مطالب مرتبط:
در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت
آسیب های جسمی و روانی کار کودکان در خیابان
لزوم حمایت از فعالین کاهش آسیب های اجتماعی
تاثیر مثبت حوزه های علمیه خواهران در کاهش آسیب های اجتماعی
کاهش  30 درصدی مطالبات شهرداری اردبیل 
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 17:352020-01-21اجتماعي

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت


معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده [.

- معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده و آن را معرفی کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، وحید قبادی دانا، معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور در مراسم بازدید از مرکز اقامتی درمان و بازتوانی مادر و کودک جمعیت خیریه تولد دوباره که صبح امروز انجام شد، با اشاره به اینکه راه اندازی این مراکز و ادامه آن سخت و در چهار چوب عمل کردن هم سخت تراست، گفت : خانواده پذیری و جامعه پذیری افراد معتاد سخت و در عین حال مهم است.

از این رو همه مدیران حوزه اعتیاد سازمان بهزیستی با همکاری هم همه فعالیت هایی که درحوزه اعتیاد درحال انجام است را آسیب شناسی کردند تا در نتیجه به یک مدل جامع رسیده و آن را معرفی کنند.

وی ا دامه داد: براساس بررسی های انجام شده، مدلی که پیشنهاد شد تحت عنوان مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی بر استقرار درمان بود.

براساس این مدل و الگو و با توجه به مبلغی که واریز شد مقرر شد تا در این طرح مسایلی همچون؛ حضور 8 ماهه افراد دارای اعتیاد با مراحل درمانی مبتنی بر درمان پرهیز، وجود یک تیم درمانی متشکل از روانشناس، پزشک، مددکار اجتماعی، فرد دارای اعتیاد و خانواده او در تصمیم گیری، استفاده از گروه های همتا و درمان بیماریهای مزمن روانی همراه صورت گیرد.

وی در ادامه همچنین، شکل گیری خانواده درمانی و گروه درمانی، حمایت های اجتماعی و اقتصادی از خانواده ها با هدف برگشت آنها به درون خانواده و جامعه، حرفه آموزی و اشتغال را از دیگر اهداف ایجاد این مراکز ذکر کرد.

 قبادی دانا با اشاره به اینکه با همکاری معاونت مشارکت ها و معاونت پیشگیری در این زمینه و بر اساس مطالعات تطبیقی با کشور پرتغال این مدل طراحی شده است، گفت: این الگو در واقع ترکیبی از روش های درمانی بوده که پیشنهاد می کنم این مرکز جامع در استان تهران به معنای واقعی و با همه ابعاد آن بعنوان یک الگو راه اندازی شود چراکه براساس پیش بینی ها و مطالعات انجام شده در این مراکز، میزان عود در افراد مراجعه کننده به نسبت مراکز اقامتی که وجود دارد به حداقل می رسد.

از طرفی خانواده پذیری و جامعه پذیری این افراد نیز افزایش پیدا می کند و مشکلات و آسیب هایی که در روش های قبلی بود کاهش می یابد.

وی افزود: البته این الگو به معنی کنار گذاشتن سایر برنامه ها نیست و برنامه ها به قوت خود انجام خواهد شد.

تقویت فعالیت درحوزه کاهش آسیب و روش های کاهش آسیب سیاست ماست رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه بیان داشت: یکی از سیاست های اصلی سازمان، تقویت فعالیت در حوزه کاهش آسیب و روش های کاهش آسیب هاست که باید شلترهای ما تمیزتر و تجهیز شوند تا شرایط مناسب تری داشته باشند.

دکتر قبادی دانا با بیان اینکه متاسفانه در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و این طرح های نو نیاز به بودجه کافی دارد، خدمات درمانی TC را بعنوان یک روش خوب معرفی کرد و گفت:  این مدل هزینه بر بوده و با سایر روش های درمانی قابل مقایسه نیست.

از طرف دیگر به دلیل نقش حاکمیتی که سازمان دارد می بایست در طرح های مختلفی که در کشور وجود دارد با مشارکت سایر دستگاهها برنامه ها پوشش داده شود.

به گفته وی، شاید تبحر و تجربه سازمان بیش از اینکه در ترک اعتیاد های اجباری باشد در ترک اعتیاد های تمایلی است، چراکه بجای اینکه با مجرمین روبرو شود با بیماران روبرو بوده و تجربه خوبی در این زمینه دارد.

وی ادامه داد: به طور قطع وبراساس قانون، اگر کسی اعتیاد داشته باشد و برای درمان مراجعه کند بیمار تلقی شده و مجرم نیست در غیر این صورت مجرم محسوب می شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: البته نواقص ومشکلاتی هم درباره سایر بندهای قانون وجود دارد.

از طرفی به دلیل وضعیت اقتصادی با چالش های زیادی در این زمینه روبرو هستیم که مخلوط شدن مخاطبین ما در ماده 16 با ماده 15 یکی از چالش های ماست.

حمایت های لازم رابرای ایجاد اینگونه مراکز انجام خواهیم داد وی اظهار امیدواری کرد، با ارایه تجربه این مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد، شرایطی ایجاد شود که تمایل به تکثیر آن وجود داشته و مردم و NGO ها و سازمان های دولتی نیز از آن استقبال کنند.

البته این مستلزم این است که اولین مراکز در استان ها به خوبی ایجاد و تمام مواردی که مدنظر بوده در آن لحاظ شود که اگر این اتفاق بیفتند قابل پایش بوده و میزان اثر بخشی آن نیز مشخص می شود در غیر این صورت نمی توان به مدل های مدنظر دست یافت.

قبادی دانا با بیان اینکه ما حمایت های لازم رابرای ایجاد اینگونه مراکز انجام خواهیم داد گفت: بحث پرداختن ویژه به گروه های در معرض آسیب از آسیب دیدهگان مثل زنان و کودکانی که دچار سومصرف مواد بوده یا در معرض آن قرار دارند چه در حوزه پیشگیرانه، درمان و یا کاهش آسیب در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد، چرا که در همه حوزه ها وظیفه داریم به امور کودکان و زنان بیش از پیش بپردازیم حتی در این زمینه سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت و سیاست ما براساس نیاز موجود در استانهای مختلف خواهد بود.

حاشیه نشینی یکی از زمینه بروز آسیب هاست معاون وزیر در ادامه به سفر دیروز خود به مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: دراین سفر و بازید، موضوع حاشیه مطرح شد و آن اینکه خود حاشیه نشینی یکی از زمینه های بروز آسیب است و با موضوع اعتیاد در هم تنیده است که در این زمینه و با توجه به اینکه تمام حوزه های آسیب به نوعی با موضوع اعتیاد در هم تنیده هستند و با توجه به موضوعی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اعتیاد تاکید داشتند وظیفه داریم در این زمینه بیشتر کار شود.

وی خاطر نشان ساخت: امروز لازم است با توجه به بودجه و شرایط اقتصادی از ظرفیت خیرین استفاده کنیم، علاوه برآن نیاز به کار فرهنگی و اجتماعی است که خیرین باید در این زمینه نیز اقبال بیشتری داشته باشند و مشارکت آنها تنها معطوف به حوزه های سازمان نباشند.

وی  با تاکید بر اینکه ظرفیت شناسی باید انجام و اقدامات لازم صورت بگیرد گفت : گروه های مختلف خیرین تمایل های مختلف برای ورود به فعالیت های سازمان دارند که باید از ظرفیت آنها استفاده شود.

اما چه بهتر مرکز جامع که قرار بود توسط دو معاونت سازمان پیشگیری و مشارکت ها راهبری شود بهانه ای شود برای ورود حرفه ای بخش مشارکتها در ارتباط با خیرینی که می خواهند در هر حوزه به شکل خاص فعالیت کنند.

به  اعتقاد دکتر قبادی دانا، اگر عملکرد همه دستگاهها در این زمینه خوب باشد خیلی از مشکلات رفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه نباید در حوزه آسیب های اجتماعی، تقصیر را گردن دیگران بیندازیم تصریح کرد: فقر و بیکاری نسبتهای خیلی نزدیکی با اعتیاد دارد و از طرفی اعتیاد هم تاثیر مهمی در این مسایل و حوزه ها دارد.

بنابراین سازمان نیز به عنوان یکی از  بازیگران در این زمینه می تواند ایفای نقش کند.

وی خاطرنشان ساخت: موضوع آسیب های اجتماعی در سازمان بهزیستی باید در کنار موضوع افراد دارای معلولیت که پیشگیری و توانمندسازی آنها مدنظر است از اهمیت خاصی  برخوردار باشد.

استفاده از روش های علمی و تخصصی بر پایه ی دانش موجود در ادامه این  مراسم  دکتر عباس دیلمی زاده  مدیر عامل جمعیت خیریه تولدی  دوباره نیز با اشاره  به  اینکه ، مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین تنها مرکزی هست که به بیماران معتاد زنان باردار و مادر و کودک به صورت همزمان که دچار اختلال سوء مصرف مواد خدمات ارائه می دهد گفت: این مرکز یک دهه پایلوت یکساله طی کرده و درحال حاضر با استفاده از روش های علمی و تخصصی وبر پایه ی دانش موجود در ایران و سایر کشورها در حال اجرای برنامه درمانی وبازتوانی در حوزه اعتیاد به زنان، کودکان و زنان باردار است.

وی افزود: زنانی که در این مرکز نگهداری می شوند مسئولیت سرپرستی و مراقبت از فرزندانشان را برعهده دارند اما محل امنی برای نگهداری از فرزندانشان در دوره درمان و بازتوانی ندارند.

فرآیند پذیرش در مرکز درمان و بازتوانی مادرو کودک به صورت داوطلبانه است دکتر محمدبینازاده مسئول فنی مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین نیز در این مراسم گزارش اجمالی 6 ماهه از مرکز ارائه داد وگفت : فرآیند پذیرش در مرکز درمان و بازتوانی مادرو کودک تولد دوباره به صورت داوطلبانه است و سیاست مرکز به گونه ای است که مددجویان  را مجبور به ماندن در مرکز نمی کند وهر زمانی که فرد تمایل داشته باشد می تواند از فرآیند درمان و بازتوانی خارج شود.

وی افزود: مددجویان در این مرکزبین یک تا شش ماه با تشخیص درمانگران نگهداری می شوند.

با وجود این که امکان سم زدایی، قطع مصرف مواد و درمان های نگهدارنده در این مرکز وجود دارد اما هدف اصلی این مرکز بازتوانی است.

به  گفته وی، در این مرکز به مددجویان با کمک روان شناس، مشاور، مددکار و گروه همتا مهارت های زندگی روزمره آموزش داده می شود و شرایط ورود آنها به جامعه فراهم می شود.

دراین مراسم دکتر مجیدرضازاده معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، دکتر فرید براتی سده مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور، دکتر منتظر شبر مشاور رییس در امور اجرایی، دکتر محمد بینازاده مسئول فنی مرکز جامع درمان اعتیاد اقامتی پروین و دکترعباس دیلمی زاده مدیرعامل جمعیت خیریه تولدی دوباره حضور داشتند.


کلید واژه ها: سازمان بهزیستی - رییس سازمان بهزیستی کشور - سازمان بهزیستی کشور - رییس سازمان بهزیستی - بهزیستی - رییس سازمان - سازمان - معاون وزیر - اعتیاد - آسیب شناسی - حوزه - معاون - خانواده - فعالیت - کشور - مدیران - وزیر - همکاری - آسیب - رییس - جامعه - معتاد - افراد - درمان - وحید قبادی - صبح امروز - هایی - کودک - بازدید - اقامتی

آخرین اخبار سرویس:
مدارس «استان کرمانشاه» تا پایان هفته تعطیل شد

اعتراض فعالان محیط زیست به مالچ پاشی نفتی در خوزستان

سرپرست معاونت آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش فارس منصوب شد

ثبت نام حج تمتع از 9 اسفندماه آغاز می شود

ثبت نام حج تمتع از 9 اسفندماه آغاز می شود

سامانه بارشی فعال چهارمحال و بختیاری را فرا می گیرد

روستای محمود آباد کوهرنگ خالی از سکنه شد

آماده باش برای دستگاه های اجرایی خوزستان

تنها راه برون رفت از مشکلات ترافیکی، داشتن برنامه جامع است

آماده باش دستگاههای اجرایی بروجرد برای مقابله با سیل

روستای محمود آباد کوهرنگ خالی از سکنه شد

سامانه بارشی فعال چهارمحال و بختیاری را فرا می گیرد

آماده باش برای دستگاه های اجرایی خوزستان

هشدار دبیرکل جمعیت هلال احمر در باره وقوع سیل احتمالی در چند استان

آماده باش دستگاههای اجرایی بروجرد برای مقابله با سیل

پیش بینی بارش های شدید در چهارمحال و بختیاری/ احتمال وقوع سیل

آماده باش هلال احمر چهارمحال و بختیاری/ استقرار 500 امدادگر

روستای محمود آباد کوهرنگ خالی از سکنه شد

آغاز ضدعفونی کردن روزانه مدارس فیروزکوه از امروز

ستاد مدیریت بحران استان مرکزی اعلام آماده باش کرد

همدانی ها منتظر بارش های سیل آسا باشند

دانشگاه های خراسان شمالی تا پایان هفته تعطیل شدند

ورود سامانه بارشی پرقدرت به چهارمحال و بختیاری/ مهار سیل احتمالی در دستورکار مدیریت بحران

مدارس «استان کرمانشاه» تا پایان هفته تعطیل شد

مدارس کرمانشاه تا پایان هفته تعطیل شد

هشدارهای پی در پی ستاد مدیریت بحران لرستان در مورد وقوع سیل

استخدام 5 ردیف شغلی در گروه صنعتی درب معتقد در تبریز

مدارس استان کرمانشاه تا پایان هفته تعطیل شد

استخدام مونتاژکار،جوشکار CO2،نقشه کش صنعتی در البرز

تمام مدارس و دانشگاه های جزایر خلیج فارس تعطیل شد

ببینید | هشدار هواشناسی درباره احتمال وقوع سیل

همدانی ها منتظر بارش های سیل آسا باشند

دانشگاه یزد از عصر امروز تا پایان تعطیلات نوروز 99 تعطیل اعلام شد

همدانی ها منتظر بارش های سیل آسا باشند

ستاد مدیریت بحران استان مرکزی اعلام آماده باش کرد

استخدام نیروی کارشناس کنترل کیفیت صنایع غذایی آقا در کترینگ دونا

همه مراکز تحت پوشش بهزیستی زنجان تا پایان هفته جاری تعطیل شد

مدارس گلستان برای پیشگیری از کرونا ضدعفونی می شود

اخطاریه مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در پی ورود سامانه بارشی جدید

تعطیلی مدارس و دانشگاه های استان ایلام تا پایان هفته

تمامی مدرسه های هرمزگان تا پایان هفته تعطیل است

راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب در 3 واحد آبکاری شهرقدس

همه دانشگاه ها، مدارس و مهدهای کودک استان زنجان تعطیل شد

هشدار ستاد بحران به ساکنان حاشیه رودخانه های لرستان

تعطیلی مدارس و دانشگاه های هرمزگان تا پایان هفته

تمامی مدرسه های هرمزگان تا پایان هفته تعطیل است

مدارس ایلام تا پایان هفته تعطیل شد

مدارس ایلام تا پایان هفته تعطیل شد

تمامی مدارس و مراکز آموزش عالی ایلام تا پایان هفته تعطیل شد

تعطیلی تمامی مدارس استان ایلام تا پایان هفته

تعطیلی کلیه مدارس و مراکز دانشگاهی هرمزگان

مدارس و دانشگاه های هرمزگان تا پایان هفته تعطیل شدند

مردم تهران برای اهدای خون هرچه سریعتر بشتابند

ساکنان حاشیه رودخانه های لرستان منزل خود را تخلیه کنند

کلیه مدارس، دانشگاه ها، مراکز علمی آموزشی، کارگاههای حمایتی تولیدی، حرفه آموزی و توانبخشی زنجان تعطیل شد

مدارس ایلام تا پایان هفته تعطیل شد

همدانی ها منتظر بارش های سیل آسا باشند

ورود سامانه بارشی سیل آسا به چهارمحال و بختیاری

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

واکنش آموزش و پرورش به احتمال ادامه تعطیلی مدارس

ضدعفونی اتوبوس های شهری برای مقابله با ویروس کرونا

5 شهربازی غیراستاندارد در استان تهران پلمب شد

محدودیت تردد برای تریلرها در همدان ایجاد شود

مردم تهران برای اهدای خون هرچه سریعتر بشتابند

هشدارهای پی در پی ستاد مدیریت بحران لرستان در مورد وقوع سیل/ حاشیه رودخانه ها تخلیه شود

واکنش آموزش و پرورش به احتمال ادامه تعطیلی مدارس

ضدعفونی اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی در پی شیوع کرونا

ممنوعیت توزیع غذای نذری تا اطلاع ثانوی در بقاع متبرکه

اتوبوس های شهری همدان هر شب شستشو و ضدعفونی می شوند

مدارس و دانشگاه های هرمزگان تا پایان هفته تعطیل شدند

محدودیت تردد برای تریلرها در همدان ایجاد شود

تمهیدات تاکسیرانی برای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس/ توصیه به پرداخت الکترونیک کرایه

نمای خاطره انگیز جنگل های حرا از بام قشم!

تعطیلی مدارس و دانشگاه های خوزستان تا پایان هفته

فاصله اصفهان تا اردبیل چقدر است؟ +نقشه سفر

مدارس و دانشگاه های هرمزگان تا پایان هفته تعطیل شدند

هشدارِ بارش های سیل آسا

اتوبوس های شهری همدان هر شب شستشو و ضدعفونی می شوند

تنها راه برون رفت از مشکلات ترافیکی، داشتن برنامه جامع است

تعطیلی مدارس و دانشگاه های خراسان جنوبی تاپایان هفته

مردم تهران برای اهدای خون هرچه سریعتر بشتابند

کوهنوردان گم شده در ارتفاعات شمشک پیدا شدند

مدارس و دانشگاه های خراسان جنوبی تاپایان هفته جاری تعطیل شد

مردم تهران برای اهدای خون هرچه سریعتر بشتابند

زمان آزمون دکتری 99 تغییر کرد

تعطیلی مدارس و دانشگاه های خوزستان در پاسخ به دغدغه مردم بود

تعطیلی مدارس و دانشگاه های خراسان جنوبی تاپایان هفته

تمام مدارس و دانشگاه ها در خراسان جنوبی تعطیل شد

اطلاعیه بهزیستی درباره تعطیلی مهد های کودک

احداث قبور پیش ساخته در گلزار شهدای بهشت سکینه (س) کرج

تقاطع غیرهمسطح ارتش سال 99 احداث می شود

موردی از بیماری یا تلفات غیرعادی طیور در اسدآباد گزارش نشده است

تمام مدارس و دانشگاه ها در خراسان جنوبی تعطیل شد

آغاز ششمین فصل پژوهش باستان شناسی جنوب کرمان با همکاری آلمان

مردم تهران برای اهدای خون هرچه سریعتر بشتابند

سامانه بارشی از روز سه شنبه آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

ایجاد کمپ های اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده آذربایجان غربی

تعطیلی مدارس و دانشگاه های خوزستان در پاسخ به دغدغه مردم بود

خانواده ها از مسافرت های غیر ضروری خودداری کنند

باورنکردنی ترین کار نامتعارف نوید محمدزاده در طبیعت + عکس

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت

در زمینه درمان و یا کاهش آسیب کودکان و زنان، سهمیه و محدودیتی نخواهیم داشت