مطالب مرتبط:
لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی
نقش مردم در نظام اسلامی فقط رای نیست در اداره کشور هم باید مشارکت داشته باشند
ضرورت تشکیل سازمان های مردم نهاد در حوزه مسائل زنان و خانواده
رییس سازمان امور مالیاتی: اطلاعات نقل و انتقالات خودرویی را داریم
مشارکت مردم پیش برنده توسعه کشور است
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 بهمن 1398 ساعت 07:022020-02-18سياسي

لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی


معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: تشکل های مردم نهاد در همه مراحل رسیدگی از جمله مرحله صدور رأی می توانند به قاضی دادگاه کمک کنند.

- معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: تشکل های مردم نهاد در همه مراحل رسیدگی از جمله مرحله صدور رأی می توانند به قاضی دادگاه کمک کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از صدا و سیما، حجت الاسلام محمد مصدق با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ افزود: انقلاب اسلامی ایران بر مبنای اراده، خواست و مشارکت مردم به پیروزی رسیده است و محور اصلی در برنامه ها و حوادث مهم انقلاب، مردم بوده اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان مهم نظام و حاکمیت مانند دیگر ارکان نظام، خود را وامدار مردم می داند و مردم را به عنوان ولی نعمت قبول دارد.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق با اشاره به از فرمایش های مقام معظم رهبری افزود: مشارکت دادن مردم در موضوعات مهم به صورت عام و در موضوعات مربوط به قوه قضاییه به صورت خاص هم در اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی، برنامه ششم توسعه گفته شده و هم در قوانین عادی آمده است، به همین علت مکلف هستیم مردم را در برنامه های خودشان مشارکت دهیم.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به برخی از بندهای دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ افزود: تفکر غلطی در سیستم ما ایجاد شده است مبنی بر اینکه مردم تصور می کنند قوه قضاییه مانع آزادی آنهاست.

وی ادامه داد: تشکل های متعدد مردمی در کشور داریم اما انسجام ندارند، با اجرای این دستورالعمل، مجمعی برای ارتباط همه سازمان های مردم نهاد و فراتر از آن تشکل های مردمی که اسم سازمان مردم نهاد ندارند، با نمایندگان قوه قضاییه و نمایندگان تشکل ها درست می شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: بر اساس این دستورالعمل، مشارکت های مردمی در هفت حوزه مشخص اتفاق می افتد که یکی از آنها مشارکت در سیاست گذاری قوه قضاییه است.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق افزود: سامانه ای برای این منظور در حال آماده سازی است که هفته آینده آماده می شود و در آن از نظر نخبگان حقوقی استفاده می شود.

او اضافه کرد: در ماده 11 این دستورالعمل پیش بینی شده است به منظور ایجاد هماهنگی، رفع موانع و تسهیل اجرای این دستورالعمل، کارگروه ملی مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه تشکیل شود.

مصدق گفت: در زمینه اصلاح ساختار قوه قضاییه با توجه به ظرفیتی که در معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم فعلی قوه قضاییه وجود دارد نیازی به تغییر ساختار نیست هر چند که در ساختار جدید دو معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم تحت یک عنوان فعالیت خواهند کرد.

وی افزود: تشکل های مردم نهاد در همه مراحل رسیدگی از جمله مرحله صدور رأی می توانند به قاضی دادگاه کمک کنند.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق اضافه کرد: آمارها نشان می دهد درصد بسیاری از محکومان در کشورمان, انسان های شروری نیستند بنابراین برای بازاجتماعی آنها به تشکل های مردمی نیاز داریم.

ظرفیت فوق العاده مردم در نظام جمهوری اسلامی برای نظارت معاون دادستانی کل کشور هم با حضور در این برنامه با اشاره به ظرفیت فوق العاده مردم در نظام جمهوری اسلامی گفت: اساساً اتکای نظام به اراده و حضور و نقش آفرینی مردم است.

مهدی امیری اصفهانی ادامه داد: جلوه ظهور و اظهار اراده مردم را در انتخابات دوم اسفند شاهد خواهیم بود.

وی افزود: برای ارتباط و پیوند منسجم مردم با حاکمیت، آنها باید سازماندهی شوند و همه مردم را نمی توان یکجا سازماندهی کرد بلکه در قالب ابزارها و ظرفیت های مختلف و حلقه های واسط، این سازماندهی انجام می شود تا بهره مندی از ظرفیت های مردم, شکل کاملاً هدفمند و مؤثری پیدا کند.

امیری با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد تقریباً نقش حلقه واسط میان عموم مردم و دستگاه های حاکمیتی را ایفا می کنند, اضافه کرد: قوه قضاییه هم بر اساس وظایفی که در اصل 156 قانون اساسی برای او منظور شده است مأموریت های متنوع و گسترده ای دارد و از طرف دیگر بخشی از این مأموریت ها در طول سال های گذشته به نحو مد نظر قانون اساسی، محقق نشده است.

وی ادامه داد: احیای حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع، پیشگیری از وقوع جرم؛ موضوع هایی است که در سال های اخیر به آن بیشتر پرداخته شده است.

معاون دادستانی کل کشور گفت: در طول سال های گذشته بیشتر حول محور رسیدگی و تعقیب جرم و رفع خصومت و مباحثی مانند آن کار شده است.

امیری با بیان اینکه وظایفی که در اصل 156 بیان شده هم تراز هم هستند و هیچ کدام بر دیگری اولویت ندارند, افزود: منابع و امکانات قوه قضاییه کفاف انجام همه این وظایف را به شکل همزمان و کامل نمی دهد و باید از ظرفیت های دیگری برای تحقق مأموریت های قوه قضاییه استفاده کنیم هر چند که جنس وظایف قوه قضاییه حاکمیتی است اما برای اجرای آنها می توان از بخش های غیرحاکمیتی به ویژه با اتکا به ظرفیت مردم استفاده کرد.

او افزود: به علت اینکه بین منابع، امکانات، ظرفیت ها و ساز و کارها در قوه قضاییه برای تحقق همه وظایف و مأموریت های این قوه تعادل وجود ندارد الزاماً باید از ظرفیت مردم استفاده کنیم و استفاده از این ظرفیت در قالب مجموعه های واسط از جمله سازمان های مردم نهاد، برنامه ریزی می شود و از این طریق مدیریت هوشمندانه و هدفمندی در مسیر تحقق اهداف قوه قضاییه شکل می گیرد.

امیری اصفهانی گفت: در دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ در همه زمینه هایی که متصور است و به وظایف قوه قضاییه در اصل 156 مربوط می شود ظرفیت سازی شده است؛ از جمله در پیشگیری از وقوع جرم، بازاجتماعی کردن مجرم، حمایت از بزه دیده در میانجی گری، صلح و سازش و داوری، در ایفای نقش در فرایند رسیدگی و در احیا و استیفاء و ایفای حقوق شهروندی و حقوق بشر و ارتقای سلامت و مقابله با ناهنجاری های بیرون از قوه قضاییه و داخل آن.

معاون دادستانی کل کشور با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که جامعه بشری در همه جای جهان با آن مواجه است روند افزایش ناهنجاری جرم است، گفت: در قانون اساسی ما هم در این باره وظیفه ای برای قوه قضاییه دیده و عنوان شده است که اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم یکی از آن هاست.

او ادامه داد: اقدام مناسب یعنی اینکه قوه قضاییه با همراهی همه بخش های اجتماعی از جمله بخش های حاکمیتی در هر سه قوه و بخش غیرحاکمیتی و مردمی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و اقدامات لازم را برای کاهش جرم و ناهنجاری و تخلف انجام دهد.

امیری اصفهانی گفت: قوه قضاییه بر اساس دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ متعهد است از فعالیت سازمان های مردم نهاد در راستای سیاست های خود حمایت و موانع پیش روی آنها را با استفاده از ظرفیت های قانونی خود برطرف کند.

وی با اشاره به یکی از آیات قرآن کریم گفت: اگر مردم را چشم بینا و گوش شنوا بدانیم و رابطه مردم را با دستگاه قضایی و نظارتی تقویت کنیم خود به خود بستر نظارت همگانی فراهم می شود.

