مطالب مرتبط:
ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات/ موازی کاری به بهانه دولت الکترونیک
برگزاری جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
تصاویر | رییس جمهور در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 16:562020-01-21سياسي

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات


تشکیل سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات باحضور رییس جمهور، این سوال را مطرح می کند که باوجود شورای عالی فضای مجازی به عنوان سیاستگذار این بخش، - تشکیل سیزدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات باحضور رییس جمهور، این سوال را مطرح می کند که باوجود شورای عالی فضای مجازی به عنوان سیاستگذار این بخش، فعالیت این شورا چه ضرورتی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، شورای اجرایی فناوری اطلاعات که اساسنامه آن به تازگی به تصویب هیئت وزیران رسیده و رییس جمهور نیز دبیر آن را منصوب کرده است، در حالی وارد سیزدهمین سال فعالیت خود می شود که فعالیت این شورا با وجود شورای عالی فضای مجازی که سیاست گذار کل فضای مجازی کشور محسوب می شود، مورد انتقاد است.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، شهریورماه سال 94 در حکم آغاز به کار دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی، بر انحلال شوراهای موازی با این شورای عالی، به منظور تحکیم جایگاه فراقوه ای و موقعیت محوری و کانونی شورای عالی و نیز انتقال وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی تاکید کردند.

شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی تبدیل شد 6 ماه پس از ابلاغ حکم مقام معظم رهبری در خصوص انحلال شوراهای عالی موازی با شورای عالی فضای مجازی، این شورا در 14 فروردین ماه سال 95، بر این مهم جامه عمل پوشاند و موضوع انحلال شوراهای عالی اطلاع رسانی، انفورماتیک، افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) و فناوری اطلاعات را به تصویب رساند.

در آن زمان 3 شورای عالی اطلاع رسانی، انفورماتیک و افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) منحل شدند اما با درخواست وزارت ارتباطات و مطابق با ماده 4 قانون وظایف و اختیارات این وزارتخانه، شورای عالی فضای مجازی با تغییر نام و تغییر وظایف شورای عالی فناوری اطلاعات موافقت کرد تا این شورا به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تبدیل شود و برای هماهنگی موضوعات اجرایی مرتبط با فناوری اطلاعات در دولت به فعالیت خود ادامه دهد.

پس از آن دبیر شورای عالی فضای مجازی در تاریخ 31 فروردین ماه سال 95 مصوبه انحلال شوراهای موازی را ابلاغ کرد که در ماده 2 این مصوبه، تاکید شد که شورای عالی فناوری اطلاعات به شورای اجرایی فناوری اطلاعات تغییر نام یافته و کلیه وظایف راهبردی٬ سیاستگذاری٬ نظارت و هماهنگی آن در سطح ملی به شورای عالی فضای مجازی منتقل می شود.

شورای مذکور در چارچوب سیاست های کلی نظام و مصوبات شورای عالی فضای مجازی فعالیت خواهد کرد.

همچنین شرح وظایف شورای اجرایی فناوری اطلاعات با رعایت مفاد ماده ٬2 باید توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تهیه و به شورای عالی فضای مجازی ارائه شود.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات اساسنامه می گیرد حال پس از گذشت 3 سال از این مصوبه، هیئت وزیران در جلسه 26 آبان 1398، اساسنامه شورای اجرایی فناوری اطلاعات را که با همکاری سازمان اداری و استخدامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شد، به تصویب رساند و این اساسنامه در تاریخ 29 آبان ماه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

در این اساسنامه هدف از تشکیل شورای اجرایی فناوری اطلاعات تعیین خط مشی های اجرایی در قلمرو فناوری اطلاعات در جهت توسعه و استقرار دولت الکترونیک و ایجاد زمینه و بستر گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و نیز برنامه های توسعه بخش های مختلف در چهارچوب سیاست های کلی نظام، مصوبات شورای عالی فضای مجازی و قوانین مربوط عنوان شده است.

ریاست شورای اجرایی فناوری اطلاعات بر عهده رییس جمهور است و در غیاب وی، معاون اول رییس جمهور این وظیفه را برعهده خواهد داشت؛ در همین حال وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، علوم، تحقیقات و فناوری، دادگستری، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، وزیر اطلاعات و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دبیر شورای عالی فضای مجازی و سه نفر از متخصصان فناوری اطلاعات به پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و حکم رییس جمهور، اعضای شورای اجرایی فناوری اطلاعات را تشکیل می دهند.

حال با توجه به تعیین اهداف این شورا و اعضایی که عضو آن هستند، این سوال پیش می آید که آیا وظایف و اختیارات این شورا به نوعی با سیاست های شورای عالی فضای مجازی موازی نیست و آیا ماموریت این شورا که هدف اولیه آن نظارت بر اجرای خدمات فناوری اطلاعات در دولت بوده است، فاصله نگرفته است؟ شورای عالی فضای مجازی چه وظایفی دارد؟ ماموریت های شورای اجرایی فناوری اطلاعات که در آبان ماه از سوی هیئت وزیران به تصویب رسیده است ابهاماتی را به دلیل موازی کاری با شورای عالی فضای مجازی به همراه دارد.

چرا که در حکم وظایف شورای عالی فضای مجازی که از سوی رهبری ابلاغ شده، شورای عالی فضای مجازی به عنوان نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی دیده شده است.

در بخشی از این حکم بر توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه، تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و نظارت مستمر و مؤثر بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن و نیز برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط کسب و کار مرتبط با فناوری های مجازی و بهره گیری از فرصت های اشتغال زایی و نیز رونق محتوا، خدمات و تجارت در این عرصه تاکید شده است.

با این وجود، موازی کاری ماموریت های شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی در حالی مطرح می شود که امروز در سیزدهمین جلسه این شورا، حسن روحانی رییس جمهور، معاونانش، 12 وزیر، رییس بانک مرکزی و روسای دستگاه ها و نیز دبیر شورای عالی فضای مجازی حضور داشتند و یکی از ابهامات موازی کاری در سیاستگذاری از این جهت مطرح می شود که بسیاری از افرادی که در این جلسه حضور داشتند، در جلسات شورای عالی فضای مجازی نیز حضور دارند.

از سوی دیگر این سوال نیز قابل طرح است که با وجودی که هنوز شبکه ملی اطلاعات به صورت کامل پیاده سازی نشده و توسعه دولت الکترونیک نیز به عنوان یکی از اجزای این شبکه باید دنبال شود، برگزاری جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات با حضور رییس جمهور آیا ضرورتی داشته است یا خیر؟ چرا که این انتقاد مطرح می شود که در شرایطی که رییس جمهور برای برگزاری سایر شوراها در سطح عالی، از جمله شورای عالی فضایی که بیش از 13 سال است برگزار نشده، زمان اختصاص نمی دهد، حضور در شورای اجرایی فناوری اطلاعات تا چه درجه از اهمیت برخوردار است؟ شورای اجرایی فناوری اطلاعات به شورای عالی فضای مجازی گزارش دهد محمدحسن انتظاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر"، در خصوص انتقاداتی که به شورای اجرایی فناوری اطلاعات و موازی کاری آن با شورای عالی فضای مجازی مطرح است، معتقد است که شورای اجرایی فناوری اطلاعات باید گزارش های خود را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد و باید تصمیماتش به تایید شورای عالی فضای مجازی برسد.

وی اظهار داشت: طبق حکم دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی که در 14 شهریور 94 از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، باید تمام شوراهای موازی با شورای عالی فضای مجازی منحل می شدند؛ در جلسه ای که آن زمان در شورای عالی تشکیل شد، دوستان وزارت ارتباطات دلایلی آوردند که شورای فناوری اطلاعات موازی نیست و فقط برای امور اجرایی تشکیل شده و در سطح شورای عالی نیست.

این موضوع مطرح شد که این شورا فقط موضوع و مسائل دولت الکترونیک و هماهنگی بین دستگاه ها را دنبال می کند و با این دلایل سعی کردند این شورا را حفظ کنند.

انتظاری ادامه داد: حال به لحاظ اینکه همه شوراها طبق حکم رهبری باید در شورای عالی فضای مجازی ادغام می شدند، فعالیت شورای فناوری اطلاعات، با عنوان شورای اجرایی فناوری اطلاعات ادامه یافت و این شورا باید گزارش های خود را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد و تصمیمات آن باید به تایید شورای عالی برسد.

وی با بیان اینکه این شورا می تواند امور اجرایی خود را جلو ببرد، افزود: اما در سطح سیاستگذاری و هماهنگی در کل کشور، باید تابع شورای عالی فضای مجازی باشند.

انتظاری در پاسخ به این سوال که با وجود حکمی از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی برای ادامه فعالیت شورای اجرایی فناوری اطلاعات صادر شده است، آیا سیاست های شورای اجرایی هم راستا با سیاست های شورای فضای مجازی نیست؟ گفت: فعالیت این شورا اگر در حد شورای اجرایی باشد و قصد هماهنگی با دستگاه ها را داشته باشند و از این بابت جلساتی بگذارند مورد نقد نیست و مشکلی از این بابت وجود ندارد؛ اما اگر بخواهند تصمیمی در سطح فضای مجازی کشور باشد باید حتماً با شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی هماهنگ شوند.

عضو شورای عالی فضای مجازی در ارزیابی از روند فعلی فعالیت این شورا و در پاسخ به اینکه به نظر شما آیا شورای اجرایی فناوری اطلاعات کار اجرایی انجام می دهد و یا سیاستگذاری می کند؟ گفت: گزارشاتی از این شورا به صورت رسمی به شورای عالی فضای مجازی ارائه نشده است و اظهار نظر روشنی نمی توان در این باره کرد اما استنباط این است که در رابطه با دولت الکترونیک در حال تلاش هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای عالی فضای مجازی موضوع فعالیت این شورا را مورد بررسی قرار نمی دهد؟ تاکید کرد: فعلاً مهمترین مساله ای که در شورای عالی فضای مجازی مورد تاکید است، مساله پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت اطلاعاتی فضای مجازی کشور است.

اگر این زیرساخت آماده شد، آن زمان دولت الکترونیک و سایر خدمات که برای دستگاه های دیگر هستند، می توانند پیاده سازی شوند.

در حال حاضر تاکیدمان این است که این طرح به تصویب رسیده و پیاده سازی شود.

پس از آن این امکان وجود خواهد داشت که خدمات مختلف توسط دولت روی آن پیاده سازی شود.

این خدمات می تواند از شبکه های اجتماعی گرفته تا موتورهای جستجو و خدمات دولت الکترونیکی باشد.


کلید واژه ها: شورای عالی فضای مجازی - فناوری اطلاعات - فضای مجازی - شورا - شورای - شورای عالی - عالی - رییس جمهور - اطلاعات - مجازی - فناوری - سیزدهمین - فعالیت - سیاست - رییس - هیئت وزیران - تشکیل - اساسنامه - سوال - خبرنگار - انحلال - انتقاد - کارکرد - منصوب - موازی - گزارش - تصویب - رهبر - کشور - دبیر

آخرین اخبار سرویس:
4 اثر منفی بودجه 99 بر محیط کسب و کار/ 6 پیشنهاد اصلاحی

نمایندگان سازش کار، باعث عقب ماندگی مملکت می شوند

نخستین واکنش اشرف غنی به اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان

رونمایی از فهرست واحد شورای ائتلاف و جبهه پایداری +اسامی

رونمایی از فهرست واحد شورای ائتلاف و جبهه پایداری +اسامی

آسیب های تأخیر در ازدواج

180 هزار نفر طی یک هفته آموزش کرونا ویروس دیدند

کردستان نیازمند نگاه تخصصی و داشتن نیروی متخصص در پارلمان است

طالبان در واکنش به پیروزی اشرف غنی در انتخابات بیانیه صادر کرد

جشن تکلیف 145 هزار نفره سیاسی

نامه انتخاباتی حداد عادل و آقاتهرانی به مردم تهران

رایزنی شبانه کردها و اهل سنت در مورد کابینه علاوی

180 هزار نفر ظرف یک هفته آموزش کرونا ویروس دیدند

رقابت 194 کاندیدای لرستانی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شو...

رایزنی شبانه کردها و اهل سنت در مورد کابینه علاوی

توضیحات سناتور آمریکایی درباره دیدار با ظریف

3 تا 7 ناظر در هر شعبه اخذ رای حاضر خواهند بود

ساماندهی طرح های امامزاده عبدالله بافق به 54میلیاردریال نیاز دارد

رقابت 194 کاندیدای لرستانی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شو...

نامه انتخاباتی حداد عادل و آقاتهرانی به مردم تهران

لباسای عجیب علی صادقی و دوستش + عکس

نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی بعد از توافق انتخاباتی شورای ائتلاف و جبهه پایداری

امروز؛ نشست خبری مشترک قالیباف و آقاتهرانی

نمایندگان مجلس در چه صورت عصاره فضائل ملت هستند؟

ائتلاف اصولگرایان با سرلیستی محمد باقر قالیباف نهایی شد + اسامی

آغاز چهارمین دور انتخاب زنان کارآفرین برتر با رای مردم

کدخدایی: در برخی کشورها رای ندادن مجازات دارد / این دوره در بررسی صلاحیت ها دقت بیشتری داشتیم

نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی بعد از توافق انتخاباتی شورای ائتلاف و جبهه پایداری

روایتی از شهید قیام 29 بهمن تبریز/ شیرینی بیاورید پیکر را ببرید

به رسمیت شناختن شرایط جدید

وظیفه مهم مرجعیت خبری

طعمه اشک و رقص و کباب برای صید رأی

پای منافع و امنیت ایران در میان است

هیچ کسی اجازه نداشت که با لباس فرم نیروی هوایی از پادگان بیرون برود

دستاوردهای فصل مشترک

دستور کار اقتصادی پارلمان یازدهم از نگاه نخبگان

اصرار دولت واگذاری بنگاه های اقتصادی به مردم است

نامه مشترک حداد عادل و آقاتهرانی به مردم تهران

درگیری فیزیکی با دو نماینده تهران صحت دارد؟

ارتقاء خدمات بهداشتی و درمانی در حج 99

دردسر ازدواج سفید با زن های مطلقه در ایران

پرونده منطقه آزاد اردبیل با تصویب نهایی بسته شده است

پرواز آزمایشی هواپیمای خورشیدی که یک سال بی وقفه پرواز می کند

ائتلاف پایداری و نیروهای انقلاب؛ اتفاقی که به خاطر فاصله زیاد درخواست های طرفین محقق نشده است

نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی بعد از توافق انتخاباتی شورای ائتلاف و جبهه پایداری

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری به لیست مشترک رسیدند+اسامی

پرونده منطقه آزاد اردبیل با تصویب نهایی بسته شده است

180 هزار نفر ظرف یک هفته آموزش کرونا ویروس دیدند

روایتی از شهید قیام 29 بهمن تبریز/ شیرینی بیاورید پیکر را ببرید

مجلس سازش کار، ضربه های سنگینی به کشور می زند

واکنش اعضای شورا به گزارش رابط شورایاری منطقه 17

ظرف یک هفته 180 هزار نفر آموزش کرونا ویروس دیدند

نشست «تمدن و ضرورت تربیت انسانِ تراز» برگزار می شود

سؤالات و شبهات انتخابات اسفند 98

کاندیداهای انتخابات مجلس برای کاهش آسیب های اجتماعی، برنامه ارایه دهند

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید

اصولگرایان به وحدت رسیدند/ معرفی لیست واحد شورای ائتلاف و جبهه پایداری + اسامی

رونمایی از فهرست واحد شورای ائتلاف و جبهه پایداری +اسامی

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و پایداری به لیست واحد رسیدند + اسامی

فیلم | دروغ روح الله زم در دادگاه | روایت فارس از نقش زم در اعتراضات سال 96

اصولگرایان 9 تایی شدند

اختلاف بین حامیان چند نامزد در دشت آزادگان حل شد

کدخدایی: در برخی کشورها رای ندادن مجازات دارد / این دوره در بررسی صلاحیت ها دقت بیشتری داشتیم

عکس/ لیست مشترک ضرغامی و حسین مرعشی هم رسید!

آقاتهرانی: موضوع حضور قالیباف در لیست واحد با شورای ائتلاف را پذیرفتیم/مذاکرات ادامه دارد /امیدواریم به لیست واحد برسیم

ظرف یک هفته 180 هزار نفر آموزش کرونا ویروس دیدند

آمریکا باید بدون شرط منطقه را ترک کند

نامه مشترک حداد عادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

فردا؛ نشست خبری مشترک قالیباف و آقاتهرانی

مجلس یازدهم در گام اول برای بودجه بدون نفت طرح جدید بدهد

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بالاخره به وحدت رسیدند

فقه انتخابات در حوزه های علمیه راه اندازی شود / انتخابات مصداق «حوادث واقعه» است

اصولگرایان به لیست واحد رسیدند

79 شرکت دانش بنیان در قم فعال است

مشارکت حداکثری در انتخابات مجلس باعث افزایش اقتدار ملی خواهد شد

کیفیت آب چاه های شهرستان اراک بهبود یافته است

بیا بار سفر بندیم از این دشت

مراسم گرامیداشت آیت الله گلپایگانی در قم برگزار شد

رونمایی از سامانه نظارت تخصصی درمان بیمه کوثر

بالاترین نشان جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بیمه «ما» رسید

تکذیب دیدار انتخاباتی جهانگیری با فعالان اقتصادی

همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با کرونا روی برج آزادی نقش بست

2 مامور انتظامی در رودبار جنوب به شهادت رسید

کارگری که حین نصب داربست انتخاباتی، جان باخت

عملکرد مطلوب کروز نویدبخش آینده درخشان این شرکت است

نامه مشترک حداد عادل و آقاتهرانی پس از وحدت نیروهای انقلاب

ویدئو مپینگ همدلی با قربانیان کرونا در میدان آزادی

نامه مشترک حداد عادل و مرتضی آقا تهرانی بعد از توافق بر سر تشکیل «لیست وحدت»

دفتر جهانگیری شایعه جلسه با فعالان اقتصادی را تکذیب کرد

آغاز چهارمین دور انتخاب زنان کارآفرین برتر با رای مردم

کتاب قرآن کریم(ترجمه به زبان فارسی پشتو)

روایت سناتور آمریکایی از محور گفت وگوهایش با ظریف

واکنش های مختلف به ریاست جمهوری مجدد اشرف غنی

رزم خاتم

مأموریت اصلی آموزش وپرورش آماده کردن انسان ها برای بهتر زیستن است

آمادگی راه آهن جنوب برای استقبال از مسافران نوروزی

زمان نشست خبری مشترک قالیباف، آقاتهرانی و حداد عادل

️نامه مشترک آقایان حدادعادل و آقاتهرانی خطاب به مردم تهران

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

سخنگوی شورای نگهبان: 3 تا 7 ناظر در هر شعبه اخذ رای حاضر خواهند بود

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات

ابهام در کارکرد شورای اجرایی فناوری اطلاعات