مطالب مرتبط:
دستورالعمل رییس دستگاه قضا در رابطه با نحوه مشارکت و تعامل نهاد های مردمی با قوه قضاییه
هدف قوه قضاییه مشارکت مردم در اموری نظیری صیانت از حقوق خود و حمایت از حقوق شهروندی است
معاون حقوقی قوه قضاییه: اجرایی شدن دستورالعمل با تشکیل کارگروهی متشکل از قوه قضاییه و تشکل های مردمی پیگیری می شود/ معاون دادستان کل کشور: بستر نظارت همگانی با تقویت رابطه مردم با دستگاه قضایی و نظارتی فراهم می شود
دستورالعمل نحوه مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضاییه ابلاغ شد
روزنامه شرق:اگر قوه قضاییه به وظیفه خود در باره اعلام قربانیان آبان عمل نمی کند،شورای عالی امنیت ملی اعلام کند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 09:352020-02-18سياسي

مصدق :مشارکت مردم از تاکیدات رییس قوه قضاییه است


«تحول در مشارکت مردم با قوه قضاییه» در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با حضور معاون دادستانی کل کشور و معاون حقوقی قوه قضاییه بررسی شد.

مهدی امیری اصفهانی معاون دادستانی کل کشور و حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه دوشنبه شب 28 بهمن ماه .

- تحول در مشارکت مردم با قوه قضاییه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با حضور معاون دادستانی کل کشور و معاون حقوقی قوه قضاییه بررسی شد.

مهدی امیری اصفهانی معاون دادستانی کل کشور و حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه دوشنبه شب 28 بهمن ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی تحول در مشارکت مردم با قوه قضاییه پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اینکه اساسا انقلاب اسلامی ایران بر مبنای اراده و خواست مردم به پیروزی رسیده است گفت: محور اصلی در همه برنامه ها مردم بوده اند به طوریکه قوه قضاییه یکی از ارکان مهم نظام و حاکمیت است که همانند سایر ارکان نظام خود را وامدار مردم می داند و مردم را به عنوان، ولی نعمت قبول دارد.

او با اشاره به اینکه یکی از برنامه های مهم قوه قضاییه مردمی بودن و مشارکت آن ها در امورات مرتبط با قوه قضاییه است افزود: مردم باید در موضوعات مرتبط با قوه قضاییه به صورت خاص مشارکت داشته باشند لذا مردم را در برنامه های خودمان مشارکت می دهیم و قوه قضاییه برای بار اول می خواهد مردم را در اداره امور مربوط به قوه قضاییه مشارکت دهد.

می خواهیم مردم را در صیانت از حقوق خودشان مشارکت دهیم معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اینکه ما می خواهیم مردم را در صیانت از حقوق خودشان مشارکت دهیم ادامه داد: مردم باید در حمایت از حقوق شهروندی و دفاع از آن مشارکت داشته باشند، مردم تصور می کنند که قوه قضاییه مانع آزادی های آن ها است و این تصور غلط است.

حجت الاسلام مصدق با بیان اینکه دستورالعمل های مشارکت مردمی در هفت حوزه مشخص اتفاق خواهد افتاد تصریح کرد: مشارکت مردم در سیاست گذاری ها یکی از تاکیدات رییس قوه قضاییه است به طوری که باید از خرد جمعی در تدوین پیش نویس لوایح استفاده کرد.

او خاطرنشان کرد: لوایح قضایی را تهیه و از طریق دولت به مجلس ارائه می دهیم به طوری که در این پیش نویس از نخبگان جامعه استفاده می شود، در معاونت حقوقی قوه قضاییه ظرف یک هفته آینده سامانه ای آماده خواهد شد تا در معرض دید نخبگان علمی جامعه و متخصصان قرار بگیرد مثلاً وکالت آیین نامه ای در حال تدوین است و نخبگان و متخصصان می توانند نظرات خود را اعلام کنند ِلذا ما بازخورد ها را دریافت می کنیم و این به معنای مشارکت مردم در سیاست است.

معاون حقوقی قوه قضاییه بیان کرد: باید نهضت آموزش حقوق برای مردم به عنوان پیشگیری از جرم راه اندازی شود؛ لذا در ماده 11 دستورالعمل مشارکت پیش بینی شده است تا به منظور ایجاد هماهنگی و رفع موانع کارگروه ملی مشارکت و تعامل نهاد های مردمی با قوه قضاییه تشکیل شود به طوری که برخی از مسئولین قوه قضاییه و شش نفر از نمایندگان نهاد های مردمی جلسات مستمری را برای اجرایی کردن این موضوع خواهند داشت.

