مطالب مرتبط:
جمع آوری 500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران
نماینده تهران: مجلس کارآمد نتیجه حضور همه گرایش های سیاسی است
استخدام رییس بخش IT آقا در یک شرکت ساختمانی معتبر در تهران
استخدام مدیر فروش لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی در تهران
برنامه بازگشت دیاباته به تهران باز هم عوض شد | اخبار ورزشی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 30 بهمن 1398 ساعت 01:552020-02-18اقتصادي

4 عدم قطعیت در بورس تهران


شاخص سهام روز سه شنبه ضمن افت یک درصدی از قله تاریخی بازگشت.

عقبگرد تقاضا و فشار عرضه در بورس تهران را می توان به چهار علت عمده نسبت داد.

- از یک طرف، برخورد قیمت به سقف های تاریخی و عدم حمایت نسبت های مالی کلان، ادامه رشد را مبهم کرده و از سوی دیگر، نگرانی از بازگشت اقدام متقابل علیه ایران توسط FATF هم ضمن ایجاد التهاب ارزی، عرضه سهام را تشدید کرده است.

ضمنا نااطمینانی از تصمیم ناظر بازار درمورد افزایش سرمایه شرکت ها و همچنین مساله ابطال معاملات بورس کالا پازل عدم قطعیت های بورسی را تکمیل کردند.

بورس تهران معاملات روز سه شنبه را با فشار عمومی عرضه در اغلب سهم ها پشت سر گذاشت.

شاخص کل این بازار در دادوستدهای دیروز یک درصد عقب نشست و در برگشت از قله تاریخی به کانال 472 هزار واحد تنزل کرد.

در این روز، فشار عرضه در بزرگان کالایی شدت بیشتری داشت و به همین دلیل شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن افت جدی تری را به ثبت رساند.

شکل گیری موج شناسایی سود در طیف زیادی از سهم ها درحالی رقم خورد که تقاضا در بخش هایی از بازار که شاهد اصلاح جدی قیمت بوده اند، نسبتا افزایش یافت.

در واقع نوعی چرخش نقدینگی نامحسوس در بین صنایع رقم خورد.

با وجود این، در مجموع بازار در پی محاصره عوامل محیطی تن به اصلاح داد و به احتمال زیاد منتظر تعیین تکلیف ماند.

در این بین شاید مهم ترین عامل به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی موسوم FATF بازمی گردد که می تواند جهت یابی بورس و ارز را تا حدی مشخص کند.

در عین حال، بورس بازان به تصمیمات نهاد ناظر درخصوص گزارش های تجدید ارزیابی شرکت ها هم توجه ویژه دارند.

ضمن اینکه نگرانی از مداخله سیاست گذار از طریق بورس کالا نیز عاملی شد تا بهانه برای عقب نشینی سطح عمومی تقاضای سهام تکمیل شود.

چرخش منفی سهام روند قیمت ها در معاملات روز سه شنبه دقیقا برخلاف روز دوشنبه رقم خورد.

معاملات روز دوشنبه با صعود محسوس شاخص آغاز شد و سپس در پی فشار فروش از سقف تاریخی برگشت.

درحالی که معاملات دیروز با شدت عرضه ها آغاز شد و سهام اغلب شرکت ها کار خود را در محدوده های منفی قیمت پی گرفتند.

این روند به طور خاص در سهام بنگاه های بزرگ کالایی شکل گرفت و رفته رفته به کل بازار تسری یافت.

با وجود این، در پایان معاملات، شاهد فروکش عرضه ها و همچنین بهبود روند قیمت ها بودیم.

در نتیجه، شاخص کل که کار خود را در کانال 477 هزار واحد آغاز کرده بود، پس از ریزش حدود 9/ 1 درصدی، موقتا به کانال 468 واحد تنزل کرد و سرانجام با تقویت عمومی تقاضا نیمی از افت اولیه را جبران کرد و در پایان معاملات در کانال 472 واحد آرام گرفت.

در این روز با وجود مازاد تقاضای 350 میلیارد تومانی در سهام 58 بنگاه، سهام 197 بنگاه بورسی با افت قیمت همراه شد که غالبا هم جزو بنگاه های بزرگ کالایی شناخته می شوند.

ارزش معاملات خرد هم به کمترین میزان طی 14 روز کاری اخیر رسید.

با در نظر گرفتن کلیه مختصات بازار از جمله ارزش معاملات، میزان مازاد تقاضا و همچنین تغییر مالکیت که طی روز گذشته هم به نفع فعالان خرد تغییر یافت، می توان نشانه هایی از تردید در عین امید به صعود قیمت ها را در افق کلی بازار دید.

در این میان، نیروهای ناشناخته ای که تحت عنوان ریسک های سیستماتیک مورد توجه اهالی بازار هستند در معاملات دیروز دست به دست هم دادند تا برآیند نیروها در قالب افت شاخص نمایان شود.

البته برخورد قیمت ها به سقف های تاریخی و سپس افت های متناوب قیمت ها طی یک هفته اخیر هم ورود تقاضای جدید را به تردید بیشتر انداخته است.

اگر پیش تر قیمت ها پیوسته در مسیر صعودی حرکت می کردند، اکنون تمایل به شناسایی سود و تماشای استراحت زمانی و اصلاح قیمت ها بیشتر از گذشته است.

به نظر می رسد اطمینان سابق به روند ها و رضایت از صف های ماندگار دیگر نمی تواند معامله گری را توجیه کند و بازار به محرک های جدی تر نیاز دارد.

در این میان، شکست تحلیل های کلاسیک براساس نسبت های کلان مثل نسبت ارزش معاملات به نقدینگی، ارزش دلاری بورس و نسبت قیمت به درآمد بازار سهام در مقایسه با میانگین تاریخی هم در تشدید نااطمینانی های مرتبط با سهام اثرگذار بوده است.

در این وضعیت، جهت گیری معامله گران بازارهای همسایه و مشخصا بازار ارز هم آرامش بورس بازان را تا حدی مختل کرده و مواضع سخت فعالان بورسی در مورد آینده قیمت سهام را موقتا به پرسش گرفته است.

دلیل این امر را باید در وضع متغیرهای محیطی اثرگذار بر کل بورس رصد کرد که مهم ترین آنها در شرایط کنونی نتایج نشست گروه ویژه اقدام مالی در مورد ایران است.

اثرات دوگانه FATF در روزهای اخیر، اخبار مربوط به FATF و عدم الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم تاثیر محسوسی بر بازارها از جمله بازار ارز داشته است.

در واقع اتمام مهلت قانونی و بی تکلیفی دو لایحه مزبور از لوایح چهارگانه مربوط به FATF از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگرانی از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه این نهاد برای اقدام متقابل را افزایش داد و در نتیجه فضای احتیاطی در بازارهای مالی کشور به وجود آورد.

در همین راستا تقاضا در بازار سهام عقب نشینی کرد و نرخ دلار بار دیگر به کانال 14 هزار تومانی راه یافت.

حتی روز دوشنبه با آغاز نشست 6 روزه گروه ویژه اقدام مالی در پاریس، دلار جهش دیگری ثبت کرد و همچنان منتظر نتایج این نشست برای ایران تا روز جمعه – روز پایانی نشست – است.

تشدید عدم قطعیت درخصوص روابط تجاری کشور با خارج سبب شده تا بار دیگر تقاضای احتیاطی برای انواع ارزها افزایش یابد و عملا با موج ملتهبی از تقاضا در بازار ارز مواجه باشیم.

طبعا نگرانی از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه این نهاد بین المللی در بروز چنین آرایشی در بازار ارز اثر اساسی دارد و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

همین فضای ناآرام ارزی سبب می شود تا در بورس تهران نیز وضعیت غیرعادی جلوه کرده و امکان تصمیم گیری از سوی بورس بازان با ریسک های بیشتری همراه شود.

البته این موضوع بیشتر ناشی از تاثیر روانی معاملات ارزی بر سهام است؛ چرا که هر نوع تغییر مثبت در قیمت های ارز نهایتا به بخش عمده ای از سهام شرکت های صادرات محور بورسی نیز سرایت می کند و عملا نتیجه منفی برای سهام از این منظر در بر نخواهد داشت.

اثر منفی التهاب ارزی بر سهام همان امکان موقت خروج سرمایه از بورس به سمت ارز است که در شرایط فعلی با اعمال کنترل های بازارساز ارزی و مدیریت شناور نرخ ها چندان منطقی به نظر نمی رسد.

ضمن اینکه در بخش زیادی از سهام بورسی ظرفیت های سودآوری در بلندمدت برای سرمایه های سرگردان وجود دارد و بنابراین احتمال خروج سرمایه را از این ناحیه کاهش می دهد.

باید توجه داشت که این سناریو منوط به هر رویداد منفی در مورد لوایح گروه ویژه اقدام مالی است.

این تصویر درحالی منجر به جهش دلار شده که سناریوی دیگری طی روز سه شنبه با انتشار برخی اخبار قوت گرفته است.

سناریوی دوم با اظهارات رییس کل بانک مرکزی و صاحب نظران این حوزه در حال تقویت شدن است.

البته بسیاری از کارشناسان با اشاره به بیانیه FATF در مورد اقدام متقابل علیه ایران و اینکه شروط بیانیه الزاما باید در تصمیم نهایی اجلاس این نهاد منعکس شود، احتمال هر گونه تصمیم علیه ایران را بالا عنوان می کنند.

این درحالی است که طی روز گذشته برخی منابع غیررسمی از احتمال تمدید مهلت ایران برای پیوستن به کنوانسیون مزبور توسط FATF سخن به میان آورده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسایت تحلیلی دنیای بورس برخی شنیده های تاییدنشده و غیررسمی حکایت از این دارد که احتمالا FATF در نشست اخیر خود که از یکشنبه آغاز شده، مهلت ایران برای پیوستن به این گروه را چهار ماه دیگر تمدید کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین سایت، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در یک گفت وگو گفته که به احتمال قوی ایران به لیست سیاه FATF نرود.

البته این گمانه زنی ها طی روز گذشته برخلاف سهام در بازار ارز تاثیر خاصی نداشت و دلار با همان سرعت روز دوشنبه حدود 200 تومان دیگر افزایش یافت و به بالاترین سطح از ابتدای خردادماه رسید.

به نظر می رسد تحقق سناریوی دوم می تواند ضمن فشار بر دلار، موج تقاضا در بورس تهران را فعال کند و در غیر این صورت، فشار بر سهام و حرکت سرمایه ها به سمت بازار ارز در کوتاه مدت ادامه یابد.

سرنوشت تجدید ارزیابی ها در دست ناظر همان طور که اشاره شد آرایش بازیگران بورسی طی روز گذشته صرفا منحصر به اثرات الحاق ایران به کنوانسیون های یادشده نیست، بلکه رویدادهای اقتصادی مهمی در بازار سرمایه درحال رقم خوردن است که تقاضای سهام را در بخش وسیعی از بازار به عقب رانده و منتظر نگه داشته است.

به بیان روشن تر، مساله تایید یا عدم تایید گزارش های توجیهی تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها از سوی نهاد ناظر، موضوعی است که توجه بسیاری از سهامداران را به خود جلب کرده و به عامل تعیین کننده در راستای حرکت آتی سهام مبدل شده است.

چنان که می دانیم، پرمعامله ترین سهام روزهای اخیر غالبا متعلق به گروه خودرو بوده اند که در پی اخبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها با جذب منابع خرد به رشدهای چشمگیر دست یافتند.

اما این روند در یک هفته اخیر تغییر و این صنعت را پرچمدار اصلاح قیمت در بین صنایع بورسی کرد.

سهام خودرویی در این یک هفته به طور متوسط 10 درصد افت قیمت را ثبت کرده بودند.

این موج اصلاحی درست پس از انتشار گزارش توجیهی افزایش سرمایه از سوی بزرگان این صنعت نظیر ایران خودرو و سایپا شکل گرفت.

بررسی های سایت تحلیلی دنیای بورس نشان می دهد که اعداد افزایش سرمایه در گزارش های توجیهی به دلیل افت اخیر قیمت سهام حامل دو سناریوی متفاوت است.

شبکه پیچیده مالکیت سهام در صنعت خودرو و ارزیابی دارایی ها براساس قیمت روز – در هفته های قبل – باعث ناهمخوانی این اقدام از سوی خودروسازان و اهداف افزایش سرمایه از این محل شده است.

می دانیم یکی از مهم ترین اهداف خودروسازان بزرگ از افزایش سرمایه، تلاش برای تنظیم ترازنامه منطبق با قانون تجارت و خروج از شمولیت ماده 141 است.

خودروسازان طبق گزارش های توجیهی اعدادی که برای دارایی های خود درنظر گرفته اند براساس اوج های تاریخی روزهای قبل بوده و بنابراین رقم های بالاتری از ارزش روز این دارایی ها را در گزارش توجیهی لحاظ کرده اند که با توجه به عقب نشینی اخیر قیمت سهام زیرمجموعه های خودروسازان می تواند مورد تایید نهاد ناظر قرار نگیرد و فرآیند افزایش سرمایه های این شرکت ها را مشمول یک روند فرسایشی کند.

برای مثال، شرکت ایران خودرو مالکیت 70 درصد از سهام سرمایه گذاری سمند را در اختیار دارد که از این محل حدود 2300 میلیارد تومان منابع جهت افزایش سرمایه تامین کرده است.

این درحالی است که در پرتفوی سمند حدود 1250 میلیارد تومان به سهام ایران خودرو اختصاص دارد که در پی افت قیمت سهام ایران خودرو نسبت به یکشنبه هفته گذشته حدود 400 میلیارد تومان از ارزش خود را از دست داده است.

به همین ترتیب می توان اثر اهرمی افت یا رشد ارزش کل دارایی های شرکت مادر (سایپا و ایران خودرو) را به دنبال نوسان قیمتی سهم خساپا و خودرو یا سهام زیرمجموعه مشاهده کرد.

اکنون به نظر می رسد این مساله برای سهامداران طیفی از شرکت ها که گزارش های توجیهی خود را به نهاد ناظر فرستاده اند حائز اهمیت است.

در واقع، احتمال مخالفت سازمان بورس و حسابرس به دلیل اختلاف فاحش ارزیابی های کارشناسان با ارقام مندرج در گزارش توجیهی شرکت ها عاملی است که تا رفع تکلیف می تواند چشم انداز قیمت ها را مبهم نگه دارد.

عواقب یک ابطال کالایی یکی از اتفاقات مهم دیروز فشار عرضه و افت قیمت در سهام شرکت های کالایی بود.

بزرگان گروه فلزات در این میان نقش چشمگیری داشتند.

سهام این گروه در این هفته بخش عمده منابع خرد را در اختیار گرفتند و دیروز نیز رتبه نخست فهرست ارزش معاملات صنایع را تصاحب کردند و بالاتر از خودرویی ها قرار گرفتند.

به نظر می رسد ابطال معاملات محصولات فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا طی روز دوشنبه بار دیگر ریسک مداخله در سازوکار معاملات این بازار را تشدید کرده و به این ترتیب، در نقش فشار بر قیمت سهام فولاد مبارکه به عنوان لیدر گروه فلزات و کالایی ها عمل کرده است.

در همین راستا، دیروز علاوه بر فولاد و فملی ، غول های سنگ آهنی، پتروشیمی هاو پالایشی ها و هلدینگ های مرتبط هم با افت قیمت همراه شدند.

روز دوشنبه قیمت دلاری ورق گرم فولاد مبارکه در بورس کالا طی معاملات دوشنبه رقمی معادل 514 دلار به ازای هر کیلوگرم بود که این معاملات از سوی نهاد ناظر ابطال شد.

این درحالی است که آخرین قیمت این محصول در بازار مرجعی چون منطقه CIS در محدوده 480 دلار بوده است.

معنای چنین اختلاف قیمتی را می توان به انتظارات تورمی اهالی بورس کالا درخصوص صعود احتمالی نرخ ارز در آینده نسبت داد که در کنار اعمال محدودیت های فروش در بورس کالا تقاضای سهام وابستگان در بورس تهران را تحت الشعاع قرار داد.


کلید واژه ها: بورس تهران - بورس - تاریخی - عرضه - شاخص - تهران - معاملات - سه شنبه - شاخص کل - افزایش سرمایه - بازگشت - فشار - اقدام متقابل - معاملات بورس - بازار - بورس کالا - عدم حمایت - درصد - شنبه - سهام - کالا - شرکت ها - سرمایه - نگرانی - التهاب - افزایش - برخورد - ایران - عمومی - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
جهانپور: اگر مردم رعایت نکنند هفته آینده با خیز مجدد کرونا روبرو خواهیم شد

فعالیت اصناف تا 23 فروردین تعطیل است

کرونا شمار مسافران فرودگاه بوشهر را 73 درصد کاهش داد

جهانپور: اگر مردم رعایت نکنند هفته آینده با خیز مجدد کرونا روبرو خواهیم شد

انجماد آلایش دام برای حمایت از تولیدکنندگان

پیش بینی تحلیلگر وال استریت: اقتصاد آمریکا از بدهی سرشار شده و سقوط آن تضمینی است

مترو تهران در 16 فروردین 288 هزار نفر را جابجا کرد

از سرگیری فعالیت اصناف کم خطر قزوین از 23 فروردین

قیمت مرغ به 9200 تومان کاهش یافت

کرونا 15 هزار شاغل حوزه گردشگری مازندران را بیکار کرد

سهم زنان خودسرپرست خوزستان در مبارزه با کرونا؛ تولید22 هزار دستکش و گان

8 صنف از صنوف استان مرکزی امروز فعالیت خود را آغاز می کنند

مردم به منابع رسمی و معتبر در خصوص فعالیت اصناف مراجعه کنند

واحد روستایی تولید ماسک در خلخال بهره برداری شد

دفتر سرداری که تبدیل به کارگاه تولید ماسک شد+ عکس

کرونا 15 هزارکارگرحوزه گردشگری مازندران را بیکار کرد

افزایش بیش از 6 هزار واحدی شاخص بورس در قزوین

82 میلیون دلار کیوی صادر شد/ قیمت هرکیلو کیوی ایرانی 75 سنت

توزیع بسته حمایتی بهداشتی در محلات شهری آمل

پیشنهاد شیرین عراق به چین برای توسعه یک میدان نفتی بزرگ

پلمب 144 واحد متخلف در کهگیلویه و بویراحمد

آخرین وضعیت بازار طلا و سکه/ قیمت ها همچنان بالا می رود

توزیع 700 تن بذر پنبه بین کشاورزان گلستانی

چه کسانی مشمول بیمه بیکاری دوران کرونا هستند؟

تولید آب از آب شیرین کن بوشهر 2 برابر افزایش یافت

دلار چقدر قیمت خورد؟

افزایش 674 نفری شمار فوتی های کرونا در اسپانیا

شروع فعالیت های اقتصادی کم خطر در ایران از 23 فروردین؛ حضور مبتلایان به کرونا در محل کار جرم است

در جلسه وزارت میراث فرهنگی با معاون اول رییس جمهور چه گذشت؟

افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی در سال «جهش تولید»

هشدار جهانپور به خیز مجدد کرونا؛ وضعیت عادی نیست

تداوم پروژه های راهسازی و ساختمانی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی

پلمب 65 واحد صنفی متخلف زابل در راستای مقابله با کرونا

ورزش و کرونا| فعالیت مراکز ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است

ثبت نام غیرحضوری مشمولان قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی در پست بانک

قیمت سکه طی یک ماه چقدر افزایش یافت ؟

95 هکتار زمین از اراضی ملی به احداث شهرک صنعتی خارجی در اردبیل اختصاص یافت

سد اکباتان همدان در آستانه سر ریز؛ تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع سیل اندیشیده شد

کرونا و محیط زیست

سهم زنان خودسرپرست خوزستان در مبارزه با کرونا؛ تولید22 هزار دستکش و گان

افزایش رشد 6500 واحدی شاخص بورس

واکنش رانندگان به جریمه 500 هزارتومانی!

بزرگترین سایت موزه شمال غرب کشور در اردبیل افتتاح می شود

ارزآوری 82 میلیون دلاری صادرات کیوی ایران

مدیرعامل تاکسیرانی: افزایش کرایه های تاکسی در حال حاضر مجاز نیست

پایش ملخ صحرایی در 8 هزار 500 هکتار از اراضی قیروکارزین

مجوز فعالیت شرکت های حمل ونقل جاده ای تا پایان خرداد تمدید می شود

تفاهم نامه میان ثبت اسناد و وزارت جهاد کشاورزی امضا شد

نکاتی برای خرید اصولی کیف

مترو تهران در 16 فروردین 288 هزار نفر را جابجا کرد

جهاد کشاورزی مازندران رزمایش زیستی مقابله با کرونا برگزار کرد

مردم به منابع رسمی و معتبر در خصوص فعالیت اصناف مراجعه کنند

تبصره ویژه لایحه بودجه 99: تیم های ملی در اعزام ها فقط عوارض پایه و اولیه خروج را می پردازند

مورد مشکوکی از کرونا در جمعیت هدف بهزیستی استان سمنان شناسایی نشد

نمادهای تاثیرگذار در روز یکشنبه را بشناسید/ از افزایش 20 درصدی در یک روز تا بیشترین روند قدرت خرید

رویای خانه اولی ها در خرید مسکن دور تر می شود؟/ جهش تولید با رونق بخش مسکن

پروژه های راهسازی و ساختمانی متوقف نمی شود/ ساخت و ساز با فاصله گذاری اجتماعی

احتمال بحران با نفت ارزان/ قیمت به کف رسیده است

ذخیره 33 میلیون مترمکعب آب در البرز با انجام عملیات آبخیزداری

45 فقره پرونده تخلفات در اصناف استان فارس تشکیل شد

شرایط دریافت مقرری بیکاری بیمه شدگان در مشاغل آسیب پذیر از کرونا

دستورالعمل اعطای وام 2 میلیون تومانی کرونا هنوز ابلاغ نشده است

در ماه های آینده میلیون ها کارگر شغل از دست می دهند/ جهان در التهاب کاهش سطح سرمایه گذاری صندوق ها

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

31هزار لیتر الکل از ارمنستان به مقصد خراسان شمالی بارگیری شد

روند کاهش مبتلایان به کرونا در ایران

ایجاد بیش از 17000 فرصت شغلی جدید در استان مرکزی هدف گذاری شده است

فعالیت مراکز ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است

فعالیت مراکز ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است

جهانپور: اگر مردم رعایت نکنند هفته آینده با خیز مجدد کرونا روبرو خواهیم شد

نقشه های کاداستری نقش مهمی در پایان دادن به اختلاف های کشاورزان و سازمان های مربوطه دارد

نفت 10 دلاری در راه است؟

افزایش 60 درصدی جابجایی کالاهای اساسی در گلستان

افزایش پلکانی حضور کارکنان در ادارات/ دو سوم حاضر باشند

آثار ویروس کرونا و وضعیت کشاورزی در کردستان نگران کننده است

اختصاص بخشی از هزینه هدایای نوروزی به بیماران پروانه ای

اینفوگرافی/ میانگین قیمت دلار صرافی بانکی در سالی که گذشت

هنرمندان ایران هم دست بکار شدند/ از رامبد جوان تا پرویز پرستویی

شروط 4 گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی

جریمه نیم میلیون تومانی بیش از 27 هزار خودرو

روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تبریز: هیچ تغییری در نحوه ی محاسبه ی برق رخ نداده است

تشدید طرح مبارزه با احتکار و قاچاق کالاهای بهداشتی و پزشکی

مردم به منابع رسمی و معتبر در خصوص فعالیت اصناف مراجعه کنند

واحد روستایی تولید ماسک در خلخال بهره برداری شد

رشد 6500 واحدی شاخص بورس

کاهش 50 درصدی ترددها در مبادی استان/ خودروهای غیربومی حق ورود به فارس را ندارند

فعالیت 15 درصد از تاکسی های خطی در ایام نوروز

فعالیت اصناف تا 23 فروردین تعطیل است

جهانپور: اگر مردم رعایت نکنند هفته آینده با خیز مجدد کرونا روبرو خواهیم شد

توقف فعالیت متروی دوبی به علت کرونا

اعلام صنوف مجاز به فعالیت در پایتخت طی بحران کرونا

ترمز افزایش قیمت مسکن کشیده می شود؟

دلار چقدر قیمت خورد؟

استخدام مسئول مالی و اداری جهت شرکت معتبر بازرگانی در هرمزگان

افزایش دستمزد مطابق ماده 41 قانون کار از نظر کارفرمایان غیرمنطقی است؟

افزایش باورنکردنی فروش اسلحه در آمریکا + فیلم

افزایش 20 تا 100 درصدی قیمت قطعات الکترونیکی

فعالیت مراکز ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است

توقف فعالیت متروی دوبی به علت کرونا

4 عدم قطعیت در بورس تهران

4 عدم قطعیت در بورس تهران