مطالب مرتبط:
جمع آوری 500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران
نماینده تهران: مجلس کارآمد نتیجه حضور همه گرایش های سیاسی است
استخدام رییس بخش IT آقا در یک شرکت ساختمانی معتبر در تهران
استخدام مدیر فروش لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی در تهران
برنامه بازگشت دیاباته به تهران باز هم عوض شد | اخبار ورزشی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 01:552020-02-18اقتصادي

4 عدم قطعیت در بورس تهران


شاخص سهام روز سه شنبه ضمن افت یک درصدی از قله تاریخی بازگشت.

عقبگرد تقاضا و فشار عرضه در بورس تهران را می توان به چهار علت عمده نسبت داد.

- از یک طرف، برخورد قیمت به سقف های تاریخی و عدم حمایت نسبت های مالی کلان، ادامه رشد را مبهم کرده و از سوی دیگر، نگرانی از بازگشت اقدام متقابل علیه ایران توسط FATF هم ضمن ایجاد التهاب ارزی، عرضه سهام را تشدید کرده است.

ضمنا نااطمینانی از تصمیم ناظر بازار درمورد افزایش سرمایه شرکت ها و همچنین مساله ابطال معاملات بورس کالا پازل عدم قطعیت های بورسی را تکمیل کردند.

بورس تهران معاملات روز سه شنبه را با فشار عمومی عرضه در اغلب سهم ها پشت سر گذاشت.

شاخص کل این بازار در دادوستدهای دیروز یک درصد عقب نشست و در برگشت از قله تاریخی به کانال 472 هزار واحد تنزل کرد.

در این روز، فشار عرضه در بزرگان کالایی شدت بیشتری داشت و به همین دلیل شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن افت جدی تری را به ثبت رساند.

شکل گیری موج شناسایی سود در طیف زیادی از سهم ها درحالی رقم خورد که تقاضا در بخش هایی از بازار که شاهد اصلاح جدی قیمت بوده اند، نسبتا افزایش یافت.

در واقع نوعی چرخش نقدینگی نامحسوس در بین صنایع رقم خورد.

با وجود این، در مجموع بازار در پی محاصره عوامل محیطی تن به اصلاح داد و به احتمال زیاد منتظر تعیین تکلیف ماند.

در این بین شاید مهم ترین عامل به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی موسوم FATF بازمی گردد که می تواند جهت یابی بورس و ارز را تا حدی مشخص کند.

در عین حال، بورس بازان به تصمیمات نهاد ناظر درخصوص گزارش های تجدید ارزیابی شرکت ها هم توجه ویژه دارند.

ضمن اینکه نگرانی از مداخله سیاست گذار از طریق بورس کالا نیز عاملی شد تا بهانه برای عقب نشینی سطح عمومی تقاضای سهام تکمیل شود.

چرخش منفی سهام روند قیمت ها در معاملات روز سه شنبه دقیقا برخلاف روز دوشنبه رقم خورد.

معاملات روز دوشنبه با صعود محسوس شاخص آغاز شد و سپس در پی فشار فروش از سقف تاریخی برگشت.

درحالی که معاملات دیروز با شدت عرضه ها آغاز شد و سهام اغلب شرکت ها کار خود را در محدوده های منفی قیمت پی گرفتند.

این روند به طور خاص در سهام بنگاه های بزرگ کالایی شکل گرفت و رفته رفته به کل بازار تسری یافت.

با وجود این، در پایان معاملات، شاهد فروکش عرضه ها و همچنین بهبود روند قیمت ها بودیم.

در نتیجه، شاخص کل که کار خود را در کانال 477 هزار واحد آغاز کرده بود، پس از ریزش حدود 9/ 1 درصدی، موقتا به کانال 468 واحد تنزل کرد و سرانجام با تقویت عمومی تقاضا نیمی از افت اولیه را جبران کرد و در پایان معاملات در کانال 472 واحد آرام گرفت.

در این روز با وجود مازاد تقاضای 350 میلیارد تومانی در سهام 58 بنگاه، سهام 197 بنگاه بورسی با افت قیمت همراه شد که غالبا هم جزو بنگاه های بزرگ کالایی شناخته می شوند.

ارزش معاملات خرد هم به کمترین میزان طی 14 روز کاری اخیر رسید.

با در نظر گرفتن کلیه مختصات بازار از جمله ارزش معاملات، میزان مازاد تقاضا و همچنین تغییر مالکیت که طی روز گذشته هم به نفع فعالان خرد تغییر یافت، می توان نشانه هایی از تردید در عین امید به صعود قیمت ها را در افق کلی بازار دید.

در این میان، نیروهای ناشناخته ای که تحت عنوان ریسک های سیستماتیک مورد توجه اهالی بازار هستند در معاملات دیروز دست به دست هم دادند تا برآیند نیروها در قالب افت شاخص نمایان شود.

البته برخورد قیمت ها به سقف های تاریخی و سپس افت های متناوب قیمت ها طی یک هفته اخیر هم ورود تقاضای جدید را به تردید بیشتر انداخته است.

اگر پیش تر قیمت ها پیوسته در مسیر صعودی حرکت می کردند، اکنون تمایل به شناسایی سود و تماشای استراحت زمانی و اصلاح قیمت ها بیشتر از گذشته است.

به نظر می رسد اطمینان سابق به روند ها و رضایت از صف های ماندگار دیگر نمی تواند معامله گری را توجیه کند و بازار به محرک های جدی تر نیاز دارد.

در این میان، شکست تحلیل های کلاسیک براساس نسبت های کلان مثل نسبت ارزش معاملات به نقدینگی، ارزش دلاری بورس و نسبت قیمت به درآمد بازار سهام در مقایسه با میانگین تاریخی هم در تشدید نااطمینانی های مرتبط با سهام اثرگذار بوده است.

در این وضعیت، جهت گیری معامله گران بازارهای همسایه و مشخصا بازار ارز هم آرامش بورس بازان را تا حدی مختل کرده و مواضع سخت فعالان بورسی در مورد آینده قیمت سهام را موقتا به پرسش گرفته است.

دلیل این امر را باید در وضع متغیرهای محیطی اثرگذار بر کل بورس رصد کرد که مهم ترین آنها در شرایط کنونی نتایج نشست گروه ویژه اقدام مالی در مورد ایران است.

اثرات دوگانه FATF در روزهای اخیر، اخبار مربوط به FATF و عدم الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم تاثیر محسوسی بر بازارها از جمله بازار ارز داشته است.

در واقع اتمام مهلت قانونی و بی تکلیفی دو لایحه مزبور از لوایح چهارگانه مربوط به FATF از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگرانی از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه این نهاد برای اقدام متقابل را افزایش داد و در نتیجه فضای احتیاطی در بازارهای مالی کشور به وجود آورد.

در همین راستا تقاضا در بازار سهام عقب نشینی کرد و نرخ دلار بار دیگر به کانال 14 هزار تومانی راه یافت.

حتی روز دوشنبه با آغاز نشست 6 روزه گروه ویژه اقدام مالی در پاریس، دلار جهش دیگری ثبت کرد و همچنان منتظر نتایج این نشست برای ایران تا روز جمعه – روز پایانی نشست – است.

تشدید عدم قطعیت درخصوص روابط تجاری کشور با خارج سبب شده تا بار دیگر تقاضای احتیاطی برای انواع ارزها افزایش یابد و عملا با موج ملتهبی از تقاضا در بازار ارز مواجه باشیم.

طبعا نگرانی از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه این نهاد بین المللی در بروز چنین آرایشی در بازار ارز اثر اساسی دارد و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

همین فضای ناآرام ارزی سبب می شود تا در بورس تهران نیز وضعیت غیرعادی جلوه کرده و امکان تصمیم گیری از سوی بورس بازان با ریسک های بیشتری همراه شود.

البته این موضوع بیشتر ناشی از تاثیر روانی معاملات ارزی بر سهام است؛ چرا که هر نوع تغییر مثبت در قیمت های ارز نهایتا به بخش عمده ای از سهام شرکت های صادرات محور بورسی نیز سرایت می کند و عملا نتیجه منفی برای سهام از این منظر در بر نخواهد داشت.

اثر منفی التهاب ارزی بر سهام همان امکان موقت خروج سرمایه از بورس به سمت ارز است که در شرایط فعلی با اعمال کنترل های بازارساز ارزی و مدیریت شناور نرخ ها چندان منطقی به نظر نمی رسد.

ضمن اینکه در بخش زیادی از سهام بورسی ظرفیت های سودآوری در بلندمدت برای سرمایه های سرگردان وجود دارد و بنابراین احتمال خروج سرمایه را از این ناحیه کاهش می دهد.

باید توجه داشت که این سناریو منوط به هر رویداد منفی در مورد لوایح گروه ویژه اقدام مالی است.

این تصویر درحالی منجر به جهش دلار شده که سناریوی دیگری طی روز سه شنبه با انتشار برخی اخبار قوت گرفته است.

سناریوی دوم با اظهارات رییس کل بانک مرکزی و صاحب نظران این حوزه در حال تقویت شدن است.

البته بسیاری از کارشناسان با اشاره به بیانیه FATF در مورد اقدام متقابل علیه ایران و اینکه شروط بیانیه الزاما باید در تصمیم نهایی اجلاس این نهاد منعکس شود، احتمال هر گونه تصمیم علیه ایران را بالا عنوان می کنند.

این درحالی است که طی روز گذشته برخی منابع غیررسمی از احتمال تمدید مهلت ایران برای پیوستن به کنوانسیون مزبور توسط FATF سخن به میان آورده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسایت تحلیلی دنیای بورس برخی شنیده های تاییدنشده و غیررسمی حکایت از این دارد که احتمالا FATF در نشست اخیر خود که از یکشنبه آغاز شده، مهلت ایران برای پیوستن به این گروه را چهار ماه دیگر تمدید کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین سایت، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در یک گفت وگو گفته که به احتمال قوی ایران به لیست سیاه FATF نرود.

البته این گمانه زنی ها طی روز گذشته برخلاف سهام در بازار ارز تاثیر خاصی نداشت و دلار با همان سرعت روز دوشنبه حدود 200 تومان دیگر افزایش یافت و به بالاترین سطح از ابتدای خردادماه رسید.

به نظر می رسد تحقق سناریوی دوم می تواند ضمن فشار بر دلار، موج تقاضا در بورس تهران را فعال کند و در غیر این صورت، فشار بر سهام و حرکت سرمایه ها به سمت بازار ارز در کوتاه مدت ادامه یابد.

سرنوشت تجدید ارزیابی ها در دست ناظر همان طور که اشاره شد آرایش بازیگران بورسی طی روز گذشته صرفا منحصر به اثرات الحاق ایران به کنوانسیون های یادشده نیست، بلکه رویدادهای اقتصادی مهمی در بازار سرمایه درحال رقم خوردن است که تقاضای سهام را در بخش وسیعی از بازار به عقب رانده و منتظر نگه داشته است.

به بیان روشن تر، مساله تایید یا عدم تایید گزارش های توجیهی تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها از سوی نهاد ناظر، موضوعی است که توجه بسیاری از سهامداران را به خود جلب کرده و به عامل تعیین کننده در راستای حرکت آتی سهام مبدل شده است.

چنان که می دانیم، پرمعامله ترین سهام روزهای اخیر غالبا متعلق به گروه خودرو بوده اند که در پی اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها با جذب منابع خرد به رشدهای چشمگیر دست یافتند.

اما این روند در یک هفته اخیر تغییر و این صنعت را پرچمدار اصلاح قیمت در بین صنایع بورسی کرد.

سهام خودرویی در این یک هفته به طور متوسط 10 درصد افت قیمت را ثبت کرده بودند.

این موج اصلاحی درست پس از انتشار گزارش توجیهی افزایش سرمایه از سوی بزرگان این صنعت نظیر ایران خودرو و سایپا شکل گرفت.

بررسی های سایت تحلیلی دنیای بورس نشان می دهد که اعداد افزایش سرمایه در گزارش های توجیهی به دلیل افت اخیر قیمت سهام حامل دو سناریوی متفاوت است.

شبکه پیچیده مالکیت سهام در صنعت خودرو و ارزیابی دارایی ها براساس قیمت روز – در هفته های قبل – باعث ناهمخوانی این اقدام از سوی خودروسازان و اهداف افزایش سرمایه از این محل شده است.

