مطالب مرتبط:
بازار شکر در انتظار نظارت بیشتر
دروازه بان سرخ ها در انتظار ثبت نخستین کلین شیت آسیایی
دروازه بان سرخ ها در انتظار ثبت نخستین کلین شیت آسیایی
بازار شکر در انتظار نظارت بیشتر
بازار خودرو همچنان در مسیر افزایش قیمت/ چرا نمی توان قیمت ها را کنترل کرد؟
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 09:152020-02-17اقتصادي

انتظار آرامش در بازار فلز سرخ


بهای مس بعد از نوسان نسبتا شدید قیمت ها در هفته های اخیر وارد یک فاز آرامش جدید شده است، اگرچه برخی از داده ها پتانسیل رشد نرخ را دربردارند ولی نمی توان به وضوح از دورنمای رشد قیمت ها سخن گفت.

- دنیای معدن - بهای مس بعد از نوسان نسبتا شدید قیمت ها در هفته های اخیر وارد یک فاز آرامش جدید شده است، اگرچه برخی از داده ها پتانسیل رشد نرخ را دربردارند ولی نمی توان به وضوح از دورنمای رشد قیمت ها سخن گفت.

بازارهای جهانی مس در روزهای اخیر وارد یک فاز آرامش قیمتی شده است و شاید همین تداوم آرامش بتواند یک داده مثبت برای آینده کوتاه مدت این بازار به شمار رود تا شاید داده های جدید سیگنال های تازه ای را برای بازارها به همراه داشته باشند.

سال 2020 تاکنون دوره خوش یمنی برای بازار جهانی مس نبوده است.

مس که سال 2020 را با قیمت 6 هزار و 165 دلار در هر تن آغاز کرد، حتی به 6 هزار و 300 دلار هم در 16 ژانویه رسید.

از آن زمان با تکانه های اولیه ویروس کرونا که هم اکنون از آن به عنوان کووید19 نام برده می شود، شاهد افت نرخ در این بازار بودیم تا جایی که کف قیمتی 5 هزار و 569 دلار بر هر تن در 31 ژانویه نیز به ثبت رسید.

این روند کلی البته در فوریه تغییر فاز داشت و یک روند افزایشی جدید را آغاز کرد که اگرچه از شتاب رشد قیمت های بالایی برخوردار نیست ولی تاکنون این روند صعودی را پیموده است.

بهای مس در آخرین روز معاملات در بورس فلزات لندن به 5 هزار و 735 دلار در هر تن برای معاملات نقدی دست پیدا کرد که رقم قابل اتکایی به شمار می رود.

همین نکته که بازار مس در دو هفته اخیر در یک روند صعودی نسبتا آرام و کم حاشیه نوسان کرده است خود یک سیگنال انتظاری برای ادامه نه چندان قدرتمند روند صعودی در این بازار خواهد بود.

البته می توان گفت که بازار مس در روزهای اخیر در یک شرایط به نسبت باثبات نوسان کرده ولی جهت گیری اصلی آن در مسیر رشد قیمت ها بود.

این رفتار قیمتی می تواند امیدواری هایی را به تداوم رشد نرخ ایجاد کند ولی این سیگنال به تنهایی جوابگوی داده های اثرگذار بر قیمت ها نخواهد بود اما به عنوان یک سیگنال مثبت مورد بحث قرار می گیرد.

به عنوان مثال بهای هر تن مس در 12 فوریه 5 هزار و 745 دلار بر هر تن بود ولی در روز پایانی هفته قبل 5 هزار و 735 دلار بر هر تن به ثبت رسید که نشانه ای از رفتار پلکانی قیمت هاست ولی می توان به دورنمای نرخ در کوتاه مدت خوش بین بود.

این قبیل نوسانات در ذات بازارهای مالی منطقی و پذیرفته است و نمی توان انتظار رشد سریع و مستمر قیمت ها را در این شرایط مطرح کنیم، اگرچه محرک های مختلفی از نوسان قیمت ها حمایت می کند.

در این بین بهای هر تن مس در معاملات نقدی بورس فلزات لندن در پایان هفته گذشته 5 هزار و 735 دلار در هر تن بود که یک رقم نسبتا متعادل در این بازار به شمار می رود.

در همین زمان قیمت معاملات سلف سه ماهه مس در بورس فلزات لندن 5هزار و 752 دلار بر هر تن بود یعنی بهای هر تن مس سلف 17 دلار بالاتر از قیمت های نقدی نرخ گذاری شدند.

این رخداد معاملاتی در ادبیات بازارها به کونتانگو مشهور است و سیگنالی برای احتمال رشد قیمت ها در کوتاه مدت تا میان مدت به شمار می رود اگرچه تداوم برتری قیمت های سلف سه ماهه بر نرخ های نقدی را باید برای محاسبات روزهای آینده در نظر گرفت.

این نکته احتمال رشد بهای مس را در روزهای بعد و برای آینده کوتاه مدت تقویت می کند.

وضعیت بازارهای مشابه با محوریت شاخص های کالایی در طول یک هفته اخیر به همراه رشد نرخ ارزیابی می شود که خود یک داده مثبت برای بازار مس خواهد بود.

به عنوان مثال شاخص کالایی CRB در هفته گذشته رشد 7/ 1 درصدی داشته و شاخص کالایی GSCI نیز با افزایش 2 درصدی همراه بود که از تغییر فاز بازارهای کالایی و رشد قیمت ها با محوریت افزایش بهای نفت خام حکایت دارد.

از سوی دیگر شاخص قیمتی بورس فلزات لندن نیز در یک هفته اخیر با رشد 31/ 2 درصدی همراه بود که بازهم نشانه مهمی از مسیر افزایشی در بازار فلزات پایه به شمار می رود.

در برابر این داده ها شاهد هستیم که بهای مس در طول یک هفته گذشته در بورس فلزات لندن نزدیک به 5/ 1 درصد و در بورس های کالایی آمریکا 93/ 1 درصد افزایش قیمت داشته است.

این موارد نشان می دهد که از یکسو جریان های قیمتی در بازارهای کالایی افزایشی است و یک محرک نرخ برای بازار مس به شمار رفته و از سوی دیگر نوسان قیمت مس در بورس فلزات لندن به عنوان مهم ترین بازار و برجسته ترین جایگاه برای کشف نرخ، هنوز یک گام از بازارهای مشابه عقب است؛ بنابراین پتانسیل رشد قیمت ها از مسیر اثر متقابل بازارهای مختلف بر یکدیگر در بازار مس امکان خودنمایی دارد.

نکته دیگر را می توان در نوسان موجودی انبارهای مس در جهان جست وجو کرد آن هم در شرایطی که کاهش موجودی انبارها به صورت سنتی سیگنالی مبنی بر برتری تقاضا بر عرضه ها در یک بازه زمانی خاص به شمار می رود.

در دو بازار لندن و نیویورک و برای موجودی انبارهای آنها در اقصی نقاط جهان شاهد افت موجودی انبارها از اواخر ماه ژانویه تاکنون هستیم.

البته کاهش موجودی انبارها در بورس نیویورک شدیدتر از بازار لندن یا همان LME است و نشانه ای از برتری بیشتر تقاضا در بازار آمریکا خواهد بود.

در هر حال در انبارهای هر دو بازار شاهد افت موجودی هستیم و تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، می توان انتظار تحریک بازار از سمت تقاضا را در نظر گرفت.

این در حالی است که شتاب افت موجودی انبارها در بازار نیویورک کمتر از بازار لندن است یعنی با فرض عدم رشد قیمت ها در بازار آمریکا، هنوز بورس فلزات لندن به دلیل افت موجودی انبارها از امکان رشد نرخ برخوردار خواهد بود.

البته در مورد بورس شانگهای شاید بهتر باشد که اظهارنظر قاطعی نداشته باشیم زیرا ورود ویروس کووید19، یا همان کرونای مشهور، به شهر شانگهای مورد مخابره قرار گرفته است که لاجرم بر رخدادهای معاملاتی در بورس آتی شانگهای موسوم به SHFE اثرگذار بوده است.

در هر حال بخش مهمی از اقتصاد بازارها با همان معاملات و عرضه و تقاضا در بازار چین گویی به مرخصی رفته است و در این خصوص باید با نگاهی آمیخته به نگرانی به موضع نگریست.

در هر حال وزارت بهداشت چین مدعی شده است که اقدامات کنترلی ویروس کرونا درحال ثمردهی است اگرچه هنوز تعداد جان باختگان درحال افزایش است و تعداد مبتلایان نیز روبه فزونی است.

این موارد چیزی بیش از بیم و امید در بازارهای جهانی به شمار نمی رود و حتی اگر بتوان داده های مثبت موجود را با برجستگی بالاتری مخابره کرد ولی بازهم تمامی این موارد برای کوتاه مدت موردتوجه قرار خواهد گرفت.

هنوز اطلاعات ما درخصوص این بیماری و همه گیری آن در سایر نقاط چین یا کشورهای دیگر محدود است و بازارهای جهانی و حتی رسانه ها از آینده این بیماری و میزان شیوع و تلفات آن در جهان اطلاع چندانی ندارند.

تعداد قربانیان این ویروس در کشورهای دیگر درحال افزایش است و ترس از شیوع آن را در نقاطی که انتظار آن را نداریم را تقویت خواهد کرد.

همچنین رویترز عنوان کرده که تعداد مبتلایان گزارش شده در روز یکشنبه نسبت به روز شنبه روندی نزولی را نشان می دهد که خود یک خبر مثبت به شمار می رود.

