مطالب مرتبط:
سفر معاون وزیر صمت به جنوب کرمان
فیلم-گزارشی تکان دهنده از جولان مافیای فولاد در بازار/چگونه هزاران تن فولاد سهمیه ای سر از بازار آزاد درآورد؟
عملیات بازار باز مشکل شرعی دارد؟
عدم توزیع عادلانه عرضه از سوی برخی کارخانجات/فعالیت سوداگران در بازار فولاد طی ماههای پایانی سال
معاون وزیر: بخشی از اختیارات صنعت و معدن به استان ها تفویض شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 14:462020-01-21اقتصادي

مقصر بازار سیاه فولاد کیست؟/ معاون وزیر صمت: مشکل، وجود تقاضاهای سوداگرانه است


معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضاهای سوداگرانه است.

اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل خواهد شد.

- حمیدرضا نامی رییس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که درباره تشکیل بازار سیاه فولاد در کشور فولاد مبارکه باید پاسخگو باشد افزود: مکانیزم هایی مانند سامانه بهین یاب وزارت صمت می تواند به شفافیت موضوع و سرنوشت تهیه و توزیع فولاد در بورس کالا کمک کند.

او در خصوص تشکیل بازار سیاه در صنعت فولاد تصریح کرد: از آنجا که هر تولید کننده ای می خواهد تولیداتش را در حجم انبوه و دردسر کمتر به بازار تزریق کند به این منظور فاصله درب انبار فولاد مبارکه و ورودی انبار های ما با ایجاد انحصار سبب بازار سیاه می شود.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی گفت: روی هم رفته مسئولین فولاد مبارکه باید پاسخگوی سوال شما در خصوص تشکیل بازار سیاه باشند.

رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سوی دیگر برنامه گفت: سامانه های بهین یاب و فولاد مبارکه می توانند اطلاعات هم را تکمیل کنند و در راستای یک هدف پیش بروند.

مهدی بستانچی عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: سامانه بهین یاب وزارت صمت مانند دیگر سامانه های موجود، علی رغم موفقیت ها و محاسن، دارای معایب و ایراداتی نیز است.

او ادامه داد: محاسبات سامانه بهین یاب، در طول زمان معین و مشخص ظرفیت ها و توانایی های مصرف کنندگان و عرضه کنندگان را مورد بررسی قرار می دهد این در حالی است که می توان در طول زمان بررسی بهین یاب، از ظرفیت عنوان شده برخوردار نباشند در این صورت ممکن است عرضه به درستی و عادلانه شکل نگیرد.

  بستانچی گفت: وقتی ورق های فولاد در بازار آزاد عرضه می شود بدان معناست که در درب کارخانه توزیع عادلانه ای صورت نگرفته است.

جعفر سرقینی معاون امور و صنایع وزارت صمت در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: سامانه بهین یاب ما بدون نقص نیست و بحث بازار آزاد همیشه وجود داشته و دارد، اما تا آذر ماه امسال هیچ وقت تفاوت بازار آزاد و بورس کالا بیش از 6 درصد نبود، اما در هفته اخیر این نرخ با 30 درصد تفاوت در بازار آزاد عرضه می گردد به نظر بنده این تفاوت قیمت را می توان التهاب مقطعی و زود گذر بر شمرد.

حمید رضا عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه در سومین ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: هم راستای سامانه بهین یاب شرکت فولاد مبارکه هم سامانه مچینگ دارد که از آن طریق می تواند مصرف کنندگان را شناسایی و تقسیم و توزیع درستی را انجام دهد، اما طبق ضوابطی که ستاد تنظیم بازار برایمان وضع کرده فعلا از این سامانه استفاده نمی کنیم و فقط سامانه بهین یاب اقدام به شناسایی متقاضیان این صنعت می نماید.

نامی رییس هیات مدیره انجمن حمایت از تولید کنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو با طرح سوالی از مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: بازار سیاه فعلی صنعت فولاد، بیانگر باک های موجود در سامانه شما و یا سامانه بهین یاب وزارت صمت می باشد، این اتفاق را چگونه توضیح می دهید؟ عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه در ادامه ارتباط تلفنی در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: تقصیر ایجاد بازار سیاه بر گردن فولاد مبارکه نیست.

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضا های سوداگرانه است اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل خواهد شد.

عرضه 60 درصد ورق فولادی گرم در بورس معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اکنون 60 درصد ورق فولادی گرم را در بورس و 40 درصد آن را به صورت مچینگ عرضه می کنیم، افزود: قبلاً دو عرضه در بورس داشتیم که توافق شد این تعداد به چهار عرضه در بورس برسد بنابراین فولاد مبارکه، هر هفته محصولاتش را در بورس عرضه می کند.

جعفر سرقینی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به قیمت فعلی این محصولات، ادامه داد: قیمت یک مقطع نباید ملاک عمل قرار گیرد بلکه قیمت مقاطع مختلف را باید باهم بسنجیم تا میانگین قیمتی به دست بیاید.

او تأکید کرد: مشکلات قیمتی حل خواهد شد.

سرقینی با اشاره به اینکه صنایع کوچک و متوسط می توانند از طریق سامانه بهین یاب مواد اولیه از جمله ورق های فولادی را تأمین کنند، گفت: تقاضا برای خُرد، کلان و متوسط هیچ تفاوتی ندارد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سامانه بهین یاب سال ها در حال فعالیت است، افزود: صنایع کوچک و متوسط در این سامانه نام نویسی کنند.

وی اضافه کرد: فقط به صنایعی مانند لوازم خانگی و خودرو که محصولاتش توسط دولت قیمت گذاری می شود، اجازه مچینگ دادیم.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی با اشاره به اهمیت تامین امنیت غذایی گفت: تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی با 50 تا 55 درصد ظرفیت خود مشغول کارند.

حمیدرضا نامی افزود: به رغم اینکه منابع مواد اولیه کارخانه ها را از بازار آزاد تهیه می کنیم، اما در قیمت گذاری کالا های خود باید پاسخگوی وزارت جهاد کشاورزی هم باشیم.

او اضافه کرد: هر جا دولت بدون حضور و نظر تشکل های بخش خصوصی، نسخه می پیچد، مشکلات ایجاد می شود.

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان سیستم های تهویه مطبوع هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: 40 درصد ورق ها به صورت مچینگ فروخته می شود.

مهدی بستانچی افزود: صنایع خودروسازی، پرمصرف ترین صنایع در زمینه فولاد هستند.

او با بیان اینکه 50 درصد اشتغال کشور توسط صنایع کوچک و متوسط در کشور ایجاد شده است، اضافه کرد: بخش زیادی از ورق های فولادی تولید شده را به صنایعی می دهیم که اشتغال زیادی ایجاد نمی کنند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه اکنون دو و نیم میلیون تن ”اسلب“ مازاد در تولید داریم، گفت: حدود دو میلیون تن ظرفیت مازاد تولید ورق گرم و به همین میزان هم ظرفیت مازاد تولید ورق سرد داریم.

سید رسول خلیفه سلطان با اشاره به اینکه بازار سوداگری معمولاً در ماه های پایانی سال اتفاق می افتد، افزود: از وزارت صمت باید انتظار داشته باشیم برای ”اسلب“ مازاد، برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: حدود دو میلیون تن می توانیم در کارخانجات دیگر ورق گرم تولید کنیم و حدود دو میلیون تن هم می توانیم ورق سرد تولید کنیم.

خلیفه سلطان اضافه کرد: باید دو میلیون تن کارخانجات ورق گرم و دو میلیون تن کارخانجات ورق سرد، فعال شود تا هجوم تقاضا به کالا های تولیدی فولاد مبارکه کنترل شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: برای تأمین نیاز های ارزی و مواد اولیه خود حدود 15 درصد از ”اسلب“ تولیدی خود را با اجازه دولت صادر می کنیم.

حمیدرضا عظیمیان افزود: 100 تن عرضه را به متقاضیان ثبت نام کننده در سایت بهین یاب و همچنین به 45 تعاونی مختلف اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی می دهیم.

او اضافه کرد: 30 مرکز سرویس سنتر در همه استان ها داریم که نیاز های 20 تا 40 تن را تأمین می کنند.

رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: میزان عرضه اولیه، 100 تن در ورق گرم و 110 تن در ورق سرد و 50 تن در سایر ورق ها کاملاً توسط عرضه کننده تعیین می شود و بورس کالا هیچ محدودیتی برای عرضه هر مقدار از کالا ندارد.


کلید واژه ها: فولاد - بازار سیاه - بازار - فولاد مبارکه - تولید - صنعت فولاد - وزارت صمت - تقاضاهای - تجهیزات کشاورزی - سامانه بهین یاب - سیاه - مشکل - تولیدکنندگان - مبارکه - شبکه دو سیما - صنایع معدنی - تولید کننده - انبار - وزارت - معاون - تشکیل - معاون وزیر - هیات مدیره - رییس هیات - بورس کالا - گفت و گوی - صنعت - حمیدرضا - کشاورزی - شبکه دو

آخرین اخبار سرویس:
قیمت آپارتمانهای زیر60 متر در تهران/ جدول

چطور با کد شناسه کالا لوازم خانگی قاچاق را بشناسیم؟ / کیفیت پایین کالای ایرانی همچنان دغدغه مشریان

پیش بینی قیمت خودرو تا پایان سال

پراید 70 میلیونی صحت دارد؟ / شرط بازگشت آرامش به بازار خودرو

الکترونیکی شدن بلیت فروشی در پایگاه های میراث جهانی خوزستان

قیمت جدید انواع وانت در بازار تهران +جدول

داروخانه ها از چرخه عرضه «ماسک» خارج شدند+بخشنامه

وضعیت بازار تایر در 10 ماهه سال 1398/ موجودی تایر سنگین 400 درصد افزایش یافت

چند توصیه مهم برای خرید کفش عید

مرز ایران و ترکمنستان بسته شد

احتمال لغو پروازهای فرودگاه زنجان به مقصد مشهد

نوسازی اتوبوس های شهری، از حرف تا عمل

نگاهی به خودروی هیوندای سانتافه مدل 2020

افزایش تولید، توزیع و نظارت بر ملزومات پیشگیری از کرونا در خراسان رضوی

تبلیغات گمراه کننده توسط بانک ها ممنوع شد

ببینید | بیماری محمدرضا شجریان از کجا شروع شد؟

اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با جو روانی ناشی از FATF در بازار ارز

رونمایی ازگوشی هوشمند گلکسی A71 5G +فیلم

سهام عدالت 205هزار تومانی شامل چه کسانی ست؟

صادرات بنزین به عراق و پاکستان / اولویت صنعت گاز، تامین مصارف داخلی است

برای خرید آپارتمان در منطقه مجیدیه شمالی چقدر باید پرداخت کرد؟

سرمایه گذاری عربستان در یک میدان گازی نامتعارف

طلای سرخ ارزان شد

نفت اوپک به 59 دلار نزدیک شد

پراید 70 میلیون شد؟ +جدول

کرونا با کسب و کارهای ایران چه می کند؟

توسعه خوشه عسل، مورد تأکید شرکت شهرک های صنعتی لرستان است

احتمال ورود ابزارهای جدید مالی به بازار سرمایه

متولدان جدید یارانه معیشت می گیرند

مخالفان و موافقان افزایش سقف بودجه چه گفتند

احتمال ورود ابزارهای جدید مالی به بازار سرمایه

تبدیل اتوبوس به توالت زنان!

آغاز صادرات کالا به عراق از مرز چذابه

فارس من| احتمال دریافت رشوه در مراکز معاینه فنی خودرو خیلی ضعیف است

دانلود آهنگ جدید محمد فخرزاده بنام از عشق توئه

عرضه قلیان در فردیس ممنوع شد

قیمت خودرو مرسدس بنز در بازار +جدول

جزییات پرداخت وام با نرخ 2 درصد بانک دی

بازار سرمایه با فروش تعهدی حرفه ای می شود/ ابتکار کمیته فقهی سازمان بورس

قیمت هر کیلو مرغ، 12 هزار و 200 تومان

بیانیه هواپیمایی ماهان در مورد پروازهای چین

سهمیه بنزین نوروزی در راه است؟

موفقیت دانشمندان در تولید برق از رطوبت هوا

تیر خلاص کرونا به تورها و سفرها!

ویروس کرونا قیمت نفت را کاهش داد

اعتبار 230 میلیاردی برای وام های دانشجویی در نیمه دوم سال تحصیلی/ افزایش متقاضیان وام

قهرمان پور: ریسک ایران در تعاملات بیمه ای و مالی جهان افزایش می یابد

انتشار جزییات رسمی نسل جدید هیوندای i 20+ فیلم

استخدام مهماندار، هاست و ویترس در کافه رستوران آدرین

تبلیغات بانک ها مشروط شد

رونمایی ازگوشی هوشمند گلکسی A71 5G +فیلم

اعتبار 230 میلیاردی برای وام های دانشجویی در نیمه دوم سال تحصیلی/ افزایش متقاضیان وام

کویت واردات محصولات کشاورزی ایران را ممنوع کرد

شیب ملایم افزایش نرخ دلار در بازار

سرمایه گذاری عربستان در یک میدان گازی نامتعارف

هشدار نسبت به هجوم ملخ به مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان

خودروهای 70 تا 100میلیونی بازار تهران +جدول

روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی

اعتبار 230 میلیاردی برای وام های دانشجویی در نیمه دوم سالتحصیلی/افزایش متقاضیان وام

دسترسی به بانک اطلاعاتی بازارهای هدف برای همه تولیدکنندگان یکسان نیست

چند خودرو هنوز کارت سوخت ندارند؟

کرونا با کسب و کارهای ایران چه می کند؟

واردات نزدیک به 2 تن پنبه هیدروفیل به کشور

اعتبار 230 میلیاردی برای وام های دانشجویی در نیمه دوم سالتحصیلی/افزایش متقاضیان وام

ویروس کرونا بیماری نظام سرمایه داری را نمایان کرد

چند خودرو هنوز کارت سوخت ندارند؟

پیشنهاد وزارت نیرو برای تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز در زمستان 1398

جزییات پرداخت وام با نرخ 2 درصد بانک دی

استخدام ویزیتور و بازاریاب حرفه ای در زمینه فروش و بازاریابی قهوه در خوزستان

بدعهدی هندی ها در سرمایه گذاری بندر چابهار

محمد محمودی افتتاح پاسگاه پلیس راه عباس آباد

چرا می گویند معلمان باید 48 ساعت در هفته کار کنند؟! / معلمان در بخش خصوصی و خرید خدمات در ماه یک میلیون تومان هم درآمد ندارند!

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

خبر خوب| پُرآبی پیش روی کشاورزان مازندران

موفقیت دانشمندان در تولید برق از رطوبت هوا

افزایش تقاضا برای تسهیلات بازسازی بافت فرسوده

پیشنهاد تشویق مشترکان خوش مصرف برق و گاز به دولت ارائه شد

عمده ترین مشکل کسب و کارها چیست؟

عوامل افزایش نرخ ارز در بازار/لیست سیاهFATF یا کرونا

هجوم بی سابقه ملخ به استان های جنوبی کشور

برگزاری 220 نمایشگاه فروش بهاره

استخدام تعدادی تایپیست جهت همکاری در فتوکپی مرکزی - اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق، بیمه، مزایا در تهران

تعداد فوتی های مبتلا به ویروس کرونا (کووید 19) در امارات به 18 تن رسید

ثبت نام جدید سهام عدالت انجام می شود؟

اعمال محدودیت برای زیرگذر گیشا بحث کارشناسی دارد/ افزایش امکان دسترسی با افتتاح زیرگذر گیشا/ حاشیه زیرگذر استاد معین خیلی واقعی نبود

محصولات جدید سایپا و ایران خودرو معرفی شدند+عکس

خروج از بنگاهداری برای اداره ی بهتر دارایی های کارگران/ برای کاهش بدهی سازمان تامین اجتماعی به بانک رفاه پیگیری های خوبی انجام شده است

استخدام ویزیتور حرفه ای و نماینده علمی حرفه ای در خراسان رضوی

عمده ترین مشکل کسب و کارها چیست؟

ضربه کرونا به صنعت موبایل و افزایش قیمت گوشی

قیمت انواع موبایل های اچ تی سی در بازار؟ +جدول

نحوه جدا کردن ژله از قالب

نحوه نگهداری طولانی مدت موز

بازار 1398/12/05

جهش فرابورس به اوج جدید

محموله بهداشتی تا 2 روز آینده وارد فارس می شود

دبیر انجمن برنج: نیازی به واردات برای شب عید نداریم

ماهی قرمز سالم چه نشانه هایی دارد؟

50 درصد اقتصاد کشور در وزارت صمت مدیریت می شود

مقصر بازار سیاه فولاد کیست؟/ معاون وزیر صمت: مشکل، وجود تقاضاهای سوداگرانه است

مقصر بازار سیاه فولاد کیست؟/ معاون وزیر صمت: مشکل، وجود تقاضاهای سوداگرانه است