مطالب مرتبط:
اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر سیلاب و شن دفن می شوند
20 میلیون سال گذشت تا chr(034)مریخchr(034) گِرد شد!
chr(034)خبرگان بانکیchr(034) به عملکرد بانکهای همدان نظارت می کنند
مدل جدید chr(034)کیاchr(034) در رقابت با بنز و تسلا
همایش chr(034)هزاره خیامchr(034) در اسپانیا برگزار شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 09:052020-02-18اجتماعي

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر chr(034)سیلابchr(034) و chr(034)شنchr(034)دفن می شوند


قصه پردرد مردم جنوب کرمان پایانی ندارد؛ از فقر، بهداشت و جاده، آموزش گرفته تا زندگی کپرنشینی جملگی شرایط سخت و مصیبت باری را برای اهالی این منطقه بوجود آورده است.

- بلایای طبیعی سیل و توفان شن هم در سال های اخیر به شدت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و آنها را سر دو راهی ماندن و تحمل شرایط سخت و مهاجرت و آینده نامعلوم قرار داده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم محروم جنوب استان کرمان این روزها با سختی روزگار می گذرانند؛ از یک طرف نبود ابتدایی ترین مقدمات زندگی و از سوی دیگر بلایای طبیعی اهالی این منطقه را به فقر مطلق کشانده تا جایی که یا باید ترک خانه و کاشانه کنند و تن به مهاجرت و آینده ای نامعلوم بدهند و یا باید بمانند و با طعم تلخ فقر زندگی کنند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور صاحب باغات کشاورزی، قنات های پرآب و زندگی متعارفی بودند، امروز از بد روزگار جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند و حتی توفان شن هم دست از سر خانه و زندگی شان برنمی دارد.

مدفون شدن زمین های کشاورزی در زیر شن روح الله جهانگیری دهیار روستای مراد آباد از توابع شهرستان ریگان از درد و رنج اهالی این روستا می گوید؛ از فقر و نداری های اهالی که همان اندک داشته شان را هم توفان شن هر از چند گاهی دفن می کند.

او می گوید: این روستا کاملا در معرض شن های روان قرار دارد.

بعد از فروکش کردن طوفان باید شن ها را از در خانه ها کنار بزنیم تا مردم به توانند از خانه های شان خارج شوند.

وی ادامه داد: سالانه 10 الی 20 سانت شن های روان بر اثر توفان به مزارع کشاورزی ما سرازیر می شود و با ادامه این روند در آینده نزدیک تمامی زمین های کشاورزی ما زیر شن دفن شده و از بین می روند.

دهیار مرادآباد: اگر یکی از اهالی بیمار شود، جاده مناسب و خودرویی برای انتقال بیمار به مراکز درمانی شهرستان وجود ندارد و تاکنون بیماران اورژانسی بسیاری در منطقه به همین دلیل جان خود را از دست داده اند وی ادامه داد: مشکلات ما تنها به توفان شن ختم نمی شود و اهالی بخش مرکزی ریگان با مشکلات عدیده ای از جمله فقر، بهداشت، درمان و بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و حتی مردم سرویس بهداشتی ندارند و اگر یکی از اهالی دچار بیماری شود جاده مناسب و وسیله ای برای انتقال به مراکز درمانی مرکز شهرستان وجود ندارد و بیماران اورژانسی متاسفانه در منطقه به دلیل ناراحتی قلبی، فشار خون بالا، عقرب و مارگزیدگی جان خود را از دست می دهند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به مشکل آموزشی روستای مرادآباد گفت: در این روستا به تازگی فرد خیری  مدرسه ای یک کلاسه احداث کرد که فاقد وسایل گرمایشی و سرمایشی است و قبل از این حتی کلاس درسی برای تحصیل فرزندان مان وجود نداشت.

دهیار روستای مرادآباد اضافه کرد: در روستای ما که بیشترین سهم را در مشکلات توفان شن دارد تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولان انجام نشده در حالیکه با مالچ پاشی و کاشت جنگل این امکان وجود داشت که تاحدودی این مشکلات برطرف شود.

وی در ادامه به کمبود آب شرب در روستای مرادآباد اشاره کرد و گفت: متاسفانه مردم منطقه برای آب شرب با مشکل مواجه اند و تاکنون از سوی هیچ مسئولی در این باره اقدامی صورت نگرفته است.

جهانگیری در ادامه به مشکلات فقر و بیکاری مردم بخش مرکزی ریگان اشاره کرد و افزود: اهالی بخش مرکزی فصل برداشت پسته به صورت کارگر فصلی در رفسنجان کار می کنند و فصل سرما بیکارند و با فقر زندگی شان را می گذرانند و گاهی جوانان منطقه به دلیل بیکاری و فقر به دنبال قاچاق سوخت می روند و حتی در این راه جان خود را از دست می دهند.

بخشدار مرکزی ریگان: تاکنون بیش از 20 روستا خالی از سکنه شده و به حاشیه شهرستان های استان کرمان مهاجرت کرده اند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور دارای باغ، قنات و زندگی بودند هم اکنون جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند بخشدار مرکزی ریگان نیز در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: توفان شن در شغل مردم منطقه که بیشتر کشاورزی است اخلال ایجاد کرده و باعث شده اغلب آنها خانه نشین شوند.

آنها هر بار بعد از فرونشست توفان وقتی می خواهند از خانه خارج شوند با مشکل مواجه اند و درب خانه را تا یک متر شن مسدود می کند.

مشکلات آبیاری باغات به دلیل حجم بالای شن وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلاتی که طوفان شن در بخش کشاورزی منطقه ایجاد می کند اشاره کرد و افزود: حجم بالای شن که براثر طوفان به باغات کشاورزی منتقل می شود امکان آبیاری این باغات را تقریبا غیر ممکن کرده و کشاورز در صورتی می تواند باغ را آبیاری کند که تمامی شن ها را به بیرون از باغ منتقل کند که کاری بسیار دشوار است.

تغییر مسیر سیلاب ها به داخل روستاها به دلیل توفان شن بنی ابراهیمی ادامه داد: طوفان شن در جنوب استان کرمان اغلب باعث تغییر مسیر سیلاب ها می شود هر چند در اکثر روستاها اقدامات لایروبی شن از مسیر رودخانه ها انجام می شود ولی با هر بار توفان دوباره این مسیرها مسدود و مسیر جدیدی به وجود می آورد و با بارندگی های شدید سیل به شکل پیش بینی نشده ای وارد روستاها می شود.

وی گفت: متاسفانه در سال های اخیر مالچ پاشی برای پیشگیری از طوفان شن انجام نشده و با هر بار وقوع طوفان شن زندگی و کشاورزی روستاییان منطقه نابود می شود.

15 روستای ریگان درگیر توفان شن هستند بخشدار مرکزی ریگان با بیان اینکه 15 روستای ریگان به طور مستقیم با مشکلات طوفان شن مواجه اند، اضافه کرد: 130 روستا نیز به صورت غیر مستقیم در معرض این طوفان قرار دارند که بیش از 20 روستا نیز تاکنون خالی از سکنه شده و به حاشیه شهرستاهای استان کرمان مهاجرت کرده اند.

مردمی که در گذشته نه چندان دور دارای باغ، قنات و زندگی بودند و امروز جزو فقیرترین اقشار منطقه شده اند و به دلیل توفان شن زندگی شان را از دست داده اند.

از جمله این روستاها می توان به نظر آباد، ابراهیم آباد، مرادآباد، رستم آباد، جعفر آباد، علی آباد و.

اشاره کرد.

وی با اشاره به وضعیت معیشت مردم منطقه گفت: معیشت این اهالی وابسته به کشاورزی و دامپروری است که به دلیل خشکسالی های پی در پی سالیان گذشته دامپروری شان از بین رفت و به دلیل عدم رویش گیاه هم اکنون به معنای واقعی دامداری در منطقه از بین رفته است.

بنی ابراهیمی ادامه داد: عمده درآمد مردم باغداری تک محصولی است و تمام زندگی شان وابسته به نخیلات است که با توجه به شرایط موجود مردم با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستند.

فروش محصول خرما کاهش یافته است بخشدار مرکزی ریگان با اشاره به مشکلات باغداران محصول خرما، افزود: به دلیل وجود دلالان و واسطه ها در بازار، اغلب نخلداران ناگزیرند بعد از برداشت، محصول را در سردخانه نگهداری کنند چرا که در فصل برداشت مشتری ندارد و معمولا تقاضای خرید خرما در فصل زمستان، عید و ماه رمضان است.

طی سال های اخیر تقاضا برای خرید بسیار کاهش یافته است.

همچنین تقاضای صادرات نیز بسیار کاهش یافته و در حال حاضر 90 درصد کشاورزان نتوانسته اند محصول شان را در بازار به فروش برسانند.

بنی ابراهیمی به وضعیت بهداشت و درمان بخش مرکزی ریگان نیز اشاره کرد و گفت: هنوز با گذشت چند دهه متاسفانه به لحاظ بهداشت و درمان این بخش به نقطه مطلوب نرسیده و خود شهرستان ریگان تا یکسال گذشته بیمارستان و پزشکی قانونی نداشت و در حال حاضر اکثر روستاهای بخش مرکزی فاقد خانه بهداشت هستند.

امین باقری فرماندار شهرستان ریگان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره شرایط نامساعد زندگی مردم این شهرستان با توجه به وقوع توفان شن، گفت: ریگان طی روزهای گذشته باز هم درگیر این بلای طبیعی بوده که تقریبا به 3 برابر از حد مجاز هم رسید و طبق معمول باعث مسدود شدن مسیرهای ده ها روستا در این منطقه شد.

فرماندار ریگان: متاسفانه طی سالیان گذشته 22 روستای حاشیه کویر ما خالی از سکنه شدند و روستاهایی نیز به شدت جمعیت شان کاهش یافته و بسیاری از منازل و باغات منطقه در زیر شن مدفون شده اند فرماندار شهرستان ریگان با اشاره به اینکه توفان شن باعث خانه نشین شدن اهالی روستاها می شود، افزود: مردم روستایی به دلیل توفان شن حتی نمی توانند به مدت چند روز از خانه های خود خارج شوند.

وی دامه داد: حجم بالای خشکسالی طی سال های گذشته در منطقه باعث خیزش شدید خاک می شود و برای برطرف شدن این مشکل قول داده اند ظرف یکی  دو ماه آینده مالچ پاشی و جنگل های دست کاشت صورت گیرد.

باقری ادامه داد: البته مالچ پاشی چاره اصلی مبارزه با توفان شن نیست و به صورت مقطعی و حدودا 10 سال جوابگو خواهد بود و در این مدت باید تمهیداتی اساسی برای رفع این معضل اندیشیده شود.

البته برای این اقدامات نیاز به اعتبار داریم و باید منابع آن تامین شود.

برای پروژه ای که در حال اجراست 625 میلیارد تومان اعتبار برآورد شده که تنها سال اول این پروژه به خوبی انجام شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه طی سالیان گذشته 22 روستای حاشیه کویر خالی از سکنه شدند و روستاهایی نیز به شدت جمعیت شان کاهش یافته و بسیاری از منازل و باغات منطقه در زیر شن مدفون شده اند.

گفت وگو و گزارش: مریم بازوند
کلید واژه ها: زندگی - بلایای طبیعی - شرایط سخت - مردم - جنوب استان کرمان - مهاجرت - استان کرمان - کرمان - اهالی - منطقه - طبیعی - شرایط - آینده - جنوب کرمان - کپرنشینی - جنوب - قرار - داده - ابتدایی - خبرنگار - بهداشت - محروم - آسمان - باغات - گزارش - استان - گذشته - آموزش - آورده - توفان

آخرین اخبار سرویس:
تگرگ های دانه درشت در روستاهای یزد/سیل در راه است

سرریز سدهای کزنار و خانی آباد الیگودرز

روزانه 600 ماسک توسط خادمیاران رضوی کرمانشاه تولید می شود

کرونا هم حریف عدم اجرای طرح ترافیک نشد/تاثیر20 درصدی طرح فاصله گذاری در ساعات شلوغی مترو!

