مطالب مرتبط:
صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان
شکست تیم پورعلی گنجی مقابل رقیب پرسپولیس در لیگ قهرمانان
لیگ برتر هندبال بانوان| توقف صدرنشین و برتری تاسیسات مقابل سپاهان
کاپیتان الکویت: مدام خارج از خانه بازی داریم/ می خواهیم مقابل استقلال لایق نام خودمان باشیم
کدام کشور برای زندگی کودکان ایده آل است؟
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 بهمن 1398 ساعت 02:072020-01-24پزشكي

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان


26 سال از انجام اولین عمل کاشت حلزون شنوایی در ایران می گذرد و طی این سال ها 10 هزار و 669 کودک ناشنوا، قدرت شنیدن پیدا کرده اند؛ - اما اکنون چالش هایی مقابل درمان ناشنوایی کودکان قرار گرفته؛ چالش هایی نظیر کم پولی، صف های طولانی، تحریم و .

دکتر هومن نریمانی مدیرکل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به بودجه ای که برای کاشت حلزون شنوایی به هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت اختصاص یافته است، گفت: یکی از سرفصل های ما در قانون بودجه سنواتی کشور، مربوط به کاشت حلزون شنوایی است که میزان آن در سال 97 حدود 55.

2 میلیارد تومان بوده است که از این میزان حدود هفت میلیارد تومان محقق شده است.

در عین حال متاسفانه در این ردیف در سال 1394 و 1395 هیچگونه تخصیصی از محل بودجه کاشت حلزون به ما نرسیده است.

در سال 96 از 40 میلیارد تومانی که در این حوزه تعیین شده بود، 20 میلیاردش تخصیص یافت.

بنابراین مجموعا در طی چهار سال گذشته از مجموع 174 میلیارد تومانی که باید به عنوان بودجه کاشت حلزون دریافت می کردیم، تنها 27 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

وی افزود: در سال 1398 نیز بودجه ای که برای ردیف کاشت حلزون تعیین شده بود، 52 میلیارد تومان بوده که با گذشت 10 ماه از آغاز سال، تنها هشت میلیارد تومان از آن محقق شده است.

انجام بیش از 4000 عمل کاشت حلزون طی 4 سال در کشور وی افزود: این درحالیست که در همین چهار سال 4622 عمل کاشت حلزون در کشور انجام داده ایم که همه این ها را بدون اینکه بودجه مربوط به آن ها محقق شود، پوشش داده ایم.

زیرا بچه هایی که نیازمند کاشت حلزون هستند تا سن خاصی امکان این کار را دارند و باید در همان سنین عمل کاشت حلزون را برایشان انجام دهیم.

نریمانی در خصوص بودجه پیشنهادی سال 1399 گفت: خوشبختانه با رایزنی هایی که با سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشتیم میزان بودجه تخصیص یافته به کاشت حلزون بیماران ناشنوا در لایحه بودجه سال 1399 افزایش یافته که امیدواریم در راستای کوتاه شدن صف انتظار بیماران ناشنوای کاندید کاشت حلزون، این بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس نیز به تصویب نهایی برسد.

تا چند سالگی می توان کاشت حلزون انجام داد؟ نریمانی با بیان اینکه انجام عمل کاشت حلزون تا چهار سالگی نتایج خوبی را در پی دارد، اظهار کرد: البته ترجیح بر این است که برای بچه ها، زیر دو سال عمل کاشت حلزون انجام شود.

اما به دلیل مشکلات بودجه ای گاهی زمان دیرتر می شود، اما تا چهار سالگی هم می توان این عمل را انجام داد.

متاسفانه از بعضی مجاری غیر مستند و غیر علمی به برخی خانواده ها گفته شده که اگر تا دوسالگی کاشت حلزون برای بچه انجام نشود، کودک دچار ناشنوایی مطلق می شود، اما اینطور نیست؛ بلکه تا چهار سالگی هم امکان کاشت حلزون وجود دارد.

اما ترجیح ما این است که پروتزها به موقع تامین شوند تا بتوانیم به موقع و در اسرع وقت عمل کاشت حلزون را انجام دهیم.

البته از آنجایی که بودجه محقق نمی شود، گاهی با تاخیر پروتزها را تامین و عمل کاشت را انجام می دهیم.

