مطالب مرتبط:
ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات/ موازی کاری به بهانه دولت الکترونیک
ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات
برگزاری جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 18:052020-01-21سياسي

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات


تشکیل سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات باحضور رییس جمهور، این سوال را مطرح می کند که باوجود شورای عالی فضای مجازی، فعالیت این شورا چه ضرورتی دارد.

- تشکیل سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات باحضور رییس جمهور، این سوال را مطرح می کند که باوجود شورای عالی فضای مجازی، فعالیت این شورا چه ضرورتی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا"، شورای اجرایی فناوری اطلاعات که اساسنامه آن به تازگی به تصویب هیئت وزیران رسیده و رییس جمهور نیز دبیر آن را منصوب کرده است، در حالی وارد سیزدهمین سال فعالیت خود می شود که فعالیت این شورا با وجود شورای عالی فضای مجازی که سیاست گذار کل فضای مجازی کشور محسوب می شود، مورد انتقاد است.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، شهریورماه سال 94 در حکم آغاز به کار دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی، بر انحلال شوراهای موازی با این شورای عالی، به منظور تحکیم جایگاه فراقوه ای و موقعیت محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی تاکید کردند.

شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی تبدیل شد 6 ماه پس از ابلاغ حکم مقام معظم رهبری در خصوص انحلال شوراهای عالی موازی با شورای عالی فضای مجازی، این شورا در 14 فروردین ماه سال 95، بر این مهم جامه عمل پوشاند و موضوع انحلال شوراهای عالی اطلاع رسانی، انفورماتیک، افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) و فناوری اطلاعات را به تصویب رساند.

در آن زمان 3 شورای عالی اطلاع رسانی، انفورماتیک و افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) منحل شدند اما با درخواست وزارت ارتباطات و مطابق با ماده 4 قانون وظایف و اختیارات این وزارتخانه، شورای عالی فضای مجازی با تغییر نام و تغییر وظایف شورای عالی فناوری اطلاعات موافقت کرد تا این شورا به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تبدیل شود و برای هماهنگی موضوعات اجرایی مرتبط با فناوری اطلاعات در دولت به فعالیت خود ادامه دهد.

پس از آن دبیر شورای عالی فضای مجازی در تاریخ 31 فروردین ماه سال 95 مصوبه انحلال شوراهای موازی را ابلاغ کرد که در ماده 2 این مصوبه، تاکید شد که شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تغییر نام یافته و کلیه وظایف راهبردی٬ سیاستگذاری٬ نظارت و هماهنگی آن در سطح ملی به شورای عالی فضای مجازی منتقل می شود.

شورای مذکور در چارچوب سیاست های کلی نظام و مصوبات شورای عالی فضای مجازی فعالیت خواهد کرد.

همچنین شرح وظایف شورای اجرایی فناوری اطلاعات با رعایت مفاد ماده ٬2 باید توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه و به شورای عالی فضای مجازی ارائه شود.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات اساسنامه می گیرد حال پس از گذشت 3 سال از این مصوبه، هیئت وزیران در جلسه 26 آبان 1398، اساسنامه شورای اجرایی فناوری اطلاعات را که با همکاری سازمان اداری و استخدامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شد، به تصویب رساند و این اساسنامه در تاریخ 29 آبان ماه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

در این اساسنامه هدف از تشکیل شورای اجرایی فناوری اطلاعات تعیین خط مشی های اجرایی در قلمرو فناوری اطلاعات در جهت توسعه و استقرار دولت الکترونیک و ایجاد زمینه و بستر گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و نیز برنامه های توسعه بخش های مختلف در چهارچوب سیاست های کلی نظام، مصوبات شورای عالی فضای مجازی و قوانین مربوط عنوان شده است.

ریاست شورای اجرایی فناوری اطلاعات بر عهده رییس جمهور است و در غیاب وی، معاون اول رییس جمهور این وظیفه را برعهده خواهد داشت؛ در همین حال وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، علوم، تحقیقات و فناوری، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، وزیر اطلاعات و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دبیر شورای عالی فضای مجازی و سه نفر از متخصصان فناوری اطلاعات به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و حکم رییس جمهور، اعضای شورای اجرایی فناوری اطلاعات را تشکیل می دهند.

حال با توجه به تعیین اهداف این شورا و اعضایی که عضو آن هستند، این سوال پیش می آید که آیا وظایف و اختیارات این شورا به نوعی با سیاست های شورای عالی فضای مجازی موازی نیست و آیا ماموریت این شورا که هدف اولیه آن نظارت بر اجرای خدمات فناوری اطلاعات در دولت بوده است، فاصله نگرفته است؟ شورای عالی فضای مجازی چه وظایفی دارد؟ ماموریت های شورای اجرایی فناوری اطلاعات که در آبان ماه از سوی هیئت وزیران به تصویب رسیده است ابهاماتی را به دلیل موازی کاری با شورای عالی فضای مجازی به همراه دارد.

چرا که در حکم وظایف شورای عالی فضای مجازی که از سوی رهبری ابلاغ شده، شورای عالی فضای مجازی به عنوان نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی دیده شده است.

در بخشی از این حکم بر توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش ها و فرهنگ اسلامی ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه، تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و نظارت مستمر و مؤثر بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن و نیز برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط کسب و کار مرتبط با فناوری های مجازی و بهره گیری از فرصت های اشتغال زایی و نیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه تاکید شده است.

با این وجود، موازی کاری ماموریت های شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی در حالی مطرح می شود که امروز در سیزدهمین جلسه این شورا، حسن روحانی رییس جمهور، معاونانش، 12 وزیر، رییس بانک مرکزی و روسای دستگاه ها و نیز دبیر شورای عالی فضای مجازی حضور داشتند و یکی از ابهامات موازی کاری در سیاستگذاری از این جهت مطرح می شود که بسیاری از افرادی که در این جلسه حضور داشتند، در جلسات شورای عالی فضای مجازی نیز حضور دارند.

از سوی دیگر این سوال نیز قابل طرح است که با وجودی که هنوز شبکه ملی اطلاعات به صورت کامل پیاده سازی نشده و توسعه دولت الکترونیک نیز به عنوان یکی از اجزای این شبکه باید دنبال شود، برگزاری جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهور آیا ضرورتی داشته است یا خیر؟ چرا که این انتقاد مطرح می شود که در شرایطی که رییس جمهور برای برگزاری سایر شوراها در سطح عالی، از جمله شورای عالی فضایی که بیش از 13 سال است برگزار نشده، زمان اختصاص نمی دهد، حضور در شورای اجرایی فناوری اطلاعات تا چه درجه از اهمیت برخوردار است؟ شورای اجرایی فناوری اطلاعات به شورای عالی فضای مجازی گزارش دهد محمدحسن انتظاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص انتقاداتی که به شورای اجرایی فناوری اطلاعات و موازی کاری آن با شورای عالی فضای مجازی مطرح است، معتقد است که شورای اجرایی فناوری اطلاعات باید گزارش های خود را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد و باید تصمیماتش به تایید شورای عالی فضای مجازی برسد.

وی اظهار داشت: طبق حکم دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی که در 14 شهریور 94 از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، باید تمام شوراهای موازی با شورای عالی فضای مجازی منحل می شدند؛ در جلسه ای که آن زمان در شورای عالی تشکیل شد، دوستان وزارت ارتباطات دلایلی آوردند که شورای فناوری اطلاعات موازی نیست و فقط برای امور اجرایی تشکیل شده و در سطح شورای عالی نیست.

این موضوع مطرح شد که این شورا فقط موضوع و مسائل دولت الکترونیک و هماهنگی بین دستگاه ها را دنبال می کند و با این دلایل سعی کردند این شورا را حفظ کنند.

انتظاری ادامه داد: حال به لحاظ اینکه همه شوراها طبق حکم رهبری باید در شورای عالی فضای مجازی ادغام می شدند، فعالیت شورای فناوری اطلاعات، با عنوان شورای اجرایی فناوری اطلاعات ادامه یافت و این شورا باید گزارش های خود را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد و تصمیمات آن باید به تایید شورای عالی برسد.

وی با بیان اینکه این شورا می تواند امور اجرایی خود را جلو ببرد، افزود: اما در سطح سیاستگذاری و هماهنگی در کل کشور، باید تابع شورای عالی فضای مجازی باشند.

انتظاری در پاسخ به این سوال که با وجود حکمی از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی برای ادامه فعالیت شورای اجرایی فناوری اطلاعات صادر شده است، آیا سیاست های شورای اجرایی هم راستا با سیاست های شورای فضای مجازی نیست؟ گفت: فعالیت این شورا اگر در حد شورای اجرایی باشد و قصد هماهنگی با دستگاه ها را داشته باشند و از این بابت جلساتی بگذارند مورد نقد نیست و مشکلی از این بابت وجود ندارد؛ اما اگر بخواهند تصمیمی در سطح فضای مجازی کشور باشد باید حتماً با شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی هماهنگ شوند.

عضو شورای عالی فضای مجازی در ارزیابی از روند فعلی فعالیت این شورا و در پاسخ به اینکه به نظر شما آیا شورای اجرایی فناوری اطلاعات کار اجرایی انجام می دهد و یا سیاستگذاری می کند؟ گفت: گزارشاتی از این شورا به صورت رسمی به شورای عالی فضای مجازی ارائه نشده است و اظهار نظر روشنی نمی توان در این باره کرد اما استنباط این است که در رابطه با دولت الکترونیک در حال تلاش هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای عالی فضای مجازی موضوع فعالیت این شورا را مورد بررسی قرار نمی دهد؟ تاکید کرد: فعلاً مهمترین مساله ای که در شورای عالی فضای مجازی مورد تاکید است، مساله پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت اطلاعاتی فضای مجازی کشور است.

اگر این زیرساخت آماده شد، آن زمان دولت الکترونیک و سایر خدمات که برای دستگاه های دیگر هستند، می توانند پیاده سازی شوند.

در حال حاضر تاکیدمان این است که این طرح به تصویب رسیده و پیاده سازی شود.

پس از آن این امکان وجود خواهد داشت که خدمات مختلف توسط دولت روی آن پیاده سازی شود.

این خدمات می تواند از شبکه های اجتماعی گرفته تا موتورهای جستجو و خدمات دولت الکترونیکی باشد.

/1350/
کلید واژه ها: شورای عالی فضای مجازی - فناوری اطلاعات - شورا - فضای مجازی - شورای عالی - شورای - عالی - فعالیت - رییس جمهور - اطلاعات - مجازی - فناوری - سیزدهمین - رییس - هیئت وزیران - تشکیل - خبرگزاری - اساسنامه - سوال - انحلال - انتقاد - کارکرد - منصوب - سیاست - موازی - گزارش - تصویب - رهبر - کشور - دبیر

آخرین اخبار سرویس:
صد و چهل و یکمین آزمون تولیمو اول اسفند برگزار می شود

انصراف 238 داوطلب انتخابات مجلس در استان تهران

حمایت از استقرار شرکتهای دانش بنیان صنعت پتروشیمی در کیش

دیپلماسی حاج قاسم 48 اسیر را آزاد کرد

استخدام پیک موتوری جهت کترینگ پاژده در مشهد

واکنش هاشمی به وقت کشی در شورا

آخرین زمان درخواست صدور فوری شناسنامه

هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب دیدار می کنند

طعنه روزنامه جمهوری اسلامی به یک تفکر سیاسی-حوزوی:قانون اساسی را تغییر دهید و نظر امام خمینی را کنار بگذارید

لاریجانی: آماده همکاری با دولت لبنان هستیم

هنوز امکان تصویب FATF وجود دارد/ مجمع تشخیصFATF را رد نکرده است

برای استیضاح رییس جمهور هم پیمان شده ایم/ نماینده شوم؛ حکم اعدام روحانی را می گیرم

استخدام همکار خانم در یک کارگاه مونتاژ قطعات صنعتی

اقلام تبلیغاتی غیرقانونی از حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب جمع آوری شد

سیستم های فاضلاب در استان باید ارتقاء یابد

کارگری که حین نصب داربست برای یک نامزد انتخاباتی جان خود را از دست داد

اعزام کاروان عاشقان ولایت ازاداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجانشرقی

کناره گیری یامین پور؟ اصولگرایان متحد می شوند؟

مردم ایران باحضور گسترده در انتخابات شکوه نظام را نشان خواهند داد

امکانات جدید پارک علم و فناوری مازندران برای شرکت های دانش بنیان

حمایت از استقرار شرکتهای دانش بنیان صنعت پتروشیمی در کیش

85 هزار نفر در تایباد واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند

16 هزار نهال از سوی محکومان کاشته می شود

آخرین زمان درخواست صدور فوری شناسنامه

مدارس فردای انتخابات تعطیل هستند؟

دیالمه الگویی برای بهارستان نشینان جوان/ جوانی و کارآمدی نیاز امروز مجلس

سردار سلیمانی چه زمانی برافروخته و غضبناک می شد؟

استخدام چند رده شغلی در کافه رستوران طاق بستان

آخرین مهلت برای درخواست صدور فوری شناسنامه

اولویت های مجلس یازدهم برای حل مشکلات اقتصادی چیست؟ / بغزیان: نماینده ی مجلس باید تخصص و نگاه ملی داشته باشد

استخدام شرکت روانکاران متحد ناصری در بندرعباس

chr(034)نماینده مجلس باید پاسخگوی رسانه مخالف باشد chr(034)

فرمانده کل سپاه: عین الاسد نقطه آغاز بود

درخواست بازیگر «وارش» از نمایندگان مجلس

نظر نماینده سازمان جهانی بهداشت درباره کرونا ویروس در ایران

جلسه ماهانه درس اخلاق شیخ حسین انصاریان اول اسفند برگزار می شود

فرمانده کل سپاه: عین الاسد نقطه آغاز بود/ صد ها موشک برای آمریکا آماده کرده بودیم

آخرین تلاش ها برای کاهش تنش اصولگرایان تهران/ کدام نامزد های شاخص به نفع وحدت 9 لیست انتخاباتی انصراف دادند؟

کنایه های مجازی به استعفای دبیرستاد امر به معروف

رمزگشایی از استعفای روحانی در سال 97؛ موافقان و مخالفان چه کسانی بودند؟

پرده آخر فهرست ها ؟

شمار نامزدهای انصرافی انتخابات مجلس در بوشهر به 20 نفر رسید

افزایش 11 درصدی قصور پزشکی در سال جاری

گردشگری تهران مغفول مانده است

نامزد های انتخاباتی به سوالات دانشجویان در حوزه های فرهنگی و سیاسی پاسخ دهند

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی واحد خرم آباد با کاندیدا های مجلس لغو شد

پویش سراسری درختکاری با شعار «درخت دوستی بنشانیم»

صدور 2 هزار جلد شناسنامه برای سیستان و بلوچستانی ها | بی شناسنامه ها با وضعیت خاص در اولویت هستند

شاکرمی در یکصد و پنجاه و نهمین نشست شورای عالی حفاظت فنی : پیش نویس آیین نامه ایمنی در تونل سازی بررسی شد

ثبت ملی 2 منبر تاریخی در آران و بیدگل

جلسه ماهانه درس اخلاق شیخ حسین انصاریان اول اسفند برگزار می شود

ترکیه حکم بازداشت 228 نفر را صادر کرد

کدخدایی: گزارش های مردمی از تخلفات انتخاباتی را در سامانه دریافت کرده ایم

رسالت امروز طلاب معرفی اسلام ناب به مردم است

لاریجانی مطرح کرد: تاکید مقامات سوری بر نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم

کارگری که حین نصب داربست برای یک نامزد انتخاباتی جان خود را از دست داد

برای اقتصاد مقاومتی نیاز به شق القمر نیست

صندوق های رای در برخی امامزادگان یزد مستقر می شود

انصراف 238 داوطلب انتخابات مجلس در استان تهران

زیرساخت های لازم برای حضور حداکثری مردم در انتخابات فراهم است

برخی به اسم حفظ بیت المال مانع خانه دارشدن مردم می شدند

سانیا سالاری با دامن سنتی در کنار دوستش+عکس

ارکان مسئولیت پذیری از دیدگاه اسلام

خانواده موتور تولید اخلاق در جامعه است

واکنش اهل سنت به تلاش شبکه های سعودی برای تحریم انتخابات + فیلم

پرسش از نامزدهای مجلس یازدهم

استخدام آشپز خانم و آقا جهت کار در قم

استخدام صندوقدار خانم و آقا جهت کار در قم

استخدام نیروی خانم جهت کار در دفتر مهندسی در قم

لاریجانی: آماده همکاری با دولت لبنان هستیم

زیر و بم تولید موتور ملی در کشور

لاریجانی: ترور کردن کار سختی نیست، کار کثیفی است/ وظیفه داریم بگوییم می توانیم به لبنان کمک کنیم

آزادی 498 زندانی غیرعمد در فجر 98

فرار صوری/سهند علی فلاحی شهردار زنجان شد

آخرین اخبار انتخاباتی در 29 بهمن

تکمیل بلوغ سیاسی رای اولی ها با انتخاب اصلح

انتخابات و شگردهای تبلیغاتی نامأنوس

ناظمی اردکانی به نفع لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب کناره گیری کرد

استخدام نیروی انباردار آقا در شرکت درین لاک تابان

شرکت تمام واجدین شرایط در انتخابات تکلیف شرعی است

استخدام نیروی خانم برای یک دفتر مهندسی در قم

آخرین جلسه دختران انقلاب در سال 98 با نوای امیر عباسی

مساجد کرمانشاه در تکاپوی برگزاری انتخاباتی پرشور و انتخابی آگاهانه

استخدام فروشنده آقا جهت فروشندگی در فروشگاه کفش آفرین

پرسش از نامزدهای مجلس یازدهم

بودجه شهرداری تهران یکشنبه هفته آینده بررسی می شود

برخی به اسم حفظ بیت المال مانع خانه دار شدن مردم می شدند

با حضور گسترده و آگاهانه در پای صندوق های رأی دشمن را مأیوس کنیم

پیشرفت 60 درصدی طرح توسعه بقعه احمد ابن اسحاق سرپل ذهاب

استخدام نقشه کش، کارآموز معماری و تحصیلدار در خراسان رضوی

برف آمد؛ پشتِ ردَّت، در خیابان گم شدم …

آغاز بررسی لایحه بودجه 99 شهرداری از یکشنبه آینده

تک چرخ زدن، کوبیده سیخ کردن و حرکات موزون برخی کاندیداهای انتخابات مجلس!/فیلم

بسترهای لازم برای بروز توانمندی های بانوان در شهرداری فراهم میشود

افزایش 11 درصدی قصور پزشکی/ تشکیل بیش از 22 هزار پرونده در سال 98

آمار کشته های آبان دست وزیر کشور است

جشن عبادت جمعی از دانش آموزان منطقه 19 شهر تهران در جوار حرم امام خمینی(س)

فقط تا فردا می توانید شناسنامه جدید را فوری بگیرید

افغانستان؛ پایان چهار ماه بلاتکلیفی؟

فیلم| نظر شهید بهشتی درباره تفاوت کار سیاسی و تبلیغاتی طاغوت و حق

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات