مطالب مرتبط:
رنگ کردن مداوم موها ریسک سرطان پستان را افزایش می دهد
تبخیر وام مسکن
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 24 آذر 1398 ساعت 00:252019-12-14اقتصادي

تبخیر ریسک در ذهن سهامداران؟


شاخص سهام روز گذشته نیز با جهش 3905 واحدی توانست قله دیگری را در تاریخ خود فتح کند.

به نظر می رسد روند صعودی بورس تهران در حدود دو سال اخیر ذهنیتی مبنی بر عدم امکان افت قیمت ها ایجاد کرده است.

- به عبارت دقیق تر، نوعی قاعده نانوشته ایجاد شده؛ به این معنا که صرف خرید سهم و نگهداری آن به سود منتهی می شود و بازنده کسی است که می فروشد.

هرچند ظرفیت رشد سهام همچنان وجود دارد، اما این قاعده سرانگشتی می تواند به بی توجهی به ریسک های موجود و بی اعتنایی به عوامل اثرگذار واقعی بینجامد.

شاخص کل بورس تهران پس از استراحت یک روزه در پایان هفته گذشته، دیروز بار دیگر به مسیر صعودی بازگشت و این بار با ثبت رشد 3905 واحدی، کانال 343 هزار واحدی را از آن خود کرد.

درحال حاضر علاوه بر تداوم جریان بالای نقدینگی در گردونه معاملات سهام، بالا ماندن سطح دلار نسبت به نرخ ارز مرجع بورسی ها یعنی سامانه نیما در کنار رشد قیمت کالاها در بازار جهانی به دلیل توافق تجاری ضمنی میان آمریکا و چین سبب افزایش تقاضا در نمادهای وابسته به بازار جهانی به ویژه گروه فلزات اساسی شده است.

شرایطی که موجب شد تا دیروز گروه های کالایی بیشترین میزان نقدینگی را به خود اختصاص دهند و در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل بایستند.

با این حال این روزها شاهد شکل گیری برخی قواعد سرانگشتی میان بورس بازان هستیم.

قاعده هایی که در کنار نادیده گرفتن ریسک های غیراقتصادی، نسخه نگهداری سهام را به عنوان بهینه ترین گزینه کسب سود در فضایی که شاهد شکل گیری انتظارات تورمی در اقتصاد کشور هستیم، تجویز می کنند.

سه محرک صعود سهام درحال حاضر به طور عمومی می توان سه محرک را در صعود متوالی بورس تهران دخیل دانست.

از یک سو ورود پول های تازه نقشی تعیین کننده در ثبت رشد های متوالی در این بازار داشته است.

به طوری که میانگین روزانه ارزش معاملات که طی معاملات آبان ماه به زحمت سطوح هزار میلیارد تومانی را لمس می کرد، در هفته اخیر از 2 هزار میلیارد تومان نیز فراتر رفت.

این میزان نقدینگی خود عاملی شد تا سهام بدون توجه به میزان ارزندگی مسیر رشد قیمتی را در پیش بگیرد.

این مهم ترین عاملی است که این روزها باید مورد رصد فعالان بازار سهام قرار گیرد.

در صورتی که ارزش معاملات در سطوح نزدیک یا فراتر از 2 هزار میلیارد تومان حفظ شود، نشانه مثبتی از حفظ فضای صعودی بورس در کوتاه مدت خواهد بود.

نرخ دلار از دیگر محرک این روزهای سهام است.

این ارز که در میانه هفته گذشته به کانال 14 هزار تومان نیز وارد شد، پس از آن روندی کاهشی به خود گرفت و در نهایت روز گذشته پس از تجربه کانال 13 هزار تومانی به 12650 تومان (در زمان تنظیم گزارش) رسید.

در این خصوص برخی معتقدند از آنجا که رشد نرخ ارز همواره به عنوان محرکی برای صعود قیمت سهام شناخته می شود، در نتیجه عقب نشینی آن نیز می تواند افت قیمت ها را به دنبال داشته باشد.

با این حال گروهی نیز هستند که افت این نرخ را موقتی قلمداد کرده و همچنان انتظار دارند شاهد رشد قیمت در این بازار باشیم.

برخی از تحلیلگران نیز هرچند می گویند نرخ های بالاتر برای دلار احتمال کمی دارد، اما معتقدند درحال حاضر دلار نیمایی از اهمیت بیشتری برای شرکت های بورسی برخوردار است.

نرخ نیمایی نیز همچنان در کانال 11هزار تومان قرار داشته و کم شدن فاصله این دو نرخ (دلار آزاد و نیمایی) خود می تواند به عنوان اهرمی برای قیمت سهام عمل کند.

رشد تقاضا و قیمت ها در معاملات بورس کالا نیز خود گواهی بر این ادعا است.

آخرین محرکی که روز گذشته سبب بازگشت توجه به سهام کالایی به خصوص فلزات اساسی شد، انتشار خبرهای مثبت مرتبط با بازار جهانی است که می تواند به عنوان حامی قیمت سهام عمل کند.

اهمیت این مهم آنجا مشخص می شود که نگاهی به ارزش بازاری شرکت های کالایی بورس تهران و نقش آنها بر شاخص کل بیندازیم.

شرایطی که می تواند بازدهی این بازار در سال جاری را سه رقمی کند.

همه این محرک ها به غیر از بازار جهانی را می توان در پکیجی تحت عنوان انتطارات تورمی جای داد.

بورس هم نشان داده همواره در فضای تورمی مسیری صعودی در پیش می گیرد.

در این خصوص باید توجه داشت در فضایی که انتظارات تورمی شکل می گیرد، ورود نقدینگی که در حدود دو سال اخیر شتاب گرفته است، در ابتدا خود معلول بوده اما در ادامه به یک عامل تبدیل می شود.

در این مواقع است که شاهد شکل گیری برخی قواعد میان معامله گران هستیم.

هر چند دانش مالی در تلاش است تا این قواعد را بهتر و دقیق تر کند؛ اما به دلایل مختلف همچون محدودیت دامنه نوسان، نبود بازار دو طرفه و در عین حال فقر تحلیل در بورس کشورمان، جامعه تحلیلگر واقعی چندان فعال نبوده و در دو سوی بازار (عرضه و تقاضا) ضعف جدی دیده می شود.

در این فضا توجه بورس بازان به سمت قواعد سرانگشتی معطوف می شود.

درحال حاضر نیز قاعده ای در بورس تهران درحال شکل گیری است که می گوید سرمایه گذار در صورت نگهداری سهم در میان مدت، وضعیت مناسب تری را تجربه می کند.

این قاعده تنها مختص سرمایه گذاران تازه وارد بورسی نیست، بلکه گاه از زبان برخی تحلیلگران خبره بازار نیز شنیده می شود.

با غلبه این قواعد افرادی که وارد گردونه معاملات سهام می شوند، تمایل کمتری به فروش داشته و در عین حال با سخنان خود در محافل عمومی و خصوصی، افراد بیشتری را جذب بازار سهام می کنند.

این مهم خود را در رشد قابل توجه ارزش معاملات خرد سهام نشان می دهد.

به طوری که میانگین روزانه دادوستد سهام از سطوح هزار میلیارد تومانی در آبان ماه، این روزها به بیش از 2 هزار میلیارد تومان رسیده است.

تبدیل این قاعده به روایت غالب بازار سبب شده تا ریسک های پیرامونی (عموما غیراقتصادی) به نوعی در دل معاملات حذف و کمتر توجهی به آنها شود.

این مهم نه تنها درخصوص اخبار مثبت سیاسی همچون بهبود روابط منطقه ای و فرامنطقه ای بلکه در زمان هایی که در داخل کشور با تنش هایی مواجه هستیم نیز در معاملات سهام دیده نمی شود.

اما این موضوع به این معنا نیست که بازار تا ابد بی واکنش می ماند.

در این شرایط اما دلار به نوعی به این مسائل واکنش نشان می دهد.

درحال حاضر میان بازارهای موازی، سپرده های بانکی از جذابیت چندانی برخوردار نیستند و در بازار سهام نیز بخش مهمی از تحلیل ها به بازار ارز بازمی گردد.

یک پنجم نقدینگی در اختیار سهام کالایی ارزش معاملات خرد روز گذشته حدود 2000 میلیارد تومان بود.

از 322 نماد معامله شده، 242 نماد با قیمت پایانی مثبت و 77 نماد با قیمت پایانی منفی به کار خود پایان دادند.

تشکیل صف خرید در 99 نماد به مجموع ارزش 197 میلیارد تومان و تشکیل صف فروش تنها در دو نماد بورسی و به ارزش 27 میلیارد تومان حاکی از برتری خریداران به فروشندگان در بازار است و میل به خریدهای بیشتر سرمایه های سرگردان در فضای کنونی را بیش از پیش نشان می دهد.

در این میان دو گروه کالایی فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به تنهایی بیش از یک پنجم ارزش کل معاملات خرد سهام را در اختیار گرفتند و در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل بازار ایستادند.

توافق تجاری ضمنی دونالد ترامپ و رییس جمهور چین و وعده به تعویق افتادن وضع تعرفه های تجاری علیه دومین اقتصاد بزرگ دنیا مهم ترین موضوعی است که این روزها سبب بازگشت توجه بورس بازان به سهام کامودیتی محور شده است.

ریسک پنهان پررفت و آمدهای بورسی یکی از نکات قابل توجه معاملات دیروز بورس تهران رشد 9/ 1 درصدی شاخص کل هموزن در مقابل رشد 2/ 1 درصدی شاخص کل سهام بود.

شرایطی که نشان داد همچنان نمادهای کوچک تر بورسی که عموما از چابکی بیشتری برخوردارند، در کانون توجه فعالان بازار سرمایه قرار دارند.

موضوعی که از برتری معامله گران به اصطلاح روزمزد نسبت به فعالانی دارد که با نگاه بلندمدت به سرمایه گذاری در این بازار پرداخته اند.

واقعیت این است که تنها پشتوانه برخی از سهام که با رفت و آمدهای بالایی در جریان معاملات روزانه مواجه هستند و با رشد های چند صددرصدی در سال جاری همراه شده اند، قدرت بلامنازع نقدینگی است.

به این ترتیب سرمایه گذاران تازه واردی که از ریسک های پنهان معاملات خود در این گونه شرکت ها بی خبرند، با خروج نقدینگی به یک باره غافلگیر شده و تنها پشتوانه موجود برای رشد این دسته از سهام از میان خواهد رفت.

توافق ضمنی تجاری میان آمریکا و چین همان طور که اشاره شد یکی از عواملی که روز گذشته باعث بازگشت توجه بورس بازان به سهام کالایی بورس تهران شد، توافق تجاری ضمنی دونالد ترامپ و رییس جمهور چین و وعده به تعویق افتادن وضع تعرفه های تجاری علیه دومین اقتصاد بزرگ دنیا بود.

براساس آخرین اخبار منتشرشده توافق تجاری چین و آمریکا فاز اول خود را به پایان رسانده و دغدغه افزایش تعرفه ها که قرار بود یکشنبه روی کالاهای چینی بالا رود، خنثی شد.

به این ترتیب پس از یک دوره طولانی جنگ تجاری، اکنون واشنگتن و پکن وارد فاز جدیدی شده اند که قرار است در جهت کاهش تنش ها حرکت کنند.

