مطالب مرتبط:
رأی گیری انتخابات 2 اسفند تا ساعت 18
اطلاعیه ایران خودرو برای حضور در انتخابات دوم اسفند
انتظارات از انتخابات دوم اسفند
رأی گیری انتخابات 2 اسفند تا ساعت 18
حاجی دلیگانی: ملت، سومین سیلی را دوم اسفند بر چهره ترامپ می زنند / حضور حماسی در انتخابات باعث قوی تر شدن نظام خواهند شد
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 01:552020-02-18سياسي

سؤالات و شبهات انتخابات اسفند 98


حوزه/ سؤالات و شبهات انتخاباتی از جمله مباحث حاشیه ای هر دوره از انتخابات است که به برخی از این سؤالات پاسخ داده شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، یکی از موضوعات مهمی که در ایام انتخابات با آن مواجه می شویم، سرازیرشدن انواع سؤالات و شبهات انتخاباتی است که در این مطلب به چند سؤال و شبهه در این خصوص پاسخ خواهیم داد.

1.

حضور مردم در انتخابات چه تاثیری می تواند در حل مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور ایفا کند؟ مرکز ثقل در انتخابات، ارتقای کارآمدی و اداره بهینه کشور است.

بنابراین، میان انتخابات و حل مشکلات، بویژه در حوزه مسائل روزمره، اقتصاد و معیشت، نسبتی مستقیم وجود دارد؛ بدین معنا که به میزانی که انتخابات منتج به روی کارآمدن افراد و نخبگان شایسته تر، کارآمدتر، پویاتر، پرتحرک تر و چالاک تر شود، افق موجود برای حل مشکلات، روشن تر و امیدبخش تر خواهد بود.

این ارتباط، بویژه براین اساس که ناکارآمدی ها و ضعف های موجود مربوط به مدیران ناکارآمد و فاقد تحرک است، اهمیت فراوان دارد.

درواقع، اگرچه در نگاه اول ممکن است میان انتخابات و مسأله معیشت ارتباطی برقرار نباشد، اما در اصل، انتخابات به عنوان زمینه ساز چرخش نخبگان و مدیران، نقش مهمی در مسأله معیشت دارد؛ زیرا کیفیت اداره اقتصاد و معیشت در کشور به میزان بالایی به لیاقت و ظرفیت های مدیران و نخبگانی بستگی دارد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم برآمده از انتخابات هستند.

به بیان دیگر، بخش مهمی از حل مسائل معیشتی وابسته به کیفی تر شدن انتخابات و برآمدن نخبگان توانمند و شایسته از انتخابات است.

2.

بعضی افراد به دلیل اینکه تبعیض در جامعه وجود دارد، تصمیم دارند در انتخابات شرکت نکنند، چگونه می توان این افراد را توجیه کرد؟ در مواجهه با این قبیل افراد ابتدا باید سعی کرد تا وظیفه ملی و شرعی بودن شرکت در انتخابات برای آنها تبیین شود.

ثانیاً مزایا و کارکردهای حضور حداکثری در انتخابات و ثالثاً تبعات و خسارت های عدم مشارکت در انتخابات.

واقعیت آن است که هرگز ضعف ها و نارسایی های موجود نمی تواند سبب غفلت از پرداختن به مصالح و منافع کلان و عامه شود.

براین اساس، درست است که در جامعه تبعیض هایی وجود دارد، اما این نارسایی نباید موجب غفلت از حضور در انتخابات شود.

اتفاقاً می توان در انتخابات با مطالبه ی مبارزه با تبعیض از کاندیداها، امیدوار بود که گام هایی برای رفع این نقیصه برداشته شود، اما با عدم حضور در انتخابات و نرساندن مطالبه ی خود به گوش مسئولان نمی توان امیدوار بود که برای تحقق مطالبات ما قدمی برداشته شود.

علاوه بر این، باتوجه به نقشی که انتخابات می تواند در افزایش پرستیژ بین المللی نظام داشته باشد، باید مزایا و خسارت های عدم شرکت در انتخابات برای این قبیل افراد تبیین شود.

ازجمله اینکه عدم شرکت در انتخابات ممکن است باعث تنگ تر شدن حلقه ی تحریم های ضد ایرانی شود.

3.

چه راه کارها و اقداماتی می تواند منجر به تقویت و افزایش مشارکت عمومی در انتخابات شود؟ مهمترین عاملی که می تواند سبب افزایش مشارکت عمومی در انتخابات شود، گره خوردن انتخابات با حل مسائل جامعه است؛ به این معنا که افکار عمومی باید به این باور برسد که چنانچه در انتخابات شرکت کند، می تواند امیدوار باشد که مسائل آنها با جدیت پیگیری و حل می شود.

بنابراین، اولین اقدام برای تقویت مشارکت عمومی در انتخابات، معطوف سازی کانون منازعه در انتخابات به حل مسائل جامعه است و نه مسائل افراد یا قشری خاص.

علاوه بر این، تبیین شرایط خطیر کشور برای افکار عمومی و نقشی که مشارکت آنها می تواند در کیفیت رقم خوردن سرنوشت کشور در این شرایط داشته باشد، تبیین کارکردهای انتخابات و حضور حداکثری مردم در انتخابات و ثمراتی که این قضیه برای کشور دارد، اطمینان بخشی نسبت به افکار عمومی درباره ی سلامت و شفافیت انتخابات، تبیین حق و تکلیف بودن شرکت در انتخابات برای آحاد مردم و اینکه شرکت در انتخابات، بخشی از حق الناس و ازجمله تکالیفی است که یک فرد مسلمان در حوزه عمومی دارد، تبیین خسارت های عدم شرکت در انتخابات و.

نیز از دیگر راهکارهایی است که می تواند منجر به افزایش مشارکت عمومی در انتخابات شود.

4.

آیا شیوه ی احراز صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان، با اصول مردمسالاری و آزادی در انتخابات تناقضی ندارد؟ اگرچه باید به اصول آزادی و مردم سالاری در همه جا احترام گذاشت، اما آزادی و مردمسالاری در هیچ جای دنیا بی ضابطه و لاقید نیست.

واقعیت آن است که همان گونه که برای استخدام در هر اداره ای و برای هر شغلی، معیارها و گزینش هایی وجود دارد، برای امور خطیر و تخصصی ای که با اداره ی جامعه سروکار داشته و در کیفیت رقم خوردن سرنوشت آن تأثیر دارد، نمی توان بدون معیار برخورد کرد و اجازه داد هر فردی بدون عبور از فیلترهای لازم، در مناصب بالای تصمیم گیری قرار گیرد.

براین اساس، نظارت استصوابی شورای نگهبان ضامن اصل شایسته سالاری است و مانع از ورود افراد فاقد صلاحیت های لازم به نهادهای مهم و تأثیرگذاری چون مجلس شورای اسلامی و.

می شود و اگر منظور کسانی که موضوع سلب نظارت استصوابی شورای نگهبان را مطرح می کنند این است که همه افراد با هر نوع اعتقاد و مسلکی و با هر نوع سابقه ای بتوانند کاندیدای مقام ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس و .

شوند، اساساً باید از آنها پرسید که آیا در دنیای کنونی کشوری را سراغ دارید که به افرادی که اعتقاد و تعهدی به مسلک و ایدئولوژی رسمی نظام حاکم نداشته باشند، اجازه دهد که کاندیدای پست های مهمی چون ریاست جمهوری یا نمایندگی مجالس قانون گذاری شوند؟ 5.

چرا شورای نگهبان علت رد صلاحیت ها را به طور شفاف به عموم مردم اعلام نمی کند؟ در این باره باید به چند عامل اشاره کرد: 1.

مطالبه قانون برای حفظ آبروی افراد: شورای نگهبان و به طور کلی، هیئت های اجرایی و نظارت در انتخابات به عنوان امین نظام، مردم و کاندیداها موظف اند اگر فردی به هر دلیلی احراز صلاحیت نشود، دلایل این امر را صرفاً به اطلاع همان شخص برسانند؛ زیرا لزوم امانت داری و حفظ آبروی مؤمن ایجاب می کند که اسرار افراد مخفی بماند.

2.

آینده نگری: ملاک شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداها، وضع فعلی افراد است و چه بسا فردی که در یک دوره صلاحیت وی احراز نمی شود یا رد می شود، برای دور بعدی جبران مافات کرده و مانعی برای احراز صلاحیت وی وجود نداشته باشد.

حال در این میان، چه بسا اعلام دلایل عدم احراز صلاحیت یک کاندیدا منجر به پایان حیات سیاسی وی از نظر افکار عمومی شود.

علاوه بر این، ممکن است فردی برای نمایندگی مجلس صلاحیت های لازم را نداشته باشد، اما برای مناصب دیگری واجد صلاحیت باشد.

در این حالت، اعلام دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت وی برای نمایندگی مجلس می تواند بر آینده ی حیات سیاسی وی تأثیر نامطلوب بگذارد.

3.

جلوگیری از ترور شخصیت وی توسط مخالفان: از آنجا که ممکن است فردی که در یک دوره تأیید یا احراز صلاحیت نمی شود، برای دور بعدی احراز صلاحیت شود، اعلام دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت وی می تواند منجر به دادن بهانه های لازم به مخالفان و منتقدان وی جهت تخریبش باشد.

6.

چرا شورای نگهبان در تأیید صلاحیت کاندیداها مماشات کرده و بعضاً برخی از افراد غرب گرا را تأیید صلاحیت می کند؟ غرب گرایان در کشور را می توان به چند دسته تقسیم کرد: برخی از آنها مانند اعضای جبهه ی ملی و نهضت آزادی که سابقه دار بوده و پرونده آنها مشخص است، به هیچ وجه و در هیچ دوره ای(به استثنای مجلس اول) صلاحیت آنها برای هیچ انتخاباتی احراز نشده است.

اینان نه به نظام و ولایت فقیه اعتقاد دارند و نه به آن التزام دارند.

دسته دیگر کسانی اند که اگرچه عضو نهضت آزادی و جبهه ملی نیستند، اما اعتقاد و التزامی هم به نظام و ولایت فقیه ندارند و اتفاقاً در پرونده سیاسی خود سابقه ی غائله آفرینی و فتنه آفرینی دارند مانند اعضای احزاب منحله جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی.

اینان نیز در هر انتخاباتی صلاحیت شان رد می شود.

دسته دیگر، کسانی اند که اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی دارند، ولایت فقیه را هم قبول دارند، اما نه از باب اعتقاد به آن، بلکه از این باب که اصلی است که در قانون اساسی آمده و کارکردهای مثبت متعددی برای کشور دارد.

درواقع، طیف اخیر، هم به اسلام و هم به نظام و هم به ولایت فقیه اعلام وفاداری می کنند، اما اعلام وفاداری و التزام آنها به ولایت فقیه نه از باب اعتقادی، بلکه از باب کارکردی و وجود آن در قانون اساسی است.

ضمن اینکه در سابقه آنها هم فعالیت های ضدنظام وجود ندارد.

طیف اخیر، شامل اکثریت اصلاح طلبان می شود و در انتخابات تأیید صلاحیت می شوند؛ زیرا شرایط و ویژگی های آنها ناقض قانون انتخابات نیست.

درواقع، مستند لازم و کافی برای رد یا عدم احراز صلاحیت آنها وجود ندارد.

7.

آیا در انتخابات، امکان تقلب وجود دارد؟ انتخابات در ایران یکی از سالم ترین انتخابات دنیا است و در آن تخلف و جرم در جزیی ترین و حداقل ترین حالت آن صورت می گیرد.