محمد سلطانی مجاوری خزانه گیری برنج

زیلر و ارائه یک نمونه استثنایی از R nineT ب ام و! (+تصاویر)

جدول پخش مدرسه تلویزیونی در 23 فروردین

ورود سامانه بارشی جدید از دوشنبه به تهران

ورود سامانه بارشی جدید از روز دوشنبه به استان تهران

احتمال سقوط سنگ درمحورهای کوهستانی تهران /از سفرغیرضرورخودداری شود

افزون بر 100 میلی متر باران در کاکان منصور خانی کهگیلویه و بویراحمد بارید

افزون بر 100 میلی متر باران در کاکان منصور خانی کهگیلویه و بویراحمد بارید

هیچ سامانه چرخنده و یا طوفان برفی در کار نیست

آمادگی آموزش و پرورش برای اتمام سال تحصیلی در صورت ادامه روند تعطیلی مدارس

قدردانی رییس جمهور از تلاش معلمان

هیچ سامانه چرخنده و یا طوفان برفی در کار نیست

امتحانات دانش آموزان مجازی برگزار می شود؟|زمان برگزاری امتحانانات مشخص شد

قُرقبان محلی در رودخانه نزدیک روستای سرآقاسید کوهرنگ غرق شد

قُرقبان محلی در رودخانه نزدیک روستای سرآقاسید کوهرنگ غرق شد

استقرار گشت فوریت اجتماعی در دره فرحزاد

تصاویر| رانش زمین در مازندران

خسارت سیلاب به بخش کشاورزی بروجرد

سد اکباتان همدان؛ لبریز از باران زیر سایه گردشگری در روزهای کرونایی

اعلام آماده باش در سراسر کشور + جزییات

سد اکباتان همدان؛ لبریز از باران زیر سایه گردشگری در روزهای کرونایی

تصاویر| رانش زمین در مازندران

جدول زمانی پخش برنامه های درسی روز شنبه شبکه های آموزش و چهار

عملیات مالچ پاشی با مجوز محیط زیست است/ مالچ مورد استفاده موجب گیاه سوزی نمی شود

محل دفن زباله های اردبیل ساماندهی می شود

مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک تا چه زمانی تعطیل است؟

جدول زمانی پخش برنامه های درسی روز شنبه شبکه های آموزش و چهار

فرماندار: تبعات بارش ها در فیروزکوه تحت کنترل است

فرماندار تفت: ورودی شهرها و روستاها بسته است

رگبار پراکنده باران، وزش باد و گردوخاک در سیستان وبلوچستان

محل دفن زباله های اردبیل ساماندهی می شود

آمادگی برای به پایان رساندن سال تحصیلی

محل دفن زباله های اردبیل ساماندهی می شود

استقرار گشت فوریت اجتماعی در دره فرحزاد + عکس

بی توجهی مردم به هشدار بهداشتی/ترددهای خطرناک در روزهای کرونایی در پارک کودک سنندج + تصاویر

معاون استاندار تهران: آبگرفتگی ها در استان مقطعی بوده و مشکلی خاصی نداریم

ثبت ردپای یوزپلنگ در منطقه میاندشت خراسان شمالی

جدول زمانی پخش برنامه های درسی روز شنبه شبکه های آموزش و چهار

بیشترین بارش باران های بهاری در اردکان

فرماندار: تبعات بارش ها در فیروزکوه تحت کنترل است

بارش باران بهاری در سراسر لرستان

فرماندار: تبعات بارش ها در فیروزکوه تحت کنترل است

بارش باران و صاعقه چه خسارتی را در کردستان به بار آورد؟

آماده باش هلال احمر تهران با توجه به تداوم بارندگی ها/تاکنون حادثه خاصی گزارش نشده

برنامه کلاس های درسی شنبه 23 فروردین در تلویزیون

غلامرضا شمس ناتری رانش زمین در مازندران

جدول پخش برنامه درسی مدرسه تلوزیونی شبکه آموزش و شبکه چهارم سیما شنبه 23 فروردین 99

مراقبت از امنیت اطلاعات دانش آموزان و معلمان در آموزش مجازی ضرورت دارد

معاون استاندار تهران: آبگرفتگی ها در استان مقطعی بوده و مشکلی خاصی نداریم

باراش باران در اغلب جاده های کشور

برنامه کلاس های درسی شنبه 23 فروردین در تلویزیون

خلیج فارس مواج می شود/ اجتناب از ترددهای دریایی

استانداری تهران: آبگرفتگی معابر، مقطعی بود

استاندار اصفهان: زیرساخت های آموزش مجازی برای آینده تکمیل شود

پیش بینی آبگرفتگی معابر در آذربایجان غربی/کشاورزان هشدارها را جدی بگیرند

استانداری: آبگرفتگی های تهران مقطعی بوده است

طرح فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی از فردا چگونه اجرا می شود؟

معاون استاندار تهران: آبگرفتگی ها مقطعی بوده و مشکلی خاصی نداریم

قدردانی رییس جمهور از تلاش معلمان

خلیج فارس مواج می شود/ اجتناب از ترددهای دریایی

آمادگی کامل قم برای مصاف با سیلاب احتمالی فردا

اهدای 1200 بسته معیشتی و بهداشتی در صومعه سرا

بارندگی ها ادامه دارد/احتمال وزش باد در تهران

فرماندار تفت: ورودی شهرها و روستاها بسته است

«اخطاریه ویژه هواشناسی» و هشدار طوفان برفی، جعلی است

اهدای 1200 بسته معیشتی در صومعه سرا

روحانی: دانش آموزان نباید بخاطر شیوع کرونا خسارت آموزشی و علمی ببینند

مسدود شدن لاین شمالی جاده قزوین-همدان بر اثر بارش های اخیر

یزدی ها از نزدیک شدن به مسیر رودخانه های فصلی خودداری کنند

گزارش اولیه مدیریت بحران از خسارات سرما و بارندگی در کشور

آماده باش هلال احمر تهران با توجه به تداوم بارندگی ها/تاکنون حادثه خاصی گزارش نشده است

معاون استاندار تهران: آبگرفتگی ها در استان مقطعی بوده و مشکلی خاصی نداریم

جاری شدن روان آب و سیلاب در ییلاقات استان یزد

یزدی ها از نزدیک شدن به مسیر رودخانه های فصلی پرهیز کنند

آبگرفتگی 60 نقطه شهر قزوین رفع شد

زمان بازگشایی مدارس به نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا بستگی دارد

برنامه کلاس های درسی شنبه 23 فروردین در تلویزیون

یزدی ها از نزدیک شدن به مسیر رودخانه های فصلی خودداری کنند

زمان پخش برنامه های درسی شنبه 23 فروردین

آبگرفتگی 60 نقطه شهر قزوین رفع شد

طرح اولویت عبور آمبولانس ها در مسیرهای پرتردد قزوین اجرایی شد

آبگرفتگی 60 نقطه شهر قزوین رفع شد

تداوم بارندگی ها تا اواسط هفته آینده در سمنان

انتقاد مدیر جهاد کشاورزی مشهد به تخریب طبیعت؛ از »کمربند جنوبی« تا »عارفی»

سیلاب در استان قزوین 75 میلیارد ریال به ابنیه و پل ها خسارت زد

لاین شمالی جاده قزوین - همدان مسدود شد/ آسیب پل 100 ساله

احتمال سقوط سنگ در محورهای کوهستانی تهران

چگونگی نصب اپلیکیشن شـاد برای ابتدایی ها

آماده باش هلال احمر تهران در پی شدت بارش ها

گزارش اولیه مدیریت بحران از خسارت های سرما و بارندگی در کشور

بسته های تحولی سازمان نوسازی مدارس برای سال 99 ابلاغ شد

اعلام جدول زمانی برنامه های درسی 23 فروردین شبکه های 4 و 7

سد اکباتان همدان لبریز از باران

شهر خان زنیان شیراز، گوهری که در دل این شهر پنهان است!

سیلاب به 57 دستگاه از پل ها و ابنیه فنی استان قزوین خسارت وارد کرد/ محور قزوین همدان مسدود شد

بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) قم تا قبل از ماه رمضان افتتاح می شود

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر chr(034)سیلابchr(034) و chr(034)شنchr(034)دفن می شوند

اینجا از زمین و آسمان مصیبت می بارد/ زندگی هایی که زیر chr(034)سیلابchr(034) و chr(034)شنchr(034)دفن می شوند