مطالب مرتبط:
رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟/گلایه ها از کارگزاران
رییس دولت اصلاحات از لیستها حمایت می کند؟/ ادامه گلایه ها از کارگزاران
رییس دولت اصلاحات از لیستها حمایت می کند؟/ ادامه گلایه ها از کارگزاران
رییس دولت اصلاحات از لیستها حمایت می کند؟/ ادامه گلایه ها از کارگزاران
2 روایت از موضع رییس دولت اصلاحات درباره انتخابات مجلس / انتقاد تند توکلی از شورای نگهبان به خاطر جنجال تاجگردون / اشتباه سیاسی ضرغامی از زبان خودش
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 09:352020-02-18سياسي

رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟


عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: فعلا فرصت انتخابات است و ما بنای ورود به مباحث انتقاد از عملکرد کارگزاران را نداریم.

- اما در فردای پس از انتخابات باید نشست و روی اصول اولیه سیاست ورزی اصلاح طلبانه به فهم و توافق مشترک رسید.

وقتی ردصلاحیت ها کاندیداهایشان را از دور رقابت بیرون گذاشت تصمیم گرفتند که دیگر لیستی در انتخابات ارائه نکنند و این تصمیم را در آخرین جلسه شورایعالی اصلاح طلبان اعلام کردند.

اما این تصمیم همه ماجرا نبود و کارگزاران که همواره از حضور در قدرت به هر قیمتی دفاع می کرد این بار هم جهت خلاف اصلاح طلبان را انتخاب کرد و لیست 30 نفره تهران را منتشر کرد البته در این راه حزب مردم سالاری و خانه کارگر هم به آنها پیوستند و در کنار 6 حزب دیگر یک لیست ائتلافی را به عنوان دومین لیست جریان اصلاحات منتشر کردند.

آذر منصوری قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت و عضو شورایعالی سیاست گذاری درباره این لیست ها به خبرآنلاین می گوید: فعلا فرصت انتخابات است و ما بنای ورود به مباحث انتقاد از عملکرد کارگزاران را نداریم.

اما در فردای پس از انتخابات باید نشست و روی اصول اولیه سیاست ورزی اصلاح طلبانه به فهم و توافق مشترک رسید.

او در این گفت وگو از دیدار با سیدمحمد خاتمی و نظرش درباره لیست ارائه شده را مطرح کرد و این را هم گفت که لیست دادن احزاب بدون حرکت جبهه ای تمرین خوبی است.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گپ و گفت است: **** با توجه به ردصلاحیت چهره های شاخص اصلاح طلب یا کاندیدا نشدن برخی از آنها، لیست دادن اصلاح طلبان از سوی شورای عالی منتفی شد ولی به احزاب این اختیار داده شد که با تصمیم خود اقدام به دادن لیست کنند، به نظر شما در شرایط فعلی لیست دادن اصلاح طلبان موضوعیت دارد؟ بیشترین دغدغه ما در شورای عالی به عنوان نهاد اجماع ساز بین مجموعه احزاب و شخصیت های اصلاح طلب این بوده و هست که این اجماع حفظ شود.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شد چنین مصوبه ای داشته باشیم این بود که هم این اجماع حفظ شود و هم حقوق احزابی که کاندیدا داشتند و می خواستند در انتخابات لیست بدهند رعایت شود.

دو سوم اعضای شورایعالی سیاستگذاری مخالف لیست دادن در تهران بودند دو سوم اعضای شورای عالی مخالف لیست دادن در تهران بودند، اما طوری تصمیم گیری شد که آنهایی که بنای لیست دادن دارند ، به محلی از اختلاف تبدیل نشود.

در تبلیغات هم می بینید که به عنوان مثال از 30حزب شورای هماهنگی چه تعداد لیست داده اند.

تاکید ما بر حضور افراد شاخص هم بر اساس راهبرد مصوبی است که در طول 16ماه فعالیت این دوره شورای عالی روی آن تاکید کردیم.

این راهبرد یعنی اینکه در این انتخابات بنا نداشتیم با فراخوان لیست ببندیم.

طبعا با این مصوبه لیستی تحت عنوان شورای عالی نه در تهران داریم و نه در حدود بیش از20 استان کشور که شورای اصلاح طلبان در این استانها در بیانیه هایی جداگانه اعلام کرده اند که لیست و کاندیدایی برای انتخابات این دوره ندارند.

ما همه تلاش خود را طبق راهبرد مصوب شورای عالی برای ارائه لیست و معرفی کاندیدا کردیم، اما عملا شورای نگهبان با رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای ما ، ش ورای عالی اصلاح طلبان را در موقعیت عدم ارائه لیست قرار داد.

