مطالب مرتبط:
عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی
45 میلیون دلار صادرات فرش دستباف یعنی فاجعه / تمام دولت ها از صادرکنندگان حمایت می کنند به جز ایران/ وقتی احمدی نژاد یارانه داد، بافندگان دیگر کار نکردند
45 میلیون دلار صادرات فرش دستباف یعنی فاجعه / تمام دولت ها از صادرکنندگان حمایت می کنند به جز ایران/ وقتی احمدی نژاد یارانه داد، بافندگان دیگر کار نکردند
یوناتن بت کلیا: افزایش وام مسکن موجب افزایش نرخ مسکن می شود/ دولت مسکن های ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد
مسکن مهر | یارانه 100 میلیونی دولت به ازای هر مسکن مهر
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:472020-01-24اقتصادي

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی


جلسه شورای اسلامی استان تهران با تمرکز بر امور تعاون در استان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی استان تهران، - جلسه شورای اسلامی استان تهران با تمرکز بر امور تعاون در استان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی استان تهران، جلسه این شورا به ریاست الهام فخاری و با حضور اعضا و همچنین مدیران ارشد بخش تعاون و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمال عبادزاده مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سعید دهقان مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران حضور پیدا کردند.

طی این نشست مسائلی چون تعاونی های عمران شهری، گردشگری و بوم گردی، حمایت از ایجاد مراکز رشد و استارت آپ ها و حمایت از طرح های توسعه روستایی مورد بررسی قرار گرفت.

رییس شورای استان تهران، با اشاره به نزدیک شدن فصل بودجه در مدیریت شهری از اهمیت بحث اقتصاد فرهنگی و اهمیت تخصیص بودجه ی نهادهای عمومی به موضوعات فرهنگی و اجتماعی سخن گفت و افزود: این موضوع که بودجه های دولتی و نهادهای عمومی تا چه اندازه باید صرف مسائل فرهنگی شوند، مستقیماً به میزان درآمد کشور و سازمان های فرهنگی آن مرتبط است اما حوادث اخیر نشان می دهد مدیریت شهری صرفاً کار خدمات، پاک سازی و پاکیزگی شهر و عمرانی را بر عهده ندارد و قطعاً نگهداشت اجتماع و خدمات فرهنگی ضرورت ویژه ای دارد.

فخاری ادامه داد: از طرفی این گفتمان مطرح است که صنایع خلاق و مراکز فرهنگی، نقش فرهنگ را در رشد اقتصادی، اجتماعی و فردی مهم می کنند و به آن پتانسیلی بزرگ برای ارتقا و تغییر به جامعه می دهند.

از طرف دیگر اما حمایت های فرهنگی و اجتماعی هنگام رکود یا مشکلات اقتصادی، لغو می شوند.

متأسفانه بودجه فرهنگی یکی از غیرضروری ترین بودجه ها دانسته می شود.

درحالی که فرهنگ یکی از بنیادی ترین و اولین مسیرهای موجود برای نوآوری، رقابت و جهانی شدن است.

اگر بناست که خدمات شهری ارائه شود برای همین مردم باید ارائه شود.

درصورتی که تخصیص ها صورت گیرد می توان به مدیریت مشارکتی با مردم دست پیدا کرد.

فرهنگ و هنر هر کشوری از ابزارهای اصلی آن کشور برای اتحاد جمعی و پیشرفت به سوی یک هویت واحد هستند، هویتی که در عین اتحاد همه افراد جامعه با هر سلیقه و گرایشی را در چارچوب قانون در بر می گیرد.

در تهدیدهایی که قدرت های جهانی به ناحق علیه مردم ایران اعلام می کنند، صراحتاً از 52 نقطه و پایگاه فرهنگی به میان می آورند که نشان می دهد فرهنگ نقش مهمی در جدال ها و جنگ های رسانه های و احتمالی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت نگهداشت اجتماعی در کلانشهر تهران نادیده انگاشتن این مسئله را در مقابل نگهداشت زیرساخت ها و خدمات شهری را مورد توجه قرار داد و گفت: هزینه ای که شهرداری بابت نگهداشت اجتماعی پرداخت می کند، از دید بسیاری از کسانی که نگاهی اقتصادی به مسائل اجتماعی دارند، قیمت عمده بودجه صرف نگهداشت زیرساخت و خدمات شهری می شود و توجیه می شود که نمی توان یک روز هم زباله های شهر را روی زمین گذاشت اما از سوی دیگر بودجه فرهنگی و اجتماعی کاهش پیدا می کند.

فخاری در ادامه با بیان ویژگی های اختصاصی استان تهران و فشارهای جمعیتی ناشی از مهاجرات گفت: شهرستان های تهران تبدیل به خوابگاهی شبانه برای افرادی شده که در این شهر کار می کنند.

مهاجرانی که سرپناه ندارند به سمت تهران می آیند زیرا امید به کسب درآمد از فضای بین 9 تا 12 میلیون نفری تهران دارند.

با این نگاه باید نگهداشت اجتماعی در شهرها و روستاهای تهران را باید جدی گرفت.

آنچه باعث ایجاد توازن در جامعه می شود و مانع سقوط شهر می شود، همین رسیدگی ها در حوزه نگهداشت اجتماعی است.

تلاش های شورای پنجم در جلوگیری از رویکرد سازه محور فخاری به تضاد رویکرد اجتماعی فرهنگی شورای پنجم در ایام انتخابات با کاهش بودجه فرهنگ از 9 درصدی به کم تر از 6 درصد در حال حاضر اشاره نمود و اعلام داشت: در حالی که بحران های اقتصادی-اجتماعی بیش تر از قبل شده است و این شورا، تلاش کرده از رویکرد سازه محور جلوگیری کرده و با شعار تهران شهری برای همه و بازگرداندن شهر به مردم بر مسند تصمیم گیری شهری نشسته است.

اما در تصمیم گیری های بودجه ای این شعار کم رنگ است.

فخاری همچنین از همکاران خود تقاضا کرد از مسئولیت ها و وظایف اجتماعی و فرهنگی و ایفای نقش اجتماعی مدیریت شهری غافل نشوند و اهتمام ویژه ای در این امر داشته باشند.

جوانان سهم خود را از فرصت ها و سرمایه های ملی می خواهند فخاری در پایان بیان داشت: جوانان امروز فراتر از توجه، سهم خود از فرصت ها و سرمایه های ملی را می خواهند و باید پاسخگو بود.

توجه بدون زمینه سازی دسترسی عادلانه مردم به فرصت ها و فضای کار شدنی نیست و جامعه را راضی نمی کند.

چگونگی استفاده از ظرفیت بخش تعاون دیگر سخنرانِ این جلسه علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود او به موفقیت بخش تعاون در کشورهای اروپایی به نسبتِ سایر کشورها پرداخت و ظرفیت بخش تعاون در جهت بهبود مشکلات اقتصادی و اجتماعی طرح نمود: در دنیا بر اساس نیاز مشترک بحث همکاری و مشارکت شکل می گیرد.

در این همکاری است که تجمیع سرمایه های خرد به وجود می آید.

ناطقی در ادامه از گذرِ اقتصادهای جهانی از مزیت نسبی به مزیت رقابتی و سپس به مزیت مشارکتی سخن گفت و به ضعفِ ایران در این حوزه در اثر فقدانِ دانش و آگاهی کامل اشاره نمود.

وی به ارائه آماری زمینه وجودِ صد هزار تعاونی فعال در ایران فعال پرداخت و بیان داشت: 2 هزار تعاونی در حوزه گردشگری در کشور وجود دارد در حوزه های تولیدی نیز 50 هزار تعاونی داریم در حوزه خدمات حدود 30 هزار تعاونی در ایران وجود دارد.

حدود 12 میلیون نفر در این تعاونی ها عضو هستند.

این مقام وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی به چگونگی تشکیل و بایسته های شکل گیری تعاونی توسعه و عمران در قانون پرداخت که بر این اساس اعضای آن می بایست متولد، شاغل و یا ساکنان شهرستان باشند و حداقل نیم درصد جمعیت شهرستان در آن حضورداشته باشند.

ناطقی به ظرفیت دو برابری درآمدزایی بخش گردشگری و بوم گردی در تناسب با نفت نیز پرداخت و به آماده بودنِ بستر بوم گردی در کل روستاهای ایران اشاره کرد.

مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از زمینه های شغلی و نقش فعال استارت آپ ها در کنترل رشد مهاجرت به شهرها صحبت کرد و وعده داد: در استان و شهر تهران به زودی مرکزی به وجود خواهد آمد که استارت آپ ها حمایت شوند تا در قالب تعاونی به رشد خود ادامه دهند.

نگاه به بخش تعاون از دریچه اجتماعی است کمال عبادزاده مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این نشست با اعلام این نکته که همکاری هایی در راستای حضور حداکثری مردم در بعد اجتماعی با فرمانداران در جریان است بر نگاه اجتماعی به بخش تعاون تاکید نمود: فرهنگ ظرفی است که باید برنامه سیاسی و اقتصادی را برای شکل گیری آن در هم آمیخت.

ازاین رو اگر از ظرفیت فرهنگی استفاده نکنیم، اهداف محقق نخواهد شد.

عبادزاده همچنین از وجود 18 هزار تعاونی در تهران خبر داد و توجه به اقتصاد روستایی را بهترین زمینه برای اقتصاد درون زا خواند.

وی در ادامه مثال هایی در زمینه تعاون های موفقِ حوزه فرش، گل و گیاه در استان تهران زد و از کندی پاگرفتن گردشگری به رغم در نظر گرفته شدنِ اعتبارات مناسب سخن گفت و برخی چالش های تعاونی مسکن مهر در استان را نام برد.

کافی بودن اعتبارات برای ایجاد اشتغال در بخش روستایی سعید دهقان مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، نیز در جلسه حاضر بود او نیز ظرفیت های قانونی و حقوقی برآمده از وزارتخانه متبوعِ خود را بر شمرد: در حوزه مشاغل خانگی به هر تعداد که مجوز لازم باشد صادر می کنیم و تا سقف 250 میلیون تومان هم اعتبار وجود دارد.

اگر یک نفر در بتواند 5 نفر را در حوزه مشاغل خانگی کرد هم جمع کند تا سقف 250 میلیون تومان با سود 4 درصد اعتبار داده می شود.

وی به بحث بوم گردی نیز در استان تهران پرداخت و از 80 میلیارد تومان اعتبار با سود 6 درصد نام برد و گفت: به هر میزان که در روستاهای شهرستان های تهران طرح بوم گردی وجود داشته باشد می تواند اعتبار بگیرد.

دهقان از آمادگی اعطای مجوز مراکز شتاب دهنده، مراکز مشاوره و مجوز کافه های کارآفرینی در هرکدام از شهرستان ها خبر داد و به برخی ظرفیت های دولت در صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات معافیت بیمه ای جهت کارفرمایان و مزایای طرحِ کارورزی اشاره کرد.

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن محمود نقیبی عضو شورای اسلامی استان تهران در این جلسه به مشکلات تعاونی های بخش مسکن بالاخص در دماوند پرداخت و عملکرد آنها را نامطلوب خواند و آن را بعضاً زمینه ساز برخی اعتراضات مردم در دماوند شناسایی کرد.

به گفته وی، یکی از تعاونی های مسکن مهر در محکِ دماوند، به رغم وجود 1500 عضو همچنان به ثمر ننشسته است.

واحدهای تولیدی فعال و نیمه فعال در شهرک های صنعتی از جمله دیگر مسائلی بود که این عضو شورای استان بدان توجه کرد.

انتقاد از عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی محمد عظیمی نماینده شهرستان قرچک در شورای اسلامی استان تهران از عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی ورزشی در سطح شهرستان ها انتقاد کرد.

وی برای شرح بیشتر مثال هایی در شهرستان قرچک زد از جمله این که در بودجه فرهنگی به رغم اینکه مصوباتی برای ایجاد فرهنگ سرا در یکی از محلات شهر قرچک وجود داشته است اما بودجه لازم از سوی دولت در این زمینه اختصاص پیدا نکرده است.

وی در همین راستا از ایجاد چند سرای محله در طی زمانی که از دوران شورای پنجم می گذرد خبر داد.

عظیمی در بحث خود به بخش تعاونی نیز پرداخت و پیشنهاد استفاده از ظرفیت داخلی شهرستان ها را ارائه کرد.

ناصر عبدی آذر دیگر عضو شورای استان تهران، پیش نیازهای فرهنگی ایجاد تعاونی را محور بحث خود قرار داد.

وی بیان داشت: بنا بود 60 درصد اقتصاد در دست تعاون باشد اما متأسفانه تعاونی ها یا خانوادگی شد یا به سمت تعاونی مسکن حرکت کرد.

عبدی آذر به تاکید قانون گذار بر این مسئله ورود کرد: شوراها موظف هستند تعاونی توزیع تولید و مصرف را تشکیل دهند تا خدمات به مردم ارائه دهند.

وی پیشنهاد داد بر اساس همین بندهای قانونی و تجربه جلسه ای را تشکیل دهیم و در قالب تفاهم نامه این بند اجرایی شود.

هدف اشتغال و پیشرفت مملکت است.

در این چهار سال شورای استان همین بند را اجرایی کند گام بزرگی برداشته است.


کلید واژه ها: شورای اسلامی استان تهران - شورای اسلامی استان - استان تهران - تعاون - شورای اسلامی - رفاه اجتماعی - استان - تهران - برگزار - اجتماعی - اسلامی - خبرگزاری مهر - روابط عمومی - شورای - شورا - تعاونی - مدیر - رفاه - خبرگزاری - اداره کل - اشتغال - الهام فخاری - مدیران ارشد - اداره - حمایت - روابط - عمومی - وزارت - گزارش - تمرکز

آخرین اخبار سرویس:
بازار طلا و سکه در سومین روز اسفندماه

افتتاح پروژه های راهداری خوزستان با حضور وزیر راه

قیمت ماسک 410 تومان است! + عکس

صرفه جویی 32 میلیارد ریالی در واحد نورد گرم فولاد مبارکه

ممنوعیت همکاری دفاتر خدمات مسافرتی آذربایجان شرقی با اشخاص بدون مجوز

راهنمای خرید ام دی اف

اجرای عملیات پاکسازی و لایروبی کانال آذربایجان

مشکلی در تولید گندم نداریم/انتقاد کشاورزان به کمبود کود اوره

فروش تلفن همراه متوقف شده است؟

برداشت 990 تن از ماهیان گرم آبی در آستانه اشرفیه

مهم ترین صادرات این روزهای چین!

استخدام مشاور فروش و بازاریابی تلفنی حرفه ای در تهران

نرخ ارز دلار سکه طلا یورو امروز 3 اسفند 98

تعمیرات موبایل هواوی که همیشه با چالش قطعه همراه است!

هشدار افزایش دبی رودخانه های خرم آباد و پلدختر با ورود سامانه بارشی

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران توسط گروه شرکت های سحر خیز

نرخ 47 ارز بین بانکی در 3 اسفند + جدول

پیش فروش بلیت اتوبوس های نوروزی پس از تعیین قیمت

حداکثر قیمت فروش ماسک پزشکی 410 تومان

بازار سیاه فروش ماسک در تهران، تا 40هزار تومان!

استخدام لیسانس کشاورزی گرایش صنایع غذایی در سیرجان

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کارشناس کنترل کیفت در گیلان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

شروع ساخت دستگاه تمام اتوماتیک تولید قطعات بتنی از سال 81

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

انتصاب معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی

افزایش فعالیت در بازار بورس عامل رونق تولید/ اعتماد دولت به بخش خصوصی بیشتر شود

انتصاب معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی

خرید آنلاین بلیت مترو برای پیشگیری از کرونا

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

کشف 700 هزار ماسک احتکار شده در قم

کدام دانشگاه ها فردا تعطیل هستند؟

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در یک موسسه در تهران

اسلامی از جاده دارخوین- شادگان –خوردورق بازدید کرد

پل نهم اهواز با حضور وزیر راه افتتاح شد

هشدار جدی پلیس به دلالان بازار خودرو

التهاب قیمت گوشت گوسفندی در بازار

خرید آنلاین بلیت مترو در جهت پیشگیری از کرونا

برداشت 990 تن از ماهیان گرم آبی در آستانه اشرفیه

صندوق بین المللی پول: شیوع ویروس کرونا رشد جهانی را کاهش می دهد

خرید آنلاین بلیت مترو برای پیشگیری از کرونا

غول های دریایی پارس جنوبی در مسیر نهایی

بازار سیاه فروش ماسک در تهران، از 15 تا 40 هزار تومان!/ عکس

پشت پرده گرانی برنج

بالاخره کابوس 1175 بوگاتی وارد میدان شد (تصاویر)

قیمت برنج هندی در بازار چند است؟

افزایش قیمت دلار تا کجا ادامه دارد؟

استخدام نماینده فروش با حقوق و مزایا در کردستان

پروژه بومی همراه اول رتبه دوم جشنواره خوارزمی شد

حقوق مسافران در صورت تاخیر در پرواز

700هزار ماسک احتکاری کشف و در داروخانه های قم توزیع می شود

تب دلار بالا رفت

صندوق بین المللی پول: شیوع ویروس کرونا رشد جهانی را کاهش می دهد 

پیگیری مستمر اجرای پروژه های زیرساختی طرح های توسعه ای پتروشیمی

4 میلیون ماسک امروز توزیع می شود

بیش از 100 کیلومتر راه اصلی و روستایی در خوزستان افتتاح شد

تولید کاغذ با استفاده از دور ریز زعفران

می دانید دست نوشته پوتین چقدر قیمت گذاری شده است؟

کشف 700هزار ماسک احتکاری در قم

صندوق بین المللی پول: کرونا 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان کم می کند

فروش ماسک در خیابان +عکس

تسلا 3 سومین خودروی پرفروش کالیفرنیا شد

پیگیری مستمر اجرای پروژه های زیرساختی طرح های توسعه ای پتروشیمی

پروازها به چین باری و با مصوبه دولت است2461920

عکس| خسارت چند میلیارد پوندی سیل و طوفان به انگلیس

افتتاح 103 کیلومتر راه در خوزستان/منبع آبی ها به سپیدار می روند

بیش از 2 میلیون تن شیر در گاوداری های صنعتی تولید شد

ضرر هنگفت «کرونا» به اقتصاد چین

اینفوگرافیک | آمار مبتلایان به کرونا در کشورهای جهان ؛ جایگاه ایران

مدارس استان مرکزی تا پایان هفته تعطیل شد

استخدام کارمند اداری خانم در مجموعه غذای خانگی ننه قا در مشهد

بازدید از اولین گالری موزه بانک تجارت تمدید شد

افتتاح 103 کیلومتر در خوزستان/منبع آبی ها به سپیدار می روند

افزایش تلفات در مرغ داری ها

مخالفت آمریکا با گنجاندن حوزه تغییرات اقلیمی در بیانیه گروه 20

تامین میوه شب عید در سیستان و بلوچستان

قیمت آپارتمان 75 تا 100 متر در تهران

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران

ماسک پزشکی با حداکثر ظرفیت در حال تولید است/حداکثر قیمت فروش 410 تومان

هند معادن طلا با ظرفیت 3 هزار تن کشف کرد

استخدام تراشکار در کارگاه تولید قطعات صنعتی در سیرجان

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطورفوق العاده

مناقصه عمومی بانک سرمایه

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در سعادت آبادِ تهران

استخدام کارمند فروش در یک واحد صنعتی معتبر در اصفهان

از وضعیت فرودگاه اهواز خجالت می کشم

ارتقای کیفی پنج خودرو ساخت داخل

دلار در آستانه 16 هزارتومان، طلا رکورد زد+جدول قیمت

نخستین خودروی برقی شورولت در راه بازار چین

تالار شیشه ای معاملات امروز را با چراغ سبز به پایان رساند

صندوق بین المللی پول: کرونا 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان کم می کند

(تصویر) بازار سیاه فروش ماسک در تهران، از 15 تا 40 هزار تومان!

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

پیش بینی تولید 6 هزار و 200 تن ماهی در همدان

واردات حیوانات از کشور های آلوده به کرونا ممنوع شد

کرونا چه تاثیری بر اقتصاد چین دارد؟

بیش از یک میلیون جلد کتاب در نمایشگاه های استانی کتاب عرضه شده است

استخدام سوپروایزر فروش در شرکت آمای جهان گستر در کرمان

استخدام کارشناس توسعه تجربه مشتری در تهران

اعطای تسهیلات به شرکت های خریدار محصولات دانش بنیان

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی