مطالب مرتبط:
تأکید روسای مجلس ایران و قطر بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور
تأکید بر توسعه روابط اقتصادی ایران و قطر در دیدار لاریجانی با همتای قطری
ایران امیدوار به توسعه و تعمیق روابط با الجزایر | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز
ایران امیدوار به توسعه و تعمیق روابط با الجزایر
تأکید بر توسعه روابط اقتصادی ایران و قطر در دیدار لاریجانی با همتای قطری
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 24 آذر 1398 ساعت 00:462019-12-14اقتصادي

وزن کشی توسعه صنعتی ایران


صنایع پایین دست چگونه از قطار رشد در الگوی توسعه صنعتی باز ماندند؟ ارزیابی الگوی توسعه صنعتی کشور از ضعیف شدن و تحلیل رفتن صنایع ساخت محور و در مقابل تقویت و رشد صنایعی که به منابع طبیعی وابسته هستند، - حکایت دارد.

مطابق با بررسی ها سهم خلق ارزش افزوده صنایع ساخت محور طی برنامه اول تا پنجم توسعه از 1/ 12 به 8/ 10 درصد کاهش یافته است.

عدم امکان برنامه ریزی برای تولید آنی ، صرف نظر کردن از بازارهای قراردادی و بلندمدت ، کاهش ظرفیت تولید ، افزایش قیمت تمام شده و از دست دادن بازارهای داخلی و خارجی از جمله چالش هایی هستند که صنایع پایین دست در ایران با آنها دست و پنجه نرم می کنند.

البته برخی تحلیلگران معتقدند برای بررسی موانع رشد صنایع پایین دست باید به سیاست های صنعتی کشور و سیاست های پوپولیستی دولت ها رجوع کرد؛ دولت هایی که خود را قیم صنایع دانستند و با تصمیمات خود موجب ناکارآمدی این صنایع شدند.

مقررات مربوط به بیمه، مالیات و البته سایر حوزه ها از دیگر گلوگاه هایی هستند که به اعتقاد فعالان اقتصادی به مثابه بندی به پای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بسته شده است.

برآیند تحلیل ها و بررسی ها نشان می دهد به دلیل ظهور این چالش ها، توسعه متوازنی در صنایع بالادست و پایین دست برقرار نیست.

نتیجه رشد نامتوازن صنعتی در ایران، سهم 65 درصدی صنایع معدنی از ارزش افزوده صنعتی بوده است.

در نشست اخیر کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران گزارشی از الگوی توسعه صنعتی و وضعیت صنایع در ایران ارائه شد.

در عین حال، نمایندگان بخش خصوصی برای استقرار توازن میان صنایع پایین دستی و بالادستی چند پیشنهاد را مطرح می کنند.

نخستین پیشنهاد تغییر سیاست های مالیاتی در صادرات مواد اولیه است که به واسطه آن شیب قیمت مواد اولیه تولید صنایع بالادستی به سمت تامین و تقویت صنایع مکمل داخلی پیش رود.

در این راستا پیشنهاد شده معافیت مالیات بر درآمد صادرات مواد اولیه پتروشیمی، پالایشی و فلزات پایه لغو شود.

پیشنهاد دیگر این است که استرداد مالیات ارزش افزوده در صادرات مواد اولیه (نفت، گاز، پالایشی، پتروشیمی، مس، فولاد و آلومینیوم) متوقف شود.

هدف از طرح این پیشنهادها، یکسان سازی شرایط برای صنایع بالادستی و پایین دستی عنوان شده است.

در این نشست بهبود رقابت پذیری در صنایع پایین دست شامل صنایع مس، فولاد، آلومینیوم و پتروشیمی نیز به بحث گذاشته شد.

بر اساس گزارش اتاق تهران، علیرضا کلاهی صمدی، نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران گزارشی در باب الگوی توسعه صنعتی و تاثیرات آن بر صنایع بالادستی ارائه کرد.

او با اشاره به مطالعاتی که در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی درخصوص الگوی توسعه صنعتی و وضعیت صنایع در ایران انجام گرفته و برخی از آنها هنوز در دست بررسی است، گفت: این بررسی ها نشان می دهد صنایع ساخت محور رو به تحلیل هستند و آن بخشی از صنایع رشد را تجربه می کنند که وابسته به منابع طبیعی هستند.

به گفته کلاهی صمدی، عدم امکان برنامه ریزی برای تولید آتی، صرف نظر کردن از بازارهای قراردادی و بلندمدت، کاهش ظرفیت تولید، افزایش قیمت تمام شده و از دست دادن بازار داخلی و خارجی از جمله مشکلات صنایع پایین دستی در ایران است.

کلاهی با اشاره به برخی از آمارها عنوان کرد ارزش افزوده زیرگروه صنعت از تولید ناخالص داخلی به قیمت های جاری از 9/ 19 درصد در سال 1370 به 3/ 15 درصد در سال 1393 رسیده است.

این روند بر اساس قیمت های ثابت نیز در سال 93 به 20 درصد رسیده است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین در مورد ترکیب رشته فعالیت های صنعتی کشور طی برنامه های توسعه اقتصادی برحسب سهم از ارزش افزوده صنعتی توضیح داد که طی برنامه اول تا پنجم توسعه، سهم کشاورزی پایه از 38 به 5/ 16 درصد کاهش یافته، سهم صنایع هیدروکربوری از 5/ 12 به 5/ 38 درصد رسیده، صنایع معدنی پایه از 5/ 16 به 9/ 21 درصد و سهم صنایع ساخت محور از 1/ 12 به 8/ 10 درصد کاهش یافته است.

او در مورد الگو و ساختار توسعه صنعتی در اقتصاد ایران گفت: سهم بنگاه های کوچک در نتیجه آسیب پذیری بالاتر این بنگاه ها از شرایط تحریم و رکود اقتصادی، با کاهش 21 درصدی مواجه بوده است و بیشترین کاهش تعداد بنگاهی در صنایع چاپ و انتشار، پوشاک و چرم اتفاق افتاده است.

همچنین با وجود افزایش صورت گرفته در تعداد بنگاه های متوسط و بزرگ طی دوره مورد بررسی نهایتا به میزان 1831 واحد بنگاهی از مجموعه بنگاه های صنعتی کشور حذف شده است.

به لحاظ درصد استفاده از ظرفیت موجود تنها 24درصد، 41درصد و 48 درصد از بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ در ظرفیت بالای 70 درصد فعالیت دارند.

نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در ادامه با اشاره به اینکه نتیجه رشد نامتوازن صنعتی در ایران، سهم 65 درصدی صنایع معدنی از ارزش افزوده صنعتی است، ادامه داد: معادل 90درصد صادرات صنعتی به بنگاه های بزرگ اتکا دارد.

همچنین 9/ 30 درصد صادرات بنگاه های بزرگ به هلدینگ های صنعتی بزرگ متکی است.

او کوچک بودن حجم صادرات، تنوع پایین محصولات صادراتی، تمرکز بالای مقاصد صادراتی و ماندگاری پایین در بازارهای صادراتی را به عنوان وضعیت مبادله خارجی در کشور مورد اشاره قرار داد.

کلاهی در بخش دیگری از این گزارش به بررسی کلان صنعت فولاد و پتروشیمی پرداخت.

او در بررسی قیمت های صادراتی و فروش داخلی فولاد به افزایش قیمت ها در شهریور 96 نسبت به 95 اشاره کرد و گفت: افزایش بهای واحد وارداتی ورق فولاد گرم، 9/ 42 درصد، افزایش بهای واحد صادراتی 7/ 0 درصد و افزایش بهای بازار داخلی ورق فولاد گرم معادل 59 درصد بوده است.

این در حالی است که طی این مدت قیمت ارز در بازار آزاد نیز با افزایش 6/ 9 درصدی مواجه بوده است.

کلاهی با بیان اینکه ارزش هر تن مصنوعات پلیمری وارداتی برابر 1950 دلار و ارزش هر تن مصنوعات پلیمری صادراتی برابر 750 دلار است، به فرصت های اشتغال در زنجیره ارزش پتروشیمی اشاره کرد و گفت: تبدیل یک میلیون تن محصولات پلیمری بالادستی به پایین دستی و صادرات آن، 4/ 1 میلیارد دلار درآمد صادراتی ایجاد کرده و با ایجاد حداقل 35 هزار نفر اشتغال مستقیم به افزایش اشتغال پایدار کمک می کند.

نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران همچنین به اطلاعات به دست آمده از بررسی موردی زنجیره ارزش مس اشاره کرد و در ادامه به راهبردهای پیشنهادی اتاق بازرگانی ایران برای توسعه متوازن در صنایع بالادستی و پایین دستی پرداخت.

به گفته او، نخستین پیشنهاد اتاق این است که با تغییر سیاست های مالیاتی در صادرات مواد اولیه، شیب قیمت مواد اولیه تولید صنایع بالادستی کشور (پتروشیمی، پالایشی، مس، فولاد و آلومینیوم) به سمت تامین و تقویت صنایع مکمل داخلی برگردد.

در این راستا پیشنهاد شده است که معافیت مالیات بر درآمد صادرات مواد اولیه پتروشیمی، پالایشی و فلزات پایه لغو شود.

پیشنهاد دیگر اتاق ایران این است که استرداد مالیات ارزش افزوده در صادرات مواد اولیه (نفت، گاز، پالایشی، پتروشیمی، مس، فولاد و آلومینیوم) متوقف شود.

راهکار اجرایی این پیشنهاد نیز آن است که کارگروهی مشابه کارگروه ماده 141 قانون مالیات های مستقیم محصولات را بررسی و مورد به مورد تصمیم گیری کند.

او تاکید کرد که هدف از طرح این پیشنهادها، یکسان سازی شرایط برای صنایع بالادستی و پایین دستی است.

بلایای سیاست های ناکارآمد در ادامه این نشست سایر اعضای کمیسیون به طرح نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

مهدی پورقاضی، عضو سابق هیات نمایندگان اتاق تهران این توصیه را مطرح کرد که رویکرد این کمیسیون نباید تحدید صنایع بزرگ باشد.

او افزود: رویکرد ما باید این باشد که صنایع بزرگ، زمانی نسبت به صادرات اقدام کنند که نیاز داخل تامین شده باشد یا اگر قیمت محصول را برای خریداران خارجی کاهش می دهد، این کاهش را برای خریداران داخلی نیز اعمال کند.

او با بیان اینکه باید ببینیم مشکلات صنایع پایین دستی چیست؟ ادامه داد: در بررسی موانع رشد صنایع پایین دستی باید به سیاست های صنعتی کشور و سیاست های پوپولیستی دولت ها رجوع کرد.

دولت هایی که خود را قیم صنایع دانستند و با تصمیمات خود موجب ناکارآمدی این صنایع شدند.

او با اشاره به اینکه در ایران گرایش ها بیشتر به صنایع با ارزش افزوده پایین، اما سریع الوصول بوده است، افزود: اگرچه در صنایع بالادستی فساد وجود دارد، اما صنایع پایین دستی نیز فاقد تحرک کافی هستند.

عباسعلی قصاعی، دیگر عضو این کمیسیون با اشاره به اینکه رشد ناکافی صنایع پایین دستی ناشی از قوانین و مقررات است، ادامه داد: مقررات مربوط به بیمه، مالیات و البته سایر حوزه ها، به مثابه بندی است که به پای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بسته شده است.

بالا بودن نرخ مواد اولیه در داخل، ناشی از عدم تعادل است و عدم تعادل زمانی ایجاد می شود که صادرات آن محصول بیش از حد باشد.

این عدم تعادل صنایع پایین دستی را با مشکل مواجه کرده است.

عباس آرگون، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، هم با اشاره به اینکه کشور در شرایط تحریم قرار دارد، عنوان کرد که ایجاد محدودیت برای صنایع بالادستی که در شرایط کنونی برای کشور ارزآوری می کنند، ممکن است عواقبی به همراه داشته باشد.

او در ادامه از ضرورت شناسایی مشکلات ساختاری صنایع پایین دستی و تلاش برای رفع آنها سخن گفت.

علی لشگری نیز که به نمایندگی از جامعه صنعت کفش ایران در این نشست حضور یافته بود، با اشاره به محتوای یکی از گزارش های مجمع جهانی اقتصاد گفت: رشد 120 درصدی بنگاه های کوچک و متوسط در بازارهای توسعه یافته تصادفی نیست.

این بنگاه ها پیشتازان اصلی اقتصادهای مدرن هستند و 90 درصد مشاغل در کشور های گروه 20و 50 درصد اشتغال جهان مربوط بنگاه های کوچک و متوسط است.

او ادامه داد: در 5 برنامه توسعه اقتصادی پیش از انقلاب و 5 برنامه توسعه اقتصادی پس از انقلاب شاهد رشد اقتصادی در کشور بوده ایم اما این رشد پایدار نبوده است.

این به دلیل آن است که زنجیره های ارزش نتوانسته است تا حلقه های پایین تسری پیدا کند.

لشگری گفت: توقع ما این نیست که مواد اولیه را کمتر از قیمت جهانی در بورس خریداری کنیم.

توقع این است که صنایع بالادستی دست کم با همان قیمت جهانی محصولات خود را به ما عرضه کنند.

محمدرضا فیاض، عضو این کمیسیون، نیز بر این عقیده بود که نگرش صفر و یکی نتیجه ای حاصل نخواهد کرد و احتمالا صنایع بزرگ در مقابل اجرای پیشنهادهای اتاق ایران مقاومت خواهند کرد.

حسین حقگو نیز به این نکته اشاره کرد که تا زمانی که رابطه موثری میان صنایع بالادستی و پایین دستی ایجاد نشود، جراحی در یک بخش، هدف موردنظر را محقق نخواهد کرد.

در نهایت عبدالله صفایی پور که از طرف معاونت معدنی دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست حضور داشت، از عدم ثبات در الگوهای صنعتی کشور انتقاد کرده و پیشنهاد کرد که اتاق تهران معیارهای خود را در زمینه توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی تعیین کند.

کپی شد
کلید واژه ها: صنایع - توسعه صنعتی - صنعتی - توسعه - قیمت تمام شده - برنامه - منابع طبیعی - افزایش قیمت - ارزش افزوده - برنامه ریزی - بررسی - سیاست - ایران - تحلیل - تولید - از دست دادن - هایی - محور - دولت - ساخت - کاهش - قراردادی - کشور - در ایران - خلق ارزش - ارزیابی - افزایش - خارجی - داخلی - موانع

آخرین اخبار سرویس:
فاز نخست دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری رسید

سال آینده تیبا 70 میلیون می شود

اوراق بهادار چیست و انواع آن چه کاربردی دارد؟

مداخله دولت در اقتصاد را به حداقل می رسانیم

مرور بازار طلا ، دلار و سکه در هفته گذشته | 98/10/27

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

13 روستای سیل زده کاجوی قصرقند هفت روز بدون برق

بارش های سهمگین در راه است؟

شیوه تعیین نرخ سود سپرده بانکی تغییر می کند

قاتل چینی تسلا

سکه و طلا ارزان شد / آینده ای مثبت در انتظار بازار سرمایه و نرخ ارز

سهام آسیا و اروپا رشد کردند

استفاده از تکنولوژی های روز برای اطلاع رسانی به مردم در ایام نوروز

ببینید | طولانی ترین کیک جهان به طول 6.5 کیلومتر!

توافق تجاری آمریکا و چین 95 درصد نمایشی است

لغو تمامی تورهای مسافرتی خارجی نوروز 99 در فارس

همه چیز در مورد بانکداری در عصر دیجیتال

خریداران کدام ارز سود کردند؟

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

50 قطعه از محصولات ایران خودرو بومی سازی شد

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

ببینید | طولانی ترین کیک جهان به طول 6.5 کیلومتر!

چین در آماده باش اقتصادی

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

اعتراض به کاهش حقوق در طرح رتبه بندی معلمان

ظرفیت ناوگان حمل و نقل جاده ای پس از گرانی بنزین

فروش 31 میلیارد تومانی حراج تهران

سایپا 8 خودروی جدید وارد بازار می کند

برگشت 36 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور/ آغاز عملیات بازار باز/ پرداخت 278 میلیاردی برای نوسازی بافت فرسوده

صادرات، نیاز مبرم محصولات دانش بنیان

بورس انرژی را «برق» گرفت

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

دلار جهانی در راه کانال جدید

مرغ کیلویی چند؟

کاهش قیمت طلا رکورد زد

هادی خانیکی: در جامعه ای که بدگمانی زیاد باشد، سرمایه گذاری اقتصادی نیز شکل نمی گیرد

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

سرمایه انسانی شاخص توسعه

رونمایی از سازوکار جدید سیاستگذاری پولی کشور

رکوردزنی شاخص کل بورس

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

20 فرصت شغلی؛ بهترین مشاغل آمریکا در سال 2020 میلادی کدامند؟

موزه ها محرک توسعه فرهنگی هستند/انجام 2550 پروژه مرمتی در کشور طی 7 ماهه 98 در کشور بی سابقه است/لزوم ترغیب و تقویت مشارکت بخش خصوص در حوزه میراثی خوزستان

تاکسی های تلفنی چگونه سهمیه سوخت را پیگیری کنند؟

نتایج نهایی مسکن ملی نیمه بهمن ماه اعلام می شود

دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری رسید

کاهش قیمت طلا رکورد زد

20 فرصت شغلی؛ بهترین مشاغل آمریکا در سال 2020 میلادی کدامند؟

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

قیمت اجاره آپارتمان های لوکس متراژ

ارسال3 محموله از کمک های منطقه ویژه پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

شریک تجاری جدید بارسلونا معرفی شد

علت افزایش قیمت جوجه یک روزه چیست؟

تامین مالی فعالان اقتصادی باید تسهیل شود/ شیب افزایش قیمت ها کندتر شده است

اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000روز اول زندگی

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

شریک تجاری جدید بارسلونا معرفی شد

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

2019 دومین سال گرم تاریخ هواشناسی

شرکت مادر گوگل، یک تریلیون دلاری شد

فروش 31 میلیارد تومانی حراجی تهران

دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری شد

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

فروش 31 میلیارد تومانی حراجی تهران

فروش 31 میلیاردی دوازدهمین حراج تهران / گران ترین اثر کدام است؟

گرفتار سال های تر و خشک شدیم

ویژه برنامه سریال «فرندز» کنسل شد؟

افزایش نرخ بیکاری سوییس

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

قیمت جدید محصولات پارس خودرو در بازار / جدول قیمت ها

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

رشد دوبرابری قیمت سردار آزمون در زنیت

وزارت جهاد کشاورزی: یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

استخدام نیروی اپراتور مجرب خانم در مرکز پوست و لیزر ولوت

استخدام کارشناس تولید محتوا مسلط به Photoshop و Office در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت صنایع نرده مهدیس

استخدام برنامه نویس Front-End Developer جهت شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش اینترنتی در گروه تخصصی سازه چوب

استخدام نیرو جهت بخش سایت و اینستاگرام در فروشگاه اینترنتی فیزا

استخدام مهندسین عمران و معماری (دانشجو یا فارغ التحصیل) در گروه عمران مدرن

فروش 31 میلیاردی دوازدهمین حراج تهران / گران ترین اثر کدام است؟

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

اعتراضات معلمان به رتبه بندی: تنزل رتبه و کاهش حقوق داشتیم! + مستندات

نمایان شدن شاخ های شیطان در قطر!

شب 31.7 میلیارد تومانی «حراج تهران»/ حسن روح الامین شگفتی ساز شد

ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

اقتصاد ایران چگونه برابر سیاست فشار حداکثری دوام آورده است؟

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

بررسی راه های برطرف کردن مشکل نقدینگی واحد های تولیدی/ تسهیلات بانکی مشکل تولیدکنندگان را حل نکرد

مقابله با سیلِ سیستان و بلوچستان، هدف امروزِ یک ملت، یک دولت و ید واحِده

تعهد ارزی یک سیاست شکست خورده است

قیمت 11 تا 13 هزار تومانی مرغ در تهران

نخست وزیرکانادا: کمک درمانی به خانواده جانباختگان/ پرداخت 25 هزار دلار به هر خانواده

دوازدهمین حراج تهران برگزار شد/گران ترین اثر کدام است؟

نیاز به برنامه ریزی ویژه برای صادرات محصولات دانش بنیان

وزن کشی توسعه صنعتی ایران

وزن کشی توسعه صنعتی ایران