لیست دادن احزاب تمرین خوبی برای حرکت غیر جبهه ای است طی روزهای اخیر دو لیست از سوی جریان اصلاحات منتشر شده است، چند لیستی شدن اردوگاه اصلاحات آراء بدنه رای را چندپاره تر نمی کند؟ طبق مصوبه احزاب می توانند با عنوان خود در این انتخابات لیست دهند.

طبعا احزابی که کاندیدا دارند هر کدام ملاحظات خود را دارند.

به نظرم بد هم نیست.

این لیست ها تمرین خوبی برای احزاب است که بدون حرکت جبهه ای نتیجه انتخابات را در صورت برد و باخت مورد ارزیابی قرار دهند.

مسئله این است که اکثریت شورای عالی مخالف لیست دادن در وضعیت موجود بودندو این به عهده خود احزاب موافق گذاشته شد که بخواهند لیست مشابه بدهند یا نه؟ چون شورای عالی بنا و برنامه ای در این زمینه ندارد.

بنای انتقاد از کارگزاران را نداریم اما.

لیست جدا حزب کارگزاران از ائتلاف 8 حزب با انتقادات زیادی همراه شده و برخی آن را فرصت طلبی و تک روی تعبیر کردند، نگاه شما به این اقدام چیست؟ فعلا فرصت انتخابات است و ما بنای ورود به مباحث انتقاد از عملکرد کارگزاران را نداریم.

اما در فردای پس از انتخابات باید نشست و روی اصول اولیه سیاست ورزی اصلاح طلبانه به فهم و توافق مشترک رسید.

بخشی از این رفتارها وواکنش ها نشان از این است که متاسفانه روی این اصول نه فهم مشترک و نه توافق مشترک و نه تعهد قابل اتکایی وجود ندارد.

این بحث هایی است که پس از انتخابات باید نشست و تکلیف آن را روشن کرد.

تکلیف سه چهارم کرسی های مجلس آینده تقریبا روشن است چقدر امیدوارید بدنه رای اصلاح طلبان منظورم بدنه رای ثابت این جریان است، اینبار پای صندوق بیایند و به لیست های منتشر شده رای بدهند؟ در شرایطی که حداقل های امکان مشارکت فعال از اصلاح طلبان در این دوره انتخابات گرفته شده است و با توجه به برآیندی که از سطح مشارکت در این انتخابات وجود دارد آنچه قابل پیش بینی است اینکه تکلیف سه چهارم از کرسی ها از پیش تقریبا روشن است و اگر رقابتی هم باشد بین اصولگرایان است.

درکرسی های باقیمانده به خصوص در تهران بر اساس تجارب انتخابات گذشته اگر مشارکت به بالای 45درصد برسد شانسی برای اصلاح طلبان وجود دارد اما اگر کمتر از این میزان باشد طبعا اصلاح طلبان باقیمانده شانسی برای راهیابی به محلس آینده در انتخابات ندارند.

رقابت اصلاح طلبان حداقلی است نه حداکثری اصلاح طلبان از یک سو مدعی هستند که کاندیدای حداقلی دارند و از سوی دیگر لیست حداکثری با چهره های ناشناخته بسته اند، چرا به سمت همان لیست های حداقلی پیش نمی روند که بدنه رای را گرفتار چهره های ناشناخته نکنند؟ کاندیداهای حداقلی ما هم در این انتخابات عمدتا رد صلاحیت شدند.

یعنی حتی در این انتخابات اگر اصلاح طلبان می خواستند لیست اجماعی حداقلی هم ببندند کاندیدایی برایشان باقی نمانده بود.

وقتی بیش از نیمی از نمایندگان لیست امید که ما در انتخابات قبل با شعار مطالبات حداقلی -مشارکت حداکثری به مجلس راه یافته بودند، رد صلاحیت شدند.

در حد انگشتان دست در کل کشور برای ما کاندیدای شاخص باقی نمانده است.

ما بر اساس راهبرد مصوب خود حرکت کردیم.

اما نتیجه ای که شورای نگهبان پیش روی ما گذاشت این بود که از حداکثر 10 استان باقیمانده که ممکن است اصلاح طلبان کاندیدا داشته باشند هم در معدود حوزه هایی امکان رقابت نسبی و نه حداکثری برایشان وجود دارد.

می خواهم بگویم به جز 21 استانی که اعلام کرده اند که اصلا کاندیدا ندارند، در حوزه های باقیمانده دیگر هم رقابت اصلاح طلبان رقابت حداکثری نیست، بلکه یک رقابت حداقلی است.

لیست دادن به هر قیمتی نه اصل است نه هدف ضمن اینکه در نظر داشته باشید، حرف اصلی ما در این دوره از انتخابات با توجه به جایگاهی که مجلس در افکار عمومی به لحاظ سطح اثر گذاری در مناسبات حقیقی و حقوقی قدرت پیدا کرده، تشکیل مجلسی در تراز قانون اساسی بود.

تشکیل چنین مجلسی با لیست حداقلی مشابه آنچه در مجلس دهم داشتیم نه تنها تحقق پیدا نمی کند، بلکه سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را نیز از انتخابات و صندوق رای ناامید و رویگردان می کند.

اینکه اصلاح طلبان باید در نقطه ای این اعتماد را در بدنه اجتماعی خود بازسازی کنند که لیست دادن به هر قیمتی در انتخابات نه اصل است و نه هدف.

بلکه باید حضور در انتخابات چه حداقلی و چه حداکثری بتواند هم رضایتمندی بدنه اجتماعی اصلاح طلبان را به همراه داشته باشد و اثر ملموس آن در زندگی مردم قابل لمس باشد و هم این حضور قادر باشد بخشی از اصلاحات مد نظر اصلاح طلبان را در ساختار حقیقی و حقوقی قدرت جریانسازی کند.

اصرار بر بودن در قدرت به هر قیمتی، پاشنه آشیل جریان اصلاحات است تجربه سه انتخابات گذشته با شعار حضور حذاقلی و مشارکت حداکثری که درجای خودناگزیرترین تصمیم اصلاح طلبان بود امروز به ما می گوید که نه تنها سطح منازعات در ساختار حقیقی و حقیقی قدرت کاهش نیافته و حتی طرح مسائلی مانند گفتکوی ملی و آشتی ملی به سخره گرفته شده، بلکه اتفاق مهم دیگری که افتاده این است که اصرار بر این حضور به هر قیمتی موجب کاهش سرمایه اجتماعی و اعتبار اصلاح طلبان شده است.

به همین دلیل ما با توجه به اینکه حداکثر تلاش خود را برای حضور فعال در این انتخابات داشتیم باید به صدای بدنه اجتماعی خود هم گوش می دادیم.

اصرار بر بودن در قدرت به هر قیمتی، پاشنه آشیل اصلاح طلبان در میزان همراهی بدنه اجتماعیشان است.

شورای عالی سیاستگذاری دخالتی در لیست دادن احزاب اصلاح طلب نداشت در هر دو لیست منتشر شده اسامی اعضای حزب اعتدال و توسعه هم دیده می شود، اگر قرار بر بودن این افراد در لیست بوده است چرا گزینه ائتلاف گزینه روی میز اصلاح طلبان نبود که بتوانند به صورت رسمی لیستی ارائه دهند؟ ما دخالتی در تصمیم احزاب مدافع لیست دادن نداشته و نداریم.

این پرسشی است که احزابی که لیست دادند باید به آن پاسخ دهند.

رییس دولت اصلاحات گفتند در انتخابات شرکت می کنند اما لیست معرفی نمی کند فکر می کنید رهبری جریان اصلاحات در لحظه آخر به بحث دعوت به رای یا حمایت از لیست های منتشر شده ورود کند؟ شایعاتی درباره حمایت ‎سیدمحمد خاتمی از لیست های انتخاباتی پخش شده است.

در دیداری که دیروز با ایشان داشتیم مجددا تأکید کردند که در این انتخابات در هماهنگی با تصمیم شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان در تهران لیستی را معرفی نمی کنند، گر چه در انتخابات شرکت خواهند کرد.

کپی شد
کلید واژه ها: اصلاح طلبان - شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان - اصلاح - انتخاب - انتخابات - لیست - کارگزاران - شورای - تصمیم - حزب مردم سالاری - اصلاحات - جریان اصلاحات - عالی - دولت اصلاحات - مردم سالاری - سیاست - لیست 30 نفره - منتشر - خانه کارگر - شورای عالی - آذر منصوری - قائم مقام - اتحاد ملت - دیگر - ردصلاحیت - حزب مردم - سالاری - انتقاد - دبیرکل - عملکرد

آخرین اخبار سرویس:
ضدعفونی و گندزدایی گسترده در پیشوا

مهم ترین چالش های اوتیسم در بزرگسالی

طرح فاصله گذاری اجتماعی در اصفهان با اجرای رزمایش پلیس مقتدر-مردم با فرهنگ با استقرار در 500 محل و نقطه

نقش مهم دهیاران در شکوفایی روستاهای رضوانشهر و پره سر

رییس دفتر مقام معظم رهبری به حجت الاسلام معزی تسلیت گفت

ایران جنگی را شروع نمی کند، اما آن هایی که چنین کاری کنند را ادب خواهد کرد

ببینید | پیام کرونایی با مزه مادر عمو پورنگ به مردم!

برنامه ریزی های قرآنی استان فارس در سال جدید

نباید اقشار ضعیف را تنها بگذاریم/ مبارزه با کرونا به همراهی با اقشار کم درآمد نیاز دارد

مردم ثابت کردند حامی سلامت هستند

فارس من| آمادگی آموزش عالی در برابر تداوم تعطیلی اجباری/انعطاف وزارت علوم به نفع دانشجو و آموزش مجازی

بیش از هزار فقره بازرسی از تاسیسات گردشگری قزوین انجام شد

پرداخت تسهیلات به فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی

ایران در دفاع از حقوق خود مسامحه نمی کند

بسته بهداشتی بین خانواده های سالمند در دماوند توزیع شد

آخر و عاقبت قاتل امیرکبیر

رییس دفتر مقام معظم رهبری به حجت الاسلام معزی تسلیت گفت

اقدامات ضدآمریکایی نمایندگان مجلس/ اولین سه فوریتی تاریخ پارلمان به تصویب رسید

شهادت جمعی از رزمندگان جبهه مقاومت صحت دارد؟

تمامی پروازهای فرودگاه رامسر تا اول اردیبهشت باطل شد

گروه های آتش به اختیار انقلابی در عرصه اقتصاد فعال شوند

پاسخ حجت الاسلام قرائتی به یک شبهه|چرا ائمه در این شرایط کاری نمی کنند؟

کم سن و سال ترین جهادگر سلامت

پیش بینی دقیقی از زمان پایان کرونا نداریم/ضرورت استمراربرنامه های حمایتی از اقشار آسیب پذیر

قدردانی استاندار مازندران از همراهی مردم در روز طبیعت

عملیات دریایی نجات جان 550 نفر تا افزایش 20 درصدی راهنمایی کشتی ها/ الکترونیکی شدن فرآیند تغییر مالکیت شناورها

برای تحقق شعار جهش تولید باید قوانین مزاحم حذف شود

ارجاع 717 مسافر مشکوک به کرونا به مراکز درمانی خراسان رضوی

تمام ظرفیت سازمان تبلیغات برای مهار شیوع کرونا فعال است

مهم ترین چالش های اوتیسم در بزرگسالی/ضرورت ایجاد فرصت شغلی

«ناظری پور» نخستین شهید مدافع سلامت استان سمنان لقب گرفت

اطلاعیه بیت آیت الله ملک حسینی درخصوص لغو جشن های نیمه شعبان

فیلم/بیمارستان های نیویورک مملو از جنازه های بیماران کرونایی

طبخ غذای گرم برای کادر درمان در موکب اربعینی آستان مقدس زبیده خاتون (س) قزوین + فیلم

فضای بیمارستان بهلول گناباد عطر و بوی رضوی بخود گرفت+تصاویر

وزیر کشور از استاندار یزد برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی تشکر کرد

بازداشت شایعه سازان فرار از زندان شیراز

توزیع غذای تبرکی حرم امام رضا (ع) دربیمارستان های فارس

عابدینی: نظام سلطه در ترور سردار سلیمانی به اهداف خود نرسید / خون حاج قاسم هم برای دشمن مشکل ساز شد

طرح | «دعا» دورکننده بلای قطعی

تلاش های جهادی خانواده تبریزی در روزهای قرنطینه/ تبدیل خانه به کارگاه تولید ماسک

اطلاعیه بیت آیت الله ملک حسینی درخصوص لغو جشن های نیمه شعبان

«ناظری پور» نخستین شهید مدافع سلامت استان سمنان لقب گرفت

تهیه 200 هزار ماسک توسط بسیجیان رباط کریم

رییس دفتر مقام معظم رهبری به حجت الاسلام معزی تسلیت گفت

گلشیفته فراهانی| جنجال ماجرای رونمایی از همسرش + عکس

3 هزار نفر اجرای طرح فاصله گذاری در تبریز را بر عهده دارند

راهور استان مرکزی از مشارکت مردم در فاصله گذاری اجتماعی تشکر کرد

کلاس های دانشگاه پیام نور زنجان الکترونیکی برگزار می شود

سردار «حاج میرزا سلگی» به شهادت رسید

قدردانی وزیر کشور از تلاش های استاندار قم در مقابله با کرونا

اینستاگرام پای پسرعمه را به اختلاف زوجین باز کرد

رییس مجلس: تشکیل ستادهای حمایت از بیکارشدگان کرونا

اطلاعیه بیت آیت الله ملک حسینی مبنی بر لغو جشن های نیمه شعبان

توصیه هایی برای خانواده ها در ایام قرنطینه خانگی

ولایتی درگذشت پدر شهیدان فهمیده را تسلیت گفت

ایران وامدار ایثار زنانی بوده که تاریخ سازی کرده اند

بسیجیان پایگاه های مقاومت استان بوشهر روزانه 70 هزار ماسک استریل تولید می کنند

کوچ عشایر خراسان رضوی به تاخیر افتاد

تصاویر هوایی سیزده بدر قم

برگزاری مراسم یادبود پدران شهید فهمیده در حسینیه مجازی

تسلیت رییس دفتر رهبر انقلاب به نماینده ولی فقیه در هلال احمر

غربالگری و پایش سلامت بیش از 835 هزار نفر در استان لرستان

وزیر کشور از تلاش مسوولان فارس در مقابله با کرونا تشکر کرد

دوباره فریب جنگ طلبان همیشگی را نخور/ ایران تنها در دفاع از خود عمل می کند

خاکسار: اتفاقات اخیر، اوضاع گردشگری ما را خراب کرد/پیش نیازها حل شود، شرایط خوبی خواهیم داشت+فیلم

راهکاری تازه برای حمایت از کارگران

محمدی گلپایگانی به نماینده ولی فقیه در هلال احمر تسلیت گفت

3 هزار نفر اجرای طرح فاصله گذاری در تبریز را بر عهده دارند

3 هزار نفر اجرای طرح فاصله گذاری در تبریز را بر عهده دارند

راهور استان مرکزی از مشارکت مردم در فاصله گذاری اجتماعی تشکر کرد

کلاس های دانشگاه پیام نور زنجان الکترونیکی برگزار می شود

منتخب مردم نهبندان و سربیشه در مجلس یازدهم: جهش تولید با رویه فعلی دولت محقق نخواهد شد

برگزاری مراسم یادبود پدر شهیدان فهمیده در حسینیه مجازی

تسلیت رییس دفتر مقام معظم رهبری درپی درگذشت اخوی حاج معزّی

تقدیر و تشکر وزیر کشور از استاندار لرستان

نامه مدیران 7 روزنامه به روحانی

فعالیت 2000 نفر در قرارگاه مردمی یحیی بن موسی الکاظم (ع) سمنان

گمانی زنی برای برگزاری رفراندوم در قرقیزستان

نجات معجزه آسای زن کرونایی در بیمارستان بابل + فیلم و عکس

آمادگی گروه24 بعثت نیروی زمینی سپاه برای مقابله با تهدیدات بیولوژیک

حجت الاسلام فرحزاد: با صلوات گرفتاری و بلا دور می شود

نگاهی به مهم ترین اخبار کرونایی قم

پروتکل های بهداشتی و امنیتی در سالن اجلاس سران قابل رعایت است

پیام وزیر کشور به استاندار چهارمحال و بختیاری

تاریخ قضاوت می کند که عدم تصویب FATF اشتباه بود/ قالیبافی ها مجبور به انشقاق خواهند شد/ مجلس یازدهم شمشیر را برای دولت از رو بسته است

شمار مبتلایان به کرونا به مرز یک میلیون نفر رسید

مدافعان سلامت فداکارانه در خط مبارزه با کرونا هستند

محمدی گلپایگانی به نماینده ولی فقیه در هلال احمر تسلیت گفت

دیوان عدالت مانع از تزلزل اختیارات دولت در عرصه های منابع ملی و زمین های دولتی شوند

برگزاری بزرگداشت شهدای مدافع سلامت با عنوان «یاد یاران»+تیزر

ظریف: ایران فقط بر اساس دفاع از خود عمل می کند

توسل به شایعات، نشانه درماندگی دشمن

نگاهی به فعالیت های انجمن اوتیسم ایران

نظر حضرت آیت الله سبحانی درباره گرفتن روزه درماه مبارک رمضان با توجه به شیوع ویروس کرونا

وزیر کشور از تلاش مسوولان فارس در مقابله با کرونا تشکر کرد

جهش در تولید با تعامل مستمر صنعت و دانشگاه

جلسه قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) نیروهای مسلح

جذابیت تولید را برای سرمایه گذاران با استفاده از نقدینگی جامعه افزایش دهیم

امکان زیارت مجازی دو امامزاده استان فراهم شده است

رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟

رییس دولت اصلاحات از لیستی حمایت می کند؟