مطالب مرتبط:
آغاز عملیات عمرانی مجموعه فرهنگی و گردشگری بام میبد
هشدار تداوم بارش های سیل آسا در جنوب و شرق کشور
آخرین وضعیت راه ها و جاده های کشور
زخمی شدن 14 نیروی ارتش لبنان در شمال این کشور
هشدار سیلاب در استان های جنوبی کشور
-78 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 دی 1398 ساعت 20:012020-01-10سياسي

گردشگری زیارت ، یکی از محرک های صنایع خلاق و فرهنگی در کشور


دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : گردشگری زیارت می تواند یکی از محرک های صنایع خلاق و فرهنگی در کشور باشد.

- ، شهر مقدس مشهد مهم ترین قطب زیارتی و کانون اصلی گردشگری مذهبی و زیارتی در ایران است و موقعیت ممتازی میان شیعیان جهان و همه مسلمانان و غیر مسلمانان دارد.

با توجه به حضور سالانه بیش از 33 میلیون زائر در این شهر، کیفیت و شرایط فرهنگی و رفاهی در مشهدالرضا می تواند نقش بسیار مهمی در تعمیق و بهبود کیفیت زیارت داشته باشد و شرایط مناسبی را هم برای تجربه معنوی زائران فراهم کند.

اثر معنوی زیارت و ماندگاری آن موضوع بسیار مهمی است که از ظرفیت هویت سازی و توسعه صنایع خلاق مبتنی بر فرهنگ زیارت باید در آن استفاده کرد.

با سید محمد حسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اینباره گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید: فعالیت ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تنها ستادی است که به حوزه های مرتبط با علوم انسانی، اجتماعی و فرهنگ و هنر می پردازد.

این ستاد هم اکنون دو وظیفه اصلی دارد ، اول همان وظیفه ای است که بقیه ستادها در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری مرتبط با موضوع محوری و تخصصی خود دارند، که در اینجا همان فناوری های نرم و هویت ساز و صنایع فرهنگی است و دوم مسئولیتی که از پایان سال 96 به این ستاد واگذار شد که دبیرخانه برنامه زیست بوم توسعه شرکت های خلاق است ؛ برنامه ایست شبیه برنامه حمایت از شرکت های دانش بنیان ولی برای عرصه فرهنگ و هنر، فعالان حوزه صنایع فرهنگی و کسب و کارهای خدماتی و آی تی محور، مخصوصا آن هایی که در حوزه های نوآوری اجتماعی در عرصه های مرتبط با علوم انسانی و اجتماعی و .

فعال هستند.

بنابراین این ستاد به طور جمع بندی یک وظیفه توسعه اکوسیستم و زیست بوم فناوری و نوآوری حوزه های مرتبط با فناوی های نرم و علوم انسانی و اجتماعی و صنایع فرهنگی را دارد و دوم دبیرخانه اجرایی برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق است.

قانون سند راهبردی توسعه فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق چیست؟ سند راهبردی توسعه فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق حدودا از 3 سال پیش در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت.

به این علت که سند بالادستی هرکدام از ستادهای توسعه فناوری کشور، سندی است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه مصوب می شود و همه این ها برآمده از نقشه جامع علمی کشور است.

در نقشه جامع علمی اولویت هایی برای فناوری کشور داریم و آن سند این موارد را احصا کرده است که برای پیگیری توسعه فناوری ها ستادهایی در کشور شکل می گیرد؛ این ستاد ها به عبارتی ستادهای هماهنگی با دستگاه های مختلف مربوط به همان حوزه است.

این سند پارسال در ستاد راهبری نقشه مصوب شد و طی یکسال گذشته اصلاحاتی روی آن در حال انجام است که منتظریم در صحن شورای عالی فرهنگی مصوب شود .

روالی در شورای عالی فرهنگی است به این صورت که سندهایی که معارض نداشته باشد و دستگاه ها در تدوینش هماهنگ عمل کرده اند، به صورت مستقیم مصوب فرض می شود و پس از تصویب در ستاد راهبری نقشه از طرف رییس جمهور ابلاغ می شود که هم اکنون پیگیر این مساله هستیم.

زیارت در سند راهبردی توسعه فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق چه نقشی دارد؟ موضوع زیارت یک مساله محوری است، البته شاید بخش های کمی در این سند به موضوع زیارت اشاره شده است؛ اما نکته این است که ما در کشور به واسطه تمایزهای فرهنگی که داریم باید روی وجوه ممیز و تفاوت ها تاکید کنیم.

گردشگری و گردشگری زیارت همان وجوه ممیز در کشور است.

ما اگر می خواهیم کشوری موفق در حوزه گردشگری باشیم باید به زیارت به عنوان یکی از محورهای اصلی بپردازیم و اتفاقا حوزه زیارت و گردشگری زیارت پیشران و محرک بسیاری از حوزه های جانبی مربوط به خودش است ، مانند سوغات زیارت، اقتصاد زیارت که در شهرهای زائر پذیر و زیارتی شکل می گیرد، مشاغل خانگی که می تواند در عرصه های مختلف از تهیه غذا تا المان ها و سوغاتی که می توانند به وسیله مشاغل خانگی شکل بگیرد، گردشگری زیارت روی روستاهای همجوار شهرهای زیارتی هم تاثیر دارد و می تواند اقتصاد آن روستاها را هم شکل دهد.

شاید تا الان به فروش محصولات ارگانیک روستایی بی توجهی کرده ایم که از خلال یک رویکرد گردشگری زیارت می تواند اتفاق بیافتد.

البته استارت آپ ها کسب و کارهای نوپا و نوآفرینی در کشور داریم که روی این مسائل کار می کنند و یا شتاب دهنده هایی که در این عرصه کار می کنند.

حمایت از حوزه شتاب دهنده های زیارت بحث ساماندهی دو مفهوم دارد : اول اینکه عملا برای فعالان عرصه شتاب دهی ساز و کاری داشته باشیم که خود را معرفی کنند و مورد حمایت قرار بگیرند ؛ دوم اینکه این افراد بتوانند دسترسی ها و شبکه سازی ایجاد کنند برای ذی نفعان .

بخش اول انجام شده است و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مرکز شتاب دهی نوآوری را داریم، ضمن اینکه ستادهای توسعه فناوری از شتاب دهنده های مرتبط خود حمایت می کنند.

اگر افرادی سابقه فعالیت در حوزه شتاب دهی مرتبط با زیارت را دارند آمادگی پذیرش طرح های این افراد را در حوزه شتاب دهنده های زیارت داریم و از آن ها حمایت مادی و معنوی نیز می کنیم.

تا هم اکنون بیش از 40 شتاب دهنده به وسیله حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور ایجاد شده است.

علت اینکه برای حمایت عدد اعلام نمی کنم این است که،طرح شتاب دهنده ها باید با موضوع محوری تطبیق داشته باشد.

به عنوان مثال شتاب دهنده ای که در حوزه زیست فناوری فعالیت می کند نیازمند تجهیزاتی است که شاید شتاب دهنده حوزه صنایع فرهنگی به آن تجهیزات نیاز نداشته باشد ولی حمایت به نحوی است که شتاب دهنده می تواند وارد چرخه فعالیت شودو دعوت می کنم از همه شتاب دهنده های حوزه زیارت که وارد این عرصه شوند.

با توجه به این پتانسیلی که در کشور وجود دارد، باید بخش خصوصی فعال شود.

هم اکنون حدود 610 شرکت خلاق داریم که تقریبا حدود 10 شرکت در حوزه های مرتبط با زیارت فعال هستند.

کمک شرکت ها به یکدیگر از طریق شبکه خدمات کارگزاران خلاق در برنامه توسعه زیست بوم ، شرکت های خلاق المان و مفهومی را با عنوان شبکه خدمات کارگزاران خلاق طراحی کرده ایم که این شبکه شامل بخش دولتی و خصوصی می شود.

به عنوان مثال، شرکتی که در حوزه سوغات زائر فعالیت کرده و به بلوغی رسیده است؛ قطعا می تواند مشاوره مجموعه هایی باشد که به تازگی وارد این عرصه شده اند و اگر بتواند این خدمات را در قالب بسته هایی به شرکت ها ارائه کند، ما برای این بسته ها یارانه در نظر می گیریم و این بسته های را به سایر شرکت های خلاق مرتبط با این حوزه معرفی می کنیم.

مثلا؛ 10 شرکتی که در حوزه سوغات زائر فعالیت می کنند از این شرکت خدمات را دریافت می کنند، توانمند می شوند و به حدی از قابلیت های جدید می رسند.

ما به این فرآیند یارانه می دهیم و شرکت ها هزینه های کمتری پرداخت می کنند؛ در اینصورت هم شرکت بالغ تر که خدمات را ارئه می دهد منتفع مالی می شود و تعامل شبکه سازی اش بیشتر می شود و هم ما به هدف توسعه زیست بوم خود می رسیم ؛با این کار بخش خصوصی بدون کمک دولت باعث تسهیل گری در اشتغال و تولید می شود.

مرکز رشد و فناوری های فرهنگی و زیارت مشهد الگویی برای قم و شیراز جزء نخستین مجموعه هایی که در ستاد با آن ها تعامل کردیم مرکز رشد و فناوری های فرهنگی و زیارت مشهد است.

بخشی از وظایف همه ما در این عرصه گفتمان سازی و ترویج این مفاهیم است که شکل گیری این مرکز رشد در بحث ترویج و گفتمان سازی این مفهوم به ما کمک کرده است؛ ضمن اینکه این افراد توانسته اند برای ما نمونه موفق درست کنند که از همه آنان تشکر می کنم.

وقتی در کشور درباره مفهومی صحبت می کنیم باید نمونه موفقی ارائه کنیم که مرکز رشد و فناوری های فرهنگی و زیارت در عرصه بسیار کمک کرده است.

این مرکز رشد در مشهد می تواند الگویی برای دو شهر قم و شیراز در قالب مرکز رشد و یا مرکز نوآوری های حوزه زیارت شامل گردشگری زیارت، سوغات زیارت و.

باشد .

تلاش کردیم از مرکز رشد و فناوری های فرهنگی و زیارت مشهد حمایت های مادی و معنوی داشته باشیم و تلاش می کنیم دو شهر قم و شیراز هم در این عرصه فعال شوند.

گردشگری زیارت می تواند یکی از محرک های صنایع خلاق و فرهنگی در کشور باشد وقتی از توسعه اقتصادی شرکت ها صحبت می کنیم باید به مزیت های رقابتی و وجوه ممیزی و تمایزها توجه کنیم.

وقتی با بازاری مواجه هستیم که سالانه 60 میلیون زائر در سه شهر مشهد، قم و شیراز دارد و مرزها را در نوردیده و افراد از خارج به ایران می آیند و می توانیم خدمات خود را عرضه کنیم.

قطعا شهرهای زیارتی اگر محور فعالیت های فرهنگی و اقتصاد فرهنگی حوزه گردشگری زیارت باشد، بسیاری از موضوعات دیگر شامل تبلیغات، مد و فرهنگ و خوراک را شامل می شود و گردشگری زیارت به عنوان یکی از پیشران ها و محرک های جدی حوزه صنایع خلاق و فرهنگی در کشور می تواند باشد و ما در تلاشیم با مرکز رشد و فناوری های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری خراسان رضوی،الگوهای موفقی ایجاد کنیم و این بحث را تسری دهیم.


کلید واژه ها: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری - زیارت - صنایع خلاق - فناوری های نرم - فناوری - ریاست جمهوری - توسعه فناوری - گردشگری - معاونت علمی - فرهنگ - فرهنگی - مسلمانان - صنایع - توسعه - گردشگری مذهبی - هویت - معاونت - جمهوری - خلاق - یکی از - شرایط - ریاست - کیفیت - معنوی - مشهدالرضا - دبیر - علمی - مشهد - ستاد - کشور

آخرین اخبار سرویس:
تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 173

ابتکار نوشت/ محمد‏علی وکیلی: ماراتن منفی‏ بافی راه افتاده

رونمایی توییتری محسن رضایی از یک اقدام دولت که آن را غیرقانونی می داند

تاکید سحنگوی دولت بر کسب رضایت عامه در انتخابات/ مسیر رضایت مردم را مین گذاری نکنیم

درخواست مسیح مهاجری برای تغییر در ترکیب اعضای شورای نگهبان / نظارت شورای نگهبان،استسلاقی است!

«ایده گفتارهای فقه حکومتی» به جلسه دوم رسید

تلاوت ترتیل صفحه 278 قرآن باصدای خلیل الحصری+صوت و متن آیات

آزادی 29 بانوی زندانی به مناسبت روز مادر

درخواست مسیح مهاجری برای تغییر در ترکیب اعضای شورای نگهبان / نظارت شورای نگهبان،استسلاقی است!

مراسم عزاداری ایام فاطمیه از 7 بهمن در ساری برگزار می شود

واکنش به مراسم کتاب سوزی توسط فردی به نام تبریزیان

نگاه نتیجه محوری در تدوین برنامه اصفهان 1405

اعتمادنوشت/ محمد عطریانفر:مهم ترین راه صیانت از شورای نگهبان پاسخگویی به افکار عمومی است

درخواست مسیح مهاجری برای تغییر در ترکیب اعضای شورای نگهبان / نظارت شورای نگهبان،استسلاقی است!

بانوان در دوران دفاع مقدس به صورت غیرمستقیم نقش فعالی داشتند

زیباکلام: پایداری ها و احمدی نژادی ها پیروز انتخابات مجلس هستند/اگر عارف کاندیدا می شد100هزار رای هم نمی آورد

زیباکلام: پایداری ها و احمدی نژادی ها پیروز انتخابات مجلس هستند/اگر عارف کاندیدا می شد100هزار رای هم نمی آورد

نقشه دشمنان برای افراد شاخص انقلاب با «پول، زن و مقام»

جامعه آرام، محصول رسانه متعهد!

پس از تحریم سپاه و سپاه قدس باید نگرانی ها جدی گرفته می شد/ اینکه سیاست فشار حداکثری آمریکا تا کجا ادامه دارد، مبهم است

تری اتلون قهرمانی کشور| آذربایجان شرقی در دواتلون اول شد

تصاویر | واکنش مردم به حضور رییس جمهور در یک بیمارستان

آغاز برنامه های بیت الزهرای حاج قاسم در ایام فاطمیه از هفتم بهمن ماه

جو بایدن: اگر رییس جمهور شوم به برجام برمی گردم

منوچهر هادی در بغل یکتا ناصر، کنار ساره بیات

جبهه پایداری حق قانونی برای فعالیت ندارد اما تبلیغات زودهنگام و غیرقانونی انجام می دهد

واکنش حوزه علمیه به آتش زدن کتاب هاریسون توسط روحانی مدعی طب سنتی

زمان ثبت نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب اعلام شد

مجازات فحاشی و هتک حرمت در فضای مجازی / تصمیم مسئولین قضایی در برخورد با هتاکی به شهید سلیمانی در فضای مجازی چیست؟

نشست محرمانه مقام های دولت ترامپ با اعضای سنا درباره ایران

صفر تا صد علم مدیریت/ چرا انقلاب صنعتی در ایران تحقق پیدا نکرد؟

صفحه نخست روزنامه های شنبه 5 بهمن

واعظی به کدخدایی: 10 هزار نفری که رد صلاحیت کردید، فامیل رییس جمهور بودند!؟

توصیه پدر آیت الله العظمی مظاهری به ایشان چه بود؟

واکنش حوزه علمیه به آتش زدن کتاب هاریسون توسط روحانی مدعی طب سنتی

تجمع عزاداران فاطمی در 2 میدان تهران

مردهای جذاب و مورد علاقه ی خانم ها، این شکلی اند!

نقشی بر قلب شهر

نقش شبکه های برون مرزی ایران در غلبه روایت جمهوری اسلامی بر تبلیغات آمریکا

ویدئو / چند دانشجوی ایرانی رفته اند و چند نفر بازگشته اند؟

صفحه نخست روزنامه های شنبه 5 بهمن

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز شنبه

تنیس بین المللی جوانان| قرعه کشی مسابقات انجام شد؛ آغاز مقدماتی پسران در کیش

برنامه عزاداری میثم مطیعی در فاطمیه دوم اعلام شد

لیگ جهانی کاراته وان| خاکسار بازی را مقابل سوییس واگذار کرد

سپاه قدس رزمندگان بدون مرزند؛ رزمندگانی که هرجا نیاز باشد، آن ها در آنجا حضور پیدا می کنند؛ کرامت مستضعفان را حفظ می کنند

حدیث روز | نتایج کار خیر و پرداخت صدقه

زیباکلام: پایداری ها و احمدی نژادی ها پیروز انتخابات مجلس هستند

تصاویر کمیاب از ویکتور خارا، موسیقیدان انقلابی شیلی

کسانی که در دولت می گویند شورای نگهبان خطا کرده، آیا این خطا در تأیید صلاحیت آقای روحانی صورت نگرفته است؟

اعلام نامزدی کفیل ریاست جمهوری بولیوی برای انتخابات آتی

غفوری: از بازی در دبی ناراحتیم/ مشکلات زیادی داشتیم

برنامه دعای کمیل و ندبه در کشور/ مناجات خوانی ارضی، سازور، پویانفر و نریمانی

ضرورت همیاری آستان قدس ودانشگاهیان برای رفع نیازهای انسان و جامعه

نشست شورای اداری یزد با حضور رییس قوه قضاییه

شهادت سردار سلیمانی آغازی بر پایان حضور آمریکا در منطقه خواهد بود/ سپاه ابهت آمریکا در منطقه را فروریخت

اختتامیه نخستین رویداد تخصصی تولید محتوای فضای مجازی برگزار شد

پاسخ ستاد عالی مسابقات قرآن به اظهارات یک فعال قرآنی

مردم باید به پیام رسان های بومی احساس نیاز کنند

ثوری: کسب سهمیه المپیک کار آسانی نیست

تکذیب گفت وگوی ظریف با همتای استرالیایی خود درباره یک زندانی

شهید سلیمانی، آرامش را به جهان اسلام بازگرداند

شهید سلیمانی، آرامش را به جهان اسلام بازگرداند

موضع رسمی پرسپولیس درباره وضعیت بیرانوند، بشار رسن و کادر فنی جدید

زیباکلام: پایداری ها و احمدی نژادی ها پیروز انتخابات مجلس هستند

شهید سلیمانی، آرامش را به جهان اسلام بازگرداند

برخی از روحانیون زندگی پرتجملی دارند/ دشمن امروز با پول، زن و مقام به دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی است

یادواره شهدای والفجر 5 و ایل شوهان برگزار شد

ماجرای تخریب حرم امامین عسکریین(ع) توسط تکفیری ها/ بازسازی سامرا ادامه دارد

شهید سلیمانی، آرامش را به جهان اسلام بازگرداند

تصویری از فرمانده سپاه و سردار تنگسیری در جمع مردم سیل زده هرمزگان

محل های دفن پیکر مطهر چهار شهید گمنام در یزد مشخص شد

گره گشایی مشکلات مدیریتی با دانش حکمرانی اسلامی/2 مانع جدی در انقلاب علمی

نشست خبری رییس قوه قضاییه در یزد

مدافعان استیضاح ترامپ، اتهام اخلال در کار کنگره را تشریح می کنند

پرواز داخلی از فرودگاه امام

محل های دفن پیکر مطهر چهار شهید گمنام در یزد مشخص شد

تلاوت ترتیل صفحه 279 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن آیات

مردم باید به پیام رسان های بومی احساس نیاز کنند

ملاقات 80 نفر از نمایندگان ردصلاحیت شده با اعضای شورای نگهبان

تنیس روی میز انتخابی المپیک| المپیکی شدن اسلوونی با قضاوت داور ایرانی

وزیر آموزش و پرورش درباره نظام رتبه بندی معلمان به نمایندگان گزارش می دهد

همه روزهایی که امام خمینی «ایام الله» دانست

آسیب زنندگان به منابع طبیعی به اتهام قتل شبه عمد تحت تعقیب قرار گیرند

نشست خبری رییس قوه قضاییه در یزد

آمریکا در خلق گوساله سامری تبحر دارد/ شما آمریکایی ها را نمی شناسید!

محل های دفن پیکر مطهر چهار شهید گمنام در یزد مشخص شد

لیگ جهانی کاراته وان| عسگری راهی نیمه نهایی شد/ آسیابری حذف شد

بار ها به مرگ تهدید شده ام

محل های دفن پیکر مطهر چهار شهید گمنام در یزد مشخص شد

کنسرت «حاشیه های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد!

محل دفن پیکرهای مطهر چهار شهید گمنام در یزد مشخص شد

روشن شدن و تغییر رنگ چشم با یک ادویه!

نقش خون حاج قاسم در تبیین بیانیه گام دوم

کاپیتان الکویت: مدام خارج از خانه بازی داریم/ می خواهیم مقابل استقلال لایق نام خودمان باشیم

نشست شورای اداری یزد با حضور رییس قوه قضاییه

رزمایش اقتدار بسیج در شوش برگزار شد

اصغری: «ایام الله» درس آموز است و مسیر نورانی را مشخص می کند

لیگ جهانی کاراته وان| پایان روز نخست با فینالیست شدن مردطلایی کاراته ایران

کارمندان در سال آینده کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان دریافتی نخواهند داشت

گردشگری زیارت ، یکی از محرک های صنایع خلاق و فرهنگی در کشور

گردشگری زیارت ، یکی از محرک های صنایع خلاق و فرهنگی در کشور