مطالب مرتبط:
فرارهای کلان مالیاتی توسط اقشار مرفه اتفاق می افتد/ مالیات بر ارزش افزوده نباید به رکود اقتصادی دامن بزند
یادداشت /فساد اقتصادی و قصه پرغصه توسعه نیافتگی ایران
ماموریت جدید به پلیس راهور برای برخورد با معتادان متجاهر و خرده فروشان
دوران شکست نظام اقتصادی رباخوارانه صهیونیستی آغاز شده است/ ضرورت ارائه مدل اقتصاد اسلامی
ماموریت اصلی وزارت آموزش و پرورش تنها برای ورود به دانشگاه نیست
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 01:552020-02-18اقتصادي

انحراف بورس از ماموریت اقتصادی


نخستین همایش مالی ایران با محوریت تامین مالی درحالی روز گذشته با حضور فعالان اقتصادی و سیاست گذاران بازار سرمایه برگزار شد که در این سمینار به لزوم استفاده بیشتر از پتانسیل بازار سرمایه در جهت تامین نقدینگی بخش خصوصی به عنوان .

- دنیای اقتصاد هدیه لطفی : نخستین همایش مالی ایران با محوریت تامین مالی درحالی روز گذشته با حضور فعالان اقتصادی و سیاست گذاران بازار سرمایه برگزار شد که در این سمینار به لزوم استفاده بیشتر از پتانسیل بازار سرمایه در جهت تامین نقدینگی بخش خصوصی به عنوان اصلی ترین ماموریت اقتصادی این بازار تاکید شد.

در این همایش تمامی مدیران تاکید داشتند که رشد شاخص کل بورس از ابتدای سال جاری و ثبت رکوردهای جدید که ورود نقدینگی قابل توجهی را به همراه داشته، فرصتی مناسب برای شرکت ها در جهت دستیابی به نقدینگی مورد نظر بوده است.

هر چند سیاست گذاران بازار از این فرصت چندان بهره مناسبی نبرده و پول رسانی مطلوبی به بنگاه ها صورت نپذیرفته است، ولی همچنان می توان از این پول های ورودی به بازار استفاده کرد.

موضوعی که مورد تاکید رییس پیشین شرکت بورس تهران نیز قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه رسالت اصلی بازار سرمایه تامین مالی است، گفت: هرچند در سال جاری شاهد رشد 150 درصدی شاخص کل در بورس هستیم ولی تامین مالی بخش خصوصی از بازار سرمایه به یک سوم رسیده است.

طراحی اوراق جدید متناسب با نیاز بنگاه های خصوصی، ورود طرح های جدید از جمله افزایش سرمایه از محل صرف سهام، ایجاد سازوکار مناسب برای تهیه سرمایه در گردش مورد نیاز شرکت ها در کوتاه مدت، طراحی ابزارهای خاص مانند اوراق گام و راه اندازی و طراحی اوراق مربوط به مباحث BOT (نوعی از تامین مالی پروژه) متناسب با نیاز شرکت ها از جمله مواردی بود که در این جلسه برای استفاده هر چه بیشتر از پتانسیل بازار سرمایه در جهت پول رسانی به بخش خصوصی مطرح شد.

در همین راستا رییس سازمان بورس نیز عنوان کرد که در جهت افزایش نقش بازار سرمایه برای تامین نقدینگی بنگاه های خصوصی، آمادگی انتشار اوراق بدون تضامین بانکی (مبتنی بر سهام) را داریم.

همچنین شاپور محمدی تاکید کرد که برای شفافیت نقش هر چه بیشتر بازار سرمایه در جهت تامین نقدینگی باید بازده بازارهای مُخِل برای اقتصاد کشور با مالیات مهار شود.

نقش تامین مالی بهینه در افزایش بهره وری در این همایش رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نقش متقابل تامین مالی بهینه و افزایش بهره وری گفت: چنانچه در اقتصاد کشور تامین مالی وجود نداشته باشد بهره وری هم به تنهایی تاثیرگذار نیست.

در واقع بخش مالی اقتصاد یک کشور تابع بخش واقعی اقتصاد است.