معاون دادستانی کل کشور با بیان اینکه اکنون در قوه قضاییه سامانه های مختلفی برای ارتباط گیری مردم و انعکاس گزارش ناهنجاری ها و فساد وجود دارد, ادامه داد: این سامانه ها زمانی به بار می نشیند که این ارتباط منسجم و همگانی را بتواند با مردم و به ویژه سازمان های مردم نهاد برقرار کند، بنابراین یکی از ساز و کارهای تقویت و گسترش سازمان های مردم نهاد در مبارزه با فساد ارتباط مستقیم با این سامانه ها و دستگاه قضایی است.

امیری افزود: سازمان های مردم نهاد می توانند در ارتقای سلامت اداری در کشور و مبارزه با فساد, نقش ویژه ایفا کنند.

دریچه تازه برای نظارت مردمی در حوزه قضایی محمدجواد فولاد مدیرعامل بنیاد خیریه آبشار عاطفه هم در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به رونمایی از دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ گفت: با این اتفاق خوب, دریچه جدیدی به سمت و سوی سازمان های مردم نهاد باز شده است تا نهادهای مرمی با ظرفیت هایی که دارند بتوانند در راستای اهداف قوه قضاییه گام بردارند.

او افزود: اجرای این دستورالعمل یقیناً تأثیر بسیار بالایی خواهد گذاشت، سازمان های مردم نهاد به عنوان نهادهای مردمی فعال در جامعه و معتمد مردم در موضوعات و اهدافی که دارند می توانند نقش آفرینی کنند.

فولاد اضافه کرد: سازمان های مردم نهاد در زمینه آزادی زندانیان، حمایت از خانواده های زندانیان، کاهش طلاق، آسیب های اجتماعی، حمایت و اکرام ایتام می توانند نقش آفرین باشند.

مدیرعامل بنیاد خیریه آبشار عامه گفت: این بنیاد در سراسر کشور فعالیت گسترده ای دارد و توانسته است در بحث حمایتی از خانواده های زندانیان، آزادسازی زندانیان در بخش دیه، در موضوع آموزشی و مشاوره ای و در حمایت حقوقی برای دفاع از خانواده های محرومان با مشارکت وکلا خیّر برنامه ریزی و فعالیت کند.

وی افزود: شبکه سازی میان سازمان های مردم نهاد قطعاً محقق می شود و این شبکه سازی باید در موضوعات مختلف اتفاق بیفتد.

فولاد اضافه کرد: قرار است کمیته ها و کارگروه هایی در این باره تشکیل شود تا بتوانند به قوه قضاییه در رسیدن به اهدافش یاری کنند.

ضرورت تسیهل همکاری مردم یوسف اصلانی مدیر مؤسسه خیریه بهشت رضا هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه رونمایی از دستورالعمل ”نحوه مشارکت و تعامل سازمان های مردم نهاد با قوه قضاییه“ اتفاق خوبی بود, گفت: اکنون به ازای هر کودک بی سرپرست، هفت متقاضی و فرزندخوانده داریم.

وی ادامه داد: اگر قوانین جدید وضع شود در آینده نه چندان دور, هیچ کودکی در مراکز بهزیستی زندگی نخواهد کرد.

اصلانی اضافه کرد: قوانین باید به گونه ای تنظیم و تسهیل شود تا مردم راحت تر بتوانند سرپرستی کودکان بی سرپرست را بر عهده بگیرند.


کلید واژه ها: معاون حقوقی قوه قضاییه - قوه قضاییه - سازمان های مردم نهاد - مردم نهاد - تشکل های مردم نهاد - مردم - قضایی - حجت الاسلام - انقلاب اسلامی ایران - مشارکت - نهاد - انقلاب اسلامی - سازمان - برنامه - رسیدگی - دادگاه - انقلاب - شبکه دو سیما - حقوقی - دستورالعمل - معاون - برنامه ها - محور اصلی - محمد مصدق - نظام - تشکل - مصدق - دیگر - گفت و گوی - قاضی

آخرین اخبار سرویس:
جمع آوری معتادان و کارتن خواب ها در این روزهای کرونایی خطرناک است

دستور رییسی به دادستان کل در رابطه با حادثه زندان سقز

تمدید مسابقه عکاسی برنامه تلویزیونی اسراء

زمان مهار کرونا در ایران مشخص شد + جزییات

کاهش تردد 80 درصدی تردد در محورهای استان سمنان

جلوگیری از ورود 230 دستگاه خودرو به خراسان جنوبی/مردم همکاری کنند

برقراری 83 تماس با صدای مشاور بهزیستی قزوین در مورد کرونا

سالروز میلاد حضرت ابوالفضل (ع)

تاکید نیرو های مسلح ونزوئلا بر حمایت از مادورو

صوت| ای عشق شورانگیز

سپاه پرچمدار و پیشگام در برابر همه تهدید ها و مشکلات است

جلسه رییسی با مسئولان ارشد انتظامی و قضایی برای بررسی وضعیت زندان ها/دستور برخورد با مسببان حادثه سقز

بازگشایی کلاس های دانشگاهی حداقل تا نیمه اردیبهشت متصور نیست

بخش خبری 7-1-99

زمین امشب به مدت یک ساعت خاموش می شود

دعایی که خواندن آن در روز ولادت امام حسین (ع) توصیه شده است

بازگشایی کلاس های دانشگاهی حداقل تا نیمه اردیبهشت متصور نیست

رونمایی از نخستین دستگاه تست سیار کرونا توسط بسیج

رابطه اعتقاد به شفاء بیماران و انتشار کرونا

آیت الله سیدجعفر کریمی دیوکلایی درگذشت

ربیعی: افتخار می کنم که بخشی از عمر خود را در سپاه گذراندم

دستور آیت الله رییسی برای برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز

وضعیت دوران کرونایی را برای آینده ثبت کنید

وزیر علوم ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار را تبریک گفت

پیام تسلیت مجلس خبرگان رهبری درپی ارتحال آیت الله کریمی

نمایندگان منتخب در روزهای باقی مانده به شروع کار مجلس پای دردل مردم بنشینند

6 جانباز در خراسان رضوی بر اثر کرونا فوت کردند

جانبازان نماد مقاومت و پایداری در برابر دشمنان هستند

فرمانده سپاه کردستان در گفت وگو با تسنیم: سپاه برای مردم جان فدا می کند / برای محرومیت زدایی کردستان حد و مرز نمی شناسیم

هوا راه اصلی برای انتقال ویروس کرونا نیست

مقابله با شیوع کرونا میان روستاییان و عشایر

تصویب بسته نجات آمریکا در مجلس

دستور رییسی به دادستان کل در رابطه با حادثه زندان سقز/با مقصران برخورد شود

دستور ویژه رییس قوه قضاییه برای برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز

خاموشی عمارت تاریخی «عالی قاپو» در رویداد «ساعت زمین»

تسلیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید ایران در برازیلیا/تأکید بر گسترش روابط ایران و برزیل

رزمایش دفاع بیولوژیک در سمنان

«جازموریان» غرق در خرابی های سیل!!!

دستور آیت الله رییسی برای برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز

جهش فعالیت دستگاه ها برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات

صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

مسئول شورای استفتائات رهبری درگذشت

امشب زمین یک ساعت خاموش می شود

دستور ویژه رییس قوه قضاییه برای حفظ سلامت و امنیت زندانیان

رادیو تسنیم یزد|آیت الله ناصری: همه قدردان خدمتگزاران سلامت هستیم + صوت

پاورپوینت کتاب روانشناسی تربیتی تألیف علی اکبر سیف

ورودی پارک ها و باغشهرهای جهرم را برای مقابله با کرونا بستند

محموله کمک های هیئت های مذهبی کرمان به مناطق سیل زده زهکلوت ارسال شد

جهش فعالیت دستگاه ها برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان سمنان/ 200 مأمور پلیس مجری طرح فاصله گذاری اجتماعی هستند

اطلاع رسانی صحیح و سریع برای حفظ آرامش جامعه

ورود به تفرجگاه های کوهستانی ممنوع شد| امسال 13 بدر در خانه می مانیم

پلمپ چند واحد صنفی متخلف در نایین

چند صندوق رأی انتخابات مجلس در استان تهران ابطال شد؟

رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

بیانات رهبر انقلاب در روز عید مبعث

بررسی وضعیت زندان ها با حضور رییس قوه قضاییه و مقامات ارشد انتظامی و قضایی/ دستور ویژه برای حفظ امنیت زندانیان و برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز

ماجرای حمله لفظی به صدام در قرنطینه بعثی ها

آیت الله رییسی: اقدامات معدودی مجرم قانون شکن موجب محرومیت سایر زندانیان از رافت اسلامی نشود

برقراری 83 تماس با صدای مشاور بهزیستی قزوین در مورد کرونا

طرح فاصله گذاری اجتماعی تا 20 فروردین ادامه دارد

آیت الله سید جعفر کریمی درگذشت

استاندار البرز: تمام مجموعه ها برای مهارکرونا پای کار هستند

شعرخوانی جالب و دیدنی سردار سلیمانی + فیلم

آماده پشتیبانی همه جانبه از سپاه پاسداران هستیم

بررسی آخرین وضعیت زندان ها با حضور رییس قوه قضاییه

دستور ویژه رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای حفظ سلامت و امنیت زندانیان و برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز/آیت الله رییسی: اقدامات معدودی مجرم قانون شکن موجب محرومیت سایر زندانیان از رافت اسلامی نشود

زندگینامه و مسئولیت های مرحوم آیت الله سید جعفر کریمی

پایش اراضی ملی البرز شبانه روزی است

آیت الله اعرافی: آیت الله کریمی دانشمندی گرانمایه و از مدافعان قاطع انقلاب اسلامی بود

رزمایش دفاع بیولوژیک سپاه الغدیر یزد به روایت تصویر

استاندار البرز: تمام مجموعه ها برای مهارکرونا پای کار هستند

نماینده ولی فقیه در گیلان: نمایندگان منتخب مردم با وفاق و همدلی برای رفع مشکلات مردم گام بردارند

ممنوعیت برگزاری مراسم جشن شعبانیه در استان اردبیل

بررسی آخرین وضعیت زندان ها با حضور رییس قوه قضاییه و مقامات ارشد انتظامی و قضایی/ دستور ویژه برای حفظ سلامت و امنیت زندانیان و برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز

تابستانِ داغ سیاست؛ از دعوای طلبگی 2 آیت الله تا بازداشت آقایان نماینده

قرار زیستی سپاه الغدیر تا آخرین لحظه در کنار مردم است

آیت الله کریمی، مسئول شورای استفتائات رهبری درگذشت

فعالیت های جهادی آرامش روانی جامعه را در پی دارد

رزمایش دفاع بیولوژیک نشان دهنده ظرفیت بالای سپاه الغدیر است

رزمایش سراسری پدافند میکروبی در یزد

تاکید سخنگوی تعزیرات بر لزوم دقت بیشتر مردم در خریدهای اینترنتی

وزیر علوم ولادت امام حسین (ع) و روز پاسدار را تبریک گفت

پیام رییس سازمان اوقاف به فرمانده کل سپاه

درگذشت مسئول شورای استفتائات رهبرانقلاب

دستور ویژه رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای حفظ سلامت و امنیت زندانیان و برخورد با مقصرین حادثه زندان سقز/آیت الله رییسی: اقدامات معدودی مجرم قانون شکن موجب محرومیتسایر زندانیان از رافت اسلامی نشود

نامه حزب اعتماد ملی به حسن روحانی درباره کرونا

دیدار رضایی با فرمانده کل سپاه تحت تاثیر کرونا

پاورپوینت خلاصه کتاب بازاریابی صنعتی دکتر محمد علی عبدالوند و دکتر هاشم نیکو مرام

کارگاه تولید ماسک فرهنگسرای خاوران، جزو سه کارگاه تولید ماسک مردمی تهران است

پاورپوینت کتاب فرآیند خط مشی گذاری عمومی تالیف دکتر کرم اله دانش فرد

12 راه حل موثر غلبه بر بی خوابی ایام کرونایی

انسداد مسیر زیرگذر تونل غدیر در قم

استقبال 85 درصد مردم از طرح فاصله گذاری اجتماعی

ضرب الاجل 24 ساعته یک استقلالی به احسان علیخانی +عکس

آیت الله کریمی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دارفانی را وداع گفت

رییس کمیسیون آموزش مجلس:بازگشایی کلاس های دانشگاهی حداقل تا نیمه اردیبهشت متصور نیست

سوتی های کرونایی!

شش کرونایی در فریدونشهر بهبود یافتند

یادداشت|بایدها و نبایدهای جهش تولید

لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی

لزوم مشارکت سازمان های مردم نهاد در اداره امور قضایی