیط کسب وکار و تسهیل فضای سرمایه گذاری بخش خصوصی است که متأسفانه در سالهای اخیر مورد غفلت واقع شده است.

این غفلت به وضوح در بندهای تبصره 2 لایحه بودجه سال 1399 ملاحظه می شود.

بندهای مذکور نشان از نگاه درآمدزایی دولت از واگذاری ها و تادیه بدهی های دولتی داشته است و متأسفانه در تبصره ها در راستای تسهیل تأسیس واحدهای تولیدی جدید و تشویق رقابت، دغدغه ای دیده نمی شود و اقدامی صورت نگرفته است.

از سوی دیگر در ماده 19 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی بر کلیه روش های ممکن برای واگذاری بنگاهها اعم از روش های واگذاری مالکیت همچون اجاره به شرط تملیک، فروش تمام یا بخشی از سهام، واگذاری اموال و همچنین روش های واگذاری مدیریت همچون اجاره، پیمانکاری عمومی و پیمان مدیریت و همچنین روش هایی همچون تجزیه، انحلال و ادغام شرکت ها تاکید شده است.

این در حالی است که بسیاری از روش ها هنوز از سوی هیئت واگذاری مورد استفاده قرار نگرفته است و چه بسا اتکا به این روش ها، خصوصاً واگذاری مدیریت بنگاهها به جای واگذاری مالکیت از مشکلات موجود کاسته و اهداف سیاست های کلی و قانون را به نحو بهتری محقق سازد.

بدیهی است که پیش نیاز اتخاذ این رویکرد فاصله گرفتن از نگاه درآمدزایی به موضوع خصوصی سازی است.

4- اهمیت رعایت احکام قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقا نظام مالی کشور از آنجایی که لازم است بخش حقیقی اقتصاد و فعالان کسب و کار از وضعیت مالی بخش های دولتی از منظر مطالبات پیمانکاران از دولت و شرکت های دولتی مطلع باشند تا بتوانند جهت عقد قراردادها و پیش بینی آینده اقتصاد برنامه ریزی های مد نظر خود را داشته باشند، در این راستا احکام قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور بیانگر تکلیف دولت به ارائه اطلاعاتی شفاف و پیش بینی پذیر در خصوص موارد متعددی است که نیاز است تا در زمان بررسی لوایح بودجه در مجلس بررسی و تصویب شود.

از آن جمله بندهای الف و پ ماده (1) قانون مزبور است که مقرر می دارد دولت موظف به ارائه جدول بدهی ها و مطالبات دولت و شرکت های دولتی به مجلس است و به ویژه باید در زمان ارائه لایحه بودجه، جدول بدهی ها، مطالبات قطعی شده و تعهدات دولت به اشخاص حقوقی، خصوصی و تعاونی، مؤسسات عمومی غیردولتی، بانک ها و مؤسسات اعتباری و تعهدات آنها به دولت را که به تأیید سازمان حسابرسی کشور رسیده است، به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

ارائه این جدول بدهی ها از آن جهت حائز اهمیت است که پایه اجرای ماده (8) قانون برنامه ششم توسعه بوده که برمبنای آن نسبت بدهی های دولت به تولید ناخالص داخلی تا سقف 40 درصد مجاز دانسته شده است و کنترل آن زمانی میسر است که اطلاعات و جداول آن در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار داده شود.

همینطور در بند ب ماده 2 همان قانون، دولت مکلف شده است تا به میزان مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی از دولت و شرکت های دولتی و بدهی قطعی شده آنان به دولت و شرکت های دولتی، در لایحه بودجه سالیانه انتشار اوراق صکوک اجاره را پیش بینی کند.

6 پیشنهاد اصلاحی در بودجه برای بهبود محیط کسب و کار در پایان این گزارش مرکز پژوهش های مجلس 6 پیشنهاد را برای بهبود وضعیت محیط کسب و کار اصلاح لایحه بودجه به شرح زیر ارائه داد: 1 .

مهمترین و اولین گام برای بهبود محیط کسب و کار، ایجاد ثبات اقتصادی و پرهیز اکید از تغییرات ناگهانی و غافلگیرکننده قوانین، مقررات (ازجمله تعرفه های واردات و ممنوعیت های ناگهانی و…) و رویه های اجرایی و آیین نامه ها و دستورالعمل های صادره از طرف وزارتخانه ها، بانک مرکزی و گمرک است؛ کاری که در سال های 1396 و 1397 و 1398 متأسفانه مکرراً انجام شد و تولیدکننده و حتی صادرکنندگان ایرانی را با مشکلات مضاعف مواجه کرده است.

لازم است دولت و مجلس حین تصویب و اجرای قانون بودجه سال 1399، به این مهم توجه کنند.

2 .

پیشنهاد می شود برای بهبود محیط کسب و کار، در تخصیص بودجه های ملی، اولویت با تقویت نهادهای تضمین کننده امنیت سرمایه گذاری نظیر دادگاه ها و پاسگاه های نیروی انتظامی باشد به طوری که برای یک سال بودجه بیشتری را به نهادهای تضمین کننده حقوق مالکیت داد و احداث زیرساخت های جدید (راه و برق و…) در اولویت های بعد قرار گیرند.

3 .

افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق رونق کسب و کار ممکن است اما در شرایط رکود، رشد درآمدهای مالیاتی از واحدهای تولیدیِ رسمی، منطقی نیست و چه بسا رکود را تشدید کند.

به عبارتی افزایش درآمدهای مالیاتی بهتر است از واحدهای زیرزمینی و با جلوگیری از فرارهای مالیاتی محقق شود.

آنچه برای محیط کسب و کار در خصوص افزایش درآمدهای مالیاتی حائز اهمیت است و نیاز به شفاف سازی دارد، دلایل پیش بینی افزایش وصول درآمدهای مالیاتی در دوره رکود چندساله اقتصاد ایران است.

آیا میزان برآورد افزایشی درآمدهای مالیاتی قرار است فقط از فعالان و شاغلان رسمی که شناسایی شده و پرداخت کننده مالیات در سال 1398 هستند، دریافت شود؛ یا قسمتی از این افزایش درآمد مالیاتی قرار است از کسانی که تاکنون مالیاتی از آنها دریافت نمی شده و طبق قوانین، شناسایی خواهند شد دریافت شود؟ این ابهام باید در قانون بودجه مرتفع گردد.

لذا ایجاد سازوکاری برای اخذ مالیات از مشاغل و جلوگیری از فرار مالیاتی آنها از طریق تقویت سازوکارهای قانونی و اتصال پایگاه های اطلاعاتی به یکدیگر ضروری به نظر می رسد.

از جمله راهکارها جهت اصلاح نظام مالیاتی کشور و کاهش فرار مالیاتی، وضع مالیات بر مجموع درآمد است.

4 .

محیط مالی، ازجمله مهمترین مؤلفه های محیط کسب و کار محسوب می شود و ناپایداری مالی بودجه دولت تأثیر قابل توجهی بر نامساعد شدن محیط مالی دارد.

کسری بودجه دولت و شرکت های دولتی، سبب افزایش انتشار اوراق بدهی می شود و این امر در صورتی که بدون تمهید مقدماتی نظیر افزایش سرمایه بانک ها و عملیات بازار باز صورت گیرد، سبب کاهش منابع مالی در دسترس کارآفرینان و تخریب محیط مالی کسب و کار می شود و می تواند بر تولید و درآمد مالیاتی سال های آتی اثر منفی بگذارد.

5.

یکی از اقدامات اساسی برای کاهش هزینه های دستگاه های اجرایی، شناسایی برنامه های موازی دستگاه های اجرایی و اقدام در راستای بازآرایی، ادغام و حذف برنامه های زائد است.

همچنین به منظور افزایش سرعت و دقت پرداخت های دولت، باید پرداخت های خزانه به صورت مستقیم به ذی نفعان نهایی صورت گیرد.

6.

در راستای حمایت از تولید، لازم است در خصوص سیاست تخصیص ارز ترجیحی بازنگری اساسی صورت گیرد و برای اجرای سیاست های حمایتی، بخشی از منابع ریالی آزاد شده در حلقه نهایی مصرف در اختیار مصرف کننده نهایی و بخشی نیز جهت حمایت از تولید در قالب مواردی مانند سرمایه در گردش در اختیار بنگاه های رسمی و شناخته شده و ترجیحاً صادراتی قرار گیرد.


کلید واژه ها: کسب و کار - محیط کسب و کار - مرکز پژوهش های مجلس - بودجه - مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی - محیط - لایحه بودجه - پیشنهاد - گزارش - بودجه 99 - منفی - آثار - مجلس شورای اسلامی - اصلاح - پژوهش - مصادیق - مجلس - شورای اسلامی - تصویب بودجه - اعلام - بهبود - مولفه - لایحه - محور - تغییرات - خبرنگار - اقتصاد - قوانین - آستانه - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

مشارکت خودجوش کانون های مساجد آذربایجان شرقی در مقابله با کرونا

جشن مجازی میلاد جوان کربلا با نوای حنیف طاهری

کرونا هشدار داد میراث دیجیتال نداریم!

پس از پایان پاندمی کرونا چه نوع نظم جهانی مستقر می شود؟

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی شهادت سردار سلگی را تسلیت گفت

ممنوعیت هرگونه اجتماع رسمی و غیررسمی در قزوین

از هر 54 تولد زنده، یک کودک اتیسم

انتشار اقدامات ضد کرونایی شهرداری مشهد در سامانه جهانی متروپلیس

پلمپ باغ تالاری به دلیل برگزاری مراسم هنجار شکن

نامه هشدارآمیز وزیر بهداشت خطاب به رییس جمهور

کنعانی مقدم: دستگاه دیپلماسی در قبال ترور سردار سلیمانی اقدام قابل توجهی انجام نداد

تازه ترین گزارش کرونا در چین، 31 مبتلا و 4 فوتی

فرشتگان زمینی را با در خانه ماندن یاری کنیم

«برج آزادی»، سفیر فرهنگ روزهای کرونایی ایران/عکس

سازمان تبلیغات اسلامی در رفع آسیب های اجتماعی پیشگام است

دولت به تسهیل صادرات اهمیت دهد/ ارتباط با کشورهای همسایه افزایش یابد

تولید روزانه 70 هزار ماسک استریل توسط بسیجیان بوشهری

«طبیبانه»؛ مستندی از زندگی استاد انصاریان / ماجرای حضور در میان جُذامی ها و پخش اعلامیه در دوران شاه

برگزار نشدن نماز جمعه، امروز در مصلا های استان

کنعانی مقدم: در قبال ترور سردار سلیمانی اقدام قابل توجهی در عرصه دیپلماسی صورت نگرفت

امکان انجام تست کرونا در ساوه فراهم شد

شهاب حسینی| جنجال ماجرای طلاق از همسرش + علت طلاق

کلاس های مجازی دانشجویان در پی کرونا

واکنش نماینده مجلس و پیشانی نقی معمولی در سریال پایتخت!

اعتراض وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت+عکس

خشم یاران احمدی نژاد از سانسور اسم وی

محل اقامت و سکونت امام زمان(عج) در زمان غیبت کجاست؟

طلاب جهادی اردستان برای مقابله با کرونا حضور فعال دارند

قدردانی وزیر بهداشت از مردم بخاطر همراهی در روز سیزده به در

بیش از یکهزار و 400 واحد صنفی متخلف مازندران پلمب شد

جوانان به کمک سالمندان بیایند

وزیر کشور شهادت سردار حاج میرزا محمد سلگی را تبریک و تسلیت گفت

کرونا، مرگ اندیشی و تمنای وصال

وزیر کشور شهادت سردار حاج میرزا محمد سلگی را تبریک و تسلیت گفت

افتتاح تصفیه خانه شهرستان پردیس با ورود مدعی العموم

هشدار یک مسوول درمان: یزدی ها رعایت نکنند فاجعه دیگری در راه است

شهید سلگی شخصیتی اثرگذار، پرتلاش و بی توقع بود

«کرونا» فرصتی برای تسخیر شهر با قلب ها و حرکت های بزرگ مردمی+ تصاویر

محل اقامت و سکونت امام مهدی (ع) در زمان غیبت کجاست؟

بنیامین بهادری و ماجرای اجرای آهنگ بوی عیدی

550 هزار نفر در شهرری غربالگری کرونا شدند

واکنش نوبخت به گلایه یک کارگر | احساس شرمندگی کردم

انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط وارد نیست

گزارش حرکت های مردمی در سطح اصفهان

دلنوشته علی دارابی به یاد شهید سلگی/ از ساخت مستند شهید زنده تا دیدار با سردار

دور این شوخی های زن و شوهری خط قرمز بکشید

دور این شوخی های زن و شوهری خط قرمز بکشید

اقداماتِ کروناییِ وزارت بهداشت بسیار مثبت و ارزنده بوده است

نوبخت: افزایش حقوق کارگران خارج از اختیار من است

میرلوحی: مجلس با جا به جایی وزرا به کجا رسید؟

کرونای اقتصادی پیش روی نشر/باید به فکر جبران نبود نمایشگاه بود

لی لی گلستان و ایده جدید برای قرنطینه

فضای مجازی را به فرصتی برای ترویج سبک زندگی شهدا تبدیل کنیم

یک قدم مانده تا شهادت؛ کادر درمان قزوین، مدافعان دلیر و جانبازان پرافتخار جبهه سلامت اند

3 سوال و نقد درباره شبکه اجتماعی دانش آموزی شاد

مادر شهید زارعیان در مروست به خاک سپرده شد

لی لی گلستان و ایده جدید برای قرنطینه

پیشرفت چشمگیر در اجرای طرح ملی سلامت خراسان شمالی

ساعات کاری دانشگاه شریف اعلام شد

خدمات شهید شمس الدینی بر هیچ کس پوشیده نیست

قدردانی وزرای کشور و بهداشت از استاندار البرز

وکیلی: دیوان سالاری مانعی بر سر راه «جهش تولید» است

وزیر کشور شهادت سردار حاج میرزا محمد سلگی را تبریک و تسلیت گفت

برای مقابله با کرونا هنوز در نیمه راه هستیم/ مردم کرونا را جدی بگیرند

محل اقامت و سکونت امام مهدی (ع) در زمان غیبت کجاست؟

یک افشاگری سینمایی علیه «ترامپ»/ زنانی که قربانی سیاست شدند

آتش سوزی در دو مرغداری

روشنفکرنماها نمی توانند اقتصاد پایدار ایجاد کنند

 فضای مجازی را به فرصتی برای ترویج سبک زندگی شهدا تبدیل کنیم

درخواست همکاری بین المللی برای مقابله با کرونا

هدف گذاری تولید یک میلیون ماسک از سوی گروه جهادی لرستانی های مقیم پایتخت

مهلت ثبت نام در مسابقات ازدواج دانشجویی تا 18 فروردین تمدید شد

«طرح صلح هرمز» فارغ از محتوایش، از نظر شکلی پخته و کارشناسی نشده بود/ FATF ملعبه دست این و آن شد/ در همراه ساختن احساسات جهانی با خود، ناتوانیم

امیدو حفظ روحیه ،مهمترین عامل برای مقابله با کروناست

رای دیوان عدالت درباره تعیین حق سنوات

450 بسته حمایتی در میان اقشار نیازمند ماکو توزیع شد

تصاویری از مراسم خاکسپاری سردار سلگی

مشارکت خودجوش کانون های مساجد آذربایجان شرقی در مقابله با کرونا

انتشار روزنامه محلی استان بوشهر الکترونیکی منتشر می شود

جشن نیمه شعبان در خراسان شمالی بارعایت مسائل بهداشتی برگزارمیشود

شهرداری بر دفن زباله های بیمارستانی نظارت کافی دارد

 فضای مجازی را به فرصتی برای ترویج سبک زندگی شهدا تبدیل کنیم

نامه وزیر بهداشت به رییس جمهور درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار

جدول پخش برنامه های سیمای شبکه دنا

انتقاد به دستگاه قضایی در اعطای مرخصی به زندانیان در این شرایط وارد نیست

مروری بر حماسه قهرمانان «H3»

سرداری که هم قهرمان عملیات مرصاد بود هم فاتح قله کدو

مشارکت خودجوش کانون های مساجد آذربایجان شرقی در مقابله با کرونا

آیین سنتی چهارده بدر در امامزاده روشن آباد - گرگان

تولید علم گام اساسی برای قوی شدن است

شهاب حسینی| جنجال ماجرای طلاق از همسرش + علت طلاق

دلنوشته علی دارابی به یاد شهید سلگی/ از ساخت مستند شهید زنده تا دیدار با سردار

قدردانی وزرای کشور و بهداشت از استاندار البرز

نقاهتگاه 50 تخت خوابی در پادگان مهاباد راه اندازی شد

فراهم شدن مقدمات کار در حوزه داوری و میانجیگری

نگرش قرآن به جهش تولید

گزارش حرکت های مردمی در سطح اصفهان

روزنامه محلی استان بوشهر الکترونیکی منتشر می شود 

میرلوحی: برجام اگر تا حالا مانده بخاطر مقاومت روحانی بوده است /مجلس با جا به جایی وزرا به کجا رسید؟

4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار/ 6 پیشنهاد اصلاحی

4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار/ 6 پیشنهاد اصلاحی