مطالب مرتبط:
باید جلوی فرار مالیاتی را گرفت / مشکل سازی معافیت برخی دستگاه ها
استفاده از دستگاه های احراز هویت در انتخابات مجلس
تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه
تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه
مشارکت پایین باشد، تهدید های دشمن بیشتر می شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 07:052020-02-18اقتصادي

قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند


قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند چند سالی است پدیده شوم قاچاق در حوزه دام استان ایلام رواج دارد در حالی که دستگاه های متولی هنوز اقدام موثر و پیشگیرانه ای را در این زمینه انجام نداده اند.

- " چند سالی است پدیده شوم قاچاق در حوزه دام استان ایلام رواج دارد در حالی که دستگاه های متولی هنوز اقدام موثر و پیشگیرانه ای را در این زمینه انجام نداده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از؛  عشایر با توجه به شرایط زندگی و پایین بودن سطح توقعات و احتیاجاتشان نقش مهم و موثری در اوضاع اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و حفظ تمامیت ارضی کشور ایفا می کنند.

با توجه به اینکه اقتصاد عشایر عمدتا بر اساس پرورش دام استوار است ، عمده فعالیت آنها در زمینه تولید گوشت ، شیر ، روغن حیوانی ، پشم و در کنار آن سایر محصولات صنایع دستی از جمله : قالیچه ، گلیم ، چیت بافی و .

است که خود نشان از فعالیت موثر این قشر در جامعه دارد .

استان ایلام نیز به واسطه داشتن دشت ها و دامنه های سرسبز و بکر، زمینه را برای رونق دامداری عشایر استان فراهم کرده است ، موهبتی که علاوه بر آنکه سبب بالا رفتن کیفیت گوشت گوسفندی تولیدی در استان ایلام شده، زمینه را نیز برای افزایش تولیدات دامی در استان فراهم می کند .

سهم 31 درصدی عشایر در تولید پروتیین استان ایلام سلیمی مدیر کل امور عشایری استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛  با اشاره به نقش عشایر استان ایلام در تولید گوشت قرمز گفت : عشایر ایلامی با در اختیار داشتن یک میلیون و 400 هزار راس دام سبک و سنگین 31 درصد پروتیین مورد نیاز بازار این استان را تامین می کنند .

او اظهار کرد: کل گوشت قرمزی که عشایر به بازار استان عرضه کرده اند 8 هزارو 300 تن بوده است که نشان از نقش پررنگ این جامعه در تولید پروتیین استان ایلام دارد .

مدیرکل امور عشایری استان ایلام به سایر تولیدات عشایر استان اشاره کرد و گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون 370 تن کشک ، 465 تن روغن حیوانی و 25 هزار و 187 تن شیر به بازار عرضه کردند .

سلیمی به ارزش اقتصادی تولیدات عشایر استان در سال 98 اشاره کرد و ادامه داد: ارزش اقتصادی کل تولیدات عشایر استان در سال جاری 900 میلیارد تومان بوده است .

تنوع گونه های گیاهی استان ایلام که بیشتر گونه های آن معطر و خوشبو هستند علت بالا  بودن کیفیت و خوشمزگی گوشت دام این استان شده است و به گفته کارشناسان، دامی که از این همه تنوع گیاهی تغذیه کند به مراتب گوشت خوشمزه تر و با کیفیت تری نسبت به دام سایر مناطق کشور دارد ، موضوعی که موجب طمع قاچاقچیان شده است .

تولید سه برابری گوشت نیاز بازار استان ایلام شیرخانی معاون امور دام جهاد کشاورزی استان ایلام در گفت گو با خبرنگار ؛  گفت : استان ایلام با داشتن یک میلیون و  750 هزار راس دام سبک و تولید سالانه 28 هزار تن گوشت قرمز نقش مهمی در تولید پروتیین دارد .