تشکل های مردم نهاد  می توانند کمک کنند که آیا متهم توبه کرده یا نه حجت الاسلام مصدق با اشاره به اینکه قوه قضاییه فقط برای تعقیب مجرم و مجازات ساخته نشده است گفت:آخرین راهکار قوه قضاییه مجازات است، لذا نهاد های ارفاق در قانون تقویت شده به طوری که در قانون مجازات اسلامی ماده 115 مقرر شده است تا چنانچه متهم به دو سال حبس مجازات شده باشد، در این صورت قاضی می تواند مجازات را ساقط کند، تشکل های مردم نهاد در این خصوص می توانند کمک کنند که آیا متهم توبه کرده یا نه لذا در دستورالعمل راهکار هایی در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به اینکه باید باور قلبی نسبت به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهاد های مردمی با قوه قضاییه داشته باشیم اظهار داشت: یکی از برنامه های ما مشارکت دادن تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در حمایت از بزه دیدگان خاص است لذا دادگاه های تحت عنوان دادگاه اطفال و نوجوانان داریم به گونه ای که با مشارکت دادن مردم در همه مراحل دادرسی می توانیم از ظرفیت بالای نهاد های ارفاق دهنده در خصوص اینگونه افراد استفاده کنیم.

بر اساس قانون سابق تعلیق مجازات صرفاً هنگام صدور رای بود معاون حقوقی قوه قضاییه ادامه داد: بر اساس قانون سابق تعلیق مجازات صرفاً هنگام صدور رای بود، اما امروز بر اساس قانون جدید روزانه تعلیق مجازات تا بعد از قطعیت و تحمل کیفر وجود دارد، تشکل های مردم نهاد وارد زندان می شوند و می بینند که فرد زیر 18 سال نادم و پشیمان است و به قاضی ناظر زندان پیشنهاد می دهند که آیا می توان این فرد را از زندان آزاد کرد، راهکار وجود دارد، قانون می گوید بعد از قطعیت رای می شود از آزادی مشروط استفاده کرد که حسب مورد باید یک دوم یا یک سوم را تحمل کرده باشد، در خصوص تعلیق مجازات می توان از این موضوع استفاده کرد تا فرد از زندان آزاد شود.

حجت الاسلام مصدق تصریح کرد: با توجه به ظرفیتی که در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم فعلی قوه قضاییه وجود دارد نیازی به تغییر ساختار نیست، هرچند در ساختار جدید دو معاونت فرهنگی و اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تحت یک عنوان فعالیت خواهند کرد، در آن معاونت همه زمینه ها برای اجرایی کردن این دستورالعمل فراهم است و نیازی به تغییر خاصی وجود ندارد.

او افزود: آنچه برای ما بسیار مهم است آنست که این موضوع برای همکاران قضایی جا بیفتد و این مسئله بسیار مهم است مثلاً دادگاه وقتی فردی را محاکمه می کند سابقه، وضعیت خانوادگی و وضعیت سنی او را لحاظ می کند، تشکل های مردم نهاد در همه مراحل رسیدگی ازجمله مرحله صدور رای می توانند به قاضی دادگاه کمک کنند تا فردی که مرتکب جرم شده با توجه به شناختی که از خانواده او وجود دارد در مجازاتش تخفیف داده شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: آمار به ما نشان می دهد که درصد بسیار بالایی از محکومان ما انسان های شروری نیستند، پس ما نیاز به تشکل های مردمی داریم تا از ظرفیت آن ها استفاده کنیم، افراد شرور باید اشد مجازات شوند، اما اکثر قریب به اتفاق محکومین ما نیاز به فعالیت های تشکل ها دارند، قوه قضاییه این برنامه را تهیه کرده است.

مردم یک ظرفیت فوق العاده در نظام جمهور ی اسلامی هستند امیری اصفهانی معاون دادستان کل کشور در ادامه برنامه با اشاره به اینکه مردم یک ظرفیت فوق العاده در نظام جمهور ی اسلامی هستند گفت: منابع قوه قضاییه کفاف انجام همه ی وظایف را به شکل همزمان ندارد.

باید از ظرفیت های دیگر دستگاه ها برای تحقق وظایف قوه قضاییه استفاده کرد او با اشاره به نقش آفرینی مردم در همه مراحل کشور گفت: انتخابات جلوه ظهور اراده مردم است، بهره مندی از ظرفیت مردم باید شکلی موثر و هدفمند پیدا کند، قوه قضاییه بر اساس وظایفی که دارد دارای ماموریت های گسترده ای است به طوری که در قانون اساسی پنج وظیفه بر دوش قوه قضاییه گذاشته شده که وظایف متصل و هم تراز هم هستند.

معاون دادستان کل کشور با اشاره به اینکه باید از ظرفیت های دیگر دستگاه ها برای تحقق وظایف قوه قضاییه استفاده کرد گفت: برای اجرای وظایف حاکمیتی از بخش های غیرحاکمیتی می توان بهره گرفت لذا باید از ظرفیت مردم استفاده کرد، باید مدیریت هدفمندی در مسیر تحقق اهداف قوه قضاییه صورت بگیرد.

فولاد مدیر عامل بنیاد خیریه آبشار عاطفه در ادامه برنامه طی تماس زنده تلفنی افزود: دستور العمل ایجاد شده توسط قوه قضاییه پیچیده است.

نهاد های مردمی می توانند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش مهمی داشته باشند.

اصلانی مدیر موسسه خیریه بهشت رضا در بخش دیگری از برنامه طی تماس زنده تلفنی ادامه داد: به ازای هر 7 کودک یک متقاضی فرزند خواندگی وجود دارد، قوه قضاییه باعث تسهیل و کوتاه شدن مسیر رسیدن فرزندان به افراد متقاضی می شوند.


کلید واژه ها: معاون حقوقی قوه قضاییه - قوه قضاییه - دادستانی کل کشور - معاون - مهدی امیری اصفهانی - گفت وگوی ویژه خبری - دادستانی - حجت الاسلام - محمد مصدق - حقوقی - مشارکت - المسلمین - برنامه - مردم - برنامه گفتگوی ویژه خبری - انقلاب اسلامی ایران - کشور - مصدق - گفتگوی ویژه خبری - بررسی - رییس قوه قضاییه - اصفهانی - انقلاب اسلامی - خبری - تحول - حضور - محمد - دوشنبه - ویژه - امیری

آخرین اخبار سرویس:
خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

آغاز نام نویسی بازگشت پرسنل پروژه های عمرانی و ساختمانی در کیش از مسیرهای هوایی و دریایی

تسلیت وزیر ارشاد برای درگذشت برادر حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزّی

برنامه های آستان قدس رضوی با شرایط فاصله گذاری اجتماعی تطبیق پیدا کرده است

نیروی مقاومت بسیج کاشان دارای یک بدنه دلسوز و مقاوم است

پیرزن 102ساله زنجانی کرونا را شکست داد

مسئولان در بحران با سعه صدر برخورد کنند/لوازم خانگی بین سیل زدگان کرمان توزیع می شود

برای بازگشایی اصناف پافشاری و عجله نکنیم

1.5 میلیارد تومان بین خانواده های آسیب دیده از کرونا توزیع شد

مردم خراسان جنوبی برات 99 را متفاوت از سال های گذشته برگزار کنند

تصمیم گیری برای جمع آوری سریع معتادان متجاهر در تهران

در خانه چینی ها چه می گذرد/هوشمندی برای جذب گردشگران پس از کرونا

نیروی مقاومت بسیج کاشان دارای یک بدنه دلسوز و مقاوم است

بنیامین بهادری جنجال به پا کرد

اطلاعیه دفتر مرحومه فاطمه رهبر درباره یک فایل صوتی

مردم از برگزاری مراسم های نیمه شعبان خودداری نمایند

اداره امور در فضای مجازی پنجره ای رو به پیشرفت با امکانات جدید

تدابیر لازم برای فعالیت اقتصادی برخی از اصناف و مشاغل اتخاذ گردد

قرنطینه کامل و یک ماهه کشور در مجلس + جزییات

وصف دیدار با رهبری از زبان همسر شهید سلگی

چرا توسعه فردی مهم است؟ + لینک دانلود

دانلود آهنگ دلم برات تنگ میشه با صدای معین زندی + لینک دانلود

دانلود آهنگ جدید علی یاسینی به نام تبر + لینک دانلود

اطلاعیه دفتر مرحومه فاطمه رهبر درباره یک فایل صوتی

تماس آیت الله جنتی و کدخدایی با رییس مجلس

عملکرد بسیجیان در مبارزه با کرونا چشمگیر بوده است

مداح و شاعر به نام خراسانی درگذشت

فرمانده سپاه اصفهان: نظام از امتحان کرونا موفق بیرون آمده است

آنچه والدین باید درباره کرونا بدانند

ببینید | اعلام رسمی نحوه کار شرکت های خصوصی در تهران:فقط با یک سوم پرسنل!

آیا دستگیره در می تواند ویروس کرونا را منتقل کند؟

قلم دوربین شنبه، 16 فروردین 99

تماس تلفنی آیت الله جنتی و کدخدایی با علی لاریجانی

فتاوی آیت الله صانعی در خصوص روزه گرفتن در شرایط شیوع کرونا

تصاویری از رزمایش پدافند بیولوژیک در قزوین

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

کتک کاری و قهر عجیب خواهران کارداشیان

تماس تلفنی آیت الله جنتی و کدخدایی با لاریجانی در پی ابتلایش به کرونا

مرگ در پاریس، از صادق هدایت تا کیومرث درمبخش

تروریست در سمت وزیر خارجه

مجری صداوسیما کرونا را شکست داد + عکس

آیت الله جنتی و کدخدایی برای لاریجانی آرزوی سلامتی کردند

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ پرداخت بخشی از بدهی دولت با واگذاری املاک و سهام

شوشتری معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی شد

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

پویش جوانان فریدونشهری برای مقابله با کرونا

پیام کادر درمانی کانادا به مردم + عکس

استغاثه 4 قاره جهان در شب نیمه شعبان

نیروی مقاومت بسیج کاشان دارای یک بدنه دلسوز و مقاوم است

خادمان هیأت، خادمان مردم هستند

قرنطینه متفا وت سفیر چین در ایران! + عکس

مردم باید حاکمیت را در بهبود بخشیدن شرایط کمک کنند

سرکرده شاخه خراسان داعش دستگیر شد

محموله جدید کمک های چین امشب به ایران ارسال می شود

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

فتوای آیت الله صانعی در مورد روزه داری در ایام کرونا

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا از مرز 15 هزار نفر گذشت

نمایی جالب از ماهیگیری دو بچه خرس

مراسم سالگرد مرحوم آیت الله باریک بین (ره) برگزار نمی شود

روحانی درگذشت پدر شهیدان کرمی را تسلیت گفت

هشدار امام جمعه لواسان نسبت به انتخاب شهردار

اطلاعیه سازمان ثبت احوال کشور در خصوص شایعات مربوط به هک شدن اطلاعات هویتی شهروندان

بابت همه چیز بودجه اختصاص می دهند اِلا «قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری»/ همکاران ما در 25 سالگی شهید شدند

مرحله دوم غربالگری بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

تدابیر ویژه ای برای کاهش درآمد شهرداری های استان سمنان اندیشیده شود

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی/ پرداخت بخشی از بدهی دولت با واگذاری املاک و سهام

کارگاه های تولیدی در استان لرستان حمایت و تقویت شوند

تعمیق و نهادینه سازی مناسک شاد دینی

عملکرد بسیجیان در مبارزه با کرونا چشمگیر بوده است

اعمال مجازات های بازدارنده برای فک کنندگان پلمب

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

طرح خودکفایی استان ها در تولید کالا های اساسی

طرح قرنطینه کامل و یک ماهه کشور در مجلس

پمپئو تروریست سازمان سیا است

استاندار فارس: برای کاستن از آسیب های ناشی از کرونا در حوزه اقتصادی تلاش شود

تحقق «رونق تولید» در سال 98و عزم راسخ برای «جهش تولید» در سال

ماجرای هک سایت وزارت بهداشت چه بود؟

نامه آیت الله اعرافی به پاپ فرانسیس: مقابله با این چالش و سایر بحران های معاصر مستلزم همکاری های بین المللی و مقابله همه جانبه است

تکمیل 80 درصد کاروان های اهل سنت برای تشرف به حج

تفاهم نامه ای بین پلیس بین الملل ناجا و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه امضا شد

استاندار فارس: برای کاستن از آسیب های ناشی از کرونا در حوزه اقتصادی تلاش شود

3000 بسته معیشتی توسط پویش نذر همدلی مسجد جمکران در مناطق محروم قم توزیع می شود

لزوم تداوم اقدامات پیشگیرانه برعلیه کرونا در سلسله

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

پیام تبریک روز جوان ( ولادت حضرت علی اکبر ) + تصاویر

طرح خودکفایی استان ها در تولید کالا های اساسی

آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا

آیت الله بهشتی: جهش تولید با بهره گیری از ظرفیت عظیم نسل جوان محقق می شود

آرزوی سلامتی آیت الله نوری همدانی برای رییس مجلس

افتتاح مرکز 100 تختخوابی نداجا ویژه بیماران کرونایی در بندرعباس از دریچه دوربین تسنیم

نماز اول وقت مهم ترین اولویت زندگی شهید کارگر

شوشتری معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی شد

فرمانده سپاه اصفهان: مردم و بسیجیان در مبارزه با کرونا سربلند بیرون آمدند

هشدار امام جمعه لواسانات نسبت به انتخاب شهردار

پاسخ دستیار لاریجانی به اتهام زنی وزیر خارجه آمریکا علیه دیپلمات های ایران

راهکار ریشه ای جهش در کاهش فساد اقتصادی

پیشنهاد کتاب برای شب های قرنطینه کرونایی: «خنده زار»؛ روایتی متفاوت از پیروزی انقلاب اسلامی ایران

«سارا و نیکا»ی پایتخت با سبیل های عمو ارسطو/ عکس

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

مصدق :مشارکت مردم از تاکیدات رییس قوه قضاییه است

مصدق :مشارکت مردم از تاکیدات رییس قوه قضاییه است