مطالب مرتبط:
برخلاف اصولگرایان، اصلاح طلبان سرلیست مشترک دارند/ حزب ندا لیست جدید نمی دهد/ در مجلس هفتم طرح تثبیت قیمت ها همه چیز را به هم ریخت و این نتیجه رای ندادن بود
زیباکلام: حزب کارگزاران اصلاح طلب نیست،اصولگرای تکنوکرات است/ اصولگرایان می خواهند همیشه بچه خوب سیستم باشند
ماجرای 2 لیست انتخاباتی اصلاح طلبان و اختلاف بر سر 5 کاندیدا
جزییات آخرین جلسه شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان
جزییات آخرین جلسه شورای عالی اصلاح طلبان
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 بهمن 1398 ساعت 08:552020-02-17سياسي

زیباکلام: اصلاح طلبان راه اصولگرایان را نروند


صادق زیباکلام در مصاحبه با روزنامه شرق، موضعگیری حزب کارگزاران در برابر انتخابات مجلس یازدهم را به چالش کشیده است.

لیست حزب کارگزاران با حاشیه های زیادی همراه بود.

- صادق زیباکلام در مصاحبه با روزنامه شرق، موضعگیری حزب کارگزاران در برابر انتخابات مجلس یازدهم را به چالش کشیده است.

لیست حزب کارگزاران با حاشیه های زیادی همراه بود.

از عنوان یاران هاشمی که گویا تمام آنانی که در لیست قرار گرفته اند، دلباختگان مرحوم هاشمی اند تا عکس بزرگ آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان نام های موجود در لیست که تعداد درخور توجهی از آنها اساسا شناخته شده نیستند.

در چنین شرایطی به نظر می رسد که حزب کارگزاران سعی می کند که اولا با نشان دادن حمایت آیت الله هاشمی از سیاست لیست گرایی و ثانیا حمایت او از لیست اخیر کارگزاران لیست اخیر را در نگاه مردم مثبت جلوه دهد.

همه اینها در حالی است که اکبر هاشمی رفسنجانی بیش از سه سال است که درگذشته است.

صادق زیباکلام باور دارد که نمی توان از یک شخص فوت شده برای اهداف سیاسی استفاده کرد.

او دیدگاه هایی دراین باره دارد که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

از لیست انتخاباتی حزب کارگزاران که با عنوان یاران هاشمی منتشر شده است، می توان دریافت که اعضای کارگزاران می کوشند لیست خود را منتسب به مرحوم هاشمی کنند؛ درصورتی که بسیاری از نفرات لیست چندان شناخته شده نیستند که بتوان رویکرد آنها را مبتنی بر افکار آقای هاشمی دانست.

درباره این موضوع شما چه نظری دارید؟ من اصلا نمی خواهم به قضاوت چیدمان لیست انتخاباتی حزب کارگزاران و قضاوت کیفی آن بپردازم؛ بلکه می خواهم از فلسفه اخلاق سخن بگویم.

واقعیت این است که ما نمی توانیم از شهرت و اعتبار شخصی که فوت کرده است، برای پیشبرد اهداف سیاسی مان استفاده کنیم.

اکنون حزب کارگزاران لیستی را منتسب به مرحوم هاشمی رفسنجانی کرده است که معلوم نیست اگر ایشان زنده بود، آن را تأیید می کرد یا نه.

عکس این قضیه هم صادق است و برای مثال اگر گروهی می گفت که ما با الهام گرفتن از تفکرات آقای هاشمی به این نتیجه رسیده ایم که در انتخابات شرکت نکنیم، باز هم می پرسیدم که با چه مجوز اخلاقی از جانب او سخن می گویید؟ در حقیقت اصلا مسئله کنونی، انتخاباتی و سیاسی نیست و کاملا به اخلاق مربوط است.

اکنون من این پرسش را از رهبران حزب کارگزاران می پرسم که اگر آقای هاشمی زنده بود، رضایت به ارائه لیست اخیر کارگزاران می داد؟ یک احتمال وجود دارد که نظر اعضای کارگزاران را تأیید می کرد و حتی مؤکدا به مردم می گفت که هم در انتخابات شرکت کنید و هم به لیست حزب کارگزاران رأی بدهید.

در مقابل، این احتمال هم وجود دارد که تصمیم اخیر کارگزاران را تأیید نمی کرد.

اکنون حزب کارگزاران بدون پاسخ به این پرسش ها لیست خود را به فردی نسبت می دهند که در قید حیات نیست.

یک مرحله جلوتر می آیم و می گویم که حتی نزدیک ترین افراد به آقای هاشمی هم نمی توانند از جانب او درباره یک امر جدید سخن بگویند.

تردیدی وجود ندارد که افرادی مثل آقایان کرباسچی و مرعشی به آقای هاشمی بسیار نزدیک بودند یا پرواضح است که خانواده آقای هاشمی نزدیک ترین افراد به ایشان بودند؛ اما آنها هم نمی توانند تصمیم خود را به آقای هاشمی نسبت دهند؛ مگر آنکه گفته شود آقای هاشمی وصیت نامه ای دارد که در آن گفته است آقایان کرباسچی، مرعشی و خانواده می توانند پس از مرگم از جانب من سخن بگویند و تصمیم بگیرند.

من که چنین وصیت نامه ای ندیده ام و اگر دوستان چنین وصیتی از آقای هاشمی دارند، منتشر کنند تا ما هم آگاه شویم که چه کسی زبان آقای هاشمی است.

اصلاح طلبان همواره به اصولگرایان ایراد می گیرند که امام را به نفع خود مصادره کرده اند.

این انتقاد درستی است؛ اما چرا خودشان هم همان کاری را انجام می دهند که اصولگرایان می کنند؟ اکنون حزب کارگزاران شخصیت آقای هاشمی را مصادره به آیا حزب کارگزاران در دوره حیات آقای هاشمی حزب متبوع ایشان بود و می توان گفت که نظرات و مواضع آن مرحوم عینا همانی بود که از سوی حزب کارگزاران سازندگی عنوان می شد؟ خیر، اصلا این طور نبوده است؛ گرچه بسیاری از اعضای اولیه حزب کارگزاران مانند آقایان کرباسچی، نجفی، محمد هاشمی، مهاجرانی و.

ارتباط نزدیکی با آقای هاشمی داشتند؛ اما آیا می توانیم بگوییم نظرات تمام آن اعضا همان نظرات آقای هاشمی بوده است؟ آیا مواضع آقای مهاجرانی بعد از انتخابات سال 88 همانی بود که آقای هاشمی می گفت؟ بنابراین اصلا این گزاره درست نیست که تمام مواضع کارگزاران عینا مورد تأیید مرحوم هاشمی بوده است.

وقتی به صورت جزیی وارد دیدگاه های اعضای کارگزاران می شویم، درمی یابیم که شکاف خیلی بیشتر هم می شود.

کافی است به مواضع برخی از اعضای فعلی کارگزاران در دهه 70 نگاه کنیم و متوجه بشویم که اتفاقا تعدادی از اعضای کنونی کارگزاران مواضع ضدهاشمی داشتند و شب وروز درصدد تخریب آقای هاشمی بودند.

شاید ایشان بگویند که اکنون مواضعمان تعدیل شده است، اما نمی توانند بگویند که حزبی مانند کارگزاران با تمام این فرازوفرودها زبان گویای اکبر هاشمی رفسنجانی است.

حتی خانواده آقای هاشمی هم نمی توانند بگویند تمام اقدامات ما مورد تأیید آقای هاشمی بوده است.

حتی خانواده مرحوم هاشمی هم چنین ادعایی را اظهار نمی کنند.

خود آقای هاشمی هم دچار تغییر و تحولات فکری زیادی شد و به هیچ وجه نمی شود هاشمی دهه90 را با هاشمی دهه 60 و 70 یا حتی 80 مقایسه کرد.