درواقع، اگرچه راه های قانونی تقلب و تخلف در انتخابات مسدود است و در صورت کشف هرگونه تخلف و تقلب در انتخابات، برخورد قانونی با آن صورت می گیرد، اما این بدان معنا نیست که اصلاً تقلبی در انتخابات صورت نمی گبرد.

واقعیت آن است که همواره افراد خاطی ای هستند که به دلایل متعددی اقدام به تخلف و تقلب در انتخابات می کنند، اما اولاً درصد اینها جزیی است و تأثیر تعیین کننده بر نتیجه ی انتخابات ندارد و ثانیاً در صورت کشف شدن یا گزارش شدن، براساس قانون به آنها رسیدگی می شود.

8.

مردم چگونه می توانند تخلفات انتخاباتی را گزارش دهند؟ برای گزارش تخلفات انتخاباتی راه های مختلفی وجود دارد ازجمله، گزارش به سامانه های گویایی که فرمانداری ها، وزارت کشور و شورای نگهبان معرفی می کند، گزارش به مسئولان برگزاری انتخابات اعم از هیئت های اجرایی و نظارت، گزارش مستقیم و حضوری به اعضای شورای نگهبان و وزارت کشور، شکایت از کاندیداهای متخلف به دیوان عدالت اداری، گزارش به دبیرخانه شورای نگهبان و گزارش به هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات.

ضمن اینکه شکایاتی قابل رسیدگی خواهند بود که مشخصات شاکی یا شاکیان شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن و اصل امضای شاکی را داشته باشد.

9.

چرا انتخابات ایران برای کشورهای خارجی و بخصوص دشمن انقلاب اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است؟ رصد انتخابات در ایران و حساسیت آن برای دشمنان انقلاب به دلیل کارکردها و دستاوردهای این امر مهم است؛ زیرا همانگونه که گفته شد، انتخابات از مهمترین مجاری پیوند نظام با مردم است و به میزانی که مشارکت در انتخابات بالا باشد، مهرتأییدی است بر پشتوانه و حمایت مردمی از نظام.

علاوه بر این، هدف از تمامی فشارها و توطئه ها علیه نظام، انقلاب و مردم ایران توسط دشمنان، خسته و بی تفاوت سازی مردم نسبت به سرنوشت کشور است.

باتوجه به این مهم، دشمن درصدد است تا با سم-پاشی های متعدد در انتخابات، نتایج به ثمر نشستن تیرهای سم آلود خود بر پیکر کشور و نظام را نظاره کند؛ به این صورت که مردم با دلسردی و ناامیدی در انتخابات مشارکت نکنند.

به طور دقیق تر، در شرایط کنونی، دشمن به انتخابات به عنوان عرصه ی مشاهده ی نتایج به ثمر نشستن فشارهای حداکثری خود نگاه می کند؛ به این ترتیب که اگر مردم در انتخابات مشارکت حداقلی داشته باشند، دشمن می تواند امیدوار باشد که با اعمال فشارهای حداکثری، توانسته است شکاف مردم با نظام را تقویت کند.

در صورت وقوع این قضیه، دشمن در اعمال فشارهای حداکثری خود جری تر خواهد شد.

علاوه بر این، رونق مشارکت سیاسی نشان از پویایی نظام اجتماعی دارد و در نقطه ی مقابل، عدم مشارکت سیاسی یا ضعف در مشارکت سیاسی می تواند گویای وجود بحران هایی در جامعه از قبیل بحران هویت، مشروعیت و.

باشد.

10.

طرح مباحثی چون انتخابات تشریفاتی ، انتصابات انتخاباتی، مهندسی انتخابات و چینش کرسی های مجلس آینده که بعضا از سوی برخی از نمایندگان رد صلاحیت شده و حتی مسئولان ارشد کشور مطرح می شود چه آثار و تبعاتی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دارد؟ یکی از مؤلفه های اصلی برگزاری انتخابات، فراهم نمودن زمینه های حضور پرشور و حداکثری مردم در انتخابات است.

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باعث افزایش اقتدار و امنیت داخلی و بین المللی کشور و پشتوانه ای برای تصمیمات کلان و سیاستگذاری های اجرایی می شود.

پیش زمینه تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات، افزایش امید مردم به آینده کشور و کارآمدی نهادهای دولتی و دستگاه های اجرایی است.

اگر مردم از عملکرد دستگاه های اجرایی ناراضی باشند و وعده های گذشته مسوولان و منتخبان خود را محقق شده نبینند، از امید آنان به نقش صندوق های رأی در تغییر وضع موجود کاسته می شود و مشارکت لطمه می بیند.

کارآمدی دستگاه های اجرایی، اهتمام مسوولان به حل مشکلات اقتصادی و معیشتی، جدیت در مبارزه با فساد و بی عدالتی و رسیدگی به وضع محرومان و مستضعفان از دیگر عوامل اصلی افزایش مشارکت در انتخابات است.

در این میان نهادهای دخیل در برگزاری انتخابات همچون وزارت کشور، شورای نگهبان، صداوسیما، قوه قضاییه و نهادهای انتظامی نیز موظف اند با عمل به قانون، اعتماد و اطمینان عمومی به سلامت انتخابات را افزایش داده و از طریق مقابله بهنگام با تخلفات انتخاباتی، از تأثیرگذاری دو عنصر قدرت و پول در جهت دهی به آرای مردم جلوگیری نمایند.

بدیهی است مطالبه برخی مقامات یا جریانات سیاسی از شورای نگهبان برای تأیید افراد فاقد شرایط قانونی به بهانه تأمین مشارکت حداکثری به کلی مردود و باطل است و کوتاهی دستگاه های مسوول از انجام وظایف قانونی خویش به هیچ عنوان برای افزایش مشارکت، انگیزه بخش نخواهد بود.

مردم زمانی به نحو حداکثری در پای صندوق های رأی خواهند آمد که بدانند همه دستگاه ها و مسوولان به طور حداکثری به وظایف قانونی و وعده های خویش عمل می نمایند.

از این رو نظارت دقیق، جامع و فراگیر شورای نگهبان در پاسداری کامل از حق الناس، اهمیت و حساسیت ویژه ای دارد.

لذا تلقین یک انتخابات غیررقابتی به مردم و طرح مطالب خلافی چون عدم حضور جناح های سیاسی مختلف در رقابت ها، باعث خدشه به اعتماد عمومی می شود و از موانع اصلی مشارکت حداکثری در انتخابات است.

انتخابات تشریفاتی رمز دلسرد کردن مردم از انتخابات است و نتیجه آن بی اعتبار کردن رکن مردمی نظام جمهوری اسلامی است.

هرکس با سخن یا رفتار خود در میان مردم نسبت به نهادهای مجری یا ناظر انتخابات ایجاد بی اعتمادی و تردید کند، در کاهش مشارکت مردم مسوول است.

انتخابات، ابزاری برای تأمین منافع ملی و وسیله ای برای اداره کشور از طریق آرای عمومی است.

اگر انتخابات دستمایه تسویه حساب های سیاسی و یا کشمکش های حزبی گردد، موجب بی انگیزگی مردم از حضور در پای صندوق های رأی و تضعیف امنیت ملی می شود.

مردم را نباید از انتخابات دلسرد کرد.

11.

ملاک شورای نگهبان برای احراز صلاحیت نامزدها چیست؟ بنا به ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند: 1- اعتقاد و التزام عملی به اسلام.

2- التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

3- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

4- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.

5- داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن.

6- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.

7- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی.

8- داشتن حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتادوپنج سال تمام.

تبصره 1- داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند 1 ، مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.

بنا به ماده 30 قانون انتخابات مجلس، اشخاص زیر از داوطلب شدن نمایندگی مجلس محروم اند: 1- کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر داشته اند.

