مطالب مرتبط:
ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات/ موازی کاری به بهانه دولت الکترونیک
برگزاری جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 16:562020-01-21سياسي

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات


تشکیل سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات باحضور رییس جمهور، این سوال را مطرح می کند که باوجود شورای عالی فضای مجازی به عنوان سیاستگذار این بخش، - تشکیل سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات باحضور رییس جمهور، این سوال را مطرح می کند که باوجود شورای عالی فضای مجازی به عنوان سیاستگذار این بخش، فعالیت این شورا چه ضرورتی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، شورای اجرایی فناوری اطلاعات که اساسنامه آن به تازگی به تصویب هیئت وزیران رسیده و رییس جمهور نیز دبیر آن را منصوب کرده است، در حالی وارد سیزدهمین سال فعالیت خود می شود که فعالیت این شورا با وجود شورای عالی فضای مجازی که سیاست گذار کل فضای مجازی کشور محسوب می شود، مورد انتقاد است.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، شهریورماه سال 94 در حکم آغاز به کار دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی، بر انحلال شوراهای موازی با این شورای عالی، به منظور تحکیم جایگاه فراقوه ای و موقعیت محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی تاکید کردند.

شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی تبدیل شد 6 ماه پس از ابلاغ حکم مقام معظم رهبری در خصوص انحلال شوراهای عالی موازی با شورای عالی فضای مجازی، این شورا در 14 فروردین ماه سال 95، بر این مهم جامه عمل پوشاند و موضوع انحلال شوراهای عالی اطلاع رسانی، انفورماتیک، افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) و فناوری اطلاعات را به تصویب رساند.

در آن زمان 3 شورای عالی اطلاع رسانی، انفورماتیک و افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) منحل شدند اما با درخواست وزارت ارتباطات و مطابق با ماده 4 قانون وظایف و اختیارات این وزارتخانه، شورای عالی فضای مجازی با تغییر نام و تغییر وظایف شورای عالی فناوری اطلاعات موافقت کرد تا این شورا به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تبدیل شود و برای هماهنگی موضوعات اجرایی مرتبط با فناوری اطلاعات در دولت به فعالیت خود ادامه دهد.

پس از آن دبیر شورای عالی فضای مجازی در تاریخ 31 فروردین ماه سال 95 مصوبه انحلال شوراهای موازی را ابلاغ کرد که در ماده 2 این مصوبه، تاکید شد که شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تغییر نام یافته و کلیه وظایف راهبردی٬ سیاستگذاری٬ نظارت و هماهنگی آن در سطح ملی به شورای عالی فضای مجازی منتقل می شود.

شورای مذکور در چارچوب سیاست های کلی نظام و مصوبات شورای عالی فضای مجازی فعالیت خواهد کرد.

همچنین شرح وظایف شورای اجرایی فناوری اطلاعات با رعایت مفاد ماده ٬2 باید توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه و به شورای عالی فضای مجازی ارائه شود.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات اساسنامه می گیرد حال پس از گذشت 3 سال از این مصوبه، هیئت وزیران در جلسه 26 آبان 1398، اساسنامه شورای اجرایی فناوری اطلاعات را که با همکاری سازمان اداری و استخدامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شد، به تصویب رساند و این اساسنامه در تاریخ 29 آبان ماه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

در این اساسنامه هدف از تشکیل شورای اجرایی فناوری اطلاعات تعیین خط مشی های اجرایی در قلمرو فناوری اطلاعات در جهت توسعه و استقرار دولت الکترونیک و ایجاد زمینه و بستر گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و نیز برنامه های توسعه بخش های مختلف در چهارچوب سیاست های کلی نظام، مصوبات شورای عالی فضای مجازی و قوانین مربوط عنوان شده است.

ریاست شورای اجرایی فناوری اطلاعات بر عهده رییس جمهور است و در غیاب وی، معاون اول رییس جمهور این وظیفه را برعهده خواهد داشت؛ در همین حال وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، علوم، تحقیقات و فناوری، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، وزیر اطلاعات و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دبیر شورای عالی فضای مجازی و سه نفر از متخصصان فناوری اطلاعات به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و حکم رییس جمهور، اعضای شورای اجرایی فناوری اطلاعات را تشکیل می دهند.

حال با توجه به تعیین اهداف این شورا و اعضایی که عضو آن هستند، این سوال پیش می آید که آیا وظایف و اختیارات این شورا به نوعی با سیاست های شورای عالی فضای مجازی موازی نیست و آیا ماموریت این شورا که هدف اولیه آن نظارت بر اجرای خدمات فناوری اطلاعات در دولت بوده است، فاصله نگرفته است؟ شورای عالی فضای مجازی چه وظایفی دارد؟ ماموریت های شورای اجرایی فناوری اطلاعات که در آبان ماه از سوی هیئت وزیران به تصویب رسیده است ابهاماتی را به دلیل موازی کاری با شورای عالی فضای مجازی به همراه دارد.

چرا که در حکم وظایف شورای عالی فضای مجازی که از سوی رهبری ابلاغ شده، شورای عالی فضای مجازی به عنوان نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی دیده شده است.

در بخشی از این حکم بر توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه، تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و نظارت مستمر و مؤثر بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن و نیز برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط کسب و کار مرتبط با فناوری های مجازی و بهره گیری از فرصت های اشتغال زایی و نیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه تاکید شده است.

با این وجود، موازی کاری ماموریت های شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی در حالی مطرح می شود که امروز در سیزدهمین جلسه این شورا، حسن روحانی رییس جمهور، معاونانش، 12 وزیر، رییس بانک مرکزی و روسای دستگاه ها و نیز دبیر شورای عالی فضای مجازی حضور داشتند و یکی از ابهامات موازی کاری در سیاستگذاری از این جهت مطرح می شود که بسیاری از افرادی که در این جلسه حضور داشتند، در جلسات شورای عالی فضای مجازی نیز حضور دارند.

از سوی دیگر این سوال نیز قابل طرح است که با وجودی که هنوز شبکه ملی اطلاعات به صورت کامل پیاده سازی نشده و توسعه دولت الکترونیک نیز به عنوان یکی از اجزای این شبکه باید دنبال شود، برگزاری جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهور آیا ضرورتی داشته است یا خیر؟ چرا که این انتقاد مطرح می شود که در شرایطی که رییس جمهور برای برگزاری سایر شوراها در سطح عالی، از جمله شورای عالی فضایی که بیش از 13 سال است برگزار نشده، زمان اختصاص نمی دهد، حضور در شورای اجرایی فناوری اطلاعات تا چه درجه از اهمیت برخوردار است؟ شورای اجرایی فناوری اطلاعات به شورای عالی فضای مجازی گزارش دهد محمدحسن انتظاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر"، در خصوص انتقاداتی که به شورای اجرایی فناوری اطلاعات و موازی کاری آن با شورای عالی فضای مجازی مطرح است، معتقد است که شورای اجرایی فناوری اطلاعات باید گزارش های خود را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد و باید تصمیماتش به تایید شورای عالی فضای مجازی برسد.

وی اظهار داشت: طبق حکم دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی که در 14 شهریور 94 از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، باید تمام شوراهای موازی با شورای عالی فضای مجازی منحل می شدند؛ در جلسه ای که آن زمان در شورای عالی تشکیل شد، دوستان وزارت ارتباطات دلایلی آوردند که شورای فناوری اطلاعات موازی نیست و فقط برای امور اجرایی تشکیل شده و در سطح شورای عالی نیست.

این موضوع مطرح شد که این شورا فقط موضوع و مسائل دولت الکترونیک و هماهنگی بین دستگاه ها را دنبال می کند و با این دلایل سعی کردند این شورا را حفظ کنند.

انتظاری ادامه داد: حال به لحاظ اینکه همه شوراها طبق حکم رهبری باید در شورای عالی فضای مجازی ادغام می شدند، فعالیت شورای فناوری اطلاعات، با عنوان شورای اجرایی فناوری اطلاعات ادامه یافت و این شورا باید گزارش های خود را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد و تصمیمات آن باید به تایید شورای عالی برسد.

وی با بیان اینکه این شورا می تواند امور اجرایی خود را جلو ببرد، افزود: اما در سطح سیاستگذاری و هماهنگی در کل کشور، باید تابع شورای عالی فضای مجازی باشند.

انتظاری در پاسخ به این سوال که با وجود حکمی از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی برای ادامه فعالیت شورای اجرایی فناوری اطلاعات صادر شده است، آیا سیاست های شورای اجرایی هم راستا با سیاست های شورای فضای مجازی نیست؟ گفت: فعالیت این شورا اگر در حد شورای اجرایی باشد و قصد هماهنگی با دستگاه ها را داشته باشند و از این بابت جلساتی بگذارند مورد نقد نیست و مشکلی از این بابت وجود ندارد؛ اما اگر بخواهند تصمیمی در سطح فضای مجازی کشور باشد باید حتماً با شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی هماهنگ شوند.

عضو شورای عالی فضای مجازی در ارزیابی از روند فعلی فعالیت این شورا و در پاسخ به اینکه به نظر شما آیا شورای اجرایی فناوری اطلاعات کار اجرایی انجام می دهد و یا سیاستگذاری می کند؟ گفت: گزارشاتی از این شورا به صورت رسمی به شورای عالی فضای مجازی ارائه نشده است و اظهار نظر روشنی نمی توان در این باره کرد اما استنباط این است که در رابطه با دولت الکترونیک در حال تلاش هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای عالی فضای مجازی موضوع فعالیت این شورا را مورد بررسی قرار نمی دهد؟ تاکید کرد: فعلاً مهمترین مساله ای که در شورای عالی فضای مجازی مورد تاکید است، مساله پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت اطلاعاتی فضای مجازی کشور است.

اگر این زیرساخت آماده شد، آن زمان دولت الکترونیک و سایر خدمات که برای دستگاه های دیگر هستند، می توانند پیاده سازی شوند.

در حال حاضر تاکیدمان این است که این طرح به تصویب رسیده و پیاده سازی شود.

پس از آن این امکان وجود خواهد داشت که خدمات مختلف توسط دولت روی آن پیاده سازی شود.

این خدمات می تواند از شبکه های اجتماعی گرفته تا موتورهای جستجو و خدمات دولت الکترونیکی باشد.


کلید واژه ها: شورای عالی فضای مجازی - فناوری اطلاعات - فضای مجازی - شورا - شورای - شورای عالی - عالی - رییس جمهور - اطلاعات - مجازی - فناوری - سیزدهمین - فعالیت - سیاست - رییس - هیئت وزیران - تشکیل - اساسنامه - سوال - خبرنگار - انحلال - انتقاد - کارکرد - منصوب - موازی - گزارش - تصویب - رهبر - کشور - دبیر

آخرین اخبار سرویس:
انتخابات در ایستگاه آخر

نتایج یک نظرسنجی درباره انتخابات مجلس یازدهم /نقش صداوسیما و شبکه های اجتماعی در کسب اطلاع از اخبار کاندیداها/مشارکت در چه سطحی خواهد بود؟

استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست

صفحه اول روزنامه های 1 اسفند 98

برگزاری کرسی آزاد اندیشی نواقض الاسلام و مفاهیم اساسی مرتبط درپژوهشگاه مطالعات تقریبی

میزگرد نقش احزاب در مشارکت پذیری مردم در انتخابات در ایرنا یزد برگزار شد

945 مدرسه مازندران میزبان صندوق های اخذ رای

فعالیت فوق برنامه تمامی مدارس استان مرکزی در روزهای یکم و دوم اسفندماه لغو شد

بازدید استاندار یزد از ستاد انتخابات استان

6 هزار بانوی خیر در کشور مدرسه می سازند

مهدی طارمی و سحر قریشی قرار بود با هم ازدواج کنند؟+عکس

2 کتاب جدید در حوزه مهدویت منتشر شد

دعوت استاندار خراسان رضوی از مردم برای حضور پرشور در انتخابات

اشرافیت بر قانون برگزاری انتخابات از وظایف مهم بازرسان ویژه است

انتخابات آبروی نظام است/ دعوت مردم برای مشارکت

سند کاروان سرای شاه عباسی میامی به نام اوقاف صادر شد

استخدام مهندس عمران و کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در سمنان

تشکیل مجلس قوی و انقلابی با مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح

احکام شرعی | نامزد اصلح در انتخابات را نمی شناسم؛ چه کنم؟

راه یابی تیم کمیکار دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به مسابقات جهانی

15 نامزد در حوزه انتخابیه تربت جام انصراف دادند

بازرسان برحسن اجرای انتخابات نظارت کنند

تخریب از ناحیه سلفی ها و وهابی ها مسلمانان مراقب خطر نفوذ باشند

مشارکت گسترده مردم در انتخابات ضامن امنیت و اقتدار نظام است

تنها روزنامه ای که «کرونا» را تیتر یک کرد

حضور نیافتن و رای ندادن در انتخابات، دامن زدن به خرابی ها است

لیست کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف در کردستان اعلام شد

تبلیغات انتخاباتی از 8 صبح امروز پنجشنبه ممنوع است

نتایج یک نظرسنجی درباره انتخابات مجلس یازدهم /نقش صداوسیما و شبکه های اجتماعی در کسب اطلاع از اخبار کاندیداها/مشارکت در چه سطحی خواهد بود؟

خرید و فروش رای خط قرمز دادستانی ایلام است

چهارمحال و بختیاری آماده خلق حماسه ای دیگر

کاهش 47نفری کاندیداهای مجلس در مرکزی طی مرحله تبلیغات انتخاباتی

فراخوان معرفی سوژه های رسانه ای جهادی به پایگاه جهادگران منتشر شد

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص تغییر تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399

بلوغ سیاسی و حق انتخاب آینده سازان

اتمام زمان تبلیغات و انتظارها برای خلق حماسه ای دیگر

اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درخصوص تغییر تاریخ برگزاری ازمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399

فیلم| اعزام نیروهای یگان ویژه به قم

استخدام چند ردیف شغلی در درمانگاه امام حسن عسگری (ع)

تعداد داوطلبان انتخابات مجلس در بروجرد به 27 تن رسید

اصولگرایان فکر می کنند به قدرت نزدیک شده اند و خود را برنده انتخابات می دانند

ثبت اطلاعات 2117 نفر از بازرسین متمرکز و 855 نفر از بازرسین غیرمتمرکز در سامانه جامع اطلاعات

سخنگوی ستاد انتخابات کشور: تبلیغات انتخاباتی از ساعت 8 صبح امروز ممنوع است

آرین منش: مشکلات نباید موجب قهر مردم با صندوق های رای شود

مردم با حضور در پای صندوق رای توطئه دشمنان را خنثی می کنند

با انتخاب نمایندگانی انقلابی، سیلی محکمی به نظام استکبار وارد می شود

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مشارکت حداکثری مردم

پایان مهلت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی

اخذ سند مالکیت 8 موقوفه به ارزش 30 میلیارد ریال

بلوغ سیاسی و حق انتخاب آینده سازان

پایان مهلت تبلیغات انتخابات مجلس | هشدار به گروه های سیاسی

ایجاد 4 خط جدید مترو در تهران و رسیدن قطار اکسپرس به هشتگرد و پرند

اهانت به قربانیان کرونا در قم!

لاریجانی در تماس تلفنی با استاندار قم: هر چه سریعتر تصمیمات پیشگیرانه در قبال بیماری کرونا انجام شود

غایبان انتخابات؛ از سکوت فیلسوف اصولگرا تا انزوای مردان پشت پرده

نگاهی به کارنامه و اقدامات رهبر انقلاب در دوران نمایندگی مجلس /روزی که بنی صدر با آیت الله خامنه ای مخالفت کرد

شریعتمداری: ممکن است دشمن با حمایت از یک طیف سیاسی بدنبال بدنام کردنش باشد

قهر با انتخابات یعنی زیر سوال بردن انتخابات آزاد/پیام مشارکت حداکثری به آمریکا چیست؟ /دعوت نمایندگان از مردم برای مشارکت پرشور در انتخابات

صدور حکم اعدام برای رییس جمهور در ملاء عام برای گرم کردن تنور انتخابات!

وزیر کشور: امیدوارم با حضور پرشور مردم در انتخابات، دل رهبری شاد شود

سین جیم انتخاباتی/ چه کسانی می خواهند مردم پای صندوق رای نروند؟

کیهان: شهیدحاج قاسم سلیمانی،مرد مذاکره بود

آرای خاکستری چه نقشی در انتخابات دارند؟

کاهش فیلم های پایان هفته سیما به دلیل انتخابات

قالیباف: رقیب و حسود زیاد دارم /چرا سندی درباره اتهامات به من ارائه نمی شود/اگر به 30 نفر لیست وحدت رای ندهید حتما لیست دیگران رای می آورد

تماس تلفنی لاریجانی با وزرای بهداشت، آموزش و پرورش و استاندار قم درباره کرونا

حزب اعتدال و توسعه بالاخره لیست داد /مجید انصاری سرلیست شد /می گشاییم راه را، هرچند به دشواری

شعارهای انگیزشی غایب اصلی پوسترهای انتخاباتی 

روایت سردار حجازی از دلیل ترور سردار سلیمانی/ تاثیر صهیونیست ها در تصمیم آمریکا را نباید نادیده گرفت

زنجان در روز انتخابات، برفی و بارانی نخواهد بود

پمپئو با صراحت اعلام کرده که مردم ایران باید طعم تلخ گرسنگی را بچشند

پایان مهلت تبلیغات انتخابات مجلس | هشدار به گروه های سیاسی

هشدار سخنگوی ستاد انتخابات به کاندیداها درباره هرگونه فعالیت تبلیغی بعد از پایان مهلت قانونی

تلاش مبلغ آرژانتینی برای کادرسازی در حوزه تبلیغ برون مرزی

تحقق «ایران قوی» با نگاه جهادگونه به انتخابات / خلق مزیت های جدید برای کشور با مشارکت حداکثری

مردم به خواننده و غذا رأی ندهند+فیلم

حضور پرشور در انتخابات مجلس تضمین امنیت کشور است

باید از هر روزنه ای که وجود دارد، استفاده کنیم/ خاتمی نظری راجع به لیست ها ندارند اما نظرش بر شرکت در انتخابات است

پیش بینی 67 صندوق اخذ رأی در املش/ 31 هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند

تعداد نامزدهای حوزه انتخابیه کرمانشاه به 63 نفر رسید

تامین امنیت انتخابات با 3 هزار نیروی انتظامی

تخریب از ناحیه سلفی ها و وهابی ها/ مسلمانان مراقب خطر نفوذ باشند

غایبان انتخابات؛ از سکوت فیلسوف اصولگرا تا انزوای مردان پشت پرده

شرکت در انتخابات وظیفه ای ملی و میهنی است

شرکت در انتخابات وظیفه شرعی است؟/ پاسخی به اظهارات سروش محلاتی |

پایان مهلت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی

پایان تبلیغات انتخاباتی/ آغاز رای گیری از ساعت 8 صبح فردا

بیش از دو هزار مورد بازرسی در بهمن ماه/جریمه 3 میلیاردی

انتخابات در ششمین حوزه انتخابیه گلستان به زبان آمار و ارقام + اینفوگرافی

دعوت امام جمعه و استاندار یزد برای حضور مردم در انتخابات

زنجان آماده خلق حماسه ای دیگر

حرکت عجیب یک روزنامه درباره طارمی و قریشی

استان خراسان شمالی با مشارکت حداکثری به پای صندوق های رای می رود

آخرین فرصت تبلیغات کاندیداها در کردستان بی رمق گذشت

ناامیدی مردم از اصلاح طلبان به معنی اقبال به اصولگرایان نیست

صیانت از حقوق شهروندی در صدر اهداف برگزارکنندگان انتخابات است

بیش از 800 نفر، کار برگزاری انتخابات در دلگان را برعهده دارند

دعوت سازمان های مردم نهاد کرمان به حضور حداکثری در انتخابات

دعوت امام جمعه و استاندار همدان از مردم برای حضور در انتخابات

پیروز اصلی انتخابات مردم هستند/ «منتخبین» وکلای همه مردم ایران هستند

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات