مطالب مرتبط:
اصلاح طلب-اصولگرا؛ سردرگم میان چندین ماجرا
رایزنی با شورای نگهبان برای احقاق حقوق نامزدهای اصلاح طلب
احتمال تایید صلاحیت مجدد برخی کاندیداهای اصلاح طلب
لیست کاملا اصلاح طلبانه ارایه می کنیم/احتمال تایید صلاحیت مجدد برخی کاندیداهای اصلاح طلب
لیست کاملا اصلاح طلبانه ارایه می کنیم/احتمال تایید صلاحیت مجدد برخی کاندیداهای اصلاح طلب
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 9 بهمن 1398 ساعت 03:522020-01-29سياسي

اصلاح طلب-اصولگرا؛ سردرگم میان چندین ماجرا


کمتر از یک ماه تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده اما هر دو جریان اصلی سیاسی کشور با چالش های متعددی برای رسیدن به لیست های انتخاباتی خود مواجه هستند.

- اصولگرایان با وجود تعدد کاندیدا و مدعیان مختلف، در رسیدن به لیستی واحد مشکل دارند و برعکس آنها اصلاح طلبان در نبود کاندیداهای شاخص خود در رسیدن به لیست 30 نفره تهران هم با مشکل مواجه شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روز 23 بهمن 1398 نتایج نهایی تایید صلاحیت های کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم اعلام و تبلیغات انتخاباتی از همان روز آغاز می شود.

انتخاباتی که قرار است روز جمعه دوم اسفند 1398 برگزار شود.

با وجود آنکه کمتر از یک ماه تا انتخابات باقی مانده اما از یک سو انتخاباتی نشدن فضای جامعه و از سوی دیگر مشکلات اصلاح طلبان و اصولگرایان در رسیدن به لیست های انتخاباتی از معضلاتی است که دو جناح چپ و راست با آن مواجه هستند.

اصولگرایان؛ احتمال افتادن در دیگ از هول حلیم جناح راست و جبهه اصولگرایان مثل همیشه با دست پری در انتخابات حاضر شده اند.

ثبت نام گسترده اصولگرایان و تایید صلاحیت بیشتر چهره های این جریان اگرچه باعث شده گزینه های زیادی برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم داشته باشند اما جناح راست را با معضلی به نام رسیدن به وحدت مواجه کرده است.

اصولگرایان که گویا در نبود رقیبی قدرتمند خود را فاتح انتخابات مجلس یازدهم می دانند مانند مجلس هشتم به فکر رقابت با خود هستند و حتی زمزمه هایی مبنی بر ارائه دو تا چهار لیست متفاوت از اصولگرایان شنیده می شود.

با ثبت نام نکردن علی لاریجانی رییس سه دوره اخیر مجلس شورای اسلامی و به حاشیه رفتن حامیان او و دولت در جریان اصولگرایی، حالا این حامیان قالیباف و جریان نواصولگرایی هستند که تلاش می کنند مجلس آینده را البته با حمایت همه اصولگرایان در دست بگیرند.

در جناح راست ابتدا صحبت هایی از وحدت صد درصدی مطرح بود و به همین دلیل هم در 21 آبان 1398 شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه ای اعلام موجودیت کرد.

غلامعلی حدادعادل رییس مجلس هفتم به عنوان رییس شورای ائتلاف و محسن پیرهادی از نزدیکان قالیباف و دبیر کل جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی به عنوان سخنگوی این ائتلاف انتخاب شده اند.

محمدرضا باهنر نایب رییس پیشین مجلس و از چهره های پرنفوذ جناح راست هم به عنوان دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین و رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری که نزدیک 20 تشکل اصولگرا در آن حضور دارند تلاش می کند تا با قدرت لابی گری خود همه اصولگرایان را زیر چتر شورای ائتلاف جمع کند.

از طرفی جامعتین (جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) که همیشه به عنوان مرجعی برای وحدت اصولگرایان مطرح بودند، در این دوره خود را تقریبا کنار کشیده اند و قرار نیست حضور موثری در انتخابات داشته باشند.

فعالیت این دو تشکل قدیمی روحانی اصولگرا به انتخابات میان دوره ای خبرگان محدود شده و البته جامعه روحانیت اعلام کرده در صورتی که اختلافی در شورای ائتلاف وجود داشته باشد حاضر است نقش حَکم را میان اصولگرایان ایفا کند.

روز سه شنبه 1 بهمن لیست اولیه 159 نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس مشخص شد.

گفته شده که قرار است لیست نهایی 30 نفره تهران اصولگرایان از میان این 159 نفر انتخاب شود.

مهدی چمران عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و از اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) که تقریبا کارکرد خود را در این انتخابات از دست داده و شورای ائتلاف جای آن را گرفته است، روز 2 بهمن با تشریح اقدامات روزهای اخیر شورای ائتلاف برای نهایی کردن لیست 30 نفره تهران اظهار کرد: با هماهنگی هایی که صورت گرفته مقرر شده تا هفته آینده مجمع عمومی شورای ائتلاف با شرکت بیش از هفت هزار نفر و به شکل الکترونیکی برگزار شود.

این عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با بیان اینکه در پایان مجمع عمومی از میان 159 نفری که در مراحل قبلی شرایط حضور میان نامزدهای این مجمع را به دست آورده اند، 90 نفر با رأی اعضای مجمع انتخاب می شوند ، عنوان کرد: از این 90 نفر که حائز بالاترین رأی در مجمع شدند، چهره های شناخته شده ای که سابقه حضور در عرصه های سیاسی از جمله نمایندگی مجلس را دارند، انتخاب می شوند و در چارچوب یک نظرسنجی عمومی 10 نفر نهایی این چهره ها برای حضور در لیست شورای ائتلاف در تهران انتخاب می شوند.

تا اینجای کار به نظر می رسد شورای ائتلاف تلاش دارد با جمع کردن همه طیف های اصولگرایی به لیست واحدی در جناح راست برسد.

اما در این میان ساز ناکوک تعدادی از احزاب و چهره های اصولگرایی ممکن است باعث شکل نگرفتن این وحدت شود.

مرتضی مبلغ فعال سیاسی معتقد است که میان اصولگرایان تفرقه وجود دارد و احمدی نژادی ها، پایداری ها، سنتی ها و همچنین جریان جوانان انقلابی، خواهان پیروزی در انتخابات مجلس هستند.

در همین زمینه غلامرضا انصاری فعال سیاسی می گوید که قطعا جریان اصولگرا با سه الی چهار لیست متفاوت در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا می کند که احمدی نژادی ها، قالیبافی ها، پایداری ها و اصولگرایان معتدل از جمله آنان هستند.

به اعتقاد برخی فعالان سیاسی، در جناح راست به این راحتی ها که گفته می شود اوضاع مساعد نیست و با وجود تعداد بالای کاندیداها که هر کدام هم در جای خود مدعی هستند رسیدن به وحدت صد در صدی به امری محال تبدیل شده و به گفته باهنر رسیدن به وحدت حداکثری هم مطلوب است .

اصولگرایان ممکن است به دلیل آنکه رقیبی جدی در مقابل خود نمی بینند خود را از پیش پیروز انتخابات بدانند و با رقابت درون گروهی، از هول حلیم پیروزی، در دیگ انتخابات بیفتند.

ساز همیشه ناکوک جبهه پایداری گروه اول ناسازگار در جریان اصولگرایی اعضای جبهه پایداری انقلاب اسلامی هستند که از ابتدا هم سازوکارهای انتخاباتی اصولگرایی را قبول نداشته و از لیست جداگانه خود سخن گفته اند.

با اعلام موجودیت شورای ائتلاف، مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری در گفت وگویی به صراحت بر روند ائتلاف در جریان اصولگرایی تاخت و گفت: این چه تدبیر و ائتلافی است که به ما این اجازه را بدهد که بنشینیم و چون قبل ، بار دیگر همان راه را برویم؟ که نتیجه اش این باشد؟ ما به ائتلافی که هدفش باختن باشد وارد نخواهیم شد و نیز ائتلافی که در آن سهم خواهی هدف باشد و یا از قبل منتخبش معین شده باشد و یا کار به شکل پدرسالارانه باشد ورود نخواهیم کرد.

پیش از این هم در اواخر خرداد، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رهبر معنوی جبهه پایداری در دیدار اعضای این تشکل سیاسی با انتقاد از رواج سهم خواهی ها در جریان انتخابات ، تاکید کرد: سهم خواهی چیست؟ یعنی اگر می دانم فردی از یک گروه دیگر اصلح است، به او رأی ندهم بلکه به هم گروهی خود رأی بدهم.

اما چرا او را انتخاب نکنم؟ فردا اگر به او رأی ندهم چه حجتی پیش خدا دارم؟ وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مفهوم ائتلاف پرداخت و در توضیح آن عنوان کرد: اگر ائتلاف برای این باشد که بنشینند و واقعاً اصلح را انتخاب کنند، مفید است.

اگر بنا بر این است، أهلاً و سهلاً! اصل بر این است که بدون تهمت زدن و شایعه سازی، سعی کنیم با گروه های دیگر بنشینیم و تک تک بررسی کنیم که واقعا چه کسانی بهترند.

آنها را با هم مقایسه کنیم هر کدام بهترند را همه قبول کنیم.

اگر این است معنای ائتلاف خیلی خوب است.

با اظهارات مصباح یزدی و آقاتهرانی، مشخص می شود که جبهه پایداری علاقه ای به حضور در چارچوب ائتلاف اصولگرایان ندارد و اعضای وابسته به آن بارها و بارها هم این موضع را بدون تعارف اعلام کرده اند.

درست برخلاف بخشی از اصولگرایان عضو ائتلاف که تلاش می کنند اینطور وانمود کنند که پایداری نیز با ائتلاف همراه است.

جدایی پایداری ها از اصولگرایان را می توان از تشکیل نشدن جلسه پنج شنبه سوم بهمن شورای ائتلاف به خوبی فهمید.

جلسه ای که به دلیل حضور نداشتن اعضای جبهه پایداری به وقتی دیگر موکول شد تا رضایت پایداری چی ها هم برای حضور در شورای ائتلاف جلب شود اما به نظر می رسد کار سختی برای جلب رضایت اعضای جبهه پایداری برای حضور در شورای ائتلاف پیش روی اصولگرایان باشد.

ادعای یاران احمدی نژاد با لیست بهار خدمت هرچند که محمود احمدی نژاد مدت هاست حساب خود را از اصولگرایان جدا کرده اما یاران فعلی و برخی وزرای سابق دولت او همچنان با حضور در مجامع اصولگرایان خود را به عنوان بخشی از جناح راست مطرح می کنند.

در این میان لیستی در فضای مجازی با عنوان بهار خدمت منتشر شد که تحت عنوان یاران احمدی نژاد دست به دست می شد.

هر چند وجود چنین لیستی تکذیب شد اما برخی شنیده ها حاکی از این است که یاران و حامیان احمدی نژاد تلاش دارند در انتخابات مجلس یازدهم لیستی جداگانه با تاکید بر جریان بهار ارائه کنند چرا که معتقدند در شرایط فعلی تنها حامیان احمدی نژاد امکان رای آوری در انتخابات دارند و حضور زیر تابلوی اصولگرایی از آرای آنها خواهد کاست.

البته گویا خود احمدی نژاد همچنان به صندلی ریاست جمهوری در پاستور می اندیشد و با حضور دو یار غارش یعنی اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی در زندان، ثبت نام چهره هایی مثل عبدالرضا داوری (که او هم در زندان است و البته رد صلاحیت شده) نشان می دهد که جریان نزدیک به احمدی نژاد تلاش دارند تعدادی از کرسی های بهارستان را به نام خود ثبت کنند.

جریانی که ممکن است با حضور برخی وزرای سابق احمدی نژاد و چهره هایی گمنام تلاش کند مجلس آینده را به پایگاهی برای رسیدن احمدی نژاد به دولت بعدی بدل کند.

رویکرد مستقل جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت گروه سوم در میان اصولگرایان جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت هستند که از مدت ها پیش حساب خود را از ائتلاف اصولگرایان جدا کرده و می خواهند با لیستی جداگانه وارد انتخابات شوند.

جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت در سال 1395 تشکیل شد و اکنون 25 حزب سیاسی که اغلب ناشناخته اند عضو رسمی این جبهه هستند.

نخستین جلسه ستاد انتخابات جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت هم 27 آذر 1397 با هدف بررسی سیاست ها، اهداف و برنامه ها، تدوین ساختار و انتخاب رییس ستاد برگزار شد.

اعضای ستاد انتخابات جبهه پیشرفت رفاه و عدالت عبارت اند از محمدجواد محمدی نوری دبیر کل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، حسن بیادی دبیر کل جمعیت آبادگران جوان، سید ابوالقاسم رئوفیان دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین، علی کیهانیان دبیر کل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی، بهادر ولی زاده دبیر کل تشکل های اسلامی لرستان، علی مدنی دبیر کل حزب راستی، محمد میرباقری دبیر کل حزب وحدت و اندیشه اسلامی، اعظم حاجی عباسی دبیر کل جامعه زینب و مهدی صادق قائم مقام کانون اسلامی مهندسین.

حسن بیادی دبیر کل جمعیت آبادگران و از اعضای ستاد انتخابات جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت روز 19 آبان 1398 در پاسخ به این پرسش که تشکل متبوع وی و جبهه پیشرفت در انتخابات پیش رو از چهره سیاسی خاصی حمایت خواهند کرد یا نه ، تاکید کرد: برخی چهره ها برای ما مطرح هستند، اما هنوز کار به سرانجام نرسیده و ارزیابی هایمان به پایان نرسیده هر چند سمت و سوی کارمان حفظ دیدگاه مستقل خودمان از سایر جریان های اصولگرایی و اصلاح طلبی خواهد بود.

این سخنان بیادی و تاکید بر حفظ دیدگاه مستقل سایر از جریان های اصولگرا و اصلاح طلب و حاضر نشدن آنها در شورای ائتلاف اصولگرایان نشان می دهد که این جبهه تلاش دارد با رویکردی مستقل از اصولگرایان و احتمالا لیستی جداگانه وارد کارزار انتخاباتی شود.

حرکات مرموز نواصولگرایان قالیبافی در میان اصولگرایان محمدباقر قالیباف و برخی چهره های جوان که شعار نواصولگرایی قالیباف به مذاق آنها خوش آمده اگر چه فعلا در شورای ائتلاف اصولگرایان حضور دارند و به گفته حمیدرضا ترقی از اعضای حزب موتلفه اسلامی، قالیباف به نمایندگی از جریان نواصولگرا در جلسات شورای ائتلاف شرکت می کند اما این گروه بدشان نمی آید با جدا کردن حساب خود از اصولگرایان، لیستی جداگانه به سرلیستی قالیباف بدهند.

حتی شنیده شده برخی از نواصولگرایان و جوانان اطراف قالیباف به او توصیه کرده اند زلف خود را به زلف اصولگرایان گره نزند چرا که معتقدند با ایجاد این جریان جدید می توانند کرسی های بیشتری در پارلمان آینده در اختیار بگیرند و حضورشان در شورای ائتلاف از سهمیه شان کم می کند.

به نظر می رسد حرکات مرموز جریان نواصولگرایی و حامیان قالیباف در میان اصولگرایان هم با انتقاداتی مواجه شده و خبری تایید نشده که احتمال دارد حتی حزب موتلفه اسلامی با سرلیستی مصطفی میرسلیم لیستی جداگانه در انتخابات ارائه دهد شاید بی ربط به این موضوع نباشد.

جدول زیر طیف های مختلف جریان اصولگرا و برخی از احزاب و شخصیت های آنها را نشان می دهد:
کلید واژه ها: انتخابات - کاندیدا - اصلاح طلبان - اصولگرایان - انتخابات مجلس یازدهم - کاندیداهای انتخابات - تبلیغات انتخاباتی - مجلس شورای اسلامی - لیست - اصلاح - یازدهمین دوره - انتخابات مجلس - مشکل - یازدهم - تایید صلاحیت - شورای اسلامی - مجلس یازدهم - لیست 30 نفره - یازدهمین - مجلس - تبلیغات - اسلامی - مشکلات - برگزار - صلاحیت - اعلام - گزارش - شورای - سیاسی - تهران

آخرین اخبار سرویس:
استاندار یزد: سال 99 بهترین فرصت برای شکوفایی برنامه های دانش بنیان است

جلسه ستاد مدیریت بحران استان قم امروز 9 اسفند برگزار شد

پیام تسلیت دادسرای ویژه روحانیت به دادستان کل کشور

یک آقا و یک خانم در بیمارستان بوعلی قزوین تحت مراقبت هستند/ قزوینی ها از سفرهای برون شهری خودداری کنند

پمپئو مدعی پیشنهاد کمک به ایران برای مقابله با کرونا شد

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

مداح پیشکسوت تهرانی در گذشت

پزشکیان: دولت شهرهای آلوده را در اسرع وقت قرنطینه کند

آیت الله علم الهدی: «کرونا» ابزار کینه توزی دشمن خارجی و مال اندوزی سودجویان داخلی است

طرح روی جلد مجله نیویورکر؛ ترامپ و کرونا

شوخی علی ضیا با قرنطینه های خانگی +عکس

علم الهدی: کرونا، ابزار کینه توزی دشمن است

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

سفر به چین، آقای رییس جمهور را به قرنطینه فرستاد

بیانیه وزارت خارجه ایران در خصوص تحولات جاری در ادلب

شکست ژنرال های اصلاح طلب ناشی از عملکرد این جریان بود

انجام تست های غربالگری در ورودی تهران

امکان تحصیل همزمان با سربازی فراهم شد

پزشکیان: شهرهای آلوده قرنطینه و ارگان های دولتی تعطیل شوند

3 شیفت کار و تولید، برای رفع نیاز مردم به ماسک + فیلم

شاهد پیک بیماری کرونا در روزهای آتی خواهیم بود/تعطیلی مدارس کشور تا دوشنبه

جهانگیری: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم

پمپئو:ما پیشنهادهایی برای ارائه کمک به ایران داده ایم

ماجرای فضاسازی ضدانقلاب درباره کلید زنگ کنار دست رهبر انقلاب + عکس

حضور در انتخابات دشمن را مأیوس کرد/قدرت مقابله با آمریکا را داریم

اعمال محدودیتهای ترافیکی در استانهای درگیر کرونا

حمایت قاطعانه وزیر خارجه چین از ایران در مقابله با کرونا

مخالفت علم الهدی با تعطیلی نماز جمعه مشهد بخاطر کرونا

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

جلسات مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

گزیده ای از خاطرات استاد خسروشاهی درباره شخصیت های معاصر

منتخبان ملت بافت فرسوده اطراف حرم امام رضا(ع) را مورد توجه قرار دهند

تعطیلی مهدکودک های چهارمحال و بختیاری

کرونا؛ مجلس تعطیل شد | بودجه یک دوازهمی می شود

مداح پیشکسوت تهرانی در گذشت

عملکرد موفق مجلس یازدهم موجب ارتقای امیدواری جامعه نسبت به جریان های انقلابی است

عمر حجت الاسلام خسروشاهی در عرصه جهاد قلمی صرف شد

آن که شیفته سید جمال بود نه آن که ...

شوخی علی ضیا با قرنطینه های خانگی +عکس

مخالفت علم الهدی با تعطیلی نماز جمعه مشهد به خاطر کرونا

مخالفت علم الهدی با تعطیلی نماز جمعه مشهد بخاطر کرونا

ظرفیت 4 بیمارستان قم از بیماران مبتلا به کرونا تکمیل شد

برایان هوک: سیاست آمریکا تغییر نظام ایران نیست

سرلشکر ایزدی: ابعاد بیشتری از تلفات عین الاسد روشن می شود

ماجرای کلید زنگ کنار دست رهبر معظم انقلاب چه بود؟

جلسات مجلس در هفته آینده تعطیل شد/ بررسی بودجه سال 99 بعد از تعطیلات عید

تقدیر نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس از کادرهای درمانی و بهداشتی

ویروس کرونا توسط دشمنان برای رسیدن به هدف های خاص منتشر شده است

اعلام آمادگی وزیر خارجه چین برای کمک به مقابله با کرونا در گفت وگو با ظریف

هفته آینده زمان اوج شیوع کووید19/ اعتقادی به قرنطینه نداریم/ مردم بیشتر رعایت کنند

منتخبان ملت در مجلس بافت فرسوده اطراف حرم امام رضا(ع) را مورد توجه قرار دهند

پیام تسلیت معاون اول قوه قضاییه

تست کرونا تعدادی از نمایندگان مثبت اعلام شد

شهرهای آلوده قرنطینه و ارگان های دولتی تعطیل شوند

پزشکیان: شهرهای آلوده قرنطینه و ارگان های دولتی تعطیل شوند

ساعات کاری ادارات کرمان تغییر نخواهد کرد

پیام تقدیر فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) از کادر درمانی استان البرز

استاد رشته روانشناسی: با مدیریت هیجانات منفی به جنگ ویروس کرونا برویم

با مدیریت هیجانات منفی به جنگ ویروس کرونا برویم

پیام تسلیت دادستان انتظامی قضات

نماینده آمریکا در امور ایران: سیاست آمریکا تغییر نظام ایران نیست

اختصاص یک هزار و 400 تخت به بیماران کرونایی در گیلان

جلسات علنی مجلس در هفته آینده به دلیل شیوع کرونا لغو شد

وزیر ارشاد درگذشت استاد خسروشاهی را تسلیت گفت

شوخی علی ضیا با قرنطینه های خانگی

مجلس آینده باید قوانین دست و پاگیر را از پیش روی تولید کننده بردارد

کلاسهای دانشگاه خوارزمی غیر حضوری و مجازی شد

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل است/ تست کرونای بعضی از نمایندگان مثبت شده است/ رییس جمهور برای تمدید سرپرستی وزارت جهاد کشاورزی اذن رهبری را بگیرد

مخالفت علم الهدی با تعطیلی نماز جمعه مشهد بخاطر کرونا

تعطیلی مدارس استان تا 12 اسفند

سیستان و بلوچستان ، رتبه نخست اعتبارات استانی لایحه بودجه سال آینده

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

پیام تسلیت رییس سازمان بازرسی

جلسات علنی هفته آینده مجلس لغو شد

برگزاری جلسه ستاد مقابله با کرونا در تهران

پیام تقدیر فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) از کادر درمانی استان البرز

نماینده آمریکا در امور ایران: سیاست آمریکا تغییر نظام ایران نیست

ربیعی: برای اعمال محدودیت در ورودی ها و خروجی های استان های درگیر کرونا تصمیماتی اتخاذ شد

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

نودمین سالگرد درگذشت احمد شاه قاجار؛

تأخیر در شروع ساعت کاری دستگاه های اجرایی گیلان

جلسات علنی هفته آینده مجلس لغو شد/ احتمال تصویب بودجه دو دوازدهم

وزیر خارجه چین در تماس با ظریف درباره کرونا: به ایران متعهد هستیم

بافت فرسوده اطراف حرم رضوی با مشکلات فراوانی رو به رو است

پنجمین محموله کیت های تشخیصی وارد ایران شد+تصاویر

رمزگشایی از ماجرای لو رفتن تصاویر طارمی و قریشی؛ پای یک بازیگر وسط است!

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل است

اقدام درست تنها راه کنترل کرونا و هراس اجتماعی است

اختصاص یک هزار و 400 تخت به بیماران کرونایی در گیلان

پیشنهاد پزشکیان: شهرهای آلوده به کرونا قرنطینه و ارگان های دولتی تعطیل شوند/نباید وقت را از دست داد

ببینید | ثانیه های دلنشین از کلاس درس استاد شفیعی کدکنی

مراسم اعتکاف در استان کرمانشاه برگزار نمی شود

مجلس تعطیل شد

اقدام دیدنی سگ گم شده در ایستگاه پلیس + عکس

آیت الله علم الهدی: کرونا، ابزار کینه توزی دشمن خارجی و مال اندوزی دزد داخلی!

مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد/ احتمال تصویب بودجه دو دوازدهم

وزیر خارجه چین در تماس با ظریف درباره کرونا: به ایران متعهد هستیم

تکمیل ظرفیت 4بیمارستان قم از بیماران کرونایی/ احتمال راه اندازی بیمارستان های سیار/ همکاری مردم و قرنطینه خانگی بهترین راه مقابله با کرونا/ پیگیری چند نوبته شخص رییس جمهور از وضعیت قم

مجلس تعطیل شد

اصلاح طلب-اصولگرا؛ سردرگم میان چندین ماجرا

اصلاح طلب-اصولگرا؛ سردرگم میان چندین ماجرا