مطالب مرتبط:
اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر سیلاب و شن دفن می شوند
20 میلیون سال گذشت تا chr(034)مریخchr(034) گِرد شد!
chr(034)خبرگان بانکیchr(034) به عملکرد بانکهای همدان نظارت می کنند
مدل جدید chr(034)کیاchr(034) در رقابت با بنز و تسلا
همایش chr(034)هزاره خیامchr(034) در اسپانیا برگزار شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 09:052020-02-18اجتماعي

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر chr(034)سیلابchr(034) و chr(034)شنchr(034)دفن می شوند


قصه پردرد مردم جنوب کرمان پایانی ندارد؛ از فقر، بهداشت و جاده، آموزش گرفته تا زندگی کپرنشینی جملگی شرایط سخت و مصیبت باری را برای اهالی این منطقه بوجود آورده است.

- بلایای طبیعی سیل و توفان شن هم در سال های اخیر به شدت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و آنها را سر دو راهی ماندن و تحمل شرایط سخت و مهاجرت و آینده نامعلوم قرار داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم محروم جنوب استان کرمان این روزها با سختی روزگار می گذرانند؛ از یک طرف نبود ابتدایی ترین مقدمات زندگی و از سوی دیگر بلایای طبیعی اهالی این منطقه را به فقر مطلق کشانده تا جایی که یا باید ترک خانه و کاشانه کنند و تن به مهاجرت و آینده ای نامعلوم بدهند و یا باید بمانند و با طعم تلخ فقر زندگی کنند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور صاحب باغات کشاورزی، قنات های پرآب و زندگی متعارفی بودند، امروز از بد روزگار جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند و حتی توفان شن هم دست از سر خانه و زندگی شان برنمی دارد.

مدفون شدن زمین های کشاورزی در زیر شن روح الله جهانگیری دهیار روستای مراد آباد از توابع شهرستان ریگان از درد و رنج اهالی این روستا می گوید؛ از فقر و نداری های اهالی که همان اندک داشته شان را هم توفان شن هر از چند گاهی دفن می کند.

او می گوید: این روستا کاملا در معرض شن های روان قرار دارد.

بعد از فروکش کردن طوفان باید شن ها را از در خانه ها کنار بزنیم تا مردم به توانند از خانه های شان خارج شوند.

وی ادامه داد: سالانه 10 الی 20 سانت شن های روان بر اثر توفان به مزارع کشاورزی ما سرازیر می شود و با ادامه این روند در آینده نزدیک تمامی زمین های کشاورزی ما زیر شن دفن شده و از بین می روند.

دهیار مرادآباد: اگر یکی از اهالی بیمار شود، جاده مناسب و خودرویی برای انتقال بیمار به مراکز درمانی شهرستان وجود ندارد و تاکنون بیماران اورژانسی بسیاری در منطقه به همین دلیل جان خود را از دست داده اند وی ادامه داد: مشکلات ما تنها به توفان شن ختم نمی شود و اهالی بخش مرکزی ریگان با مشکلات عدیده ای از جمله فقر، بهداشت، درمان و بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و حتی مردم سرویس بهداشتی ندارند و اگر یکی از اهالی دچار بیماری شود جاده مناسب و وسیله ای برای انتقال به مراکز درمانی مرکز شهرستان وجود ندارد و بیماران اورژانسی متاسفانه در منطقه به دلیل ناراحتی قلبی، فشار خون بالا، عقرب و مارگزیدگی جان خود را از دست می دهند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به مشکل آموزشی روستای مرادآباد گفت: در این روستا به تازگی فرد خیری  مدرسه ای یک کلاسه احداث کرد که فاقد وسایل گرمایشی و سرمایشی است و قبل از این حتی کلاس درسی برای تحصیل فرزندان مان وجود نداشت.

دهیار روستای مرادآباد اضافه کرد: در روستای ما که بیشترین سهم را در مشکلات توفان شن دارد تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولان انجام نشده در حالیکه با مالچ پاشی و کاشت جنگل این امکان وجود داشت که تاحدودی این مشکلات برطرف شود.

وی در ادامه به کمبود آب شرب در روستای مرادآباد اشاره کرد و گفت: متاسفانه مردم منطقه برای آب شرب با مشکل مواجه اند و تاکنون از سوی هیچ مسئولی در این باره اقدامی صورت نگرفته است.

جهانگیری در ادامه به مشکلات فقر و بیکاری مردم بخش مرکزی ریگان اشاره کرد و افزود: اهالی بخش مرکزی فصل برداشت پسته به صورت کارگر فصلی در رفسنجان کار می کنند و فصل سرما بیکارند و با فقر زندگی شان را می گذرانند و گاهی جوانان منطقه به دلیل بیکاری و فقر به دنبال قاچاق سوخت می روند و حتی در این راه جان خود را از دست می دهند.

بخشدار مرکزی ریگان: تاکنون بیش از 20 روستا خالی از سکنه شده و به حاشیه شهرستان های استان کرمان مهاجرت کرده اند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور دارای باغ، قنات و زندگی بودند هم اکنون جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند بخشدار مرکزی ریگان نیز در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: توفان شن در شغل مردم منطقه که بیشتر کشاورزی است اخلال ایجاد کرده و باعث شده اغلب آنها خانه نشین شوند.

آنها هر بار بعد از فرونشست توفان وقتی می خواهند از خانه خارج شوند با مشکل مواجه اند و درب خانه را تا یک متر شن مسدود می کند.

مشکلات آبیاری باغات به دلیل حجم بالای شن وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلاتی که طوفان شن در بخش کشاورزی منطقه ایجاد می کند اشاره کرد و افزود: حجم بالای شن که براثر طوفان به باغات کشاورزی منتقل می شود امکان آبیاری این باغات را تقریبا غیر ممکن کرده و کشاورز در صورتی می تواند باغ را آبیاری کند که تمامی شن ها را به بیرون از باغ منتقل کند که کاری بسیار دشوار است.

تغییر مسیر سیلاب ها به داخل روستاها به دلیل توفان شن بنی ابراهیمی ادامه داد: طوفان شن در جنوب استان کرمان اغلب باعث تغییر مسیر سیلاب ها می شود هر چند در اکثر روستاها اقدامات لایروبی شن از مسیر رودخانه ها انجام می شود ولی با هر بار توفان دوباره این مسیرها مسدود و مسیر جدیدی به وجود می آورد و با بارندگی های شدید سیل به شکل پیش بینی نشده ای وارد روستاها می شود.

وی گفت: متاسفانه در سال های اخیر مالچ پاشی برای پیشگیری از طوفان شن انجام نشده و با هر بار وقوع طوفان شن زندگی و کشاورزی روستاییان منطقه نابود می شود.

15 روستای ریگان درگیر توفان شن هستند بخشدار مرکزی ریگان با بیان اینکه 15 روستای ریگان به طور مستقیم با مشکلات طوفان شن مواجه اند، اضافه کرد: 130 روستا نیز به صورت غیر مستقیم در معرض این طوفان قرار دارند که بیش از 20 روستا نیز تاکنون خالی از سکنه شده و به حاشیه شهرستاهای استان کرمان مهاجرت کرده اند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور دارای باغ، قنات و زندگی بودند و امروز جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند و به دلیل توفان شن زندگی شان را از دست داده اند.

از جمله این روستاها می توان به نظر آباد، ابراهیم آباد، مرادآباد، رستم آباد، جعفر آباد، علی آباد و.

اشاره کرد.

وی با اشاره به وضعیت معیشت مردم منطقه گفت: معیشت این اهالی وابسته به کشاورزی و دامپروری است که به دلیل خشکسالی های پی در پی سالیان گذشته دامپروری شان از بین رفت و به دلیل عدم رویش گیاه هم اکنون به معنای واقعی دامداری در منطقه از بین رفته است.

بنی ابراهیمی ادامه داد: عمده درآمد مردم باغداری تک محصولی است و تمام زندگی شان وابسته به نخیلات است که با توجه به شرایط موجود مردم با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستند.

فروش محصول خرما کاهش یافته است بخشدار مرکزی ریگان با اشاره به مشکلات باغداران محصول خرما، افزود: به دلیل وجود دلالان و واسطه ها در بازار، اغلب نخلداران ناگزیرند بعد از برداشت، محصول را در سردخانه نگهداری کنند چرا که در فصل برداشت مشتری ندارد و معمولا تقاضای خرید خرما در فصل زمستان، عید و ماه رمضان است.

طی سال های اخیر تقاضا برای خرید بسیار کاهش یافته است.

همچنین تقاضای صادرات نیز بسیار کاهش یافته و در حال حاضر 90 درصد کشاورزان نتوانسته اند محصول شان را در بازار به فروش برسانند.

بنی ابراهیمی به وضعیت بهداشت و درمان بخش مرکزی ریگان نیز اشاره کرد و گفت: هنوز با گذشت چند دهه متاسفانه به لحاظ بهداشت و درمان این بخش به نقطه مطلوب نرسیده و خود شهرستان ریگان تا یکسال گذشته بیمارستان و پزشکی قانونی نداشت و در حال حاضر اکثر روستاهای بخش مرکزی فاقد خانه بهداشت هستند.

امین باقری فرماندار شهرستان ریگان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره شرایط نامساعد زندگی مردم این شهرستان با توجه به وقوع توفان شن، گفت: ریگان طی روزهای گذشته باز هم درگیر این بلای طبیعی بوده که تقریبا به 3 برابر از حد مجاز هم رسید و طبق معمول باعث مسدود شدن مسیرهای ده ها روستا در این منطقه شد.

فرماندار ریگان: متاسفانه طی سالیان گذشته 22 روستای حاشیه کویر ما خالی از سکنه شدند و روستاهایی نیز به شدت جمعیت شان کاهش یافته و بسیاری از منازل و باغات منطقه در زیر شن مدفون شده اند فرماندار شهرستان ریگان با اشاره به اینکه توفان شن باعث خانه نشین شدن اهالی روستاها می شود، افزود: مردم روستایی به دلیل توفان شن حتی نمی توانند به مدت چند روز از خانه های خود خارج شوند.

وی دامه داد: حجم بالای خشکسالی طی سال های گذشته در منطقه باعث خیزش شدید خاک می شود و برای برطرف شدن این مشکل قول داده اند ظرف یکی  دو ماه آینده مالچ پاشی و جنگل های دست کاشت صورت گیرد.

باقری ادامه داد: البته مالچ پاشی چاره اصلی مبارزه با توفان شن نیست و به صورت مقطعی و حدودا 10 سال جوابگو خواهد بود و در این مدت باید تمهیداتی اساسی برای رفع این معضل اندیشیده شود.

البته برای این اقدامات نیاز به اعتبار داریم و باید منابع آن تامین شود.

برای پروژه ای که در حال اجراست 625 میلیارد تومان اعتبار برآورد شده که تنها سال اول این پروژه به خوبی انجام شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی سالیان گذشته 22 روستای حاشیه کویر خالی از سکنه شدند و روستاهایی نیز به شدت جمعیت شان کاهش یافته و بسیاری از منازل و باغات منطقه در زیر شن مدفون شده اند.

گفت وگو و گزارش: مریم بازوند
کلید واژه ها: زندگی - بلایای طبیعی - شرایط سخت - مردم - جنوب استان کرمان - مهاجرت - استان کرمان - کرمان - اهالی - منطقه - طبیعی - شرایط - آینده - جنوب کرمان - کپرنشینی - جنوب - قرار - داده - ابتدایی - خبرنگار - بهداشت - محروم - آسمان - باغات - گزارش - استان - گذشته - آموزش - آورده - توفان

آخرین اخبار سرویس:
توصیه های هواشناسی کشاورزی در آذربایجان شرقی تا اواخر هفته

برج میلاد تصمیم به تعطیلی و تغییر کاربری دلفیناریوم گرفت

سالمندان بهزیستی اردبیل با شبکه های مجازی دیدار خانوادگی می کنند

تشدید تدابیر بهداشتی مهار کرونا در فنوج

مسیر رودخانه های نمین آزادسازی شد

بسته شدن درب حرم ها منافاتی با دعا و توسل ندارد

برخورد پلیس با تردد خودروها در تفرجگاه ها / اعمال محدودیت های تردد تا زمان رفع ویروس کرونا

سیلاب به 80 مدرسه در رودبار جنوب خسارت جدی وارد کرد

جلوگیری از ورود خودروهای غیر بومی به اصفهان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی روز دوشنبه 11 فروردین

آغاز اجرای طرح محدودیت های ترافیکی در بروجرد

صدور 5 هزار برگ جریمه 500 هزار تومانی/ توقیف 737 خودرو در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

بارش باران در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان

جریمه 500 هزارتومانی 5000 راننده که اصرار به سفر داشتند

فرهنگ و آداب نماز در مدارس مجازی با نیازهای ویژه استان آموزش داده می شود

برخی محور های جنوب کرمان بر اثر سیل مسدود شد

آغاز فعالیت سامانه بارشی در 10 شهرستان سیستان و بلوچستان

کاهش آلودگی هوا در اروپا با اعمال قرنطینه در شهرها

محدودیت هایی تردد خودروهای غیربومی در البرز

تردد در محدوده بین شهر و روستاهای بوکان ممنوع شد

بارش شدید باران باعث مسدود شدن محور فاریاب به کهنوج شد

پوشش 60 درصدی آموزش مجازی در مدارس لرستان

طرح آموزش مهارتی در قالب بازآفرینی شهری در دامغان اجرا شد

تردد در 12 و 13 فروردین به مهدیشهر ممنوع است

تردد بین تهران و کرج محدودیت ندارد

تقویت ایستگاه کنترل عبور و مرور در جاده یزد طبس

استخدام بازاریاب دستگاه کارتخوان در فناوران دانش کوثر

صدور 5000 برگه جریمه 500 هزار تومانی/ توقیف 737 خودروی متخلف

استخدام کارشناس عملیات آقا در شرکت فناوران دانش کوثر در قزوین

گرمسار، مقصدی برای عاشقان طبیعت

آموزش وپرورش:به پیام رسان خاصی امتیاز ندادیم

از نوروز تا آیین چراغ برات شب پانزدهم شعبان؛ گذری در آداب و رسوم کهن مردمان خراسان شمالی

کاهش آلودگی هوا در اروپا با اعمال قرنطینه در شهرها

تردد روان در هراز و فیروزکوه

شهروندان روز طبیعت را در خانه بمانند

محدودیت هایی تردد خودروهای غیربومی در البرز

توزیع 1100 پک بهداشتی، 50 هزار ماسک و 1500 بسته مواد غذایی در بین نیازمندان توسط اداره کل اوقاف خراسان رضوی

ورود گردشگران به عرصه های طبیعی و تفرجگاه های البرز ممنوع شد

تولید و توزیع 30 هزار ماسک توسط امامزاده اسماعیل (ع) شهریار

ادعاها در مورد حال بد دلفین برج میلاد کذب است

لذیذترین غذاهای محلی شیراز

آغاز فعالیت سامانه بارشی در 10 شهرستان سیستان و بلوچستان

انسداد محور گناباد به سرایان به دنبال ریزش کوه

اولویت های امسال شهرکت شهرک های صنعتی گلستان

قالیبافی در قلعه گنج

هوای تهران قابل قبول است

ارزش سلامت خانواده بیش از یک روز تفرج در طبیعت است/ اجرای قاطع طرح فاصله‎گذاری اجتماعی در اقلید

افزایش سرعت اجرای پروژه های شهری با کرونا!

وضعیت آب و هوا در یازدهم فروردین

راه اندازی گردشگری مجازی از جاذبه های تاریخی و مذهبی فارس

140میلیارد ریال برای عمران بندر دیر هزینه شد

زهیر صیدانلو تهیه و بسته بندی بسته های حمایتی توسط گروه جهادی هیئت محبان الائمه

بارش شدید باران باعث مسدود شدن محور فاریاب به کهنوج شد

ویدئو / حال و هوای یزد در روزهای کرونایی

انسداد 3 محور خراسان جنوبی در پی بارش ها

دلفیناریوم برج میلاد تعطیل شد

وضعیت اسفناک راه های روستایی بشاگرد/ اینجا باران، رحمت نیست/ یک مسئول: بهره برداری از پل chr(034)جگینchr(034) بزودی

پیش بینی بارش شدید باران در 5 استان

هوای اصفهان سالم است / شاخص کیفی هوا 85

اقدامات بهشت زهرا در زمینه کفن و دفن اموات کرونایی قابل تقدیر است

فیلم| طبیعت زیبای روستای بیابانک

آغاز فعالیت سامانه بارشی در 10 شهرستان سیستان و بلوچستان

وضعیت اسفناک راه های روستایی بشاگرد/ اینجا باران، رحمت نیست/ یک مسئول: بهره برداری از پل جگین بزودی

مردم برای روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین ماه برنامه ریزی نداشته باشند

تعطیلی دلفیناریوم برج میلاد در پی کرونا

گزارش ویدئویی تسینم| پیرمرد سیل زده 75 ساله کرمانی: اگر حاج قاسم بود با همان باران اول می آمد

تلاش راهداران برای بازگشایی محور یاسوج - کاکان

ورود سامانه بارشی جدید از شمال غرب

400 فقره پرونده محیط زیستی در چهارمحال و بختیاری تشکیل شد

دوخت لباس ویژه مدافعان سلامت در قزوین به روایت تصویر

آغاز فعالیت سامانه بارشی در 10 شهر سیستان و بلوچستان

دلفیناریوم برج میلاد تعطیل شد

آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی خراسان جنوبی

بارش شدید باران باعث مسدود شدن محور فاریاب به کهنوج شد

دریاچه ارومیه در بهترین حال 10 سال اخیر

راهکار برخورد با ترس کودکان از بیماری کرونا

پوشش 60 درصدی آموزش مجازی در مدارس لرستان

طرح آموزش مهارتی در قالب بازآفرینی شهری در دامغان اجرا شد

تلاش راهداران در محور یاسوج کاکان

کرونا: جهانی آرام تر ممکن است!

27 هزار تست غربالگری خودرویی ارتش در مبادی ایلام

13 بدر امسال حضور در عرصه های منابع طبیعی کرمانشاه ممنوع است

تصاویر/ جمع آوری و دفن پسماندهای بیمارستانی

ویدئو / حال و هوای یزد در روزهای کرونایی

محدودیت ورود به تفرجگاه های خراسان جنوبی در روز طبیعت

شیراز هم شهر ارواح شد!/تصاویر

گشت مشترک کنترل و نظارت بر ساخت و ساز در بهارستان فعال شد

ممنوعیت هرگونه تجمع در تعطیلات 12 تا 15 فروردین یزد

تردد در 12 و 13 فروردین به مهدیشهر ممنوع است

پویانمایی «کچل کفترباز» را آنلاین ببینید

دلفیناریوم برج میلاد تعطیل شد

فعالیت سامانه بارشی تا ظهر امروز

ورود سامانه بارشی جدید از سمت شمال غرب

ممنوعیت هرگونه تجمع در تعطیلات 12 تا 15 فروردین یزد

ورود یک سامانه بارشی دیگر از سمت شمال غرب

بازگشایی دو محور طبس_ بشرویه و طبس_ اصفهان

ابلاغ راهنمای عمل شبکه اجتماعی دانش آموزان ابتدایی برای آموزش(شاد) به استان ها

امروز و فردا در کدام استان ها باران می بارد؟

استفاده از دوران قرنطینه به سبک نقاش زنجانی

جاده گناباد به سرایان مسدود شد

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر chr(034)سیلابchr(034) و chr(034)شنchr(034)دفن می شوند

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر chr(034)سیلابchr(034) و chr(034)شنchr(034)دفن می شوند