مطالب مرتبط:
همشهری TV | اعجوبه دهه نودی الگوی امید و مهارت
درخشش تیم های بانک ملی در مسابقات جام خدمات انفورماتیک گرامیداشت دهه مبارک فجر
قهرمانی تیم والیبال بانوان دانشگاه مازندران در مسابقات استانی جام دهه فجر
فوتسال جام دهه فجر با شناخت برترین ها در یاسوج پایان یافت
همشهری TV | اعجوبه دهه نودی الگوی امید و مهارت
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 23:252020-02-18حوادث

دردل های مهماندار دهه هفتادی دنیای اموات


آنچه در مطلب پیش رو می خوانید ناگفته های یک قبرکن جوان است.

- آنچه در مطلب پیش رو می خوانید ناگفته های یک قبرکن جوان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا"، قدم به قدم از راننده ها سراغ بهشت آباد را گرفتم تا اینکه به خطش رسیدم،با رسیدنم لبخند به لب راننده پیری که معطل یک نفر بود نشست و با اشاره دست گفت بدو بابا جان .

پدربزرگم همیشه توصیه میکرد که اگر بلدِ راه نیستی خودت را راه بلد نشان بده! حالا منِ راه نابلد مانده بودم و توصیه پدربزرگِ عزیزتر از جان.

چند دقیقه ای نگذشته بود که به مدد تماس تلفن هایی که ماهیت را رو می کند قومیت دو همسفرم را متوجه شدم، چشمم به چفیه راننده بود، سرم را نزدیک تر آوردم و به عربی گفتم "دشمن به شما دستور ندهد (ترجمه اصطلاحی عربی) حاج آقا، اگر رسیدیم خبرم کنید".

پیرمرد دست راستش را از فرمان برداشت و چند بار بالا پایین آورد که یعنی باشد بعد هم گفت "هنوز خیلی مانده تا برسیم".

پنج دقیقه ای مانده به رسیدن، بلواری از گل فروش ها دو طرف دامن جاده را گرفته بود، پنجره را کمی پایین آوردم، آنقدر که مشتی از بوی گل ها را تا مقصد در ریه هایم با خود به همراه ببرم اما سوز سرما، صدای مسافران را درآورد.

هنوز داشتم از شر بوی ناخوشِ روزمرگی ها به شاخه گل ها دخیل می بستم که انضمام تابلوی بزرگ باب الرحمه و صدای راننده که "بفرما دخترم، اینم بهشت آباد" مرا دوباره به زمینی آورد که قرار بود امروز روی آن با یکی از آدم هایش حرف بزنم، آدمی که نمی دانستم کیست اما تقدیر مرا به جست وجویش کشانده بود.

من کجا هستم پایم که از درِ باب الرحمه گذشت خودم را میان دو دنیای متفاوت دیدم، پشت سرم دنیای زندگان و روبه رویم، دنیای مردگان و من در اولین روزِ آخرین هفته بهمن، مهمانِ ناخوانده خانه هایی شدم که دست صاحبانشان از دنیای ما کوتاه بود.

چند قدم بیشتر نرفته بودم که به رسم ادب ایستادم، میهمانی آن هم بدون سلام و علیک! مگر می شود؟ قدم هایم را سبک و زیر لب زمزمه کردم: السَّلامُ عَلَی أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا أَهْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ کَیْفَ وَجَدْتُمْ قَوْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ و همانطور که در تلاش بودم تا علی رغم ناخوانده بودنم به گوش مردگان بیایم منتظر جواب بودم! شنبه، روز غافلگیری اموات دلم نمی آمد روی سنگ قبرها پا بگذارم، احساس می کردم تمام مردگان چهارزانو نشسته و به دستان من زل زده اند، از همان کناره قبرها برای اینکه دست خالی نیامده باشم هر آنچه توان داشتم حمد و سوره خواندم تا حالا که به جای پنجشنبه، روز شنبه و غافلگیرانه آمده ام لااقل خوش قدم باشم.

کاری به اینکه خواندن روی قبرها عمر را کوتاه می کند نداشتم اما سعی می کردم چشمم به نوشته روی سنگ ها نیفتد چون میدانستم خواندن اولین سنگ قبر همان و قصه حسین کرد شبستری بافتن همان، اما وسوسه دیدن خلاصه زندگی آدم هایی که بر سنگ خانه های ابدیشان حک شده بود کار خودش را کرد و قدم هایم به اندازه پای زندگیِ یک قطعه از اموات نشستن، آهسته شد.

ببخشید، گورکن کجاست؟ همانطور که خط قبرهای به هم پیوسته را گرفته بودم و میرفتم به نگهبانی رسیدم، نمیدانستم آن ها را چطور صدا می زنند که سراغشان را بگیرم، بالاخره دل به دریا زدم و گفتم آقا، ببخشید من خبرنگارم، گورکن ها کجا هستند؟ آقای نگهبان هم به مسجدی که ته قبرستان بود اشاره کرد و گفت "قبرکن ها معمولا آنجا هستند، ممکن است در مسیر هم آن ها را مشغول کار ببینی، لباس هایشان خاکی رنگ است".

قبر میخوای؟ یکی از قبرکن ها تازه داشت وسایل کارش را از موتور پیاده می کرد، به سمتش رفتم اما باز دلهره اینکه چطور بپرسم که ناراحت نشود به جانم افتاد، بالاخره همان سوالم را اما اینبار با توجه به اشاره نامحسوس آقای نگهبان با تغییر کلمه گور به قبر پرسیدم و آقای قبرکن با جدیت گفت: قبر میخوای؟ سوال آقای قبرکن به روحم چنگ انداخت، هیچکس تا به حال این سوال را از من نپرسیده بود، حتی خودم! دنبال آن آدم بودم، همانی که باید حرف برای گفتن داشته باشد و قدم هایم امروز ناخودآگاه مرا برای گفت وگو با او به اینجا کشانده بود.

همان طور که به لیست نام قبرکن هایی که به من معرفی می شدند گوش سپرده بودم صدای توقف موتوری توجهم را جلب کرد، جوان دهه هفتادی که قبرکن ها با اشاره دست او را به من نشان دادند.

قبرکنی قسمت ما شد اسمش علی است، سیدِ 24 ساله ای که متولد سال 1374 است و کار قبرکنی را قسمت خود برای اتصال به خدا می داند، از چگونگی ورود سید علی به این کار پرسیدم و او گفت: قبل از اینکه قبرکن شوم وقتی برای زیارت اموات به بهشت آباد می آمدم دیدن این کارها برایم عجیب و حتی ترسناک بود اما دو سال پیش وقتی گفتند که اینجا استخدام انجام می دهند با خودم گفتم من می روم تا ببینیم چه می شود، خدا کریم است.

سید علی ادامه داد: روزهای اول خیلی سخت بود چون من تا به آن لحظه جنازه را از نزدیک ندیده بودم چه برسد به اینکه بخواهم قبر بکنم اما بعد از گذشت یک هفته کم کم به روال کار عادت کردم،الحمدلله همسرم هم با کار من کنار آمده است.

کفن، آخرین لباسهیچوقت فکر نمی کردم قبرکن ها روحیه شادی داشته باشند، مگر می توان صبح خود را با کندن قبر شب کرد و به زندگی فکر کرد؟ اما دیدن لبخند قبرکن های بهشت آباد تمام معادلات ذهنیم را بر هم ریخت وقتی که معنای زندگی را در دست های قدرتمند در کسب روزی حلال و ارواح سخاوتمندشان دیدم، سید علی گفت: "ما دنیا را رها نکرده ایم اما آن را برای اهلش گذاشته ایم چون هر روز می بینیم لباس آخر انسان همین کفن است.

" او ادامه داد: اینجا مُرده ها همه در یک تراز هستند و در کندن قبر هیچ استثنایی قائل نیستیم؛ فقیر و غنی در یک قبر می خوابند و عرض قبر برای همه 60 سانتی متر است.

نظر سید را درباره طمعی که از برخی آدم ها می بیند پرسیدم و اینکه آیا ارزشش را دارد، او گفت: چون ما می دانیم همه به این نقطه پایان یعنی قبر می رسند و آن را از نزدیک حس و لمس کرده ایم با دیدن طمع و اینکه چگونه برخی آدم ها در زندگی به جان هم می افتند فقط حرص می خوریم و با خودمان می گوییم ای کاش می توانستیم آنچه را که از نهایت زندگی آدم ها هر روز می بینیم به آن ها نشان دهیم.

