مطالب مرتبط:
بازدیدهای دردسرساز مسئولان
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 بهمن 1398 ساعت 01:422020-01-22حوادث

بازدیدهای دردسرساز


کافی است بحرانی رخ دهد تا صف حضور و بازدید مسئولان فعلی و قبلی در محل حادثه به راه بیفتد، فرقی ندارد حادثه ریزش ساختمان باشد یا سیل و زلزله، - گویا آنچه توقع می رود بازدید میدانی و حضور در محل حتی برای چند دقیقه هم که شده.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ایران کشور حادثه خیزی است که حوادث طبیعی و غیرطبیعی زیادی در آن رخ داده است، حوادثی که تعداد قابل توجهی از آنها در سال های اخیر فراگیری رسانه ای بیشتری داشته است و همین فراگیری رسانه ای هم کافی است تا برخی از مسئولان هم تصمیم به حضور در محل حادثه بگیرد و در افکار عمومی این تصور ایجاد شود که حل مشکلات و رفع نیازهای مناطق بحرانی منوط به حضور در محل حادثه است.

درباره ضرورت این حضور نیز هرکدام از مسئولان قطعا دلایلی دارند، برخی آن را ارتباط بدون واسطه با مردم و برخی دیگر تلاش برای درک مشکلات و پیگیری آن می دانند، گروهی هم معتقدند که حضور مسئولان در محل حادثه باعث آرامش خاطر حادثه دیدگان و دلجویی از آنها می شود و در مقابل البته اجرایی ترین بخش امدادرسانی و مدیریت بحران یعنی امدادگران معتقدند که این حضور به ویژه در روزهای اولیه و زمان طلایی امدادرسانی، بیشتر ایجاد اختلال می کند تا حل مشکل.

بحران در بحران سید جلال ملکی -سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- که سخنگوی بحران در حوادثی مانند پلاسکو، میدان تاریخی حسن آباد، حریق ساختمان برق حرارتی و .

بوده است، درباره ضرورت حضور مسئولان در محل وقوع حوادث به ایسنا "می گوید: حضور افرادی که متولی بحران هستند یک امر اجتناب ناپذیر و در واقع یک وظیفه است.

چرا که نفوذ تصمیم بالاترین مقام یک سازمان متولی بحران با معاونانش قابل مقایسه نیست، پس این دسته از مسئولان باید در محل هم حاضر باشند و اقدام به فرماندهی میدان و نظارت بر نیروهای عملیاتی و امدادی کنند.

وی ادامه داد: از نظر من حضور مسئولان در محل بستگی به نوع بحران و وسعت آن هم دارد، آتش نشانی زمان ریزش ساختمان پلاسکو با این موضوع بسیار مشکل داشت چرا که مسئولانی به همراه تعداد زیادی همراه برای بازدید می آمدند و این موضوع واقعا کار را بحرانی تر می کرد، در واقع در اوج زمان امدادرسانی و عملیات آتش نشانان یک مدیر عملیاتی باید وقت خود را صرف هماهنگی برای ورود یک مسئول غیرمترتبط کند و پس از آن هم وقت زیادی را صرف کند تا ماجرا و اقدامات انجام شده را برای این افراد شرح دهد، در حالی که در هنگام عملیات بهترین کار این است که مدیر عملیاتی بر اقدامات نظارت کرده و آن را مدیریت کند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به سطح بندی بحران ها گفت: بحران ها و حوادث دارای سطح بندی هستند، اما گاهی با پرداخت رسانه ای سطح بحران بزرگتر از آنچه که هست نشان داده می شود، متاسفانه برخی از رسانه ها هم توقعات بی دلیلی ایجاد می کنند و با تیترها و گزارش ها طوری القا می کنند که حتما فلان مسئول ارشد باید در محل باشد و در غیر اینصورت بی خیال است و مردمی نیست، باید رسانه ها نیز دست از چنین تبلیغاتی بردارند، چه بسا مسئول ارشدی که ممکن است در محل حاضر نباشد اما بحرانی را به خوبی مدیریت کرده و امکانات و تجهیزات را راهی محل کند، بنابراین نباید میزان خدمت رسانی با حضور یا عدم حضور مسئولان سنجیده شود.

ملکی ادامه داد: گاهی بحران در سطح استان است، گاهی در یک نقطه.

اما در هر دوحالت اگر مسئول غیرمرتبطی بخواهد از محل بازدید کند طبیعتا یکسری تشریفات ایجاد می شود که باید از آن جلوگیری کرد، چرا که همین تشریفات نیز می تواند زمان امدادگران را بگیرد، گاهی حتی مسئول مربوطه هم در جریان تشریفات نیست، اما به هر حال یکسری اقدامات انجام می شود که در بهترین حالت اگر نگوییم بر روند امدادرسانی تاثیر داشته می توان گفت که روی ذهن برخی از مردم تاثیرات منفی می گذارد.

وی با بیان اینکه این دسته از بازدیدها توسط افرادی که متولی نیستند همیشه وجود داشته است، گفت: این رفتارها تنها متوجه یک حادثه و بحران و فقط هم متوجه ایران نیست، در هر حادثه ای برخی از افراد برای اینکه دیده شوند و بهره برداری کنند حتی اگر مرتبط هم نباشند به محل می روند و خود را نشان می دهند.

این بازدیدها هم اتلاف انرژی دارد و هم هزینه بر است.

کسی که مسئولیت ندارد و فقط دنبال اعلام حضور است باید درک کند که وقتش نیست که از موقعیت استفاده کند و مردم هم قطعا این را درک می کنند که حضور در محل الزاما به معنای مردمی بودن نیست.

حضور غیرمتولی ها دست و پا گیر است مرتضی سلیمی -رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر- نیز در این باره به ایسنا" گفت: زمانی که یک بحران رخ می دهد حضور روسایی که متولی بحران هستند اجتناب ناپذیر است و به فرایند عملیات کمک می کند؛ اما حضور آن هایی که متولی نیستند دست و پا گیر می شود.

حداقل این است که روسایی که متولی بحران نیستند طی 10 روز اول بحران در محل حضور پیدا نکنند چرا که انرژی امدادرسانی را می گیرند.

وی ادامه داد: در این شرایط انرژی امدادگران و دستگاه های امدادی به دلیل برخی از تشریفات و برای همراهی کردن مسئولانی که برای بازدید می آیند گرفته می شود.

قائدتا آن هایی که مسئولیت مستقیم ندارند نباید در 10 روز اول در محل بحران زده حاضر شوند.

رییس سازمان امداد و نجات با تاکید بر این موضوع که باید از بازدیدهای تشریفاتی نیز اجتناب شود گفت: واقعیت این است که قانون مدیریت بحران که ابلاغ شده قانون خوبی است.

اگر حوادث را در سطح محلی، منطقه ای و ملی تقسیم بندی کنیم این امکان بوجود می آید که افراد با توجه به وسعت حادثه به محل اعزام شوند، این هماهنگی ها کمک می کند که فرآیند نجات و فرآیند پاسخ سریع تر انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه روز اول انجام عملیات نجات اولویت بیشتری دارد گفت: ما باید اولویت های خود را بر اساس پروتکل های امداد و نجات انجام دهیم.

حضور مسئولانی که غیر مرتبط به بحران هستند در روند امدادرسانی اخلال ایجاد می کنند، حتی این افراد غیر مرتبط می توانند کمک کننده های مردمی باشند.

سلیمی در ادامه با بیان اینکه خود افرادی که در محل حضور پیدا می کنند نیازمند خدمات هستند گفت: هر چه تعداد افراد حاضر در محل بیشتر شود وظیفه برخی از نیروها و سازمان ها نیز بیشتر می شود.

برای مثال پلیس تامین کننده امنیت همه است، اگر بخواهد در یک مکان امنیت 100 نفر را تامین کند بسیار راحت تر از این است که امنیت 1000 نفر را تامین کند، برای همین باید در مراحل ابتدایی بحران از حضور در محل پرهیز کنیم.

بنابراین اجازه دهیم مدیران استانی در سطح استانی و مدیران ستادی در سطح مدیران ستادی و کشور تصمیم گیری کنند.

در سال جاری شاید بتوان سیل را مهم ترین حادثه ای دانست که مسئولان مختلف را درگیر حضور در مناطق سیل زده کرده است؛ هر چند در میان حضور برخی  ممسئولان و سلبریتی ها حتی منجر به واکنش برخی از شهروندان نیز شد اما متاسفانه بازهم شاهد آن بودیم که در سیل سیستان و بلوچستان رویه غلط این صف و بازدید تکرار شد و در این میان مسئولی که در ستاد مانده و کمک و تجهیزات فرستاد، حتی مورد انتقاد قرار گرفت غافل از اینکه مناطق بحران زده نیازمند تجهزات و نیروهای امدادی هستند و تنها حضور مسئولان دستگاه های ذیربط کارگشاست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حادثه - مسئولان - حضور - بازدید - بحرانی - مشکلات - ریزش ساختمان - مناطق بحرانی - افکار عمومی - حوادث طبیعی - رسانه - طبیعی - حوادث - درک مشکلات - حل مشکلات - ساختمان - ارتباط - میدانی - پیگیری - عمومی - مناطق - افکار - دقیقه - واسطه - ضرورت - تصمیم - گزارش - آرامش - ایران - گویا

آخرین اخبار سرویس:
دستگیری 11کلاهبردار یک شرکت هرمی در چالوس

22 قربانی بر اثر فاجعه مرگبار در آزادراه تبریز-زنجان

دستگیری سارقان مسلح در خرمشهر

5 تُن برنج قاچاق در جیرفت کشف شد 

جمع آوری 500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران

جزییات واژگونی اتوبوس مشهد باکو در شهرستان میانه

22 قربانی بر اثر فاجعه مرگبار در آزادراه تبریز-زنجان

سارق منازل مسکونی در قم دستگیر شد

ترس و وحشت دانش آموزان دختر از حمله خونین  سگ ولگرد

پشت پرده کلیپ قتل منتشر شده در اینستاگرام

جزییات واژگونی اتوبوس مشهد باکو در شهرستان میانه

دو کشته و مصدوم در انفجار گاز هلیوم

خواستگاری جعلی برای فریب دختر جوان

کشف جسد پسر 15 ساله در دریاچه دانشگاه بوعلی

تصادف زنجیره ای در جاده تلو/ سه مصدوم به بیمارستان منتقل شدند

حادثه مرگبار رانندگی در آزادراه تبریز

پشت پرده ساخت کلیپ های جنایی در اینستاگرام

وقوع انفجار در دمشق

بازداشت سازنده کلیپ های جنایی برای جمع کردن فالوور

کشف یک تن مواد مخدر در ایرانشهر

توضیح پلیس در خصوص حادثه مرزی امروز پاوه

تصادف شدید در شمال به جنوب بزرگراه امام علی

یوسف راز بهزاد را فاش کرد / دستگیری سارقان موتورسیکلت در دروازه غار

خواستگاری دروغین برای فریب دختر جوان در البرز

خواستگاری دروغین برای فریب دختر جوان در البرز

تیراندازی در سردارجنگل / عامل اصلی درگیری مسلحانه دستگیر شد

جزییات واژگونی اتوبوس مشهد - باکو در شهرستان میانه

هرآنچه از مراحل آزمایش ازدواج باید بدانید

واژگونی اتوبوس در اتوبان پیامبر اعظم (ص)

تصادف شدید در بزرگراه امام علی/ 206 متلاشی شد

انتصاب سرپرست جدید شهرک صنعتی کرمانشاه

20 مصدوم و یک کشته در حادثه واژگونی اتوبوس آزاد راه پیامبر اعظم

جمع آوری بیش از 30 هزار معتاد متجاهر از سال گذشته تا کنون در منطقه شوش مولوی و هرندی

21 کشته و مصدوم در واژگونی اتوبوس در آزادراه پیامبر اعظم (ص)

افزایش تعداد زخمی های حادثه اتوبوس تهران در آزادراه پیامبر اعظم (ص)

500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران جمع آوری شدند

سرقت لوازم خودرو توسط دختری با لباس مردانه

کشف 50 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در همدان

نظارت بر ویترین واحدهای عرضه کننده پوشاک در پایتخت تشدید می شود

ماجرای خودزنی مرد معتاد جلوی خانه باجناقش

حادثه مرگبار رانندگی درآزادراه تبریز-زنجان1کشته و21زخمی درپی داشت

صحنه وحشتناک از بی احتیاطی راننده کامیون+فیلم

کشف 50 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در همدان

یک قبضه اسلحه غیرمجاز از شکارچیان در کوههای بم کشف شد

تصادف اتوبوس در آزادراه تبریز – زنجان

پشت پرده کلیپ قتل منتشر شده در اینستاگرام

حادثه مرگبار رانندگی در آزادراه تبریز- زنجان 1 کشته و 21 زخمی درپی داشت

دستگیری عاملان درگیری های انتخاباتی در پلدختر و رومشکان

نگهبان 24 ساله زنده زنده سوخت / آتش در کیوسکی در قرچک

500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران جمع آوری شدند

کشف 15 تن سبوس گندم قاچاق در کرج

جزییات واژگونی اتوبوس مشهد - باکو در شهرستان میانه

انفجار گاز هلیوم در شهرباغستان 2 کشته و مصدوم بر جا گذاشت

افزایش شمار مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس آزاد راه پیامبر اعظم به 20 نفر

500 زن معتاد متجاهر از مناطق جنوبی تهران جمع آوری شدند

دستگیری عاملان درگیری های انتخاباتی در پلدختر و رومشکان

تصادف شدید در بزرگراه امام علی/ 206 متلاشی شد

سازنده کلیپ های جنایی در تهران دستگیر شد

تصادف شدید در شمال به جنوب بزرگراه امام علی

کاندید معروف به شلوار پلنگی با حس یوزارسیف!

امدادرسانی پلیس نمین به خودروهای گرفتار در برف

جمع آوری بیش از 30 هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

قتل برای افزایش فالوئر در اینستاگرام

تصادف شدید در شمال به جنوب بزرگراه امام علی

یک کشته و 21 مصدوم بر اثر برخورد اتوبوس با تریلی در آذربایجان شرقی

انفجار گاز هلیوم در شهرباغستان 2 کشته و مصدوم بر جا گذاشت

اقدام شیطانی 6 برادر با دختر همسایه / سارا 10 سال سکوت کرد / امریکا

نگهبان 24 ساله زنده زنده سوخت / آتش در کیوسکی در قرچک

صحنه وحشتناک از بی احتیاطی راننده کامیون+فیلم

2 کشته در برخورد مرگبار خودروی سواری با تیر برق

تصادف وحشتناک در شمال به جنوب بزرگراه امام علی

دستگیری سازنده کلیپ های جنایی در تهران

استخدام انباردار ، کمک انباردار ، فروشنده در مازندران

2 کشته در برخورد مرگبار خودروی سواری با تیر برق

دستگیری سازنده کلیپ های جنایی در تهران

امدادرسانی پلیس نمین به خودروهای گرفتار در برف

واژگونی اتوبوس در اتوبان پیامبر اعظم (ص) 10 مصدوم بر جای گذاشت

انفجار گاز هلیوم در باغستان یک کشته و یک مصدوم بر جای گذاشت

تصادف شدید خودرو در بزرگراه امام علی

تصادف خودروی 206 در اتوبان امام علی (ع)

26 هزار لیتر نفت گاز قاچاق در یزد کشف شد

سازنده کلیپ های جنایی در تهران دستگیر شد

تصادف شدید خودرو در بزرگراه امام علی

برخورد اتوبوس با تریلی در هشترود یک کشته و 21 مصدوم داشت

دستگیری سازنده کلیپ های جنایی در تهران

1900نفر در راستای مبارزه با قاچاق کالا در استان دستگیر شدند

500 لاشه جدید پرنده در سواحل بندرترکمن کشف شد

500 لاشه جدید پرنده در سواحل بندرترکمن کشف شد

تصادف شدید خودرو در بزرگراه امام علی +عکس

تصادف شدید در شمال به جنوب بزرگراه امام علی

تصادف شدید خودرو در بزرگراه امام علی

برخورد اتوبوس با تریلی در هشترود/ 22 مصدوم شدند

تصادف شدید در شمال به جنوب بزرگراه امام علی

قطع پای یک کارگر اورژانس هوایی را به آذرشهر کشاند

توضیح دامپزشکی خراسان شمالی در باره یک خبر

ادارات آذربایجان غربی برنامه های کاهش تصادفات جاده ای را اعلام کنند

برخورد اتوبوس با تریلی در هشترود یک کشته و 21 مصدوم داشت

یک کشته و 21مصدوم در برخورد اتوبوس با تریلی

تصادف شدید خودرو در بزرگراه امام علی +عکس

28000 فقره تصادف در لرستان رخ داد رشد 13 درصدی تصادفات فوتی

بازدیدهای دردسرساز

بازدیدهای دردسرساز