او با بیان اینکه هجده هزار تن از گوشت قرمز تولیدی ایلام مازاد نیاز بازار این استان است ، تاکید کرد: این امر ایلام را به یکی از اصلی ترین قطب های گوشت قرمر در کشور تبدیل کرده است .

اما در کنار بالا بودن ارزش اقتصادی تولیدات عشایر و نقش مهم و تاثیرگذار این قشر در اقتصاد جامعه ، گاهی اوقات برخی اتفاقات ناخوشایند ، شیرینی تولید را به کام عشایر این استان تلخ می کند ، پدیده ای  چون قاچاق دام زنده که چند سالی است گریبان گیر دام سبک استان ایلام شده است .

قاچاق دام در استان ایلام در وضعیت هشدار است سردار نورعلی یاری فرمانده انتظامی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛گفت: قاچاق دام یک مشکل جدی در استان ایلام محسوب می شود ، به نحوی که می تواند تهدیدی برای معیشت دامپروری با وجود پیشینه هزاران ساله در این استان باشد .

او تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از یک هزارو 531 راس دام سبک زنده قاچاق ، توسط نیروی انتظامی استان ایلام به ارزش اقتصادی 36 میلیاردو 970 میلیون ریال کشف و در این زمینه چندین پرونده تشکیل و به مراجع قضایی تحویل داده شده است .

 اما در کنار احتمام جدی و کشفیات نیروی انتظامی استان ایلام ، هنوز آمار قاچاق دام در این استان موضوعی جدی و امری قابل انکار است ، موضوعی که باعث ورود مسئولان کشوری برای ریشه کنی قاچاق دام در استان ایلام شده است .

ورود دادستانی به مقوله قاچاق دام / دستگاه قضایی با جدید با متخلفان برخورد می کند افشار خسروی زاد دادستان عمومی و انقلاب ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛  اعلام کرد : بر اساس دستور دادستان کل کشور ، دادستان استان ها از سال گذشته به مقوله قاچاق دام زنده ورود کرده و با افراد خاطی به شدت برخورد می کنند .

او افزود: ایران از نظر تولید گوشت قرمز با کمبود روبرو نیست ، اما  چرخه معیوب توزیع باعث مشکل شده است ، دولت به جای پرداخت ارز دولتی و وارد کردن دام یا گوشت از کشور های خارجی همان اعتبار را برای خرید دام های مازاد داخل کشور صرف کند تا از معضل کمبود گوشت و هم مشکل دام های مازاد و نیز قاچاق احشام کاسته شود .

در کنار برخورد دستگاه های بازدارنده و در راستای اجرای شیوه نامه ضوابط اختصاصی حمل و نقل و نگهداری دام زنده ، آذرماه امسال ، طرح هویت گذاری دام بزرگ و کوچک اجباری شد .

بگفته مسئولان این طرح به منظور شناسایی دام های زنده موجود ، ثبت اطلاعات دام و دامدار ، برآورد تولیدات دامی ، جابه جایی کنترل شده دام و نهایتا جلوگیری از قاچاق دام زنده صورت گرفت .

طرحی که دامداران را مکلف کرد جهت بهره مندی از مزایای طرح و استفاده از خدمات سازمان های جهاد کشاورزی و سایر ادارات نسبت به پلاک کوبی دام های خود با استفاده از پلاک گوش های استاندارد تهیه شده ، توسط مراکز مجاز پلاک کوبی در اسرع وقت اقدام نمایند و در غیر این صورت دام های بدون پلاک کوبی و هویت گذاری مصداق بارز قاچاق دام بوده و برابر ضوابط قانونی رفتار خواهد شدند .

اجرای طرح پلاک کوبی دام در راستای مبارزه با معظل قاچاق شیرخانی معاون امور دام جهاد کشاورزی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛ گفت : در چند سال اخیر موضوع افزایش قیمت گوشت قرمز در کشورهای همسایه و پایین بودن قیمت آن در ایران ، زمینه را برای قاچاق افراد سودجو فراهم کرده که سازمان جهاد کشاورزی و دام پزشکی استان با ایجاد ایستگاه های قرنطینه در پلیس راه های ایلام و ثبت دام سبک و سنگین دامداران استان گامی مهم در جهت جلوگیری از قاچاق دام به خارج استان برداشته است .

شیرخانی ادامه داد: در راستای مبارزه با این معظل، سازمان جهاد کشاورزی با هماهنگی دستگاه های هم عرض اقدام به اجرای پلاک کوبی و ثبت اطلاعات دام ایلام در راستای خروج غیر قانونی دام از استان کردند .

اقدامی که نه تنها درصدی تاثیر در کاهش قاچاق دام این استان نداشت ، بلکه  هزینه های هنگفتی را برای سازمان جهاد کشاورزی و مجموعه همراه به دنبال داشته است ، چرا که بگفته مسئولان این سازمان ، تاکنون هیچ مجوزی برای خروج و جابجایی دام  سبک ایلام در سال جاری ثبت نشده و دام مازاد این استان به صورت کاملا غیرقانونی از ایلام خارج می شوند .

سرگردانی دستگاه های متولی امور دام در مبارزه با قاچاق شیرخانی معاون امور دام استان ایلام در ادامه گفت: جابجایی و حمل و نقل دام به خارج استان ایلام باید با مجوز سازمان جهاد کشاورزی ، دامپزشکی و مجوز کشتارگاه صورت گیرد که تاکنون هیچ مجوزی در این راستا صادر نشده است .

او افزود: صادر نشدن مجوز جابجایی دام و خروج دام از استان نشان از پدیده ی قاچاق دام دارد که می بایست دام پزشکی استان در این زمینه ورود کند .

اما این در حالی است که مسئولان دامپزشکی می گویند سازمان جهاد کشاورزی خود باید از خروج دام از استان ایلام جلوگیری کند.

سازمان جهاد کشاورزی متولی جلوگیری از خروج دام از ایلام است  پیرانی مدیرکل دامپزشکی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛ با اشاره به خروج  غیرقانونی دام از استان گفت : جهادکشاورزی استان ایلام خود متولی مبارزه با قاچاق دام است .

او افزود: دامپزشکی تنها مسئول کنترل بهداشتی دام و ثبت پلاک 15 رقمی است و وظیفه ای در قبال جلوگیری از خروج دام را برعهده ندارد .

به هرحال قاچاق پدیده شوم و مخربی است که می تواند خسارت ها و صدمات زیان باری را به اقتصاد کشور و فعالیت های رسمی ، برنامه ها و سیاست های کشور وارد و آنها را تحت شعاع خود قرار دهد .

اما مشکل اصلی در مبارزه با این پدیده شوم سرگردانی دستگاه های متولی و پاس دادن امر نظارت و مبارزه با این معظل به یکدیگر ، مبارزه با این پدیده را با مشکل مواجه کرده و مجالی مناسب برای افزایش بی رویه آن فراهم کرده است .

امری که نیاز به بازنگری جدی و نظارت مستمر و یک عزم ملی به منظور کاهش قاچاق دام در ایلام دارد .

گزارشی از مسعود همتی انتهای پیام/ه  
کلید واژه ها: دستگاه - استان ایلام - قاچاق - متولی - قاچاقچیان - اقتصاد - روغن حیوانی - تمامیت ارضی - ایلام - اقدام - پدیده - استان - تهدید - عشایر - تولید گوشت - صنایع دستی - پرورش دام - حوزه - اقتصادی - اجتماعی - محصولات - فعالیت - قالیچه - شرایط - تولید - گزارش - پرورش - صنایع - زندگی - اوضاع

آخرین اخبار سرویس:
برنامه اجرایی واگذاری استقلال و پرسپولیس تصویب شد/ واگذاری سرخابی ها در نیمه اول امسال؟-

برنامه ریزی برای حمایت از رانندگان جاده متضرر از کرونا

پرداخت14میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای نانو برای مقابله باکرونا

اتحادیه ها اجرای پروتکل های بهداشتی را در مورد صنوف بر عهده داشته باشند

ابعاد ترسناک اقتصاد جهانی پس از کرونا

خبری از کاهش نرخ سود سپرده ها نیست

نشستن 3 مسافر در صندلی عقب تاکسی ممنوع شد

واکنش به پیش بینی شکست طرح فاصله گذاری هوشمند

بانک مرکزی مکاتبات کاغذی را نمی پذیرد/ مردم به صورت الکترونیکی مکاتبه کنند

پرداخت کمک های بلاعوض و استمهال وام برای جبران زیان مرغداران

پیش بینی قیمت دلار و یورو در بازار سال 99

جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

جلوی حفاری غیرمجاز اداره آب در حریم درجه یک نقش رستم گرفته شد

شوخی تبلیغاتی یک جواهرفروشی با دستمال توالت

صنعاء: در صورت ورود کرونا به یمن، 90 درصد مردم مبتلا می شوند

بانک مرکزی مکاتبات کاغذی را نمی پذیرد/ مردم به صورت الکترونیکی مکاتبه کنند

فعالیت 4 هزار نفر از مردم خراسان شمالی در فرایند تولید پیله ابریشم

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت اعلام می شود

واگذاری استقلال و پرسپولیس در نیمه اول امسال به تصویب رسید

فعالیت 4 هزار نفر از مردم خراسان شمالی در فرایند تولید پیله ابریشم

کارت خرید برای 4 میلیون نفر افراد بدون درآمد

رییس دوره ای اوپک خواستار کاهش فوری تولید نفت شد

صنف نشر در منطقه قرمز/کاهش 90درصدی فروش کتاب

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت فردا اعلام می شود

اختصاص منابع100 میلیارد تومانی به مطبوعات برای گذر از کرونا

پلمب صنوف منطقه 2 تهران که در روزهای کرونایی مجوز فعالیت ندارند

8هزار لیتر محلول ضدعفونی از کیش به نقاط مختلف کشور ارسال شد

گوشت و مرغ در ماه رمضان گران نمی شود

پیش بینی یک کارشناس از قیمت ارز در سال 99

فاصله گذاری هوشمند در صنایع مانع لطمه به جهش تولید

سقف وام ساخت مسکن در بافت فرسوده چقدر است؟

تحویل 30 هزار و 590 عدد ماسک chr(034)ان 95chr(034) به دانشگاه های علوم پزشکی استان

واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تصویب شد

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

مسیر حرکت بورس تغییر کرد

فعالیت واحدهای صنفی کی از سر گرفته خواهد شد؟

تعاونی های خراسان شمالی 174 هزار ماسک تولید کردند

بیش از چهار هزار کارگر کردستانی مشمول بیمه بیکاری شدند

نظارت بر بازار به صورت مستمر ادامه دارد/ قیمت گوشت و مرغ روند کاهشی داشته

احتمال افت قیمت نفت به زیر 20 دلار وجود دارد

از طلا و ارز چه خبر!؟

انواع شوینده فرش و مبل چند؟

یوونتوس، تابستان پیانیچ را می فروشد

کمک 50 میلیارد ریالی فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی خراسان رضوی به خط مقدم مقابله با کرونا

برنامه واگذاری استقلال و پرسپولیس به کجا رسید؟

خرید تلفنی و اینترنتی و ارسال به درب منزل

ثروتمندترین خانواده جهان با پولشان چه کردند؟

فرآیند کنترل ریسک در کسب و کار

برنده شدن در برنامه رادیویی ترفند کلاهبرداری تلفنی

اختصاص اعتبار یک میلیون تومانی به تمام سرپرستان یارانه بگیر

کار جالب مانکن معروف برای مبارزه با کرونا+عکس

تلاش شبکه اتاق اروپایی برای کاهش تبعات کرونا در ایران و جهان

نرخ خودروی تیبا در بازار تهران + جدول

جریمه ورود به منطقه طرح ترافیک 5 برابر می شود

ورود 270 کشتی اقیانوس پیما به بنادر ایران

یوونتوس، تابستان پیانیچ را می فروشد

افزایش تامین آب آشامیدنی مورد نیاز کاشان از زاینده رود به 700 لیتر برثانیه

سفره های کوچک و خالی رانندگان تاکسی

مکاتبات با بانک مرکزی برای مهار کرونا الکترونیکی می شود

کمک 50 میلیارد ریالی فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی خراسان رضوی به خط مقدم مقابله با کرونا

سکه گران شد + قیمت

همه چیز در مورد واریز وام یک میلیونی به یارانه بگیران + جزییات

قیمت هر کیلو مرغ به 9 هزار و 250 تومان رسید

واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تصویب شد |

واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال جاری تصویب شد

افزایش شیوع ویروس کرونا در «تهران» / رشد 35 درصدی مراجعان سرپایی

خرید تضمینی 60 هزار تن مرغ مازاد از مرغداران کشور

مسافران نوروزی پایانه های تهران 83 درصد کاهش داشت

توضیح یک مقام مسئول درباره قیمت گوشت و مرغ در ماه رمضان

چه کسانی کارت خرید 2 میلیون تومانی دریافت می کنند؟

پرداخت کمک های بلاعوض و استمهال وام برای جبران زیان مرغداران

واگذاری سرخابی ها در نیمه اول امسال به تصویب رسید

مایه کوبی تب برفکی در کردستان به بیش از چهار میلیون نوبت رسید

تولید 150 هزار عدد ماسک به همت تشکل های دینی یزد

اجرای 7 هزار هکتار آبیاری نوین در سال جدید + فیلم

مقاومت نرخ دلار روی 15800 | جدیدترین قیمت ارزها

مکاتبات با بانک مرکزی برای مهار کرونا الکترونیکی می شود

نظارت بر بازار به صوت مستمر ادامه دارد/ قیمت گوشت و مرغ روند کاهشی داشته

زمان واریز یارانه نقدی فروردین 99

اپلیکیشن های محبوب سال 2020

انواع بخارشوی را برای تمیزی سطوح چند بخریم؟

شرط شروع مجدد کسب و کار | ببینید

وزیر کشور گفت: فعالین صنفی باید متعهد شوند که پروتکل های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا را رعایت خواهند کرد

برنامه اجرایی واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مورد تصویب قرار گرفت

بانوی تکواندوکار ایرانی به کما رفت/عکس

برنامه اجرایی واگذاری استقلال و پرسپولیس تصویب شد/ واگذاری سرخابی ها در نیمه اول امسال؟- اخبار ورزشی رسانه7

نمایشگاه های خودرو تعطیل شد (زمان بازگشایی)

8هزار لیتر محلول ضدعفونی از کیش به نقاط مختلف کشور ارسال شد

گوشت و مرغ در ماه رمضان گران نمی شود

واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تصویب شد

کرونا در تهران وارد مرحله پاندمی شده است2517470

اظهارات وزیر کشور درباره فعالیت مشاغل و اصناف

واگذاری قطعی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تصویب شد رسانه7 | اخبار ورزشی

مرمت و ساماندهی چهار اثر تاریخی استان کرمانشاه

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل آموزش عالی اند؟

افزایش شیوع کرونا در تهران / رشد 35 درصدی مراجعان سرپایی

تعطیلی واحدها در سال جهش تولید پذیرفته نیست

65 متخلف اقتصادی در آستارا به تعزیرات حکومتی معرفی شدند

بازسازی 100 کلاس درس در شهرستان های ایذه و باغملک

کشف 60 میلیارد ریال کالای بهداشتی احتکار شده در اهواز

قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند

قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند