مطالب مرتبط:
انحصار صدا و سیما همچنان بیشتر می شود!
انحصار صدا و سیما همچنان بیشتر می شود!
«خداحافظ» با سیما تیرانداز و فرزاد حسنی
بیرانوند به طور قطعی از پرسپولیس جدا می شود!
«خداحافظ» با سیما تیرانداز و فرزاد حسنی
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 6 بهمن 1398 ساعت 01:172020-01-25سياسي

انحصار صدا و سیما همچنان بیشتر می شود!


به گزارش سایت قطره و به نقل ازرکنا، رییس قوه قضاییه اخیرا با صدور بخشنامه ای خطاب به مراجع قضایی سراسر کشور تاکید کرده هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر» صرفاً در صورت اخذ مجوز از صداوسیما مجاز است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازرکنا، رییس قوه قضاییه اخیرا با صدور بخشنامه ای خطاب به مراجع قضایی سراسر کشور تاکید کرده هرگونه فعالیت در زمینه صوت و تصویر فراگیر صرفاً در صورت اخذ مجوز از صداوسیما مجاز است.

متن بخشنامه رییس قوه قضاییه به شرح ذیل است: با عنایت به نظریه تفسیری مورخ 10/7/1379 شورای نگهبان ذیل اصول 44 و 175 قانون اساسی و ابلاغیه مقام معظم رهبری مدظله العالی مورخ 22/6/1394 خطاب به رییس جمهور محترم، مبنی بر اینکه مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراّ بر عهده سازمان صدا و سیما است.

ضروری است مراجع قضایی و ستادی قوه قضاییه هرگونه استعلام درباره صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی را از حیث پروانه فعالیت، مقرات و موضوعات مرتبط از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عمل آورند.

بدیهی است، هر گونه فعالیت در این زمینه بدون مجوز آن سازمان غیر مجاز است.

در بخشنامه مذکور سه موضوع قابل توضیح بیشتر است: 1- نظریه تفسیری مورخ 10/7/1379 شورای نگهبان : در نظریه شورای نگهبان که به درخواست علی لاریجانی رییس وقت صداوسیما ارائه شده بوده، آمده است: نظریه تفسیری در خصوص اصل چهل و چهارم قانون اساسی: مطابق نصّ صریح اصل چهل و چهارم قانون اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران رادیو و تلویزیون دولتی است و تأسیس و راه اندازی شبکه های خصوصی رادیویی و تلویزیونی به هر نحو، مغایر این اصل می باشد.

بدین جهت انتشار و پخش برنامه های صوتی و تصویری از طریق سیستمهای فنی قابل انتشار فراگیر (همانند ماهواره، فرستنده، فیبرنوری و غیره) برای مردم در قالب امواج رادیویی و کابلی غیر از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خلاف اصل مذکور است.

همان طور که ملاحظه می فرمایید در این نظریه که در سال 1379 ارایه شده از مفهوم فراگیر یاد شده و داخل پرانتز به عنوان مصادیق فراگیر مواردی همچون ماهواره، فرستنده، فیبر نوری و غیره نام برده شده است.

هر چند کاربرد کلمه و غیره در یک نظریه تفسیری قانونی آن هم از سوی شورای محترم نگهبان بسیار عجیب است اما با توجه به تاریخ صدور این نظریه تفسیری که سال 1379 بوده و در آن موقع هنوز بحث صوت و تصویر در فضای اینترنت به قوت امروز مطرح نبوده و اساسا هنوز IPTV و VOD ابداع نشده بودند و بیشتر بحث ماهواره و تلویزیون کابلی (به عنوان نمونه تلویزیون کابلی کوی دانشگاه) مطرح بود.

استناد این نظریه هم اصل 44 قانون اساسی است که رادیو و تلویزیون را دولتی اعلام می کند بنابراین راه اندازی شبکه تلویزیونی یا رادیویی خصوصی را غیر مجاز می شمارد.

اساسا در آن زمان نهاد محترم شورای نگهبان به عنوان مفسر قانون، تصویری از فناوری های جدید اینترنتی در ذهن نداشته است که بخواهد مصادیق آن را ذکر کند و حتی صفت فراگیر را نیز شام ماهواره و فرستنده و فیبر نوری دانسته است که البته در شرایط حاضر می توان در باره این مصادیق به عنوان زیر ساخت و ابزار انتشار صوت و تصویر بحث داشت.

2- ابلاغیه مقام معظم رهبری مدظله العالی مورخ 22/6/1394 خطاب به رییس جمهور محترم : در این ابلاغیه نیز عبارت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی تصریح شده است.

واقعیت این است که هنوز تعریف جامع و قانونی و مورد وفاق همه دستگاه های حاکمیتی اعم از مجلس، شورای عالی فضای مجازی، دولت و حتی خود صدا و سیما از عبارت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی ارایه نشده است.

سال گذشته کمیسیون فرهنگی مجلس در جریان بررسی و تصویب طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران این مساله دوباره باعث طولانی شدن جلسات کمیسیون فرهنگی شد.

به طوری که سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: طولانی شدن مباحث در این ماده به دلیل نبود تعریفی روشن از موضوع "صوت و تصویر فراگیر" است به همین دلیل مباحث مطرح شده در کمیسیون به طول انجامید.

در همین راستا و برای رسیدن به تعریفی واحد از صوت و تصویر فراگیر کمیسیون تصمیم گرفت که برگزاری جلسات کارشناسی بین مسئولان و کارشناسان ارشد صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آیین نامه ای درباره تعریف و چارچوب مشخصی از تنظیم و مقررات، صوت و تصویر فراگیر احصا و ارائه شود.

بر همین اساس مقرر است آیین نامه تدوین شده میان دستگاه ‎های مذکور به شورایعالی فضای مجازی ارائه می شود تا با تصویب در این شورا تکلیف ماده 4 طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تعریف موضوع "صوت و تصویر فراگیر" در این قانون تعیین شود البته خبرگزاری مجلس همان زمان گزارش داد بر اساس ماده 2 طرح اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شده اما هنوز به صحن علی نیامده، صوت و تصویر فراگیر چنین تعریف شده است: صوت و تصویر فراگیر عبارت است از محتوای صوتی و تصویری که به صورت گسترده و یک سویه و بدون الزام به شناسایی مخاطب از طریق فرستنده های امواج رادیویی یا شکبه‎های کابلی ماهواره ای و اینترنتی توزیع می شود و یا قابلیت توزیع دارد و همچنین محتوای مربوطه زنده بوده و یا دارای جدول پخش زمانی است.

این در حالی است که مرتضی موسویان، رییس وقت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود: در حال حاضر تعریفی که از صوت و تصویر در مرکز ملی فضای مجازی وجود دارد و باید به صحن شورای عالی فضای مجازی بیاید، با آنچه به آن اشاره کردند، متفاوت است؛ یعنی این تعریف معتقد است که صوت و تصویر فراگیر، صدا و تصویری است که بدون شناخت مخاطب، او را در بر بگیرد و دارای کنداکتور پخش و زنده و دارای یک تعداد مخاطب خاص به بالا باشد.

این تعریفی است که کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی به آن رسیده اند؛ اما نمی دانم تعریفی که مصوب خواهد شد، چیست.

اما به تازگی ساترا(سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیردر فضای مجازی) در جوابیه ای به ایرنا اعلام کرده: رسانه های صوت و تصویر فراگیر طیف متنوعی از انواع خدمات رسانه ای را شامل می شود، اما خدمات ویدیوی مبتنی بر تقاضا VOD از جمله انواع سنتی آنهاست.

ابتدای دی ماه 98 هم رییس ساترا، در جلسه ای با رسانه ها اعلام کرده بود که تمامی محتوای صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی شامل پلتفرم های اشتراک فیلم و VOD ها باید از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر فضای مجازی مجوز بگیرند.

این در حالی است که معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه مسئولیت صدور مجوز برای تولید و نمایش آثاری که در سیمای جمهوری اسلامی پخش نمی شوند بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفته: وضعیت صوت و تصویر فراگیر تا تعیین تعریف و ارائه مصداق دقیق از سوی شورای عالی فضای مجازی، بلاتکلیف است.

در مجموع دو نکته اساسی در مورد چالش مفهوم فراگیر در ماجرای صوت و تصویر وجود دارد: 1- مفهوم صوت و تصویر فراگیر یک مفهوم بین المللی نیست که بخواهیم به داکیومنت های بین المللی و استاندارد استناد کنیم.

درست است که در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی مفهوم audiovisual (سمعی بصری) مطرح است اما سازمان رگولاتوری که در این کشورها وجود دارد مستقل از دولت ها است و مقررات و ضوابط فنی شبکه های رادیویی و تلویزیونی خصوصی را تنظیم می کند و گرنه یوتیوب و سرویس دهندگان پادکست و سایت های به اشتراک گذاری صوت و تصویر و VOD ها و از همه مهمتر IPTV هایی مانند نتفلیکس باید از سازمان های رادیو و تلویویزن ملی هر کشوری مجوز می گرفتند.

2- قاعده تعارض منافع در مورد ورود سازمان صداو سیما به حوزه صوت و تصویر در فضای مجازی مصداق پیدا می کند.

اساسا صدا و سیما به عنوان یک دستگاه حاکمیتی در حوزه صوت و تصویر اگر بخواهد به حوزه صوت و تصویر تولیدی شرکتهای بخش خصوصی ورود پیدا کند هم با قاعده تعارض منافع ناسازگار است چون خودش رقیب بخش خصوصی است و هم اگر بخواهد استانداردها و ضوابط خود را به فعالیت های فضای مجازی تعمیم دهد باعث شکست فعالیتهای این بخش خواهد شد.

صدا و سیما می تواند محتواهای تولیدی عظیم خود را از طریق فناوری های جدید مانند VOD و IPTV در اختیار مردم بگذارد اما نه می تواند و نه امکان و توانش را دارد که حوزه ماموریتی خود را به فضای مجازی تعمیم دهد.

اگر قرار باشد نظارت این سازمان به محتوای صوتی و تصویری در فضای مجازی تعمیم یابد اولا همه پلتفمرم های داخلی میزبان صوت و تصویر ورشکسته خواهند شد و مردم به پلتفرم های خارجی رو خواهند آورد.

ثانیا صدا و سیما با عملکرد خودش در دهه های گذشته منجر به واگرایی عمومی از این رسانه شده به طوری که می توان گفت بخش عمده ای از دلایل گرایش مردم به ماهواره و رسانه های خارجی و از دست رفتن مرجعیت رسانه ای از داخل و اعتبار یافتن رسانه های خارجی، عملکرد صدا و سیما بوده است.

حوزه مورد نظر صداوسیما به وی اوی دی و آی پی تی وی خلاصه نشده و در سامانه صدور مجوز ساترا، تاکید شده حتی بخش صوت و تصویر خبرگزاری ها و سایت های خبری باید از صداوسیما مجوز بگیرند که در این صورت تمامی خبرگزاری و سایت های خبری زیرمجموعه صداوسیما می شوند و صداوسیما می تواند در محتوای صوت و تصویر منتشر شده در آن ها اعمال نظر کند و حتی خواستار حذف محتوای صوتی و ویدیویی شان شود! البته صداوسیما به تلاش برای سیطره بر رسانه ها در کنار آی پی تی وی ها و وی اوی دی ها، اکتفاء نکرده و در بخش مجوزهایش، تجمیع کننده خدمات ، تجمیع کننده نرم افزار تلفن همراه ، دانلود زیرنویس ، پیام رسان اجتماعی ، مسابقه زنده را در زمره صوت و تصویر فراگیر تعریف کرده و در سامانه ساترا، صدور مجوز برای این بخش ها را نیز فعال کرده است! این در حالی است که سایر حوزه های رسانه ای در کشور قانون مصوب مجلس دارد.

در پایان باید اذعان داشت، ممنوعیت راه اندازی شبکه های خصوصی رادیو و تلویزیون در ایران و بی رقیب بودن صدا و سیما یکی از دلایل ضعف فنی و محتوایی این رسانه به شمار می رود.

ما در این سال ها نه تنها اجازه ندادیم شبکه های خصوصی رادیو و تلویزیون توسط بخش خصوصی و مدنی و حتی دستگاه های حاکمیتی راه اندازی شود بلکه حالا می خواهیم این انحصار و ناکارآمدی را به فضای مجازی نیز تعمیم دهیم.

جالب تر اینکه یک مقام مسئول ساترا گفته است این سازمان هم متولی تولید کنندگان صوت و تصویر در فضای مجازی است و هم تولید کنندگانی که کار اصلی شان صوت و تصویر نیست ولی بخشی از فعالیت آنها صوت و تصویر است برای همان بخش باید از ساترا مجوز بگیرند.

در نظر بگیرید مثلا یک خبرگزاری مانند ایسنا یا ایرنا که کار اصلی اش تولید خبر در قالب متن است، اگر بخواهد فایل صوتی یا ویدئویی از رویدادها و مصاحبه هایش هم منتشر بکند باید برود از سازمان صدا و سیما مجوز بگیرد.

سخن آخر آنکه، تنها مرجع صلاحیت دار برای تعریف صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، شورای عالی فضای مجازی است که شان اصلی اش سیاستگذاری در فضای مجازی است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:
کلید واژه ها: صوت و تصویر فراگیر - رییس قوه قضاییه - قوه قضاییه - قضایی - مراجع قضایی - بخشنامه - تصویر - فضای مجازی - صدا و سیما - فراگیر - صداوسیما - مجاز - سیما - رییس - سازمان صدا و سیما - مراجع - مقام معظم رهبری - صدور - مجوز - فعالیت - تنظیم مقررات - شورای نگهبان - قانون اساسی - مجازی - گزارش - رییس جمهور - صدور مجوز - صورت - کشور - ابلاغیه

آخرین اخبار سرویس:
تلاوت ترتیل صفحه 313 قرآن باصدای عبدالباسط+صوت و متن آیات

عاشقی کردن در عصر کرونا + فیلم

به یاد سالمرگ استاد بنان + بیوگرافی و تصاویر

ملزومات مقابله با کرونا نهایتاً تا فردا به گیلان می رسد

میان حرم مطهر و شورای تأمین قم هیچ اختلافی نیست

تلاوت ترتیل صفحه 313 قرآن باصدای عبدالباسط+صوت و متن آیات

تمهیدات ستاد نماز جمعه تهران

تست کرونای سخنگوی دولت منفی اعلام شد

توییت جدید ترامپ برای کرونا: رسانه ها سیاه نمایی می کنند تا بازارها را هراسان کنند

رضا صادقی به خاطر سگش عزادار شد + عکس

نماینده جنجالی مجلس هم کرونا گرفت + عکس

انتقاد تند نانسی پلوسی به پاسخ ترامپ در مورد کرونا

جو بایدن: 150 میلیون آمریکایی از سال 2007 در خشونت های مسلحانه کشته شده اند

اظهارات استاندار فارس در مورد اقدامات استان برای مواجهه با ویروس کرونا

بازگشایی «مولوی» منوط به رعایت بهداشت و تصمیم دانشگاه تهران

تعطیلی حوزه های علمیه خوزستان تا 15 اسفند

توییت جدید ترامپ برای کرونا: رسانه ها سیاه نمایی می کنند تا بازارها را هراسان کنند

استاد اقتصاد حوزه درگذشت

دوم اسفند «مجلس مقاومت»

آخرین وضعیت جسمانی استاد آواز ایران

نعیمه نظام دوست در حرم امام رضا (ع)+عکس

عکس ساده اما پیچیده نیما شعبان نژاد!

تقاضای اورژانس از مردم درباره سامانه 115 / مردم سامانه تلفنی 115 را مشغول نکنند!

عروس روستا دانسته از دست شوهرش سم خورد / معصومه عاشقانه مطیع علی بود!

آخرین وضعیت جسمانی استاد آواز ایران

توییت جدید ترامپ برای کرونا: رسانه ها سیاه نمایی می کنند تا بازارها را هراسان کنند

کارگاه تربیت مربی مهارت های زندگی ویژه مبلغان خواهر اصفهان برگزار می شود

تست کرونای سخنگوی دولت منفی اعلام شد

دانشگاه ها تا یک هفته دیگر تعطیل هستند/ درباره تعطیلی مدارس جمعه شب اطلاع رسانی می شود

واکنش پایگاه آستان حضرت معصومه به یادداشت جنجالی در این پایگاه

سرافرازی دیواره های ساحلی در آزمون سیل/ شکست سیل در پل دختر

مردم به شایعات توجه نکنند تصمیمی برای قرنطینه نداریم

شبکه من و تو، آیت الله بهجت را زنده کرد

مسائل بهداشتی به صورت ویژه در حرم مطهر رعایت می شود

آستان حضرت معصومه: سازه های حرم ضدکرونا است

حکیم: راه و اندیشه شهید محراب ادامه خواهد داشت

سرافرازی دیواره های ساحلی در آزمون سیل/ شکست سیل در پل دختر

160 مشاور به دانش آموزان یزد مشاوره تربیتی و تحصیلی می دهند

لبنان استخراج نفت را آغاز می کند

دنیا جهانبخت عاشق اشکان اشتیاق ، بازیگر معروف شد + عکس

ورود رسمی لبنان به گروه کشورهای صاحب نفت

پیشنهاد شریعتی برای گذار از دوره انقلاب به دموکراسی زمینه ساز ایجاد اشرافیت است

سازمان جهانی بهداشت: ایران از ظرفیت های لازم برای مدیریت کرونا برخوردار است

صحبت های جالب توجه نماینده مجلس روسیه در مورد ایران

آستان معصومی: یادداشت نظر شخصی بود، آماده همکاری در پیشگیری از کرونا هستیم

بازداشت، احضار و تذکر به 118 شایعه پرداز مجازی کرونا

سیلاب اواخر امشب یا فردا به خوزستان می رسد

تصویر/ دست دادن ضد کرونایی شهردار و استاندار تهران!

پلوسی: واکنش ترامپ به کرونا شرم آور است

ساماندهی جداره های بازارچه نائب السلطنه

جهانگیری: کالا های اساسی برای روز ها و هفته های منتهی به عید تامین شده است

اسامی و شماره تماس 96 روان شناس و مشاور برای مدیریت استرس و اضطراب

نتیجه آزمایش سخنگوی دولت مشخص شد

مداحی شنیدنی محمود کریمی برای شهادت حضرت هادی(ع)

سازمان جهانی بهداشت: ایران از ظرفیت های لازم برای مدیریت کرونا برخوردار است

آخرین اخبار کرونا | وضعیت بیماران مشکوک به کرونا در دزفول

نامه خانواده زندانیان به مسئولان قضایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

بودجه 99 شهرداری باید پیش از نیمه اسفند، به تصویب برسد

اقدامات ستاد نماز جمعه تهران برای پیشگیری از کرونا / ضدعفونی کل فضای مصلا

آستان معصومی: یادداشت نظر شخصی بود، آماده همکاری در پیشگیری از کرونا هستیم

خاطرات مستند استاد خسروشاهی درباره رهبر معظم انقلاب منتشر شد

پیام تسلیت استاندار

باقری کنی: تحریم اثبات ناکامی آمریکا در سلب حق پیشرفت از ملت ایران است

نماینده اسبق فومن و شفت در مجلس دارفانی را وداع گفت

آستان حضرت معصومه(س): یادداشت نظر شخصی بود، آماده همکاری در پیشگیری از کرونا هستیم

ثبت نام 55هزار دانش آموز یزد در طرح نهضت ملی حفظ 30 جزء قرآن کریم

کرونا و دانشگاه های خراسان شمالی/ از پزشکان نگران تا خوابگاهیان مضطرب

در دیدار آل هاشم با منتخبان مردم آذربایجان شرقی در مجلس یازدهم چه گذشت؟

وزارت بهداشت به تامین نیازهای بهداشتی اندیمشک توجه کند

محدودیت ورود به سه حرم مقدس/ نماز جمعه در شهرهای آلوده موقتاً برگزار نمی شود

آستان حضرت معصومه(س): یادداشت نظر شخصی بود، آماده همکاری در پیشگیری از کرونا هستیم

مدارس و دانشگاه ها هفته آینده تعطیل هستند؟

تست کرونای سخنگوی دولت منفی اعلام شد

خوشحالی از رنج مردم به دلیل شیوع کرونا شرم آور است

کلیه کلاس های دانشگاه سیستان بلوچستان به صورت مجازی برگزار می شود

میان حرم مطهر و شورای تامین قم هیچ اختلافی نیست

نماینده اسبق فومن و شفت در مجلس درگذشت

آستان معصومی: یادداشت نظر شخصی بود، آماده همکاری در پیشگیری از کرونا هستیم

باقری کنی: تحریم اثبات ناکامی آمریکا در سلب حق پیشرفت از ملت ایران است

شرح حدیث امام باقر (ع) از دید رهبر انقلاب

شب اتصال به خوبی ها

انتشار حدیث امام باقر (ع) به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی

کرونا؛ درخواست رییس کل نظام پزشکی برای محدودیت مراکز دانش آموزی، دانشجویی و زیارتی

اظهارنظر تامل برانگیزِ مجری شبکه خبر درباره کرونا+عکس

مخابرات منطقه اصفهان توسط تیم بازرسی و نظارت شرکت مخابرات ایران ارزیابی شد

آب برخی مناطق شهر تهران قطع شد

برنامه های هفته امور تربیتی در یزد لغو شد

تیپ صد در صد زمستانی ژیلا امیرشاهی!+عکس

کلیه کلاس های دانشگاه سیستان بلوچستان به صورت مجازی برگزار می شود

اعلام آخرین وضعیت تردد تجاری و مسافری در بنادر کشور

سی دی پروجکت رد از حضور در مراسم PAX East 2020 کناره گیری کرد

سوءاستفاده گران از ویروس کرونا! + کاریکاتور

کلاس های دانشگاه مجازی شد

وزارتخانه ها برای کمک به لرستان وارد عمل شوند

باقری کنی: تحریم اثبات ناکامی آمریکا در سلب حق پیشرفت از ملت ایران است

ثبت نام 55هزار دانش آموز یزد در طرح نهضت ملی حفظ 30 جزء قرآن کریم

تالار های عروسی در دزفول برای پیشگیری از کرونا تعطیل شد

اسامی و شماره تماس 96 روان شناس و مشاور برای مدیریت استرس و اضطراب

وزارت بهداشت به تامین نیازهای بهداشتی اندیمشک توجه کند

تصاویر/ فصل دوم عصرجدید

انحصار صدا و سیما همچنان بیشتر می شود!

انحصار صدا و سیما همچنان بیشتر می شود!