در این خصوص می توان عنوان کرد که بازار مس با دوگانه ای از این بیماری روبه روست که یکی احتمال تداوم و اثرگذاری بیشتری و دیگری آغاز کاهش نگرانی ها را گواهی می کند که در این خصوص نمی توان تصمیم گیری مشخصی داشت.

در هر حال بخش مهمی از نگرانی ها با کاهش نرخ پوشش یافته است و می توان کاهش اثرگذاری آن را از این پس و برای کوتاه مدت در نظر گرفت مگر آن که خبرهای جدیدی ذهنیت های تازه ای را به همراه آورد.


کلید واژه ها: قیمت ها - بازار - آرامش - قیمت - داده - پتانسیل - بازارهای جهانی - توان - جدید - سال 2020 - بازار جهانی - نوسان - جهانی - هفته - شدید - دلار - سیگنال - همراه - آینده - کوتاه - تداوم - زمان - یمنی - دوره - معدن

آخرین اخبار سرویس:
مجازات گرانقروشی در قانون کشور چیست؟

یارانه ها امشب واریز می شود

پولستار پریسپت؛ خودروی لوکس بازیافتی؛ از بطری پلاستیکی تا تور ماهیگیری! (+تصاویر)

خرید و فروش بازار کفش به صفر رسیده است

وضعیت تاکسی ها پس از فاصله گذاری اجتماعی!

چشم انداز وضعیت خودرو در سال 99

بستر سازی برای رونق صادرات ضامن جهش تولید است

بحران کرونا؛ سایه رکود شدید بر بازار جهانی/ پیش بینی کاهش روزانه 1.3 میلیون بشکه ای تقاضای نفت خام در آمریکا

اختصاص 23 هزارمیلیارد تومان برای تحقق اهداف جهش تولید

مطبوعات شیراز و تجربه نو در روزهای کرونایی

کرونا و بلاتکلیفی کارگران قرارداد موقت

بستر سازی برای رونق صادرات ضامن جهش تولید است

مردم بروجرد دستورالعمل های بهداشتی را برای مقابله با کرونا را جدی بگیرند

کرونا و دوگانگی رفتار مردم با این بیماری

استخدام حسابدار جهت ثبت دفاتر مالیاتی در تهران

استخدام مهندس برق ترجیحا آقا در شرکت پایا مغناطیس پارتاک

استخدام هفت ردیف شغلی جهت یک شرکت تولیدی در البرز

استخدام همکار خانم با مدرک کامپیوتر حهت شرکتی در قزوین

بازی باخت- باخت در بازار نفت چگونه رقم خورد؟

صادرات گیلان پایه های تحریم را لرزان کرد

پولستار پریسپت؛ خودروی لوکس بازیافتی؛ از بطری پلاستیک تا تور ماهیگیری! (+تصاویر)

استخدام نیروی ویزیتور خانم یا آقا دارای سابقه در یک شرکت پخش دارویی

کاهش مصرف و صادرات بنزین؛ کلید طلایی روزهای کرونایی

اثر مثبت کرونا بر نرخ اجاره مسکن

فعالیت 75 درصد مشاغل از شنبه ؛ به جزء در یک استان

یک روز با طرح فاصله گذاری اجتماعی

تصویر | شگفتی های نمکزارهای میامی

کرونا مهار نشود محدودیت ها شدیدتر می شود | نقطه پاک در کشور نداریم

صادرات بنزین؛ کلید طلایی روزهای کرونایی

تولید روزانه بیش از 2 هزار ماسک در واحدهای تولیدی آستارا

وال استریت افت کرد / داو جونز جهش 900 واحدی را از دست داد

قیمت نفت با سقوط سنگین بسته شد

جزییات اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند

قیمت کارخانه خودرو امسال افزایش می یابد؟

شرایط بهره مندی از وام های 4 و 12 درصدی بسته حمایتی کرونا

کارنامه اقتصادی استان قزوین در سال رونق تولید

308 میلیون مترمکعب روان آب وارد سد استقلال میناب شد

تحقق شعار سال مستلزم تعامل و همکاری دستگاه های اقتصادی و بخش تولید است

قیمت نفت با سقوط سنگین 9 درصدی بسته شد

چشم انداز وضعیت خودرو در سال 99

استخدام ویزیتور حضوری جهت یک شرکت تولیدی در تهران

ببینید: وضعیت تاکسی ها پس از اجرای فاصله گذاری اجتماعی!