2- ملاکیــن بزرگ که زمین های موات را به نـام خود ثبت داده اند.

3- وابستگان تشکیلاتی و هواداران احزاب، سازمان ها و گروه هایی که غیرقانونی بودن آن ها از طرف مقامات صالحه اعلام شده است.

4- کسانی که به جرم اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران محکوم شده اند.

5- محکومین به ارتداد به حکم محاکم صالحه قضایی.

6- مشهورین به فساد و متجاهرین به فسق.

7- محکومین به حدود شرعی مگر آنکه توبه آنان ثابت شده باشد.

8- قاچاقچیان مواد مخدر و معتادین به این مواد.

9- محجورین و کسانی که به حکم دادگاه مشمول اصل چهل ونهم (49) قانونی اساسی باشند.

(اصل 49 قانون اساسی بیان می دارد: دولت موظف است ثروت های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه کاری ها و معاملات دولتی، فروش زمین های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد.

این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به وسیله دولت اجرا شود.

) 10- وابستگان به رژیم سابق از قبیل اعضای انجمن های شهر و شهرستان و وابستگان به تشکیلات فراماسونری و هیئت رییسه کانون های حزب رستاخیز و حزب ایران نوین و اعضای فعال آن ها، نمایندگان مجلسین سنا، شورای ملی سابق و مأموران ساواک.

11- محکومین به خیانت و کلاهبرداری، اختلاس و ارتشا و غصب اموال دیگران و محکومین به سوءاستفاده مالی به حکم محاکم صالحه قضایی.

موارد گفته شد، ملاک عمل شورای نگهبان در رسیدگی به صلاحیت کاندیداها می باشد و این شورا در انجام رسالت های قانونی خود از همکاری مراجع چهارگانه شامل وزارت اطلاعات، دادستانی کل، سازمان ثبت احوال کشور و اداره تشخیص هویت و پلیس بین الملل بهره مند است.

12.

آیا ممکن است شورای نگهبان به خاطر مشارکت حداکثری، در تایید صلاحیت با اغماض رفتار نماید؟ ملاک عمل شورای نگهبان در احراز صلاحیت کاندیداها، شرایط قانونی پیش گفته است نه وابستگی های سیاسی و جریانی کاندیداها.

حال ممکن است بخش زیادی از کاندیداهایی که از سوی یک جریان برای شرکت در انتخابات معرفی می شوند، فاقد شرایط لازم برای احراز صلاحیت باشند یا اینکه برعکس، جریان رقیب آنها کاندیداهایی را معرفی کند که واجد شرایط لازم باشند.

در این صورت، کسی نمی تواند شورای نگهبان را متهم کند که در بررسی صلاحیت کاندیداها، جریانی عمل کرده است.

همچنین شورای نگهبان نمی تواند به بهانه ی مشارکت حداکثری، کاندیداهایی که شرایط لازم را ندارند را تأیید صلاحیت کند؛ زیرا تأیید صلاحیت فاقدان صلاحیت، اگرچه شاید تنور انتخابات را گرم کند، اما اصل انتخاب اصلح را زایل می کند و با آن منافات دارد.


کلید واژه ها: انتخابات - حل مشکلات - مشکلات - حل مشکلات اقتصادی - شبهات - کارآمدی - مشکلات اقتصادی - اقتصاد - حوزه - حضور مردم - خبرگزاری - پاسخ - کشور - اقتصادی - اسفند 98 - شایسته - مستقیم - ارتقای - معیشتی - نخبگان - یکی از - اداره - افراد - اسفند - گزارش - مسائل - حاشیه - انواع - روشن - حضور

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی 18 نفر از تشویش کنندگان اذهان عمومی در فضای مجازی

مسیر جدید واردات کالا از ترکیه فعال می شود

هشدار زالی درمورد حضور شهروندان در سطح شهر

«نقی» خارجی در اینستاگرام محسن تنابنده+عکس

هشدار نماینده مجلس به صداوسیما: اگر فرکانس های 700 و 800 را آزاد نکنید، مجلس اقدام خواهد کرد

