مطالب مرتبط:
رییس سازمان اورژانس کشور: تیم های واکنش سریع مقابله با کرونا ویروس آماده اند
توصیه های اورژانس برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در ایران
توصیه های اورژانس برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در ایران
تمهیدات فرودگاه ارومیه برای مقابله با ویروس کرونا
توصیه های اورژانس برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در ایران
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 بهمن 1398 ساعت 01:052020-01-27پزشكي

اقدامات و احتیاطات ضروری تکنسین های اورژانس برای مقابله با ویروس کرونا


کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز اورژانس تهران، کروناویروس، - کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز اورژانس تهران، کروناویروس، خانواده بزرگی از ویروسها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می شود.

این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود.

اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای nCoV وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی بالا و پرسش از شرح حال سفر و تماس ازبیماران تب دار و بیماران دارای علایٔم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

بسیاری از اقدامات تشخیصی و کنترل عفونتی توصیه شده برای این بیماری در حال حاضر مشابه با دستورالعمل کوروناویروس MERS است.

اقدامات و احتیاطات ضروری تکنسین های اورژانس 115 متعاقب دریافت ماموریت، اعزام به محل و انتقال بیمار با احتمال مبتلا به کرونا ویروس به بیمارستان به شرح زیر است: 1- تکنسین های فوریتهای پزشکی در شروع شیفت کاری باید از وجود تجهیزات حفاظت فردی شامل گان، کلاه، ماسک جراحی و N95 ،با عینک چشم مطمئن باشند.

2- تکنسین های فوریتهای پزشکی به محض دریافت فوریت، پیرامون مفهوم بودن آدرس و وضعیت عمومی بیمار اطلاع لازم را کسب کنند.

3- به محض رسیدن کارکنان به صحنه به طور قطع داشتن ماسک جراحی و دستکش الزامی است .

در صورت وجود عطسه و سرفه در زمان اخذ شرح حال ومعاینه اولیه علاوه بر داشتن ماسک و دستکش، داشتن محافظ صورت الزامی است .

گان در صورتیکه احتمال پاشیده شدن ترشحات تنفسی و بدن بیماری وجود دارد ضرورت دارد.

4- اطمینان از صحت پوشیدن وسایل حفاظت فردی دارای اهمیت فراوان است ) پوشیده شدن کامل بینی و دهان توسط ماسک، پوشش کامل صورت توسط محافظ آن، در صورت پوشیدن گان عدم جدایی بین دستکش و آستین گان و مهار شدن کامل لبه آستین زیر لبه دستکش (دستورالعمل مصور نحوه و ترتیب پوشیدن وسایل حفاظت فردی) 5- سطح بیرونی ماسک جراحی و ماسک N95 پس از ویزیت بیمار آلوده بوده و نباید از روی غفلت، تکنسین فوریتهای پزشکی آن را لمس کند.

6- بعد از رسیدن به محل فوریت، تا حد امکان فقط تکنسین ارشد آمبولانس) با رعایت اصول مراقبت شخصی (در فرایند اخذ شرح حال و معاینه دخالت داشته باشد .

در صورت ضرورت به پیاده شدن تکنسین دوم از آمبولانس به منظور کمک در انتقال بیمار حتماً باید ماسک جراحی پوشیده باشد و از دستکش لاتکس استفاده کند و در صورت لزوم سایر لوازم حفاظت فردی را پوشیده باشد .

تکنسین دوم بعد از کمک در انتقال و قبل از سوار شدن نسبت به خروج ماسک ودستکش و دفع بهداشتی آنها در کابین عقب آمبولانس ، و ضدعفونی نمودن دست توسط ماده با پایه کلرهگزیدین اقدام کند و سپس به کابین جلو برای هدایت آمبولانس مراجعه نماید.

7- تکنسین فوریتهای پزشکی در طول مدت حضور بر بالین بیمار تا حد امکان از لمس اشیاء و سطوح نزدیک بیمار اجتناب نماید.

8- در صورت عدم وجود دیسترس تنفسی که باعث ایجاد هیپوکسی در بیمار گردد باید در ابتدای ارزیابی، دهان و بینی بیمار با ماسک جراحی به شکل مناسب پوشده شود.

9- در طی انتقال اگر کابین آمبولانس اگزوز فن دارد باید روشن باشد و در غیر اینصورت پنجره های کابین عقب آمبولانس جهت برقراری تهویه باز باشد.

