مطالب مرتبط:
نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا
نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا
کدام تجهیزات آمریکایی در حمله موشکی ایران در عین الاسد مستقر بودند؟ +عکس
کدام تجهیزات آمریکایی در حمله موشکی ایران در عین الاسد مستقر بودند؟ +عکس
این تجهیزات آمریکایی در حمله موشکی ایران در عین الاسد مستقر بودند؟ +عکس
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 بهمن 1398 ساعت 00:152020-01-20بين الملل

نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا


گروه بین الملل خبرگزاری فارس مهدی پورصفا: افکار عمومی آمریکا به عنوان جامعه ای حامی نظامی گری و نیروهای مسلح این کشور شناخته می شود.

تجربه تاریخی دوره های گوناگون نشان می دهد که سطح حمایت از نیروهای نظامی در جامعه آمریکا حتی در تاریک ترین روزهای نیروهای .

- گروه بین الملل خبرگزاری فارس مهدی پورصفا: افکار عمومی آمریکا به عنوان جامعه ای حامی نظامی گری و نیروهای مسلح این کشور شناخته می شود.

تجربه تاریخی دوره های گوناگون نشان می دهد که سطح حمایت از نیروهای نظامی در جامعه آمریکا حتی در تاریک ترین روزهای نیروهای مسلح این کشور به طرز قابل توجهی بالاست.

به عنوان مثال در اوخر دهه 60 و اوایل دهه 70 میلادی به رغم وقایعی همچون قتل عام می لای و تظاهرات های گسترده ضد جنگ هنوز نیمی از جامعه آمریکا حامی ادامه حضور نیروهای نظامی این کشور ویتنام بودند.

این در حالی بود که در بدو ورود آمریکایی ها به ویتنام در سال 1965 میلادی این حمایت بیش از 80 درصد جامعه این کشور را در برمی گرفت.

این روحیه زمانی که با علاقه سنتی مردم این کشور و سیاستمداران آن به اسلحه ترکیب می شود، سبب می شود تا در اغلب مواقع حمایت از عملیات های نظامی برون مرزی با وجود هزینه های سنگین واقعیتی اجتناب ناپذیر در جامعه این کشور و مسئولان آن باشد، به ویژه اگر حمله ای علیه منافع دولت آمریکا و یا اشخاص آمریکایی صورت گرفته باشد.

این الگو در سایر مقاطع تاریخی همچون عملیات بمباران لیبی، تصرف پاناما، عملیات طوفان صحرا در جنگ خلیج فارس، لشگرکشی به عراق و افغانستان و بمباران لیبی قابل مشاهده است.

با این حال نگاهی به واکنش مقامات آمریکایی و مردم این کشور پس از عملیات انتقامی ایران علیه پایگاه آمریکایی ها در عین الاسد نشان می دهد که به رغم خسارات گسترده ارتش آمریکا در این عملیات که چند روز پس از وقوع آن از صفحات تلویزیون های آمریکایی قابل مشاهده بود، حمایت چندانی در بین شخصیت های سیاسی و همچنین مردم این کشور از ماجراجویی های ترامپ وجود ندارد.

* تجربیات تاریخی چه می گویند؟ البته نگاهی به نظرسنجی های صورت گرفته پیش از اتفاقات اخیر نشان می دهد که اغلب مردم آمریکا قبل از اتفاقات اخیر هم نگاه مثبتی به حمله نظامی به ایران نداشتند.

میزان موافقان و مخالفان درگیری نظامی با ایران البته بسته به طرفداران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نیز به شدت با یکدیگر فاصله دارد که این مسئله نیز ناشی از فضای دو قطبی ایجاد شده درآمریکاست.

به عنوان مثال بر اساس نظرسنجی های انجام شده درباره سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین گلوبال هاوک در خردادماه سال جاری، 58 درصد آمریکایی ها خواستار پاسخ غیر نظامی به این رویداد بودند.

البته در این میان 49 درصد طرفداران حزب جمهوری خواه، خواهان اقدام نظامی بودند که این میزان در هواداران حزب دموکرات به 23 درصد می رسد.

در این میان و در حالی که تصور می شد این شکاف بین جمهوری خواهان و دمکرات ها و همچنین عدم حمایت بخش مهمی از جامعه آمریکا از اقدام نظامی علیه ایران با حمله موشکی سپاه پاسداران به عین الاسد رو به کاهش خواهد گذاشت، شواهد میدانی و هچنین اظهار نظرهای مقامات آمریکایی نشان می دهد نه تنها این اتفاق روی نداده بلکه حمایت از رویکرد نظامی گری بر خلاف ذائقه آمریکایی به شدت در حال افول است.

* جمهوری خواهان و عقب نشینی از موضع سابق برای بررسی این ماجرا می توانیم از اظهار نظر مقامات و شخصیت های حزب جمهوری خواه به خصوص پس از حمله به پایگاه عین الاسد آغاز کنیم.

در روزهای ابتدایی پس از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و زمانی که تهدیدات ترامپ به شدت در حال اوج گرفتن بود، سناتور لیندسی گراهام از ضرورت پاسخ سخت نظامی به ایران و حتی بمباران پالایشگاه و میدان های نفتی ایران سخن گفت.

گراهام پس از حمله ایران به پایگاه عین الاسد در گفت و گو با فاکس نیوز به این نکته اشاره کرد که ترامپ از اختیارات لازم برای حمله به ایران برخوردار است، اما لازم نیست که ما به سرعت در این باره عمل کنیم.

این عقب نشینی آشکار از موضع جنگ طلبانه قبلی به رغم واکنش سخت ایران در سایر شخصیت های جمهوری خواه نیز به چشم می خورد.

میچ مک کانل رهبر اکثریت حزب جمهوری خواه در مجلس سنا که چشم امید ترامپ برای رهایی از استیضاح نیز به وی است، در سخنانی در جلسه سنای آمریکا در فردای حمله به عین الاسد خواستار این شد که تا ترامپ در موقعیتی مناسب تر به اقدام تهاجمی ایران پاسخ دهد.

این سخنان در حالی از زبان افراد سرشناس حزب جمهوری خواه بیان می شود که حمله به یک دیسکوی شبانه در برلین غربی سبب شد تا نیروی هوایی آمریکا به دستور ریگان با تمام قدرت لیبی را بمباران کند و حالا همین افراد خواستار شکیبایی در مورد حمله مستقیم به یک پایگاه نظامی این کشور می شوند.

سناتور رند پال که به موضع گیری های متفاوت با سایر هم حزبی های خود شهرت دارد در توییتی با ادامه روند کنونی در تنش آفرینی های ترامپ با ایران مخالفت کرد و  خطاب به دولت آمریکا نوشت: باید پیش از آنکه تنش ها به جنگ بی پایان دیگری در خاورمیانه منتهی شود، تشدید تنش را متوقف کنیم.

سناتور رند پال پیش از این یکی از مشاوران ترامپ در مورد خروج از درگیری های بی پایان در خاورمیانه بوده است.

* وقتی حامیان جنگ عراق ضد جنگ می شوند از سوی دیگر اظهار نظر مقامات آمریکایی در حزب دمکرات و سیاستمداران مستقل هم کاملاً در جهت مخالفت با پاسخ مجدد به حمله انتقامی ایران است.

به عنوان مثال نانسی پلوسی که این روزها به شدت با بحث استیضاح ترامپ درگیر است در توییتی در واکنش به حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد نوشت: بعد از حمله به نیروهای آمریکا در عراق، به دقت وضعیت را رصد می کنم.

باید از ایمنی سربازانمان و از جمله پایان دادن به اقدامات تحریک آمیز غیرضروری از سوی ایران اطمینان حاصل کنیم و بخواهیم که ایران، خشونت را متوقف کند.

آمریکا و دنیا تاب جنگ ندارند.

جوزف بایدن از کاندیداهای حزب دمکرات آمریکا نیز جزو کسانی بود که در مقابل این حمله موضع مثبتی را اتخاذ نکرد.

بایدن در حالی که پیش از این ترور سردار سلیمانی را به منزله انفجار یک دینامیت از سوی آمریکا دانسته بود و تهدید حمله به اماکن فرهنگی ایران را نشانه تنگ تر شدن حلقه محاصره بر ترامپ عنوان می کرد در توییتی نوشت: من فعلاً درباره اخبار امشب تا زمانی که اطلاعات بیشتری داشته باشیم، اظهار نظر نمی کنم.

این اظهار نظر از سوی پلوسی و بایدن در حالی بیان می شود که هر دو سیاستمدار به لایحه حمله آمریکا به عراق در سال 2003 رأی مثبت داده بودند.

علاوه بر این خانواده بایدن نیز به صورت سنتی عضو نیروهای مسلح آمریکا هستند و پسر فوت شده بایدن چندین سال به عنوان تفنگدار در نیروی تفنگداران ایالات متحده آمریکا خدمت کرده بود.

بنابر این موضع انتقادی و بی تفاوت از سوی این دو نشانه تردید جدی در بین سیاستمداران آمریکایی در مورد افزایش تنش با ایران است.

علاوه بر جریان اصلی حزب دموکرات، طیف چپ گرای این حزب و همچنین سیاستمداران مستقل آمریکایی مخالفت خود را با هرگونه پاسخ نظامی به عملیات انتقامی سپاه اعلام کردند.

وندی شرمن مذاکره کننده سابق آمریکایی از جمله اولین کسانی بود که در قبال سخنان ترامپ پیرامون این حمله موضع گیری کرد و در توییتی نوشت: همه چیز خوب است!؟ واقعاً.

اگر هر کس دیگری این حرف را زده بود، دونالد ترامپ او را تحقیر می کرد.

البته این خبر خوبی است که هیچ تلفاتی وجود نداشته است و امیدوارم که برای عراقی ها هم این طور بوده باشد اما دونالد ترامپ، اکنون یک برهه بسیار جدی است نه زمان حریف طلبیدن.

الیزابت وارن ، کاندیدای انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در پیامی خطاب به ترامپ در توییتر نوشت: شما تهدید کرده اید که مرتکب جنایت جنگی می شوید.

ما در جنگ با ایران نیستیم.

مردم آمریکا جنگ با ایران را نمی خواهند.

اینجا دموکراسی است.

به این لیست می توان اسامی شاخص دیگری همچون رشیده طلیب ، برنی سندرز ، لئون پانتا وزیر دفاع اسبق آمریکا و آدام شیف رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز اشاره کرد.

* رسانه ها هم از حمایت از حمله متقابل عقب نشستند علاوه بر این حمایت رسانه های آمریکایی از دولت آمریکا پس از حمله انتقامی به عین الاسد نیز همراهی با اقدام نظامی متقابل نبود.

به عنوان مثال شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی به این نکته اشاره کرد که تاریخ از ترامپ به عنوان رییس جمهوری یاد خواهد کرد که خاورمیانه را از دست داد.

از سوی دیگر نشت خبری دونالد ترامپ نیز نتوانست بازخورد چندان مثبتی در بین رسانه ها داشته باشد و برخی از آن به عنوان یک عقب نشینی در مقابل تهدیدهای قبلی یاد کردند و حتی رسانه هایی مانند فاکس نیوز که به طرفداری بیش از اندازه از ترامپ شهرت دارند نیز در این باره تا حدود زیادی محتاطانه رفتار کردند.

* ترامپ هم نگران است اگرچه هنوز نظرسنجی دقیقی در خصوص میزان حمایت مردم آمریکا از ادامه تنش با ایران منتشر نشده اما اطلاعات محدود موجود نشان می دهد که میزان حمایت از استیضاح دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پس از اقدام نظامی علیه ایران با رشد روبرو بوده است.

بر طبق نموداری که سایت civiqs منتشر کرده است، میزان حامیان و مخالفان استیضاح ترامپ از جولای 2018 تاکنون در یک بازه ثابت قرار داشته و تنها در برخی مقاطع حساس به یکدیگر نزدیک شده است.

با این حال اعلام رسمی استیضاح ترامپ توسط نانسی پلوسی در مجلس نمایندگان سبب پیشی گرفتن حامیان از مخالفان استیضاح شد.

در مقابل، با گذشت زمان به تدریج می رفت تا توازن سابق در این باره بار دیگر برقرار شود که ترور سردار سلیمانی و در پی آن پاسخ ایران سبب شد تا بار دیگر رشد مخالفان استیضاح متوقف شده و بار دیگر بر حامیان آن افزوده گردد.

به نظر می رسد این مسأله ای است که خود دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نیز متوجه تأثیر آن بر افکار عمومی این کشور شده و نشریه دیلی بیست در گزارشی به نگرانی ترامپ از تأثیرگذاری آن بر انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور اشاره کرد.

در گزارش این نشریه آمده است: رییس جمهور با صدای بلند از اینکه این حمله می تواند بر دیدگاه رأی دهندگان به وی در انتخابات پیش رو اثر بگذارد، ابراز نگرانی می کرد، چراکه اجتناب از جنگ های پرهزینه در خاورمیانه یکی از وعده های کلیدی و یکی از نقاط تمایز وی با دیگر نامزدها، در انتخابات سال 2016 بود.

وی به صورت خصوصی به متحدان نزدیک خود می گوید کشیدن آمریکا به مداخله یا جنگ تمام عیار دیگری در خاورمیانه، دیوانگی است و اجازه نمی دهد در برابر دیدگان او چنین وضعیتی پیش آید.

* دوقطبی بر سر حمایت از ارتش آمریکا با جمع بندی موارد فوق می توان گفت که احتمالاً برای اولین بار، حمایت از اقدام متقابل علیه یک اقدام نظامی علیه نیروها و تأسیسات ارتش آمریکا در بین سیاستمداران و جامعه ایالات متحده آمریکا با مشکل جدی روبروست.

دلیل اصلی این مسئله بیشتر به تجربیات جنگ عراق و همچنین دو قطبی حاکم بر جامعه ایالات متحده آمریکا باز می گردد.

این دو قطبی هم اکنون علاوه بر جامعه ساختارهای قدرت آمریکا را نیز درگیر کرده است.

اقدامات غیرمنطقی و دیوانه وار ترامپ در عرصه سیاست خارجی باعث شده که آمریکایی ها حتی بر سر حمایت از ارتش خود هم دچار تردید باشند و با آسیب دیدن آن و شکستن هیمنه اش به سردی برخورد کنند.

در افکار عمومی آمریکا آنچه پس از در هم کوبیده شدن پایگاه عین الاسد خود را نشان داد نه حمایت از ارتش آمریکا، که انتقادات تند و صریح از ترامپ بود؛ کسی که اکنون با برملا شدن دروغ آشکارش در خصوص سلامت کامل نیروهای آمریکایی در عین الاسد، با انتقادات جدی تری نیز مواجه است.

انتهای پیام/  
کلید واژه ها: نیروهای نظامی - آمریکا - نیروهای مسلح - افکار عمومی - جامعه - نظامی - خبرگزاری فارس - بین الملل - نظامی گری - کشور - خبرگزاری - افکار - عمومی - حامی - مسلح - تاریخی - حمایت - حمله موشکی - عین الاسد - نشان - مهدی - فارس - دوره - گروه - تظاهرات - قتل عام - میلادی - گسترده - ویتنام - واکنش

آخرین اخبار سرویس:
فرار جنگنده های سعودی و اماراتی با آتش پدافند یمن / دوره جولان دادن متجاوزان بر آسمان یمن هم تمام شد

6 چیز در دنیا که در حال تمام شدن است

شهادت جوان فلسطینی به ضرب گلوله صهیونیست ها

سفیر ایران در عراق: وجود پایگاههای آمریکا در منطقه برای هیچ طرفی سودی ندارد

نگرانی از کرونا و لغو اتحاد نفتی

سفیر ایران در عراق: وجود پایگاههای آمریکا در منطقه برای هیچ طرفی سودی ندارد

سامانه های پدافند هوایی آمریکا وارد پایگاه عین الأسد شد

معامله قرن صدای کارشناسان امنیتی اسراییل را نیز درآورد

شهادت یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست

رابطه کُردها با بغداد در سطح مطلوبی نیست

هنوز کارهای زیادی برای توافق بر سر هزینه با کره جنوبی مانده است

عکس/ مهمترین اعداد خبری روز را در عددنمای پارسینه ببینید

مقتدی صدر به تظاهرات میلیونی تهدید کرد

تاریخ رای گیری درباره کابینه علاوی مشخص نیست

سامانه پدافندی ارتش یمن حملات به شرق صنعا را دفع کرد

نخستین مورد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در ایتالیا

مفتی سعودی به اردوغان حمله کرد

کلینتون، ترامپ را عروسک خیمه شب بازی پوتین خواند

تبادل اسرا میان مخالفان سوری و نظام در حومه غربی حلب

افزایش آمار قربانیان کرونا در ایتالیا

شهادت یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست

سامانه پدافندی ارتش یمن حملات جنگنده های سعودی ـ اماراتی به شرق صنعا را دفع کرد

بازداشت ده ها معترض مخالف دولت توسط پلیس قزاقستان

ارسال هواپیماهای باری نظامی آمریکا به پایگاه «عین الاسد»

کلینتون، ترامپ را chr(034)عروسک خیمه شب بازیchr(034) پوتین خواند

سفیر ایران در عراق: خواهان حل اختلاف با عربستان هستیم

پدافند هوایی انصارالله یمن جنگنده های عربستانی را فراری داد

آیا ورود ایران به لیست سیاه اف ای تی اف به نفع ترامپ است؟

این هفته در روسیه چه می گذرد؟

اظهارات حلبوسی در خصوص جلسه رای گیری دولت جدید عراق

فیلم| آمریکایی ها چرا خاک عراق را ترک نمی کنند

اتحادیه اروپا از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می کند

حملات توپخانه ای متقابل سوریه و ترکیه در ادلب

ائتلاف کردها و اهل تسنن عراق مانع تشکیل دولت محمد علاوی

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی های کروناویروس در جهان

بزرگداشت «مالکوم ایکس» در آمریکا + فیلم

مذاکرات ژنو درباره برقراری آتش بس در لیبی در مسیر درست قرار دارد

گزارش رویترز از شرایط کاری سخت پزشکان شهر «ووهان»

واکنش تند وزیر خارجه کانادا به امتناع ایران از تحویل جعبه سیاه اوکراینی

تصویر از ماسک زدن فردی در شهر ووهان

پدافند هوایی یمن جنگنده های ائتلاف سعودی را فراری داد

مذاکرات ژنو درباره برقراری آتش بس در لیبی در مسیر درست قرار دارد

مقتدی صدر خواستار تسریع در تشکیل کابینه عراق شد

دانلود Trojan War 1.2 بازی استراتژیکی «جنگ تروجان» اندروید

خوشحالی آمریکایی ها از پیوستن ایران به لیست سیاه

درخواست «مقتدی صدر» برای برگزاری تظاهرات در صورت عدم رای اعتماد پارلمان به کابینه عراق

سیستم رباتیک جراحی اتاق عمل را انجام می دهد+فیلم و تصاویر

اطلاعات 120 میلیون خانوار در یک مخزن اطلاعاتی آمازون فاش شد

ببینید | نگاهی به زندگی بی خانمان های سیبری در سرمای کشنده روسیه

سناتور مورفی: ترامپ موجب تقویت نفوذ ایران در لبنان شده

هشدار کارشناسان امنیتی اسراییل نسبت به تبعات معامله قرن

شناسایی 229 مورد ابتلا به کرونا در کره جنوبی ظرف 24 ساعت

وزارت خارجه پاکستان: آمریکا به وعده خود در قبال کشمیر عمل کند

درخواست نژادپرستانه رییس بزرگترین خطوط هواپیمایی اروپا علیه مسلمانان

رییس مرکز تحقیقاتی روسیه: ترامپ معامله قرن را خرج انتخابات 2020 می کند

درخواست «مقتدی صدر» برای برگزاری تظاهرات در صورت عدم رای اعتماد پارلمان به کابینه عراق

5 نکته درباره کروناویروس

پدافند هوایی یمن حمله جدید جنگنده های ائتلاف سعودی را دفع کرد

پالانی که به کمک انگلیس به سلطنت رسید

نخست وزیر تازه عراق در آستانه سقوط قرار دارد؟

آتش سنگین سوریه علیه مواضع تروریستها در ادلب و حلب

فرانسه قدیمی ترین راکتور هسته ای اش را خاموش کرد

حلبوسی: تاریخ رای گیری درباره کابینه علاوی مشخص نیست

استقبال سناتور آمریکایی از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF

شمار مبتلایان به کرونا در چین کاهش یافت

نماینده حماس در لبنان: از حق بازگشت آوارگان چشم پوشی نخواهیم کرد

در «ووهان» چه می گذرد؟ + عکس

سرکنسول ایران شایعه محدودیت ورود اتباع پاکستانی را تکذیب کرد

واکنش سناتورآمریکایی به ایران در لیست سیاه FATF

این گناه نابخشودنی است...

واکنش تند وزیر خارجه کانادا به امتناع ایران از تحویل جعبه سیاه اوکراینی

همراهی سناتور جمهوریخواه با اقدام ضد ایرانی FATF

وزیر امور خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

سرکنسول ایران شایعه محدودیت ورود اتباع پاکستانی را تکذیب کرد

مقتدی صدر به تظاهرات میلیونی تهدید کرد

تحریم های آمریکایی غول نفتی روسیه را به چالش کشید

محتکران زودتر از کرونا دست به کار شدند!

سفر رییس شورای حاکمیتی سودان به جوبا

برای حل اختلاف با کره جنوبی باید کارهای بسیاری انجام داد

استقبال سناتور آمریکایی از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF

ائتلاف کردها و اهل تسنن عراق مانع تشکیل دولت محمد علاوی

توقف فعالیت تجاری در مرز مهران ربطی به کرونا ندارد

درگیری مسلحانه  با گروهک تروریستی در سیستان وبلوچستان / دو مرزبان شهید شدند

وزیر امور خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

فرود 2 هواپیمای امارات در پایگاه نظامی وابسته به خلیفه حفتر

وزیر خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

خشونت ها در بورکینافاسو روزانه 4000 نفر را آواره می کنند

میراث چند هزار ساله خلیج فارس در محاصره میگو ها

در «ووهان» چه می گذرد؟

شناسایی 229 مورد ابتلا به کووید-19 در کره جنوبی ظرف 24 ساعت

عبدالسلام:هدف قرار دادن آرامکو پاسخی طبیعی به جنایت های سعودی است

آخرین جزییات از اعزام زائران به عراق در پی ویروس کرونا

همراهی سناتور جمهوریخواه با اقدام ضد ایرانی FATF

هدف قرار دادن آرامکو پاسخی طبیعی به جنایت های سعودی است

وزیر خارجه هلند با ظریف دیدار کرد

عصبانیت پیمان طالبی از احتکارکنندگان و گران فروشان ماسک در برنامه زنده

خوشحالی آمریکایی ها از پیوستن ایران به لیست سیاه؛ دست تهران بسته شد

نظامیان صهیونیستی یک جوان فلسطینی را در جوار مسجد الاقصی به رگبار بستند

پالانی که به کمک انگلیس به سلطنت رسید

واکنش بازار نفت به پایان ماه عسل روسیه و عربستان

نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا

نگاهی به حمله موشکی به عین الاسد و واکنش افکار عمومی آمریکا