می دانیم یکی از مهم ترین اهداف خودروسازان بزرگ از افزایش سرمایه، تلاش برای تنظیم ترازنامه منطبق با قانون تجارت و خروج از شمولیت ماده 141 است.

خودروسازان طبق گزارش های توجیهی اعدادی که برای دارایی های خود درنظر گرفته اند براساس اوج های تاریخی روزهای قبل بوده و بنابراین رقم های بالاتری از ارزش روز این دارایی ها را در گزارش توجیهی لحاظ کرده اند که با توجه به عقب نشینی اخیر قیمت سهام زیرمجموعه های خودروسازان می تواند مورد تایید نهاد ناظر قرار نگیرد و فرآیند افزایش سرمایه های این شرکت ها را مشمول یک روند فرسایشی کند.

برای مثال، شرکت ایران خودرو مالکیت 70 درصد از سهام سرمایه گذاری سمند را در اختیار دارد که از این محل حدود 2300 میلیارد تومان منابع جهت افزایش سرمایه تامین کرده است.

این درحالی است که در پرتفوی سمند حدود 1250 میلیارد تومان به سهام ایران خودرو اختصاص دارد که در پی افت قیمت سهام ایران خودرو نسبت به یکشنبه هفته گذشته حدود 400 میلیارد تومان از ارزش خود را از دست داده است.

به همین ترتیب می توان اثر اهرمی افت یا رشد ارزش کل دارایی های شرکت مادر (سایپا و ایران خودرو) را به دنبال نوسان قیمتی سهم خساپا و خودرو یا سهام زیرمجموعه مشاهده کرد.

اکنون به نظر می رسد این مساله برای سهامداران طیفی از شرکت ها که گزارش های توجیهی خود را به نهاد ناظر فرستاده اند حائز اهمیت است.

در واقع، احتمال مخالفت سازمان بورس و حسابرس به دلیل اختلاف فاحش ارزیابی های کارشناسان با ارقام مندرج در گزارش توجیهی شرکت ها عاملی است که تا رفع تکلیف می تواند چشم انداز قیمت ها را مبهم نگه دارد.

عواقب یک ابطال کالایی یکی از اتفاقات مهم دیروز فشار عرضه و افت قیمت در سهام شرکت های کالایی بود.

بزرگان گروه فلزات در این میان نقش چشمگیری داشتند.

سهام این گروه در این هفته بخش عمده منابع خرد را در اختیار گرفتند و دیروز نیز رتبه نخست فهرست ارزش معاملات صنایع را تصاحب کردند و بالاتر از خودرویی ها قرار گرفتند.

به نظر می رسد ابطال معاملات محصولات فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا طی روز دوشنبه بار دیگر ریسک مداخله در سازوکار معاملات این بازار را تشدید کرده و به این ترتیب، در نقش فشار بر قیمت سهام فولاد مبارکه به عنوان لیدر گروه فلزات و کالایی ها عمل کرده است.

در همین راستا، دیروز علاوه بر فولاد و فملی ، غول های سنگ آهنی، پتروشیمی هاو پالایشی ها و هلدینگ های مرتبط هم با افت قیمت همراه شدند.

روز دوشنبه قیمت دلاری ورق گرم فولاد مبارکه در بورس کالا طی معاملات دوشنبه رقمی معادل 514 دلار به ازای هر کیلوگرم بود که این معاملات از سوی نهاد ناظر ابطال شد.

این درحالی است که آخرین قیمت این محصول در بازار مرجعی چون منطقه CIS در محدوده 480 دلار بوده است.

معنای چنین اختلاف قیمتی را می توان به انتظارات تورمی اهالی بورس کالا درخصوص صعود احتمالی نرخ ارز در آینده نسبت داد که در کنار اعمال محدودیت های فروش در بورس کالا تقاضای سهام وابستگان در بورس تهران را تحت الشعاع قرار داد.


کلید واژه ها: بورس تهران - بورس - تاریخی - عرضه - شاخص - تهران - معاملات - سه شنبه - شاخص کل - افزایش سرمایه - بازگشت - فشار - اقدام متقابل - معاملات بورس - بازار - بورس کالا - عدم حمایت - درصد - شنبه - سهام - کالا - شرکت ها - سرمایه - نگرانی - التهاب - افزایش - برخورد - ایران - عمومی - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
کارنامه خودروسازان در پایان سال گذشته نسبت به سال 97/ پژو در سر لیست تولید/پراید همچنان در صدر محصولات سایپا

47هزار و 200میلیارد ریال به خرید سه محصول کشاورزی خوزستان اختصاص یافت

تکمیل نهایی برداشت و توزیع بار از مخازن انبار جدید نفت ارومیه نیازمند 100میلیارد ریال اعتبار

سد تأمین آب شرب در گلستان وجودندارد تأمین آب از منابع زیرزمینی

تمام مسیرهای ورودی سیلاب شمال استان تحت کنترل است

موزه مردم شناسی ایلام به سیستم حفاظت الکترونیکی مجهز می شود

احتمال افزایش سطح دریاها

میزان اقساط و سود وام یک میلیونی یارانه بگیران

استاندار: واحد الفین پتروشیمی ایلام آماده بهره برداری است

آل اسحاق مطرح کرد: کرونا چهره اقتصاد جهان را تغییر داد/ پنج گام برای عبور از بحران

پلمب 184 واحد صنفی شهرری در طرح فاصله گذاری اجتماعی

اختصاص سهمیه 30 درصدی سوخت برای حمل بار از بنادر کشور

در اسپانیا همه شهروندان «حقوق همگانی» دریافت می کنند

سند راهبردی بانک مرکزی تصویب شد

47هزار و 200میلیارد ریال به خرید سه محصول کشاورزی خوزستان اختصاص یافت

واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی آذربایجان شرقی در خدمت مبارزه با ویروس کرونا

پول اولین خریدهای تضمینی گندم پرداخت شد

دغدغه ای برای تامین آب نداریم

ابطال 60 فقره پروانه کاربرد علامت استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد

دولت برای اقشار آسیب دیده از کرونا برنامه ریزی کرد

آمریکا حق وتوی درخواست وام از صندوق بین المللی پول را ندارد

اعطای تسهیلات به خانوارها و مشاغل آسیب دیده از کرونا

توضیحات وزیر نفت در مورد موضع ایران نسبت به نشست آینده اوپک

واریز نخستین مرحله یارانه های سال 99

منتخب مردم کهگیلویه در مجلس یازدهم: دستمزد کارگران تعیین تکلیف شود

موافقت ائتلاف اوپک با کاهش تولید نفت به شرط پیوستن آمریکا

جایگاه گلستان درتولیدمحصولات کشاورزی با توجه به شعارسال ارتقایابد

رحمانی: اقلام بهداشتی 48ساعته ترخیص می شود

سد تأمین آب شرب در گلستان وجودندارد/ تأمین آب از منابع زیرزمینی

خرید حضوری از فروشگاه های زنجان 32 درصد کاهش یافت

50 واحد صنفی در دامغان پلمب شد

آخرین آمار سرمایه گذاری جدید در بورس

رایزنی با برخی تولیدکنندگان نفت درباره نشست آتی اوپک

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران |

کمک های بلاعوض و استمهال وام برای مرغداران

خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص داخلی

استاندار: واحد الفین پتروشیمی ایلام آماده بهره برداری است

هشدار جهاد کشاورزی به کشاورزان و باغداران

گفتگوی تلفنی زنگنه با وزاری نفت سه عضو اوپک وغیراوپک درباره بازار نفت

روش های متفاوت کتابفروشی در روزهای کرونایی/ کدام کتاب ها خریدار دارند؟

رایزنی با برخی تولیدکنندگان نفت درباره نشست آتی اوپک

وام یک میلیونی به 23 میلیون خانوار پرداخت می شود

کاهش 70درصدی جرایم در مالزی پس از اعمال کنترل آمدو شد به دلیل کرونا

احتمال لغو حج تمتع 99/ بررسی تمام سناریوها با فرض تداوم یا پایان بحران کرونا

بازدید از مراکز توزیع فرآورده های خام دامی در سمنان

خبرهای کوتاه کرونا استان سمنان در 19 فروردین

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران |

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود

گمرک، نقش برجسته ای در مبارزه با قاچاق ایفا کرده است

سند راهبردی بانک مرکزی تصویب شد

خواهران جهادگر سلامت ابرکوه 153 هزار عدد ماسک تولید کردند

9 لکه صنعتی اسلامشهر در سال جهش تولید ساماندهی می شود

دو هزار طرح اشتغالزا درچهارمحال و بختیاری اجرا شد

خیابان ها و معابر شهرکرد ترمیم می شوند اجرای عملیات آسفالت ریزی

خط جدید تولید دستکش یک بار مصرف در خرم آباد راه اندازی می شود

افزایش 60 درصدی شرکت های دانش بنیان آذربایجان شرقی

چهار هزار شغل جدید در شهرک های صنعتی قزوین ایجاد می شود

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران

وضعیت 62 هزار و 852 طرح نیمه تمام صنعتی به کجا رسید؟/ صنایع کوچک پیشرو در تمام نیمه تمام ها

در صورت تعویق فصل کوچ علوفه دامداران تامین می شود

318 دستگاه خودرو در خراسان شمالی اعمال قانون شد

آغاز دوباره فعالیت طرح های عمرانی اسدآباد همدان

افتتاح بزرگترین مجتمع انبار فرآورده های نفتی

قیمت روز گوشی های شیائومی + جدول

رایزنی با برخی تولیدکنندگان نفت درباره نشست آینده اوپک

اختصاص یکهزار هکتار از اراضی به کشت گیاهان دارویی

تولید روزانه 5 میلیون ماسک سه لایه در کشور تا سه هفته آینده

جدول/ آخرین قیمت انواع تبلت در بازار 19 فروردین

میرزایی : پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود / اوسط هاشمی : اگر مهارت در جهش تولید سهم دارد، همه دستگاه ها مرجعیت سازمان فنی و حرفه ای را به عنوان سرمایه ملی بپذیرند

کرونا بیش از یک میلیون بنگلادشی را بیکار کرد

خبرهای کوتاه کرونا استان سمنان در 19 فروردین

کاهش 70درصدی جرایم در مالزی پس از اعمال کنترل آمدو شد به دلیل کرونا

توزیع روزانه ده هزار ماسک رایگان و ضدعفونی در منطقه 21 تهران

ابلاغ نشدن دستمزد کارگران به نفع هیچ کسی نیست

جایگاه گلستان در تولید محصولات کشاورزی با توجه شعار سال ارتقا یابد

واحدهای صنایع تبدیلی کشاورزی آذربایجان شرقی در خدمت مبارزه با ویروس کرونا

دارایی های بازگشت شده، جهت فروش تحویل بانک ها شده است

خراسان جنوبی رتبه اول کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد

برنامه های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

مردم برای خرید گوشت و مرغ عجله نکنند

تاس: اعضای اوپک پلاس به توافق سه ماهه دست یافته اند

عدم ابلاغ دستمزد کارگران به نفع هیچ کسی نیست

ابلاغ بخشنامه دستورالعمل پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان دولت

اعلام نرخ رسمی فروش مواد ضدعفونی کننده

شناسایی 11 هزار و 200 خانوار مشمول اولیه پویش رحمت تبریز

قیمت سکه و ارز + جدول

راه اندازی کارگاه تولید آب ژاول در شهرکرد

همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد پیگیری می شود

تردد پس از تعطیلات نوروز افزایش پیدا کرده است/تست کرونا درب منزل!

9 لکه صنعتی اسلامشهر در سال جهش تولید ساماندهی می شود

پیشنهاد سیاستگذارانه برای معادله اقتصاد-سلامت در کرونا/ چرا باید روی تشخیص بسیار سریع سرمایه گذاری کرد؟

پویش مردمی چراغانی خانه ها در نیمه شعبان

40 درصد مرسولات لارستان خریدهای اینترنتی است

دو هزار طرح اشتغالزا درچهارمحال و بختیاری اجرا شد

زشت ترین زیورآلات جهان + تصاویر

دارایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز چه شد؟

وام یک میلیونی به 23 میلیون خانوار پرداخت می شود

آمار کرونا امروز در هرمزگان

آمریکا حق وتوی درخواست وام ایران از صندوق بین المللی پول را ندارد

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی پس از ترخیص 48 ساعته کالاها از گمرک

4 عدم قطعیت در بورس تهران

4 عدم قطعیت در بورس تهران