مطالب مرتبط:
عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی
45 میلیون دلار صادرات فرش دستباف یعنی فاجعه / تمام دولت ها از صادرکنندگان حمایت می کنند به جز ایران/ وقتی احمدی نژاد یارانه داد، بافندگان دیگر کار نکردند
45 میلیون دلار صادرات فرش دستباف یعنی فاجعه / تمام دولت ها از صادرکنندگان حمایت می کنند به جز ایران/ وقتی احمدی نژاد یارانه داد، بافندگان دیگر کار نکردند
یوناتن بت کلیا: افزایش وام مسکن موجب افزایش نرخ مسکن می شود/ دولت مسکن های ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد
مسکن مهر | یارانه 100 میلیونی دولت به ازای هر مسکن مهر
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:472020-01-24اقتصادي

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی


جلسه شورای اسلامی استان تهران با تمرکز بر امور تعاون در استان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی استان تهران، - جلسه شورای اسلامی استان تهران با تمرکز بر امور تعاون در استان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی استان تهران، جلسه این شورا به ریاست الهام فخاری و با حضور اعضا و همچنین مدیران ارشد بخش تعاون و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمال عبادزاده مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سعید دهقان مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران حضور پیدا کردند.

طی این نشست مسائلی چون تعاونی های عمران شهری، گردشگری و بوم گردی، حمایت از ایجاد مراکز رشد و استارت آپ ها و حمایت از طرح های توسعه روستایی مورد بررسی قرار گرفت.

رییس شورای استان تهران، با اشاره به نزدیک شدن فصل بودجه در مدیریت شهری از اهمیت بحث اقتصاد فرهنگی و اهمیت تخصیص بودجه ی نهادهای عمومی به موضوعات فرهنگی و اجتماعی سخن گفت و افزود: این موضوع که بودجه های دولتی و نهادهای عمومی تا چه اندازه باید صرف مسائل فرهنگی شوند، مستقیماً به میزان درآمد کشور و سازمان های فرهنگی آن مرتبط است اما حوادث اخیر نشان می دهد مدیریت شهری صرفاً کار خدمات، پاک سازی و پاکیزگی شهر و عمرانی را بر عهده ندارد و قطعاً نگهداشت اجتماع و خدمات فرهنگی ضرورت ویژه ای دارد.

فخاری ادامه داد: از طرفی این گفتمان مطرح است که صنایع خلاق و مراکز فرهنگی، نقش فرهنگ را در رشد اقتصادی، اجتماعی و فردی مهم می کنند و به آن پتانسیلی بزرگ برای ارتقا و تغییر به جامعه می دهند.

از طرف دیگر اما حمایت های فرهنگی و اجتماعی هنگام رکود یا مشکلات اقتصادی، لغو می شوند.

متأسفانه بودجه فرهنگی یکی از غیرضروری ترین بودجه ها دانسته می شود.

درحالی که فرهنگ یکی از بنیادی ترین و اولین مسیرهای موجود برای نوآوری، رقابت و جهانی شدن است.

اگر بناست که خدمات شهری ارائه شود برای همین مردم باید ارائه شود.

درصورتی که تخصیص ها صورت گیرد می توان به مدیریت مشارکتی با مردم دست پیدا کرد.

فرهنگ و هنر هر کشوری از ابزارهای اصلی آن کشور برای اتحاد جمعی و پیشرفت به سوی یک هویت واحد هستند، هویتی که در عین اتحاد همه افراد جامعه با هر سلیقه و گرایشی را در چارچوب قانون در بر می گیرد.

در تهدیدهایی که قدرت های جهانی به ناحق علیه مردم ایران اعلام می کنند، صراحتاً از 52 نقطه و پایگاه فرهنگی به میان می آورند که نشان می دهد فرهنگ نقش مهمی در جدال ها و جنگ های رسانه های و احتمالی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت نگهداشت اجتماعی در کلانشهر تهران نادیده انگاشتن این مسئله را در مقابل نگهداشت زیرساخت ها و خدمات شهری را مورد توجه قرار داد و گفت: هزینه ای که شهرداری بابت نگهداشت اجتماعی پرداخت می کند، از دید بسیاری از کسانی که نگاهی اقتصادی به مسائل اجتماعی دارند، قیمت عمده بودجه صرف نگهداشت زیرساخت و خدمات شهری می شود و توجیه می شود که نمی توان یک روز هم زباله های شهر را روی زمین گذاشت اما از سوی دیگر بودجه فرهنگی و اجتماعی کاهش پیدا می کند.

فخاری در ادامه با بیان ویژگی های اختصاصی استان تهران و فشارهای جمعیتی ناشی از مهاجرات گفت: شهرستان های تهران تبدیل به خوابگاهی شبانه برای افرادی شده که در این شهر کار می کنند.

مهاجرانی که سرپناه ندارند به سمت تهران می آیند زیرا امید به کسب درآمد از فضای بین 9 تا 12 میلیون نفری تهران دارند.

با این نگاه باید نگهداشت اجتماعی در شهرها و روستاهای تهران را باید جدی گرفت.

آنچه باعث ایجاد توازن در جامعه می شود و مانع سقوط شهر می شود، همین رسیدگی ها در حوزه نگهداشت اجتماعی است.

تلاش های شورای پنجم در جلوگیری از رویکرد سازه محور فخاری به تضاد رویکرد اجتماعی فرهنگی شورای پنجم در ایام انتخابات با کاهش بودجه فرهنگ از 9 درصدی به کم تر از 6 درصد در حال حاضر اشاره نمود و اعلام داشت: در حالی که بحران های اقتصادی-اجتماعی بیش تر از قبل شده است و این شورا، تلاش کرده از رویکرد سازه محور جلوگیری کرده و با شعار تهران شهری برای همه و بازگرداندن شهر به مردم بر مسند تصمیم گیری شهری نشسته است.

اما در تصمیم گیری های بودجه ای این شعار کم رنگ است.

فخاری همچنین از همکاران خود تقاضا کرد از مسئولیت ها و وظایف اجتماعی و فرهنگی و ایفای نقش اجتماعی مدیریت شهری غافل نشوند و اهتمام ویژه ای در این امر داشته باشند.

جوانان سهم خود را از فرصت ها و سرمایه های ملی می خواهند فخاری در پایان بیان داشت: جوانان امروز فراتر از توجه، سهم خود از فرصت ها و سرمایه های ملی را می خواهند و باید پاسخگو بود.

توجه بدون زمینه سازی دسترسی عادلانه مردم به فرصت ها و فضای کار شدنی نیست و جامعه را راضی نمی کند.

چگونگی استفاده از ظرفیت بخش تعاون دیگر سخنرانِ این جلسه علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود او به موفقیت بخش تعاون در کشورهای اروپایی به نسبتِ سایر کشورها پرداخت و ظرفیت بخش تعاون در جهت بهبود مشکلات اقتصادی و اجتماعی طرح نمود: در دنیا بر اساس نیاز مشترک بحث همکاری و مشارکت شکل می گیرد.

در این همکاری است که تجمیع سرمایه های خرد به وجود می آید.

ناطقی در ادامه از گذرِ اقتصادهای جهانی از مزیت نسبی به مزیت رقابتی و سپس به مزیت مشارکتی سخن گفت و به ضعفِ ایران در این حوزه در اثر فقدانِ دانش و آگاهی کامل اشاره نمود.

وی به ارائه آماری زمینه وجودِ صد هزار تعاونی فعال در ایران فعال پرداخت و بیان داشت: 2 هزار تعاونی در حوزه گردشگری در کشور وجود دارد در حوزه های تولیدی نیز 50 هزار تعاونی داریم در حوزه خدمات حدود 30 هزار تعاونی در ایران وجود دارد.

حدود 12 میلیون نفر در این تعاونی ها عضو هستند.

این مقام وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی به چگونگی تشکیل و بایسته های شکل گیری تعاونی توسعه و عمران در قانون پرداخت که بر این اساس اعضای آن می بایست متولد، شاغل و یا ساکنان شهرستان باشند و حداقل نیم درصد جمعیت شهرستان در آن حضورداشته باشند.

ناطقی به ظرفیت دو برابری درآمدزایی بخش گردشگری و بوم گردی در تناسب با نفت نیز پرداخت و به آماده بودنِ بستر بوم گردی در کل روستاهای ایران اشاره کرد.

مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از زمینه های شغلی و نقش فعال استارت آپ ها در کنترل رشد مهاجرت به شهرها صحبت کرد و وعده داد: در استان و شهر تهران به زودی مرکزی به وجود خواهد آمد که استارت آپ ها حمایت شوند تا در قالب تعاونی به رشد خود ادامه دهند.

نگاه به بخش تعاون از دریچه اجتماعی است کمال عبادزاده مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این نشست با اعلام این نکته که همکاری هایی در راستای حضور حداکثری مردم در بعد اجتماعی با فرمانداران در جریان است بر نگاه اجتماعی به بخش تعاون تاکید نمود: فرهنگ ظرفی است که باید برنامه سیاسی و اقتصادی را برای شکل گیری آن در هم آمیخت.

ازاین رو اگر از ظرفیت فرهنگی استفاده نکنیم، اهداف محقق نخواهد شد.

عبادزاده همچنین از وجود 18 هزار تعاونی در تهران خبر داد و توجه به اقتصاد روستایی را بهترین زمینه برای اقتصاد درون زا خواند.

وی در ادامه مثال هایی در زمینه تعاون های موفقِ حوزه فرش، گل و گیاه در استان تهران زد و از کندی پاگرفتن گردشگری به رغم در نظر گرفته شدنِ اعتبارات مناسب سخن گفت و برخی چالش های تعاونی مسکن مهر در استان را نام برد.

کافی بودن اعتبارات برای ایجاد اشتغال در بخش روستایی سعید دهقان مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، نیز در جلسه حاضر بود او نیز ظرفیت های قانونی و حقوقی برآمده از وزارتخانه متبوعِ خود را بر شمرد: در حوزه مشاغل خانگی به هر تعداد که مجوز لازم باشد صادر می کنیم و تا سقف 250 میلیون تومان هم اعتبار وجود دارد.

اگر یک نفر در بتواند 5 نفر را در حوزه مشاغل خانگی کرد هم جمع کند تا سقف 250 میلیون تومان با سود 4 درصد اعتبار داده می شود.

وی به بحث بوم گردی نیز در استان تهران پرداخت و از 80 میلیارد تومان اعتبار با سود 6 درصد نام برد و گفت: به هر میزان که در روستاهای شهرستان های تهران طرح بوم گردی وجود داشته باشد می تواند اعتبار بگیرد.

دهقان از آمادگی اعطای مجوز مراکز شتاب دهنده، مراکز مشاوره و مجوز کافه های کارآفرینی در هرکدام از شهرستان ها خبر داد و به برخی ظرفیت های دولت در صندوق کارآفرینی امید و تسهیلات معافیت بیمه ای جهت کارفرمایان و مزایای طرحِ کارورزی اشاره کرد.

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن محمود نقیبی عضو شورای اسلامی استان تهران در این جلسه به مشکلات تعاونی های بخش مسکن بالاخص در دماوند پرداخت و عملکرد آنها را نامطلوب خواند و آن را بعضاً زمینه ساز برخی اعتراضات مردم در دماوند شناسایی کرد.

به گفته وی، یکی از تعاونی های مسکن مهر در محکِ دماوند، به رغم وجود 1500 عضو همچنان به ثمر ننشسته است.

واحدهای تولیدی فعال و نیمه فعال در شهرک های صنعتی از جمله دیگر مسائلی بود که این عضو شورای استان بدان توجه کرد.

انتقاد از عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی محمد عظیمی نماینده شهرستان قرچک در شورای اسلامی استان تهران از عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی ورزشی در سطح شهرستان ها انتقاد کرد.

وی برای شرح بیشتر مثال هایی در شهرستان قرچک زد از جمله این که در بودجه فرهنگی به رغم اینکه مصوباتی برای ایجاد فرهنگ سرا در یکی از محلات شهر قرچک وجود داشته است اما بودجه لازم از سوی دولت در این زمینه اختصاص پیدا نکرده است.

وی در همین راستا از ایجاد چند سرای محله در طی زمانی که از دوران شورای پنجم می گذرد خبر داد.

عظیمی در بحث خود به بخش تعاونی نیز پرداخت و پیشنهاد استفاده از ظرفیت داخلی شهرستان ها را ارائه کرد.

ناصر عبدی آذر دیگر عضو شورای استان تهران، پیش نیازهای فرهنگی ایجاد تعاونی را محور بحث خود قرار داد.

وی بیان داشت: بنا بود 60 درصد اقتصاد در دست تعاون باشد اما متأسفانه تعاونی ها یا خانوادگی شد یا به سمت تعاونی مسکن حرکت کرد.

عبدی آذر به تاکید قانون گذار بر این مسئله ورود کرد: شوراها موظف هستند تعاونی توزیع تولید و مصرف را تشکیل دهند تا خدمات به مردم ارائه دهند.

وی پیشنهاد داد بر اساس همین بندهای قانونی و تجربه جلسه ای را تشکیل دهیم و در قالب تفاهم نامه این بند اجرایی شود.

هدف اشتغال و پیشرفت مملکت است.

در این چهار سال شورای استان همین بند را اجرایی کند گام بزرگی برداشته است.


کلید واژه ها: شورای اسلامی استان تهران - شورای اسلامی استان - استان تهران - تعاون - شورای اسلامی - رفاه اجتماعی - استان - تهران - برگزار - اجتماعی - اسلامی - خبرگزاری مهر - روابط عمومی - شورای - شورا - تعاونی - مدیر - رفاه - خبرگزاری - اداره کل - اشتغال - الهام فخاری - مدیران ارشد - اداره - حمایت - روابط - عمومی - وزارت - گزارش - تمرکز

آخرین اخبار سرویس:
چالش آب مانعی برای اجرای برنامه های توسعه ای در استان همدان است

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

رمان عاشقانه، بستری برای توجه به زنان جامعه است

دارندگان بیش از یک خودرو باید مالیات بپردازند

رمان عاشقانه، بستری برای توجه به زنان جامعه است

رمز پویا باعث کاهش برخی کسب وکار ها شد

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد |

دریافت تقدیرنامه محصول برتر بانک رفاه در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

فرارهای کلان مالیاتی توسط اقشار مرفه اتفاق می افتد/ مالیات بر ارزش افزوده نباید به رکود اقتصادی دامن بزند

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد |

پژو 405 به مرز 115میلیون رسید

واردات ماهی قرمز از چین نداریم/ماهی های دست فروشی قابل اعتماد نیستند

زاینده رود از فردا زنده می شود/ تصمیمی برای جاری بودن رودخانه در نوروز گرفته نشده است

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

شبکه پیش آگاهی کنترل آفت سنک کلزا در استان کرمانشاه فعال شده است

رندر جذاب از مدل کوپه کادیلاک اسکالید

مصوبه تمدید مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک ابلاغ شد

نرخ دلار 250 تومان افزایش یافت

امکان برداشت آب از هیچ دشتی در کشور وجود ندارد

بهره برداری از چندین پروژه به ارزش 26میلیاردتومان تا پایان سال

بسیج کلیه امکانات ناوگان اتوبوسرانی در آستانه سال جدید

90 درصد دشت ‎های کشور در خطر فرونشست

کاهش 15 درصدی قیمت مصالح ساختمانی

آغاز احداث ساختمان ایرتاکسی در فرودگاه امام

اقتصاد مقاومتی نیازمند تقویت تولید است

استخدام برشکار با حداقل مدرک دیپلم در شرکت سازه های فولادی

عکس روز| ون گوگ چندرسانه ای

استخدام کارشناس رنگ در شهرک صنعتی شمس آبادِ تهران

استخدام منشی نیمه وقت در کلینیک دامپزشکی آهو

بنیاد مستضعفان برای واگذاری زمین به طرح اقدام ملی مسکن آمادگی دارد

دستمزدی که مورد رضایت کارگران نباشد را امضا نمی کنیم

کمک 130 میلیارد تومانی وزارت نفت در سیل اخیر خوزستان

تاخت و تاز قیمت ها در بازار سکه/ طلا گرمی 540 هزار تومان

صادرات 18 میلیون دلاری شرکت های تعاونی تولیدی در استان

عکس روز| مونالیزا با ماسک

فعالیت مردمی در سنگ های قیمتی با سرمایه 12 میلیون تومان

رمز پویا باعث کاهش برخی کسب وکار ها شد

رتبه های برتر کنکور از چه منبعی استفاده می کنند؟

200 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور برگزار می شود

افزایش 10 دلاری طلا در جهان در اثر تاثیر کرونا بر شرکت اپل

چین تعرفه 700 نوع محصول وارداتی از آمریکا را حذف کرد

برگزاری جشنواره مد و لباس سی پال

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

توزیع 150 هزار اصله نهال جنگلی در هفته منابع طبیعی

قیمت گوشت قرمز به مدار گرانی برگشت

افزایش تولید خودروهای گازسوز در ایران خودرو

قیمت جدیدترین شرینی خوری در بازار چقدر است؟

بهره گیری ذوب آهن اصفهان از دانش و تجربه پیشگامان صنعت فولاد

استخدام مهندس برق، ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی در تهران

ترفند های ساده برای تشخیص کیفیت لباس در هنگام خرید

وزیر راه: ساخت مسکن ملی تا سال 1400 پایان می یابد

وضعیت بورس امروز چگونه بود؟

انتظار برای بازدهی بیشتر از 64 درصدی سهام «خودرو»؟

جدیدترین تحولات اقتصادی مرتبط با ویروس کرونا

معاون آبفای کشور: 5000 روستای فاقد منابع آبی در کشور وجود دارد

ابداع لباس هوشمند با قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای

افزایش تولید خودروهای گازسوز

همسان سازی حقوق بازنشستگان در دو سطح دنبال می شود/ فاصله زیادی بین دستمزد حقیقی و اسمی کارگران وجود دارد

دیدار سفیر ایران با مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی

2 هزار و 600 مددجوی زنجانی صاحب شغل شدند

استخدام تکنسین فنی آقا جهت یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام معمار حرفه ای با توانایی ایده پردازی در شرکت بوطیقای معماری

کمک 10 میلیارد دلاری جف بزوس برای مبارزه با گرمایش زمین

جهاد دانشگاهی در میدان نفتی آزادگان واحد فرآورش پیش ساخته نفت می سازد

افزایش تولید خودروهای گازسوز در ایران خودرو

ببینید | تصاویری از قدرت نمایی موتور یک هواپیما حین تیک آف

‏ایستگاه متروی کیان شهر به بهره برداری رسید

استخدام نیروی خانم مسلط به انگلیسی جهت بخش تولید محتوا در شیراز

استخدام کارشناس مواد و متالورژی در یک شرکت ریخته گری

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با مدرک لیسانس مهندسی مواد و متالورژی

استخدام تزریق کار پلاستیک جهت یک شرکت در تهران

مشخصات فنی پورشه ماکان GTS جدید

این تابلوی خطر را جدی بگیرید!

تصویب 24 طرح اقتصاد مقاومتی برای سال آینده استان مرکزی

چین تعرفه 700 کالای آمریکایی را لغو می کند

امسال 24 واحد مسکونی برای نیازمندان در بهشهر احداث شد

5000 بانوی هنرمند صنایع دستی در مازندران فعالیت دارند

صادرات محصولات تولیدی هرمزگان 25 درصد افزایش یافت

پرداخت یک میلیاردتومان کمک هزینه تأمین جهیزیه به مددجویان اردبیلی

نظارتهای بهداشتی دامپزشکی خراسان رضوی در تعطیلات نوروزی تشدید می شود

35 درصد جمعیت سیاهکل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

وزارت نفت در سیل خوزستان با تمام وجود پای کار آمد

رکورد 28 ساله اجاره مسکن شکسته شد

بهترین شلوار جین را بپوشیم

وظایف پنج معاون وزارت میراث فرهنگی ابلاغ شد

گوشت گوسفندی 10 هزار تومان گران شد

بازار سرمایه جایگزین بانکها درتامین منابع مالی شرکتها

ابداع لباس هوشمند با قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای

استخدام حسابدار مالی در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس معمار در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس عمران و مهندس معمار در یک شرکت ساختمانی در گیلان

استخدام مهندس عمران در یک شرکت ساختمانی در گیلان

قیمت گوشت قرمز به مدار گرانی برگشت/ هر کیلو گوشت گوسفند 100 هزار تومان!

«ابر آروان» بستر اکوسیستم ابری کشور را فراهم می کند

کد پستی ده رقمی به شرکت های استارتاپی تعلق می گیرد

شهرداری ساری سال آینده 460 میلیارد تومان بودجه دارد

کارگران کنتورسازی قزوین خواستار رسیدگی مسوولان به مشکلاتشان شدند

جابه جایی سلبریتی با آمبولانس اورژانس تهران شایعه است/چه زمانی اقدامات مداخله گرانه برای جلوگیری از کوتاه شدن قد کودکان آغاز می شود؟

دلار سکه را هم با خودش بالا برد | جدیدترین قیمت ها

بازار سرمایه جایگزین بانکها درتامین منابع مالی شرکتها

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی

عملکرد نامطلوب تعاونی های مسکن/عدم حمایت دولت از پروژه های فرهنگی