مطالب مرتبط:
سودجویی برخی «پزشکان» از زد و بند با برندهای خاص!
سودجویی برخی «پزشکان» از زد و بند با برندهای خاص!
سودجویی برخی «پزشکان» از زد و بند با برندهای خاص!
سودجویی برخی »پزشکان» از زد و بند با برندهای خاص!
سودجویی برخی پزشکان از زد و بند با برندهای خاص
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 14:052020-01-21پزشكي

سودجویی برخی «پزشکان» از زد و بند با برند های خاص!


پورسانت های میلیونی، سفر های خارجی و عضویت در هیأت مدیره شرکت های واردکننده دارو، بخشی از درآمدزایی برخی از پزشکان است که با توافقات پشت پرده، - برخی از بیماران پس از چند هفته نوبت شان شده و تعداد معدودی نیز با توصیه های منشی منتظر هستند تا در بین مریض، وقتی برای ملاقات پیدا کنند.

شلوغی مطب نشان از اعتماد بیماران به پزشک دارد، متخصص تغذیه ای که هزینه تهیه نسخه هایش کمتر از صدهزار تومان نمی شود؛ صدای پزشک از داخل مطب به گوش می رسد که به بیمار می گوید آدرس داروخانه را از منشی بگیرید.

بیمار که از مطب خارج می شود، منشی کارت و آدرس دو داروخانه را به بیمار می دهد و می گوید حتما دارو ها را از این داروخانه ها تهیه کنید .

نوبت به بیماران دیگر که می رسد همین کار ادامه پیدا می کند؛ من هم بنا به توصیه منشی برای تهیه دارو ها به یکی از همین داروخانه ها مراجعه می کنم؛ وقتی از یکی از پرسنل داروخانه در مورد دلیل ارجاع بیماران مطب آقای دکتر به این داروخانه سوال می کنم می گوید این که موضوع عجیب و غریبی نیست، پزشک به هر بیمار کارت یکی از داروخانه هایی را می دهد که با آن ها کار می کند؛ اگر این اتفاق نیفتد که ما نمی توانیم با داروخانه های دیگر رقابت کنیم و بیمار دارویش را از جای دیگری تهیه می کند .

قانون نانوشته بین داروخانه و پزشک آنجا جالب می شود که نسخه پیچ می گوید: درصد مشخصی بین داروخانه و پزشک تعیین می شود و پزشک به ازای نسخه هایی که می فرستد مبلغ معینی را دریافت می کند؛ گاهی این مبلغ به چندین میلیون تومان در ماه هم می رسد .

*بازار داغ زد و بند پزشکان با داروخانه ها گویی بازار پزشکان زیبایی، تغذیه، زنان و ارتوپدی به نسبت سایر پزشکان داغ تر است، به دلیل اینکه این افراد می توانند مکمل های غذایی بیشتری تجویز کنند؛ البته ناگفته نماند همه پزشک ها شبیه این پزشک نیستند.

برخی، اعتقادی به این کار ها ندارند و منافع بیمار را بر منافع خود ترجیح می دهند.

به طور کلی در مواجهه با این پزشکان می توان آن ها را به چند گروه تقسیم بندی کرد؛ گروهی که تمایلی برای زدوبند با داروخانه ها ندارند، گروهی توافقشان در حد معرفی به داروخانه و دریافت درصدی از مبلغ نسخه است و گروهی دیگر، علاوه بر داروخانه ها با شرکت های پخش مکمل های غذایی نیز قرارداد های نانوشته دارند و این شرکت ها ترتیب مسافرت های خارج از کشور، هدیه سکه های طلا یا پرداخت مبالغی به ازای فروش امانی مکمل ها در مطب را می دهند.

به سراغ یکی دیگر از داروخانه های شهر تهران می روم؛ داروخانه نسبتا بزرگی که بخش های مختلفی برای فروش دارو، مکمل و لوازم آرایشی و بهداشتی دارد، اغلب بیماران پشت باجه های تهیه دارو هستند و بخش فروش مکمل های غذایی و لوازم آرایشی خلوت است، از فروشنده این بخش می پرسم که چرا برخی پزشکان تمایل دارند که بیمارشان از داروخانه ای خاص دارو ها را تهیه کند؟ درحالی که سعی می کند خود را به کاری مشغول کند به آن سمت دیگر داروخانه اشاره می کند، جایی که مردی میانسال با روپوش سفید درحال صحبت کردن با تلفن است و می گوید من اطلاعی از این موضوعات ندارم لطفا سوالتان را از اقای دکتر بپرسید .

*توافقات پشت پرده چند دقیقه ای منتظر می مانم که دکتر داروساز صحبتش تمام شود؛ چهره موجهی دارد، وقتی تلفنش را قطع می کند سوالم را مطرح می کنم؛ از حالت چهره اش به نظر می رسد پاسخ دادن به این سوال خیلی به مذاقش خوش نیامده، اما بالاخره قبول می کند که درباره توافقات پشت پرده پزشکان با داروخانه ها توضیحاتی ارائه دهد.

مدعی است که همیشه تلاش می کند بی دلیل هزینه سنگین دارو ها را به بیمار تحمیل نکند و از داروخانه های دیگری صحبت می کند که چنین کاری می کنند: بعضی داروخانه ها با پزشک ها توافقاتی دارند و مثلا می گویند مکمل فلان که تقویتی است را زیاد نخریده اند.

درصدی به پزشک می دهند و از او می خواهند این دارو را برای بیماران بنویسد که بتوانند دارویشان را بفروشند.

* پزشک حق فروش دارو را ندارد آقای دکتر برای مان درمورد این پدیده توضیح می دهد که، برخی از پزشکان سرشناس نیز اقدام به این کار می کنند برخی پزشکان که مطبشان نزدیک داروخانه است سود بیشتری از این کار می برند؛ همچنین برخی متخصصان تغذیه برای تجویز برخی مکمل ها ماهانه مبلغی را دریافت می کنند، در مواقعی مشاهده می کنیم که مکملی برای بیمار تجویز شده که بیمار نیازی به آن نداشته و وقتی این موضوع را برای بیمار توضیح می دهیم به دلیل اعتماد بیمار به پزشک اصرار دارد که دارو را تهیه کند.

داروخانه به طور مستقیم حق ارائه دارو به بیمار را ندارد و بیمار باید دارو را با نسخه تهیه کند، از سوی دیگر پزشک نیز حق فروش دارو را ندارد و باید بیمار را به داروخانه بفرستد این چرخه به این دلیل که همین تخلفات صورت نگیرد به وجود آمده، اما می بینیم که برخی با این زد و بند ها به دنبال کسب درآمد نامشروع و تحمیل هزینه به بیماران هستند.

*سهامداری شرکت های واردکننده این داروساز در بین صحبت هایش به نکات جالب و قابل تأمل دیگری اشاره می کند؛ برخی از پزشکان علاوه بر اینکه با داروخانه ها قرارداد دارند با شرکت های تامین کننده و پخش دارو هم قرارداد های نانوشته دارند، به طور مثال یک شرکت مکملی را وارد کرده که در بازار هنوز جایگاهی ندارد، با پرداخت درصدی به پزشک از او می خواهد که کالای مد نظر را تجویز کند تا در بازار شناخته شود.

گویا ابعاد این سودجویی فقط به همین زد و بند ها ختم نمی شود و ماجرا وقتی جالبتر می شود که بنا به گفته این داروساز پزشکانی که اسم و رسمی دارند سهامدار شرکت های واردکننده محصولات پزشکی و تجهیزات پزشکی و دارویی هستند و محصولات شرکت خود را برای برای بیمار تجویز می کنند، یا اینکه دارویی را به صورت امانی در مطب نگهداری می کنند و به ازای فروش آن درصدی را دریافت می کنند.

*از تور خارجی تا تهیه ست اداری آقای دکتر بین صحبت هایش به خدمات ویژه شرکت ها برای پزشکان اشاره می کند؛ از تور های مسافرتی خارجی تا پرداخت هدایای ویژه، البته این خدمات علاوه بر حق پزشک در قبال تجویز دارو ارائه می شود! شرکت های واردکننده به داروخانه هایی که فروش خوبی داشته باشند نیز همین خدمات را ارایه می کنند و علاوه بر این امکاناتی مانند مبل صندلی و ست های اداری را برای داروخانه تامین کند.

صحبت از نحوه رسیدگی به این تخلفات به میان می آید؛ داروساز توضیح می دهد: این موضوع نوعی تحمیل هزینه های اضافی به بیمار است.

در موضوع حقوق بیمار رسیدگی به تخلفات پزشکان بر عهده سازمان نظام پزشکی است و از سوی دیگر رسیدگی به تخلفات داروخانه ها در حیطه اختیار وزارت بهداشت است.

اما نباید از این نکته غافل شویم که اعضای نظام پزشکی خودشان ذی نفع هستند و برخورد جدی با پزشکان متخلف صورت نمی گیرد.

همچنین در حوزه داروسازان نیز برخی پرسنل سازمان غذا و دارو که خودشان داروساز هستند همزمان یک یا چند داروخانه دارند و در این بازار سهیمند.

*غرفه های مشاوره با مانکن های غیر متخصص! این متخصص به نقش منشی ها در این پازل نیز اشاره می کند و توضیح می دهد، برخی از پزشکان برای اینکه خودشان را در معرض اتهام قرار ندهند بستن این قرارداد ها را به منشی های خود می سپارند و در این بین درصدی هم به منشی کلینیک یا مطب اختصاص پیدا می کند؛ این نکته را مد نظر داشته باشید که بخش قابل توجه سود داروخانه ها از حوزه مکمل و لوازم آرایشی و بهداشتی است لذا باید برای سود بیشتر درصدی را برای منشی یا پزشک در نظر بگیرد.

بحث فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در داروخانه ها هم در نوع خودش جالب به نظر می رسد؛ بر اساس توضیحات این متخصص برخی داروخانه ها از غرفه هایی برای ارایه مشاوره های پوست و مو و محصولات زیبایی برخوردارند که این غرفه ها از سوی شرکت های پخش یا تولید در داروخانه استقرار یافته و توسط عده ای از افراد غیرمتخصص اداره و به متقاضیان خدمات رایگان پوست و مو ارایه می دهند؛ از سوی دیگر شرکت نیز مبالغی را به عنوان اجاره بها به داروخانه پرداخت می کند.

این افراد عموما مانند مانکن عمل می کنند و اطلاعاتی را که شرکت به آن ها دیکته کرده است را به بیمار ارائه می دهند.

*تبلیغ فریبنده محصولات خارجی طبق گفته های این داروساز، در قانون آمده که ارائه تبلیغات فریبنده جرم است، اما می بینیم که کسی به این موضوع رسیدگی جدی نمی کند، چون منافع ذی نفعان به خطر می افتد.

در کشور های خارجی کسی حق ندارد که چنین اقداماتی انجام دهد و به بروشور محصولات آن ها می توان استناد کرد، اما متاسفانه برخی پزشکان یا داروخانه ها بروشور این محصولات را به گونه ای ترجمه می کنند که بیمار به خرید محصولات ترغیب شود! برخی داروخانه ها از غرفه هایی برای ارایه مشاوره های پوست و مو و محصولات زیبایی برخوردارند که این غرفه ها از سوی شرکت های پخش یا تولید در داروخانه استقرار یافته و توسط عده ای از افراد غیرمتخصص اداره و به متقاضیان خدمات رایگان پوست و مو ارایه می دهند.

به طور مثال یکی از پزشکان مشهور تغذیه فرآورده ای را برای یک خانم لاغراندام تجویز کرده بود که معمولا از این فراورده برای کاهش وزن استفاده می شود، هرچند معتقدم این محصول تاثیر زیادی هم در لاغر شدن ندارد؛ وقتی از این خانم سوال کردم که این محصول برای چه کسی هست؛ گفت پزشک برای خودم تجویز کرده است، برای پیشگیری از چاقی! این موضوع نوعی بازی و فریب بیمار است.

*پزشکانی با نسخه های طلایی به سراغ داروخانه ای دیگر در یکی از مناطق حاشیه ای شهر تهران می رویم، محیط داروخانه تقریبا خلوت است و دیگر از آن شلوغی و فضای لوکس خبری نیست؛ آنطور که نسخه پیچ های داروخانه می گویند عموم داروخانه ها ترجیح می دهند با پزشکانی کار کنند که نسخ بیشتری دارند، متخصص های ریه، پوست و مو، قلب و ارتوپد معمولا نسخه های گران تری دارند، و معمولا هم دارو های خارجی تجویز می کنند.

از نسخه پیچ می پرسم که مگر حاشیه سود دارو مشخص نیست؟ در این بین سود داروخانه در قبال این معامله با پزشک چقدر است؟ توضیح می دهد: حاشیه سود داروخانه از دارو، طبق تعرفه ها است و سود مشخصی از دارو ها کسب می کنند؛ با این حال مشخص است که داروخانه هرچه داروی بیشتری بفروشد سود بیشتری هم به دست می آورد و می تواند با توجه به افزایش فروش از امتیاز شرکت های داروسازی نیز استفاده کنند.

*سود داروخانه ها از زدوبند با پزشکان چقدر است؟ داروخانه ها آن گونه که نسخه پیچ ها می گویند ترجیح می دهند با پزشکانی کار کنند که نسخه های گران تری می نویسند.

نسخه پیچ داروخانه می گوید: متخصص های ریه، مغز و اعصاب و قلب نسخه های گران تری دارند.

آن ها معمولا دارو هایی می نویسند که گران هستند و از طرفی معمولا هم دارو هایی خارجی هستند که قیمت شان از دارو های ایرانی بیشتر است.

با این حال، شریک کردن پزشکان در سود داروخانه در شرایطی که فروش دارو طبق تعرفه های تعیین شده است منطقی به نظر نمی رسد، اما مسؤولان داروخانه ها دو دلیل برای انجام چنین کاری دارند.

دکتر داروخانه ای در شمال تهران می گوید: سود داروخانه ها از فروش دارو طبق تعرفه هاست.

وی ادامه می دهد: در مواقعی مشاهده می کنیم که داروساز به شرکت پیشنهاد می دهد که در ازای مقدار مشخصی خرید دارو تخفیف بگیرد یا چندین بسته از یک محصول را رایگان دریافت کند.

از سوی دیگر هرچه داروخانه فروش بیشتری داشته یا به اصطلاح پاخور بیشتری داشته باشد امتیاز داروخانه بالاتر می رود و اگر کسی که داروخانه را راه اندازی کرده بخواهد امتیاز آن را بفروشد داروخانه قیمت بیشتری دارد.

از سوی دیگر وقتی بیماری به داروخانه مراجعه می کند در کنار خرید دارو لوازم آرایشی بهداشتی و دارو های OTC نیز خریداری می کند که این موضوع هم سود خوبی برای داروخانه به همراه دارد.

*تجویز دارو به دلیل سودجویی تخلف است بشیر خالقی نماینده مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است، یک وقت هست که شرکت های دارو سازی برای معرفی دارو های خود به پزشکان بسته یا نمونه دارویی را برای هر پزشک می فرستند تا دارویشان را تبلیغ کنند و به پزشک معرفی کنند که این موضوع اشکال ندارد، اما اگر این شرکت ها مخصوصاً با ارسال مشوق هایی از دکتر بخواهند که به جای مثلاً دارویی که ممکن است برای بیمارمفید تر باشد، داروی آن ها را تجویز کند مرتکب عمل خلاف قانون شده اند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی توضیح می دهد: پزشک باید طبق تشخیص خود بهترین دارو را برای بیماری تجویز کند و هر عاملی که باعث شود دکتر هزینه اضافی یا طول درمان اضافی به مریض تحمیل کند، درست نیست.

البته اثبات این موضوع مشکل است، اما اگر مردم با چنین موردی برخورد کردند می توانند به نهاد های نظارتی اطلاع دهند و از پزشک شکایت کنند.

وی ادامه می دهد: در مورد داروخانه ها نیز معاونت نظارت بر درمان وزارت بهداشت باید نسبت به این مسائل هوشیار باشد و علی رغم نظارت درست، به شکایت های مردم توجه داشته باشند و بعد از آن که مطمئن شد که فلان پزشک یا فلان داروخانه مرتکب تخلف شده است با آن برخورد کند.

این نماینده مردم در مجلس ابراز می دارد: از طرف دیگر وزارت بهداشت در داروخانه ها می تواند قوانین کنترلی اعمال کند و مثلاً دارو های خاص را طبق روال کنونی در اختیار داروخانه های مشخصی قرار دهد تا نظارت بر نسخه پزشکان و داروخانه ها آسان تر شود.

*پیگیری تخلفات در سازمان نظام پزشکی برای بررسی بیشتر موضوع با مسؤولان سازمان غذا و دارو ارتباط برقرار کردیم، به گفته این افراد این تخلفات عموما از سوی پزشکان صورت می گیرد و پزشکان نباید این قرارداد های نانوشته را بپذیرند؛ لذا برخورد با این تخلفات را در حیطه وظایف خود ندانسته و آن را به سازمان نظام پزشکی ارجاع دادند.

جواد مولایی، یکی از اعضای شورای عالی نظام پزشکی در اینباره به فارس می گوید: صرفا مسئله سودجویی دلیلی برای ارجاع بیماران به یک داروخانه خاص نیست به دلیل اینکه ممکن است دارو داروی خاصی باشد و تنها یک داروخانه منتخب اقدام به فروش آن دارو کند، از سوی دیگر اگر بیمار تخلفی را در این زمینه مشاهده کند می تواند موضوع را از طریق سازمان نظام پزشکی پیگیری کند، پزشک نمی تواند بیمار را ملزم کند که از داروخانه خاصی خرید دارو را انجام دهد.

وی ادامه می دهد: بیمار این حق را دارد که از داروخانه مدنظر خود دارو را تهیه کند، این موضوع را مد نظر داشته باشید که صرفا تجویز هرگونه مکملی دلیلی برای تخلف پزشک نیست و این موارد بسیار نادر هستند؛ بیمار نمی تواند در تجویز پزشک دخالتی داشته باشد، اما در صورتی که مشکلی برای بیمار ایجاد شود و در مراجع مرتبط تجویز اشتابه پزشک ثابت شود؛ بیمار می تواند موضوع را پیگیری کند.

مولایی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی پزشکان بیمار را تشویق به تهیه داوی خارجی می کنند می گوید: ممکن است پزشک در تجویز های مختلف به این نتیجه رسیده باشد که یک داروی خارجی می تواند در درمان یک نوع بیماری موثرتر واقع شود، اما این موضوع به معنای اثربخشی تمام دارو ها نیست و نمی توان با این موضوع کیفیت دارو های ایرانی را زیر سوال برد؛ در حال حاضر به دلیل با کیفیت بودن دارو های تولید داخل واردات محصولات مشابه آن ها متوقف شده است.

*حل معضل با سیستم ارجاع حیدرعلی عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تدابیر وزارت بهداشت برای برخورد با تخلفاتی که در حوزه دارو و درمان صورت می گیرد، توضیح می دهد: واحد نظارت معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی وظیفه نظارت، بازدید و مصاحبه با بیماران را در مراکز درمانی و مطب ها دارد و در صورتی که با موارد خالف قانون رو به رو شود با متخلفان برخورد خواهد کرد.

عابدی می گوید: برای جلوگیری از هرگونه تخلف این قانون وجود دارد که در سربرگ ها نام آزمایشگاه و یا داروخانه نوشته نشود و بیمار خودش انتخاب کند که به کدام داروخانه مراجعه کند.

البته در آینده نزدیک با اصلاح سیستم ارجاع مشکالت بیماران در این خصوص حل خواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: اگر تخلفی از ســوی پزشکی در این خصوص صورت گرفته باشد بیماران میتوانند به واحد نظارت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند و حتما برخورد های الزم در ایــن خصوص صورت خواهد گرفت.

*کلام آخر ارتباط ناسالم پزشکان با مراکز درمانی فقط منحصر با داروخانه نیست بلکه پزشکان با آزمایشگاه و مراکز تصویربرداری نیز چنین ارتباطی را برقرار می کنند؛ ارتباط ناسالمی که منجر به تحمیل هزینه های سنگین به بیماران می شود؛ باید دید وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و سازمان نظام پزشکی برای حل این معضل چه راهکاری را تدبیر خواهند کرد، هرچند که طبق گفته کارشناسان بهترین راه حل این زدوبند ها و جلوگیری از این تخلفات اجرای نظام ارجاع است و الکترونیکی شدن نسخ است.

منبع: فارس
کلید واژه ها: دارو - داروخانه - بیمار - داروخانه ها - بیماران - پزشک - منشی - دارو ها - پزشکان - یکی از - توصیه - درآمدزایی - نوبت - توافقات - اعتماد - مراجعه - ادامه - متخصص - خارجی - شلوغی - عضویت - مدیره - تغذیه - هزینه - شرکت - هفته - هیأت - دیگر - برند - کارت

آخرین اخبار سرویس:
عکس| کرونا به اراضی اشغالی رسید

آموزش تهیه چیکن کرایی غذای خوشمزه پاکستانی

کرونا به «تهران» و «گیلان» رسید

تصویری جدید از ویروس کرونا

چهارمین محموله کیت های تشخیصی chr(034)کروناchr(034) تحویل انستیتو پاستور شد

ان بی سی نیوز: حدود 80 درصد مبتلایان از وضعیت بیماری خود بی اطلاعند

برخورد پلیس فتا با افرادی که در خصوص کرونا شایعه پراکنی کنند

علل درد تخمدان در خانم ها و درمان های موثر آن

چهارمین محموله کیت های تشخیصی کرونا تحویل انستیتو پاستور شد

آغاز بسیج عمومی برای مقابله با کرونا در البرز

رهایی از عوارض سکته مغزی با تحریک مغناطیسی مغز

یک بیمارستان در بابل ویژه پذیرش بیماران مشکوک به کرونا شد

توضیحات مدیرکل دارو درباره توزیع ماسک و ژل ضد عفونی در داروخانه ها

تهرانی ها سوالات کرونایی را از 190 بپرسند

مردم یزد نگران کرونا نباشند اما هشدارها را جدی بگیرند

مقابله با ویروس کرونا پروژه مشترک مردم و حاکمیت سیاسی است

آغاز به کار بیمارستان میناگر بابل به عنوان بیمارستان مستقل برای افراد مشکوک به کرونا ویروس

تصویری جدید از ویروس کرونا

راهکارهای مهمّ برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

ویدیویی از بیمارستان مسیح دانشوری تهران

برخورد پلیس فتا با افرادی که در خصوص کرونا شایعه پراکنی کنند

ویروس کرونا؛ تایید 9 مورد دیگر ابتلا به کرونا در ژاپن

راه های پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس

735 مورد مشکوک به ویروس کرونا صحت دارد؟

توضیحات مدیرکل دارو درباره توزیع ماسک و ژل ضد عفونی در داروخانه ها

عراقی ها پیگیر وضعیت بشار رسن بعد از اعلام رسمی کرونا در ایران

روزانه 100 هزار ماسک در استان فارس تولید می شود

واکنش ایران به سخنان وزیر بهداشت ترکیه

سخنان وزیر بهداشت ترکیه درباره کروناویروس در ایران

صبحانه مفصل بخورید تا چاق نشوید!+ عکس

برای نخستین بار بهبودیافتگان کرونا در چین از مبتلایان سبقت گرفت

کرونا در ایران باز هم قربانی گرفت / 2 گیلانی جان دادند

اختصاص یک بیمارستان در بابل برای بیماران مشکوک به کرونا

آمار مرگ و میر کرونا به 4 نفر رسید

9 باور اشتباه رایج درباره تخم مرغ که شاید شما هم پذیرفته باشید

مردم احساس رعب و وحشت نداشته باشند

ربیعی: اتاق اطلاع رسانی درباره کرونا تشکیل می شود

آمار 735 نفر مبتلا به کرونا در ایران صحت دارد؟

ربیعی: اتاق اطلاع رسانی درباره کرونا از فردا در وزارت بهداشت تشکیل می شود

اعلام آخرین وضعیت سلامتی استاد شجریان

کرونا در ایران و آخرین خبر

آمادگی تعزیرات برای برخورد با گران فروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف

کرونا در ایران باز هم قربانی گرفت / 2 گیلانی جان دادند

وزارت بهداشت: سخنان وزیر بهداشت ترکیه درباره کروناویروس در ایران، درست منعکس نشده است

مشاور وزیر بهداشت: ویروس کرونا در ایران جان 4 نفر را گرفت

صوت منتسب به رییس سازمان اورژانس تکذیب شد

مردم احساس رعب و وحشت نداشته باشند/تامین ماسک مراکز درمانی قم

ویروس کرونا؛ 735 مورد مشکوک به ویروس کرونا صحت دارد؟

روش صحیح استفاده از سشوار

سخنان وزیر بهداشت ترکیه درباره کروناویروس در ایران، درست منعکس نشده است

با دست هایتان به مبارزه با کرونا بروید

کرونا به «تهران» و «گیلان» رسید

راهکارهای مهمّ برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

درمان سه سوته دردهای شدید معده در خانه!

صوت منتسب به رییس سازمان اورژانس تکذیب شد

مردم احساس رعب و وحشت نداشته باشند

تشریح وضعیت کووید19 از زبان رییس سازمان جهانی بهداشت

هیچ مورد مشکوکی از بیماری کرونا در یزد مشاهده نشده است/ لزوم مداومت در رعایت بهداشت فردی

یک بیمارستان در بابل ویژه پذیرش بیماران مشکوک به کرونا شد

علت بستری استاد شجریان اعلام شد

کمبود ماسک در استان سمنان وجود ندارد

یک بیمارستان در بابل ویژه پذیرش بیماران مشکوک به کرونا شد

سخنگوی وزارت بهداشت: با روح و روان مردم بازی نکنید

سخنان وزیر بهداشت ترکیه درباره کروناویروس در ایران درست منعکس نشده است

سخنان وزیر بهداشت ترکیه درباره کروناویروس در ایران، درست منعکس نشده است

خانم هایی با پوست سفید چه رنگی لباس بپوشند؟

پلیس فتا با افراد شایعه پراکن در باره کرونا برخورد می کند

تحریک مغناطیسی مغز راهی برای درمان عوارض سکته مغزی

یک بیمارستان در بابل ویژه پذیرش بیماران مشکوک به کرونا شد

کمبود ماسک در استان سمنان وجود ندارد

شیوع کرونا در ایران؛ هشتگ «مرز با ایران را ببندید» در ترکیه داغ شد

جزییات جدید از وضعیت کرونا در کشور

موردی از ابتلا به کرونا ویروس در خوزستان مشاهده نشده است

پرواز های هواپیمایی کویت و عراق به ایران لغو شد

پلیس فتا با افراد شایعه پراکن در باره کرونا برخورد می کند

به جای ماسک زدن ؛ برای جلوگیری از ابتلا به کرونا دست هایتان را مکرر بشویید !

علت بستری استاد شجریان

برخورد «پلیس فتا» با افرادی که در خصوص «کرونا» شایعه پراکنی کنند

سوپی خوشمزه که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کند

صندوق سیار اخذ رای در بیمارستان های بجنورد

بیشتر موارد مشکوک به کرونا، آنفولانزاست

پلیس فتا با افراد شایعه پراکن در باره کرونا برخورد می کند

سازمان جهانی بهداشت: شیوع کورونا در ایران «بسیار نگران کننده» است| پنجره فرصت دارد بسته می شود

علت بستری استاد شجریان اعلام شد

صوت منتسب به رییس سازمان اورژانس تکذیب شد

مشاهده بیمار مبتلا به کروناویروس در سبزوار تکذیب شد

افزایش وزن می تواند عوارض بیماری هپاتیت اتوایمیون را بیشتر کند

انتقال 5 فرد مشکوک به کرونا به تهران

5 غذای تقویت کننده سیستم ایمنی

آمار مرگ و میر کرونا به 4 نفر رسید/ تعداد مبتلایان 18 نفر

بیمار بستری شده در ملکان مشکل تنفسی دارد/انجام آزمایش ویروس کرونا

وزیر بهداشت لبنان: نتایج آزمایش کرونای یک خانم لبنانی که از قم وارد بیروت شده، مثبت بوده

در اعلام افراد مبتلا به کرونا پنهان کاری نمی کنیم

کرونا خیلی کشنده نیست اما درمان و واکسن هم ندارد،ماسک برای افراد سالم ضروری نیست/اینفوگرافیک

آینده تمام کودکان زمین در معرض خطر+ عکس

علائم بارداری پسر روی شکم زن حامله

افزایش وزن می تواند عوارض بیماری هپاتیت اتوایمیون را بیشتر کند

پویش «نه به کرونا» فعال شد

مشاهده بیمار کرونا در سبزوار تکذیب شد

تاکنون مورد مثبت کرونا در استان فارس نداریم

سودجویی برخی «پزشکان» از زد و بند با برند های خاص!

سودجویی برخی «پزشکان» از زد و بند با برند های خاص!