مطالب مرتبط:
بازار شکر در انتظار نظارت بیشتر
دروازه بان سرخ ها در انتظار ثبت نخستین کلین شیت آسیایی
دروازه بان سرخ ها در انتظار ثبت نخستین کلین شیت آسیایی
بازار شکر در انتظار نظارت بیشتر
بازار خودرو همچنان در مسیر افزایش قیمت/ چرا نمی توان قیمت ها را کنترل کرد؟
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 09:152020-02-17اقتصادي

انتظار آرامش در بازار فلز سرخ


بهای مس بعد از نوسان نسبتا شدید قیمت ها در هفته های اخیر وارد یک فاز آرامش جدید شده است، اگرچه برخی از داده ها پتانسیل رشد نرخ را دربردارند ولی نمی توان به وضوح از دورنمای رشد قیمت ها سخن گفت.

- دنیای معدن - بهای مس بعد از نوسان نسبتا شدید قیمت ها در هفته های اخیر وارد یک فاز آرامش جدید شده است، اگرچه برخی از داده ها پتانسیل رشد نرخ را دربردارند ولی نمی توان به وضوح از دورنمای رشد قیمت ها سخن گفت.

بازارهای جهانی مس در روزهای اخیر وارد یک فاز آرامش قیمتی شده است و شاید همین تداوم آرامش بتواند یک داده مثبت برای آینده کوتاه مدت این بازار به شمار رود تا شاید داده های جدید سیگنال های تازه ای را برای بازارها به همراه داشته باشند.

سال 2020 تاکنون دوره خوش یمنی برای بازار جهانی مس نبوده است.

مس که سال 2020 را با قیمت 6 هزار و 165 دلار در هر تن آغاز کرد، حتی به 6 هزار و 300 دلار هم در 16 ژانویه رسید.

از آن زمان با تکانه های اولیه ویروس کرونا که هم اکنون از آن به عنوان کووید19 نام برده می شود، شاهد افت نرخ در این بازار بودیم تا جایی که کف قیمتی 5 هزار و 569 دلار بر هر تن در 31 ژانویه نیز به ثبت رسید.

این روند کلی البته در فوریه تغییر فاز داشت و یک روند افزایشی جدید را آغاز کرد که اگرچه از شتاب رشد قیمت های بالایی برخوردار نیست ولی تاکنون این روند صعودی را پیموده است.

بهای مس در آخرین روز معاملات در بورس فلزات لندن به 5 هزار و 735 دلار در هر تن برای معاملات نقدی دست پیدا کرد که رقم قابل اتکایی به شمار می رود.

همین نکته که بازار مس در دو هفته اخیر در یک روند صعودی نسبتا آرام و کم حاشیه نوسان کرده است خود یک سیگنال انتظاری برای ادامه نه چندان قدرتمند روند صعودی در این بازار خواهد بود.

البته می توان گفت که بازار مس در روزهای اخیر در یک شرایط به نسبت باثبات نوسان کرده ولی جهت گیری اصلی آن در مسیر رشد قیمت ها بود.

این رفتار قیمتی می تواند امیدواری هایی را به تداوم رشد نرخ ایجاد کند ولی این سیگنال به تنهایی جوابگوی داده های اثرگذار بر قیمت ها نخواهد بود اما به عنوان یک سیگنال مثبت مورد بحث قرار می گیرد.

به عنوان مثال بهای هر تن مس در 12 فوریه 5 هزار و 745 دلار بر هر تن بود ولی در روز پایانی هفته قبل 5 هزار و 735 دلار بر هر تن به ثبت رسید که نشانه ای از رفتار پلکانی قیمت هاست ولی می توان به دورنمای نرخ در کوتاه مدت خوش بین بود.

این قبیل نوسانات در ذات بازارهای مالی منطقی و پذیرفته است و نمی توان انتظار رشد سریع و مستمر قیمت ها را در این شرایط مطرح کنیم، اگرچه محرک های مختلفی از نوسان قیمت ها حمایت می کند.

در این بین بهای هر تن مس در معاملات نقدی بورس فلزات لندن در پایان هفته گذشته 5 هزار و 735 دلار در هر تن بود که یک رقم نسبتا متعادل در این بازار به شمار می رود.

در همین زمان قیمت معاملات سلف سه ماهه مس در بورس فلزات لندن 5هزار و 752 دلار بر هر تن بود یعنی بهای هر تن مس سلف 17 دلار بالاتر از قیمت های نقدی نرخ گذاری شدند.

این رخداد معاملاتی در ادبیات بازارها به کونتانگو مشهور است و سیگنالی برای احتمال رشد قیمت ها در کوتاه مدت تا میان مدت به شمار می رود اگرچه تداوم برتری قیمت های سلف سه ماهه بر نرخ های نقدی را باید برای محاسبات روزهای آینده در نظر گرفت.

این نکته احتمال رشد بهای مس را در روزهای بعد و برای آینده کوتاه مدت تقویت می کند.

وضعیت بازارهای مشابه با محوریت شاخص های کالایی در طول یک هفته اخیر به همراه رشد نرخ ارزیابی می شود که خود یک داده مثبت برای بازار مس خواهد بود.

به عنوان مثال شاخص کالایی CRB در هفته گذشته رشد 7/ 1 درصدی داشته و شاخص کالایی GSCI نیز با افزایش 2 درصدی همراه بود که از تغییر فاز بازارهای کالایی و رشد قیمت ها با محوریت افزایش بهای نفت خام حکایت دارد.

از سوی دیگر شاخص قیمتی بورس فلزات لندن نیز در یک هفته اخیر با رشد 31/ 2 درصدی همراه بود که بازهم نشانه مهمی از مسیر افزایشی در بازار فلزات پایه به شمار می رود.

در برابر این داده ها شاهد هستیم که بهای مس در طول یک هفته گذشته در بورس فلزات لندن نزدیک به 5/ 1 درصد و در بورس های کالایی آمریکا 93/ 1 درصد افزایش قیمت داشته است.

این موارد نشان می دهد که از یکسو جریان های قیمتی در بازارهای کالایی افزایشی است و یک محرک نرخ برای بازار مس به شمار رفته و از سوی دیگر نوسان قیمت مس در بورس فلزات لندن به عنوان مهم ترین بازار و برجسته ترین جایگاه برای کشف نرخ، هنوز یک گام از بازارهای مشابه عقب است؛ بنابراین پتانسیل رشد قیمت ها از مسیر اثر متقابل بازارهای مختلف بر یکدیگر در بازار مس امکان خودنمایی دارد.

نکته دیگر را می توان در نوسان موجودی انبارهای مس در جهان جست وجو کرد آن هم در شرایطی که کاهش موجودی انبارها به صورت سنتی سیگنالی مبنی بر برتری تقاضا بر عرضه ها در یک بازه زمانی خاص به شمار می رود.

در دو بازار لندن و نیویورک و برای موجودی انبارهای آنها در اقصی نقاط جهان شاهد افت موجودی انبارها از اواخر ماه ژانویه تاکنون هستیم.

البته کاهش موجودی انبارها در بورس نیویورک شدیدتر از بازار لندن یا همان LME است و نشانه ای از برتری بیشتر تقاضا در بازار آمریکا خواهد بود.

در هر حال در انبارهای هر دو بازار شاهد افت موجودی هستیم و تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، می توان انتظار تحریک بازار از سمت تقاضا را در نظر گرفت.

این در حالی است که شتاب افت موجودی انبارها در بازار نیویورک کمتر از بازار لندن است یعنی با فرض عدم رشد قیمت ها در بازار آمریکا، هنوز بورس فلزات لندن به دلیل افت موجودی انبارها از امکان رشد نرخ برخوردار خواهد بود.

البته در مورد بورس شانگهای شاید بهتر باشد که اظهارنظر قاطعی نداشته باشیم زیرا ورود ویروس کووید19، یا همان کرونای مشهور، به شهر شانگهای مورد مخابره قرار گرفته است که لاجرم بر رخدادهای معاملاتی در بورس آتی شانگهای موسوم به SHFE اثرگذار بوده است.

در هر حال بخش مهمی از اقتصاد بازارها با همان معاملات و عرضه و تقاضا در بازار چین گویی به مرخصی رفته است و در این خصوص باید با نگاهی آمیخته به نگرانی به موضع نگریست.

در هر حال وزارت بهداشت چین مدعی شده است که اقدامات کنترلی ویروس کرونا درحال ثمردهی است اگرچه هنوز تعداد جان باختگان درحال افزایش است و تعداد مبتلایان نیز روبه فزونی است.

این موارد چیزی بیش از بیم و امید در بازارهای جهانی به شمار نمی رود و حتی اگر بتوان داده های مثبت موجود را با برجستگی بالاتری مخابره کرد ولی بازهم تمامی این موارد برای کوتاه مدت موردتوجه قرار خواهد گرفت.

هنوز اطلاعات ما درخصوص این بیماری و همه گیری آن در سایر نقاط چین یا کشورهای دیگر محدود است و بازارهای جهانی و حتی رسانه ها از آینده این بیماری و میزان شیوع و تلفات آن در جهان اطلاع چندانی ندارند.

تعداد قربانیان این ویروس در کشورهای دیگر درحال افزایش است و ترس از شیوع آن را در نقاطی که انتظار آن را نداریم را تقویت خواهد کرد.

همچنین رویترز عنوان کرده که تعداد مبتلایان گزارش شده در روز یکشنبه نسبت به روز شنبه روندی نزولی را نشان می دهد که خود یک خبر مثبت به شمار می رود.

در این خصوص می توان عنوان کرد که بازار مس با دوگانه ای از این بیماری روبه روست که یکی احتمال تداوم و اثرگذاری بیشتری و دیگری آغاز کاهش نگرانی ها را گواهی می کند که در این خصوص نمی توان تصمیم گیری مشخصی داشت.

در هر حال بخش مهمی از نگرانی ها با کاهش نرخ پوشش یافته است و می توان کاهش اثرگذاری آن را از این پس و برای کوتاه مدت در نظر گرفت مگر آن که خبرهای جدیدی ذهنیت های تازه ای را به همراه آورد.


کلید واژه ها: قیمت ها - بازار - آرامش - قیمت - داده - پتانسیل - بازارهای جهانی - توان - جدید - سال 2020 - بازار جهانی - نوسان - جهانی - هفته - شدید - دلار - سیگنال - همراه - آینده - کوتاه - تداوم - زمان - یمنی - دوره - معدن

آخرین اخبار سرویس:
عبور بودجه تحقیق و توسعه هوآوی از مرز 20 میلیارد دلار

ذخایر ارزی چین کم شد

مصوبه نصاب سرمایه گذاری صندوق ها در اوراق با درآمد ثابت

دفاترخدمات زیارتی مشمول حمایت دولت از کسب و کارهای آسیب دیده شدند

صادرات بنزین؛ کلید طلایی روزهای کرونایی

افزایش 21 درصدی حداقل مزد کارگران/ حق مسکن 100 درصد افزایش یافت

بیکاران در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنند

مهمترین سنگ های کاربردی در ساخت و ساز

ببینید | جزییات افزایش 21 درصدی حقوق کارگران

چین، خریدارنفت ارزان اروپا

مواجهه چهره های مشهور با بیماری کرونا+ عکس

غسالخانه ای که فرشته هایش مرخصی نمی روند

راهنمای خرید جاروبرقی در بازار

قیمت انواع خودروی پژو در بازار

افزایش امید به ظهور در دل مردم + فیلم

تولید کنسانتره شرکت توسعه صنعتی ومعدنی توسعه فراگیر سناباد از مرز 150 هزار تن گذشت

تغییر مسیر نفتکش حامل نفت عربستان از مصر به آمریکا

با تصویب شورای عالی کار ؛ حداقل دستمزد کارگران 21 درصد تعیین شد

حمایت از واحدهای گردشگری برای جلوگیری از تعدیل نیرو

ذخایر ارزی چین کم شد

وام یک میلیونی به چه کسانی می رسد!؟

جدولی با یک خانه قرمز!

حقوق کارگران چند درصد اضافه شد؟

بسته اینترنتی ویژه نیمه شعبان ایرانسل + نحوه فعال سازی

خانه های کوچک = تورم قیمتی بیشتر

خسارت 90 درصدی ناشران در روزهای کرونایی

فهرست نمادهای متوقف بورسی مشخص شد

فهرست نمادهای متوقف بورسی

انتقاد شهردار تهران از سوالات مجری تلویزیون

بحث لفظی شهردار تهران با مجری تلویزیون

قانونی که به کار کارگران نیامد

یارانه نقدی فروردین ماه واریز شد

حداقل افزایش برای حداقل حقوق کارگران؛ شب 21

جزییات افزایش حداقل حقوق/ بدون جلب نظر کارگران حداقل دستمزد مشخص شد

حداقل دستمزد کارگران در سال 99 مشخص شد

وام یک میلیونی به پولدارها هم می رسد!؟

حداقل دستمزد کارگران در سال 99 اعلام شد/ نماینده کارگران مصوبه را امضا نکردند

حداقل دستمزد کارگران مشخص شد

تصویب افزایش 21 درصدی حداقل مزد کارگران

چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها

نظر ستاد مقابله با کرونا درباره اجرای طرح ترافیک از شنبه

چین، خریدارنفت ارزان اروپا

حقوق و دستمزد کارگران در سال 99 تعیین شد/ افزایش 15 و 21 درصدی حقوق +جدول مقایسه ای

برنامه های چهارگانه صنعت بیمه برای تحقق شعار جهش تولید

عیدی کارگران برای سال 99چقدر است؟

سایه کرونا بر بازار میوه مازندران/ تلخند لیمو بر میوه

فهرست نمادهای متوقف بورسی

اجرای گروه های سرود سیار در تبریز‎

رکود جدی اقتصاد آلمان در دوران پس از کرونا

حقوق و دستمزد کارگران در سال 99 تعیین شد/ افزایش 15 و 21 درصدی به نسبت سال 98

طرح جشن خانگی نیمه شعبان برگزار می شود

حقوق کارگران در سال 99 مشخص شد +جزییات

قیمت امروز دلار در صرافی ها

میزان افزایش حداقل مزد کارگران مشخص شد

در نشست تعیین حداقل دستمزد چه می گذرد؟

افزایش 21 درصدی حداقل مزد کارگران (+جزییات)

میزان افزایش حقوق کارگران مشخص شد

کاهش 77 درصدی جابجایی مسافر در چهارمحال و بختیاری

حداکثر حقوق کارگران در سال 99 تعیین شد/ افزایش 21 درصدی

فهرست نمادهای متوقف بورسی

رابطه پیش میزنشینی طولانی و کم کاری تیرویید

حقوق کارگران در سال 99 مشخص شد + جزییات

حداقل دستمزد کارگران مشخص شد/ اعلام جرییات

نمایندگان کارگری صورتجلسه مذاکرات مزد 99 را امضا نکردند

دستمزد کارگران در سال 1399 تعیین شد

عیدی کارگران برای سال 99چقدر است؟

رخداد اولین پدیده «اَبَر ماه صورتی» در سال 2020 +عکس

رابطه پیش میزنشینی طولانی و کم کاری تیرویید

با افزایش 21 درصدی، دستمزد کارگری سال 99 تعیین شد

تصویب افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان

حداقل دستمزد کارگران 21 درصد برای سال 99 تعیین شد

وزیر گردشگری: صنعت گردشگری به نقطه صفر رسیده است

با تصویب شورای عالی کار ؛ حدقل دستمزد کارگران 21 درصد برای سال 99 تعیین شد

فهرست نمادهای متوقف بورسی

توزیع بسته های غذایی و بهداشتی هلال احمر به نیازمندان روستایی در اهر

اوپک پلاس پلاس ، نظم جدید در بازار جهانی نفت و اقتصاد سایبرپایه

اقتصاددانان جهان درباره قرنطینه چه می گویند؟/ چشمتان را روی هزینه های اقتصادی قرنطینه ببندید

ویروس کرونا، روغن نباتی را آلوده نمیکند

تلاش کشاورزان البرزی در روز های سخت کرونایی

همکاری 2 مرکز پژوهشی برای بهره برداری از زیست فناوری در سرطان سینه

بدون جلب نظر کارگران chr(034)حداقل دستمزدchr(034) فقط 21 درصد افزایش یافت

توزیع بسته های غذایی و بهداشتی هلال احمر به نیازمندان روستایی و شهری شهرستان اهر

حداقل دستمزد کارگران مشخص شد/ اعلام جرییات

چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی ها

ضرر 90 درصدی صنعت پوشاک از بحران کرونا/ اشتغالزایی با تغییر کاربری تولیدی های پوشاک به تولید گان و ماسک/ اختلاف قیمت 10 دلاری گان داخلی با خارجی

افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران تصویب شد

بدون جلب نظر کارگران حداقل دستمزد فقط 21 درصد افزایش یافت

افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران تصویب شد

واریز 3هزارمیلیارد تومان برای پشتیبانی از درمان بیماران کرونایی

فال روزانه 20/ 01/ 1399

بسته حمایتی ویژه پارک علم و فناوری مازندران برای کسب و کارهای آسیب پذیر اعلام شد

حداقل دستمزد کارگران در سال 1399 مشخص شد(فیلم)

بلاخره حداقل مزد کارگران در سال 99 تصویب شد

توافق دولت و کارفرماها با افزایش 21 درصدی حقوق کارگران!

افزایش 21 درصدی حقوق کارگران در سال 99

افزایش سایر سطوح مزدی 15درصد به اضافه ماهیانه 91 هزار تومان

احتمال آلوده شدن روغن نباتی به ویروس کرونا صفر است

احتمال نهایی شدن دستمزد 99 تا ساعتی دیگر/ راهکار تعیین دستمزد در صورت عدم اجماع طرفین

یک میلیون و835 هزار تومان حداقل حقوق کارگران

وام یک میلیونی به پولدارها هم می رسد!؟

انتظار آرامش در بازار فلز سرخ

انتظار آرامش در بازار فلز سرخ