مطالب مرتبط:
باید جلوی فرار مالیاتی را گرفت / مشکل سازی معافیت برخی دستگاه ها
استفاده از دستگاه های احراز هویت در انتخابات مجلس
تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه
تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه
مشارکت پایین باشد، تهدید های دشمن بیشتر می شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 07:052020-02-18اقتصادي

قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند


قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند چند سالی است پدیده شوم قاچاق در حوزه دام استان ایلام رواج دارد در حالی که دستگاه های متولی هنوز اقدام موثر و پیشگیرانه ای را در این زمینه انجام نداده اند.

- " چند سالی است پدیده شوم قاچاق در حوزه دام استان ایلام رواج دارد در حالی که دستگاه های متولی هنوز اقدام موثر و پیشگیرانه ای را در این زمینه انجام نداده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از؛  عشایر با توجه به شرایط زندگی و پایین بودن سطح توقعات و احتیاجاتشان نقش مهم و موثری در اوضاع اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و حفظ تمامیت ارضی کشور ایفا می کنند.

با توجه به اینکه اقتصاد عشایر عمدتا بر اساس پرورش دام استوار است ، عمده فعالیت آنها در زمینه تولید گوشت ، شیر ، روغن حیوانی ، پشم و در کنار آن سایر محصولات صنایع دستی از جمله : قالیچه ، گلیم ، چیت بافی و .

است که خود نشان از فعالیت موثر این قشر در جامعه دارد .

استان ایلام نیز به واسطه داشتن دشت ها و دامنه های سرسبز و بکر، زمینه را برای رونق دامداری عشایر استان فراهم کرده است ، موهبتی که علاوه بر آنکه سبب بالا رفتن کیفیت گوشت گوسفندی تولیدی در استان ایلام شده، زمینه را نیز برای افزایش تولیدات دامی در استان فراهم می کند .

سهم 31 درصدی عشایر در تولید پروتیین استان ایلام سلیمی مدیر کل امور عشایری استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛  با اشاره به نقش عشایر استان ایلام در تولید گوشت قرمز گفت : عشایر ایلامی با در اختیار داشتن یک میلیون و 400 هزار راس دام سبک و سنگین 31 درصد پروتیین مورد نیاز بازار این استان را تامین می کنند .

او اظهار کرد: کل گوشت قرمزی که عشایر به بازار استان عرضه کرده اند 8 هزارو 300 تن بوده است که نشان از نقش پررنگ این جامعه در تولید پروتیین استان ایلام دارد .

مدیرکل امور عشایری استان ایلام به سایر تولیدات عشایر استان اشاره کرد و گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون 370 تن کشک ، 465 تن روغن حیوانی و 25 هزار و 187 تن شیر به بازار عرضه کردند .

سلیمی به ارزش اقتصادی تولیدات عشایر استان در سال 98 اشاره کرد و ادامه داد: ارزش اقتصادی کل تولیدات عشایر استان در سال جاری 900 میلیارد تومان بوده است .

تنوع گونه های گیاهی استان ایلام که بیشتر گونه های آن معطر و خوشبو هستند علت بالا  بودن کیفیت و خوشمزگی گوشت دام این استان شده است و به گفته کارشناسان، دامی که از این همه تنوع گیاهی تغذیه کند به مراتب گوشت خوشمزه تر و با کیفیت تری نسبت به دام سایر مناطق کشور دارد ، موضوعی که موجب طمع قاچاقچیان شده است .

تولید سه برابری گوشت نیاز بازار استان ایلام شیرخانی معاون امور دام جهاد کشاورزی استان ایلام در گفت گو با خبرنگار ؛  گفت : استان ایلام با داشتن یک میلیون و  750 هزار راس دام سبک و تولید سالانه 28 هزار تن گوشت قرمز نقش مهمی در تولید پروتیین دارد .

او با بیان اینکه هجده هزار تن از گوشت قرمز تولیدی ایلام مازاد نیاز بازار این استان است ، تاکید کرد: این امر ایلام را به یکی از اصلی ترین قطب های گوشت قرمر در کشور تبدیل کرده است .

اما در کنار بالا بودن ارزش اقتصادی تولیدات عشایر و نقش مهم و تاثیرگذار این قشر در اقتصاد جامعه ، گاهی اوقات برخی اتفاقات ناخوشایند ، شیرینی تولید را به کام عشایر این استان تلخ می کند ، پدیده ای  چون قاچاق دام زنده که چند سالی است گریبان گیر دام سبک استان ایلام شده است .

قاچاق دام در استان ایلام در وضعیت هشدار است سردار نورعلی یاری فرمانده انتظامی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛گفت: قاچاق دام یک مشکل جدی در استان ایلام محسوب می شود ، به نحوی که می تواند تهدیدی برای معیشت دامپروری با وجود پیشینه هزاران ساله در این استان باشد .

او تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از یک هزارو 531 راس دام سبک زنده قاچاق ، توسط نیروی انتظامی استان ایلام به ارزش اقتصادی 36 میلیاردو 970 میلیون ریال کشف و در این زمینه چندین پرونده تشکیل و به مراجع قضایی تحویل داده شده است .

 اما در کنار احتمام جدی و کشفیات نیروی انتظامی استان ایلام ، هنوز آمار قاچاق دام در این استان موضوعی جدی و امری قابل انکار است ، موضوعی که باعث ورود مسئولان کشوری برای ریشه کنی قاچاق دام در استان ایلام شده است .

ورود دادستانی به مقوله قاچاق دام / دستگاه قضایی با جدید با متخلفان برخورد می کند افشار خسروی زاد دادستان عمومی و انقلاب ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛  اعلام کرد : بر اساس دستور دادستان کل کشور ، دادستان استان ها از سال گذشته به مقوله قاچاق دام زنده ورود کرده و با افراد خاطی به شدت برخورد می کنند .

او افزود: ایران از نظر تولید گوشت قرمز با کمبود روبرو نیست ، اما  چرخه معیوب توزیع باعث مشکل شده است ، دولت به جای پرداخت ارز دولتی و وارد کردن دام یا گوشت از کشور های خارجی همان اعتبار را برای خرید دام های مازاد داخل کشور صرف کند تا از معضل کمبود گوشت و هم مشکل دام های مازاد و نیز قاچاق احشام کاسته شود .

در کنار برخورد دستگاه های بازدارنده و در راستای اجرای شیوه نامه ضوابط اختصاصی حمل و نقل و نگهداری دام زنده ، آذرماه امسال ، طرح هویت گذاری دام بزرگ و کوچک اجباری شد .

بگفته مسئولان این طرح به منظور شناسایی دام های زنده موجود ، ثبت اطلاعات دام و دامدار ، برآورد تولیدات دامی ، جابه جایی کنترل شده دام و نهایتا جلوگیری از قاچاق دام زنده صورت گرفت .

طرحی که دامداران را مکلف کرد جهت بهره مندی از مزایای طرح و استفاده از خدمات سازمان های جهاد کشاورزی و سایر ادارات نسبت به پلاک کوبی دام های خود با استفاده از پلاک گوش های استاندارد تهیه شده ، توسط مراکز مجاز پلاک کوبی در اسرع وقت اقدام نمایند و در غیر این صورت دام های بدون پلاک کوبی و هویت گذاری مصداق بارز قاچاق دام بوده و برابر ضوابط قانونی رفتار خواهد شدند .

اجرای طرح پلاک کوبی دام در راستای مبارزه با معظل قاچاق شیرخانی معاون امور دام جهاد کشاورزی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛ گفت : در چند سال اخیر موضوع افزایش قیمت گوشت قرمز در کشورهای همسایه و پایین بودن قیمت آن در ایران ، زمینه را برای قاچاق افراد سودجو فراهم کرده که سازمان جهاد کشاورزی و دام پزشکی استان با ایجاد ایستگاه های قرنطینه در پلیس راه های ایلام و ثبت دام سبک و سنگین دامداران استان گامی مهم در جهت جلوگیری از قاچاق دام به خارج استان برداشته است .

شیرخانی ادامه داد: در راستای مبارزه با این معظل، سازمان جهاد کشاورزی با هماهنگی دستگاه های هم عرض اقدام به اجرای پلاک کوبی و ثبت اطلاعات دام ایلام در راستای خروج غیر قانونی دام از استان کردند .

اقدامی که نه تنها درصدی تاثیر در کاهش قاچاق دام این استان نداشت ، بلکه  هزینه های هنگفتی را برای سازمان جهاد کشاورزی و مجموعه همراه به دنبال داشته است ، چرا که بگفته مسئولان این سازمان ، تاکنون هیچ مجوزی برای خروج و جابجایی دام  سبک ایلام در سال جاری ثبت نشده و دام مازاد این استان به صورت کاملا غیرقانونی از ایلام خارج می شوند .

سرگردانی دستگاه های متولی امور دام در مبارزه با قاچاق شیرخانی معاون امور دام استان ایلام در ادامه گفت: جابجایی و حمل و نقل دام به خارج استان ایلام باید با مجوز سازمان جهاد کشاورزی ، دامپزشکی و مجوز کشتارگاه صورت گیرد که تاکنون هیچ مجوزی در این راستا صادر نشده است .

او افزود: صادر نشدن مجوز جابجایی دام و خروج دام از استان نشان از پدیده ی قاچاق دام دارد که می بایست دام پزشکی استان در این زمینه ورود کند .

اما این در حالی است که مسئولان دامپزشکی می گویند سازمان جهاد کشاورزی خود باید از خروج دام از استان ایلام جلوگیری کند.

سازمان جهاد کشاورزی متولی جلوگیری از خروج دام از ایلام است  پیرانی مدیرکل دامپزشکی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ؛ با اشاره به خروج  غیرقانونی دام از استان گفت : جهادکشاورزی استان ایلام خود متولی مبارزه با قاچاق دام است .

او افزود: دامپزشکی تنها مسئول کنترل بهداشتی دام و ثبت پلاک 15 رقمی است و وظیفه ای در قبال جلوگیری از خروج دام را برعهده ندارد .

به هرحال قاچاق پدیده شوم و مخربی است که می تواند خسارت ها و صدمات زیان باری را به اقتصاد کشور و فعالیت های رسمی ، برنامه ها و سیاست های کشور وارد و آنها را تحت شعاع خود قرار دهد .

اما مشکل اصلی در مبارزه با این پدیده شوم سرگردانی دستگاه های متولی و پاس دادن امر نظارت و مبارزه با این معظل به یکدیگر ، مبارزه با این پدیده را با مشکل مواجه کرده و مجالی مناسب برای افزایش بی رویه آن فراهم کرده است .

امری که نیاز به بازنگری جدی و نظارت مستمر و یک عزم ملی به منظور کاهش قاچاق دام در ایلام دارد .

گزارشی از مسعود همتی انتهای پیام/ه  
کلید واژه ها: دستگاه - استان ایلام - قاچاق - متولی - قاچاقچیان - اقتصاد - روغن حیوانی - تمامیت ارضی - ایلام - اقدام - پدیده - استان - تهدید - عشایر - تولید گوشت - صنایع دستی - پرورش دام - حوزه - اقتصادی - اجتماعی - محصولات - فعالیت - قالیچه - شرایط - تولید - گزارش - پرورش - صنایع - زندگی - اوضاع

آخرین اخبار سرویس:
مقایسه خودرو پژو 2008 و جک S5 اتوماتیک

خبر سرقت اطلاعات 63 میلیون حساب بانک صادرات جعلی است

احتمال عدم اجماع در جلسه مزدی/ دستمزد چگونه قرار است تعیین شود؟!

سایپا به بنز و آئودی پیوست

خرید دو گواهی نیکوکاری توسط موسسه ملل

شکستن رکورد بارندگی آستارا / بارش 40 سانتی متری برف در حیران

خودروسازان گروه سایپا لوگوی خود را تغییر دادند

سایپا به بنز و آئودی پیوست

چگونه برای بیمه بیکاری ثبت نام کنیم؟

پروژه واریانت راه ایلام میشخاص همچنان بلاتکلیف است

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در خوزستان

برنامه های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

وزیر گردشگری: صنعت گردشگری به نقطه صفر رسیده است

بازی برد-برد ویروس کرونا برای قیمت طلا

آمادگی گمیش تپه برای کنترل سیل آبهای احتمالی

گواهی نامه رانندگی بین المللی به صورت آنلاین صادر می شود

ظرفیت های بالقوە صنایع دستی کردستان باید فعال شود

تولید نفت خام آمریکا 600 هزار بشکه در روز کاهش یافت 

1.6 میلیارد دلار از دارایی های ایران آزاد شد

ترخیص کالاهای بهداشتی در بندرشهید رجایی با سرعت در حال انجام است

شرکت های خودروسازِ گروه سایپا لوگوی خود را تغییر دادند

افتتاح بزرگترین انبار نفت شمال غرب کشور

جزییات بازگشایی اصناف و مشاغل کم خطر در استان/ اجرای صحیح پروتکل های بهداشتی ضروری است

افزایش مبتلایان کرونا در ایتالیا و کاهش جانباختگان

میادین و بازارهای میوه و تره بار فردا پنجشنبه باز هستند

همه گیری کرونا ممکن است به عمیق ترین رکود اقتصادی تاریخ بشر منجر شود

احتمال سیلاب در قم

کارمزد تسهیلات نوسازی مسکن در بافت فرسوده چقدر است؟

باید بر سر سهم تولید نفت به توافق برسیم

اتوبوسهای بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند

جزییات چگونگی واگذاری سهام دولت در قالب ETF ها ابلاغ شد

ساعت کار واحدهای بانک رفاه از 23 فروردین

تولید نفت خام آمریکا 600 هزار بشکه در روز کاهش یافت 

نماد «شستا» در بورس درج شد

علت کاهش رضایت از پایتخت از دیدگاه مدیران سیما

اتوبوس های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند/ ‏سرویس ادارات دوباره برقرار می شود

لوگوی سایپا تغییر کرد (+عکس)

علت کاهش رضایت مردم از پایتخت از دیدگاه مدیران سیما

حداقل پول لازم برای خرید سهام از امروز 500 هزار تومان است

شهردار تهران: اجرای طرح ترافیک از هفته آینده/ بدهی شهرداری 50 هزار میلیارد تومان است

با شیوع کرونا صنعت گردشگری به نقطه صفر رسیده است

جزییات چگونگی واگذاری سهام دولت در قالب ETFها ابلاغ شد

اعلام رقم دستمزد کارگران تا ساعاتی دیگر

کوتاهی کردن در مسیر اشتغال زایی از هیچ مسئولی پذیرفتنی نیست/ کاهش نرخ بیکاری در ایلام

کاهش کارمزد معاملات صندوق های سرمایه گذاری در دستور کار قرار گرفت

تمام رویدادهای مایکروسافت دیجیتالی برگزار می شوند

سه طرح عمران شهری در جویبار به بهره برداری رسید

استاندار: منابع غنی ایلام با تعداد بالای مددجویان همخوانی ندارد

زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی در طرح های عمرانی آذربایجان غربی فراهم شود

افزایش 30 درصدی حمل کالاهای اساسی به آذربایجان غربی

افزایش قیمت در آذربایجان غربی شامل همه کالاهای اساسی نیست

شهردار تهران: سفر روزانه با مترو از 2 میلیون به 80 هزار سفر کاهش یافت

درخواست فرماندار از مردم ساوه: در خانه بمانید

لزوم افزایش بازرسی های مشترک بر بازار آذربایجان غربی

کمک 3 میلیارد تومانی خیرین استان ایلام برای مقابله با کرونا

قیمت لیمو تا 29 هزار تومان بالا رفت +جدول

اتوبوس های بین شهری در درون شهرها به کار گرفته می شوند

دوپینگ فانتزی و جادویی تلویزیون

میادین و بازارهای میوه و تره بار تهران فردا باز هستند

آمار کرونا در ایران و جهان به روایت تصویر

رقم دستمزد کارگران تا ساعاتی دیگر مشخص می شود

کمک 3 میلیارد تومانی اتاق بازرگانی سمنان به بیمارستان ها

صنعت گردشگری به نقطه صفر رسیده است

کمک 3 میلیارد تومانی خیرین استان ایلام برای مقابله با کرونا

مصوبه نصاب سرمایه گذاری صندوق ها در اوراق با درآمد ثابت

متقاضیان وام یک میلیونی یارانه ای اینجا کلیک کنید

ادامه چانه زنی برای دستمزد 99/ کارفرمایان حاضر به اجرای قانون نیستند

قوانین اجرایی معاملات بورس و فرابورس تغییر کرد

علت عجیب صدا و سیما برای کاهش رضایت مردم از پایتخت

:: لندن - افزایش انتقاد ها به آمار مبتلایان به کرونا در انگلیس

قرن هاست که انتظار کار بشر شده است

نظر ستاد مقابله با کرونا درباره اجرای طرح ترافیک از شنبه

جزییات چگونگی واگذاری سهام دولت در قالب ETFها ابلاغ شد

کاهش 20 درصدی رضایت مردم از «پایتخت» به خاطر شبیه سازی قسمت آخر!

پاسخ بیمه مرکزی در خصوص نحوه محاسبه حق بیمه، بیمه نامه شخص ثالث

سه طرح عمران شهری در جویبار به بهره برداری رسید

استاندار: منابع غنی ایلام با تعداد بالای مددجویان همخوانی ندارد

کارشناس نفت : اوپک در حال حذف شدن است

مانع بزرگ توسعه فساد صدور مجوز

کاهش تاثیرات منفی تحریم ها با تغییر الگوی کشت

لگوی سایپا تغییر کرد (+عکس)

پرستاران، قربانیان بیمارستان های خصوصی

هزینه های درمانی کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

گلکاری در سطح شهر برای تقویت روحیه شهروندان

قیمت لیمو تا 29 هزار تومان بالا رفت +جدول

ادامه چانه زنی برای دستمزد 99/ کارفرمایان حاضر به اجرای قانون نیستند

بانک مرکزی هیچ سفارش فروشی از طرف بانک ها دریافت نکرد

افزایش 15 درصدی حقوق شاغلین دستگاه های اجرایی در سال 99

تولید فیلم آموزشی»ورزش در قرنطینه خانگی» در گیلان

رفع بدقلقی های کودکان با انجام 4 راه ساده

کمالوندی: بنای ما در غنی سازی رسیدن به یک میلیون سو است

رقم دستمزد کارگران امشب مشخص می شود؟

قیمت انواع گوشی سامسونگ + جدول

افزایش مسافران مترو و اتوبوس بعد از تعطیلات نوروزی

رفع تصرف 4420 متر مربع اراضی ملی در استان ایلام از ابتدای سال جاری

رقم دستمزد کارگران چقدر می شود؟

هوندا کارخانه خود در ووهان چین را بازگشایی کرد

اوپک حذف شد

چهار هزار هکتار از مزارع غلات سیستان علیه آفت «زنگ زرد» سمپاشی شد

وارد شدن 540 میلیارد تومان خسارت در سیل اخیر به جنوب سیستان و بلوچستان

قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند

قاچاقچیان دام به تهدید تبدیل شدند/ دستگاه های متولی همچنان سرگردانند