مطالب مرتبط:
طرح تنظیم بازار گوشت قرمز آغاز شد
طرح تنظیم بازار گوشت قرمز آغاز شد
آغاز طرح تنظیم بازار گوشت قرمز
طرح تنظیم بازار گوشت قرمز آغاز شد
طرح تنظیم بازار گوشت قرمز آغاز شد
-100 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 بهمن 1398 ساعت 17:162020-01-24اقتصادي

سردرگمی تولیدکنندگان گوشت قرمز برای بازار شب عید


با توجه به خروج غیرقانونی دام از مرز بانه انتظار می رود که مسئولان تمهیداتی برای خروج غیرقانونی دام از مرز های کشور بیندیشند.

- سال گذشته در پی نوسان نرخ ارز و خروج غیرقانونی دام از مرزهای کشور، قیمت گوشت با تلاطماتی در بازار روبرو شد که همین امر زمینه را برای خروج قابل توجه ارز در شرایط بحران ارزی و جنگ اقتصادی در کشور فراهم کرد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که امسال با وجود شرایط مساعد مرتع و بارش های مناسب، تولید دام سبک و سنگین در حدی است که بسیاری از دامداران از انباشتگی دام در واحدهای دامداری گلایه مند هستند و همواره خواهان صادرات برای رفع بحران فعلی هستند و در مقابل فروشندگان قصابی معتقدند که صادرات محدود دام می تواند همانند سال گذشته بر نوسان مجدد قیمت در بازار دامن بزند.

آمارها نشان می دهد که امسال به سبب فراوانی تولید قیمت دام سبک 40 درصد و دام سنگین 25 درصد کاهش یافته که بدین ترتیب قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوساله 60 هزار تومان و گوشت گوسفندی 72 هزار تومان است که متاسفانه در سایه کمبود نظارت دستگاه های متولی، گوشت در خرده فروشی ها با نرخ های بالاتری عرضه می شود که اخیرا گزارش هایی مبنی بر قاچاق دام از مرز بانه اعلام شده است که اگر مسئولان همانند گذشته تمهیداتی نیندیشند، در ایام پایانی سال بازار مجدد دچار التهاب خواهد شد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت قیمت گوشت و تاثیر قاچاق دام بر بازار با خبر شویم: خرید تضمینی دام راهگشای دامداران نیست/صادرات دام زنده تنها مرهم پیش روی دامداران منصور پوریان رییس شورای صادر کنندگان دام کشور در گفت وگو با خبرنگار ، از افزایش عرضه دام در بازار خبر داد و گفت: بنابر پیش بینی های صورت گرفته عرضه دام به سبب ازدیاد تولید و روند افزایشی در بازار روبرو شده و همین امر در کاهش قیمت تأثیر به سزایی داشته است.

وی افزود: با توجه به زایش های مناسب پاییز و انباشت دام در واحد های دامداری وضعیت فعلی بازار به زیان دامداران است که از مسئولان ذیربط انتظار می رود تمهیداتی برای کاهش انباشت دام در واحد های دامداری بیندیشند چرا که این امر معضل جدی پیش روی دامداران به شمار می رود.

پوریان ادامه داد: در حال حاضر اتخاذ برخی سیاست ها مبنی بر خرید تضمینی دام راهگشای کاهش انباشت دام در واحد های دامداری نیست و تنها صادرات مدیریت شده می تواند بخشی از معضل پیش روی تولید کنندگان را مرتفع کند، در غیر این صورت دامداران دیگر تمایلی به پرواربندی برای دوره های بعد نخواهند داشت.

رییس شورای صادر کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه امسال تولید دام در بخش سبک و سنگین بی نظیر بوده است، بیان کرد: ازدیاد تولید در بخش دام نسبت به مدت مشابه سال قبل روند نزولی قیمت در بازار را به همراه داشته است، اما برای جبران هزینه تولید کنندگان انتظار می رود که با صادرات محدود دام موافقت شوند.

این مقام مسئول قیمت گوشت در ایام پایانی سال را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به زایش های مناسب دام در بخش سبک و انباشت چشمگیر دام در واحد های دامداری نوسانی برای بازار شب عید نخواهیم داشت چرا که میزان تولید بیش از نیاز بازار است.

بیشتر بخوانید: نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشید" به گفته وی، در شرایط فعلی اوزان دام های سبک به وزن 60 کیلوگرم رسیده است که برای خروج از وضعیت فعلی صادرات تنها راه حل است که می تواند تا حدودی زیان دامداران را مرتفع کند.

پوریان از کاهش 22 هزار تومانی قیمت گوساله زنده نسبت به ابتدای سال خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو گوساله زنده 22 هزار تومان و گوسفند زنده 35 هزار تومان است در حالی که در ماه های ابتدای سال هر کیلو گوسفند با نرخ 49 تا 50 هزار تومان و گوساله 44 هزار تومان به فروش می رسید.

رییس شورای صادر کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه قیمت گوشت در خرده فروشی ها ارتباطی به تولید کننده ندارد، اظهار کرد: با توجه به افت قیمت دام زنده قیمت گوشت در عمده فروشی ها کاهش محسوسی داشته و حال ممکن است به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال این موضوع در خرده فروشی تأثیر چندانی نگذاشته باشد، در حالیکه در شرایط فعلی به سبب ازدیاد دام سطح کشتار خارج از زنجیره کشتارگاهی به محدوده 40 تا 45 درصد رسیده به طوری که در ورودی شهر های بزرگ دامداران پس از کشتار اقدام به عرضه دام با قیمت پایین در بازار می کنند.

وی افزود: با توجه به زایش های مناسب و انباشت دام در واحد های دامداری شاهد ازدیاد عرضه و روند نزولی قیمیت در بازار هستیم که همین امر نگرانی هایی را ایجاد کرده است چرا که قیمت های فعلی سنخیتی با هزینه های تولید ندارد.

قیمت گوشت در ایام پایانی سال نوسانی ندارد/ قیمت منطقی هر کیلو گوشت گوسفندی 72 هزارتومان سعید سلطانی مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور در گفت وگو با خبرنگار ، با انتقاد از بی توجهی مسئولان نسبت به انباشتگی دام در واحد های دامداری گفت: با توجه به انباشت تعداد قابل توجهی دام سنگین روی دست دامداران انتظار می رود که هرچه سریع تر صادرات دام به بازار های هدف صورت گیرد، در غیر این صورت شاهد تعطیلی واحد های دامداری خواهیم بود.

وی از افت محسوس قیمت دام زنده طی ماه های اخیر در بازار خبر داد و افزود: هم اکنون قیمت هر کیلو گوساله زنده 25 هزار تومان و گوسفند زنده 36 هزار تومان است که نسبت به ابتدای سال قیمت دام سنگین 40 درصد و دام سبک 25 درصد کاهش یافته است.

سلطانی نرخ منطقی هر کیلو گوشت گوساله برای مصرف کننده را 60 هزار تومان و گوشت گوسفند را 72 هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال گوشت با نرخ های بالاتری در خرده فروشی های سطح شهر عرضه می شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور ادامه داد: با توجه به زایش مناسب در بخش دام سبک و ازدیاد دام در واحد های دامداری از مسئولان ذیربط انتظار می رود که مجوز صادرات دام را صادرکنند یا نسبت به خرید تضمینی و نگهداری گوشت در سردخانه ها به منظور عرضه در زمان مناسب به بازار اقدام کنند چرا که با استمرار روند فعلی دامداران قادر به ادامه تولید نخواهند بود.

این مقام مسئول صادرات دام به بازار های هدف را سوپاپ اطمینانی برای دامدار برشمرد و افزود: با وجود تعدد دام در واحد های دامداری و زیان چشمگیر تولید کنندگان از ناحیه قیمت صادرات راه حل مناسبی برای حمایت از تولید داخل به شمار می رود، در غیر این صورت بی توجهی به این موضوع احتمال شیوع بیماری در واحد ها را افزایش می دهد.