تولد سالانه 4000 کودک ناشنوا در کشور همه کودکان ناشنوا امکان کاشت حلزون شنوایی دارند؟ وی درباره فرآیند کاشت حلزون، گفت: خانواده ها ابتدا برای کاشت حلزون به مرکز کاشت حلزون مراجعه می کنند.

در آنجا پرونده شان ثبت می شود.

حال برخی تصور می کنند که ثبت پرونده به معنای شروع زمان انتظار برای کاشت حلزون است، اما اینطور نیست.

باید توجه کرد که سالانه سه تا چهار هزار کودک ناشنوا در کشور متولد می شوند که از این تعداد سالانه حدود 1300 تا 1500 کودک شرایط کاشت حلزون دارند.

زیرا در برخی کودکان اصلا گوش تشکیل نشده یا راه های عصبی دچار مشکل است یا کودک دچار عقب ماندگی شدید ذهنی بوده و امکان کاشت حلزون برای این افراد وجود ندارد.

هزینه کاشت حلزون شنوایی چقدر است؟ نریمانی ادامه داد: زمانیکه مشخص می شود کودکی امکان کاشت حلزون دارد، خانواده باید به کمیسیون علمی مرکز کاشت مراجعه کند تا پرونده اش بررسی شود.

حال اگر محرز شد که کودک باید در نوبت کاشت حلزون قرار گیرد، سایر فرآیندها انجام می شود.

باید توجه کرد که هزینه کاشت حلزون 50 میلیون تومان است که از این میزان 44 میلیون تومان هزینه خرید پروتز است که از سوی هیات امنا تقبل می شود.

سه سرفصل هزینه ای دیگر شامل هزینه هتلینگ، هزینه حق العمل تیم جراحی و 100 جلسه گفتاردرمانی بعد از عمل هم هست که شش میلیون تومان می شود که این شش میلیون تومان از سوی خانواده پرداخت می شود.

مدیرکل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت تاکید کرد: بنابراین مبنای ما برای اینکه کودکی در لیست انتظار کاشت حلزون قرار گیرد، اول تایید کمیسیون علمی مرکز کاشت مبنی بر لزوم کاشت حلزون برای کودک بوده و در عین حال خانواده کودک باید شش میلیون هزینه را هم بپردازند.

از زمانیکه فیش پرداختی خانواده به هیات امنا رسید، کودک وارد مرحله انتظار برای کاشت حلزون می شود.

350 کودک در انتظار شنوایی نریمانی ادامه داد: با این تعریف در حال حاضر حدود 350 نفر کودک در نوبت کاشت حلزون در 11 مرکز فعال کشوری هستند.

در عین حال پرونده های تعدادی از کودکان نیز در مراکز کاشت حلزون در حال بررسی است.

بنابراین پیش بینی می کنیم 600 تا 700 نفر هم در حال گذراندن بررسی ها در مراکز کاشت حلزون هستند و هنوز به مرحله نهایی برای کاشت حلزون نرسیده اند.

در حال حاضر با توجه به اینکه صف کاشت حلزون طولانی شده، وزارت بهداشت پیش بینی کرده که در سال 99 باید حدود 1800 تا 2000 کاشت حلزون انجام دهیم تا صف انتظار را از بین ببریم.

با این دیدگاه باید بودجه ها به طور کامل و در زمان مناسب به ما اختصاص یابد.

آمریکا، استرالیا و اتریش؛ سه مبداء پروتزهای شنواییِ کشور  مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با بیان اینکه تمام تلاش مان را انجام می دهیم تا هیچ کودکی زمان کاشت حلزون را از دست ندهد، اظهار کرد: پروتزهایی که تامین می کنیم سه منبع اصلی دارند؛ به طوری که بخشی از آن ها منبع استرالیایی دارد، برخی ساخت آمریکا بوده و برخی هم از اتریش وارد می شوند.

این سه کشور هم گواهی تاییدیه FDA را دارند و هم گواهی تاییدیه CE را دارند.

بنابراین از نظر کیفی استانداردهای بین المللی را دارند.

نه ایران، به پروتزهای شنوایی بی کیفیت نریمانی تاکید کرد: در عین حال گاهی برخی شرکت های خارجی تولیدکننده پروتز شنوایی در سایر کشورها  به ما مراجعه و اعلام می کنند ما گواهی CE را داریم و چرا هیات امنا از ما خرید نمی کند.

ما فعلا این سه منبع تامین پروتز را دنبال می کنیم تا مطمئن باشیم که کیفیت لازم وجود دارد.

مساله کیفیت در پروتز شنوایی بسیار مهم است.

به عنوان مثال چندی پیش یکی از شرکت های تولید کننده پروتز به یکی از کشورهای همسایه ما 40 پروتز اهدا کرد و آن ها هم به دلیل وضعیت اقتصادی که داشتند از این موضوع استقبال کردند و 40 مورد کاشت حلزون انجام شد، اما بعد از حدود یکسال همه این پروتزها از کار افتاده است و در حال رایزنی هستند که این کودکان به ایران آیند و مجددا کاشت حلزون انجام دهند.

وی همچنین گفت: باید توجه کرد که اگر در گوشی، کاشت حلزون انجام شود، دیگر در آن گوش امکان کاشت مجدد حلزون وجود ندارد و باید از گوش مقابل استفاده شود.

بنابراین یک امکان از کودک گرفته می شود.

بر همین اساس ما بر روی کیفیت پروتزهای شنوایی بسیار حساسیم.

تحریم در مقابل شنوایی نریمانی با اشاره به مشکلاتی که تحریم ها در تامین حلزون شنوایی ایجاد کرده اند، اظهار کرد: در حال حاضر تامین پروتزها با توجه به تحریم ها زمان بر شده است.

در حال حاضر در حوزه تراکنش های بانکی دچار مشکل شده ایم.

وقتی تخصیص را از بانک مرکزی می گیریم، به دلیل مشکلاتی که در تامین ارز وجود دارد، تامین ارز گاهی زمان بر می شود.

بعد از تخصیص، موضوع به بانک های عامل برای تامین ارز ارجاع داده می شود که این مرحله هم زمانبر است.

این درحالیست که پیش از این در نهایت بحث تخصیص ارز از بانک مرکزی و تامین ارز از بانک عامل را طی یک هفته انجام می دادیم که اکنون این پروسه طولانی تر شده است.

همچنین از آنجایی که تراکنش های بانکی مان به صورت مستقیم انجام نمی شود، در برخی موارد پولی که از طریق هیات امنا کارسازی شده، دریافتش در خارج از کشور دچار مشکل می شود.

همان اتفاقی که برای سرمربی استقلال" هم پیش آمد.

تامین 1225 پروتز شنوایی وی با بیان اینکه خوشبختانه در حوزه ملزومات مصرفی حیاتی و استراتژیک ذخیره کافی داریم و برنامه ریزی کرده ایم که در شش ماهه اول سال 99 هم کالای کافی داشته باشیم، گفت: امسال چهار مناقصه برای تامین پروتزهای شنوایی برگزار کردیم که طی آن ها 1225 پروتز تامین شد و بالای 50 میلیارد تومان پروتز طی سال جاری وارد شده است.

این درحالیست که همانطور که گفتم فقط هشت میلیارد تومان از بودجه کاشت حلزون تخصیص داده شده و ما مجبور شدیم باز هم برای تامین هزینه آن ها به منابع داخلی مان رجوع کنیم.

گذشت 26 سال از آغاز کاشت حلزون در کشور رکورد 97 نریمانی با بیان اینکه کاشت حلزون از سال 1372 در کشور ما آغاز شده است، گفت: طی 26 سالی که از زمان آغاز کاشت حلزون در کشور می گذرد، در سال 97 از نظر تعداد کاشت حلزون رکورد داشتیم؛ به طوری که 1224 کاشت حلزون در سال گذشته در کشور انجام شده است.

در عین حال از سال 1372 تا ابتدای سال 1398 نیز 10 هزار و 669 مورد کاشت حلزون در کشور انجام شده است.

ظرفیتی برای توسعه گردشگری سلامت وی با بیان اینکه ایران در حوزه کاشت حلزون شنوایی یکی از کشورهای پیشرو در منطقه است، گفت: این سطح و این حجم از کاشت حلزون در هیچ یک از کشورهای منطقه انجام نمی شود.

در عین حال در زمینه کاشت حلزون جزو 10 کشور اول دنیا هم محسوب می شویم.

بر همین اساس ظرفیت توسعه گردشگری سلامت در این حوزه را داریم؛ به طوریکه در زمینه کاشت حلزون شنوایی بیمار خارجی هم داریم و کشورهای منطقه هم از این موضوع استقبال کرده اند، زیرا کیفیت کاشت در کشور ما بسیار بالاست.

یکی از اساتیدی که در آلمان کاشت حلزون انجام می دهد و یکی از پیشروان این حوزه است، در یکی از کنگره های مرتبط که در ایران برگزار شد اعلام کرد که از کیفیت بالای کاشت حلزون در ایران متعجب شده ام.

بر همین اساس استقبال در حوزه کاشت حلزون شنوایی به ویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق، ترکیه، آذربایجان و.

به ایران زیاد شده است.

نریمانی درباره درصد موفقیت کاشت حلزون، گفت: در کشور ما عمل کاشت حلزون شنوایی با درصد بالایی از موفقیت انجام می شود.

باید توجه کرد که ناشنوایی تنها معلولیتی است که با کاشت حلزون رفع می شود.

مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و معمولا با درصد بالایی از موفقیت انجام می شود.

در عین حال نکته مهم این است که بعد کاشت حلزون، کودک مانند کودکان عادی شده و در مدارس عادی شرکت می کند.

حتی دو سال قبل یکی از کسانی که رتبه زیر 100 کنکور را به خود اختصاص داده بود، از بچه هایی بود که کاشت حلزون انجام داده بود.

ناشنوایی به قیمت 1 میلیارد! وی ادامه داد: در عین حال ما یک آمار کشوری داریم که بر اساس آن کودکی که ناشنوا است، اگر ناشنوا باقی بماند تا سن 65 سال برای بودجه عمومی کشور حدود 800 میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه خواهد داشت؛ در حالیکه با 50 میلیون تومان یعنی با یک بیستم آن هزینه، این کودک می تواند مانند یک فرد عادی زندگی کند.

در عین حال بار روانی خانواده ها و تنشی که ناشی از ناشنوایی کودک در خانواده ایجاد می شود، از بین خواهد رفت.

خیرین سلامت به میدان آیند مدیر طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با بیان اینکه در این حوزه از کمک خیرین استقبال می کنیم، گفت: یکی از مشکلاتی که درباره این کودکان وجود دارد، این است که بعد از کاشت حلزون در طی زمان نیازمند قطعات یدکی برای پروتز هستند که طبق محاسبات ما سالانه دو میلیون تومان هزینه برایشان در پی دارد.

این درحالیست که اکثر این خانواده ها، جزو خانواده های ضعیف از نظر بنیه اقتصادی هستند و تامین این هزینه برایشان مشکل است.

در عین حال بودجه خاصی هم در این مورد دیده نشده است.

خوب است که خیرین در این زمینه فعال شوند.

همچنین باید توجه کرد که پروتز حلزون دارای دو قسمت است؛ یک قسمت در داخل گوش کاشت انجام می شود  و یک قسمت هم در خارج از گوش قرار می گیرد و تنظیمات از طریق آن انجام می شود.

حال این قطعه بیرونی عمر مفید دارد و بعد از 10 سال باید عوض شود، برای این هم بودجه خاصی دیده نشده است.

نریمانی با بیان اینکه قیمت این قطعه بیرونی بین 5500 تا 7000 یورو است، گفت: در عین حال هیات امنا برای تامین این قطعه هم کمک می کند، اما بودجه ای در این زمینه دیده نشده است.

البته در لایحه بودجه 99 این پیشنهاد را به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه دادیم که برای تعویض پردازشگر پروتز شنوایی بودجه ای را لحاظ کنند.

سالانه بین 700 تا 1000 مورد نیاز به تعویض پردازشگر داریم.

برای این هم باید بودجه جداگانه ای دیده شود؛ چراکه اگر این قطعه قطع شود، ارتباط فرد با جهان خارج قطع می شود و همه فعالیت هایش مختل و هزینه های انجام شده هم بی ثمر می شود.

البته ما در این حوزه هم از منابع داخلی مان کمک می کنیم و درصد بالایی از هزینه آن را می پردازیم.

هزینه این کار حدود 30 میلیون تومان است که خانواده ها هفت تا 9 میلیون تومان از آن را پرداخته و مابقی را هیات امنا کمک می کند.

نریمانی با بیان اینکه خیریه ها و سمن ها با یکدیگر همکاری می کنند، گفت: البته باز هم جای کار بیشتری وجود دارد و خیرین باید بیایند و حضور پیدا کنند.

حتی پیشنهاد می کنم که خیرین در جشن هایی که به مناسبت کاشت حلزون برای این بچه ها برگزار می شود، حضور یابند که واقعا شوق انگیز است.

به عنوان مثال در مراسمی یک کودک آمد و قرآن خواند و بعد مادرش گفت که ما در شش سالگی و زمانی که همه می گفتند دیگر کاشت پروتز برای بچه امکان ندارد، این عمل را برایش انجام دادیم.

من نذر کردم که اگر بچه ام به کلام آمد، قرآن به او یاد دهم و حالا این اتفاق افتاده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کاشت حلزون - هیات امنای صرفه جویی ارزی - حلزون شنوایی - شنوایی - درمان ناشنوایی - صرفه جویی ارزی - میلیارد تومان - حلزون - وزارت بهداشت - کاشت - هیات امنای - صرفه جویی - ناشنوایی - بودجه - بیماران - میلیارد - بهداشت - طولانی - کودک - کودکان - قانون بودجه - تحریم - وزارت - میزان - درمان - هیات - هایی - چالش - ارزی - در ایران

آخرین اخبار سرویس:
مبتلایان به فشار خون از این غذاها بپرهیزند

گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی درباره کرونا

اولین اقدام پیشگیرانه برای کاهش سرعت شیوع بیماری های مسری

تاثیر تست های غربالگری در پیشگیری از ابتلا به سرطان+ ویدیو

جراحی عجیب پزشک ایرانی در یکی از بیمارستان های بریتانیا + فیلم

تاثیر تست های غربالگری در پیشگیری از ابتلا به سرطان+ ویدیو

راه کار هایی برای کوچک کردن شکم در عرض 1 هفته

اولین اقدام پیشگیرانه برای کاهش سرعت شیوع بیماری های مسری

با چای سبز دندان هایتان را بشویید

اولین اقدام پیشگیرانه برای کاهش سرعت شیوع بیماری های مسری

چرا نباید شب ها برنج و ماکارونی بخوریم؟

علائم بارداری پسر روی شکم زن حامله

ربات غربالگری دما ساخته شد

آسیب های نوشیدن نوشابه های گازدار / پیری زودرس در کمین است

هر آنچه که لازم است مسافران در مورد شیوع ویروس کرونا بدانند!

سن طلایی برای پدر شدن چه سنی است؟

اعتیاد به الکل را باید بسیار جدی گرفت/ ترک اعتیاد به الکل زمان بر است

یک رییس بیمارستان در شهر ووهان به علت کورونا درگذشت| چین کارکنان پزشکی درگذشته را «شهید» می خواند

کمبود خواب و افزایش ابتلا به دیابت

معرفی غذاهایی که استرس را کاهش می دهند

طرز تهیه آبگوشت اصیل ایرانی + نکته های کلیدی

دختری که در 15 سالگی 90 ساله شده است + تصاویر

لاغری با خوشمزه ترین آجیل

کاروتنوییدها؛ از فواید سلامت تا عوارض جانبی

این افراد ترسناک ترین چشم های جهان را دارند! + تصاویر

خواب زیر لحاف ستاره ها

این افراد ترسناک ترین چشم های جهان را دارند! + تصاویر

30 سالگی غمگین ترین، 80 سالگی شادترین، 75 سال به بعد دورانِ رشدِ حقیقیِ ذهنی

بیماری شایع اما ناشناخته در بندرگناوه

غذا های ضد اضطراب را بشناسید

واکنش وزارت بهداشت به نامه وزیر کشور درباره کرونا

9 علامت سرطان خون را بشناسید

اعضای بیمار مرگ مغزی گچسارانی اهدا شد

بیماری سندروم روده تحریک پذیر را بیشتر بشناسید

واکنش وزارت بهداشت به نامه جعلی وزیر کشور به نمکی: نه نامه ای وزیر کشور زده، نه نامه ای وزیر بهداشت دریافت کرده

اعضای بیمار مرگ مغزی گچسارانی اهدا شد

هر چیزی که باید درباره پرخوریِ کودکان بدانید

9 علامت سرطان خون را بشناسید

مبارزه با پارکینسون به کمک یک مولکول

نکته بهداشتی| ترک پوستی یا استرچ مارک

این افراد ترسناک ترین چشم های جهان را دارند!

اعضای بیمار مرگ مغزی گچسارانی اهدا شد

فعال شدن میز خدمت بیمه سلامت مازندران در ایام نوروز

سن طلایی برای پدر شدن چه سنی است؟

راهکار های طب سنتی برای ترک سیگار

پروبیوتیک غذایی و مکمل را هر چند وقت یکبار و چقدر باید مصرف کنید؟

نکته بهداشتی| ترک پوستی یا استرچ مارک

اعضای بیمار مرگ مغزی گچسارانی اهدا شد

ذخیره خون بندناف نوزاد چه کاربردی دارد؟

کم خوابی باعث پرخوری، دیابت و بیماری های قلبی!

چگونه کودکان را به تنهایی خوابیدن عادت دهیم؟

ماسک مو برای تقویت و جوندار کردن مو

رییس بیمارستان ووهان قربانی کرونا شد

دستاورد محققان ایرانی؛ تشخیص سرطان مثانه 10 سال قبل از بروز

هر آنچه که لازم است مسافران در مورد شیوع ویروس کرونا بدانند! + تصاویر

چند نکته ی تغذیه ای رژیمی برای خانم ها

درمان ریزش مو و کم خونی با تخم مرغ

رژیم کتوژنیک خوب یا بد؟

طرز تهیه ترشی خرمالو

امیرحسین آرمان با موهای رنگ شده+عکس

حمله سگ هار به چند دانش آموز در بندرترکمن/ قطع عضو یک دانش آموز

تولید پوست مصنوعی که درد را حس می کند

هسته انار و سلامتی آن

استاد دانشکده داروسازی مشهد در فهرست دانشمندان یک درصد پراستناد برتر ESI

درخواست گلریزان برای آزادیِ بازیگر «در پناه تو»

نکته بهداشتی| احتیاطات هنگام رنگ کردن موها

8 درمان طبیعی برای افسردگی

آتش به اختیار از جنس اردو های جهادی در جهرم

دارو های گیاهی کاهش وزن موثر نیستند

نکته بهداشتی| احتیاطات هنگام رنگ کردن موها

اجرای طرح غربالگری تشخیص سرطان سینه در جهرم

امکان مجدد ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت فراهم شد

مصرف ماست چه فوایدی دارد؟

گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی درباره کرونا

استفاده از لیدوکایین برای درمان زود انزالی مفید است؟

آغاز آزمایش داروهای ضد ایدز برای درمان کورونا در ژاپن | نگرانی از رکود اقتصادی و لغو المپیک

باغبانی چه اثراتی بر زندگی سالمندان دارد؟

سازمان بهداشت جهانی: کرونا یک بیماری همه گیر جهانی نیست

سازمان بهداشت جهانی: کرونا یک بیماری همه گیر جهانی نیست

روش ایرانی برای تشخیص سرطان مثانه

ملخ های سایبورگ بمب را شناسایی می کنند

سازمان بهداشت جهانی :نیازی به افزایش سطح خطر کرونا نیست

دانشمندان از هوا برق گرفتند!

بهترین زمان برای مصرف لبنیات| افراد کم خون می توانند همراه غذا ماست بخورند؟

استخدام کارشناس در رشته بهداشت محیط در شهرری

خواص آبلیمو را بشناسید

مصرف تخم مرغ با بدن ما چه می کند؟

فوت کودک فریدونشهری در اثر یک بیماری ساده

تشخیص سرطان مثانه 10 سال قبل از بروز

قاچاق حجم زیادی از داروهای ایرانی به کشورهای همسایه

جراحی عجیب پزشک ایرانی در یکی از بیمارستان های بریتانیا + فیلم

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان منصوب شد

بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی جیرفت

10 نکته برای آسیب ندیدن در خانه تکانی عید

تشخیص سرطان مثانه 10 سال قبل از بروز

کدام خوراکی چربی بدن را کاهش می دهد؟

طلای مایع

حضور لیموزین ترامپ در پیست اتومبیلرانی

زنان بخش جدایی ناپذیر از هویت شهری

روش های خانگی فر کردن مو

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی / تحریم؛ سدی مقابل درمان ناشنوایی کودکان