مطالب مرتبط:
روایت پرابهام عمارت اقدسیه/تأکید بر آیینه کاری و گچ بری های فاخر
تامل بیشتر در فروش عمارت اقدسیه
امکان ثبت ملیِ ایران مال، به دلیل ایجاد بنای فاخر وجود دارد!/ تخصص معماری ندارم اما به نظرم خانه گلستان به دلیل آینه کاری جزو خانه های فاخر است/ نظرِ به روز میراث اخذ شود + فیلم
هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست/ عمارت گلستان فاقد ارزش تاریخی است و ثبت ملی هم نشده است/ ثبت ملی منافاتی با فروش اثر ندارد/ تاریخ را مکتوب نمی کنیم و می خواهیم خانه هایشان را ثبت کنیم
تامل بیشتر در فروش عمارت اقدسیه
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:212020-01-24سياسي

روایت پرابهام عمارت اقدسیه/تأکید بر آیینه کاری و گچ بری های فاخر


سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، گفت: آیینه کاری و گچ بری های عمارت اقدسیه در کمتر خانه قدیمی برجای مانده در پایتخت مشاهده می شود.

- سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، گفت: آیینه کاری و گچ بری های عمارت اقدسیه در کمتر خانه قدیمی برجای مانده در پایتخت مشاهده می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، صبح جمعه خبرنگاران به همراه حجت نظری سخنگوی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر تهران و غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران از امارت اقدسیه معروف به ساختمان شهرداران بازدید کردند.

در جریان این بازدید مشخص شد هیچ مستندی که چرا این عمارت به بنای شهرداران معروف است، وجود ندارد و مسئولان شهرداری تلاش می کردند این عمارت را نیز همتراز بسیاری از خانه های معمولی پایتخت جلوه دهند.

خانه هایی که بنا به علاقه مندی صاحبانشان آینه کاری و گچ کاری می شود.

به گفته آنان، این ملک در سال 56 احداث شده و با وجود اینکه اعلان می کردند از گذشته آن اطلاعی ندارند اما معتقد بودند فرد شاخصی در آن ساکن نبوده و پس از انقلاب از میان شهرداران چند ماهی مرتضی الویری در آن زندگی می کرده است.

در ابتدای بازدید، غلامحسین محمدی در خصوص نگرانی برخی از خبرنگاران مبنی بر تخریب و نوسازی این ملک، در صورت فروش گفت: شهرداری مجوز ساخت و سازها را صادر می کند و می توانیم در این خصوص مداخلاتی داشته باشیم اما هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد.

با وجود آنکه تأکید می شد آیینه کاری ها و گچ بری های این ملک، معمولی است.

اما هادی احمدی مدیر کل حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی در خصوص عمارت اقدسیه گفت: این بنا معماری خاصی دارد که البته در خصوص آن زمانی می توان اظهار نظر دقیق تری کرد که پلن ها و نقشه هایش را ببینیم ا ما معماری منحصر به فردی ندارد و زمانی که خانه را دیدم، معماری خانه تیمورتاش را برای من تداعی کرد.

حاضریم اگر شهرداری بخواهد در شورای ثبت هم پرونده این خانه را هم مطرح کنیم اما نظر نگاه کارشناسی و نه نظر وزارتخانه، نکته ای که این خانه واجد شرایط ثبت باشد، سخت پیدا می شود.

حجت نظری نیز در خصوص عمارت اقدسیه به خبرنگاران گفت: آیینه کاری و ترکیب آن با گچ بری ها این خانه را دارای جذابیت های بصری کرده است.

از نگاه من که بسیاری از اماکن میراثی و قدیمی شهر را دیده ام، کمتر جایی را می توانم معرفی کنم که به این میزان آیینه کاری داشته باشد مگر آنکه ملکی که در اختیار خانواده سلطنتی قرار داشته باشد.

معمولاً خانه های دیگر این میزان آیینه کاری و گچ بری ندارند و این عمارت از این نظر عمارتی خاص است.

هرچند در خصوص ارزش های معماری تخصصی ندارم اما عمارت دارای جذابیت های بصری است و از نگاه یک گردشگر به نظر من واجد ارزش است.

در خصوص میراثی بودن یا نبودن آن نیز باید کارشناسان میراث و مسئولان آن براساس شاخص های موجود اظهار نظر کنند.

نظری همچنین در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگار مهر" در خصوص اینکه نباید در خصوص فروش این خا نه با شورای شهر مشورت می شد و چرا شهرداری لیست املاک قابل فروش خود را به شورا ارائه نکرده است، گفت: اینکه ملکی به فروش برسد یا نرسد تصمیمش با شهرداری است و شورا نمی تواند در این رابطه اعمال نظر کند.

ما می توانیم در مواردی به شهرداری مشورت خود را ارائه بدهیم که این نظرات نیز باید مبنای مشخصی داشته باشد.

اما در خصوص اینکه لیست فروش املاک شهرداری به شورا ارائه شود نه شدنی است و نه چنین موضوعی پیش بینی شده است.

وی افزود: شورا باید تلاش کند اموال شهروندان و شهر به خوبی حفظ شود و باید در خصوص حفظ املاک شهری که دارای ارزش ها و جذابیت های این چنینی هستند، نظرات مردم را نیز جویا شویم و شاید رسانه ها بهترین واسطه باشند تا نظرات سایر حوزه ها را در این خصوص منعکس کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فروش این ملک برای تکمیل پروژه ای مانند بلدیه که مشخص نیست چرا در لیست پروژه های در اولویت شهر قرار گرفته با دیدگاه های مدیران فعلی شهر که بر حفظ خانه های قدیمی تأکید داشته و معتقد بودند مفهوم کار در شهر تبدیل شهر به یک کارگاه عمرانی نیست، همخوانی دارد؟ گفت: اینکه پروژه بلدیه باید ساخته شود یا نه، من از افرادی هستم که طرفدار ساخت پروژه بلدیه هستم.

زیرا برخی با ساخت آن مخالفت هایی دارند اما بناهای دیگری نیز وجود دارند که در اختیار شهرداری است و چنین ارزشی از لحاظ معنوی ندارند و می توان با فروش آنها هزینه های ساخت بلدیه را تأمین کرد.

اما این ملک با این مشخصات فروخته شود تا هزینه های ساخت بلدیه تأمین شود، مطمئناً مخالفم.

نباید هزینه ساخت پروژه ها را از منابع غیر قابل جایگزین، تأمین کنیم.

هرچند شاید بناهای مشابه دیگری در شهر پیدا شوند که مشابه عمارت اقدسیه باشند اما با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن در تهران، ساخت دوباره چنین بناهایی توجیه ندارد و ممکن است بلافاصله یا با فاصله 5 تا 10 سال خریدار این ملک از ظرفیت آن برای ساخت و ساز استفاده کند.

پس بهتر است به جای تخریب این سرمایه ها را برای شهر حفظ کنیم و هزینه های لازم برای تکمیل پروژه ها را از منابع دیگر تأمین کنیم.

نظری در ادامه از بخش های دیگر این عمارت بازدید کرد و در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه این خانه طی این سال ها، تغییرات زیادی داشته است، گفت: ملک به دلیل آنکه ثبت میراثی نداشته، مداخله در آن غیرقانونی نبوده است و بنابراین طبیعی است که تغییراتی در آن داده شود.

وی در خصوص اینکه میراث اعلام کرد که این ملک فاقد ارزش است، اظهار داشت: اینکه ملکی هنوز ثبت میراثی نشده نشان از فاقد ارزش بودن آن ملک باشد، ندارد.

بسیاری از املاک هستند که ثبت میراثی شده اند اما بعد از چند سال از ثبت خارج شده و یا املاکی فاقد ارزش میراثی تشخیص داده شده و چند سال بعد بر اساس شاخص های روز در لیست ثبت میراثی قرار گرفتند.

ما این نظرات دو گانه را پیش از این از سوی میراث دیده ایم.

گاهی نیز میراث اعلام کرده بنایی واجد شرایط ثبت است و شهرداری نپذیرفته هرچند این مربوط به دوران گذشته است.

اما این خانه از نگاه من که بسیاری از بناهای قدیمی را دیده ام دارای آیینه کاری های منحصر به فردی است.

نظری در پاسخ به این پرسش که مدیران شهرداری مدعی هستند می توانند مانع تخریب خانه از سوی خریدار شوند و در این زمینه مداخله گری کنند، اظهار داشت: واقعیت این است که چنین موضوعی شدنی نیست و خریداران می توانند از طریق دیوان عدالت اداری به حقوق خود برسند و ما نمی توانیم حق ذی نفعان را تحت تأثیر قرار دهیم.

خبرنگاران از غلامحسین محمدی در خصوص اسباب و اثاثیه فاخر آن پرسیدند که وی پاسخ داد این خانه 3 فرش نفیس داشته و تابلوهایی که مربوط به هنرمندان معاصر است و از این تابلوها در اتاق من نیز وجود دارد.

یکی دیگر از اثاث های ارزشمند لوسترهایی است که به خاطر ارزشمندی بر دیوارها نصب هستند تا بدون مشکل منتقل شوند.

در این بازدید ابوالفتح شادمهری مدیر کل بافت ها و بناهای تاریخی شهرداری به خبرنگاران گفت: این بنا از نظر بصری بنایی بسیار زیبایی است و گچ بری و آیینه کاری های زیادی در آن به کار رفته اما شاخص های لازم برای آنکه بنایی ارزشمند و تاریخی باشد را ندارد.

اگر سندی به ما برسد که شخص خاصی در آن سکونت داشته و یا حادثه ای در آن رخ داده می توانیم در خصوص تاریخی بودن آن تصمیم بگیریم و اینکه گفته می شود شهرداران زیادی در این جا زندگی کرده اند، سندی در این رابطه وجود ندارد.

پرهام جان فشان مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در حاشیه این بازدید گفت: باید کمیته ای متشکل از کارشناسان خبره تشکیل شود تا پس از ارزیابی وضعیت این عمارت به عنوان ثبت تاریخی مشخص شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمهر، پیش از این فرهاد نظری مدیر کل پیشین دفتر ثبت آثار ملی وزارت میراث فرهنگی به یکی از سایت های حوزه میراث فرهنگی گفته بود قرار نیست که فقط خانه های قدیمی در فهرست آثار ملی ثبت شوند.

فهرست آثار ملی غیر منقول الزاماً نباید شامل آثار تاریخی و دارای قدمت بالا باشند و آثار معماری معاصر و مدرن هم که دارای ارزش هنری هستند می توانند در این فهرست جای بگیرند.

وی افزود: آیینه کاری های مجلل که در عمارت اقدسیه است، بخشی از تزیینات است.

این عمارت دارای معماری خوب و مستحکم بوده و گچ بری های آن نیز جز کارهای معمولی نیست و در یک کلام دیگر بنایی مانند این ساخته نمی شود.

همچنین درودی دبیر کمیسیون میراث شورای شهر تهران نیز با تأکید بر اینکه آیینه کاری های این بنا دارای ارزش هنری و تلفیق آیینه کاری ها با گچ بری ها این بنا را در منطقه یک منحصر به فرد کرده، گفت: نباید این بنا تخریب شود.

مدت هاست عمارت اقدسیه بلااستفاده رها شده است در حالی که حتی کارشناسانی که معتقد بودند این بنا ارزش میراثی ندارد، بر زیبایی معماری آن تأکید داشتند.

در حالی که پیش از این، این عمارت میزبان مهمانان خارجی شهرداری بود در حال حاضر تمامی اتاق های آن خالی است و تنها دو نگهبان از این بنا محافظت می کنند.

به گفته یکی از مسئولان شهری آخرین استفاده ای که از این خانه در دوره فعلی شهرداری تهران شده، اسکان دادن موقتی چند دانشجو بوده است.


کلید واژه ها: کمیسیون فرهنگی - عمارت اقدسیه - شهر تهران - عمارت - اقدسیه - شهردار - شورای اسلامی - کمیسیون - اجتماعی - تهران - پایتخت - فرهنگی - خانه - شهرداران - شورای - شورای شهر تهران - خبرنگار - اسلامی - بازدید - شهردار تهران - قدیمی - معروف - خبرنگاران - شورای شهر - آینه کاری - حجت نظری - ساختمان - شهرداری - مسئولان - گچ کاری

آخرین اخبار سرویس:
آیا تهران در اثر کرونا قرنطینه می شود؟

اختتامیه جایزه هفت اقلیم به تعویق افتاد

نشست «تأملی در باب الهیات اجتماعی» برگزار می شود

دعوت به همکاری پزشک‎ عمومی و متخصص‎ اطفال در درمانگاه شبانه روزی

یادواره شهدا در تراز انقلاب اسلامی از منظر مقام معظم رهبری منتشر شد

استخدام تعدادی تکنسین دامپزشکی مسلط به سرم تراپی در تهران

حیف که نمی شود کرونا را به پای آمریکا نوشت

استخدام کارمند دفتری خانم جهت دفتر معماری در تهران

انتقاد تند ضرغامی از اعلام نشدن میزان مشارکت در انتخابات!

استخدام فیزیوتراپ خانم جهت مسئولیت فنی بخش فیزیوتراپی در درمانگاه

کلیات بودجه سال 99 شهرداری تهران تصویب شد

انتقاد تند ضرغامی از عدم اعلام نرخ دقیق مشارکت در انتخابات مجلس

استخدام نیروی ماهر سیم کش سپرساز و جلوبندی ساز در مشهد

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه کازرون

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه اراک و کمیجان و خنداب

طرح روستای بدون بیکار در سه روستای استان سمنان اجرا شد

استخدام نیروی خانم جهت امور اداری در یزد

تشکیل ستاد مقابله با کرونا/اعمال محدودیت ها برای دسترسی به فضا های پرجمعیت انجام می شود

استخدام آرایشگر ماهر آقا جهت همکاری در یزد

استخدام کارشناس آزمایشگاه مسلط به تمام بخش ها شیفت عصر

دیدار وزیر خارجه اتریش با روحانی

فراخوان مشمولان قزوینی دارای برگ آماده به خدمت

مردم به شایعه شیوع کرونا در ایلام توجه نکنند

اهمیت رعایت نکات بهداشتی در سیره اهل بیت(ع) و آموزه های آنان

احتمال وقوع سیل در استان لرستان

تبلیغات دشمنان در انتخابات اثر نداشت/ توصیه به منتخبین

مراسم اعتکاف در استان فارس برگزارنمی شود/اعزام مبلغ از قم نداشتیم

برخورد با منتشرکنندگان اخبار جعلی کرونا در فضای مجازی بهارستان

انتقاد تند ضرغامی از عدم اعلام نرخ دقیق مشارکت در انتخابات مجلس

اختتامیه جایزه هفت اقلیم به تعویق افتاد

مراسم وداع با پیکر شهید«احمدتوکلی»امشب در مصلی قرچک برگزار می شود

انتشار شماره جدید فصلنامه «الحوزه» در عراق

از امروز دانلود قانونی «صنم ناهنجار» ساخته ی «علی قمصری» آغاز می شود

تحلیل جامعه امروز ایران با هابز/مسیر برگشت جامعه از «وضع مدنی»

مجتمع «اوج» مرکزی راهبردی با زیرساخت های پیشرفته است

انتخاب بانک پارسیان به عنوان عضو شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی

استاندار: ایلام سومین استان کشور از نظر مشارکت در انتخابات بود

فتوتیتر | توصیه آیت الله وحید خراسانی برای دفع کرونا

نکات مهم در اطلاع رسانی پیرامون کرونا

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه یزد و اشکذر و بخش ندوشن

مردم به شایعات شیوع کرونا در ایلام توجه نکنند

انتخابات تبلیغات دروغین دشمنان را خنثی کرد

مجتمع اوج نهاجا براساس نیاز به تولید قطعات ایجاد شده است

تغییر زمان برگزاری سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن دانشجویان کردستان

12 اسفند آخرین مهلت شرکت در مسابقه «فجر41»

هیچ مورد مثبت بیماری کرونا در استان ایلام گزارش نشده است

10 نکته با مردم و مسئولان درباره کرونا

نشست «تأملی در باب الهیات اجتماعی» برگزار می شود

وزیر خارجه اتریش با روحانی دیدار کرد

تعداد آرای مردم تهران چقدر بود؟

توصیه های معنوی آیت الله وحید خراسانی پیرامون بیماری کرونا

تهران قنطینه خواهد شد + جزییات

جهت اطلاع از نحوه ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری کلیک کنید

نوع حوادث و آسیب های ناشی از محیط کار تغییر کرده است/ مسائل حفاظت فنی نیروی کار نیازمند بازنگری است

استخدام اپراتور چاپ خانم مسلط به امور چاپ دیجیتال در تهران

سبد معیشت فردا مصوب می شود/ آخرین پیشنهادها برای تعیین حداقل مزد

انتشار اولین تصویر از دختر کانادایی رامبد جوان

تندیس سردار سلیمانی در اراضی عباس آباد نصب می شود

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه شاهین دژ و تکاب

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه فسا

نتایج شمارش آرا یازدهمین دوره انتخابات مجلس در استان همدان اعلام شد

‍ آرای منتخبین استان مرکزی در انتخابات مجلس یازدهم اعلام شد

پیگیری مطالبات رهبری و مردم با جدیت مورد توجه نمایندگان قرار گیرد

رونمایی از 4 سامانه پدافند هوایی جدید یمن

ناکارآمدی مجلس دهم، عملکرد اقتصادی دولت و تحریم ها؛ عوامل مؤثر بر کاهش مشارکت انتخاباتی

استخدام تعدادی نیروی آقا و خانم جهت کارگاه تولیدی پمپ کولر در قم

شماره 140 نشریه «زمزم» منتشر شد

احتمال وقوع سیل در استان لرستان؛ دستگاه های استان جهت مقابله با سیلاب آماده باشند

حلقه نظارت بر تاسیسات گردشگری قزوین تنگ می شود

استخدام مسئول دفتر خانم آشنا به زبان انگلیسی و ترکی در تهران

مدیرعامل انجمن تعزیه ایرانیان معرفی شد

اردوهای راهیان نور مناسب ترین شیوه تبیین حماسه دفاع مقدس است

استخدام نیروی کلوچه پز و کیک پز ماهر جهت همکاری در قم

فرصت هفت روزه کاندیداها برای اعتراض به نتایج انتخابات

کرونا مانع برگزاری سمپوزیوم فولاد کیش نمی شود

مصباحی مقدم: اگر CFT و پالرمو را تصویب کنیم، همین میزان صادرات و واردات را هم نخواهیم داشت

استخدام شرکت پالایش نفت تبریز

استخدام فروشنده خانم یا آقا بصورت تمام وقت در یک عینک فروشی

«هشدار بزرگ» ؛ روایت مسیح مهاجری از پیام انتخابات مجلس

نوزادان هم حمایت معیشتی دریافت می کنند

5 اثرتاریخی منقول از استان سمنان ثبت ملی شد

گزارش وزیر بهداشت به مجلس درباره کرونا در جلسه غیرعلنی

استخدام تعدادی نیروی ساده خانم جهت تولیدی صندل و دمپایی در قم

زمان برگزاری آزمون دکتری سال 99 تغییر کرد

استخدام چند نفر نیروی ساده جهت نانوایی سنگکی در قم

ضدعفونی شبانه 150 دستگاه اتوبوس شهری در اراک

دستور ضدعفونی اتوبوس های شهری اهواز صادر نشده است

استخدام یک نفر منشی خانم آشنا به نرم افزار هلو در تهران

نوع حوادث و آسیب های ناشی از محیط کار تغییر کرده است/ مسائل حفاظت فنی نیروی کار نیازمند بازنگری است

دانشگاه کردستان تا آخر هفته تعطیل شد

هشدار سیلاب در برخی استان ها

محسن هاشمی قرنطینه است

جلسات غیرضروری تشکیل نشود/ درباره تعطیلی مدارس در کارگروه تخصصی تصمیم گیری خواهد شد

امیر نصیرزاده: مجتمع اوج مرکزی راهبردی با زیرساخت های پیشرفته است

مجتمع «اوج» مرکزی راهبردی با زیرساخت های پیشرفته است

فارس من|تخریب آثار تاریخی به صورت هدفمند و با اسپانسرهای خارجی اتفاق می افتد

در مکان های عمومی چطور با کرونا مقابله کنیم؟

آیت الله یزدی با چند رأی وارد مجلس خبرگان شد؟

chr(034)خاوازیchr(034) به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی به مجلس معرفی شد

رعایت اصول مشتری مداری برای تجاری شدن رجا

روایت پرابهام عمارت اقدسیه/تأکید بر آیینه کاری و گچ بری های فاخر

روایت پرابهام عمارت اقدسیه/تأکید بر آیینه کاری و گچ بری های فاخر