مطالب مرتبط:
افرادی که بین مردم و مسئولان اختلاف ایجاد کنند، در پازل دشمن قرار دارند
مشکلی برای تامین میوه ایام نوروز مردم ایلام وجود ندارد
سازمان‎های مردم نهاد فعال در حوزه جوانان بروجرد مورد حمایت قرار می‎گیرند
بسیاری از مردم و مسوولان در جریان اقدامات ناجا نیستند
بیرانوندی: تمرکز کمیسیون تلفیق بر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم است
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 بهمن 1398 ساعت 16:252020-01-26فرهنگي

مردم را به سینمای مبتذل معتاد می کنیم


تهیه کننده سینما از شرایط ناعادلانه اکران به نفع سرمایه داران سینمای کمدی و مبتذل می گوید.

- تهیه کننده سینما از شرایط ناعادلانه اکران به نفع سرمایه داران سینمای کمدی و مبتذل می گوید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا،" فیلم مشت آخر آخرین ساخته مهدی فخیم زاده کارگردان و بازیگر باسابقه سینمای ایران یکی از فیلم های جوان پسند و مردمی بود که در سینمای ما اکران شد و بعد از مدت نه چندان طولانی اکران آن در سینماهای اصلی تهران تمام شد و حالا در سینماهای برخی از شهرستان ها در حال نمایش است.

قبل تر تسنیم درباره عدالت در اکران و مافیای آن گفت وگو و گزارش هایی داشته که نشان می دهد نظام نمایش و اکران سینمای ما دچار خلأهای شدیدی است که از وجود این معایب برخی از سرمایه گذاران و زراندوزان در حال سو استفاده اند.

آنچه مهم است اتفاق بدی است که برای فرهنگ و مخاطبین سینمای کشور رخ داده که عبارت است از آسیب فرهنگ ملی و دینی ایران.

سرمایه دارانی که از تهیه کنندگی تا اکران امکانات دارند درباره علت فروش پایین و مشکلاتی که بر سر راه اکران فیلم مشت آخر به عنوان یک فیلم قهرمانی، جدی و جذاب ایجاد شد بگویید.

چرا باید چنین فیلمی با وجود شخصیتی مانند آقای فخیم زاده که مردمی است و او را می شناند نیز دچار چنین مشکلی شود؟ نکته مهم این است که از یک سو فشردگی فیلم ها در اکران و از سوی دیگر شرایط تقسیم بندی اکران و چیدمان فیلم ها در سینما کاملا ناعادلانه است.

به طور مثال فیلمی اکران می شود که به آن 10 تا 15 تا سینما برای اکران می دهند که موظفی خود را به این صورت انجام می دهد که سه سانس را به فیلم می دهند.

دو سانس صبح و یک سانس عصر به فیلم می دهد و زمانی هم که به سینما اعتراض کنیم می گوید که من سانس های موظفی خود را به تو دادم.

سانس هایی که هیچ اتفاقی برای فیلم رقم نمی زند و حتی اگر نبود هم تفاوتی در فروش فیلم بوجود نمی آمد.

خیلی وقت ها این سانس دادن ها فقط فرمالیته است و برای داشتن یک رزومه و آمار دادن است مانند برخی کارهای دیگری که در این مملکت رخ می دهد.

زمانی که به فیلم در چند روز اول سینما ندهند، فیلم با یک شکست مواجه بشود.

مانند اتفاقی که برای همه فیلم ها دارد رخ می دهد.

بعد هم چند سانس مرده و به درد نخور که در نهایت فیلم دچار کم فروشی می شود و دیگر سینماها به سراغ آن نمی آیند.

نکته مهم دیگر این است که برخی از سینماگران ما خود دفتر پخش دارند، تهیه کننده هم هستند و در عین حال سینمادارند و یا با سینمادار رابطه بسیار خوب و صمیمی دارند.

طبیعتا فیلم هایی که می سازند نسبت به دیگر فیلم های سینما از شرایط بهتری برخوردار خواهند بود.

بعد از این است که در تعداد زیادی سینما اکران می گیرند و چون فروش خوبی را به دست می آورند می تواند در سینماهای دیگر نیز راه پیدا کند و طبیعتا از فروش بالاتری برخوردار باشند.

اما فاجعه بزرگ تر از همه این ها این است که فیلم های خوب و کارگردانانی که فیلم های خوب و جدی می ساختند توسط جریانی به سمت فیلم و سینمای سخیف دارد حرکت می کند.

در ادامه این روند است که ذائقه مخاطب نیز تغییر کرده است و دیگر فیلم خوب و جدی ما مشتری کمتری دارد.

درباره سینماگران عزیزی که می گویند که فیلم خوب ما اگر مورد توجه مخاطب قرار نمی گیرد به دلیل این است که مخاطب نمی خواهد فیلم های این سبکی را تماشا کند، باید گفت این طرز نگاه اشتباه است زیرا ما نباید این مشکل را گردن مخاطب بندازیم و او را مقصر کنیم، بلکه اینجا سرمایه گذاران و دیدگاهی که ذائقه مخاطب را به این سمت برده است باید پاسخگو باشد.

آنان اند که مخاطب را مشخص کرده اند.

7 بیلبورد تبلیغاتی بیشتر نداشتیم اوج این فاجعه آنجا خواهد بود که دیگر کارگردانی فیلم خوب نمی سازد و فردا سینمای ما بدون فیلم خوب و جدی روبرو خواهد بود.

اینجا است که کارگردانان خوب ما به سمت ساخت کمدی های سخیف می روند و ما داریم با دستان خودمان سینما را خالی از فیلم خوب می کنیم.

من دارم درباره همه سینمای ایران صحبت می کنم نه تنها درباره فیلم مشت آخر.

مردم را به سینمای مبتذل معتاد می کنیم مثل این ماجرا بلاتشبیه مانند افرادی است که دارند به مردم چیزی برای مصرف می رسانند که برای سلامتی آنان ضرر دارد و وقتی می گوییم برای چی این کار را می کنید می گویند که چون به آن اعتیاد دارند و باید مصرف کنند.

خوب سوال این است که چه کسانی آنان را معتاد کرده اند که حالا مجبور باشند به مردم بیچاره مسکن بدهند؟ همان هایی که در حال انتقال مسکنند! در سینمای ما وضعیت دقیقاً همین است می گویند که ما مجبوریم در سینما فیلمی اکران کنیم که مردم دوست داشته باشند و بیاییند آن را تماشا کنند.

خوب شخصیت هایی این کار را کردند که ذائقه مخاطب را عوض کردند و حالا برای این ذائقه جدید باید این فیلم های سطحی و مبتذل را بسازند.

به تعبیر دیگر این جماعت از امروز دارند مشتری فیلم های بعدی خود را آماده می کنند تا آن ها را هم ببیند و از این راه پول به جیب بزنند.

در این موج، همه فیلمسازان خوب ما دارد بلعیده می شود.

مقیاس تولید این فیلم ها، هنری و فنی دیگر نیست و تنها به خنیدن مخاطب و پول درآوردن فکر می کند.

اوج فاجعه آنجا خواهد بود که فردا سینمای ما بدون فیلم خوب و جدی خواهد بود فیلم هایی که در نیمه دوم سال اکران شد و در فروش و گیشه نابود شد، محصول کارگردانان قدیمی و خوبی بود که بدون شک الفبای سینما را می دانند و بلدند که فیلم بسازند.

می توانیم بگویید که همه آن ها فیلم های بدی بودند و تنها چند فیلم کمدی سطحی فیلم های خوب و مهمی اند؟ این فیلم ها هم با سرمایه ملت ساخته شده است باید نسبت به آن ها مسئولین ما احساس مسئولیت داشته باشند اما جریان سرمایه دار و زراندوز ما به هیچ چیز رحم نمی کنند.

افرادی که پوز سینمای مستقل را می دهند و از آن دم می زنند، در حقیقت پشت آن قایم شده اند اما دغدغه آن را ندارند و هدفشان چیز دگیری است.

امروز به سراغ سینما آمده اند و روز دیگر در جای دیگر دنبال سرمایه گذاری بودند.

افرادی که حتی نمی دانند سینما چیست و با لوث بازی های خود شان سینما را پایین آورده اند.

فیلمنامه هایی که برای ساخت به من پیشنهاد می دهند اکثراً دغدغه هنری و فنی ندارند، و مانند عموم فیلم های کمدی و سطحی امروز سینمای ما، می خواهند که از این قافله عقب نمانند و آن ها هم بفروشند.

بدون شک برخی از این فیلم ها را نمی توان با خانواده تماشا کرد و رسماً فرهنگ کشور ما را به خطر انداخته است.

قبول کنیم که بزرگترین معضل مملکت ما امروز فرهنگ آن است نه اقتصاد، سیاست یا ورزش آن.

در این میان ما چرا نمی توانیم مطالبه گر باشیم؟ چون فرهنگ ما آنقدر خراب شده که زمینه های لازم مطالبه گری تخریب شده است.

چند سالن دادند که فیلم را تبلیغ بکنیم؟ آقای حسینی، در حوزه تبلیغات و رسانه فیلم به نظر می رسد که ضعف هایی وجود داشته است.

تعداد بسیار کمی بیلبورد و تبلیغات در سطح شهر وجود داشت.

این مشکل در تبلیغات باید در فروش فیلم تأثیر منفی داشته باشد.

واقعیت این است که در تبلیغات تلویزیونی 305 تیزر از فیلم پخش شد و در تبلیغات شهری 7 تا بیلورد داشتیم.

علت این کمبود هم این است که ما عمده پول و سرمایه خود را صرف هزینه فیلم کردیم و دیگر اینکه هزینه تبلیغات آنقدر گران شده است که توانش را دیگر نداشتیم تا بیشتر از این تبلیغات کنیم.

مثل موضوع قیمت بازیگران که آنقدر بالا رفته است که دیگر نمی توان با آن ها کار کرد.

اما من سؤال مهم و منطقی دیگری دارم: آیا اصلاٌ فیلم من چند سالن سینما داشته است که بخواهد تبلیغات گسترده داشته باشد؟ به این فیلم سالن سینمایی که قابل توجه باشد ندادند.

سانس های واقعاً بدی داشتیم، در سینما آزادی یک تک سانس در ساعت 4 و نیم داشتیم و در سینما ملت هم یک سانس 12 ظهر و یک سانس هم 4 و نیم عصر.

آیا با این سانس ها می توان فروش خوبی در سینما داشت؟ خیلی از این سینماهای که زیر نظر ارگان ها دولتی شعار ارزشی می دهند را باور نکنید.

آیا به نظر شما راه چاره ای برای حل مشکل بیشتر دیده شدن فیلم های خوب ما وجود دارد؟ آیا تولید بیشتر امکان تغییر ذائقه مخاطب را فراهم می کند؟ تا زمانی که جریان سرمایه داری بخواهد به سراغ کارگردانان خوب و جدی ما برود و آن ها را هم به این سمت جذب کند باید نگران بود.

شاید باورمان نشود اما بسیاری از این سرمایه گذاران دوست دارند به سراغ سینماگران صاحب سبک و کهنه کاری بروند تا آن ها را هم به سمت ساخت فیلم کمدی مبتذل بکشند اما رویشان نمی شود.

برای حل این مشکل بدون شک خود سازمان سینمایی موظف است که جلوی این مشکل را بگیرد و با پیشدستی قبل از وقوع حادثه فضا را به سمت جریان سینمای سالم و در خور شأن مردم و ملت ایران هدایت کند.

حرفم در آخر این است که از این بترسیم که فردا دیگر نتوان در این سینما فیلم خوب ساخت.

مردم ما عادت باید بکنند که دوباره فیلم خوب ببیند.

مخاطب ما زمانی که به سینما می رود ناخواسته می گوید که برود آن فیلم کمدی سطحی را ببیند.

فکر نمی کنم چند فیلم خوب و جدی که در چندماه اخیر اکران شد آنقدر بد بوده باشد که رسماً ورشکسته شود.

باتوجه به اینکه به جریانی اشاره می کنید که به صورت خزنده کارگردانان سینما را به سمت تولید کمدی مبتذل هدایت می کند، به نظر می رسد که شاید بهتر این باشد که مراجع قضایی وارد این میدان شوند و نسبت به این فضا واکنش هایی نشان دهند.

من شکی ندارم که آنان بسیار باهوش تر از آن هستند که بخواهیم آنان را دعوت کنیم تا در این زمینه همکاری کنند اما به نظر من و با تحریک یا فشار امثال ما سینماگران من اتفاق خاصی نخواهد افتاد و فرقی نخواهد کرد.

مسبب اصلی این نمایش که مردم ما فیلم خوب ندارند نامدیریتی سینمای کشور ما است که تمامی ندارد.

ذائقه مردم را به خاطر پول نابود نکنیم.

/882/ 102/
کلید واژه ها: سینما - اکران - تهیه کننده - سرمایه - مهدی فخیم زاده - سرمایه گذاران - سینمای ایران - شرایط - فرهنگ - نمایش - گزارش - شهرستان ها - فیلم - خبرگزاری - کمدی - کارگردان - اجتماعی - شهرستان - استفاده - گفت وگو - فرهنگی - طولانی - بازیگر - یکی از - عدالت - ایران - سرویس - اتفاق - تسنیم - معتاد

آخرین اخبار سرویس:
معضل کمبود فضای سینمایی در استان مرکزی همچنان لاینحل مانده است

تهیه کننده معروف رازگشایی کرد

دشمنی بشر با کره خاکی سوژه یک انیمیشن شد

دلتنگی های من، داستان زندگی فاطمه متقی

دلیل وارد شدن نرگس آبیار به سینما

فرهاد جم: بازیگر هرکاری نیستم و اجرایم از سرِ دغدغه است

«مطرب» پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران شد

رونمایی از جدیدترین کتاب chr(034)سواد رسانه ایchr(034)

نمایش «نه» به «ایران تماشا» رسید

خاطره بازی «رضا گلزار» با ایام امتحانات/ عکس

گوهرخیراندیش برای بار دوم ازدواج کرد + فیلم و تصاویر

معرفی 5 کتاب ایرانی برتر از میان صدها اثر داستانی برگزیده جهان

اجرای گروه «چکاوک» در ششمین شب جشنواره موسیقی فجر

امشب چه گروه هایی اجرا دارند؟

اعلام برندگان بخش تجلی اراده ملی جشنواره فجر از سوی سازمان بهزیستی

تصاویر/ گروه هوران در شب ششم جشنواره موسیقی فجر

انتشار پوستر فیلم «چهل و هفت» در آستانه اکران

شوخی جالب خواننده سرشناس با هوادارانش

کلیپ ورزشی / روزنامه خبرورزشی 98.11.29

ابهامات انتخاب اسکوچیچ از زبان سپهر حیدری

نرگس آبیار برنده جایزه زنان برتر جهان اسلام

پوریا پورسرخ هم مجری شد

برگزاری جشنواره نمایش عروسکی یزد نیازمند همکاری ارگان هاست

«پوریا پورسرخ» مجری مسابقه تلویزیونی شد

دلتنگی خانم بازیگر برای مادرش/ عکس

دلتنگی خانم بازیگر برای مادرش/ عکس

راه اندازی سامانه دفتر پژوهش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی

برگزاری جشنواره نمایش عروسکی یزد نیازمند همکاری ارگان هاست

سومین هفته فرهنگ و هنر استان اردبیل برگزار می شود

اجرای گروه «کوارتت خلیج فارس» در ششمین شب جشنواره موسیقی فجر

دختران مازندران زیبایی طبیعت را به موسیقی کشاندند

امیرعباس گلاب طرفدارانش را گلابی خواند

اجرای گروه «همنوازان فاخته» در ششمین شب جشنواره موسیقی فجر

رونمایی از 5 جلد کتاب شهید سید عبدالمحمد تقوی در خانه کتاب

درباره ماجرای سعید راد و سیمرغ جواد عزتی؛ کاش شایعه باشد!

اجرای گروه «همنوازان وداد» در ششمین شب جشنواره موسیقی فجر

ویروس کرونا برای «جیمز باند» هم دردسرساز شد

رادیویی ها از «آبادان یازده60» تجلیل کردند/ روایتی از حماسه رسانه

چکاوکان سیاه پوش به یاد جان باختگان وطن خواندند

پنجمین شب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر

پنجمین شب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر

جشنواره میلاد کوثر در بجنورد

رقابت یلدای ایرانی در برلین

«کلاس رانندگی» لیندا کیانی در آمریکا/ عکس

«کلاس رانندگی» لیندا کیانی در آمریکا/ عکس

رویکردجشنواره عروسکی آموزش شهروندان از طریق برنامه های فرهنگی است

«الیور استون» در راس داوران جشنواره فیلم سعودی

تاثیر کرونا بر جیمز باند/ فرش قرمز فیلم جدید در چین لغو شد

اجرای بخش جشنواره جوان در ششمین شب جشنواره موسیقی فجر

برگزاری جشنواره نمایش عروسکی یزد نیازمند همکاری ارگان هاست

رویکردجشنواره عروسکی آموزش شهروندان از طریق برنامه های فرهنگی است

«زیبا بروفه» درکنار مادرش/ عکس

اجرای گروه نغمه گردان در ششمین شب جشنواره موسیقی فجر

اجرای گروه کوبه ای وآوازی «ودا» در شب ششم جشنواره موسیقی فجر

چکاوکان سیاه پوش به یاد جان باختگان وطن خواندند

رویکردجشنواره عروسکی آموزش شهروندان از طریق برنامه های فرهنگی است

اجرای گروه نغمه گردان در ششمین شب جشنواره موسیقی در فرهنگسرای نیاوران

فرصتی که جشنواره فجر به نوازندگان جوان داد

متن پر رنگ تر از حاشیه

رکوردزنی آثار اقتباس شده از بازی های ویدئویی

ارائه آثار بزرگان خوشنویسی معاصر

نصر؛ چشم و چراغ لاله زار

«زیبا بروفه» درکنار مادرش/ عکس

کلیپ ورزشی / روزنامه فرهیختگان 98.11.29

ویروس کرونا برای «جیمز باند» هم دردسرساز شد

رویدادی بی سابقه در معتبرترین جشنواره سینمایی جهان

هنرمندی که موسیقی ایرانی را پشت و رو بلد بود/ فیلم

اجرای گروه کادوس در حوزه هنری

پوستر نخستین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی یزد رونمایی شد

اجرای 3 قطعه؛ از گرامیداشت مادران تا 737

پوستر نخستین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی یزد رونمایی شد

پوریا پورسرخ مجری «ایرانیش» شد

فرصتی که جشنواره فجر به نوازندگان جوان داد

3 راه زیبا برای بیان عشق به کسی که دوستش داریم

چکاوکان سیاه پوش به یاد جان باختگان وطن خواندند

«خورشید» در تجلی اراده ملی هم درخشید

پوستر نخستین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی یزد رونمایی شد

اجرای گروه آیشم در حوزه هنری

خودروی دکتر مصدق ثبت ملی شد

چکاوکان سیاه پوش به یاد جان باختگان وطن خواندند

کنسرت آرون افشار در سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر

جدیدترین عکس سارا و نیکا در پشت صحنه «پایتخت 6»

تعیین برنامه فیلم های ایرانی حاضر در برلیناله 2020

فیلمی هولناک از کولبران در ارتفاعات نقطه صفر مرزی، در برف و سرما و کولاک + فیلم

سلفی متفاوت زوج بازیگر معروف

چرا خسرو گلسرخی مشهور شد، کرامت دانشیان نشد؟ (فیلم)

پوریا پورسرخ هم مجری شد

رقابت یلدای ایرانی در برلین

اجرای شهاب مظفری در نخستین روز از جشنواره موسیقی فجر در مازندران

عکس نوشته روز سپندارمذگان + عکس های پروفایل و متن های عاشقانه روز عشق ایرانی

مراسم تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

کنسرت اوهام بعد از بیست سال مجوز گرفت

شهرام ناظری به یاد قربانیان 737 خواند

سلفی متفاوت زوج بازیگر معروف

«خورشید» در تجلی اراده ملی فجر 38 درخشید/ از حضور ملکان تا اعتراض شعیبی

تیپ دامادی مجید واشقانی+عکس

ادل زمان انتشار آلبومش را مشخص کرد

بداهه نوازی در موسیقی ایران بررسی شد/ طرح چند نکته مهم

گزارش گرفتن خبرنگار من وتو در تهران! / واکنش جالب مردم ! + فیلم

آغاز به کار نخستین جشنواره موسیقی فجر در مازندران

مردم را به سینمای مبتذل معتاد می کنیم

مردم را به سینمای مبتذل معتاد می کنیم