مطالب مرتبط:
فروغ فرخزاد از عصیان تا تولدی دیگر + بیوگرافی
سردار سلیمانی قلوب آزادی خواهان جهان را تسخیر کرد
چهره دلبرانه طناز طباطبایی +عکس
سرکل کبدی قهرمامی جهان| صفری و قنبری، بهترین کبدی کاران ایران در مصاف با آلمان
استخدام صندوقدار خانم جهت کار در هایپرمارکت - اصفهان
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 بهمن 1398 ساعت 11:422020-02-13فرهنگي

جذابترین شعرهای فروغ فرخزاد در خارج/ چهره بی نقاب خانم شاعر در جهان


مترجمان آثار فروغ معتقدند که فروغ خودش است و این بی نقاب بودن برای مخاطبان خارجی جاذبه ایجاد می کند.

ایران آرت، بیست و چهارم بهمن ماه سالمرگ شاعری است که نقش غیرقابل انکاری در اثبات حضور بانوان در عرصه شعر و شاعری معاصر دارد.

- " مترجمان آثار فروغ معتقدند که فروغ خودش است و این بی نقاب بودن برای مخاطبان خارجی جاذبه ایجاد می کند.

ایران آرت، "بیست و چهارم بهمن ماه سالمرگ شاعری است که نقش غیرقابل انکاری در اثبات حضور بانوان در عرصه شعر و شاعری معاصر دارد.

شاعری که خودش بود و این بی نقاب بودن باعث شد تا بدرخشد و امروز نه تنها در ایران بلکه در جهان او را بشناسند و درباره او حرف بزنند.

چند هفته پیش بود که ترجمه ترکی اشعار او به عنوان کتاب سال ترجمه ترکیه انتخاب شد و مورد توجه رسانه های این کشور قرار گرفت.

از این رو در سالمرگ فروغ فرخزاد به سراغ مترجم های آثار او رفتیم تا با آنها درباره دلایل ترجمه اشعار این شاعر و ترجمه پذیری و استقبال از آثارش صحبت کنیم.

شاعری که تا به امروز شعرهایش به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی، ایتالیایی، اسپانیایی، ژاپنی، چینی، فرانسوی، آلمانی و عبری ترجمه شده است.

فروغ آغازگر شعر زنانه در ایران است موسی بیدج، مترجم عربی آثار فروغ در توضیح دلایل ترجمه اشعار این شاعر به ایبنا گفت: من دو کتاب "تولدی دیگر" و "ایمان بیاورید به فصل سرد" را ترجمه کردم که این آثار در کشور کویت منتشر شد.

دلایل متعددی برای ترجمه آثار فروغ وجود داشت که یکی از مهم ترین آنها به نظر کارشناسان شعر برمی گردد.

بسیاری از کارشناسان حوزه شعر معتقدند که شعر فروغ آغاز شعر زنانه ایران است؛ چراکه پیشتر از آن شاعران زن نتوانسته بودند، ویژگی های شعر زنانه را منتقل کنند.

وی ادامه داد: درست است که پیش از فروغ، پروین در شعرهایش درباره موضوعاتی مثل آشپزخانه صحبت می کند؛ اما آشپزخانه تمام زندگی زن نیست و باید پرسید که آن احساسات، هیجانات، مسائل و خواسته های درونی چه می شود؟ آشپزخانه می تواند یک خواسته کوچک باشد؛ لذا این آغازگری فروغ در شعر زن مسلما دلیل خوب و بزرگی بود تا من و دیگر مترجمان به سوی ترجمه اشعار او برویم.

نکته دیگر این است که شعر فروغ می تواند نه شعر زن بلکه شعر فردیت ایرانی را بازگو کند.

این مترجم زبان عربی با اشاره به ترجمه اشعار فروغ اظهار کرد: شعرهای فروغ قابلیت ترجمه پذیری بالایی دارد.

از طرفی، توانایی مترجم در برگردان اندیشه شاعر نکته مهمی است که در ترجمه اثر باید به آن توجه ویژه ای کرد.

شعر امروز اگر بخواهد کاملا ترجمه شود، باید شعر تصویری باشد؛ چراکه بخش های مختلف جهان به وسیله تصویر به هم پیوند می خورند و تصویر نیاز به ترجمه ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایبنا، وی افزود: وقتی ما یک نقاشی می بینیم خود به خود و بدون آنکه واسطه باشد، برداشت خودمان را می کنیم.

یک درخت در همه فرهنگ ها درخت است و وقتی که ما از یک درخت صحبت می کنیم، همه مردم متوجه می شوند که منظور ما از درخت چیست.

شعرهای فروغ به خوبی توانسته این تصاویر را منتقل کند.

همه این ها باعث شده که من فروغ را شاعر برتر ببینم.

موسی بیدج در توضیح استقبال از آثار فروغ در کشورهای خارجی گفت: من این کتاب را در کویت منتشر کردم اما همین آثار به سایر کشورهای جهان عرب نیز رفته است؛ این را گفتم تا بگویم با اینکه کشور کویت کشور کوچکی است و شاید در جهان عرب حرف اول را نزد، اما به دلیل آنکه توانسته تغذیه کننده جهان عرب باشد، بسیاری از آثاری که در این کشور منتشر شده، در جهان عرب دیده می شود.

وی ادامه داد: درست است که ترجمه من مورد توجه قرار گرفت و افراد زیادی درباره آن نوشتند و صحبت کردند؛ اما من اولین نفری نبودم که فروغ را ترجمه کردم و مترجمان زیادی، حتی از زبان فرانسه دست به ترجمه فروغ زدند، و تنها شاید به دلیل آنکه تجربه ای در شعر و ترجمه داشته ام، ترجمه ام بهتر به دل مخاطبان نشسته است.

این شاعر در پایان صحبت هایش اظهار کرد: مهم ترین ویژگی فروغ این است که خودش است و نه دیگری.

ما در همه جهان شاعران توانمند زیادی داریم که نقاب دیگری را به چهره می زنند.

آن نگاه دیگری به چهره زدن باعث می شود که شعرهایشان کمرنگ شود و خواننده در کنار لذت بردن بگوید که یک چیزی در اینجا کم است.

با اینکه از قدیم گفته اند، زیباترین شعر، دروغ آمیزترین آنهاست؛ اما باید یک صداقتی هم باشد.

یعنی شاعر نقاب دیگری را به چهره نزده باشد، درست مثل فروغ.

استقبال از فروغ رکوردشکن بود مکبوله آراس عیوضی، مترجم ترکی آثار فروغ که چند وقت پیش کتابش به عنوان کتاب سال ترجمه ترکیه انتخاب شده بود، از شعر ترجمه خوشش نمی آید و در این رابطه می گوید: من از شعرهای ترجمه شده خیلی خوشم نمی آمد، اما شعرهای فروغ را می خواندم و از آنها لذت می بردم.

در مورد این شعرها با دوستانم صحبت می کردم و همین باعث شد که دوستانم اصرار کنند که شعرهای فروغ را ترجمه کنم.

دوستانم خیلی اصرار کردند و در نهایت چند شعر به صورت آزمایشی ترجمه کردم و برای دوستانم خواندم و آنها خیلی پسندیدند و تشویق ها برای این کار بیشتر و بیشتر شد.

وی ادامه داد: کم کم این احساس در من ایجاد شد که وظیفه دارم شعرهای چنین شاعری را به ادبیات ترکی منتقل کنم؛ از این رو 35 شعر از آثار فروغ را انتخاب و ترجمه کردم که خیلی مورد استقبال قرارگرفت و 12 بار تجدید چاپ شد.

بعد از این استقبال تصمیم گرفتم همه اشعار فروغ را به ترکی ترجمه کنم.

این مترجم زبان ترکی با اشاره به ترجمه همه آثار فروغ گفت: بعد استقبال از گزیده آثار فروغ، تمام کتاب های فروغ را که قبل از انقلاب چاپ شده بود، تهیه و شروع به ترجمه کردم.

مشغول ترجمه آثار بودم که انتشارات یاپی کردی که قبلا برای آنها کتاب هایی را ترجمه کرده بودند، از من خواست که کل شعرهای فروغ را ترجمه کنم.

وی ادامه داد: بنابراین برای آنها توضیح دادم که مشغول چنین کاری هستم و از آنها خواستم که وقت بیشتری به من بدهند و فکر می کنم ترجمه آثار حدود دو سال طول کشید.

بعد از آن کتاب "آیه های زمینی" ناصر صفاریان را با یکی از دوستانم برای همان انتشاراتی ترجمه کردیم.

مکبوله آراس عیوضی معتقد است که آثار فروغ ترجمه پذیری بالایی دارد و در این راستا اظهار کرد: به نظر من شعرهای فروغ از آن دست اشعاری است که وقتی ترجمه می شود خیلی کم از قدرت شعر کاسته می شود و این اشعار از اصالت خود دورنمی شوند.

این مترجم در توضیح دلایل استقبال از ترجمه های فروغ در ترکیه گفت: اگر بخواهیم از استقبال اشعار فروغ در ترکیه صحبت کنیم باید بگویم که ترجمه قبلی من که 35 شعرانتخابی بود، 12 بار تجدید چاپ شد.

پنج کتاب هم که با اسم "باد ما را خواهد برد" چاپ شد در کم تر از 10 ماه چهار بار تجدید چاپ شده است.

فکر می کنم بتوان گفت که استقبال از آثار فروغ در ترکیه رکورد شکن بوده است.

وی ادامه داد: همان طور که خبرش در خبرگزاری کتاب منتشر شد، چند روز پیش کتاب "باد مارا خواهد برد" فروغ جایزه بهترین ترجمه سال 2019 را در ترکیه دریافت کرد که این نشان می دهد فروغ در بین روشنفکران و محافل مختلف جایگاه خود را پیدا کرده است.

مکبوله آراس با اشاره به دغدغه یا نگاه جذاب فروغ برای مخاطب ترکیه ای گفت: فروغ به عنوان یک زن عصیان گر و به عنوان شخصی که قوانین اجتماعی را نادیده گرفته است، شناخته می شود.

هنرمندی که تمام خواسته اش هستی بخشیدن به خود کتمان شده زن شرقی است.

شاعری که صداقت درگفتار و رفتارش دارد.

بدونه هرگونه ماسک تقلبی که اغلب درگیر آن هستند.

وی ادامه داد: فروغ خودساخته ای است بی بدیل و همه اینها به طور آشکار در اشعارش دیده و حس می شود.

شاید بسیارند کسانی که در طول تاریخ زندگی خود را فدای هنر کرده اند؛ اما فرق فروغ فروخزاد با دیگر هنرمندان در جسارتی ستودنی است که این شاعر از خود نشان داده است.

خواننده و مخاطب امروزی ترکیه وقتی این صفات را در اشعار فروغ می بیند، بیشتر جذب او می شود.

در ارتباطی که در مراسم های مختلف با خواننده ها دارم اغلب این موضوعات صحبت می شود.

این مترجم در پایان گفت: صداقت در نوشتار و لحن صمیمی فروغ در اشعارش یکی از موضوعات دائمی هر محفلی است که موضوع اش فروغ است.

به نظر من خوانندگان ترکی به خوبی زلالی فروغ را درک کرده اند و این از سوالاتی که پرسیده می شود و بحث های که انجام می شود کاملا مشهود است.

شعرهای فروغ چکیده ای از درون خودش است ابوالقاسم فاطمی، مترجم انگلیسی اشعار فروغ نیز در صحبتی کوتاه گفت: من در کتاب جدیدم به ترجمه شعر شاعران زن ایرانی پرداخته ام و فروغ نیز یکی از آنهایی است که در این کتاب از او شعر ترجمه شده است.

شعرهای فروغ چکیده ای از درون خودش است؛ درواقع بیان احساسات درونی اوست و به همین دلیل به هر زبانی که ترجمه شود، می تواند نظر مخاطب را به خود جلب کند و مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

استقبال از اشعار فروغ باورکردنی نبود فائزه مردانی، مترجم ایتالیایی آثار فروغ علاقه اش به فروغ را مربوط به دوران دبیرستان دانست و اظهار کرد: علاقه من به شعر فروغ از دوران دبیرستان شروع شد و این علاقه به تدریج در دوره تحصیلات دانشگاهی جدی تر شد.

هنگامی که برای ادامه تحصیل به ایتالیا آمدم با تعجب فراوان متوجه شدم که ادبیات معاصر ایران چه در حیطه دانشگاهی و چه در مواضع فرهنگی به هیچ وجه مورد توجه و بررسی نیست و تصمیم گرفتم در راستای این مهم کاری انجام دهم.

وی افزود: رساله دوره کارشناسی ام (دانشگاه رم) را در مورد شعر شاعر بزرگ معاصر، احمد شاملو انتخاب کردم و در رساله دکتری به بررسی ویژگی های آثار پنج شاعر مکتب نیمایی (نیما یوشیج، فروغ فرخزاد، احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری) پرداختم، که هریک به طور جداگانه فصل نوینی در شعر فارسی گشوده اند.

این مترجم زبان ایتالیایی با اشاره به ترجمه پذیر بودن، اشعار فروغ گفت: در مرحله برگردان اشعار به زبان ایتالیایی بودم که متوجه انعطاف و ترجمه پذیری زبان و شعر فروغ در لباسی دیگر شدم.

بررسی ویژگی های ساختار زبانی و بن مایه های محتوایی آثار او که عوامل اصلی این انعطاف پذیری را تشکیل می دهند، بحث مفصلی است که در این کوتاه نمی گنجد.

تنها می توان گفت که روانی و جریان پیوسته و رودوار ساختار روایی شعر فروغ به طور غریبی به ردای زبان مقصد در می آید، بی آنکه بخش مهمی از ویژگی های زیباشناسی زبان مبدأ را از دست بدهد.

وی ادامه داد: این ساختار البته رابطه مستقیم و جداناپذیری با نوع نگاه او به انسان و جهان دارد که به روایت محتوایی شعر او جانی دیگر می بخشد.

جهانشمولی هویت درونی آثار او یا به عبارت دیگر نگاه او از ورای مرزهای تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و زبانی به "هستی"، پلی از گفت وگو به سوی انسان هرکجا و هرزمان می گسترد و شعر او به آرامی از این پل عبور می کند تا با انسان های هرکجا و هر زبان گفت وگو کند.

مردانی در توضیح استقبال از آثار فروغ در ایتالیا گفت: ترجمه ایتالیایی مجموعه کامل "تولدی دیگر" و "ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد" با بخش هایی از مصاحبه ها و نامه های فروغ و مقدمه ای نسبتا مفصل در بررسی ویژگی های شعری او، برای اولین بار در سال 2009 منتشر و با استقبالی باور نکردنی مواجه شد.

وی افزود: این آثار در ده ها مرکز دانشگاهی و فرهنگی و ادبی ایتالیا رونمایی شد.

شب های شعر خوانی (فروغ خوانی) نیز داشتیم.

در ادامه نمایشنامه ای از زندگی او با خوانش اشعارش به روی صحنه رفت و واقعا این ترجمه بازخورد قابل توجهی داشت.

پس از مدتی کتاب نایاب شد تا آنکه سال گذشته چاپ دوم کتاب با افزوده هایی از نامه ها و بخش هایی از خاطرات سفر فروغ به ایتالیا و مهم تر از همه با متن فارسی در مقابل متن ایتالیایی، به صورت دوزبانه، منتشر شد و تاکنون در برخی از شهرهای ایتالیا مانند رم، فلورانس و بولونیا و در یک نمایشگاه کتاب رونمایی شده است.

وی در پایان گفت: در ماه آینده قرار است یک گروه، باله زندگی و شعر او را به روی صحنه ببرند.

همچنین برنامه ای رادیویی درباره شعر و زندگی او در کانال 2 رادیوی ملی ایتالیا در دست تهیه است.


کلید واژه ها: شاعری - شاعر - حضور بانوان - فروغ فرخزاد - سالمرگ - ایران - مترجم - مخاطبان - فرخزاد - بانوان - آثار - جاذبه - ترجمه - خارجی - چهارم - ترکی - بهمن - حضور - بیست - جهان - در ایران - انتخاب - ترکیه - رسانه - اشعار - امروز - قرار - هفته - کتاب - کشور

آخرین اخبار سرویس:
کوچه فستیوالِ موسیقی بوشهر به تاخیر افتاد

فیلم/ تمام گل های هفته بیست و پنجم لالیگا

ببینید | حمله تند مهران مدیری محتکران ماسک و مایع ضدعفونی کننده

ترجمه بی رویه کتاب کودک؛ ضعف تألیف یا قوت ترجمه

کوچه فستیوالِ سومِ موسیقی بوشهر به تاخیر افتاد

«سیم ششم» برای حضور در جشنواره های بین المللی آماده می شود

عکس | ملکه رنجبر و بازیگر «ستایش» پشت صحنه فیلم «منفی هجده»

کنایه تند و عجیب مهران مدیری به سحر قریشی و مهدی طارمی/ فیلم

وقتی کرونا بازیگر زن را به وحشت می اندازد

جنجال درباره راز تازه اپل/ استفاده از آیفون برای شخصیت های منفی، ممنوع!

کنایه مهران مدیری به مهدی طارمی و سحر قریشی

شوخی مهران مدیری با عکس های مهدی طارمی و سحر قریشی

نگاهی به مجموعه شعر «با او»

«سیم ششم» برای حضور در جشنواره های بین المللی آماده می شود

مجموعه خبری ساعت بیست 8 اسفند

رونمایی از بزرگترین شاهنامه جهان

ترانه های نوستالژیک مازندرانی کتاب شد

دابسمش روحیه بخشِ هنرمندان درباره کرونا + فیلم

یادگاری با پلنگ مرده، مرثیه ای جدید برای محیط زیست

موتورسواری سحر قریشی در خیابان های تهران +عکس

در گذر فرهنگی؛ هفته ای که گذشت

احداث باغ ایرانی دامغان در 18.5 هکتار 

کنایه مهران مدیری به مهدی طارمی و سحر قریشی

بدلکاری های جالب «مولان» به روایت پشت صحنه/ فیلم

شهاب حسینی، شوالیه شد + فیلم

حضور ناگهانی «کرونا» بر صحنه تئاتر/ «همدلی» رمز عبور از بحران است

تیکه سنگین مهران مدیری به طارمی و سحر قریشی + فیلم

پرکلیک ترین تصاویر هفته گذشته؛احساسات ساده در پرتره های عکاس های خبری/تصاویر

شهاب حسینی شوالیه شد

نگاهی به مجموعه شعر «با او»

اعتراف داوران یا جسارت با تاخیر؟!

نگاهی به مجموعه شعر «با او»

حضور ناگهانی «کرونا» بر صحنه تئاتر/ «همدلی» رمز عبور از بحران است

پخش تلویزیونی سوژه های شهروندخبرنگار در 8 اسفند + فیلم

کنایه مهران مدیری به مهدی طارمی و سحر قریشی

رمان «شهسوار» منتشر شد/اثری برگرفته از زندگی «شهید محمد شهسواری»

اظهارات تولیت حرم حضرت معصومه (س) درباره تعطیلی حرم + فیلم

صف های چند کیلومتری مردم وحشت زده برای دریافت ماسک! + فیلم

تیپ دامادی آقای بازیگر برای مقابله با کرونا/ عکس

کنایه مهران مدیری به مهدی طارمی و سحر قریشی

اهدای نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه به شهاب حسینی

تیپ دامادی آقای بازیگر برای مقابله با کرونا/ عکس

ببینید | پخش مصاحبه مدونا، تقدیر از جنبش #می _تو و ستایش نقش شبکه های اجتماعی روی آنتن شبکه 3

ببینید | حرف های ضد جنگ و ضد سیاست شهاب حسینی پس از گرفتن نشان شوالیه

مطمئنم «کرونا» را بزودی شکست می دهیم / نباید با اخبار منفی مردم را بترسانیم

اهدای نشان شوالیه به شهاب حسینی

ملکه رنجبر بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت !

ماجرای آقای اصغر و حاج قاسم + فیلم

هومن سیدی در سریال «قورباغه»/ببینید

اهدای نشان شوالیه به شهاب حسینی

ملکه رنجبر می ترسم به تشییع جنازه ام هم نیایند !+ تصاویر

فیلم/ تمام گل های هفته بیست و پنجم لالیگا

ربات نوازنده و خواننده ای که تور کنسرت می گذارد!

بازیگر مشهور فرزندش را از ارث محروم کرد!/ تصاویر

ملکه رنجبر درگذشت

ترانه برایم جنسیت ندارد اما ترانه در ایران مردانه است!

تقویم و اوقات شرعی نهم اسفند شیراز + فیلم

پشت صحنه سریال «مانکن» / ببینید

برنامه های منتخب حوزه «تاریخی و دفاع مقدس» اعلام شد

تخریب شدن پل ارتباطی تازه افتتاح شده در لرستان + فیلم

اعلام فراخوان جشنواره «شعر انتظار» در استان مرکزی

پیشنهاد خانه سینما به گروه های فیلمسازی

سیل به آثار تاریخی لرستان آسیبی وارد نکرده است

صحبت های پرویز پرستویی درباره شبکه نمایش خانگی

فیلم/ بررسی عملکرد نیکولاس پپه در ترکیب آرسنال

تخریب عمارت رییس التجار در نیشابور

تخریب عمارت رییس التجار در نیشابور

تعطیلی سینماهای قزوین تمدید شد

ویدیو| کنایه مهران مدیری به عکس های لو رفته از سحر قریشی و مهدی طارمی

تخریب بنای عمارت رییس التجار نیشابور

درگذشت دو برادر هنرمند به دلیل ابتلا به کرونا +عکس

سیل به آثار تاریخی لرستان آسیبی وارد نکرده است

کلاه قرمزی به استقبال نوروز می رود/ببینید

ویدیو| کنایه مهران مدیری به عکس های لو رفته از سحر قریشی و مهدی طارمی

ویدیو| کنایه مهران مدیری به عکس های منتشر شده از سحر قریشی و مهدی طارمی!

خیابان هایی در دنیا که نام های ایرانی دارند

ویدیو| کنایه مهران مدیری به عکس های منتشر شده از سحر قریشی و مهدی طارمی!

ماجرای تغییر نام ستاره پسیانی

موتورسواری سحر قریشی و نیوشا ضیغمی/ عکس

بیانیه بازیگران سینما برای درگذشت هنرمندی مهربان و دوست داشتنی

از آرزوی شهاب حسینی پس از شوالیه شدن تا خواهرزاده های فرانسوی اش

معرفی سریال ترکی زمستان سخت / اسامی بازیگران و داستان سریال زمهریر

بهنوش بختیاری بعد از جنجال کرونایی + عکس جدید

چهره کاملا متفاوت هومن سیدی در «قورباغه»/ عکس

بیانیه بازیگران سینما برای درگذشت هنرمندی مهربان و دوست داشتنی

بیانیه بازیگران سینما برای درگذشت هنرمندی مهربان و دوست داشتنی

از پیشتازی ایران در علم پزشکی هسته ای تا عمیق تر شدن زخم سیل+ فیلم

چهره کاملا متفاوت هومن سیدی در قورباغه / عکس

بیانیه بازیگران سینما برای درگذشت هنرمندی مهربان و دوست داشتنی

ببینید | حرف های ضد جنگ و ضد سیاست شهاب حسینی پس گرفتن نشان شوالیه

فیلم/ برره ای ها یک دهه قبل کرونا را پیش بینی کرده بودند!

تهدید مهران مدیری در صداوسیما جنجالی شد + فیلم

داستان قسمت 44 سریال ترکی کلاغ سیاه

علت فوت ملکه رنجبر بازیگر پیشکسوت / بیوگرافی کامل

کرونا؛ راست و دروغ یک ویروس جدید/ آیا این ویروس توسط انسان ساخته شده است؟ (فیلم)

کنفرانس خبری یحیی گل محمدی پس از برد شهرخودرو+فیلم

شهاب حسینی پس از دریافت نشان شوالیه چه گفت؟

نظر ترامپ درباره احتمال شیوع کرونا در آمریکا (فیلم)

خالق «انگل» هم به مقابله با کرونا برخاست

گزیده برنامه های زمستانی رادیو در حوزه تاریخی و دفاع مقدس

جذابترین شعرهای فروغ فرخزاد در خارج/ چهره بی نقاب خانم شاعر در جهان

جذابترین شعرهای فروغ فرخزاد در خارج/ چهره بی نقاب خانم شاعر در جهان