مطالب مرتبط:
خطبه فدکیه؛ محاکمه غاصبان خلافت/ شهادت حضرت زهرا(س) در منابع اهل سنت
خطبه فدکیه؛ محاکمه غاصبان خلافت/ شهادت حضرت زهرا در منابع اهل سنت
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
مجلس عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در اهواز
مراسم عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 بهمن 1398 ساعت 21:522020-01-28سياسي

خطبه فدکیه؛ محاکمه غاصبان خلافت/ شهادت حضرت زهرا در منابع اهل سنت


رجبی دوانی با بیان اینکه در بسیاری از منابع اهل تسنن خطبه فدکیه که خطابه ای در محاکمه غاصبان امر خلافت است، آمده است، - رجبی دوانی با بیان اینکه در بسیاری از منابع اهل تسنن خطبه فدکیه که خطابه ای در محاکمه غاصبان امر خلافت است، آمده است، به تشریح نحوه روایت شهادت حضرت زهرا (س) در منابع اهل سنت پرداخت.

خبرگزاری مهر"، گروه دین و اندیشه_محمدحسین نظری: به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) به سراغ، محمدحسین رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام رفتیم و پرسش هایی درباره نحوه روایت شهادت حضرت زهرا (س) در منابع اهل سنت، بیعت امیرالمومنین علی (ع) بعد از شهادت حضرت زهرا (س) و نقش اجتماعی زن را با او در میان گذاشتیم.

متن زیر حاصل این گفت وگوست؛ *روایت مورخین و متکلین درباره حادثه شهادت حضرت زهرا (س) به چه شکل است؟ با توجه به تعدد روایات، کدام نقل ها قوی تر است و آیا میان مذاهب در رابطه با این حادثه اتفاق نظر وجود دارد؟ واقعه جانسوز شهادت وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا (س) در منابع شیعی به تفصیل آمده است، اما در منابع اهل سنت تا حدودی مسکوت و مغفول مانده است.

با این وصف، تقریباً تمام منابع حدیثی و تاریخی اهل تسنن بر این مسئله اتفاق نظر دارند که حضرت فاطمه زهرا (س) نسبت به خلیفه اول خشمگین بود و با همین خشم هم از دنیا رفت.

درباره حمله به خانه آن حضرت نیز در برخی از منابع اهل تسنن مثل انساب الاشراف احمد ابن یحیی بلاذوری که از منابع بسیار متقدم و معتبر است، مطالبی وجود دارد.

حتی جسارتی که یکی از صحابه مورد احترام اهل سنت خطاب به حضرت زهرا (س) دارد را آورده است که گفته بود آتش زدن این خانه از آنچه پدرت آورده مهم تر است.

غیر از این در کتاب الامامه و السیاسه دینوری هم که از منابع قدیم و معتبر اهل سنت است، داریم که بعد از عدم بیعت امیرالمومنین علی (ع) و هنگامی که شماری از اصحاب سرشناس رسول خدا (ص) در دفاع از آن حضرت در خانه اش تحصن کرده بودند به این خانه حمله ور شدند و یکی از صحابه به نام پیامبر در حالی که شعله آتشی در دست داشت به سوی آن خانه رفت.

به او گفتند می خواهی چه کنی؟ گفت می خواهم این خانه را با اهل آن به آتش بکشم.

گفتند دختر رسول خدا در این خانه است.

گفت: و ان ؛ یعنی اگرچه او باشد.

دینوری در ادامه آورده است که این فرد خانه را محاصره کرد و فریاد زد: ای کسانی که در خانه پناه گرفته اید! بیرون بیایید و بیعت کنید وگرنه خانه را به آتش می کشم.

دینوری در ادامه آورده است که حضرت زهرا (س) که صدای او را شناخت پشت در آمد و او را مورد خطاب قرار داد و فرمود: آیا این است عمل به سفارش رسول خدا درباره اهل بیت او؟ هنوز کفن پدرم خشک نشده با آنها چنین رفتار می کنید؟ او در جواب دختر پیغمبر (ص) گفت: می دانم چقدر نزد پدرت محبوب بودی، اما اگر در را باز نکنی و افراد درون خانه بیرون نیایند و بیعت نکنند خانه را به آتش می کشم که این کار دین پدر تو را محکم تر خواهد کرد.

در بسیاری از منابع اهل تسنن خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) که در حقیقت خطابه ای در محاکمه غاصبان امر خلافت است، آمده و مورخین هم به صراحت گفته اند که این خطبه از حضرت زهرا (س) در همان آغاز ایام بعد از رحلت پیغمبر اکرم (ص) صادر شده است دینوری این طور ادامه می دهد که در باز شد و اینها وارد خانه شدند و امیرالمومنین (ع) را با بازوان بسته بیرون آوردند و به مسجد بردند ، اما اینکه به ضرب و جرح وجود مقدس حضرت زهرا (س) منجر شد، در نقل دینوری مطلبی نیامده است، چرا که اگر می آوردند دیگر اعتباری برای آنها باقی نمی ماند، علاوه بر این دو منبع در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید معتزلی هم مطلبی در ارتباط با حمله به خانه حضرت زهرا (س) هست و حتی ابن ابی الحدید از استادش ابوجعفر نقل می کند هنگامی که هبار ابن اسود زینب دختر رسول خدا را که باردار بود در زمان هجرت از مکه به مدینه ترساند و باعث سقط جنین او شد، پیامبر (س) او را به اعدام محکوم کرد.

ابوجعفر می گوید اگر پیامبر زنده بود و می دید که فاطمه دخترش مورد حمله قرار گرفته و جنین او سقط شده چه می کرد و چه می فرمود؟ تا این حد را ابن ابی الحدید آورده است، اما نکته ای که دال بر نحوه ضرب و جرح و شهادت حضرت باشد در منابع اهل تسنن نیامده است، البته در بسیاری از منابع اهل تسنن خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) که در حقیقت خطابه ای در محاکمه غاصبان امر خلافت است، آمده و مورخین هم به صراحت گفته اند که این خطبه از حضرت زهرا (س) در همان آغاز ایام بعد از رحلت پیغمبر اکرم (ص) صادر شده است.

*در برخی منابع در رابطه با بیعت امیرالمومنین علی (ع) با خلیفه وقت شبهاتی مطرح شده است.

نوشته اند که علی (ع) بیعت نکرد تا زمانی که حضرت زهرا (س) به شهادت رسید.

چرا امیرالمومنین علی (ع) تا قبل از ضرب و جرح و شهادت حضرت زهرا (س) با خلیفه بیعت نکردند؟ آیا میان توالی این دو حادثه ارتباطی هست؟ امیر المومنین (ع) بعد از ارتحال پیغمبر (ص) و توطئه سقیفه بنی ساعده در برابر این خبط و جریان انحراف با شدت ایستاد و حتی در منابع اهل تسنن هم آمده است که آن حضرت به در خانه اصحاب با سابقه پیغمبر (ص) رفت در حالی که حضرت زهرا (س) هم همراه او بود و سفارش های پیغمبر درباره حق خود و علی (ع) بعد از آن حضرت را به اصحاب یادآوری می کرد و مردم را به قیام فرامی خواند.

در منابع اهل تسنن یک مورد آمده است، ولی به نقل از منابع شیعی امیرالمومنین علی (ع) حداقل سه بار این حرکت را انجام داده و حتی حضرت زهرا (س) هم با برخی صحابه در این باره بحث کرد.

آنها هم گفتند که ای دختر رسول خدا! اگر علی زودتر وارد این میدان شده بود ما هیچکس را بر او ترجیح نمی دادیم که امیرالمومنین (ع) در پاسخ فرمود: سبحان الله! انتظار داشتید من که وصی رسول خدا هستم، پیکر مقدس او را دفن نشده روی زمین باقی بگذارم و برای به دست آوردن حکومتی که از او باقی مانده است با مدعیان وارد مقابله شوم؟! در این هنگام خود آنها هم تایید کردند که حضرت علی (ع) حق داشتند و قول همراهی به او دادند و قرار بر قیام گذاشتند، اما بر عهد خود استوار نماندند و در موقع و موضع مقرر حاضر نشدند، لذا امیرالمومنین (ع) هم فرمود در موقعیتی که اینها حاضر نیستند در دفاع از حق سر خود را بتراشند چگونه حاضر هستند از جان خود مایه بگذارند؟ چون قرار بر این بود هنگام قیام با سرهای تراشیده و سلاح های کشیده حاضر شوند.

خود امیرالمومنین (ع) هم در نهج البلاغه می فرماید در کار خود اندیشیدم و دیدم آیا صلاح است که بدون داشتن یار قیام کنم و لذا با توجه به آن شرایط تصمیم گرفتم صبر کنم.

صبری که در آن پیرها از بین می روند و جوان ها پژمرده می شوند.

در منابع اهل تسنن آمده است که تا فاطمه (س) زنده بود امیرالمومنین (ع) با خلیفه اول بیعت نکرد و این طور مطرح می کنند که اعتبار علی (ع) به فاطمه (س) بود و وقتی او را از دست داد احساس خلأ و تنهایی کرد و احساس کرد کسی با او همراه نیست و کسی برای او –نعوذبالله-اعتبار قائل نیست، بنابراین به ناچار بیعت کرد در جای دیگری که در نهج البلاغه هم هست می فرمایند: دیدم که جز کسان نزدیک خودم کسی برای من باقی نمانده است.

منظور همان اصحاب و شیعیان خاص حضرت هستند.

خوش نداشتم آنها را به کشتن بدهم، لذا صبر کردم ؛ یعنی اگر مردم به نصاب کافی همراهی می کردند، حضرت نه تنها بیعت نمی کردند، بلکه با قیام خود اوضاع را به مسیر حق خویش بازمی گرداندند.

در منابع اهل تسنن آمده است که تا فاطمه (س) زنده بود امیرالمومنین (ع) با خلیفه اول بیعت نکرد و این طور مطرح می کنند که اعتبار علی (ع) به فاطمه (س) بود و وقتی او را از دست داد احساس خلأ و تنهایی کرد و احساس کرد کسی با او همراه نیست و کسی برای او –نعوذبالله-اعتبار قائل نیست، بنابراین به ناچار بیعت کرد.

مدت عدم بیعت امیرالمومنین را اهل تسنن 6 ماه می دانند و می گویند 6 ماه پس از رحلت پیغمبر (ص) که می شود تا زمان شهادت حضرت فاطمه (س)، اما از امام باقر (ع) نقل داریم که امیرالمومنین (ع) بیعت نکرد تا هنگامی که احساس کرد شهادت بر یکتایی خدا و رسالت پیغمبر (ص) در آستانه نابودی است، یعنی بنا بر مصلحت و برای اینکه اساس اسلام نابود نشود، آن وجود مقدس با خلیفه بیعت کرد و این هم به سبب وقوع جریان های اهل رده بود، یعنی کسانی از دین خارج شده و مدعیان دروغین پیغمبری قدرت یافته بودند و در صدد تسلط و اشغال مدینه بودند که در نقل ها داریم امیرالمومنین علی (ع) در چنین موقعیتی برای حفظ مصلحت اسلام و اساس اسلام به خلیفه خبر داد که بیاید در خانه تا حضرت با او بیعت کند تا بتواند در برابر این مرتدین که قصد تصرف و اشغال مدینه را دارند بایستد.

در حقیقت حضرت یک امر مهم تری را در نظر داشت و آن هم این بود که مرتدان نتوانند اساس اسلام را از بین ببرند و این قضایا هم بعد از شهادت حضرت زهرا (س) اتفاق افتاد.

بنابراین نمی توان گفت علی (ع) می خواستند بیعت کنند ولی حضرت زهرا (س) مانع ایشان بودند.

با توجه به آن اوضاع و شرایط بعد از شهادت حضرت زهرا (س) که احساس می شد اصل اسلام در خطر نابودی قطعی قرار گرفته است، امیر مؤمنان (ع) تصمیم به بیعت گرفتند.

این بیعت هم بدین معنا است که خلیفه وقت از سوی آن حضرت احساس خطر نکنند، نه اینکه آن حضرت تابع و مطیع دستگاه خلافت شده باشند، چرا که امیر المومنین (ع) متولی اصلی دین هستند و وقتی می دانند که آنها بدعت هایی را در دین خواهند گذاشت، معنا ندارد که از آنها تبعیت کنند.

این بیعت کردن در حقیقت به معنای عدم قیام علیه خلفای وقت است و اینکه بر ضد حکومت آنها اقدامی صورت نخواهد گرفت.

*در کلام امام خمینی (ره) درباره نقش آفرینی زن صحبت های زیادی داریم؛ اینکه زن باید در امور مملکت دخالت کند یا اینکه آنها در صف اول هستند برای اینکه مردها هم از آنها شجاع شدند و تعبیرات این چنینی که رهبر معظم انقلاب هم همواره بر این امر تأکید داشته اند و تعارضی میان زن بودن و نقش آفرینی اجتماعی نمی بینند.

از طرفی روایت هایی داریم مبنی بر اینکه حضرت زهرا (س) یا حضرت زینب (س) به عنوان الگوی بانوان مسلمان سعی می کردند کمتر در انظار نامحرمان ظاهر شوند.

به نظر شما این دو جهت به ظاهر متعارض را چگونه می توان با یکدیگر جمع کرد؟ وقتی ضرورت ایجاب کند زنان باید در جامعه و در انظار عمومی حضور یابند و به وظیفه و مسئولیت خود در این عرصه عمل کنند.

اینکه از حضرت زهرا (س) نقل داریم که فرموده اند بهترین فضیلت برای یک زن مؤمن آن است که مردان نامحرم را نبیند و نامحرمان هم او را نبینند به سبب آن است که حضور بی مورد و غیر ضروری زنان در جامعه و جمع مردان قابل قبول نیست، اما اگر ضرورت وجود داشته باشد این حضور نه تنها لازم بلکه در برخی موارد واجب خواهد بود.

همین وجود مقدس حضرت زهرا (س) وقتی انحراف در جامعه اسلامی و مسیر اسلام بوده خود بیرون آمده و در جمع مردان نامرد روزگار خطبه عظیم فدکیه را ایراد فرمودند یا همان گونه که در ابتدای سخن اشاره شد این وجود مقدس به در خانه اصحاب باسابقه پیغمبر (ص) رفتند و سفارش های رسول خدا در امر ولایت را به آنها گوشزد کرده و آنها را به قیام دعوت کردند.

نمی توان گفت علی (ع) می خواستند بیعت کنند ولی حضرت زهرا (س) مانع ایشان بودند.

با توجه به آن اوضاع و شرایط بعد از شهادت حضرت زهرا (س) که احساس می شد اصل اسلام در خطر نابودی قطعی قرار گرفته است امیر مؤمنان (ع) تصمیم به بیعت گرفتند یا حتی در زمان رسول خدا (ص) با وجود اینکه شهر علم یعنی رسول خدا (ص) و دروازه این شهر یعنی امیرالمومنین (ع) حضور داشتند، افرادی مثل سلمان و جابرابن عبدالله انصاری به محضر حضرت زهرا (س) می رفتند و پای درس ایشان می نشستند و آموزش می دیدند.

اینکه امام خمینی (ره) فرموده اند زنان در صف اول اقلاب هستند و مردها هم باید از آنها تشجیع شوند را باید در همین چهارچوب تفسیر کرد.

من فکر می کنم فرموده امام اشاره به همین حرکت عظیم حضرت زهرا (س) در دفاع از ولایت بود که پیشتاز در امر شناخت ولایت و ولایت مداری و دفاع از ولایت بودند.


کلید واژه ها: شهادت حضرت زهرا - حضرت زهرا - شهادت - منابع - زهرا - اهل سنت - محاکمه - اهل تسنن - روایت - امیرالمومنین - رجبی - خطبه - تاریخ اسلام - خطابه - خبرگزاری - تسنن - اجتماعی - کارشناس - مناسبت - حادثه - تاریخ - اسلام - هایی - پرسش - بیعت - گروه

آخرین اخبار سرویس:
8 تیم غربالگری بیماری کرونا درمبادی ورودی هرمزگان مستقر می شوند

3 نسل مبتلا به زالی در یک قاب

هنوز تصمیمی برای تعطیلی جلسات مجلس گرفته نشده است

دلایلی برای دفاع از کاهش مجازات مجرمان موادمخدر

برگزاری اولین رویداد سوژه یابی در خوزستان

ترامپ عضو جمهوریخواه کنگره را نامزد مدیریت اطلاعات ملی کرد

وضعیت تعطیلی مدارس در سه روز آینده

نگرش رهبر انقلاب در مورد راه و رسم شهدا

ربیعی: با تمام قوا سعی می کنیم صادق و شفاف باشیم

ورود مدعی العموم به موضوع استانداردسازی محیط و مبلمان شهری/ ساختمان فرسوده مرکز شهر بندرعباس تخریب شد

فال روزانه 10/ 12/ 1398

آیا ایران از دوره طولانی خشکسالی خارج شده است؟

دلایلی برای دفاع از کاهش مجازات مجرمان موادمخدر

دروس حوزه علمیه قم تا 12 اسفند تشکیل نمی شود

ظرفیت دیپلماسی پارلمانی، فراتر از جلسات رسمی است

فارس من| زمین متروکه بین چراغچی 61 و 63 تبدیل به پارک می شود

ظرفیت دیپلماسی پارلمانی، فراتر از جلسات رسمی است

سنتز chr(034)حسن روحانیchr(034)

کرونا، جلسه استماع ترور شهید سردار سلیمانی را بهم ریخت؛ پمپئو: سوال شما درباره ایران است یا کرونا؟

ایراد به اخذ عوارض ساختمانی در بودجه 99 شهرداری

 امنیت ملی با تقویت حوزه سلامت

سنتز حسن روحانی

راه اندازی ایستگاه سلامت در مراکز اقامتی خراسان شمالی

ضرورت اصلاح ساختار مالیاتی در بودجه سال 99

مدیریت ایام کرونا

سایه کرونا را بزرگ تر نشان ندهیم

ویروس کرونا چگونه تشخیص داده می شود؟

ادعای ابتلای 15هزار نفر به کرونا در ایران

ربانی املشی پنهانکاری را دلیل دوری مردم از حاکمیت می داند

توییت دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره شایعات قم

تیم های غربالگری بیماری کرونا در مبادی ورودی استان استقرار می یابند/ مردم با رعایت نکات بهداشتی به کنترل بیماری کمک کنند

آیا ایران از دوره طولانی خشکسالی خارج شده است؟/تجربه 70 ساله کشور در تغییر اقلیم

معاون فرماندار آبادان: مردم به شایعات فضای مجازی در خصوص کرونا توجه نکنند

نماینده اهواز: عملکرد مجلس یازدهم در راستای تنش زدایی باشد

اهتمام مسئولان فرهنگی به تربیت انقلابی وارثان انقلاب

ترامپ عضو جمهوریخواه کنگره را نامزد مدیریت اطلاعات ملی کرد

عناوین روزنامه های سیاسی 10 اسفند 98/ هفته جدال سخت با کرونا +تصاویر

17 حقیقت علمی عجیب و جالب که احتمالا چیزی از آن ها نمی دانید

ساعات کاری ادارات استان کرمان تغییر نمی کند

بانوی طلبه ای که نماینده مجلس یازدهم شد

آیا ایران از دوره طولانی خشکسالی خارج شده است؟/تجربه 70 ساله کشور در تغییر اقلیم

کاهش 2 ساعته فعالیت ادارات خراسان شمالی

کدام شهر های خوزستان در معرض هجوم ملخ ها هستند؟

سفرهای زائد به هرمزگان باعث شیوع بیماری کرونا شده است

احتمال جنگ بیولوژیک کاخ سفید توسط ویروس کرونا

نماینده اهواز: عملکرد مجلس یازدهم در راستای تنش زدایی باشد

استاندار به کاهش ساعات اداری هرمزگان ورود کند/مهمانسرای ادارات در اختیار مهمانان قرار نگیرد

شکار و کشتار تفاوت بسیاری دارند

مدیر جهاد کشاورزی رودبار به دلیل کرونا درگذشت

به زودی تبدیل به قطب سلول های بنیادی در منطقه می شویم

در قم، پشت در های بسته مصلی نماز خواندند

ضدعفونی کردن خیابان های قم توسط سپاه+فیلم

پاسخ سخنگوی وزارت بهداشت به دروغ پردازی BBC

معامله قرن تئاتری سیاسی است/ این طرح نتیجه ای نخواهد داشت

شکار و کشتار تفاوت بسیاری دارند

به زودی تبدیل به قطب سلول های بنیادی در منطقه می شویم

پاسخ تند وزارت خارجه به ادعای مضحک آمریکا درباره کرونا

پاسخ تند وزارت خارجه به ادعای مضحک آمریکا درباره کرونا

ماجرای شنیدن صدای آژیر در سازمان انرژی اتمی

کرونا، کنش؛ انفعال، واکنش

آن شوخ چشم خراسانی

خطاب به خطاب براهنی

تامین هزینه اقلام پیشگیری از شیوع کرونا برای مددجویان بهزیستی و کمیته امداد

سرلشکر ایزدی: دشمن همچنان به دنبال حمله سایبری است

توییت های ربیعی درباره مقابله با کرونا

سنتز «حسن روحانی»

یکی از اعضای دفتر آیت الله العظمی حکیم درگذشت

تصمیم گیری برای کاهش ساعات کاری ادارات هرمزگان فردا نهایی می شود

احتمال رد صلاحیت عارف در انتخابات ریاست جمهوری 1400!

توییت های ربیعی درباره مقابله با کرونا

سنتز روحانی

جزییات گفتگوی تلفنی واعظی و معاون نخست وزیر آذربایجان درباره مقابله با کرونا

از کرونا تا کرونازدگی!

دستخط مرامنامه استاد علی ابوالحسنی(منذر) منتشر شد

ارائه دروس حضوری جامعه الزهرا در همه مقاطع به صورت غیرحضوری

تعطیلی مراسم اعتکاف رجبیه در یزد / احتمال برگزاری اعتکاف در ماه رمضان

تعطیلی مراسم اعتکاف رجبیه در یزد / احتمال برگزاری اعتکاف در ماه رمضان

آگاه سازی و جلب همراهی مردم، لازمه موفقیت در کنترل کرونا است

3 بحران در انتظار خوزستان

سفیدپوشان در خط مقدم/ هفته بیم و امید/ جدال تزار و سلطان در شام/ به مردم یارانه کرونا بدهید

صدای اصفهان 10 اسفند

روابط عمومی مجلس: نباید بررسی تعطیلی مجلس را به حفاظت بهداشتی از نمایندگان تقلیل داد

کاهش ساعت کاری ادارات در استان سمنان

هیأت رییسه مجلس فردا درباره تعطیلی پارلمان تصمیم می گیرد

بزرگترین نمایشگاه گردشگری جهان پس از 54 سال لغو شد

فرد گرفتار در کوه های کوشک بویراحمد نجات یافت

عکس| اولین واکنش مهدی طارمی به انتشار عکس های خصوصی اش با سحر قریشی

اوقات شرعی به افق یاسوج

کاهش ساعت کاری ادارات در استان سمنان

ویدیو گفتگوی کامل آرون افشار در دورهمی 9 اسفند 98 / دانلود

آهنگ هایی که آرون افشار در برنامه دورهمی خواند / دانلود آهنگ جانم باش و طبیب ماهر

بیمارستان صحرایی در قزوین برپا می شود

آغاز جمع آوری کمک های مردمی در ارومیه برای زلزله زدگان خوی

انتقاد دموکرات ها از استراتژی ببینم چه می شود کاخ سفید

استقبال رهبرانقلاب از انتشار یک هفته نامه

ادعای پمپئو برای کمک به ایران مضحک و بازی سیاسی روانی است

مسافران ناخوانده ساق دوش کروناویروس در بندرانزلی

کرونا به سیاستمداران آلمانی هم رسید

تبادل نظر واعظی و معاون نخست وزیر آذربایجان درباره مهمترین مسائل دوجانبه

هیئت رییسه مجلس فردا درباره تعطیلی پارلمان تصمیم می گیرد

خطبه فدکیه؛ محاکمه غاصبان خلافت/ شهادت حضرت زهرا در منابع اهل سنت

خطبه فدکیه؛ محاکمه غاصبان خلافت/ شهادت حضرت زهرا در منابع اهل سنت