10-در بالین بیمار یا حین انتقال اگر نیاز به اقدامات ایجاد کننده ریزافشانه ) ایٔروسل (مانند ساکشن ترشحات، مدیریت راه هوایٔی، گذاشتن Air Way، یااحیاء ریوی داشته باشد، حتماً باید از ماسک N95 استفاده شود .

زمانی که از ماسک N95 استفاده می شود، باید در زمان استفاده به خوبی لبه ماسک با دور بینی و زیر چانه با فشار تطبیق دهد و فیکس نماید به طوریکه از ورود و خروج هوا از اطراف بینی و چانه خودداری شود .

جهت اطمینان از این رخداد، تست مربوطه )fit-test( را به درستی انجام دهد .

سپس دست را مجدداً ضدعفونی نموده  و دست کش را بپوشد .

تکنسین ارشد که در بالین بیمار حضور دارد، از همان ابتدا ماسک N95 استفاده نماید.

11-در صورت پاشیده شدن یا تماس پوست سالم بدن یا دست) بدون دست کش (با ترشحات تنفسی و یا خون بیمار، شستشوی دست با آب و صابون وسپس ضدعفونی با پایه کلرهگزیدین یا الکل الزامی است .

سپس محل تماس به خوبی از نظر وجود بریدگی یا خراشیدگی بررسی و مشاهده شود وواقعه به مدیر کشیک دیسپچ )یا کارشناس کنترل عفونت اورژانس یا فرد مشخص شده مطابق فلوچارت (اطلاع رسانی و گزارش شود تا مدیر نسبت به اطلاع رسانی مطابق فلوچارت مشخص شده به منظور پیگیری سریع مورد تماس اقدام نماید)گزارش مورد مواجهه شغلی با خون یا ترشحات بدن بیمار مشکوک) 12- در صورت پاشیده شدن خون یا ترشحات تنفسی بیمار به چشم یا دهان، شستشوی فراوان با آب یا سرم سالین به مقدار زیاد الزامی است و واقعه به مدیر کشیک دیسپچ ) یا کارشناس کنترل عفونت اورژانس یا فرد مشخص شده مطابق فلوچارت (گزارش شود و مدیر نسبت به اطلاع رسانی مطابق فلوچارت مشخص شده به منظور پیگیری سریع مورد تماس اقدام میکند )گزارش مورد مواجهه شغلی با خون یا ترشحات بدن بیمار مشکوک 13- بعد از رسیدن به بیمارستان مقصد، پرسنل اورژانس 115 می بایست احتیاطات لازم جهت جلوگیری از انتشار عفونت را مد نظر داشته باشند.

14- در بیمارستان مقصد، محل استقرار و پارک اولیه آمبولانس، فرایند تحویل بیمار و انتقال به منطقه مورد نظر در اورژانس/بخش که از قبل تعریف شده باید به خوبی مشخص باشد.

15-در بیمارستان، بعد از تحویل بیمار، مکان مشخصی برای خروج ووسایل حفاظت فردی کارکنان پیش بیمارستانی و دفع بهداشتی آن مشخص گردد.

)دستورالعمل مصور نحوه و ترتیب درآوردن وسایل حفاظت فردی 16-می بایست مکان مشخص برای فرایند شستشو و گندزدایی کابین عقب تعریف و این مهم به خوبی انجام شود ) دستورالعمل گندزدایی آمبولانس 17-در صورت آلوده شدن لباس فرم با خون و ترشحات بیمار، باید لباس فرم خارج و در نایلون مناسب جمع آوری گردد و در پایگاه به روش مناسب گندزدایی گردد و سپس رعایت بهداشت دست و صورت پذیرد.

18- در صورت آلودگی برگه فرم ماموریت به خون و ترشحات بیمار می بایست فرمهای آلوده در کیسه زباله عفونی دفع گردد.

19-در صورت تماس حفاظت نشده) پر خطر (پرسنل با بیمار مشکوک به سندرم MERS بلافاصله به سرپرست مدیر جانشین اطلاع داده شود و تا زمان رد تشخیص) یا چهارده روز پس از تماس (از نظر بروز تب و علایم تنفسی و یا گوارشی تحت نظر باشند.

20- به همراه داشتن و در دسترس بودن Safety Box مقاوم به سوراخ شدگی و نشت مایعات حایٔز اهمیت است.

21-به همراه داشتن کیسه های مناسب برای دفع بهداشتی وسایل حفاظت فردی مصرف شده مهم می باشد.

(دستورالعمل جمع آوری و دفع بهداشتی و ایمن زباله های پزشکی و عفونی) 22- در اورژانس پیش بیمارستانی ترجیحاً از وجود، ملحفه یکبار مصرف برای پوشش برانکارد، و تجهیزات حفاظت فردی کامل مشتمل برماسک N95 درسایز های مختلف به میزان کافی، سطل پدال دار برای دفع پسماندهای عفونی، دیسپنسر حاوی محلول های ضد عفونی دست با پایه الکلی و safety boxesبرای دفع سرنگ و سر سوزن اطمینان حاصل شود.

23-در حین انتقال بیمار به مراکز درمانی، در صورت مشترک بودن فضای تکنسین دوم) که مسوولیت رانندگی را هم به عهده دارد (با مراقبین و بیمار،تکنسین دوم آمبولانس نیز از ماسک مناسب استفاده نماید.

24- تاکید می شود، جهت احیاء قلبی تنفسی بیماران با علایم سندروم تنفسی در صورت نیاز ترجیحا،ً ازتیغه لارنگوسکوپ یکبار مصرف  استفاده نمایید.

25- بهداشت و نظافت سطوح و تجهیزات به ویژه برانکارد و دستگیره آمبولانس و دکمه تنظیم جریان اکسیژن به صورت روتین و روزانه با هیپوکلریت سدیم 1/درصد انجام شود.

26-وسایلی مانند ماسک و نازال اکسیژن اختصاصی الزاماً یک بار مصرف استفاده گردند.

27- تجهیزات پزشکی نظیر کاف فشارسنج، استتسکوپ پس از معاینه بیماران ضد عفونی روتین شود.

28-سطوح تجهیزات موجود در آمبولانس با هیپوکلریت سدیم1 درصد ضد عفونی روتین شود .

احتیاطات بر مبنای روش انتقال: تعریف: در هنگام درمان بیماران شناخته شده یا مشکوک عفونی یا کلونیزه با عوامل عفونی بیماری زا، از احتیاطات بر مبنای روش انتقال استفاده می شود .

دراین موقعیت ها موازین کنترلی اضافی به منظور پیشگیری مؤثر از انتقال عفونت الزامی است .

از آن جا که غالباً در هنگام پذیرش بیماران در بیمارستان عوامل عفونی شناخته شده نیستند ، این احتیاطات بر اساس نشانه های بالینی ابتدایی و عوامل اتیولوژیک احتمالی و سپس تعدیل آن بر اساس نتایج تست های آزمایشگاهی تعیین و به کار گرفته می شوند.

احتیاطات تماسی : رعایت احتیاطات تماسی برای اجتناب از انتقال ارگانیسم های مرتبط به عفونت ها یا کلونیزاسیون عوامل عفونی از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم توصیه می شود.

اصول احتیاطات تماسی: -1-استفاده از وسایل حفاظت فردی کامل 2-پوشیدن دستکش، در بدو ویزیت و درآوردن آن قبل از ترک بیمار 3- انجام ضدعفونی دست ها، یکبار بعد از درآوردن دست کش و گان، و یکبار بعد از درآوردن محافظ صورت و ماسک الزامی است.

4-رعایت بهداشت دست با آب و صابون یا مایعات ضدعفونی با پایه الکلی، بلافاصله بعد از درآوردن دستکش احتیاطات قطره ای: برای اجتناب از انتقال ذرات بزرگتر از 5 میکرون، بایستی از این نوع احتیاط استفاده شود .

اندازه بزرگ این قطرات مانع از حرکت درفاصله زیاد یا تعلیق آن ها در هوا می شود .

این ذرات، در فاصله کوتاه) حدود یک متر (می توانند مستقیماً از سیستم تنفسی فرد عفونی به سطح مخاطات فرد گیرنده(کارکنان ارایٔه کننده خدمات سلامت یا سایر بیماران (منتقل شوند .

این قطرات تنفسی که حامل پاتوژن های عفونی می باشند هنگام سرفه، عطسه یا صحبت فرد عفونی ایجاد می شوند.

اصول احتیاطات قطره ای: 1-در صورت کار کارکنان در فاصله کمتر از یک متری بایستی از ماسک صورت استفاده شود.

2- بیمار بایستی از ماسک جراحی استفاده نماید.

3- در بیماری کرونا ویروس جهت احتیاط بیشتر در صورت انتقال بیمار، پرسنلی که درکابین بیمار قرار دارند از ماسک N95 استفاده نمایند.

4-در صورت انجام هرگونه پروسیجر بویژه مدیریت راه هوایی و ساکشن می بایست احتیاطات هوابرد رعایت شود.

احتیاطات تنفسی یا هوابرد  انتشار هوایی هسته قطرات) با قطر کمتر از 5 میکرون (حاوی عوامل عفونی در اثر جریانات هوایی می تواند سبب انتقال عفونت در فواصل طولانی شود .

بکاربستن اصول احتیاطات تنفسی برای جلوگیری از انتقال هسته قطرات یا ذرات کوچک تنفسی حاوی عوامل عفونی مورد استفاده قرار گیرد.


کلید واژه ها: ویروس - کرونا - روابط عمومی - اورژانس - بیماری - ویروس سرماخوردگی - کشور چین - بیماران - بالینی - انتقال - ویروس کرونا - سرماخوردگی - عمومی - حیوان - روابط - گزارش - تکنسین های - جهان - شیوع - قابل - کشور - تظاهرات - خانواده - مقابله - واکسن - انسان - ضروری - درمان - مناسب - مخازن

آخرین اخبار سرویس:
اولین بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان بابل مرخص شد

موردی از ابتلا به کرونا در جهرم مشاهده نشده است

دانشگاه های کرمان تعطیل شد

طرح پنج دقیقه سلامت در مدارس سیستان و بلوچستان درحال اجراست

دانشجوی قمی مشکوک به ابتلای به کرونا از بیمارستان بهلول گناباد مرخص شد

کاهش شیوع «کرونا» خارج از کانون شیوع آن

کُشندگی کرونا از آنفلوآنزا کمتر است

ارائه آموزش های پیشگیری از کرونا برای مددجویان کمیته امداد

بخشنامه وزیر علوم درباره کرونا

سانس منزلت مجموعه های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد

رام های قطار شهری اصفهان هر شب ضدعفونی می شود

موزه ها تا پایان هفته تعطیل می شوند

تدابیر ویژه تامین اجتماعی برای مقابله با کرونا

مراکز شبانه روزی بهزیستی مازندران اعتبار بهداشتی دریافت می کنند

نمی توانیم بگوییم چون ایتالیا لغو کرده ، لیگ را لغو کنیم/ جدول جای لغو بازی ندارد

فوت معترض به کمبود دارو جلوی دوربین

گفتگوی «چرخ» با مدیر مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره ی شیوع ویروس کرونا در ایران

فیلم | کروناویروس همان بدو ورود به کشور اعلام شد یا با تاخیر؟

وزیر بهداشت: منبع کرونا را پیدا کردیم/ ناقلین چینی و بازرگانی که به چین رفته بود/ مردم قم به شهرهای دیگر سفر نکنند/ به زودی شکست کرونا را اعلام می کنیم

نگرانی سازمان بهداشت جهانی پیرامون تعداد مبتلایان به کرونا بدون ارتباط با منشاء آن

منشا بیماری کرونا در ایران پیدا شد

کرونا جان یک مسافر تهرانی را در تنکابن گرفت

کمبود اقلام بهداشتی در داروخانه های کردستان بزودی بر طرف می شود

علت مراجعه فردی به بیمارستان بافق آنفلوآنزای فصلی اعلام شد

حاجی میرزایی تاکیدکرد: رصد امکانات بهداشتی و ضدعفونی کننده مدارس

شایعه ترسناک ؛ کرونا ، بهانه جدید FIFA و AFC برای سلب میزبانی از ایران

مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به بیمای کرونا ویروس در تنکابن تایید شد

صحبت کردن درباره کرونا با صدای بلند ممنوع/کودکان استرس می گیرند

مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در مازندران

افزایش نرخ جزای نقدی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

نشست های مرکز فرهنگی شهر کتاب هم لغو شدند

«آلودگی افکار عمومی بیش از کروناست»

منبع کرونای جدید در ایران مشخص شد

تایید مرگ یک مسافر تهرانی مبتلا به ویروس کرونا در مازندران

مرگ مسافر تهرانی مبتلا به کرونا در غرب مازندران تایید شد

تایید مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در مازندران

اولین بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان بابل مرخص شد

موردی از ابتلا به کرونا در جهرم مشاهده نشده است/ ایجاد مراکز اطلاع رسانی

افزایش نرخ جزای نقدی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

ضدعفونی قطارهای مسافری علیه کرونا/ احتمال استقرار تیم های شناسایی در ایستگاه های اصلی راه آهن

2462 نفر قربانی کووید-19 در جهان

منبع شیوع کرونا در ایران پیدا شد

وزارت آموزش وپرورش: تداوم تعطیلی مدارس تهران در صورت اعلام دانشگاه علوم پزشکی

مصرف ویتامین C از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری می کند

به منظور حفظ سلامتی زائرین اعزام کاروان های راهیان نور متوقف شد

منبع ویروس کرونا در ایران شناسایی شد

تشخیص کرونا با آزمایشگاه های خصوصی نیست

تالارهای مطالعه کتابخانه ملی تعطیل شد

اعلام شرایط جدید رشته خون شناسی آزمایشگاهی و روانشناسی بالینی در آزمون دکتری

فرزانه فصیحی: تشکیل کمپین در کاهش ابتلا به بیماری کرونا موثر است

روباتی که عروق مغز را جراحی می کند

ارسال پیامک های پیشگیری از کرونا به مددجویان کمیته امداد

برنامه ها و نشست های هنری در جزیره کیش تعطیل اعلام شد

تعطیلی فعالیت آموزشی دانشگاه ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

کشف مکمل های ورزرشی قاچاق در ملایر

اعزام های گروهی اردوهای راهیان نور تا اطلاع ثانوی متوقف شد

آماده باش بهداشت و درمان نفت برای مقابله با کرونا

جانبازان از تماس با دیگران بپرهیزند

مهدی: در چین که مرکز بحران است بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شود/روی برگزاری مسابقات مصر هستیم

مسافر تهرانی کرونا را به مازندران برد!

توقف ضبط «عصرجدید» به علت کرونا!

تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در تنکابن/ تعداد فوتی ها به 7 نفر رسید

7 خاصیت شگفت انگیز بابونه

گزارش حناچی از اقدامات شهرداری برای مقابله با شیوع کرونا/اختصاص بودجه اضطراری به کرونا

تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا در مازندران

قلیان از سریعترین راه های انتقال ویروس کرونا است

نتایج تست داروی ضدسرطان کبد مثبت شد

عدم افزایش بیماران مبتلابه کورنا در گیلان/ مردم به شایعات توجه نکنند

«آلودگی افکار عمومی بیش از کروناست»

جواب منفی آزمایش بیمار آبادانی مشکوک به کرونا

تایید مرگ یک مسافر تهرانی مبتلا به ویروس کرونا در مازندران

زنده با مچ اندازی جهانی ورزش با کرونا

برگزاری نمایشگاه بین المللی محیط زیست به تعویق افتاد

اعزام کاروان های راهیان نور متوقف شد

کرونا معاون شهردار یک منطقه را به تخت بیمارستان کشاند

توقف ضبط «عصرجدید» به علت کرونا!

از شایعه تا واقعیت؛ شیوع گسترده کرونا در هرمزگان؟!

مردم از استفاده غیر ضروری از ماسک و شوینده بهداشتی خودداری کنند

نمی توانیم بگوییم چون ایتالیا لغو کرده ، لیگ را لغو / جدول جای لغو بازی ندارد

کاهش 30 درصدی هزینه ها با الکترونیکی شدن آزمون ها

تعطیلی فعالیت آموزشی دانشگاه ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

«زنان باردار» درمقابل کرونا چه کارهایی باید انجام دهند؟

توصیه های لازم به ایثارگران برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

جانبازان از تماس با دیگران بپرهیزند

راهکارهای بیمه سلامت برای مقابله با کرونا

غذای بیرون و کرونا

مرگ مسافر تهرانی بر اثر کرونا در مازندران | 6 بیمار مشکوک هم بستری شدند

فروش ماسک در داروخانه ها ممنوع شد

ماسک های ساده تا چند ساعت قابل استفاده هستند؟

مصرف ویتامین C از ابتلا به ویروس کرونا پیشگیری می کند

کرونا را با بهداشت روانی سالم دور بزنیم

ترس از کرونا بالاتر از خطر بیماری در گیلان

مجری پزشک سرشناس تلویزیون: احتمالا من هم کرونا گرفتم

تایید مرگ یک نفر بر اثر کرونا در مازندران

مرگ مسافر تهرانی بر اثر کرونا در مازندران | 6 بیمار مشکوک هم بستری شدند

بی انصافی دلال ها شرایط سخت مردم را سخت کرد/چینی ها عامل کرونا در ایران

هدی: در چین که مرکز بحران است بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شود

شهروندان کویتی سریعا ایران را ترک کنند!

محل مطالعه و مکان های عمومی کتابخانه های کردستان ضدعفونی می شود

دانشجوی قمی مشکوک به ابتلای به کرونا از بیمارستان بهلول گناباد مرخص شد

اقدامات و احتیاطات ضروری تکنسین های اورژانس برای مقابله با ویروس کرونا

اقدامات و احتیاطات ضروری تکنسین های اورژانس برای مقابله با ویروس کرونا