مطابق گفته ها در فاز اولیه توافق تجاری چینی ها متعهد شده اند سالانه خرید کالاهای کشاورزی خود از آمریکا را به 50 میلیارد دلار برسانند.

همچنین سرقت حقوق معنوی را متوقف کنند، ارز خود را دستکاری نکنند و سیستم مالی خود را برای شرکت های خارجی بازتر کنند.

در مقابل، آمریکا از افزایش تعرفه هایی که قرار بود 15 دسامبر (یکشنبه) روی 160 میلیارد دلار کالای چینی اعمال شود منصرف می شود و برای کاهش تعرفه هایی که روی 360 میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع شده است گام برمی دارد.

تعرفه 15 درصدی روی 120 میلیارد دلار کالای چینی نصف می شود؛ اما تعرفه 25 درصدی روی 250 میلیارد دلار دیگر ثابت می ماند.


کلید واژه ها: بورس تهران - سهام - واحدی - بورس - شاخص کل بورس - قیمت کالاها - سامانه نیما - تهران - گذشته - پایان هفته - دیگر - ریسک - شاخص - قیمت - ارز مرجع - معاملات - نگهداری - استراحت - نقدینگی - نرخ ارز - قیمت ها - شاخص کل - بازگشت - سامانه - کانال - واقعی - تاریخ - ظرفیت - تداوم - پایان

آخرین اخبار سرویس:
بورس انرژی را «برق» گرفت

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

دلار جهانی در راه کانال جدید

مرغ کیلویی چند؟

کاهش قیمت طلا رکورد زد

هادی خانیکی: در جامعه ای که بدگمانی زیاد باشد، سرمایه گذاری اقتصادی نیز شکل نمی گیرد

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

سرمایه انسانی شاخص توسعه

رونمایی از سازوکار جدید سیاستگذاری پولی کشور

رکوردزنی شاخص کل بورس

دور جدید ثبت نام مسکن ملی چه زمانی آغاز می شود؟

20 فرصت شغلی؛ بهترین مشاغل آمریکا در سال 2020 میلادی کدامند؟

موزه ها محرک توسعه فرهنگی هستند/انجام 2550 پروژه مرمتی در کشور طی 7 ماهه 98 در کشور بی سابقه است/لزوم ترغیب و تقویت مشارکت بخش خصوص در حوزه میراثی خوزستان

تاکسی های تلفنی چگونه سهمیه سوخت را پیگیری کنند؟

نتایج نهایی مسکن ملی نیمه بهمن ماه اعلام می شود

دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری رسید

کاهش قیمت طلا رکورد زد

20 فرصت شغلی؛ بهترین مشاغل آمریکا در سال 2020 میلادی کدامند؟

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

قیمت اجاره آپارتمان های لوکس متراژ

ارسال3 محموله از کمک های منطقه ویژه پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

شریک تجاری جدید بارسلونا معرفی شد

علت افزایش قیمت جوجه یک روزه چیست؟

تامین مالی فعالان اقتصادی باید تسهیل شود/ شیب افزایش قیمت ها کندتر شده است

اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000روز اول زندگی

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

شریک تجاری جدید بارسلونا معرفی شد

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

2019 دومین سال گرم تاریخ هواشناسی

شرکت مادر گوگل، یک تریلیون دلاری شد

فروش 31 میلیارد تومانی حراجی تهران

دومین ایستگاه پست برق ثابت ایذه به بهره برداری شد

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

فروش 31 میلیارد تومانی حراجی تهران

فروش 31 میلیاردی دوازدهمین حراج تهران / گران ترین اثر کدام است؟

گرفتار سال های تر و خشک شدیم

ویژه برنامه سریال «فرندز» کنسل شد؟

افزایش نرخ بیکاری سوییس

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

قیمت جدید محصولات پارس خودرو در بازار / جدول قیمت ها

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

رشد دوبرابری قیمت سردار آزمون در زنیت

وزارت جهاد کشاورزی: یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

استخدام نیروی اپراتور مجرب خانم در مرکز پوست و لیزر ولوت

استخدام کارشناس تولید محتوا مسلط به Photoshop و Office در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت صنایع نرده مهدیس

استخدام برنامه نویس Front-End Developer جهت شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش اینترنتی در گروه تخصصی سازه چوب

استخدام نیرو جهت بخش سایت و اینستاگرام در فروشگاه اینترنتی فیزا

استخدام مهندسین عمران و معماری (دانشجو یا فارغ التحصیل) در گروه عمران مدرن

فروش 31 میلیاردی دوازدهمین حراج تهران / گران ترین اثر کدام است؟

چرا از سود سپرده های بانکی کلان مالیات گرفته نمی شود؟

اعتراضات معلمان به رتبه بندی: تنزل رتبه و کاهش حقوق داشتیم! + مستندات

نمایان شدن شاخ های شیطان در قطر!

شب 31.7 میلیارد تومانی «حراج تهران»/ حسن روح الامین شگفتی ساز شد

ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

اقتصاد ایران چگونه برابر سیاست فشار حداکثری دوام آورده است؟

ثبات قیمت در بازار تخم مرغ

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

بررسی راه های برطرف کردن مشکل نقدینگی واحد های تولیدی/ تسهیلات بانکی مشکل تولیدکنندگان را حل نکرد

مقابله با سیلِ سیستان و بلوچستان، هدف امروزِ یک ملت، یک دولت و ید واحِده

تعهد ارزی یک سیاست شکست خورده است

قیمت 11 تا 13 هزار تومانی مرغ در تهران

نخست وزیرکانادا: کمک درمانی به خانواده جانباختگان/ پرداخت 25 هزار دلار به هر خانواده

دوازدهمین حراج تهران برگزار شد/گران ترین اثر کدام است؟

نیاز به برنامه ریزی ویژه برای صادرات محصولات دانش بنیان

جزییات پرداخت مطالبات در صنعت چای

کاهش قیمت طلا رکورد زد

نرخ موبایل های هوآوی در 27 دی چقدر است؟

پیش بینی افت قیمت شدید طلا در بازار

پیش بینی قیمت خودرو در بازار روز های اینده + جزییات

کوتاه قامتی معلولیت محسوب نمی شود

ارسال سه محموله کمکهای منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به مناطق سیل زده هرمزگان

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

50 قطعه از محصولات ایران خودرو بومی سازی شد

امتداد امدادرسانی در مناطق سیل زده

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده سیستان و بلوچستان

تولید و توزیع غذای گرم بین سیل زدگان توسط «شستا»

شرایط عرضه گاز مایع در بورس انرژی مساعد است

قیمت طلا در بازار جهانی جمعه 27 دی

ارزان ترین منطقه تهران برای خرید مسکن کجاست؟

گوجه فرنگی باز هم گران شد؟

یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند

کاهش قیمت طلا رکورد زد

کیک عجیب جشن تولد پسر بازیگر معروف +عکس

دلار کانادا | پربازده ترین ارز

شاخص پوشش بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

افزایش قیمت نفت در بازار جهانی

بدهکارترین شهروندان جهان را بهتر بشناسید

پیش بینی اقتصاد جهان در سال 2020

طبع آناناس در طب سنتی در دانشنامه میزان بررسی شد

شاخص بیمه روستایی خراسان شمالی بیش از میانگین کشور است

ارسال1500تن نهاده دامی برای دامداران سیل زده سیستان و بلوچستان

کردبچه: اصناف کمتر از حقوق بگیران مالیات می دهند

عکس | آپارتمان 12 میلیون دلاری بازیگر سرشناس

عکس | آپارتمان 12 میلیون دلاری بازیگر سرشناس

تبخیر ریسک در ذهن سهامداران؟

تبخیر ریسک در ذهن سهامداران؟