مطالب مرتبط:
تمام گزینه های روی میز آمریکا برای ماندن در عراق/ جلساتی که به صورت مشکوک در امارات برگزار می شود
گزینه اخراج آمریکا از عراق روی میز است
برنامه 7 بندی مقتدی صدر برای خروج آمریکا از عراق
مردم عراق چه می خواهند؟ / از لغو توافقنامه امنیتی تا خروج آمریکا
برنامه 7 بندی مقتدی صدر برای خروج آمریکا از عراق
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:472020-01-24بين الملل

تمام گزینه های روی میز آمریکا برای ماندن در عراق/ جلساتی که به صورت مشکوک در امارات برگزار می شود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازرکنا، بین گردهمایی گروه های مقاومت عراقی در ایران و گردهمایی تعدادی از نیروهای اهل سنت در امارات متحده، عراق بر سر دو راهی قرار گرفته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازرکنا، بین گردهمایی گروه های مقاومت عراقی در ایران و گردهمایی تعدادی از نیروهای اهل سنت در امارات متحده، عراق بر سر دو راهی قرار گرفته است.

دو راهی رویارویی سیاسی – میدانی با آمریکا یا تن دادن به خواسته های دولت دونالد ترامب ؛ خواسته هایی که با انتشار و استقرار نظامیان آمریکایی در عراق شروع و به تقسیم این کشور به اقلیم های طایفه ای منتهی می شود.

هفته گذشته شهر قم شاهد نشستی با حضور فرماندهان گروه های مقاومت عراقی با هدف بررسی راهکارها و گزینه های بیرون کردن اشغالگران آمریکایی از عراق بود.

رهاورد این نشست تاکید شرکت کنندگان بر تشکیل کمیته های هماهنگی جهت سازماندهی فعالیت های گروه های مقاومت و ایجاد هماهنگی اطلاع رسانی و رسانه ای و اجتماعی جهت تحقق هدف کلان تر یعنی بیرون راندن نظامیان خارجی از عراق بود که به گفته منابع سیاسی اگر نیروهای شرکت کننده درباره هر قضیه ای اختلاف نظر داشتند، درباره بایستی بیرون راندن نظامیان خارجی نه تنها توافق نظر که تاکید کردند و این مهمترین نتیجه این نشست محسوب می شود.

تصویری از نشست مقتدی صدر و رهبران الحشدالشعبی در ایران درباره تفاهمات به دست آمده در این نشست، برخی از منابع وابسته به گروه های مقاومت عراقی در گفتگو با روزنامه لبنانی الاخبار توضیح دادند: کلید خوردن فعالیت گروه های مقاومت به پاسخ رسمی آمریکا به درخواست بغداد جهت تنظیم ساز و کاری جهت خارج کردن نظامیانش از عراق بستگی دارد و این واکنش و ماهیت آن، به شکست تلاش های دیپلماتیک و سیاسی بغداد یا موفقیت این تلاش ها بستگی دارد.

اما هرچه هست، شکست تلاش های دیپلماتیک و سیاسی، عامل اصلی ورود نیروهای مقاومت به میدان و آغاز مبارزه خواهد بود .

در همین راستا، هفته گذشته فراکسیون فتح ، متشکل از نیروها و نمایندگان طرفدار الحشد الشعبی در پارلمان عراق نسبت به افزایش اعتراض های مردمی و رویارویی های نظامی، در صورت طفره رفتن آمریکا از خواست دولت مبنی بر اتخاد ساز و کار پایان دادن به حضور نظامیانش در عراق به ویژه پس از تصویب درپارلمان هشدار داد.

بنابراین، نیروها و گروه های مقاومت در انتظار نتیجه تلاش های عادل المهدی ، نخست وزیر مستعفی عراق هستند.

در مقابل، آمریکایی ها تلاش می کنند، با کشتن وقت خشم و غضب عراقی ها آرام کنند و راهی برای دور زدن مصوبه پارلمان عراق بیابند.

در اولین گام کاخ سفید بار دیگر به حربه قدیمی و همیشگی اش (تهدید به تحریم، برافروختن آتش فتنه های طایفه و رو کردن برگه تقسیم طایفه ای) روی آورد.

با توجه به پافشاری آمریکا بر باقی ماندن نظامیانش در عراق و کارآمد نبودن حربه قدیمی تحریم حداقل در این مقطع زمانی روی عراقی ها، واشنگتن دومین گزینه خود را روی میز دارد که در بازنگری در مناطق استقرار و نقاط تمرکز نظامیان آمریکایی و دست و پا کردن مناطق دیگر در عراق نمود پیدا می کند.

در این راستا، منابع رسمی عراقی از تمرکز و استقرار نظامیان آمریکایی در استان های غربی و شمالی عراق و دور شدن از تیررس گروه های مقاومت در استان های مرکزی و جنوبی خبر می دهند.

موضوعی که مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا نیز به آن اشاره کرد و گفت که با مقامات عراقی کار خواهند کرد تا جای مناسب تری برای استقرار نظامیان آمریکایی در عراق بیابند .

اما این پایان اقدامات واشتگتن نیست، بلکه آمریکایی ها سومین گزینه خود را نیز روی میز گذاشتند.

سومین گزینه آمریکایی ها، حاکم کردن گفتمان متحدان عراقی واشنگتن، بر عرصه سیاسی عراق است.

این گفتمان در ضرورت ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق و خروج نظامیان آمریکایی خواسته ای ایرانی و نه عراقی است، خلاصه میشود.

اظهارات روزهای اخیر وزیر خارجه آمریکا مبنی بر تماس با 50 شخصیت عراقی، از طوایف مختلف، از جمله طوایف شیعی و تقدیر و تشکر همگی آنها، اگرچه نه به صورت آشکار و علنی، از نقش آمریکا در عراق در این راستا صورت گرفت.

اما به غیر از سه گزینه فوق، آمریکایی ها گزینه دیگری را هم روی میز گذاشته اند و تلاش می کنند، زمینه پیاده سازی آن در عرصه داخلی عراق را فراهم کنند.

گزینه ای قدیمی که از زمان سرنگونی رژیم بعث در عراق، آمریکایی ها همواره تلاش کرده بودند، آن را پیاده کنند، با این تفاوت که این بار شیوخ مرتجع اماراتی را هم علنا به کمک طلبیده اند.

نشستی که در امیرنشین ابو ظبی امارات متحده با حضور افرادی مانند محمد الحلبوسی، رییس پارلمان عراق و جمال الکربولی، رهبر حزب الحل و احمد الجبوری، استاندار صلاح الدین و سعد البزاز، نماینده سابق پارلمان عراق و برخی دیگر از شخصیت های صاحب نفوذ اهل سنت عراق برگزار شد، نشان می دهد که آمریکایی ها بار دیگر در تلاش جهت پیاده سازی سناریوی تجزیه طایفه ای عراق هستند.

اگرچه الحلبوسی حضور در این نشست را به شدت رد و تکذیب کرد، اما افراد نزدیک او و دیگر شرکت کنندگان در نشست ابو ظبی تاکید کردند که مهمترین موضوع مورد بحث و مناقشه آمادگی های لجستیکی شرکت کنندگان برای تشکیل اقلیمی سنی در عراق، هر لحظه و زمانی که ایجاب کند بود.

به گفته این منابع، حتی برخی از شرکت کنندگان پا را از این آمادگی ها فراتر نهاده و آرزو می کردند که عراق نیز جزو مناطق مشمول قرارداد قرن بود.

اینکه آمریکایی ها در این مقطع زمانی بار دیگر، گزینه تشکیل اقلیم سنی در عراق را مطرح کرده اند، به این دلیل است که این اقلیم نقش منطقه امن و حفاظت شده برای نظامیان آمریکایی بازی خواهد کرد که قرار است، در آنجا مستقر شوند.

به ویژه آنکه آمریکایی ها از تابستان گذشته به بهانه مبارزه با داعش اقدام به آموزش نظامی تعدادی بسیار زیادی از جوانان استان الانبار نیز کرده اند.

اگرچه این نشست و تصمیمات آن از سوی دار الفتوای عراق محکوم شد و این نهاد در بیانیه ای اعلام کرد که تمام روسای قبایل و شیوخ عشایر اهل سنت استان الانبار اقدامات اخیر برخی از اعضای ائتلاف نیروها و جریان های اهل سنت را محکوم کرده و قویا مخالف حضور نظامیان خارجی در عراق یا تشکیل هر آنچه که اقلیم نامیده می شود، هستند و چنین تحرکاتی را خیانت به تاریخ عراق و تضعیف جایگاه و موقعیت عربی و اسلامی این کشور قلمداد کرد ، اما نباید به راحتی از کنار چنین تحرکاتی گذشت.

ترامپ و برهم صالح ** تکذیب نشست امارات از سوی الحلبوسی انتشار خبر نشست امارات که مهمترین خروجی آن تاکید بر تشکیل اقلیم سنی آن هم در این مقطع زمانی که عراق از لحاظ امنیتی متزلزل و آسیب پذیر نشان می دهد و محکومیت آن از سوی نهادها و شخصیت های اهل سنت عراق، نفی و تکذیب شرکت کنندگان در آن را به دنبال داشت.

به حدی که نه تنها حضور در نشست، بلکه برگزاری آن را هم تکذیب کردند.

موضوعی که به تشدید بحث و مناقشه های درباره این نشست منجر شد.

در این میان اظهارات دیوید دیوید شنکر ، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک به این بحث و مناقشه ها پایان داد.

وی در اظهاراتش پرده از ملاقات با شماری از مقامات اهل سنت عراق در اربیل و امارات برداشت و به شکلی ویژه به دیدار اخیرش با رییس پارلمان عراق در امارات اشاره کرد.

شنکر با اینکه سخنی از طرح تشکیل دولت سنی در غرب عراق به میان نیاورد، اما افشای دیدار از پیش برنامه ریزی نشده اش با الحلبوسی بر صحت اخباری تاکید می کند که درباره این نشست به بیرون درز پیدا کرده و در راس این خبرها، آنکه این نشست مستقیما توسط و تحت اشراف آمریکایی ها و در پاسخ به مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نظامیان خارجی، از جمله نظامیان آمریکایی برگزار شده است.

الحلبوسی و پمپئو این اقدام واشنگتن، بعد از مصوبه پارلمان عراق درباره خروج نظامیان خارجی از این کشور تاکید می کند که آمریکایی ها برای مقابله با این مصوبه گزینه های خود را روی میز می گذارند و یکی از مهمترین آنها بالطبع، تشکیل اقلیم سنی و به حرکت واداشتن جریان های سیاسی مرتجع عراقی جهت مطالبه آن است.

هدف اصلی واشنگتن از تشکیل اقلیم سنی در عراق تضمین بقای نظامیان آمریکایی در استان های غربی و شمالی عراق است که اغلب سنی نشین هستند و در جوار اقلیم کردستان قرار ند.

دومین هدف آمریکا از این گزینه و توسل به آن، تحت فشار گذاشتن دولت عراق جهت لغو توافقنامه بغداد – پکن است.

اما نکته بسیار مهمی که در این گزینه واشنگتن نهفته، این است که طرح اقلیمی آمریکا در عراق تنها به تشکیل اقلیم سنی در غرب این کشور محدود نمی شود، بلکه در کنار آن آمریکایی ها در صدد تشکیل دو اقلیم شیعی – شیعی در عراق، یکی در استان های مرکزی و دیگری در استان های جنوبی این کشور هستند.

دو اقلیمی که نه در کنار هم، بلکه رقیب یکدیگر و رو در روی هم باشند و این به معنای مشغول کردن شیعیان عراق به خود است.

در این تردید نیست که آمریکا گزینه های دیگری را هم برای مقابله با مصوبه پارلمان عراق روی میز دارد که طی روزها و ماه های آینده به مقتضای شرایط آنها را مطرح خواهد کرد.

لذا عراق در روزها و ماه های آینده آبستن حوادث بسیاری است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:
کلید واژه ها: مقاومت عراقی - عراق - گردهمایی - آمریکا - مقاومت - امارات - آمریکایی - نظامیان آمریکایی - عراقی - در ایران - اهل سنت - گروه - قرار - ایران - گزینه - گزارش - فرماندهان - سازماندهی - نشست - نظامیان - استقرار - هماهنگی - دونالد - انتشار - میدانی - فعالیت - برگزار - شهر قم - کمیته - اقلیم

آخرین اخبار سرویس:
پوتین: بدل ندارم

بخش خبری مجله خبری 08 اسفند ماه 98 + فیلم

طرح صهیونیست ها برای گسترش شهرک نشینی در کرانه باختری

سفارت ایران در کرواسی: تحریم های آمریکا دسترسی مردم و مسئولان ایران به امکانات بهداشتی را با تأخیر مواجه کرده

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است/کاملا آماده ایم

تولید 5 نمونه اولیه واکسن ویروس کرونا در روسیه

تعطیل شدن مدارس ژاپن به علت شیوع کرونا

تصاویر/ ترس از ویروس کرونا در کشورهای عربی

آمریکا مجوز ارسال مواد غذایی و دارو به ایران را صادر کرد

گفتگوی هیئت های روسیه و ترکیه درباره اوضاع ادلب

ارتش لیبی ترکیه را به قتل 5 عضو یک خانواده در طرابلس متهم کرد

انفجار بمب در بغداد؛ 2 غیرنظامی کشته شد

تاکید ترکیه بر ضرورت اجرای آتش بس در ادلب سوریه

نامه 50 مقام ارشد سابق اتحادیه اروپا علیه طرح ترامپ برای غرب آسیا

انتقال آب زاینده رود به یزد مجددا برقرار شد

روسیه برای اولین بار از کشتی، موشک فوق فراصوت آزمایش کرد

شیوع کرونا در آمریکا با 28 میلیون نفر بدون بیمه فاجعه بار خواهد بود

پوتین: بدل ندارم

پوتین: بدل ندارم

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است/کاملا آماده ایم

ایرنا نوشت/ 50 مقام سابق اروپایی: معامله قرن شبیه آپارتاید است

سقوط یک هواپیمای تمرینی نظامی در اسپانیا

کشف تسلیحات ساخت ترکیه در مناطق آزادشده از اشغال تروریست ها+تصاویر

چه خبر از لغو پروازهای بین المللی؟

سقوط یک هواپیمای تمرینی نظامی در اسپانیا

50 مقام سابق اروپایی: معامله قرن شبیه آپارتاید است

فیلم کتک خوردن یک فیلیپینی در ایتالیا به ظن چینی بودن ! + فیلم

افزایش تعداد کشته های ناآرامی های دهلی

پوتین: بدل ندارم

عکس/ اهدای نشان شوالیه به شهاب حسینی

ابتکار هم کرونا گرفت

واشنگتن باز هم ژست حمایت از مردم ایران گرفت؛ این بار به بهانه «کرونا»

ترکیه در ادلب به سمت هواپیماهای روسیه و سوریه شلیک می کند

50 مقام سابق اروپایی: معامله قرن شبیه آپارتاید است

مقام های ارشد سابق اروپا: معامله قرن شبیه آپارتاید است

روسیه برای اولین بار از کشتی، موشک فوق فراصوت آزمایش کرد

پوتین: بدل ندارم

انفجار بمب در بغداد؛ 2 غیرنظامی کشته شد

ادعای آمریکا درباره مبادله تجاری میان سوییس و ایران

آمریکا مبادلات بشردوستانه با ایران را تسهیل کرد

اتحادیه اروپا بستن مرزها برای مقابله با ویروس کرونا را رد کرد

روسیه: بخش اطلاعاتی آمریکا و انگلیس از کلاه سفیدها علیه سوریه حمایت می کنند

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است/کاملا آماده ایم

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است/کاملا آماده ایم

ادعای آمریکا درباره مبادله تجاری میان سوییس و ایران

افزایش کشته های ناآرامی های دهلی

سندرز: ترامپ رهبری شکست خورده است

چین در مبارزه با کرونا، از همه باتجربه تر و در کمک به ما از همه راسخ تر است

چه خبر از لغو پروازهای بین المللی؟

از همکاری آلمان در ترور سردار سلیمانی تا کاهش آمار قربانیان کرونا در چین و زندانی شدن مجری بی بی سی به دلیل رسوایی اخلاقی

برگزیده اخبار بین الملل در هشتم اسفند ماه؛

ماجرای توافق آمریکا با گروهی که روزگاری به بهانه مقابله با آنها به افغانستان حمله کرد + فیلم

فیلم| در هند چه خبر است؟ ترامپ در این آشوب چه می خواهد؟

فیلم| ویدیوی بالا به شما نشان می دهد غرب با چه مرثیه ای مواجه شده است!

مسکو مدعی شد: ترکیه به سمت هواپیماهای روس شلیک می کند

نخست وزیر ژاپن مدارس را به دلیل کرونا تعطیل کرد

احتمال ابتلای پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان به کرونا

یونیسف، وضعیت کودکان سوری را فاجعه بار دانست

مسکو مدعی شد: ترکیه به سمت هواپیماهای روس شلیک می کند

32495 نفر مبتلا به کرونا در چین بهبود یافتند2470718

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است

کمک های قابل توجه چین در راه ایران / پکن در مبارزه با کرونا باتجربه تر از همه است

ترکیه در ادلب به سمت هواپیماهای روسیه و سوریه شلیک می کند

آمریکا پایگاه های خود را در شرق سوریه تقویت می کند

ترکیه در ادلب به سمت هواپیماهای روسیه و سوریه شلیک می کند

ترامپ: داستان کرونا سیاسی شده است/کاملا آماده ایم

موسویان: ترامپ خط قرمزهای زیادی را زیر پا گذاشته است

اروپا بستن مرزها برای مقابله با کرونا را رد کرد

ادعای آمریکا درباره راه اندازی کانال مالی با ایران

::پاریس -کرونا درفرانسه

مبادله 6 هزار زندانی میان طالبان و دولت افغانستان

تعداد مبتلایان به کرونا در عمان به 5 نفر رسید

اقدام کرونایی واشنگتن برای ایران/ تعلیق تحریم بانک مرکزی

اقدام کرونایی واشنگتن برای ایران/تعلیق تحریم بانک مرکزی

«اقدامات دولت ایران در مقابله با ویروس کرونا»

علاوی قید تابعیت انگلیسی خود را زد

موسویان: ترامپ خط قرمزهای زیادی را زیر پا گذاشت

تحریم های غیرانسانی امریکا تهدیدی علیه امنیت سلامت ایرانیان

واشنگتن باز هم ژست حمایت از مردم ایران گرفت

یونیسف، وضعیت کودکان سوری را فاجعه بار دانست

اتحادیه اروپا بستن مرزها برای مقابله با ویروس کرونا را رد کرد

لیله الرغائب ، شب ارزوها را دریابید

موافقت رژیم صهیونیستی با ساخت 1800 واحد مسکونی در کرانه باختری

پروازهای ایران به کدام کشورها ممنوع است؟

اعلام مقامات ایرانی از ابتلای خود به کرونا نمادی مهم از بیان حقیقت است

1400 مبتلا به کرونا در سرزمین های اشغالی! +عکس

اقدام کرونایی واشنگتن برای ایران

شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا با منشأ نامشخص در آمریکا

راز ازدواج مجدد بابک جهانبخش فاش شد + تصاویر دیده نشده

آغاز حفاری اولین چاه نفتی لبنان در بستر دریا

روسیه به مراسم امضای موافقتنامه بین طالبان و آمریکا نماینده می فرستد

مبادله 6 هزار زندانی میان طالبان و دولت افغانستان

واشنگتن باز هم ژست حمایت از مردم ایران گرفت؛ این بار به بهانه «کرونا»

چرا دیدار استقلال - گل گهر با حاشیه زیادی همراه شد؟

اروپا مرزهایش را برای کرونا نمی بندد

اطلاعیه وزارت خارجه درباره ایرانیان در خارج مانده

اروپا مرزهایش را برای کرونا نمی بندد

کاوش های جدید ماهنورد چینی ها در سمت پنهان ماه

روسیه به مراسم امضای موافقتنامه بین طالبان و آمریکا نماینده می فرستد

تحلیلگر آلمانی: ترور سلیمانی از نظر قضایی قتل است!

تمام گزینه های روی میز آمریکا برای ماندن در عراق/ جلساتی که به صورت مشکوک در امارات برگزار می شود

تمام گزینه های روی میز آمریکا برای ماندن در عراق/ جلساتی که به صورت مشکوک در امارات برگزار می شود