سلطانی درباره آینده بازار گوشت بیان کرد: با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا قیمت دام و به تبع آن گوشت قرمز در ایام پایانی سال نوسانی نخواهد داشت.

استمرار قاچاق دام شوک قیمت به بازار وارد می کند/گوشت مورد نیاز شب عید تامین است علی اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی کشور در گفت وگو با خبرنگار ، از ثبات قیمت گوشت در بازار خبر داد و گفت: با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا قیمت گوشت نسبت به هفته های اخیر در بازار نوسان چندانی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام به بازار وجود ندارد، افزود: با توجه به کاهش خرید از سوی خانوار ها شوکی به بازار وارد نشده است، هرچند استمرار خروج غیرقانونی دام از مرز بانه می تواند بر التهاب بازار دامن بزند.

وی با اشاره به اینکه داشته های فعلی دام ر واحدهای دامداری جوابگوی نیاز کشور است، افزود: با ورود بره های نو از دهم تا پانزدهم اسفند به بعد به طور کامل نیاز بازار شب عید را تأمین است و خللی در این خصوص وجود ندارد.

این مقام مسئول از کاهش واردات گوشت قرمز خبر داد و گفت: با توجه به واردات گوشت با ارز نیمایی و نبود تفاوت چندان بین قیمت گوشت داخل با وارداتی، وارد کنندگان و خریداران رغبتی به این امر ندارند ضمن آنکه کیفیت گوشت داخل قابل مقایسه با وارداتی نیست.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی کشور از کاهش چشمگیر قیمت گوشت در بازار خبر داد و گفت: بنابر آمار قیمت گوشت گوسفندی نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 تا 20 هزار تومان و گوشت گوساله 25 هزار تومان کاهش یافته است که اگر مسئولان امر همانند گذشته جلوی قاچاق آن را بگیرند نوسانی در بازار شب عید نخواهیم داشت.

به گفته وی، با وجود آنکه شرکت های بسته بندی دیگر از گوشت خارجی استفاده نمی کنند، همین امر به بهبود شرایط دامداران کمک کرده است.

ملکی در پایان با تاکید بر این مسئله که صادرات دام زنده زمینه را برای التهاب قیمت گوشت در بازار فراهم می کند، تصریح کرد: بنابر رصد بازار راهکارهایی مبنی بر ذبح دام سنگین و عرضه با قیمت های مناسب به سازمان حمایت داده ایم و مازاد دام به هیچ عنوان نباید صادر شود چرا که این امر می تواند مجدد التهاب قیمت را به بازار گوشت بازگرداند.


کلید واژه ها: غیرقانونی - خروج - بازار - تولید - مسئولان - دام سبک و سنگین - دام سبک - صادرات - قیمت - نوسان نرخ ارز - تولیدکنندگان - تولید دام سبک - کشور - بازار شب عید - جنگ اقتصادی - شرایط - نوسان - گذشته - سنگین - امسال - بحران - بحران ارزی - گوشت قرمز - قیمت گوشت - درصد - قابل - دامداران - گوشت - فراوانی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
حضور حداکثری و انتخاب اصلح دو عنصر مهم در انتخابات

انعقاد قرارداد 64 میلیون یورویی در ماشین سازی اراک

اتصال بیش از 7 میلیون نفر جمعیت روستایی به آب پایدار

بازماندگان مستمری بگیرانِ هم مشمول همسان سازی می شوند/ سال آینده، کسری حقوق بازنشستگان نسبت به خط فقر بیش از 4 میلیون تومان خواهد بود/ وزیر کار در مذاکرات مزدی، نماینده اتاق بازرگانی نباشد/ تحریم انتخابات، علاج دردهای کارگران نیست

ماشین سازی اراک قرارداد 64 میلیون یورویی امضا کرد

بخشنامه افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری ابلاغ شد

انگلیس بعد از برگزیت؛ ورود مهاجران غیرمتخصص ممنوع!

650 تن مرغ منجمد در ایلام ذخیره سازی شد/ کمبود واکسن طیور در استان

اقتصاد جهانی قربانی کرونا

لایحه حذف 4 صفر از واحد پول ملی اصلاح شد

بخشنامه افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری ابلاغ شد

ماسکی که دم و بازدم فرد را می شمارد

افزایش قیمت طلا به بیشترین رقم 7 سال گذشته

شارژر خورشیدی برای نصب بر سقف خودرو

سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، ظرفیت ساز در اشتغال

خرید فلش مموری چقدر آب می خورد؟ + جدول

دسترسی 7.2 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور به منابع آب پایدار

اولین شمش طلا سال آینده در خراسان جنوبی رونمایی می شود

کاهش فروش و سوددهی «پوما» به علت شیوع «کرونا»

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز

بازگشت اوراق تسهیلات مسکن به 50 هزار تومان

افزایش قیمت طلا به بیشترین رقم 7 سال گذشته

آیین نامه سقف قرارداد موقت کارگران پروژه ای ابلاغ شد

تجاوز فجیع به دختر ایرانی در سواحل دوبی+ جزییات

لایحه حذف چهار صفر از واحد پولی در چه مرحله ای است؟

هر کیلو خاموت در بازار آهن چند؟

مختصات اقتصاد پس از انتخابات

دولت برای افزایش حقوق کارمندان بخشنامه جدیدی ابلاغ کرد

هشتمین نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل افتتاح شد

ستاری: بین خودروسازی و کارخانه داری تفاوت قائل شویم

دسترسی 7.2 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور به منابع آب پایدار

ماشین سازی اراک قرارداد 64 میلیون یورویی امضا کرد

chr(034)خودروchr(034) کامپیوتر متحرک شده است/باید طراحی ها و ساخت خطوط خودروسازی از خودمان باشد

اقتصاد جهانی قربانی کرونا

هدایت اعتبارات بانکی به معنی خلق پول جدید نیست

اعسار و شرایط تقاضای آن

اقتصاد جهانی قربانی کرونا

نخستین شمش طلا سال آینده در خراسان جنوبی رونمایی می شود

مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند یک برنامه همه جانبه است

ظرفیت نخبگان قم در مراکز تصمیم ساز به کار گرفته شود

بلیط الکترونیکی در مجموعه آسیاب ها و آبشارها جایگزین بلیط اوراق بهادار شد

پرداخت 600 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی روستایی در بوشهر

استخدام سرپرست انبار آقا در شرکت تولیدی و بازرگانی در البرز

رسوایی دیگر برای بویینگ؛ کشف جسم خارجی داخل باک هواپیما

استخدام کارمند اداری خانم جهت دفتر کارخانه در تهران

مطالبات زعفران کاران پرداخت شد

پرداخت باقیمانده پرونده های خسارتی دیات بیمه توسعه

دوگانه سوز کردن تاکسی، وانت و مسافربرهای شخصی معاف از مالیات شد |

اعلام جزییات حکم قطعی 52 محکوم اقتصادی و امنیتی

همسان سازی حقوق بازنشستگان از فروردین سال آینده اجرا می شود/ جداول افزایش حقوق بازنشستگان آماده است/ کسی که لای زرورق بزرگ شده درد کارگر را نمی فهمد

صنایع معدنی 52 درصد صنعت خراسان جنوبی را تشکیل می دهند

گرمایش زمین شبکه های تولید و توزیع انرژی را مختل می کند

حمایت از صنعت پتروشیمی کشور با امضاء تفاهم نامه همکاری پنج گانه در کیش

جلوگیری انگلیس از ورود مهاجران غیرمتخصص

پیش بینی رییس اتحادیه املاک از قیمت مسکن در سال 99

ارائه سالانه بیش از دو هزار خدمت در حوزه مسکن به مددجویان

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت اجاره خودرو در تهران

لایحه حذف چهار صفر از واحد پولی در چه مرحله ای است؟

مددجویان کمیته امداد همدان بیش از 3400 شغل راه اندازی کردند

کمک 70 میلیون تومانی مجمع خیران سلامت ملایر به بیماران خاص

تاثیر قاچاق بر صادرات طلای سرخ

نخستین گام ورود صنعت هوایی به بازار بورس

دبیرخانه دائمی همایش ها و نمایشگاه های نفت و پتروشیمی در کیش دایر شد

سبدمعیشتی پنج میلیون تومانی کارگران تصویب می شود؟

حمایت از صنعت پتروشیمی کشور با امضاء تفاهم نامه همکاری پنج گانه در کیش

بازار نفت جان گرفت

نتایج پایش فضای کسب وکار باید منجر به بهبود این فضا شود

قانون گذاری بیشترین نقش را در پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری داشته است

پیمانی برای پیوند کتاب و کشاورز

پرداخت باقیمانده پرونده های خسارتی دیات بیمه توسعه

مخالفت کمیته فقهی سازمان بورس با «اوراق منفعت روی درآمدهای مالیاتی دولت»

آمارهای پولی و بانکی بانک مرکزی وضعیت قابل قبولی ندارد

هدایت اعتبارات بانکی به معنی خلق پول جدید نیست

مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند یک برنامه همه جانبه است

مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند یک برنامه همه جانبه است

تصاویر| خانه 8.5 میلیون دلاری جاستین بیبر

سبدمعیشتی کارگران پنج میلیون تومان است؟

سبدمعیشتی پنج میلیون تومانی کارگران تصویب می شود؟

واریز سهمیه تخصیصی سوخت بهمن ماه خودروهای حمل و نقل عمومی تا 4 اسفند

پرداخت 600 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی روستایی در بوشهر

بازدید رییس جمهور از دو محصول جدید سایپا/ از کراس اوور جدید سایپا به زودی رونمایی رسمی می شود

هشتمین نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل افتتاح شد

مددجویان کمیته امداد همدان بیش از 3400 شغل راه اندازی کردند

آیین نامه سقف قرارداد موقت کارگران پروژه ای ابلاغ شد/قرارداد دائم در پروژه های با عمر 4 سال

تصاویر| خانه 8.5 میلیون دلاری جاستین بیبر

سرقت ماسک آلودگی در ژاپن

نکاتی مهم در استفاده از ضد یخ خودرو + زمان تعویض ضدیخ

انگلیس بعد از برگزیت؛ ورود مهاجران غیرمتخصص ممنوع!

سهام 343 شرکت در بورس منطقه ای همدان مبادله شد

جزییات آیین نامه جدید بیمه های درمان شورای عالی بیمه2458347

هیئت «خبرگان بانکی» در استان همدان تشکیل شد

استفاده از ظرفیت بازار کشورهای همسایه برای صادرات استان بوشهر ضروری است

اتاق بازرگانی 84 کلاس درس در سیستان و بلوچستان می سازد

2 درصد توفان های حاره ای دنیا جنوب ایران را تحت تأثیر قرار می دهد

با لغو کنگره جهانی موبایل، هوآوی محصولات جدید خود را آنلاین معرفی می کند

برای کاهش وزن این خوراکی ها را بعد از ساعت 16 نخورید

دستگیری کلاهبردار 1.5 میلیارد تومانی در آذربایجان غربی

با لغو کنگره جهانی موبایل، هوآوی محصولات جدید خود را آنلاین معرفی می کند

کسب گواهی نامه ISO9001 وISO10015 توسط مدیریت امور سرمایه انسانی و آموزش بانک ایران زمین

رمز دوم یک بار مصرف پیامکی بانک ملی ایران فعال شد

سردرگمی تولیدکنندگان گوشت قرمز برای بازار شب عید

سردرگمی تولیدکنندگان گوشت قرمز برای بازار شب عید