سید علی اضافه کرد: قبرکنی باعث افزایش معنویات ما شده است و فکر به رفته ها و آمده ها را از ذهنمان دور کرده است، خود من بیشتر به این فکر هستم که اخلاق خوبی داشته باشم چون میبینم تنها چیزی که به یادگار میماند همین یاد خوب از انسان است.

قبر دو طبقهکار را باید از کاردان پرسید و من نیز که کنجکاوِ دانستن قصه قبرهای دوطبقه بودم ماهی های سوالم را در رود سیدِ قبرکن جاری کردم، آقای قبرکن گفت: کندن قبر به دو صورت دستی و با کلنگ یا مکانیکی و با ماشین آلات سنگین انجام می شود؛ اگر زمین قبر خوب باشد بین یک تا دو ساعت زمان می طلبد اما برای زمین های سفت تا سه ساعت هم وقت می گذاریم؛ عمق قبر هم بستگی به نوع زمین دارد چون در برخی قسمت ها که حاصلخیز است ممکن است نیاز به حفر بیشتر باشد که به خشکی برسیم.

او ادامه داد: برای قبرهای دو طبقه زمین را بیشتر حفر می کنیم و میت را که گذاشتیم وقتِ سنگ لحد می رسد بعد برای دفن میت بعدی در طبقه دوم نیز، قبر را تا رسیدن به لحد حفر می کنیم و مراحل دوباره تکرار میشود.

از وضعیت قبرهای دوطبقه وقتی قبر باز می شود پرسیدم، سید علی گفت: "گاهی اوقات اگر مدت زمان زیادی از دفن در طبقه اول نگذشته باشد و جنازه ای برای دفن برای طبقه دوم بیاورند در حین حفر، بوی نامطبوعی به مشام می رسد اما این چیزهایی است که فقط قبرکن می بیند و اگر نپرسیده بودید نمی گفتم به قول شما ما میهماندار دنیای اموات هستیم پس باید رازدار مسافران آن دنیا باشیم.

"شب ها قبر نمی کَنیمشب های قبرستان برای ما آدم های معمولی با دایره گسترده اوهامِ ناشی از زندگی دیجیتال وهم آور است، من نیز به استناد سناریو فیلم های وحشتناک که هر آنچه قبر است را شب می کَنند زمان کندن قبر را از سید علی پرسیدم، او گفت: زمان قبر کندن ما از صبح تا ساعت 3 الی 4 بعدازظهر است و شب ها به دلیل کاهش دید کار نمی کنیم.

بیکاری را که همه بلدنداز اینکه اگر روزی بچه دار شد و خواست شغلش را برایش تعریف کند که پرسیدم با افتخار سرش را بالا گرفت و گفت: نگران اینکه چطور شغلم را برای بچه ام تعریف کنم نیستم چون شغل آبرومندی است و با وجود اینکه برای کارمان حقوق دریافت می کنیم اما ثواب معنوی هم برایمان دارد، اصلا چه چیزی بیشتر و بهتر از این.

او ادامه داد: مهم کار کردن و کسب روزی حلال است وگرنه بیکاری را که همه بلد هستند؛ هرچند گاهی برخورد بدی در مهمانی ها و اجتماع با ما می شود و خیلی ها فکر میکنند اگر به ما نزدیک شوند آه مُرده ها دامن شان را می گیرد اما صبر و تحمل ما زیاد است.

نقطه آخر، پارتی بازی نداردسید علی گفت: من حتی در قبر خوابیدن را امتحان کردم چون می خواستم بدانم اگر نوبت به من رسید در قبر چه حالی خواهم داشت.

او در جواب پارتی بازی برای آشناهایش با لبخند ادامه داد: خیلی از آشناها به ما سپردند که قبر ما را بکن یا هوای ما را داشته باش اما نقطه آخر پارتی بازی ندارد.

عمل کدامیک از ما بهتر است؟از سید علی و بقیه قبرکن ها خداحافظی می کنم، چشمانی که آن ها با آن به تماشای دنیا نشسته بودند درس هایی فراتر از تمام درس های دانشگاهی و کتاب های روزِ دنیا به من داد، قبرکن ها برای من تداعی حرف به حرف کلام مولا بودند آنگاه که فرمود کُنْ لِدُنْیاکَ کَأَنَّکَ تَعیشُ اَبَداً وَ کُنْ لِاخِرَتِکَ کَأَنَّکَ تَموتُ غَداً .

به آسمان خیره می شوم، به بوی خدا که از رگ گردن به ما نزدیک تر است، میهمان مزار یکی از شهدا می شوم، قرآن را باز می کنم، سوره ملک می آید : بزرگ است خدایی که فرمانروایی جهان هستی در دست اوست و او بر همه چیز تواناست، او که مرگ و زندگی را آفرید تا شما را امتحان کند که کدام یک از شما بهتر عمل می کنید و او مقتدر و بخشنده است با خود زمزمه می کنم براستی که أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا ؟ /1360/
کلید واژه ها: راننده - توصیه - بهشت آباد - مهماندار - جوان - خبرگزاری - عربی - برداشت - پیرمرد - هم گفت - همیشه - لبخند - نزدیک - قومیت - فرمان - دقیقه - گزارش - چفیه - تلفن - نشان - هایی - نشست - بهشت - تماس - آباد - پیری

آخرین اخبار سرویس:
یک کشته بر اثر تصادف در محور کلاله به مراوه تپه

یک کشته بر اثر تصادف در محور کلاله به مراوه تپه

رویدادهای مهم استان بوشهر در سال 98

اس ام اس سیزده بدر + عکس پروفایل 13 بدر و شعر سیزده بدر 99

تابلو نقاشی ون گوگ به سرقت رفت

کاهش 64 درصدی تلفات رانندگی را شاهد هستیم

کشف رویدادی عجیب در یک ستاره

کاهش 64 درصدی تلفات رانندگی را شاهد هستیم

تابلو نقاشی «ون گوگ» به سرقت رفت

روایت غم انگیز یک پزشک از مرگ کودک 8 ساله مبتلا به کرونا

تابلو نقاشی «ون گوگ» به سرقت رفت

تابلو نقاشی «ون گوگ» به سرقت رفت

تابلو نقاشی «ون گوگ» به سرقت رفت

رویدادهای مهم استان بوشهر در سال 98

کاهش 48 درصدی ترددهای جاده ای در کرمانشاه

آتش سوزی منزل مسکونی دربابل

کشف بیش از 123 کیلوگرم مواد مخدر در مرزهای استان خراسان رضوی

16 واحد صنفی متخلف در الیگودرز پلمب شد

کشف 18 کیلو موادمخدر در گیت کنترل تردد جوکار

جریمه 90 دستگاه خودرو با پلاک غیر بومی در پلیس راه لرستان

3 روز؛ تعطیلی جاده چالوس

زلزله 3.7 ریشتری شهر حصارگرمخان خراسان شمالی را لرزاند

تعطیلی بیش از 4 هزار واحد صنفی شمیرانات به دلیل کرونا

203 خودرو در نهاوند مشمول جریمه 500 هزار تومانی شدند

کشف 400 هزار عدد انواع تجهیزات بهداشتی طی 24 ساعت گذشته/ پلمب 254 مرکز متخلف توزیع کالاهای بهداشتی

مسمومیت الکلی 4 نفر در قم/2 نفر جان باختند

مرد شیطان صفت با آزار دخترخوانده اش او را با مرگ موش کشت

آزار شیطانی معصومه توسط پدرناتنی اش

مجازات های سنگین در انتظار ناقضان طرح فاصله گذاری

آخرین وضعیت شورش در زندان اهواز

«آلمانجیر»

زلزله 3.7 ریشتری حصارگرمخان را لرزاند

زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی

16 واحد صنفی متخلف در الیگودرز پلمب شد

زلزله 3.7 ریشتری شهر حصارگرمخان خراسان شمالی را لرزاند

جریمه 90 دستگاه خودرو با پلاک غیر بومی در پلیس راه لرستان

راننده مشروب خوار و خطرناک در یزد دستگیر و راهی زندان شد

جریمه 90 دستگاه خودرو با پلاک غیر بومی در پلیس راه لرستان

راننده مشروب خوار و خطرناک در یزد دستگیر و راهی زندان شد

جاده چالوس سیزده بدر مسدود است

کیفرخواست عاملان قتل در اسلامشهر صادر شد

زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی

زلزله 3.7 ریشتری در حصار گرمخان خراسان شمالی

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

تلخ ترین لحظات پرستاران در روز های کرونایی

سردار عباس زاده: اوضاع زندان سپیدار اهواز آرام و تحت کنترل است

16 واحد صنفی متخلف در الیگودرز پلمب شد

5 مرد و زن قربانی الکل در تهران

اعضای بدن برادرم را اهدا کردیم

زلزله 3.7 ریشتری شهر حصارگرمخان خراسان شمالی را لرزاند

اوضاع زندان سپیدار اهواز تحت کنترل است

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

آتش سوزی و ناآرامی در زندان سپیدار اهواز

دستگیری راننده مشروب خوار و خطرناک در یزد

اوضاع زندان سپیدار اهواز تحت کنترل است

203 خودرو در نهاوند مشمول جریمه 500 هزار تومانی شدند

سردار عباس زاده: اوضاع زندان سپیدار اهواز آرام و تحت کنترل است

زندان سپیدار اهواز در آرامش است/کسی موفق به فرار نشد

مجازات در پی تمرد از پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

203 خودرو در نهاوند مشمول جریمه 500 هزار تومانی شدند

جریمه 90 دستگاه خودرو با پلاک غیر بومی در پلیس راه لرستان

این مرد در روزهای کرونایی به سرگرمی بچه های تهران هم رحم نکرد

کشف 18 کیلو موادمخدر در گیت کنترل تردد جوکار

جریمه 90 دستگاه خودرو با پلاک غیر بومی در پلیس راه لرستان

زیبا ترین مجرم زن جهان کیست!

راننده مشروب خوار و خطرناک در یزد دستگیر و راهی زندان شد

استقرار ماموران پلیس در ورودی و حاشیه پارک ها و تفرجگاه های پایتخت

اوضاع زندان سپیدار اهواز تحت کنترل است

اعتراف سه مرد به قتل هولناک زن ایرانشهری

برخورد با 3330 خودروی مراجعه کننده به بوستان های پایتخت

قطع کردن زبان دختر دانشجو برای گرفتن حاجت!

اولین فیلم از بازسازی قتل جوان اسلامشهری+ تصویر

شایعه فرار از زندان اهواز صحت ندارد/ اوضاع در زندان آرام است

برخورد با 3330 خودروی مراجعه کننده به بوستان های پایتخت/ صدور 66 برگ جریمه در مبادی ورودی و خروجی

شایعه فرار زندانیان در اهواز صحت ندارد/ اوضاع زندان آرام است

تلاش ناکام برای فرار از زندان سپیدار اهواز

فرمانده انتظامی خوزستان: اوضاع زندان سپیدار اهواز آرام وتحت کنترل است

پلیس راهور: ممنوعیت پارک خودرو در حاشیه پارک ها و بوستانها

اوضاع زندان سپیدار اهواز تحت کنترل است

زندان سپیدار اهواز در آرامش است کسی موفق به فرار نشد

زنده شدن مرده پس از 7 سال!

جزییات ناآرامی در زندان سپیدار اهواز

تعطیلی پروازهای فرودگاه خرم آباد طی هفته جاری

زندان سپیدار اهواز در آرامش است/کسی موفق به فرار نشد

نجات پیرمرد 63 ساله که از کبیرکوه سقوط کرد

سقوط مرگبار خودرو سواری به دره ای در نهاوند

بهبود مرد 89 ساله کرونایی در قم

کشف 400 هزار عدد انواع تجهیزات بهداشتی طی 24 ساعت گذشته

چهار نفر از میان شعله های آتش در مشهد نجات یافتند

یک باب مغازه در قزوین دچار حریق شد

آتش سوزی منزل مسکونی در مشهد/ نجات 4 نفر

یک باب مغازه در قزوین دچار حریق شد

چهار نفر از میان شعله های آتش در مشهد نجات یافتند

سقوط مرگبار خودرو سواری به دره ای در نهاوند

سقوط مرگبار خودرو سواری به دره ای در نهاوند

حادثه رانندگی در شوش به مرگ کودکی خردسال منجر شد

بازگشت متهم سابقه دار به زندان پس از یک ماه

چهار نفر از میان شعله های آتش در مشهد نجات یافتند

یک باب مغازه در قزوین دچار حریق شد

شایعه فرار زندانیان در اهواز صحت ندارد/ اوضاع زندان آرام است

دردل های مهماندار دهه هفتادی دنیای اموات

دردل های مهماندار دهه هفتادی دنیای اموات