من مجموعه گفت وگوهایی با آقای هاشمی انجام دادم که نتیجه اش کتاب هاشمی بدون روتوش شد.

در زمینه های مختلف با آن مرحوم گفت وگو کردم و آخرینِ آن درباره بحث آمریکاستیزی بود که یک جلسه اش برگزار شد اما به دلیل درگذشت ایشان این بحث ناتمام ماند.

درپی همه این مصاحبه ها به قطعیت می گویم که هیچ فرد یا گروهی نمی تواند خود را زبان آقای هاشمی معرفی کند زیرا متوجه شدم که خود آقای هاشمی هم در همه سال های سیاست ورزی به نتایجی رسیده بود که شاید به بسیاری از آنها در دهه60 اساسا باور نداشت.

مردم هم به دلیل همین تغییر مواضعش بود که یک تشییع پرشکوه برایش رقم زدند.

پس هیچ کس نباید تصور کند که می تواند آقای هاشمی را مصادره کند یا ازسوی او اعلام موضع سیاسی کند.

برخی آقای روحانی را در لباس آقای هاشمی می بینند و می گویند که روحانی ادامه دهنده راه هاشمی است.

این موضوع زمانی بیشتر مطرح می شود که می بینیم آقای هاشمی در سال92 از آقای روحانی همه جانبه حمایت کرد.

آیا این گزاره درست است؟ به هیچ وجه نمی توانیم بگوییم روحانی بهمن98 مورد تأیید آقای هاشمی است.

آقای هاشمی در سال92 از آقای روحانی حمایت کرد زیرا مواضعشان نزدیک به یکدیگر بود، اما بعید است با تغییراتی که آقای روحانی در دور دوم داشت اگر زنده بودند از او حمایت می کردند.

چند مثال می زنم تا تفاوت های آقای روحانی امروز با آقای هاشمی معلوم شود.

مرحوم هاشمی، برخلاف ظاهرش، به شدت متواضع بود و اگر فردی به او نزدیک می شد می توانست حس کند که چقدر در وجودش فروتنی داشت، درصورتی که موضع آقای روحانی همیشه از بالاست و در نگاه شخصیتی شباهتی به آقای هاشمی ندارد.

تفاوت مهم دیگر به وجه اجتماعی این دو برمی گردد.

آقای هاشمی به شدت به خرد جمعی باور داشت.

من برای کتابم با وزرای دولت مرحوم هاشمی ساعت ها مشورت کردم.

بسیاری از آنها می گفتند که آقای هاشمی ساعت ها در هیئت دولت می نشست به بحث ها گوش می داد و اصلا این طور نبود که بگوید نظر من این است و باید اجرا شود.

آقای حسین کمالی و آقای مصطفی معین به من می گفتند که روزی در جلسه هیئت دولت درباره موضوعی بحث درگرفت و تا پاسی از شب بحث ها ادامه داشت تا آنکه صبر آقای هاشمی لبریز شد و گفت که اگر کسی این تصمیم را قبول ندارد و نمی خواهند با دولت همکاری کند، اصراری برای ادامه حضورش در دولت نیست.

بعد از این حرف رأی گیری شد و ما (کمالی و معین) رأی مخالف دادیم.

این در حالی بود که آنها می دانستند بعد از این مخالفت احتمالا باید استعفا بدهند اما با این حال مخالفت خود را ابراز کردند.

آقای کمالی روایت می کند که فردا صبح و بعد از نماز به محل اقامت آقای هاشمی رفتم تا استعفایم را تقدیم کنم.

آقای هاشمی که من را دید سراسیمه آمد و تصور کرد که اتفاقی افتاده است.

گفت چه شده و من(کمالی) گفتم که پیرو صحبت دیشب شما آمده ام استعفا بدهم که آقای هاشمی گفت شما در وزارتخانه تان کار ندارید که این وقت صبح می آیید؟ این را گفت و رفت.

آقای معین هم همین روایت را تأیید می کند، هرچند او برای استعفا نزد آقای هاشمی نرفت.

با شنیدن این خاطره به این فکر کردم که آقای هاشمی چقدر به خرد جمعی باور داشت.

یا آنکه وقتی آقای هاشمی برای بازدید از پروژه ای می رفت آنقدر از مسئول پروژه سؤال می کرد که طرف کلافه می شد زیرا بازدیدهای او تشریفاتی نبود و واقعا می خواست بداند کار در چه مرحله ای است.

با ذکر این ویژگی ها من قرابت چندانی میان آقای روحانی و مرحوم هاشمی نمی بینم.

در چند وقت اخیر اصلاح طلبان بر سر ادامه سیاست انتخاباتی ائتلاف مناقشاتی داشتند؛ به نحوی که برخی از ایشان می گفتند بعد از این باید با تکیه بر هویت اصلاح طلبانه وارد انتخابات شد و برخی ازجمله شخصیت هایی در حزب کارگزاران بر ادامه راهبرد ائتلاف تأکید می کردند.

به عنوان بحث پایانی قدر ی دراین باره توضیح دهید.

من کارگزاران را بیش از آنکه اصلاح طلب بدانم نزدیک به تکنوکرات های اصولگرا می دانم؛ به عبارت دیگر دغدغه اصلی آنها اصلاح طلبی نیست.

به نظرم من اصلی ترین اولویت اصلاح طلبی، دموکراسی و اصلاح روند موجود با توجه به شعارهای اصیل انقلاب است.

اصولگرایان چندان خود را پایبند به آزادی خواهی و دموکراسی نمی دانند و برایشان اصلاح اقتصادی مهم است.

اصولگرایان می خواهند همیشه بچه خوب سیستم باشند و بگویند آنهایی که انتخابات را تحریم می کنند ما نیستیم بلکه اصلاح طلبان هستند.

برای آنها انتخابات بماهو انتخابات مهم نیست، بلکه انتخابات را به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری سیاسی می دانند.

کارگزاران هم تا حدی این طور فکر می کند و همین قدر که شرایط موجود از نظر اقتصادی بهبود یابد برای آنها کافی است.


کلید واژه ها: حزب کارگزاران - کارگزاران - انتخابات مجلس یازدهم - لیست - آیت الله هاشمی - انتخابات مجلس - صادق زیباکلام - هاشمی - زیباکلام - آیت الله هاشمی رفسنجانی - مجلس یازدهم - انتخابات - آیت الله - روزنامه - هاشمی رفسنجانی - مصاحبه - یازدهم - اصلاح طلبان - برابر - حمایت - حاشیه - همراه - اصولگرایان - رفسنجانی - صادق - مجلس - چالش - الله - اصلاح - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
مشکلات صنوف متضرر از کرونا بررسی می شود

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی به مناسبت شهادت شهید سلگی

پیام تسلیت آیت الله العظمی نوری همدانی به مناسبت شهادت سردار سلگی

روحانی: برای بعد از 20 فروردین یکشنبه تصمیم نهایی را خواهیم گرفت

ویروس کرونا می تواند ضربه های مهلکی بر پیکره مدرنیته وارد کند

اطلاعات ثبت احوال هک نشده است

تکذیب شد: حفر گورهای جمعی برای دفن جان باختگان کرونا در لنگرود

نمایی دیگر از همدلی دولت و ملت در مبارزه با کرونا

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی به مناسبت شهادت شهید سلگی

خسارت 218 میلیارد تومانی ویروس کرونا به گردشگری کرمان

کیت های تست ویروس کرونا در راه آمریکا؛ مردم در راه بیمارستان های خصوصی!

هفته آینده جلسه مجلس علنی و حضوری است

تشکر معاون ستاد مقابله باکرونا استان سمنان از مردم

نماز جمعه پانزدهم فروردین در مراکز استان ها اقامه نخواهد شد

آسیب های کرونا مورد توجه قرار گیرد

نماز جمعه 15 فروردین در مراکز استان ها برگزار نمی شود

طرح آرامش بهاری به صورت مجازی برگزار شد

صالحی به نماینده رهبری در جمعیت هلال احمر تسلیت گفت

خسارت 218 میلیارد تومانی ویروس کرونا به گردشگری کرمان

تقدیر وزیر کشور از استاندار یزد در اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی

مشکلات صنوف متضرر از کرونا بررسی می شود

احتمال تعطیلی حمل ونقل عمومی مشهد تا پایان فروردین ماه

کنفرانس خبری ترامپ با رعایت فاصله گذاری اجتماعی! + عکس

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه به مناسبت شهادت شهید سلگی

چرا طراحی سایت برای کسب و کار شما مهم است؟

مجلس روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته بعد، جلسه علنی حضوری دارد

شایعه است: تهدید فعالان فضای مجازی

سردارصفوی: دفاع عراق در برابر ماجراجویی های آمریکا اجتناب ناپذیر است

بخشی از اهداف طرح فاصله اجتماعی در خلخال محقق شد

تکذیب شد: ابتلای بیش از 100 هزار تن به کرونا در ایران

هزینه یادواره شهدا در قائمشهر صرف مقابله با کرونا شد

اختصاصی: «قلب بیروت»؛ بازخوانی سندی از ساواک درباره جایگاه امام موسی صدر در لبنان

سپاه 10 هزار لیتر محلول ضدعفونی در مراکز درمانی گیلان توزیع کرد

پیام تسلیت دکتر داوری اردکانی به مناسبت درگذشت دکتر بهبودیان

جلسه ستاد اقتصادی دولت با حضور رییس جمهور

پیام تسلیت آیت الله العظمی نوری همدانی به مناسبت شهادت سردار سلگی

پیام تسلیت فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) همدان به مناسبت شهادت سردار سلگی

احتمال تعطیلی حمل ونقل عمومی تا پایان فروردین ماه در مشهد

معاون فرماندار زابل: تمهیدات لازم برای مدیریت سیلاب اندیشیده شده است

واکنش مرکز فتوای الکترونیک الازهر به انتشار تفاسیر غلط از قرآن

کووید-19 چه سناریویی را در آینده در جهان پیاده می کند؟

فیلم / گفتگوی جنجالی اشکان خطیبی با ریحانه پارسا و شوهر مهدی کوشکی + تصویر

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی روز سیزده بدر تهران + عکس

جناب نوبخت بین بازنشستگان دولت و کارگران بازنشسته فرق نگذارید!/ جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران سریعاً تشکیل شود

نمایندگان مجلس آنلاین نشدند

خانواده های شهدا و جانبازان، قهرمانان نام آور تاریخ انقلاب اسلامی

18 هزار ماسک بین محرومان سبزواری توزیع شد

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: فعالیت های آمریکا را در منطقه لحظه به لحظه زیر نظر داریم

نامه 8 تشکل به رییس جمهور درباره دانشگاه فرهنگیان

هزینه یادواره شهدای بهشتی محله قائمشهر صرف پکیج بهداشتی شد

توزیع 800 پک بهداشتی توسط هیئت امناء امامزاده شاهزاده حسن در اصفهان

سه گروه مستقل روی واکسن بیماری کرونا کار می کنند

راوی آب هرگز نمی میرد به یاران شهیدش پیوست

سرلشکر باقری:ما صحنه ها را زیر رصد و نگاه خودمان داریم و در دفاع از کشورمان ایستادگی می کنیم

آخرین اخبار کرونا در شهر خبر

شیرزنی که مردانه می جنگد/ از به جبهه مقاومت تا شکست کرونا + فیلم و تصاویر

کرونا فرصتی برای نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی است

صنعت گردشگری نقش مهمی در تحقق جهش تولید دارد

تصویری تاریخی از سیزده بدر مردم تهران در دهه 40 + عکس

رونمایی از دستاوردهای جدید و ضدکرونایی سپاه

فعالیت صنعت مد و لبا س در زمان شیوع کرونا + عکس

آرا یشگاه رفتن ساکنان شهر ووهان پس از دو ماه قرنطینه + عکس

تعطیلی کتابخانه های عمومی کشور تا 22 فروردین ماه

فیلم| ماجرای شایعه شهادت سردار قاآنی و امیرپوردستان

خاکسار: اتفاقات اخیر، اوضاع گردشگری ما را خراب کرد/پیش نیاز ها حل شود، شرایط خوبی خواهیم داشت+فیلم

ایران جنگ افروزان را ادب می کند

تشکر وزیر بهداشت از کارکنان ناجا در مقابله با کرونا

روایتی تلخ از حضور در بیمارستان بقیه الله تهران

سانسور این صحنه در پایتخت دیشب +عکس

ارزیابی وضعیت سلامت 75 میلیون ایرانی در طرح غربالگری

لازمه تحقق شعار جهش تولید ، تحرک و تلاش مضاعف مسئولان است

سهم هنرمندان صنایع دستی آذربایجان شرقی در مقابله با کرونا

رزمایش دفاع بیولوژیک سپاه علیه کرونا در استان اردبیل

اطلاعیه شماره 6 شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان اردبیل

استاندار سمنان از مقام شهید خدمت نظام سلامت استان تجلیل کرد

نزدیک به 90درصد جمعیت آذربایجان غربی در مقابل کرونا غربالگری شدند

جناب نوبخت بین بازنشستگان دولت و کارگران بازنشسته فرق نگذارید!/ جلسه شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران سریعاً تشکیل شود

کووید-19 چه سناریویی را در آینده در جهان پیاده می کند؟

دستفروشان تحت پوشش حمایت مستقیم شهرداری قرار می گیرند

قدردانی استاندار البرز از همراهی مردم، رسانه ها و ستاد استانی مقابله با کرونا

ضرورت بررسی آثار اجتماعی و اقتصادی کرونا/همه نهادها پای کار هستند

رویداد جهانی ایده پردازی قاسم_قاصم برگزار می شود

تسلیت رییس قوه قضاییه به مناسبت شهادت سردار سلگی

اعتراض احمد مهرانفر به سانسور رقص ارسطو در «پایتخت» و واکنش سردار آزمون

سردار میرزا محمد سلگی به یاران شهیدش پیوست

روایت علی نصیریان از «کرونا»/ با یک ویروس کلک مان کنده نمی شود!

شیوع ویروس کرونا و بحران جماعت بی پروا

محمدی گلپایگانی به نماینده ولی فقیه در هلال احمر تسلیت گفت

جلسه قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) برگزار شد

ممنوعیت تردد موتورسیکلت در اصفهان

پویش نذر خرید!

شهید سلگی سهم بسزایی در تعالی فرهنگ ایثار و شهادت در میان جوانان کشور داشت

وزیر کشور در ماجرای کرونا از استاندار آذربایجان غربی تقدیرکرد

بنیاد برکت 5 هزار بسته تجهیزات بهداشتی به مازندران فرستاد

بهره گیری از سامانه های هوشمند در امر زندانبانی

استاندار البرز از مردم قدردانی کرد

اقدام ارزشمند خانواده دو تن از شهدای شهرستان بهمیی در تهیه مایحتاج نیازمندان

سردار سلگی به یاران شهیدش پیوست/ دلنوشته گلعلی بابایی برای روای «آب هرگز نمی میرد»

سردار میرزا محمد سلگی به یاران شهیدش پیوست

لزوم همکاری مردم بعد از 20 فروردین برای مهار کامل کرونا

زیباکلام: اصلاح طلبان راه اصولگرایان را نروند

زیباکلام: اصلاح طلبان راه اصولگرایان را نروند