شاپور محمدی در ادامه افزود: اگر بنگاه ها سودآور باشند بازار مالی هم سودآور خواهد بود و اگر تامین مالی در بازارهای مالی خوب انجام شود، در بخش واقعی رشد اقتصادی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه تامین مالی یکی از کارکردهای اصلی بازار مالی است، افزود: بازار سرمایه در سال های اخیر نقش خود را در تامین مالی پررنگ کرده است.

به گفته محمدی، حجم اوراق منتشر شده از بازار سرمایه در سال 94 معادل 14 هزار میلیارد تومان بود که امروز به 140 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به عبارت دقیق تر حجم اوراق منتشره در بازار سرمایه 10 برابر شده است.

این درحالی است که هیچ کدام از دیگر متغیرهای اقتصادی چنین رشدی نداشته اند.

این آمار نشان دهنده عزم و اراده در بازار سرمایه برای توسعه و تنوع بخشی ابزارهای مالی است.

به گفته رییس سازمان بورس، صندوق پروژه، تامین مالی جمعی، انواع صندوق های سرمایه گذاری، ابزارهای مالی-اسلامی متعدد و ابزارهای متنوع در کنار ابزارهای پوشش ریسک از جمله طرح های توسعه ای بازار سرمایه در سال های اخیر بوده است.

چرایی سهم کم بازار سرمایه محمدی در ادامه در پاسخ به این سوال که بازار سرمایه از ابزارهای متنوعی در جهت تامین مالی برخوردار است پس چرا با همه ابزارها و نهادهای مالی هنوز سهم تامین مالی در بازار سرمایه ما کم است، گفت: دلیل اصلی این موضوع این است حرکت ریسک و بازده هماهنگ است.

باید یک تناسبی بین این دو متغیر باشد تا جذابیت خرید اوراق و مشارکت در تامین مالی افزایش یابد.

مهار بازارهای مُخِل با اعمال مالیات رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه بازارهایی که مبتنی بر احتکار هستند چقدر بازده دارند، اظهار کرد: بازارهایی مانند طلا، تلفن همراه، خودرو و حتی مسکن زمانی که با مالیات کنترل نشوند تامین مالی را با مشکل مواجه می کنند.

در واقع باید بازده بازارهایی که برای اقتصاد کشور اخلال ایجاد می کنند با مالیات مهار شود.

نگاهی به تازه ترین اقدامات محمدی یکی از جدیدترین اقدامات در بازار سرمایه را راه اندازی فروش استقراضی عنوان کرد و افزود: این ابزار جدید در چهارم اسفندماه راه اندازی خواهد شد.

همچنین سازمان آمادگی دارد اوراقی منتشر کند که به تضمین بانکی نیاز نداشته باشد و مبتنی بر سهام باشد.

محمدی ادامه داد: اگر بازارهای دنیا را در نظر بگیریم دو سوم آن اوراق بدهی است.

درحالی که بازار بدهی در بازار ما کوچک است، سازمان بورس آمادگی دارد اوراقی را منتشر کند که تضمین بانکی لازم را ندارد و می تواند مبتنی بر سهام باشد.

یکی از مهم ترین اقدامات و برنامه های سازمان بورس در سال آتی، افزایش سهم تامین مالی در کل اقتصاد است.

نقدینگی بالا در اقتصاد کشور در ادامه این همایش نیز حسین عبده تبریزی عضو سابق شورای عالی بورس به تشریح تبعات عدم کنترل ورود نقدینگی به اقتصاد اشاره کرد و گفت: مقدار مطلق نقدینگی امسال بسیار بالاست و نقدینگی مازادی که امسال ایجاد شده برابر کل نقدینگی در سال 1391 است.

وی در ادامه افزود: با توجه به رکود تورمی، نرخ پایین رشد و دیگر شرایط اقتصادی کشور بخش خصوصی به سرمایه در گردش گسترده ای نیاز دارد و با توجه به تورم و افزایش نرخ دلار بسیاری از نهادهای خصوصی نمی توانند سرمایه در گردش مورد نیاز خود را تامین کنند.

نیاز به تامین سرمایه در گردش عبده تبریزی در ادامه با تاکید بر این که در این شرایط بخش خصوصی به سرمایه در گردش نیاز دارد، اظهار کرد: زمانی که ارزش افزوده کمتر می شود کاهش تولید صورت گرفته و اشتغال با مشکل اساسی مواجه می شود و در این شرایط کشور نمی تواند نقدینگی لازم را در اختیار کسب وکار قرار بدهد.

به گفته وی، کسب وکار در سال آینده به لحاظ تنگنای اعتباری در فشار گسترده تری قرار خواهد گرفت.

دولت مالیات جدیدی را وضع خواهد کرد که کسب وکار به آن عادت نکرده است.

از سوی دیگر کسب وکار باید فشار بیمه را تحمل کند.

عضو سابق شورای عالی بورس ادامه داد: زمانی که مشکل سرمایه در گردش وجود دارد، طرح های بلندمدت اجرا نمی شود.

این در شرایطی است که بالارفتن قیمت ارز و تورم باعث شده شرکت ها به سرمایه در گردش نیاز بیشتری پیدا کنند.

افزایش نرخ سود معضلی اساسی برای بخش خصوصی عضو سابق شورای عالی بورس در ادامه به افزایش تامین مالی دولت از بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: از سوی دیگر زمانی که دولت منابع نظام بانکی را می گیرد در دسترس بودن اعتبارات برای بخش خصوصی مشکل می شود.

این مشکل قبلا در بانک بود اما امسال در بورس هم رخ داد.

وی در ادامه افزود: نتیجه مستقیم این امر افزایش نرخ سود خواهد بود.

به طور کلی بالارفتن نرخ ها برای بخش خصوصی قابل تحمل است اما اینکه نمی توانند منابع را بگیرند برای آنها غیرقابل تحمل است.

راهکار استفاده بیشتر از بازار سرمایه وی در ادامه به ارائه راهکار برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت های بازار سرمایه پرداخت و گفت: بازار سرمایه می توانست مانند بازار پول در طراحی اوراق جدید پیشقدم شود ولی در این زمینه اقدام مناسبی انجام نداد.

ما شاهد هستیم که طراحی اوراق گام صورت گرفته که این موضوع می تواند نسبت تامین مالی بخش خصوصی به عمومی را در بازار سرمایه تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که طرح گام کمک زیادی به ایجاد تعادل در بازار سرمایه برای فروش اوراق دولتی و خصوصی خواهد کرد، گفت: بازار سرمایه نیز باید درحوزه اوراق، ابتکارات جدیدی بیندیشد و طراحی های خاصی انجام دهد.

عبده تبریزی در ادامه به مبحث BOT اشاره کرد و گفت: در این زمینه یکی از راهکارهای مهم تامین مالی پروژه محور است به طوری که شناسایی شود کدام شرکت ها به این مدل تامین مالی نیاز دارند و متناسب با نیاز آنها اوراق خاص طراحی شود.

توجه به تامین مالی خاص در ادامه این همایش حسن قالیباف اصل مدیرعامل سابق شرکت بورس تهران با اشاره به اینکه رسالت اصلی بازار سرمایه تامین مالی است، گفت: هرچند در سال جاری شاهد رشد 150 درصدی شاخص کل در بورس هستیم ولی تامین مالی بخش خصوصی از بازار سرمایه به یک سوم رسیده است.

وی در ادامه افزود: این درحالی است که باید از فرصت مناسب پیش آمده بهترین استفاده را می بردیم.

قالیباف اصل تامین مالی پروژه محور در ایران را یکی از موارد مغفول برشمرد و گفت: این نوع تامین مالی می تواند کمک خیلی مناسبی به شرکت ها و به ویژه بنگاه های کوچک اقتصادی داشته باشد.

هر چند صندوق پروژه در کشور راه اندازی شده ولی تنها یک مورد از آن مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین این تامین مالی آن شناخته شده، این درحالی است که صندوق پروژه یک تامین مالی خاص محسوب می شود و نباید تمامی مردم را در این نوع تامین مالی مشارکت داد.

قالیباف اصل در ادامه با اشاره به آنکه تامین مالی دولت از بازار سرمایه اقدامی مناسب است اما نباید مانع تامین مالی به بخش خصوصی شود، گفت: خلاقیت و نوآوری در بازار سرمایه بسیار زیاد است ولی باید از این تنوع ابزارها بهترین استفاده را داشت.

به گفته وی، مهندسی مالی و خلق ارزش های جدید توسط بازار سرمایه باید جدی گرفته شود.


کلید واژه ها: بازار سرمایه - اقتصاد - بازار - اقتصادی - نقدینگی - فعالان اقتصادی - سرمایه - تامین - تامین مالی - بخش خصوصی - مالی - همایش - سیاست - پتانسیل - استفاده - ماموریت - نخستین - برگزار - فعالان - سمینار - محوریت - دنیای اقتصاد - شاخص کل بورس - مناسب - خصوصی - ایران - گذشته - بورس - فرصت - حضور

آخرین اخبار سرویس:
تولید روزانه ماسک از 300 هزار عدد به 4 میلیون عدد خواهد رسید

مردم برای خرید گوشت و مرغ عجله نکنند

آموزش های فنی و حرفه ای نخستین گام برای اشتغالزایی پویا در استان است

خرید تضمینی گندم در استان بوشهر آغاز شد/ پرداخت وجه دو محموله اول گندم

پراید سال 99 را با چه قیمتی آغاز کرد؟

چهار هزار شغل جدید در شهرک های صنعتی قزوین ایجاد می شود

توقیف و جریمه 340 خودرو غیربومی در همدان

وام یک میلیونی به 23 میلیون خانوار پرداخت می شود

تولید روزانه 5 میلیون ماسک سه لایه در کشور تا سه هفته آینده

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران

ساخت هتلی شبیه باغ وحش انسان+عکس

موضع ایران درباره نشست آینده اوپک

کرونا چه کسانی را پولدار کرده است؟

دولت اسپانیا «حقوق همگانی» پرداخت می کند

124 هزار عدد انواع ماسک وارد آذربایجان غربی شد

رشد 83 درصدی حمل کالای اساسی از بندر چابهار به سایر نقاط کشور

شرایط وام های 4 و 12 درصدی بسته حمایتی کرونا

کار گر بیکار شده در واحدهای تولیدی زنجان نداریم

افزابش 3 برابری تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده تهران

گمرک سال گذشته 1000 میلیارد تومان مازاد بر درآمد پیش بینی شده کسب کرد/ برخی از دستگاه ها از قانون مدیریت واحد مرزی تمکین نمی کنند

در صورت تعویق فصل کوچ علوفه دامداران تامین می شود

ممنوعیت تردد خودروها در گلپایگان

توافق 3 ماهه اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت

پراید سال 99 را با چه قیمتی آغاز کرد؟

سهمیه 30 درصدی سوخت برای حمل از بنادر کشور

تخریب 17 مورد ساخت وساز غیر مجاز در شهرری

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی پس از ترخیص 48 ساعته کالاها از گمرک

قیمت مسکن 100 متری در تهران +جدول

قیمت روز محصولات سایپا (98/01/19)

بیماران کرونا روی تخت بیمارستان بیمه می شوند

فروش داروی اهدایی ژاپن در بازار سیاه ایران!

10 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل کمربندی نشتارود تنکابن تخصیص یافت

تغییر مرز روانی پراید در بازار / پراید با چه قیمتی سال 99 را آغاز کرد؟

کاهش قیمت طلا، سکه و ارز

زمان واریز اولین یارانه 99 رسما اعلام شد

موضع ایران درباره نشست آینده اوپک

اجرای خط انتقال شبکه برق بخش پادنای سمیرم

افزایش مبتلایان به کرونا در استان قزوین

مجوز آغاز فعالیت چند صنف دیگر در استان کرمان

مهرو موم 118 واحد صنفی متخلف در فلاورجان

گمرک سال گذشته 1000 میلیارد تومان مازاد بر درآمد پیش بینی شده کسب کرد/ برخی از دستگاه ها از قانون مدیریت واحد مرزی تمکین نمی کنند

تولید روزانه ماسک از 300 هزار عدد به 4 میلیون عدد خواهد رسید

نگاهی کوتاه به آئودی Q7 مدل 2020

با خوردن غذای بیرون ویروس کرونا می گیریم؟

تسریع در خدمات دولت الکترونیک به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

دولت اسپانیا «حقوق همگانی» پرداخت می کند

رشد 2 برابری سرمایه گذاری در گیلان/ 1600 میلیارد سرمایه گذاری شد

مذاکرات تلفنی زنگنه با رییس اوپک و وزیران نفت و انرژی کویت و روسیه

بهشت آبادی که دیگر بهشت نخواهد بود...

برنامه های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

صادرات، بهترین راه تحقق جهش تولید/گام جدید وزارت صمت برای تکمیل زیرساختهای تجاری

کدهای معاملاتی با سفارش های نامتعارف، محدود می شود

در روز های کرونایی هوای گندمکاران را داشته باشیم

آغاز به فعالیت اصناف کم ریسک در شهربابک از 23 فروردین

صادرات، بهترین راه تحقق جهش تولید 

جهان برای مهار کرونا مجبور به پرداخت چند دلار خواهد شد؟

تولید روزانه 70 هزار ماسک و 16 هزار دستکش توسط بسیجیان بوشهری

مدیرکل ورزش و جوانان همدان: تسهیلات ازدواج 50 میلیونی تا مرداد پرداخت می شود

غربالگری 142 هزار نفر از روستاییان استان سمنان

محلول پاشی 200 هکتار از جنگل های بلوط در زیلایی

کاهش چشمگیر ورود مسافران به آذربایجان شرقی

خودتان میزان مصرف آب را اعلام کنید

ژاپن: نیازی به خرید بیش از حد نیست

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

نیاز اقتصاد کرونازده به 140 هزار میلیارد تومان/ اوراق، بهترین ابزار مالی برای مقابله با کرونا

اعلام برنامه های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

نگاهی بر روندی که بازار نفت طی کرد/ اختلاف عربستان و روسیه به کجا رسید؟

آماده سازی و پخش بسته های بهداشتی و مواد غذایی در ارومیه به همت بسیجیان به روایت تصویر

رییس جمهور به آذربایجان غربی سفر می کند

رکورد شکنی سردار آزمون با خرید اسب نیم میلیون دلاری+عکس

نرخ مشارکت اقتصادی هرمزگان 7.5 درصد بیشتر از میانگین کشوری است

کدامیک از کارکنان دولت در اولویت دورکاری هستند؟

18 وسیله که تاریخ انقضا دارند اما نمی دانیم

18 وسیله که تاریخ انقضا دارند اما نمی دانیم

ساخت مصلای تهران از سر گرفته شد | الحاق بنیاد مستضعفان به پروژه

فیلم | شعری که رضا بابک برای پرستاران خواند

شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس استعفا داد/ قالیباف سکاندار جدید بازار سرمایه؟

علت اصلی تماس مردم با تلفن مشاوره در روزهای کرونایی | مردم به آینده خوشبین نیستند

جهان برای مهار کرونا مجبور به پرداخت چند دلار خواهد شد؟

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

توزیع بسته های غذایی و بهداشتی هلال احمر به نیازمندان روستایی و شهری شهرستان اهر

استاندار سیستان و بلوچستان: تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است

تقدیر بانک مرکزی از از تلاش ها و همکاری قوه قضاییه در بازپس گیری دارایی های موسسات غیر مجاز

مبتلایان به بیماری زمینه ای امسال به حج اعزام نمی شوند | تکلیف پول زائران چه می شود؟

همشهری TV | هدایت ؛ حاجی آقا یا بوف کور؟

عقب گرد طلا، سکه و ارز

کرونا سیگار را گران کرد

قدرت عادت

177 خودروی متخلف در کردستان اعمال قانون شدند

پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان مبتلا به کرونا بدون نیاز به مراجعه حضوری/ شیوه ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری

کمکهای کشاورزان به سیل زدگان رودبار جنوب

همشهری آوا| پادکست تهران گفت | قسمت هفدهم؛ کلاسیک ها را در خانه بخوانید

طرح کاهش زنجیره انتقال کرونا تا پایان فروردین ادامه دارد

روزانه 90 هزار ماسک در کرمانشاه تولید می شود

روایت یک نشست | از تب پشت میزنشینی در بازار کار تا آغاز ساخت مسکن ملی در استان!

اعلام آمادگی دو شرکت ایرانی برای مشارکت 1100 میلیاردی در مترو بهارستان

طرح فاصله گذاری اجتماعی در بازارهای روز کوثر

عزم دولت و بخش خصوصی در فعال سازی دفاتر تجاری خارج از کشور

عقب گرد طلا، سکه و ارز

باغداران کردستان آماده مقابله با سرمازدگی درختان باشند

انحراف بورس از ماموریت اقتصادی

انحراف بورس از ماموریت اقتصادی