استخدام کادر فروش برای یک شرکت تولیدی واقع در تبریز

استخدام نانوا با حقوق ثابت در شرکت فروشگاه های زنجیره ای رفاه

کرونا مهار نشود محدودیت ها شدیدتر می شود/ نقطه پاک در کشور نداریم

تولید شیر افزایش و مصرف آن کاهش داشته است

70 واحد صنفی متخلف در سبزوار پلمب شد

21 هزار و 700 نفر در خراسان رضوی متقاضی بیمه بیکاری شدند

تولید و تقاضای نفت خام آمریکا در سال 2020 کاهش خواهد یافت

آگهی استخدام مهندس مکانیک - استخدام امروز 20 فروردین 99

استخدام امروز رشت - 20 فروردین 99

استخدام امروز اصفهان - 20 فروردین 99

استخدام منشی خانم در شرکت صنعت گیربکس جهان فرز

چشم انداز وضعیت خودرو در سال 99/ دلالان خودرو سال گذشته چقدر سود کردند؟

بازار داغ دود و دم در روزهای کرونایی

قیمت آپارتمان در تهران؛ 20 فروردین 99

اعضای اوپک و متحدان آن برای کاهش تولید نفت دیدار می کنند/ قیمت نفت افزایش یافت

تغییرات قیمت خودرو طی ماههای اخیر

پژمانفر: بودجه امسال فارغ از مسئله کرونا و کاهش قیمت نفت هم تامین نمی شد / روحانی برنامه ای برای کشور ندارد

تعدیل با یک پیام ساده؛ «بروید خانه خبرتان می کنیم!» | پس لرزه های ویدئوی رییس یک بیمارستان | واکنش عجیب معاون وزیر

کرونا سیگار را گران کرد

زمان واریز یارانه نقدی فروردین ماه اعلام شد

استخدام امروز تهران - 20 فروردین 99

تولید و تقاضای نفت خام آمریکا در سال 2020 کاهش خواهد یافت

قیمت روز گوشی های جی ال ایکس + جدول

کرونا؛ نعمت است یا مصیبت؟!

سیر نزولی آمار کرونا در ایتالیا؛ 604 قربانی و 3039 مبتلای جدید

180 میلیارد ریال برای توسعه شهرک صنعتی سرنجیانە سنندج هزینه شد

نحوه فعالیت دفاتر اسناد رسمی در ایام کرونایی

قیمت نفت با سقوط سنگین 9 درصدی بسته شد

آگهی استخدام حسابدار - 20 فروردین 99

استخدام امروز اراک - 20 فروردین 99

استخدام امروز مشهد - 20 فروردین 99

کرونا بسیار خطرناک تر از آنفلوآنرا | همه اشتباهاتی که درباره تفاوت کرونا با آنفلوآنزا داشتیم

پراید سال 99 را با چه قیمتی آغاز کرد؟

قیمت محصولات سایپا در 19 فروردین 99

رزرو تورهای پر طرفدار با قیمت مناسب

لزوم مشارکت تشکل های غیردولتی برای مقابله با کرونا/ اطلاع رسانی مسئولان باید با صدای واحد به جامعه برسد

کشف و ضبط 7 تن فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف در کردستان

نوبخت: 230 هزار میلیارد برای تحقق اهداف جهش تولید در نظر گرفته شد

شهر مردان نمکی در آتش کرونا

رزرو تورهای پر طرفدار با قیمت مناسب

روزانه 10 هزار ماسک، نذر افراد نیازمند

از «کسری شش میلیارد و پانصد میلیون ریالی بودجه» تا «تحقق 90 درصد منابع بودجه»

سرخط فارس| کیت تشخیص کرونا ارزان شد

هوای آلوده خطر زوال عقل را افزایش می دهد

لزوم مشارکت تشکل های غیردولتی برای مقابله با کرونا/ اطلاع رسانی مسئولان باید با صدای واحد به جامعه برسد

پیش بینی کاهش تولید و تقاضای نفت خام در آمریکا

آغاز برداشت برگ سبز چای از اول اردیبهشت

پیش بینی کاهش تولید و تقاضای نفت خام در آمریکا

چگونه می توان مصرف مشروبات الکلی قلابی و خطرناک را کاهش داد؟

تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده تهران 3 برابر شد

کرونا؛ نعمت است یا مصیبت؟

چاره ناکارآمدی هسته معاملات بورس چیست؟!

کنش و واکنش رییس جمهور در سال سخت 98

اعلام رسمی مکانیسم افزایش حقوق تمام کارکنان دولت به 2800000 تومان!

جدول | مقایسه برنامه های حمایتی ایران با 6 کشور درگیر کرونا | بازپس گیری اقساطی کمک های قرنطینه ای

آغاز فروش اقلام اساسی مورد نیاز ماه مبارک رمضان / گوشت و مرغ ارزان می شوند

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 20 فروردین 1399

چگونه می توان مصرف مشروبات الکلی قلابی و خطرناک را کاهش داد؟

انتظار آرامش در بازار فلز سرخ

انتظار آرامش در بازار فلز سرخ