ماجرای استعفای شاپور محمدی بورس + جانشین

کامران عالیان درگذشت

تکانه های حضور شهروندان در خیابان را 2 هفته دیگر می بینیم

جهانگیری فردا برای دفاع از وزیر جهاد کشاورزی به مجلس می آید

استاندار قم: مراسمات نیمه شعبان بصورت غیر حضوری و مجازی برگزار خواهد شد/ تاکید بر توجه به اقشار آسیب پذیر استان

محکومیت 260 مفسد اقتصادی در تهران در سال 98

فرمانده جدید گروه پدافند هوایی 10 محرم معرفی شد

احتمال انصراف «الزرفی» از تشکیل دولت جدید عراق

توزیع بسته های رایگان بهداشتی در بین طلاب غیرایرانی حوزه علمیه قم

20 فروردین یادآور سالروز شهادت هنرمند متعهد انقلاب اسلامی سید مرتضی آوینی

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان 

توزیع بسته های رایگان بهداشتی در بین طلاب غیرایرانی حوزه علمیه قم

روزنامه ها و نشریات چاپی از 23 فروردین منتشر می شوند

کاروان های نیمه خالی و تصمیم جدید شورای حج

در خانه ماندن سخت؛ اما بهترین راه مقابله با کرونا

واکنش جهانگیری درباره برخورد رهبر انقلاب با درخواست های دولت

توییت مشترک 6 نماینده در واکنش به رد طرح سه فوریتی قرنطینه یک ماهه کشور

خبر 20، 19 فروردین 99

توییت مشترک 6 نماینده درباره طرح تعطیلات

معاون اداری و مالی تبلیغات اسلامی کهگیلویه وبویراحمد منصوب شد

ماسک، دستکش و فاصله های رعایت نشده در بازگشایی مجدد مجلس ، اولین بار بعد از کرونا

چطور قلب را از ویروس کرونا دور نگه داریم؟

تهران، زیر باران بهاری+ عکس

سور ه ای که با خواندنش در دنیا رنج و بدبختی نمی بینید + صوت آیات

مسجد جمکران در آستانه نیمه شعبان

وقتی هم قرنطینه ای، هم مجبوری بری سرکار!

طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه با اشتباه نایب رییس از دستور کار خارج شد

انتقاد تند خشایار اعتمادی از بنیامین بهادری

محمد پروین ویروس کرونا گرفت

گزارشی کوتاه از عملکرد قوه قضاییه به مراجع تقلید ارائه شد

نماینده شیروان سه ماه حقوقش را به آسیب دیدگان کرونا اختصاص داد

مهمترین اقدامات سال گذشته دستگاه قضا اعلام شد

به یاد مجاهد نستوه+ فیلم

استغاثه و قرائت خانوادگی زیارت آل یاسین و دعای فرج در قزوین

دادرسی مجازی و الکترونیکی دستور کار مجموعه دستگاه قضایی استان زنجان است

صالحی: خدمات مربوط به بخش پزشکی هسته ای با سرعت قابل قبولی در حال انجام است

معاون اول رییس جمهوری در مجلس حضور می یابد

حال و هوای مسجد جمکران در آستانه نیمه شعبان

تعیین نحوه تامین پاداش پایان خدمت بازنشستگان

گفت وگوی تلفنی و احوال پرسی وزیر علوم با 4 استاد برجسته دانشگاه های کشور در سال جدید

فیلم| علی محمد بشارتی: اگر هویدا را کشته بودم با افتخار می گفتم /اگر خلخالی زنده بود منزوی می شد

حرکت کاروان chr(034)نسیم انتظارchr(034) از مبدا 8 بقعه متبرکه استان کرمانشاه

6نماینده مجلس: طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه با اشتباه نایب رییس از دستور کار خارج شد

معاون اول رییس جمهوری در مجلس حضور می یابد

جشن نیمه شعبان در کاشان مجازی برگزار می شود

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

ابلاغ آیین نامه تعرفه حق الوکاله، حق المشاوره و هزینه سفر وکلای دادگستری

توییت مشترک 6 نماینده درباره طرح تعطیلات

حجت الاسلام سالک به کرونا مبتلا شد

پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلا به کرونا 

عدم برگزاری جشن های نیمه شعبان در مسجد جمکران

استاندار: محدویت های ورودی به خراسان رضوی پابرجاست

تمدید عضویت هیئت امنای کمیته امداد

ذوالنور ویروس کرونا را شکست داد

عجیب ترین قتل های دنیا

لزوم پاسخگویی حوزه به نیازهای فقهی و فرهنگی صدا و سیما

ابتلای یک نماینده مجلس به ویروس کرونا

دارایی های بازگشت شده، به بانک ها تحویل داده شد

حذف طرح تعطیلی یک ماهه کشور به خاطر اشتباه نائب رییس مجلس!

نظارت و آموزش کارشناسان با تدوین برنامه دقیق تقویت شود

از اجرای طرح جهادی اهدای خون توسط بانوان تا توزیع 35 هزار ماسک بهداشتی در گلوگاه

کتاب گفتارهای مهدوی + لینک دانلود

پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلا به کرونا 

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان 

جشنواره خاطره نویسی ایثارگران در استان فارس برگزار می شود

نگاه یونسکو به نقش مثبت کرونا در دنیای امروز

در شرایط دورکاری، چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

گفت وگوی تلفنی و احوال پرسی وزیر علوم با 4 استاد برجسته دانشگاه های کشور در سال جدید

فیلم| وقتی هوای بیمارستان بارانی می شود/ ای حرمت ملجأ درماندگان ...

معاون اداری و مالی تبلیغات اسلامی کهگیلویه وبویراحمد منصوب شد

تدابیر ویژه ستاد کل باعث کاهش ابتلای سربازان به کرونا شد

برگزاری جشن میلاد امام زمان در مسجد جمکران در فضای مجازی 

مروری بر بیانات رهبر انقلاب پیرامون شخصیت شهید محمدباقر صدر + فیلم

رایزنی جلالی با استاندار استان اولیانوفسک روسیه

رهبر انقلاب روز نیمه شعبان با مردم سخن می گویند

جشن نیمه شعبان در کاشان مجازی برگزار می شود

کریم همتی کیست؟

واکنش مشترک 6 نماینده مجلس | طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه با اشتباه نایب رییس از دستور کار خارج شد

تهیه بسته های غذایی؛ خدمت اقتصادی مهدی یاوران برای رفع گوشه ای از مشکلات مردم

تعجب لیلی رشیدی از سخنرانی وزیر بهداشت

نماینده اصفهان مبتلا به کرونا شد

رزمایش پدافندی مبارزه با بیوتروریسم کرونا در لرستان برگزار می شود

خبر خوش وزیر بهداشت به مردم درباره مهار کرونا

جشن های نیمه شعبان یزد بدون تجمع است

طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه با اشتباه نایب رییس از دستور کار خارج شد

ابتلای یک نماینده مجلس به کرونا

نقش پررنگ روحانیت هرمزگان در مقابله با کرونا

ناراحتی آزاده نامداری از ستون پنجم خواندن همکارانش+عکس

طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور با اشتباه نایب رییس از دستور کار خارج شد

ضدونقیض های اعدام هویدا

حج 99 برگزار می شود؟

گزارش|کردستان در «رشد بیکاری» رکورد کشور را شکست+سند

نشست مشارکت های افراد خیر با حضور استاندار یزد

رهبر انقلاب روز نیمه شعبان با مردم سخن می گویند

برگزاری رزمایش پدافند زیستی توسط بسیج وزارت میراث فرهنگی

سؤالات و شبهات انتخابات اسفند 98

سؤالات و شبهات انتخابات اسفند 98